Een nieuwe jeugd treedt aan CHRISTFUk M Ü0 KONING - RICHARD Eerste zaak voor Europese hof rechten van de mens Classis Gorincliem heft schorsing cis. Visee op Een woord voor vandaag Kanttekening 2 Aan de vooravond van een nieuw oecumenisch tijdperk (Van een onzer redacteuren) Ook de jeugd zal zich op de Derde Assemblee van de Wereld raad van Kerken kunnen laten horen. Ongeveer tien Europese jongeren zullen naar New Delhi gaan. Zij moeten daar de in zichten naar voren brengen van de Europese jeugd, die deze zomer in Lausanne een eigen .assemblee" heeft belegd om „Jezus Christus, het Licht van de wereld" te bespreken. De organisatoren wachten met enige spanning af wat de resultaten zullen zijn van dit jeugdcongres, omdat sedert 1947 de Europese jongeren niet meer in een derge lijk groot verband bijeen zijn ge weest. Toen vergaderde een oor logsgeneratie, nu jongeren die aan de oorlog eigenlijk geen her inneringen meer bezitten. Hoe zullen zij reageren? Dat is ei genlijk de vraag die alle geestelijke leiders in de wereldraad bezig houdt. Zij hebben de jeugd van onze tijd ge typeerd als een non-politieke genera tie, een generatie van jongeren die het eigenlijk niet zo heel erg belang rijk vinden wat hun theologie of wat hun ideologie is, maar die hoe dan ook willen dienen. Dat dienen moet op een praktische manier gebeuren en niet via een gift in een kerkezak. Opbouw Het is opmerkelijk dat op het trale kantoor in Genève steeds weer brieven van jonge mensen binnenko men die iets willen doen. Een Ame rikaan schrijft: „Ik heb geld overge spaard om twee maanden naar Euro pa te komen. Hebt u ergens iets voor me te doen. Ik wil stenen sjouwen, metselen, vloeren vegen en wat al niet." Twee Duitse jongeren schrijven. „Wij zijn 24 en 3> jaar oud, zijn in hei \jezxt van een fiets en willen overat heen fietsen waar u iets voor ons te doen hebt." Direct na de oorlog gingen de jongeren helpen bij de opbouw van Europa. Overal was wel iets te doen en in geheel Europa werden werkkampen ingericht waar jonge mensen tijdens hun zomervakantie een handje hielpen om een kerk te herbou wen een conferentieoord uit de grond te - stampen of op andere wijze hielpen bu de kerkelijke wederopbouw. Vasthouden In de afgelopen jaren, vertelde een van de leiders van het departement voor jeugdzaken, de jonge Amerikaan Rod French ons, lag de nadruk op de integratie van de jeugd in de kerk. Ieder land worstelde met hetzelfde probleem. Er zijn vier ogenblikken waarop de jeugd voor de kerk verlo ren gaat: als zij de zondagsschool ver laten, als ze belijdenis doen, als ze ir militaire dienst gaan en als ze trou wen. De grote vraag was nu hoe de jeugd het beste door de kerk vastge houden kon worden. In 1956 werd een conferentie gehouden op aanraden van de Wereldraad, waar dit probleem onder ogen werd gezien. Daar kwam men tot de volgende conclusies: De integratie hangt nauw samen met de geheel veranderde structuur v samenleving. De jeugd past niet in de structuur van de kerk. De jeugd heeft de hulp nodig van oudere christenen om de dagelijkse problemen aan te kunnen. In sommige landen ligt het probleem vooral op het vasthouden van de jeugd na de belijdenis, die op betrekkelijk jonge leeftijd wordt gedaan (bijv. in de Lutherse Kerk van Duitsland). In andere landen wordt geëxperimen teerd met een nieuw soort open jeugd werk. dat niet door ouderen wordt geleid om de jeugd te bereiken die al lang geen contact meer met de kerk heeft. Hoe succesrijk dit werk is, kan nog niet gezegd worden. De studie van dit integratieprobleem heeft ook de vraag opgeworpen of de kerk erin slaagt jonge mensen te hel pen zelf verantwoordelijkheid te dra gen in de gemeenschap. Wil de kerk de jeugd niet verliezen, dan zal dit moeten gebeuren. Crisis Deze opmerkingen riepen toen reeds een groot aantal vragen op. maar nu vier jaar later nog meer. Dc crisis in het jeugdwerk is niet afgewend, maar eerder erger geworden. Wij zien