Jlteumc i itsrtie (tfourant Verdrag met Duitsland vandaag getekend Minister Van Rooy bezorgd over de grote snoeplust van ons volk Na drie jaar onderhandelen Correctiegebieden terug naar Bondsrepubliek Eerste miljoen voor 4 x Z....N Meisje vermoord in huis van politieman Politie kamt Afrikaanse haard van verzet uit Loonronde voor restgroepen is niet te verwachten Loonsverhogingen voor 80 procent van werknemers WIS® 1 Op grote schaal fluor in ons drinkwater VRIJDAG 8 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Eenenveertigste jaargang no. 11841 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ghfbltoen tnyn hert io tegtienspoct" RECHTEN van de mens Zie pagina 2 Geniale OPLICHTER Zie pagina 5 VERPLEEGSTERSTEKORT Zie pagina 7 (Van een onzer redacteuren.) T^ANMIDDAG is in Den Haag het verdrag getekend dat de onderhande- lingen bezegelt die Nederland sinds 1 maart 1957 met de Bondsrepu bliek Duitsland heeft gevoerd. In het kader der onderhandelingen is het niet mogelijk gebleken voor alle uit de oorlog resterende vraagstukken een oplossing te vinden. Met name is het niet gelukt een definitieve regeling voor de verschuldigde herstelbetalingen te treffen. In het algemeen ver drag zijn overigens wel verschillende schadevergoedingsregelingen ge troffen. De voornaamste punten uit het verdrag zijn: j De grens zal zodanig worden herzien VON BRENTANO in Den Haag GEEN BOM AAN BOORD VAN K.L.M.-TOESTEL De K.L.M. in New York heeft gisteren een anoniem telefoontje gekregen met de mededeling, dat zich een bom bevond aan boord van een K.L.M.-vliegtuig, dat om negen uur Nederlandse tijd gister avond van New York naar' Amsterdam zou vertrekken. Het toestel werd, evenals een tweede toestel, door de politie onderzocht. De vertraging bedroeg resp. drie en viel uur. Bij aankomst bleek deze te zijn teruggebracht tot 2^ uur voor het ene toestel. Het andere kwam zelfs op tijd binnen. Kind verdronken. De 2%-jairï|ge nard Huisman is gistermiddag nabij het woonschip van zijn ouders in de Oude Turfhaven te Hoorn verdronken- In de radio-uitzending van de N.C.R.V.-actie „4 maal Z....N". die Sisteravond in Terneuzen is gehou- en, is het eerste miljoen voor het Surinaamse ziekenhuis overschreden. Tanny Bakker en Adri Putter boden namens de vrijwillige brandweer in Hoek een bedrag van 502 aan. Hier mee werd het eerste miljoen met 357,28 overschreden. T.v.: 18 uur per week In de Staatscourant van vandaag is gepubliceerd de televisiezendtijdbe schikking i960, waanin o.m. is bepaald dat te rekenen met ingang vam 1 januari de totale zendtijd voor de televisie-uitzendingen achttien uur per kalenderweek bedraagt. dat bij de correctiegebieden EIten, Tudderen en Dlnxperlo de vooroorlog se grens behoudens enkele wijzigingen wordt hersteld. 2 Ten aanzien van de veronitreiindigiiinig van de Rijn is overeengekomen dat partijen het spoedig tot stand komen van een overeenkomst tussen de Rijn- oevenstaten zullen bevorderen. g De nog dn handen van de Staat zijnde voormalig Duitse grenslandierijen zul len aan de „Deutsche Bauernsiedilung GmbH" of aan- door deze instelling te wijzen personen. A Beide partijen zullen zorg dragen een verbetering van alle grens schrijdende verkeersverbindingen- O' land en via de binnenwateren, drie van wederzijds belang zijn v keer tussen hun gebieden. r In het verdrag is voor het gehele Eems-Dollardigebied een praktische -regeling getroffen. De regeling heeft grotendeels de betekenis van het ge schil over het grensverloop - De Bondsrepubliek betaalt D.Mark 280.OOQ.OflO ter definitieve regeling van een aantal Nederlandse vorderingen en aanspraken. n Io een Rijnvaartgeschillen-overeen komst is vastgelegd, dat geschillen die zijn gerezen of mochten rijzen inzake Advertentie Hoorlemmerstroof 175 Engelina Feenstra, een 17-jarig meisje uit Leeuwarden en sinds kort inwonend bij de Amsterdamse hoofdinspecteur van politie J. Schipper, werd gistermorgen dood en ontkleed in haar bed aangetrof fen. Aangenomen wordt dat zij werd ge wurgd. Het slachtoffer werd 