OHRISTFUJ Jongste en oudste kerken naar voren ■m --- - Russische Joden mogen geen matzes bakken Jeugd van Zwolle vraagt om een universiteit L (etalac Een woord voor vandaag Kanttekening Christen-werknemers wezen liberaal-conservatisme af v° ÏÏONING- RICHSRD Aan de vooravond van een nieuw oecumenisch tijdperk (Van een onzer redacteuren) De Wereldraad van Kerken werd gesticht in Europa (Am sterdam) en vormde direct na de oorlog in 1948 een ontmoe tingsplaats van Europese en Amerikaanse kerken. Dat was nog steeds zo toen de Tweede Assemblee werd gehouden in de Amerikaanse stad Evanston. Hoewel de invloed van de jonge Aziatische Kerken belangrijk groter was geworden, bleek toch heel duidelijk dat in de theolo gische kwesties vooral Amerika en Europa de toon aangaven en op sommige ogenblikken lijnrecht tegenover elkaar stonden. Dat de Derde Assemblee nu in New Delhi wordt gehouden is geen toeval. Het wijst er op dat in de afgelopen zes jaar de invloed van de jonge kerken belangrijk gro ter is geworden. Het werk heeft zich echter ook nog in een andere richting uitgebreid. Toen het Centraal Comité besloot om New Delhi als volgende ontmoetingsplaats te kiezen, bevond het zich op Ortho doxe bodem. Het Comité was bijeen op het eiland Rhodos en voor het eerst in de geschiedenis was er een belangrijke vertegenwoordiging aan wezig van Oosters-Orthodoxe Kerken. Het is zelfs niet onmogelijk dat deze kerken, die veel ouder zijn dan de reformatorische of protestantse kerken zich officieel bü de Wereldraad zullen aansluiten. Op het ogenblik is het Oecumenisch Patriarchaat van Constantinopel reeds officieel in Genève vertegenwoordigd, terwijl ook de Grieks-Orthodoxe Kerk en nog enkele andere kerken zich reeds offi cieel hebben aangesloten. De Russisch- Orthodoxe Kerk houdt zich echter nog steeds afzijdig, al is er de laatste twee jaar een vrij regelmatig en officieel contact geweest. Synode Deze Oosters-Orthodoxe kerken zul len voor het eerst in jaren In juli bijeenkomen voor een pan-orthodoxe synode. Dat wil zeggen dat waar schijnlijk alle Orthodoxe kerken, die autonoom zijn, naar Istanboel zullen komen voor een synode. Voor het eerst zullen dan de Russisch-Or- thodoxe en enkele andere kerken van achter het Ijzeren gordijn weer mee spreken. Deze synode zal zich onder meer bezig houden met twee oecume nische vragen, n.l. de verhouding van de Orthodoxe kerken tot de We reldraad en tot de Rooms-Katholieke Kerk. Vooral de patriarch Athenagoras van Constantinopel, het geestelijk hootd van alle Orthodoxe kerken, dringt aan op een officieel aansluiten bij de Wereld raad. Een probleem is voor sommige kerken het feit dat de Internationale Zendingsraad zich wil integreren met de Wereldraad. Vooral de Grieks-Ortho doxe Kerk heeft zich tegen deze komen de integratie verzet. In Griekenland werkt namelijk een aantal Amerikaanse zendingsgenootschappen en de Grieks- Orthodoxe Kerk vreest hun proselietis me. het feit dat ze haar leden zal weg halen. Integratie In de per« is wel i de Wereldraad te Genève, archiman driet Tlmiades, verzekerde ons dat het Oecumenisch Patriarchaat ten volle ach ter de voorgestelde integratie staat. De patriarch beeft in de afgelopen maanden verschillende bezoeken bracht aan patriarchen (hoofden aartsbisschoppen) van autonome Ortho doxe kerken. Onder meer heeft hij ge probeerd hun uit te leggen dat er geen angst behoeft te rijn voor prosellettem' van de zijde van de Wereldraad. Het zendingswerk dat b.v. in Griekenland wordt gedaan, gaat meestal olt van zendingsgenootschappen die geen enkel contact hebben met de Internationale Zendingsraad. echter een soort van trait d'union kun nen vormen. Dit betekent dat de Wereldraad in de komende tien jaren meer dan ooit een gesprekscentrum zal worden, waar werkelijk alle problemen van de wereldkerk besproken zullen worden, zowel de problemen van de zeer jonge, (Aziatische) als van de zeer oude (Orthodoxe) kerken, de problemen van de kerken van achter zowel als van voor het ijzeren gordijn. Dit zal het gesprek er niet gemakkelijker op maken, maar voorkomt dat de raad eenzijdige besluiten zal nemen en tot eenzijdige uitspraken zal komen. Ook hier liggen echter gevaren. Zal er met de neiging zijn om tot blokvor ming te komen volgens politieke lijnen? Wij moeten aanvaarden dat het de eer lijke bedoeling van de kerken is om sa men te spreken en waar mogelijk sa men te handelen. Maar zullen nationale banden die openheid niet beïnvloeden? Voordelen Deze ontwikkeling heeft evenwel ook voordelen. In de toekomst zullen meer geestelijke en kerkelijke lei