dat reeds in ons eigen land. Nog altijd zoekt het jeugdwerk oude stijl naar nieuwe vormen om de jeugd opnieuw te trekken of tenminste vast te houden. Maar het na-oorlogse vrije jeugdwerk zit ook in een crisis. Jeugd en Evangelie hield begin van dit jaar een basiscongres om een ant woord te vinden op de problemen, die de nieuwe generatie betreffen. Youth for Christ is iji enkele jaren tijds haar jeugdevangelisten, die het werk leidden, kwijtgeraakt en zoekt nog al- tijd naar geschikte opvolgers. Hel 0e-i^e hele jeugdevangelisatiewerk dat enige jaren geleden nog geweldig biocide staat voor een crisis en voor de vraag „hoe moeten we vvrder?" Direct na de oorlog kozen de hervormden enthou siast nieuwe wegen. Maar ook in ai het zogenaamde „vrije jeugdwerk" komt de vraag op „Wat bereiken we nu met al ons zwoegen". Het lijkt wel of er bij de nieuwe ge neratie van de jaren 1960 e'en organi satie-vrees bestaat. ces, maar het opbouwwerk is zo goed als afgelopen. Nu heeft men reeds enige jaren geleden gezocht naar een nieuwe taak, waarin de jeugd kan dienen. Men heeft jeugd ingezet in de grote steden, waar de kerken desintegreren, omdat de leden naar de buitenwijken trekken. Er zal echter een geheel nieuwe vorm van die nen gevonden moeten worden. De heer French hoopt persoonlijk dat de jongeren een nieuwe opdracht gaan voelen op het gebied van zending. Dit kan niet de zending in de oude stijl zijn, maar moet er op gericht zijn de Europese jongeren samen met de jon ge (zendings-)kerken te laten dienen. Ook in dit gesprek kwam weer naar voren dat de jongeren evenals de ouderen zullen moeten beseffen dat zendingswerk buiten de grenzen en het evangelisatiewerk binnen de gren zen een en hetzelfde is. Heroriëntatie Maar dit houdt tevens in dat de jon geren binnen de oecumenische bewe ging hun opdracht grondig zullen moe ten herzien. De grote nadruk lag tot nu toe op het dienend helpen. Maar wat doen wij in een wereld die niet meer geholpen behoeft te worden. Welke boodschap hebben wij vooreen wereld die, materieel gezien, alles be zit wat zij wenst? Er zal weer opnieuw gesproken moeten worden. Waar de diaconale dienst afloopt, blijft de pro fetische (predikende) verantwoorde lijkheid. Hier liggen oneindig veel vragen en problemen. De jeugdconferentie van Lau sanne zal een antwoord moeten geven op deze vragen en zal een voorstel moeten formuleren dat namens de jongeren voorgelegd kan worden aan de Derde Assem blee van de Wereldraad waarin de taak voor de volgende periode van zes jaar omschreven staat. Wij hebben te maken met een generatie die dienen wil, maar wat gaat zij doen als er niets meer te dienen valt en dat kon wel eens de kenmerkende vraag voor de jaren zestig zijn. Minstens zo belangrijk als de Derde Assemblee is, dunkt ons, voor de toekomst van de kerk de antwoorden 'die door het jonge- rencongres van Lausanne gege ven zullen moeten worden op de vragen van deze tijd. Deze con ferentie zal meer moeten zijn dan een gezellig bijeenzijn. De jeugd zal daar verantwoording moeten afleggen, voor het forum van de wereld en moeten tonen wat zij wil. Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. To gal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. v 1 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode tot predikant voor buitengewone werk zaamheden, secretaris voor bijzondere werkzaamheden verbonden aan het secre tariaat der Ned. Herv. Kerk: W. Dijck- meester te Middelburg; eveneens als secretaris van de Raad voor de Arbeid ter Verbreiding van het Evangelie en direc teur van het instituut „Kerk en Wereld' dr. A. Th. van Leeuwen, voorheen zer dingspredikant, wonende te Driebergen. Benoemd tot hulpprediker te Winters wijk: E. M. Roebert, catecheet-] medewerker te Winterswijk. Aangenomen de benoeming tot te Eefde: mej. S. R. C. van Kempen, secretaresse van de NCSV voor het meisjeswerk te Eefde. Beroepen te Nisse, Z. (toez.): J. G. Kooren, koopvaardijpredikant