KRONIEK Waterverontreiniging wordt levensgroot probleem COCARDE (illll Karei Doorman vervoert ook nieuwe vliegtuigen Aarde: bol of plat! Subsidie gevraagd voor de Inwendige Zending Minister Klompé humaner dan minister Beerman JeVolLsLranl vraagt zich af. hoe het staat met de bereidheid van anderen mee te werken aan de realisering van een algemene klnderbUsIagverzekering: Prof. Romme was daar blykbaar niet zo gerust op, want hy sprak op de partyraads- vergadering moeilijk mis te verstaan de hoop uit, dat ,jnen er in den lande be- voor zal hebben, dat de verwezenlij king van dit programmapunt van 't kabi- iet-De Quay voor ons een zaak van over- wegende betekenis is". Op die opmerking wordt nu gereageerd in liet C.H.U.-wcek- blad „Koningin en Vaderland" en die re is allesbehalve bemoedigend. „De |C.H.U.", aldus dit cbristelyk-historisch or- „staat beslist niet te trappelen van ongeduld om deze wet in de politieke arena Ie brengen. Wat ons betreft, blijft zy op de politieke rommelzolder staan in het beruch te hoekje". Bij een dergelijke uitspraak wordt ander maal duidelijk dat de ongebondenheid, zo als die onder de huidige politieke verhou dingen geldt, toch bepaald niet enkel winst is. Aan de ene kant hebben wc een kabinet, dat de algemene kindcrbijslagverzekering tot écn van zijn voornaamste programma punten heeft gemaakt; daar tegenover staat dan een party als de C.H.U., een van de „re geringspartijen", die als we „Koningin en Vaderland" mogen geloven dezelfde kinderbijslagverzckering maar het liefst een plaats „op de rommelzolder" wil geven. De katholieke party beeft zich altjjd de party van de gezinspolitiek genoemd. Nog niet zo lang geleden kon nicn de indruk krijgen, dat andere partijen zich wilden bc- veren om dat speciale etiket van de katlio- eke party overbodig te maken. Was dat iclt maar schyn? We zullen daarover, ho pelijk binnen nier al te lange tyd, wel meer horen als de algehele kinder- bjjslagverzekcring opnieuw aan de orde komt. Onderwijl doet het echter deugd, dat zich in elk geval binnen de katholieke party bewust blyft, dat er tienduizenden 5 zelfstandigen zyn, die dringend be hoefte hebben aan een algemene kinderby- rrzekering. Deze mensen delen in al- verzwaringen, maar compensaties en dergelijke gelden meestal niet voor „het hte hoekje", waar zy zitten. Het ver draagt zich bepaald niet met een christelijk sociaal beleid, dat juist de noden van groep een plaats „op de ronmielzol- zouden krygen. Bestrijding taak van overheid en industrie T^EN gezonde waterhuishouding is voor ons land van zeer groot belang. Ook de industrie is hierbij sterk geïnteresseerd. Het is noodzakelijk, dat overheid en particulieren op dit punt con structief samenwerken en dat een krachtig beleid wordt ge voerd wat betreft de z.g. externe vervuilingsfactoren, b.v. de Rijn. Een regeling bij de wet is drin gend gewenst. Aldus luiden en kele conclusies uit het pre-advies van de Commissie Industriewa ter van de drie grote werkge versverbonden, die vandaag een grote voorlichtingsbijeenkomst hielden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Onze gehele samenleving is erbij ge baat, dat steeds over voldoende water van goede kwaliteit kan worden be schikt, zo zegt genoemde Commissie. Helaas blijkt, dat aan deze „grondstof nmer één" op lange termijn gezien t tekort is. Het verbruik van water ons land is groter dan de neerslag wij zijn steeds meer aangewezen op het water van de grote rivieren. Op di verse punten neemt de hoeveelheid zoet water door verzilting af. Ook de veront reiniging van het rivierwater neemt als gevolg van de bevolkingsaanwas