ders dan ooit elkaar ontmoeten. En het is een merkwaardig verschijnsel dat waar mensen samen spreken de verschillen vaak minder scherp blij ken te zijn dan zij oorspronkelijk le ken. de kerkelijke pers. Een rustige ge- dachtenwisseling voorkomt een el kaar verkeerd begrijpen, waardoor de tegenstellingen of misschien beter gezegd vele vermeende tegenstellin gen steeds grotere vormen gaan aan nemen. Van enorm belang zal zijn hoe de politieke toestand zich in de wereld zal ontwikkelen. De ont moeting van kerkelijke leiders is mogelijk geworden, omdat in de afgelopen maanden politieke lei ders elkaar hebben ontmoet. Zo lang de politieke ontspanning voortduurt, zal het kerkelijk ge sprek met vrijmoedigheid ge voerd kunnen worden. Maar dat wil dan ook zeggen dat naast de dogmatische (als arminianisme versus calvinisme en kinderdoop versus volwassenendoop) en de kerkordelijke (episcopaals ver sus presbyteriaans en het gezag van de plaatselijke gemeenten versus synodes), nu ook meer de politieke verschillen zullen gaan meespreken. Invloed len besluiten zich bij de Wereldraad aan te sluiten. Hij kan hen daartoe echter niet dwingen, omdat de Orthodoxe ker ken, hoewel ze een episcopaalse kerkor de hebben, niet hiërarchisch zijn. zoals de Rooms-Katholieke Kerk. waar alleen de paus uiteindelijk beslist. De kerken moeten zelf beslissen. Wanneer deze synode echter tot deze stap zou komen, wordt de Orthodoxe invloed in de Wereldraad geweldig versterkt. Dit zal ongetwijfeld een verschuiving binnen de Raad veroor zaken. Oorspronkelijk was de invloed van de Anglicaanse Kerken het grootste. Deze hebben die positie echter in zekere zin moeten afstaan aan de Lutherse Kerken, die een soort van middengroep vormden tiissen de kerken met een episcopaalse en een presbyteriaanse kerkorde. Tegenwicht Dit wil zeker niet zeggen dat nu de invloed van de episcopaalse kerken weer zal gaan overheersen, want te genover de grotere plaats van de Or thodoxe kerken staat dat ook de jon ge kerken die door het zendingswerk zijn ontstaan tegelijkertijd een soort tegenwicht gaan vormen. Het is hele maal niet onmogelijk dat de centrale plaats in de komende tien jaren door deze kerken zal worden ingenomen. Als de pan-orthodoxe synode zich uit. spreekt voor aansluiting bil de Wereld raad. is het niet onmogelijk dat ook de Russisch-Orthodoxe Kerk zich nu einde lijk zal aansluiten. Dat besluit zo> invloed van de kerken achter het ijze ren gordijn enorm versterken. Zowel buiten als binnen de Wereldraad van Kerken bestaat er enige vrees dat de ..democratische" en ..communistische" kerken tegenover elkaar zullen komen te staan. Juist de jonge kerken zullen ÜSBiX Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer: A. J. Wijn malen te Maartensdijk; door de generale synode als predikant voor bijzondere werkzaamheden, geestelijke verzorging van het leger: J. C. Greive, kand. te Bergen op Zoom. Bedankt voor Hedel: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf: voor Edmonton, Al berta, Canada, First Reformed Church: H. J. van Leeuwen te St. Anna-Parochie. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Leeuwarden: H. M. Derck- sen te Baroeveld en C. de Kruyk jr. te .ddeburen. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Klundert: J. C. van R? venswaaij te Scheveningen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Passaic, V.S.: A. Ver- gunst te Rotterdam. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Lochem: mej. da. A. C. Dorhout Mees te Doesburg. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen: B. Toes te Kinderdijk. Jaarvergadering Unie school met den bijbel De 81ste jaarvergadering van de Unie „Een school met den Bijbel" zal dins dag 19 a<oril in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Utrecht wor den gehouden. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer J. Wedzinga, leraar aan de Her vormde Kweekschool te Leeuwarden, een I voordracht houden over het onderwerp Bondsdag van Geref. jeugdorganisatie De 48ste bondsdag van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie zal 23 april in ..Krasnapolsky" te Amsterdam worden gehouden onder leiding van dr. J. L. P. Brants, directeur van de chr. H.B.S. te Emmen, die in de morgenvergadering zal refereren over: ,,Een ernstig spel" met uitbeeldingsspelen door clubleden. In de middagvergadering komen de huis houdelijke zaken aan de orde waarna het bondsdags<pel: ,.En dit zal het teken zijn" zal wonden opgevoerd. Bij de bond zijn thans aangesloten 2179 clubs met totaal 40.300 leden. (Advertentie) Pijn - Pijn - Pijn elke minuut