te Rot terdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Paesens en Moddergat: J. van Loo. kand. te Sneek. Bedankt voor Grijpskerk, Gr.: C. v. d. Giesen te Tzum; voor Zwijndrecht (vac. J. Visscher): H. M. Dercksen te Bar- neveld. NED. PROT. BOND Aangenomen naar Baarn: F. H. van Aalst, hervormd predikant te Assen. Advertentie kantoormachines Studiebeurzen voor Oostenrijk Sedert 1945 wordt in Alpbach (Tirol). Oostenrijk iedere zomer een Europees Forum gehouden. Ook in 1960 zal een dergelijke zomercursus plaatsvinden over het onderwerp „Sprache und Welt". Geleerden, kunstenaars, politici en per sonen uit het bedrijfsleven zullen voor drachten houden en de leiding hebben bij studie- en discussiegroepen. Ook taallessen worden gegeven. De lezingen zijn in de Duitse, Engelse, Franse en Italiaanse taal. Afhankelijk van studie richting kan men kiezen aan welke stu diegroep men wil deelnemen. Het Euro pees Forum heeft dit jaar plaats van 19 augustus tot 7 september. De deel- nemerskosten bedragen 2000 sch. Regeringen van verschillende landen hebben beurzen aangeboden voor deel neming gan dit forum. Ook de Neder landse regering is bereid twee beurzen, ieder van 350, ter beschikking te stel len van Nederlandse studenten. Hier voor komen in aanmerking enigszins ge vorderde studenten, bij voorkeur diege nen die reeds het kandidaats-examen behaald hebben en die belangstelling hebben voor de Europese problemen. De Oostenrijkse regering heeft twee studiebeurzen voor het volgen van een universitaire zomercursus in Oostenrijk ter beschikking gesteld van Nederland se studenten. Eventueel kan een beurs gedeeltelijk ook worden gebruikt voor het raadplegen van wetenschappelijke bibliotheken of het bezoeken van open bare kunstverzamelingen. De beurzen zijn bedoeld voor studenten, die reeds enige jaren aan een universiteit of ho- geschcpl gestudeerd hebben. Iedere beurs bedraagt O.sch. 3000 en is be stemd voor een verblijf van circa zes weken in Oostenrijk. Ier protesteert tegen arrestatie Het Europese hof voor de rech ten van de mens, dat in Straats burg zetelt, krijgt binnenkort zijn eerste zaak te behandelen, nl. een klacht van de Ier G. R. Lawless (wat letterlijk vertaald rechte loos betekent) tegen de Ierse re gering. Lawless heeft van 13 juli tot 11 de cember 1957 in Ierland, zonder veroor deeld te zijn, gevangen gezeten op grond van een wet van 1940 ter bescherming van de binnenlandse veiligheid. Hij werd ervan verdacht lid te zijn van het ondergrondse Ierse leger dat strijdt voor aansluiting van het Britse Noord- Ierland bij de republiek Eire. Lawless stelt dat zijn gevangen houding zonder veroordeling in strijd was met de Europese conventie de rechten van de mens. Hij eist schadevergoeding van de Ierse rege ring. Het Europese hof is vorig jaar inge steld. De vijftien landen van de Raad van Europa hebben, hoewel zij nog niec allemaal de conventie van het hof heb ben erkend, elk een rechter in het hof. De Nederlandse rechter is baron F. M. an Asbeck. De klacht van Lawless is eerst be handeld door de Europese commissie de rechten van de mens, waarin Nederland prof. Beaufort O F M zitting heeft. De commissie heeft in eerste instan tie verklaard, dat de Ierse regering in het geval Lawless niet de conventie in zake de rechten van de mens heeft ge schonden, omdat de openbare veiligheid in 1957 in Ierland werd bedreigd als ge volg van de activiteit van het onder grondse Ierse leger in dat jaar. Gezien echter de juridisch belangrijke aspecten van het geval-Lawless heeft de commissie gemeend de zaak voor afhandeling n et naar het ministercomi té van de Raad van Europa te moeten verwijzen, doch naar het hof. Samenspreking moet leiden tot verzoening N de vergadering van woens dagavond jl. heeft de classis Gorinchem van de Gereformeer de Kerken besloten de schorsing van de gereformeerde (vrijge maakt) predikant van Kampen, Visee, op te heffen. Se(~ staat deze