e: industrialisatie steeds meer toe. Talrijke commissies zijn de laatste jaren in het leven geroepen om na te gaan hoe het euvel het best kan wordeT bestreden. Verschillende staatsrechtelijk en andere moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. Vandaar, dat ver langend wordt uitgezien naar een wet telijke regeling, welke algemene aan wijzingen zal geven voor een gecoördi neerde bestrijding van de waterveront reiniging en controle op de uitvoering daarvan. Deze uitvoering zal naar ver wachting voor een belangrijk deel in handen worden gelegd van provincies, waterschappen, gemeenten enz. Maatregelen De Commissie Industriewater staat op het standpunt, dat het beter is w terverontreiniging zoveel mogelijk voorkomen dan te bestrijden. Op grond hiervan is aan de bedrijfstakken, die •eel verontreinigd water moeten lozen, geadviseerd zo mogelijk maatregelen te treffen. Bij vestiging van nieuwe indus trieën moet met deze factor terdege rekening worden gehouden. De bestrij ding van de waterverontreiniging dient, voorzover dit het industriële afvalwater betreft, in de eerste plaats te worden toevertrouwd aan de industrie zelf. Zij Regeling hij wet noodzakelijk (Van een onzer redacteuren) immers kan het beste beoordelen welke maatregelen nodig zijn om de veront reiniging zoveel mogelijk tc beperken. Collectief Op grond van opgedane ervaringen ziet het ernaar uit, dat het in ons land in vele gevallen efficiënt zal zijn in collectief verband de waterzuivering ter hand te nemen. Maar met nadruk wordt erop gewezen, dat de „ve; Iers" niet gedwongen mogen worden aan collectieve zuivering deel te neme: Het bouwen van zuiveringsinstallatii is een kostbare zaak. Daarom zal ter- moeten worden onderzocht welke •an zuivering en het verband, waarin dit dient te geschieden, het bes te is. Variatie Deskundigen zijn het erover eens, dat bij het stellen van eisen aan het op pervlaktewater in het algemeen als uit gangspunt moet worden gekozen: het niet verstoren va-n de kringloop der materie, met andere woorden: het niet vernietigen van het zelfreinigend mogen van het water. Dit betekent, dat de i i het kunnen meer moeten worden gezuiverd dan het andere. Landelijk gezien zal rr dus niet tot een voor alle „vervuilers" gelijke kostenverdeling kunnen komen. Daarbij zal er echter voor moeten wor den gewaakt, dat de lasten te zwaar zullen worden en ten opzichte van bin nen- en buitenlandse concurrentie niet in ernstige mate discriminerend zullen werken. V ertegenwoordigd held in de betrokken bestuurscolleges moet zijn vertegenwoordigd of op die colleges invloed moet kunnen uitoefe nen, omdat zij nu eenmaal nauw trokken is bij de bestrijding van waterverontreiniging. Een goede moge lijkheid van beroep op hogere instan ties blijft echter van essentieel belang. Voorts zal gestreefd moeten worden naar een goede samenwerking tussen de technische deskundigen, in welk ver band zij ook optreden. Aan de opleiding van specialisten op bet gebied van de bestrijding der waterverontreiniging zal bijzondere aandacht moeten worden be steed. Er bestaat momenteel nog te weinig inzicht in de vraag hoeveel investe- rings- en exploitatiekosten er met een doelmatige bestrijding van de waterver ontreiniging gemoeid zullen zijn. Wél krijgt men de indruk, dat in de komen de tien tot twintig jaar met investe ringsbedragen van honderden miMoenen guldens rekening moet worden gehouden en dat elke investering een jaarlijkse exploitatielast van meer dan tien pro cent impliceert. Daarnaast dienen uitgaven van de industrie wegens tern te nemen maatregelen niet te den onderschat. De beheersing