's morgens om acht uur gevonden door haar vriendin, de enige dochter van de hoofdinspecteur. Tegen de politieman, een weduwnaar, be staat geen enkele verdenking. Advertentie Dat moet je z6 doen Als wassen niet meer helpt, als witte wol en no-iron overhemden er gelig blijven uitzien, maak ze dan weer smet teloos wit met echfa- WIT. Eén flacon echfa- WIT doet wonderen en maakt no*iron boven dien zo glad dat u nooit meer hoeft te strijken. Zorg dat het wit is, smetteloos wit met •chfa-WlT. Engelina Feenstra was nog maar kort in de hoofdstad. Zij werkte als telefoniste bij de P.T.T., was zeer gezien bij haar collega's en had verscheidene vrienden. Het onderzoek werd onmiddellijk inge zet door de deskundige van de hoofdste delijke politie, de heer D. Eskes, prof. dr. W. Froentjes, directeur van het gerechte lijk natuurwetenschappelijk laboratorium van het ministerie van justitie en een aantal rechercheurs onder leiding van commissaris W. T. G. A. Binnendijk. Bij het onderzoek werd een speurhond ge bruikt. Het meisje moet omstreeks middernacht zijn thuisgekomen. Het tijdstip vari de moord is nog onbekend. Een openstaand raam aan de achterzijde van het huis is volgens de politie de enige aanwijzing, dat de dader van buiten kan zijn ge komen. Voetstappen werden niet in de tuin gevonden, maar de regen tijdens de nachtelijke uren maakte dit ook zeer on waarschijnlijk. Bij de sectie, donderdagmiddag verricht door dr. J. Zeldenrust, werd slechts beves. tigd dat wurging de vermoedelijke doods oorzaak is. Het verhoren van de uitgebreide vrien denkring en de vele kennissen van het vermoorde meisje duurde tot gisteravond laat voort. Een aantal vrienden, die gis teren niet meer bereikt konden worden, werd vandaag verhoord. Tot nog toe hebben de verhoren geen positief resul taat opgeleverd. •de uitlegging of toepassing vain de Akte va<n Ma-nnheim ter beslissing aan het Internationaal gerechtshof kunnen worden voorgelegd, o Een Oorlogsgraven-overeenkomst re gelt de tot dusver door de Oorlogsgra venstichting verrichte werkzaamheden, alsmede de nog ln West-Dultsland en West-Berlyn uit te voeren werken. Ook verkrijgt de stichting faciliteiten op het gebied van opsporing en op fiscaal terrein. Bovendien is bepaald dat gedurende tenminste tien jaar jaar lijks duizend familieleden van over leden gedeporteerden gratis vervoer van de Duitse spoorwegen zullen ge nieten voor bezoeken aan kerkhoven of gedenkplaatsen. Zie vervolg op pag. 7 Een aantal opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen" hebben op de thuisreis in Italië een fraaie pop gekocht, compleet met „mama-stem". Toen echter en kele dagen later het schip op volle zee 's nachts begon te schommelen, werd de hele be manning prompt gewekt door het geluid van een honderdtal „mama-stemmetjes" die op volle toeren draaiden! Hier toont een van de mannen van de „Evertsen" in Nieuwediep zijn pop aan zijn familie. Ruim 200 negers gearresteerd teren in Njanga, de belangrijk ste haard van verzet in Zuid-Afrika, C.N.V.: Bonden moeten het zelf doen (Van onze sociaal-economische redactie) HET BESTUUR van het CNV heeft zich uitgesproken tegen het uitvaar digen door het College van Rijksbemiddelaars van een zogenaamde co- ordinatie-bcschikking, waarbij aan de werknemers, die vallen onder een c.a.o. of een loonregeling, maar die tot nog toe geen loonsverhoging ont vingen, een uniforme procentuele stijging van het loon zou worden toege kend. Naar de mening van de heer C. Bakker, secretaris van het CNV, heeft reeds 80 °/o van de werknemers, die een c.a.o. of loonregeling kennen, de afgelopen maanden een loonsverhoging gehad. De overige 20 °/o, naar schatting 600.000 werknemers, zyn werkzaam in het personen- en goede renvervoersbedrijf, het horecabedrijf, het schildersbedrijf en voorts in een aantal kleinere bedrijfstakken. In het schilders- en vervoersbedrijf is bo vendien reeds overeenstemming bereikt over een verhoging van de lonen. Haag blijven wachten. De verantwoor delijkheid ligt primair bij de organi