predikant Kampen; voordien stond hij in Leerdam, waar hij op 4 oktober 1942 in het ambt werd bevestigd. In deze gemeente kwam het tot een breuk die leidde tot de schor sing van ds. Visee en tot de vor ming van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) in Leerdam. In een persbericht spreekt de clas sis het volgende uit: „De classis Gorin chem van de Gereformeerde Kerken, kennis genomen hebbende van het besluit der generale synode van Utrecht-1959 om de zogenaamde Ver- vangingsformule ter zijde te stellen, oordeel dat daarmee de binding, welke, zij het op kerkrechtelijke gron den, tenslotte geleid heeft tot schor sing van ds. G. Visee, opgeheven is, be gerend in de weg van samenspreking het onderling vertrouwen te herstellen gehoorzaamheid aan de Koning der Kerk tot overeenstemming te ge raken met ds. Visee, heeft (de classis) haar vergadering van april 1960 met het oog hierop besloten bedoeld schor singsbesluit op te heffen." Oorzaak weggenomen De classis kwam tot deze uitspraak op grond van de overweging dat door het genoemde synodebesluit het grote struikelblok is weggenomen, dat oor zaak werd van de verwijdering tussen ds. V olksontwikkelingswerk Conferentie van de Raad van Europa In Nederland en België zal binnenkorl de internatione conferentie van de Raad van Europa over het volksontwikkelings werk worden gehouden. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten «n wetenschappen, mr. Y. Schol ten, zal op 24 april om tien uur 's mor gens in Hotel Nassau in Bergen (N.H.) het Nederlandse gedeelte van deze con ferentie openen. Onderwerp van gesprek zal zijn^ het volksontwikkelingswerk iv Vertegenwoordigers van alle zestien bij de Raad van Europa aangesloten landen zullen aan de conferentie deelne men. Het Nederlandse gedeelte van de conferentie duurt tot en met vrijdag 29 april. Zaterdag 30 april vertrekken de deelnemers naar België voor het bijwo- en van het tweede deel der conferen- e, waarin het volksontwikkelingswerk België besproken zal worden. Dr. E. D. Kraan ook in 1961 naar Aix-en-Provence De Vlaardingse emeritus-predikant an de Gereformeerde Kerken dr. E. D. Kraan heeft toegestemd opnieuw een jaar naar Aix-en-Provence te gaan om daar in Zuid-Frankrijk les te geven aan de Theologische Hogeschool. Dr Kraan geeft ook in huidige cursus die loopt van november 1960 tot juni 1961 college m dogmatiek en de leer der belijdenisge schriften. Visee en de classis. Zij hoopt met deze uitspraak in de weg van samenspreking tot verzoening met ds. Visee te komen en daarmee de eenheid der kerken te dienen. Rapporteur van de classicale commis sie die dit voorstel indiende dat door de classis werd aangenomen Leerdamse predikant ds. L. Bech, die in Leerdam op 11 januari 1959 werd be vestigd. Ds. Visee werd op 29 april 1908 gebo ren. Zijn eerste gemeente was Nes en Wierum, waar hij in 1933 werd bevestigd. Voor Leerdam diende hij nog de gemeen te van Emlichheim. Ds. Visee is de dacteur van de „Kamper Kerkbode" staat bekend om zijn pittige artikelen. laatste maanden werden gehouden, maai heeft ook de houding van sommige vrij gemaakte predikanten, die fel hiertegen gingen scherp afgekeurd. Reizen naar Israël Onder leiding van prof. dr. C. J. Blee- ;r van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is vanmiddag om 2 uur met het lijntoestel van de KLM eer gezelschap van ruim 30 leden van de Nederlandse Protestantenbond voor eer 20-daagse reis naar Israël vertrokken. Israël zal van noord tot zuid worden doorkruist. Het gezelschap zal het Jood se paasfeest meevieren in een kibboets. Vandaag vertrok een groep van de Ned. Chr. Reis Vereniging naar Israël. Aan deze reis neemt onder meer de di recteur van het conferentieoord Brandpunt" de bekende evangal'S Kist deel. Onderwijsbonden gaan samenwerken Op initiatief van de Bond van Neu traal Bijzondere Scholen hebben de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de Vereniging Volksonderwijs, de