vai interne waterhuishouding brengt velen voortdurend kosten en zorgen met zich. Het is zelfs waarschijnlijk, dat de interne kosten voor de industrie zwaarste' last zullen vormen. Bijdragen Op grond van het algemeen belang is het verder noodzakelijk, dat, wanneer de door de „vervuilers" te dragen las ten de grenzen van de redelijkheid overschrijden, uit algemene middelen in de kosten wordt bijgedragen. Dit zal van geval tot eeva' moeten worden nagegaan. Ten slotte dient erop te worden toegezien, dat de gelden, welke voor de afvalwaterzuivering of voor een betere watervoorziening bij eengebracht worden, uitsluitend voor deze doeleinden zullen worden gebrnikt en dat niet andere projecten daarmee orden bekostigd. Navo akkoord met Nieuw-Guineareis (Van onze parlementsredactie) Nederland en Duitsland Voor de ontwikkeling van Neder lands Nieuw-Guinea is het van het grootste belang, dat de bevolking daar weet, dat Nederland haar niet in de steek laat. Wanneer van be paalde zijde dreigementen worden geuit, moeten we ons daarover niet nodeloos ongerust maken, maar ook niet met de armen over elkaar blijven zitten. Er zijn dan ook \rf nrl a cv maatregelen in voorbereiding om LüKralCll ViljQaff de defensie van Nieuw-Guinea te versterken. Dit zei de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. To- xopeus, gistermiddag in de Tweede Kamer. Uitvoerig sprak de minister over het zenden van het vliegdekschip Karei Doorman naar Nieuw-Guinea, waarover de socialistische fractieleider mr. J. A. W. Burger vorige week kritische vragen had gesteld. lichte sigaartjes 1.20 266) De legende doet het voor komen, alsof door de ontdekking van Amerika in 1492 de bolvorm van dc aarde werd bewezen, cn dat de rea listische zin van de onbevangen zee man Columbus daardoor heeft ge zegevierd over de stoffige cn door vooroordelen bevangen geleerden uit de middeleeuwen. Afgezien van het feit, dat door de ontdekking van Amerika de bolvorm van onze pla neet nog steeds niet werd bewezen omdat dit eerst proefondervinde lijk kon worden aangetoond door de reis rond de wereld van Mageihaan in 1521 is niets minder waar dan deze voorstelling van zaken. Hoewel de denk beelden omtrent de bolvorm van de aar- f" de nog verder in de oudheid terugwijzen, verkondigden reeds Pythagoras, Philo- laus en Parmenides, dat is dus ongeveer i 500 jaar vóór Chr., dat de aarde, rond was. By de latere wijsgeren, onder wie vooral Plato moet worden ge noemd, is deze voorstelling alge meen. Aristoteles heeft voor de bol vorm van de aarde zelfs een drietal bewijzen aangevoerd, die nog voor komen in byna alle leerboeken welke momenteel door ons worden gebruikt. Archimedes heeft daar nog een vier de bewijs aan toegevoegd. Niemand kan dus volhouden, dat de Griekse geleerde wereld van die dagen nog steeds in de primitieve veronderstel ling verkeerde, dat de aarde een platte schotel was. Dc grote fysische geograaf Eratosthenes, bibliothecaris van het Museum van Alexandrië (235 v. Chr.), was zelfs in slaat door de onderlinge afstand en de breedte van twee plaatsen op dezelfde meridiaan te bepalen, de omtrek van de aarde te meten! Met de geringe middelen waarover men destijds beschikte, was dit een hoogst vernuftige methode. Hij kwam bovendien tot een getal dat onze moderne waarde van de aardomtrek zeer dicht benadert! Het was een bezwaar van die tijd, dat de juistheid van de theorie niet door de praktijk kon worden beves- TOCH IS HET ZO! tigd. De scheepsuitrusting van die dagen was nl. nog in een vrij primi tief stadium, zodat aan een reis om de wereld waardoor dus de bol vorm van de aarde zou kunnen wor