saties zelf. Ook al is het cijfermateriaal min der duidelijk in een bedrijfstak dan behoeft dit nog helemaal niet een doorberekening van de hogere lonen in de prijzen te betekenen. De heer Van Mastrigt achtte het ook onjuist op dit moment, nu de moeilijker groe pen aan bod komen, over het inflatie- spook te gaan spreken. De ongrijpbaren Een heel andere categorie nog.vormen de werknemers, waarvoor geen enkele c.a.o. of loonregeling geldt. Zij omvat ten ongeveer 15 pet. van alle werkne mers in Nederland, in totaal ongeveer 500.000. Aan deze groep is gedurende de geleide loonpolitiek totaal niets gedaan, ALS OORZAAK van het feit, dat deze groep van 20% wat achter aan komt. noemde de heer Bakker het ontbreken van produktiviteits- cijfers en het ook niet zo gemakkelijk ter tafel komen van rentabiliteitscij- fers. Deze groepen zouden onder de zogenaamde coördinatie moeten val len. Een uniforme loonsverhoging voor deze groep wees de heer Bak ker echter af, in de eerste plaats om dat het onmogelijk is een aanvaard baar uniform percentage te vinden en bovendien zou een dergelijke gedrags lijn in strijd zijn met de huidige ge differentieerde loonvorming. Zou men een rekenkundig gemiddelde nemen van de reeds toegekende loons verhogingen. dan zou dit onrechtvaardig zijn ten opzichte van de bedrijfstakken, die een lager percentage loonsverhoging De heer Bakker zag hier met name twee mogelijkheden. De coördinatie zou vobr elke groep afzonderlijk gericht moe ten worden op het percentage loonsver hoging, dat is toegekend in de bedrijfs- waar deze groep tegenaan hangt. Een tweede mogelijkheid is, dat men als norm neemt de loonsverhogingen, die bij het complex van ondernemingen in een bepaalde streek ongeveer heeft gegol den. Dus loonsverhogingen met een re gionaal karakter. Een dergelijke coör dinatie zou naar de mening van de heer Bakker de komende 2 tot 3 maanden haar beslag moeten krijgen. Hij meende men ook uit ethische overwegingen nee niet langer zou kunnen wach- Niet afwachten Dc heer C. J. van Mastrigt, voorzitter in het C.N.V., wees er nog eens op, dat de groepen, die behoren tot de 20 pet. zich niet in de wachtkamer moeten la ten stoppen. Men moet niet verwachten, er op een bepaalde dag plotseling iets gaat gebeuren met dc lonen van bo venaf. Dc vakbonden zullen het ook hier zelf moeten doen. Als er geen produkti- viteitsciifers zijn, dan zal men het kun- proberrn met eventuele rentabili- teitsgegevens en mochten die niet dui delijk genoeg zijn dan mag volgens de lchtlijnen ook de werkgelegenheid nog en rol spelen in de betrokken bedrijfs tak. De heer Van Mastrigt was er voor- ander van, dat men niet uitsluitend blijft staren op de produktivitietscijfers. dat men genoemde drie factoren steeds tegen elkaar afweegt. Hij was van ■ning, dat er bijna altijd wel cijfers 1 te vinden, al zouden het maar om zetcijfers of regionale cijfers zijn. heer Bakker. Deze ongrijpbaren zijn uiteraard zeer slecht georganiseerd en waarschijnlijk gaat het hierbij om werknemers, die nergens onder te brengen zijn en om groepen beter gesaiarieerden, die door een goede interne salarisregeling bij hun bedrijven geen behoefte hebben aan op treden naar buiten. Een groep die hieronder ook valt en nog wel valt te rubriceren, is die van het huishoudelijk personeel. De heer Van Mastrigt verklaarde er zich voorstander van ook in het belang van individuele leden op te treden, die in hun bedrijfssector geen vakorganisa tie kennen. Eventueel zal hier gestreefd worden naar het opleggen van bindende loonregelingen voor categorieën, die tot nog toe onder geen enkeie regeling vie len. Deze „ongrijpbaren" zullen boven dien altijd bereikt kunnen worden via een vast te stellen minimumloon. Sociale wetten De voorzitter van het C.N.V. was voorts van mening, dat de adviesaanvra ge van de regering bij de S.E.R. over een verhoging van de A.O.W.- en de AWW.