Stich ting Jan Ligthart scholen en de Bond van Neutraal Bijzondere Scholen beslo ten te komen tot samenwerking bij de oprichting van scholen voor het niet- confessionele onderwijs in de provincies Noord-Brabant en Limburg. Voor dit doel werd een commissie ge vormd bestaande uit een vertegenwoor diger van de Nutsscholen, de Stichting Jan Ligthart scholen (deze beide leden vertegenwoordigen tevens de Bond Neutraal Bijzondere scholen) en va Vereniging Volksonderwijs. Deze commissie heeft tot taak het werk verbonden aan het oprichten van niet-confessionele scholen te coördineren, opdat de spreiding van nieuw te stichten scholen zo verantwoord mogelijk kan geschieden. Algemene vergadering van de P.C.J.K. De prot. Chr. Journalistenkring zal di algemene vergadering houden op 14 er 15 april a.s. op De Pietersberg te Oosterbeek onder presidium van de heer D. J. Trr.ostheide van Rotterdam. Naast de behandeling van de huishou delijke zaken zal in de avondzitting van 14 april in bespreking komen een door de heren W. F. Geradts te Utrecht er W. C. F. Scheps te Den Haag uitge bracht rapport over het journalistieke peil van de kerkpers. De zitting van Goede Vrijdag zal geheel gewijd zijn aan de behandeling van een rapport over Christenjournalistiek en christelijke pers, dat is uitgebracht döor een com missie bestaande uit dr. E. Diemer (Rotterdam), A. J. v. Duist (Hilver sum), A. Hoogerwerf (Den Haag), J. J. Tevel (Rotterdam), G. J. Breuker (Goes), H W, v. d. Brink (Groningen), B. Buddingh (Rijswijk), Joh. C. Franc ken (Amsterdam), jhr. mr. L. E Geer van Oudegein (Jutphaas), mr R. v. d. Sluis (Den Haag), P. Tjeerds- ma (Utrecht), J. D. Troostheide (Rot terdam) en P. Wybenga (Leeuwarden) Een nieuwe sportfiets voor een ongelooflijk lage prijs. IXiouwo vorm Deze zelfde problemen kent men ook in het oecumenische jeugdwerk, vertelde de heer French ons. Tot nu toe bleken de oecumenische werkkampen een groot suc- Advertentie kantoormachines 95 Wij bevinden ons blijkbaar dicht bij de afge sproken plaats, zei koning Richard daarom, want die ruiter is stellig een van Saladin's buitenposten. Luister, ik hoor al het rumoer der Moorse horens en cymbalen. Rijd in slagorde, dappere vrienden, en omringt onze dames op soldatenmanier. Direct na die woorden zochten alle ridders, schild knapen en boogschutters de hun toegewezen plaats en de troep schreed in volmaakte slagorde verder, zodat het aantal nog kleiner leek dan het in werke lijkheid was. De Vaux kwam intussen naast de ko ning rijden en fluisterde hem in het oor: Zou het niet goed zijn, Mylord, een page naar die heuveltop te sturen? Of hebt u liever dat ik er zelf heen rijd? Ik zou er wel eens een kijkje willen nemen uit voorzorg. Vertelde de Sultan niet dat hij slechts vijfhonderd ruiters zou meebrengen? Hoor eens wat een lawaai! Als dat vijfhonderd man zijn, bestaat de helft van zijn gevolg uit muzikanten. Reeds stond de Vaux op het punt zijn paard de sporen te geven, toen Richard uitriep: In geen ge val! Zo'n verkenning zou de schijn wekken dat wij achterdocht hebben cn als men ons in een hinder laag wil lokken maakt dat de zaak alleen maar er ger Maar ik weiger te geloven dat dit het geval is. Zij trokken dus rustig verder, tot ze achter een lage rij zandheuvels kwamen en een eerste blik kon den werpen op de plaats waar Saladin op hen wacht te. Hier stonden zij voor een groots en verrassend schouwspel. De kleine oase, die hier voorheen in de woestijn verborgen lag, slechts herkenbaar aan de twee of drie palmbomen, was opeen het centrum jeworden van een prachtige legerplaats, met gebor- luurde vlaggen en vergulde sieraden die de zonne stralen weerkaatsten en het laatste licht opvingen tientallen bonte en fijne kleuren. Overal rezen wapperden kleine, zijden wimpels. Het vreemd* SIR WALTER SCOTT ste echter was üai men ook een zeer groot aantal gewone zwarte tenten ontwaarde, zodat men, tegen de afspraak in, alle reden had om aan