den bevestigd niet te denken viei. Volgens dc verhalen hebben de plannen van Columbus nogal wat tegenstand ontmoet, omdat men des tijds meende, dat de aarde vlak was. De vraag kan dus worden gesteld, of de Griekse wetenschap omtrent de bolvorm van de aarde dan wel licht verloren is geraakt, zodat men daarover in de middeleeuwen in het duister verkeerde? Deze vraag moet echter ontkennend worden beant woord, want door het kontakt met de H Arabische bescha ving was men in het beschaafde deel van Europa juist met hernieuwde ijver in de Griekse klassle- ken gedoken. Boven dien werd de theo rie over de bolvorm van de aarde reeds in de 14de eeuw on derwezen aan de Paryse Sorbonne en aan de universiteit van Oxford. Voorts verkondigde Nicolaas van Oresme in 1377 reeds de opvatting, dat de aarde om de zon zou kunnen draaien, een theorie die door Nico laas van Cusa (ong. 1464) in nog stoutmoediger vorm werd uitgespro ken. By de Arabieren en Moren, cn eveneens bij de beroemde Joodse ge leerden die tijdens de middeleeuwen in Spanje leefden, stond de bolvorm van onze planeet reeds algemeen vast. Hoe algemeen deze opvatting in het beschaafde deel van de wereld ten tijde van Columbus was blijkt uit de Behain-globe uit die dagen, waar op China cn Japan (overeenkomstig de bolvorm die de aarde moest be zitten) tegenover Europa waren ge tekend. Het is de grote verdienste van Columbus geweest, dat hy het daar tussen gelegen kontinent Amerika heeft ontdekt. Dank zij een vergis sing. Een vergissing die niet door de geleerde wereld werd gemaakt, maar door Columbus! Daarover een volgende keer. Nederlandse oorlogsbodem een vlagvertoonreis naar eigen gebied maakt, is niets nieuws. De Doorman indertijd voor vlagvertoon ook naar West geweest. De Navo heeft tegen de reis geen be zwaar. Het schip staat niet onder Navo- commando; het is slechts aangewezen als een oorlogsbodem die een bepaalde taak heeft indien een oorlog mocht uit breken. De regering heeft indertijd aan de Kamer toegezegd dat geen dienstplichti gen naar Nieuw-Guinea zouden worden uitgezonden alvorens de Kamer daar over zou zijn ingelicht. Die toezegging betrof echter alleen de land- en lucht macht en niet de marine. Uit dit oogpunt kan de heer Burger dus tegen de reis van de Karei Doorman geen bezwaar maken. Bovendien gaat het bij deze reis niet om het voor langere duur sta tioneren van dienstplichtigen op Nieuw- Guinea. De heer Burger had gevraagd of de regering wel aan de mogelijke politieke gevolgen van de reis had gedacht. Het is onnodig te zeggen dat de regering alles denkt en dus ook aan politieke percussies, antwoordde minister Toxo- Aavertentie beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! Chefarine„4 tegen pijnen en griep. peus onder hilariteit. De regering ver trouwt dat wij wat die repercussies aan gaat geen narigheid zullen beleven. De minister onthulde nog dat aan boord van de Karei Doorman ook een aantal vliegtuigen meegaan die voor dienst op Nieuw-Guinea bestemd zijn. bliek en Nederland tot regeling van met de grens verband houdende vraagstukken en andere tussen beide landen bestaan de problemen, zal op 8 april a.s. te 16.00 uur op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag plaats vinden. Het ministerie van buitenlandse zaken maak te dinsdag bekend dat de ondertekening zal geschieden voor de bondsrepubliek door minister van buitenlandse zaken dr. Heinrich von Brentano en ambassa deur Robert Lahr en voor Nederland door de minister van buitenlandse za-, ken mr. J. M. A. H. Luns en de staats secretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten. Nieuw voorstel