-u11keringen te laat is gekomen- Zowel de door de regering voorgestelde verhogingen als de hoogte van het tij delijk voorschot, dat thans wordt uit betaald, achtte hij bovendien te laag. De uitkering krachtens de Invalidi teitswet achtte hij niet ongunstig, maar nogmaals vroeg hij de aandacht voor het foute systeem viln procentuele toe slagen op grond van de premiebetaling. Gaarne zag hij een snelle totstandko ming van een nieuwe invaliditeitswet of een algemene arbeidsongeschiktheids wet. Hij zou het betreuren indien deze wet gedurende de huidige regeringspe riode er nog niet zou komen. Hij was hier niet gerust op. met het oog op het eventuele voorgaan van de Kinderbij slagwet. een massale razzia gehouden, waar bij ruim 200 mensen werden ge arresteerd en grote hoeveelheden wapens in beslag werden genomen. Bij het politiebureau" van Philippi, vijf kilometer verder, zag men hoe de groe pen arrestanten, onder wie vrouwen, uit de politiejeeps en vrachtauto's werden ge duwd. Sommige negers, die niet snel ge noeg uitstapten, kregen een tik met een gummistok. Aan journalisten werd te ver staan gegeven, dat hun aanwezigheid niet gewenst was. De Afrikanen gooiden zakken vol mes sen, stokken, knotsen, ijzeren staven, strijkijzers, scharen, bijlen en ander ma teriaal op de grond- De politie gaf nader hand een verklaring uit. dat Njanga een arsenaal van alle soorten wapens bleek te zijn. De nieuwe actie van de politie heeft tot dusver weinig resultaat gehad op het ver loop van de staking. De meeste van de 25.000 inwoners van Njanga hebben ge weigerd, de staking te beëindigen. In Lan- ga schijnt de toestand weer vrij normaal te zijn. Het kordon militairen is daar gro tendeels verdwenen en overgebracht naar Njanga Enkele honderden negers hebben zich bij de polltic gemeld om dupli caat persoonsbewijzen te ontvangen. Hun waren door terroristen hun be wijzen afgenomen, vertelden zij. Dc negers moeten tien gulden voor 'n du plicaat neertellen. Uit Johannesburg wordt gemeld dat leiders van handel en industrie de regering hebben ge polst over de mogelijkheid, de passen voor negers te vervangen door iden titeitskaarten. zoals die welke dc blanken hebben. Proces Gisteren is he<t proces begonnen tegen Soboekwe, voorzitter van het Pan-Afrikaanse congres, dat de or der tot sabotage van de passenbepa- lingen, heeft uitgevaardigd. So boekwe wees er voor de rechter op, dat deze bepalingen door blanken zijn uitgevaardigd, waardoor de Afrikanen moreel niet verplicht zijn deze wetten na te komen. De voornaamste medewerker van Soboe kwe. Leballo, stond daarna op om te protesteren tegen het woord Bantoe, dat de rechtszaal was gebruikt. Hij zei het n belediging te achten, wanneer een buitenlandse blanke minderheid de Afri kanen Bantoes noemt. Het proces tegen de kopstukken van het Pan-Afrikaanse congres zal waarschijnlijk een dag of drie Die Burger, een vooraanstaand rege ringsgezind blad. schreef in een hoofdar tikel dat de apartheid Zuid-Afrika iso leert in de wereld. Zuid-Afrika is reeds schuldig bevonden en veroordeeld door het overgrote deel van de publieke opinie zee. aldus het blad. Sabena verbindt V.S. en Rusland SNELSTE VERBINDING TUSSEN DE LANDEN Een Boeing-707 van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft gisteren de eerste straalvliegtuigverbindang tussen New York en Moskou tot stand gebracht. Het toestel vertrok woensdagavond van de luchthaven Idlewild bij New York voor een non-stop vlucht naar Brussel. Na een oponthoud vain muian een uur op de Belgische luchthaven vertrok de Booing naar Moskou, waar het vliegtuig gistermiddag arriveerde. Door het in gebruik nemen van de Boeings op zowel het traject van New York naar Brussel als wel van Brussel naar Moskou heeft de Belgische lucht vaartmaatschappij de snelste verbinding van New York naar Moskou in de ge regelde drienst op haar naam staan. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot mor genavond; Wisselend bewolkt en op este plaatsen droog Koudere nacht met hier en daar mist. Morgen ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. (Opge maakt om 11.15 nur). ZON EN MAAN Zon op 5.58 uur, onder 19.27 uur; Maan op 16.43 uur, onder 5.00 uuir; 11 april: Volle Maan. (Advertentie) OPGETOGEN i "TWEN"-costuum. Geen wonder, want in kwaliteit, coupe en af werking zal men zijn gelijke niet gauw vinden. Daarom e prachtidee om juist nu, vlak voor Pasen, de voortreffelijke "TWEN"-JONGENSCOSTUUMS, in prima kreukherstel lende kam- garens, moderne streep- en ruit- dessins, compleet met broekriei n dezelfde stof, aan te bieden, ._n 10-16 jaar, ALS PAASVERRASSING, 75 ALLE MATEN w w LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk.Goudseilngel Katendi. Lagedijk hk. Dotpiweg West.KniUkade 35 f Nederlanders hebben vaak een slecht gebit (Van onze parlementsredactie.) HET staat vast, dat fluorisering van het drinkwater een gunstige, conser verende invloed uitoefent op het gebit van de mens. Het heeft daarom zeker zin deze maatregel op grotere schaal te gaan invoeren. De minister van sociale zaken en volksgezondheid zal, op grond van een advies dat de Gezondheidsraad zeer binnenkort over dit vraagstuk uitbrengt, de water leidingbedrijven in ovérweging geven fluor in het drinkwater te doen. De fluorisering vergt, relatief gesproken, heel weinig extra werk en kosten. Ze zal geheel op basis van vrijwilligheid kunnen geschieden, zodat wettelijke maatregelen niét nodig zijn. Minister Van Rooy heeft dit gistermid dag in de Tweede Kamer verklaard oij de behandeling van de nota over de tand heelkundige voorzieningen. Hij zei. dat fluoriseringsproeven te Tiel en Culem- borg gunstig zijn uitgevallen. De be windsman erkende, dat over het alge meen de gebitstoestand van de Neder lander slecht is te noemen. Of het nu slechter is dan dat van vroegere genera ties valt moeilijk te zeggen. Wel wordt er tegenwoordig veel meer gesnoept, wat het gebit bepaald geen goed doet. „Uit een oogpunt van volksgezondheid is het snoepje van de week zeker geen verheu gend verschijnsel", zo vond de minister. Wanneer echter de schooltandverzorging wordt uitgebouwd en ook de praenatale en kleuterzorg voldoende aandacht krijgt, dan zijn in ieder geval de voorwaarden geschapen voor een zo goed mogelijke gebitstoestand. In dit verband maakte de minister melding van een onderzoek, dat door T.N.O. wordt ingesteld naar 1 voorkomen van cariës (tandbederf). Voor de minister staat het vast. dat jeugdige vrouwelijke hulpkrachten zul len moeten worden ingechakeld bij de schooltandverzorging, waarvan de dien' sten onvoldoende zijn bemand. Het i! echter nog niet bekend, wat deze meis jes nu precies zullen moeten gaan doen. Er vindt o.m. over dit punt nog overleg plaats met de maatschappij voor tand heelkunde. De minister van onderwijs, kunsten wetenschappen mr. Cals ging in op de vragen over de universitaire opleiding van tandheelkundigen. Uit zijn antwoord bleek, dat hij afziet van de noodmaat regel om bij loting vast te stellen welice eerstejaarsstudenten in Utrecht en Gro ningen voor tandarts kunnen gaan stu deren. Beide universiteiten kunnen per jaar maar in totaal 175 adspirant-tand- artsen inschrijven. Tegen dc maatregel om door loting uit te maken wie deze 175 uitverkorenen kunnen zijn, is van uni versitaire zijde ernstig bezwaar gemaakt. Minister Cals kwam nu met een nieuw plan. Hij deelde mee. dat voortaan alle gegadigden zullen worden toegelaten tot de theoretische opleiding, die de eerste twee jaar in beslag neemt. De beperkte opnamecapaciteit van beide universitei ten vormt daarvoor nauwelijks een be letsel. Gedurende die twee jaar zullen dan de nodige maatregelen worden geno men om de outillage enz. van de prakti sche opleiding zodanig uit te breiden, dat gemakkelijk boven het aantal van 175 kan worden uitgegaan. De minister wees er nog op, dat de deskundigen van mening verschillen over de grootte van het tandartsentekort. Enkele jaren geleden zijn maatregelen genomen om het aantal studerenden te vergroten. Deze hebben een onverwacht groot succes gehad. In Groningen viel zelfs een verdubbeling van het aantal in geschrevenen te constateren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1