te nemen dat zich daar een uitgestrekt leger bevond. Deze laat ste overweging bleek weldra juist, want een grote schare Arabieren en Kurden, bijna een voltallig le ger, kwam uit het kamp te voorschijn, de paarden bij de teugel leidend en een ordeloze groep vor mend, wat met veel lawaai en geschreeuw gepaard ging- Een luid bevel weerklonk en als bij toverslag za ten al die donkere gedaanten in het zadel, een zo grote stofwolk opjagend dat Richard en zijn mannen enkele ogenblikken lang niets meer van het kamp en de tenten konden ontwaren. Meteen kwam dat he le leger in wilde galop in beweging, zodat de wolk nog groter en dichter werd, en de lucht scheen nu als het ware gevuld met korte, schelle uitroepen en het snelle getrappel van paarden. Angst sloeg Richard's weinig talrijke manschap pen om het hart bij dit onverwachte en dreigende schouwspel. Het stof belette hen bijna te ademen en overal in het rond wemelde het van schreeuwende ruiters die wild met de lansen zwaaiden en vervaarlijk op hen toekwamen, als waren ze van plan hen zonder uitstel onder de voet te lopen. De angst en de schrik wer den nog groter, toen uit de stofwolk een zwerm snel le pijlen opdaagde die de niets vermoedende Engel sen rakelings over het hoofd scheerde. Een dezer pij len trof de draagstoel, waarin de koningin zat. Be- rengaria stiet een luide gil uit en meteen achtte Ri chard het ogenblik aangebroken om aan verdediging te denken. Een blos overtoog zijn voorhoofd e zijn ogen schitterde een donker vuur. Hij riep dreunend: Wij moeten wat orde in die ben de brengen Net op dit ogenblik echter stak Lady Edith het hoofd uit haar draagstoel en toonde hem een der pij len die ze had opgeraapt: Pas op, koninklijke Ri chard, riep ze onderwijl, en laai u niet tot dwaashe den verleiden. Zie, deze pijlen hebben geen punten. Dank u, edele nicht, antwoordde Richard ver heugd, dank u dat u mij hebt gewaarschuwd. Ver ontrust u niet, dappere vrienden, want niet alleen hebben de pijlen geen punten, maar ook hun lansen hebben geen stalen koppen. Wat wij hier zien gebeu ren is slechts een soort dans, een wilde vertoning die ze ons ter verwelkoming aanbieden. Natuurlijk ligt het in hun bedoeling ons de schrik op het lijf te jagen, want ze zouden het maar wat prettig vinden ons te kunnen uitlachen. Kom, laat u niet vangen. Blijft in gesloten gelederen en vervolgt de weg, kalm en zonder schroom. Zo vervolgde de kleine groep kruisvaarders dus on bekommerd de weg naar het kamp en even later klonk in het luide tumult een nieuw bevel, waarna de ordeloze troep opeens rustiger werd. De donke re ruiters vormden in minder dan geen tijd een lan ge sliert en schaarden zich achter Leeuwenhart's ach terhoede, deze even bedaard volgend als hadden ze voorheen niet eens gelopen. De stofwolk ging lang zamerhand liggen en toen men eindelijk weer be hoorlijk voor zich uit kon zien, ontdekte men een tweede groep die eveneens uit de legerplaats was te voorschijn gekomen en hen langzamer en veel or delijker tegemoet reed. (Wordt vervolgd) EEN WOORD VOOR VANDAAG Met de van berouw bitter wenende Petrus verdwijnen di discipelen uit het beeld dat Lucas geejt van Jezus' kruisganó Als volgelingen van de Heiland komen onverwacht heel aitderj figuren naar voren: vrouwen van Jeruzalem die over Hen weeklagen, een landbouwer die gedwongen wordt Zijn kruij te dragen, een moordenaar die naast Hem aan het vloekhou\ hangt. En als Hij gestorven is komt Jozef van Arimathea het beeld en wordt een aantal vrouwen actief. De apostel&{i ziet men pas weer terug als die vrouwen hun van Jezvim opstanding vertellen. Hun reactie? Zo zegt Lucas het: 3>Ei|© deze woorden schenen hun zotteklap en zij geloofden haar niet Geen erg fraai beeld! Nog wel van mensen die zichzelf be|. «-] schouwden als de zeer vooraanstaanden in Jezus' Koninkrijt 1 en die de pretentie voerden in dat Koninkrijk te-mogen zitter, onmiddellijk naast Jezus! Ergens in de psalmen