op conferentie over zeerecht? De Nieuwzeelandse, de Cey- lonse en de Israëlische afgevaar digde op de zeerechtconferentie te Genève hebben zich dinsdag uitgesproken voor een territo riale zee van zes zeemijl. De Nieuwzeelander Quentin-Baxter sprak zich uit voor een aan de terri toriale zee grenzende visserijzone var zes mijl waarbinnen andere landen dan de kuststaat mogen vissen, indien die landen laar ook in de jaren 1953 tot 1958 hebben gevist. De vangst mag ech ter niet groter zijn dan de gemiddelde vangst in de jaren 1953 tot 1958. P:* het Amerikaanse plan. De Ceylonees Corea was ook vooi visserijzone van zes mijl met rechten voor andere landen maar vond het niet juist dat de rechten van deze tradi tionele gebruikers worden beperkt. De Israëliër Rafaël zei een visserij- zone van zes mijl voor te staan waar voor voorzieningen worden getroffen ter bescherming van bestaande rechten andere landen. Verwacht wordt dat een jong land aan het einde van de week een nieuw r stel zal indienen over de breedte va; visserijzone. Volgens dit voorstel, compromis is tussen het Amerikaan- in het Canadese voorstel, zullen in visserijzone van zes mijl historische rechten worden erkend voor een tijd van tien tot vijftien jaar. Het Canadese voorstel erkent geen bestaande rechten. Advertentie Socialiste windt zich op over de term hunkerhunkers" (Van onze parlementsredactie) Prof. mr. I. A. Diepenhorst (a.r.) heeft gistermiddag tijdens het be grotingsdebat over maatschappelijk werk in de Eerste Kamer met na druk gepleit voor het geven van subsidie aan de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Maatschap pelijk Werk. De a.r. senator noem de het onthouden van subsidie aan dit zestig jaar oude interkerkelijke orgaan, dat op de grondslag van de Reformatie heilzaam werk heeft verrichteen schromelijk onrecht.' Dat de bond niet past in het denk patroon van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk achtte de heer Diepenhorst geen reden om deze belangrijke instelling „uit de salon naar de spoelkeuken van het subsidiehuis te verwijzen". De a.r. hoogleraar heeft tijdens dit de bat met de liberaal De Vos van Steen- wijk kritiek geleverd op de afkeurens waardige mode om de naam van de scho len voor maatschappelijk werk te wijzi gen in hei gewichtige „academie". Dt heer Diepenhorst zag dit min of meer ah symptoom van een zeker imperialis- waaraan het maatschappelijk werk zich hier en daar bezondigt. „Het mi nisterie van maatschappelijk werk", zo waarschuwt hij in dit verband nog, „moet niet alle geweld tot zich trachten te trekken, wat elders voortreffelijk func tioneert. Het departement wachte zich voor overdrijving en verkeerde heers- Prof. Diepenhorst bracht, evenals ver schillende andere sprekers, nog even het afzonderlijk voortbestaan van minister Klompé's ministerie ter sprake. Hij acht- *- „maatschappelijk werk" als. directo- t van het ministerie van binnenlandse :en niet onaanvaardbaar, maar gaf toch aan de huidige situatie de voor keur. Met de K.V-P.-er Schuurmans ves tigde hij er overigens de aandacht op, dat de zeven jaren, waarin van een afzonder lijk departement kan worden gesproken, wetgevend opzicht „zeven magere ja- i" zijn geweest. Dat is niet zo erg. want het departement moet het zaad verschaf fen en kan het ploegen aan anderen over laten. Toch is een spoedige vervanging van de Armenwet door een Wet Bijstand Levensonderhoud wenselijk. De heren Diepenhorst en De Vos van Steenwijk (lib.) vonden elkaar in hun oezamenlijke afkeer van de taal. die het departement van maatschappe lijk werk in de officiële stukken be- V.V.D.-senator in Eerste Kamer: (Van onze parlementsredactie) Bij de behandeling van de begro ting van maatschappelijk werk is gis termiddag in de Eerste Kamer nog even de kwestie van de spijtoptanten aan de orde geweest. De bejaarde V.V.D.-senator, baron De Vos van Steenwijk, trachtte daarbij de minis ter van maatschappelijk werk, mej. Klompé, uit te spelen tegen haar ambtgenoot van justitie, mr. Beer man. Met vreugde had de heer De Vos van Steenwijk kennis genomen van de me dedeling van minister Klompé. dat het opvangen van spijtoptanten in Nederland goed verloopt en dat de toelating van meer spijtoptanten niet op bezwaren hoeft te stuiten. Dit laatste is overigens een zaak van minister Beerman, zo had de bewinds vrouwe er aan toegevoegd. Uit het eer ste gedeelte van de verklaring van dr. Klompé meende het liberale Eerste-Ka- merlid echter te mogen concluderen, dat de bezwaren van de minister van jus titie tegen een ruimere toelating van spijtoptanten geen steek houden en naar het rijk der fabelen moeten worden ver- Met voldoening stelde hij vast. dat minister Klompé tegenover de spijtop tanten blijkbaar een humaner standpunt inneemt dan minister Beerman. Over deze kwestie spraken ook nog de he ren Schipper (a.r.) en Van Hulst (c.h.). De eerste was lang niet zo voldaan over dc mededelingen van dr. Klompé als zijn liberale collega. Hij had gehoopt, na het Eerste-Kamerdebat over de spijtoptanten (bij de begrotingsbehande ling van justitie) de regering het toe latingskwantum nog eens zou bekijken. Minister Klompé volstond in haar schrif telijk antwoord echter met naar minis ter Beerman te verwijzen. De heer Schipper begreep dit temeer niet, waai de bewindsvrouwe wel antwoord heeft willen geven op andere vragen over de spijtoptanten. ERVARINGEN De heer Van Hulst (c.h.) informeer de, of de ervaringen met de toelating jaar zodanig zijn, dat er aan.eiding is King ongeselec- van een ongelimiteerde teerde toelating. Het Ambonezenvraagstuk kreeg tijdens dit debat minder aandacht dan bij vo rige begrotingsbehandelingen. De heer Schipper (a.r.) zei, dat vele woonoor den voor Ambonezen in feite onbewoon baar verklaard behoren te worden. Zij zijn echter op onverklaarbare wijze be woond. Spreker hoopte, dat in dit op zicht ..het wenselijke van het moge lijke zal winnen". Ook de heer Van Hulst (c.h.) vestigde de aandacht op de slechte behuizing van de Ambone zen. De heer De Vos van Steenwijk (lib.) verzocht do minister haar invloed aan te wenden om het reizen van Am bonezen naar het buitenland te verge makkelijken. Tijdens de avondvergadering hield mevr. Luyckx-Sleljfer (kath.v.) nog een pleidooi voor het geven van een voor schot van minstens vijfhonderd roepiahs aan spijtoptanten ter verkrijging van vi sa in Indonesië. Vrijstellingen winkelsluiting Op voordracht van de staatssecre taris van economische zaken is een algemene maatregel van bestuur af gekondigd die een aantal vrijstellin gen bevat van in de Winkelsluitings- wet-1951 opgenomen verboden. Deze maatregel, waarom het hoofd bedrijfschap detailhandel en het be drijfschap Horeca hadden verzocht, komt tegemoet aan bezwaren die de toepassing van de winkelsluitingsbe palingen in enkele sectoren van het bedrijfsleven met zich bracht. hebben in Winkels en kra r verbruik ter pla< strekt. Zo vallen - spijzen hoofdzake zipt. Deze zitten vol met anglicismen, gallicismen en onbegrijpelijk vakjar gon. De heer De Vos van Steenwijk had. behalve het kleine taaiduiveltje, nog twee andere departementale dui veltjes ontdekt: het perfectionisme en de centralisatie. Ook de K.V.P.