vindt men deze bede: „Geef mij verstam met Goddelijk licht bestraald." Het is of deze woorden aan- i sluiten bij wat Lucas bijna aan het einde van zijn evangelu l\c schrijft als de opgestane Heiland temidden van Zijn discipeleij vertoeft: Toen opende Hij hun verstandzodat zij di p^ Schriften begrepenKind Kennis schenkt macht maar de moordenaar aan het kruu ken. HET SCHILDERSBEDRIJF TAE vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersor ganisaties in het schildersbedrijf hebben deze week overeenstemming bereikt over de inhoud van een nieu we c.a.o. De werkgevers zijn bereid de lonen met vijf procent te verho gen en bovendien nog verbeteringen aan te brengen in enkele secondaire arbeidsvoorwaarden. Deze overeenstemming is met heel veel moeite bereikt. De patroonsbon den in het schildersbedrijf hadden het namelijk moeilijk met twee din gen: in dc eerste plaats stond het vast, dat een eventuele loonsverho ging niet doorberekend mocht wor den en daarom moest in de tweede plaats een hoger loon gedekt worden door een produktiviteitsstijging. Dat juist de werkgevers in deze be drijfstak het er zo moeilijk mee had- TE STRINGENT? TAE moeite, die het schildersbe drijf heeft gehad met het ko men tot een loonsverhoging, heeft echter iets duidelijk gemaakt, name lijk de moeilijk met elkaar in over eenstemming te brengen norm voor loonsverhogingen, de produktiviteit, en het loonintensieve ambachtelijke karakter van een bedrijfstak. Er zijn nog meer van dergelijke be drijfstakken in de middenstandssec tor, die in de nabije toekomst onge twijfeld ook voor de moeilijkheid van loonsverhoging zullen komen te staan. Tevens denken we daarbij aan de detailhandel, met name de levens middelensector en het kruideniers- bedrijf. Het is wel algemeen hekend, dat het kruideniersbedrijf onder druk van een scherpe concurrentie de laatste jaren de produktiviteitsstij ging heeft doorgegeven aan de con sument in de vorm van prijsverla ging, de daling van de indexcijfers van de prijzen voor de kruideniers waren is hiervoor een duidelijke aanwijzing. Indien de werknemers hier looneisen op tafel leggen, zal dan niet terecht gesteld kunnen worden, dat hogere lonen alleen mogelijk zijn via prijs verhoging? De regering zal een der gelijke doorberekening waarschijn lijk niet kunnen tolereren, maar er schijnt dan een waarheid te schuilen in de opmerkingen, die deze week in enkele bladen van de middenstands- vakpers worden gemaakt. Hierin wordt namelijk gesteld, dat NIET ALARMEREND (Chr. den, is verklaarbaar, wanneer men ei m.m op let, dat het schildersbedrijf in He verband met zijn ambachtelijk ka-bevc rakter bijzonder loonintensief is (dé W: produktiekosten bestaan voor 70% ga uit loon) en het bedrijf zich boven dien maar in zeer beperkte mate St leent voor mechanisatie en produk- Chr. tiviteitsverhoging. Dat men het toch eens geworden ia'best over een verhoging van de lonen met 5% moet dan ook mede in verband!^ gebracht worden met het feit, dat! me het schildersbedrijf een deel is vanj L; het bouwbedrijf, waar reeds 5% wasjnaa toegekend. Het achterblijven van de K schildersgezellen zou de situatie op het werk bemoeilijkt hebben. Het is s daarom te hopen, dat het College van Een Rijksbemiddelaars snel zijn goedkeu* ring aan de ingediende voorstellen G zal verbinden. ven deze ellende een gevolg is van een generaliserend beleid. Dit wordt 1 aangemerkt als een ernstige fout, van de centrale werkgeversverbond den. Zij zouden de generalisatie der met-doorberekening aanvaard heb- ben, zonder het voor de hand lig gende voorbehoud te maken, dat er s nu eenmaal bedrijfstakken zijn, waarop het generale beleid niet kan 2 worden toegepast zonder grove on billijkheden te begaan. Men heeft al wel een vermoeden, j hoe de regering deze situaties zal opvangen. Aan bepaalde individuele bedrijven zal doorberekening worden toegestaan, op voorwaarde dat zij aan d« ambtenaren van Economische Zaken inzage