-er Schuurmans waarschuwde voor diri gisme in het maatschappelijk werk. Dat kan tot verstarring leiden. De heer De Vos van Steenwijk acht te een afzonderlijk departement van maatschappelijk werk niet nodig. „Maar het is er nu eenmaal en als er geen afzonderlijk minister voor dit terrein zou zyn, dan hadden wij ook niet het voorrecht met mej. Klompé van gedachten te wisselen", zo voegde hij er aan toe. De heer Schuurmans (kath. v.) achtte het voortbestaan van het ministerie om meer dan één re den gewenst. De socialistische afgevaardigde mej. ir. Tjeenk Willink hield een zeer kri tisch betoog, aan het slot waarvan zij lucht gaf aan haar verontwaardiging wat zij noemde een „slip of the tongue" van minister Klompé. De 1 geen bewonderaarster te zijn van de ..hunkerbunkers", d.w.z. de flats voor alleenstaande mannen of vrouwen. Mej. Tjeenk Willink vond de kwali ficatie „hunkerbunkers" respectloos en onjuist en zij hoopte, dat de bewinds vrouwe, voor wie zij overigens veel waardering had, zich in het vervolg voor dergelijke ontsporingen zal wach ten. Veel kritiek had spreekster voorts op de voorgenomen overgang van groepsregelingen voor sociale bijstand naar het departement van maatschap pelijk werk, en op het beleid van de minister ten aanzien van de ontwik kelingsgebieden. Tegen dit be'cid had den ook andere sprekers enkele be zwaren. Internationale treinen zijn verliesgevend regeling van de I se Kamer van Koophandel aan de Spoor- wegraad enkele wensen kenbaar ge maakt. In de eerste plaats was aange drongen op een verbinding van Den Haag met Duitsland en voorts was erop ge- dat de avondverbinding met t-_i - gewor- Van de zijde van de Spoorwegraad is medegedeeld, dat de internationale trei nen bij begin- en eindpunt altijd onder bezet en daardoor verliesgevend zijn. Daarom dienen de Spoorwegen zich er toe te beperken die treinen alleen uit Amsterdam en Rotterdam (samen met Hoek van Holland) te doen vertrekken. Wat de avondverbinding met Hamburg betreft werd meegedeeld, dat geduren de twee jaren een proef was genomen met de Londen-Hamburg expres. Deze was echter geen succes geworden. De financiële verliezen waren zodanig, dat handhaving niet te denken viel. Kruiswoordpuzzel zonder zwart zijn gevestigd. geopend mogen blijver en restaurants die in winkels Deze zullen voortaan gedu- luitingstijd voor het verstrek- verbruik ter plaatse i bestellingen cn het afle- wekelijkse halvedagslultlng De aflevering van banketbakkerswaren. Of Ie vooravond van Pasen en Pinksteren er an Moederdag, op St.-NIcolaasavond en d« gen worden bezorgd. mis zal mogen plaatshebben, lathandel en de aflevering van n. die op de vooravond van Kerst- 's avonds zal mogen de aflevering wordt verruimd de winkelsluitingsvoorschriften valt. De algemene maatregel van bestui donderdag 7 april 1960 In werking. 3. bekende afkorting - gem. - - gewicht (afk.), 4. stok - niet vergezeld, 5. lusje - verdikking der opperhuid, 6. en dergelijke (afk.) - lengtemaat maanstand, 7. muzieknoot - de bovenste halswervel - academische titel (afk.), 8. steen - troefkaart - jon gensnaam, 9. verhaal - lichaamsdeel. Verticaal: 1. middeleeuwse burger - vreemde munt (afk.), 2. bijb. figuur - ridderteken - water in Friesland, 3. verstand - brandverf, 4. Nieuw Guinea •sië) - vuurspuwende berg, 5. water in N. Brab. - gem. in GelderL Jacob, 6. bekende afkor ting - glijvoertuig - voegwoord, 7. aan wijzend voornaamw. - achting - groente, 8. afzonderlijk - zijtak Fulda, 9. draad van een spinneweb - deel v. d. bijbel (afk.) - gebogen. 2 i S 6 7 8 9 2 J i b 6 8 9 OPLOSSING VORIGE PUZZEL n, 2. kan, 3. paria, 4. takel, 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7