geven van dt boeken, opdat aangetoond kan worden dat de betrokken bedrijven niet meer ren dabel kunnen werken. Men zal af moeten wachten hoeveel bedrijven zich tot een dergelijke controle gedwongen zullen zien, maar in genoemde vakpers waagt men zich reeds aan de ons inziens te ver gaan de conclusie, dat daarmee het einde van de vrijheid als ondernemer een feit is. Althans zou dit voor het be drijfsleven het begin van het einde zijn. De stringente handhaving van het produktiviteitscriterium zou in bepaalde bedrijfstakken de onder nemersvrijheid volstrekt verloren doen gaan. Een verbod van doorbe rekening wordt zelfs een ongemoti veerde straf genoemd voor het na komen van een andere richtlijn van de regering, namelijk de bevordering van de concurrentie. QENOEMDE uitlatingen van mid denstandszijde zijn niet bedoeld als kritiek op de vrijere loonvorming. Deze loonvorming heeft men voorge staan en daarvan blijft men ook nu nog een aanhanger. Duidelijk is ech ter dat men bezwaren heeft tegen de uitvoering er van en tegen de toe passing van de produktiviteitsstijging als absoluut criterium. De regering heeft terecht op princi piële en practische gronden gekozen voor de vrijere loonvorming. Dat het met deze nieuwe loonvorming, waar mee men nog geen ervaring had op gedaan, onmiddellijk van een leien dakje zou gaan, heeft niemand ver wacht. Er zal aan de toepassing van het systeem nog wel eens geschaafd en gevijld moeten worden. Wij menen, dat men zich ook in midden standskring niet al te snel gealar meerd zal moeten tonen, want nog steeds is de regering bereid geble ken in geval van moeilijke situaties het nodige begrip te tonen. Wij stem men er mee in, dat er nog we! nieuwe moeilijke situaties aanwijsbaar zijn, maar ook in deze is het beter niet te schreeuwen alvorens men geslagen wordt. In de Eerste Kamer heeft prof. Witteveen kort geleden een motie in gediend, waarin betoogd werd, dat de produktiviteitsstijging op den duur als norm voor de loonvorming tekort zou schieten. De Eerste Kamer heeft deze motie verworpen. Terecht wilde de Kamer eerst de regering gelegen heid geven haar plannen uiteen te zetten. Zo heeft staatssecretaris Rool- vink reeds de toezegging gedaan, dat het kabinet binnen zeer afzienbare tijd een ontwerp van wet zal bespre ken op de arbeidsvoorwaarden. De vrijere loonvorming achten wij een groot sociaal goed ter stimule ring van de eigen verantwoordelijk heid van het bedrijfsleven Evenals bij elke belangrijke zaak, die ver strekkende consequenties heeft voor de toekomst vergt ook de vrijere loonvorming voldoende tijd om tot rijping te komen. Ds. J. W. Kersten overleden Geheel onverwacht is vanmorgen vroeg ds. J. W. Kersten, de voorganger van de Geroformeerde Gemeente te Scheveningen overleden. Deze predi kant die erevoorzitter was van de Vereniging van Organisten van de Ge reformeerde Gemeenten werd op 25 december 1915 geboren. In 1948 werd hii door het curatorium van de Theo logische School, te Rotterdam, waar aan hij later docent werd, kandidaat gesteld. Zijn eerste gemeente was Genemuiden, waar hij op 7 februari 1950 in het ambt werd bevestigd. Sinds 21 december 1956 stond hij te Scheve ningen. Vermoedelijk zal hij in Rot terdam worden begraven. Versader in van de Schoolraad voor Scholen m. d. Bifbel De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel komt op woensdag 20 april in het Gebouw voor K. en W te Utrecht onder presidium van prof. dr. G. P v Itterzon van De Bilt in 67e algemene vergadering bijeen. Na afdoening van de huishoudelijke zaken zal de secretaris van de schoolraad, mr. J. J Hangel broek een bespreking inleiden van de algemene belangen van het chr onder wijs. In de middagvergadering zal prof. dr. ir. H. v. Riessen, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, spre ken over De betekenis van de gewijzig de verhoudingen in de maatschappij voor het onderwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2