is te lang neem vlug Akkertjes AKKERTJES flitatn da pijn wag T>IJNA de gehele Jood- ook, met uitzondering mogen de Joden name- D se gemeenschap van van Moskou cn Lenin- lijk niets eten wat ge- drie miljoen mensen in grad voor grote Joodse zuurd is: de matzes en de Sowjet-Unie zal het gemeenschappen en is het daarvoor benodigde het komende Joodse paos- van een welbewuste meel, worden derhalve herdenking discriminatie sprake. voor tal van andere ttocht uit Zo zullen de Joodse etenswaren gebruikt. A begin van gemeenten in de Oe- Tienduizenden ortho- hët "joodse volksbestaan kraine waar in vele ste- doxe Joden zullen het moeten stellen zonder den meer dan tweehon- de acht dagen van het sreaienst en derdduizend Joden wo- paasfeest hoofdzakelijk nen van tote velen zeer moeten stellen met aard- orthodox eveneens van appelen. feest van de uittocht Egypte en het begin eredienst ev voedselvoorziening nood zakelijk matzes, de gezuurde Joodse paas- de matzes verstoken Hoewel broden. Moskou Evenals vorig heeft het Kremlin ver boden deze broden te moeten blijven. Verleden waar zeshonderdduizend jaar werd dit verbod Joden wonen en in Le- jaar voor die plaatsen opge- ningrad waar tweehon- heven nadat de rabbij- derdenvijftigduizend ontheffing had- verblijven het verbod tot bakken. Verleden jaar verzocht. Ditmaal het bakken van matzes tuas het verbod echter *s aan dit verzoek geen niet van kracht is, waar alleen van kracht in Opvolg gegeven. sch\jnl\jk omdat deze kleine Joodse gemeenten De bepaling van het plaatsen relatief veel hoofdzakelijk in afgele- Kremlin brengt niet al- toeristen uit het Wes- gen districten toen als leen de Joodse eredienst ten trekken, zijn er tal argument werd opge- van het paasfeest in ge- van bepalingen uitge geven dat het transport vaar, maar tevens wordt vaardigd waardoor de de Thans geldt de bepaling durende het paasfeest ken. Petitie met balletjes en blauwvingers "pEN aantal jeugdige vertegenwoor- A-< digers van de leerlingen van de middelbare scholen te Zwolle heeft gisteravond te Zwolle aan de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, een petitie overhandigd, waar in wordt uiteengezet, dat Zwolle in alle opzichten geschikt is als vesti gingsplaats voor een universiteit. Otto Kranenborg, een leerling van de gemeentelijke H.B.S., vertelde in een toespraakje wat hij op het hart had. Wij willen u deelgenoot maken wat de laatste tijd ook erg bij leeft, namelijk de spreiding van hoger onderwijs, zei hij. „Nu zult u wel zeggen: waar bemoeien zij zich mee, maar een professor is ook eens als middelbaar scholier be gonnen en ten slotte heten wij poten tiële studenten" aldus Otto Kranen- .borg, die de minister president hier na het door 1500 middelbare scholie ren ondertekende petitionement aan bood. Met een blik op het verzoekschrift merk te prof. De Quay op: „Dit zijn zeker de punten die het provinciaal en meentebestuur hebben vergeten". De minister-president kreeg hierna Otto Kranenborg een fotoboek Zwolle, Zwolse balletjes en blauwvin gers, wat de bewindsman de ontboe zeming ontlokte, dat hij het gezelschap zo imponerend vond. dat, mocht daardoor de universiteit nog niet Er zijn bijna 2000 kweekschoolleraren In april 1959 telde het kweexschoolon- derwijs 1.978 leraren tegen 1.152 in sep tember 1950, aldus blijkt uit een recente publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het opledingsniveau van de leraren is sinds 1950 aanzienlijk gestegen, vooral dat van de leraren in opvoedkunde en Nederlands. In 1959 gaf 63 procent van de leraren bevoegd les, waaronder 52 procent op grond van universitaire graad, m.o.b. akte of spe ciaal diploma. De leraren in de moder ne talen geven veelal bevoegd les op grond van het bezit van meerdere m.o.- A akten. 80 tot 90 procent van de leraren in de daarvoor in aanmerking komende vakken bezit ook zelf de on derwijzersakte. Studieconferentie Europese beweging De Europese Beweging in Nederland houdt van 19 t.m. 21 april in het Evert Kupersoord te Amersfoort een nationale studieconferentie onder de titel „Opvoe ding tot Europa". Aan drie inleiders is verzocht de besprekingen in algemene "n te leiden, nl. prof. dr. H. Brug- nioiis over „Europa en het onderwijs C. Kleywegt over „Politiek op school' en mr. H. R. Nord over „Tien jaar Europese integratie'. Op de tweede dag zullen enige werk groepen zich bezig houden met „Euro pa in het v.h.m.o. en kweekschoolonder- wijs en „Europa in opvoeding en derwijs, taken en mogelijkheden". Door nog onbekende oorzaak is teravond brand uitgebroken in de boer derij van de heer W. Hanssen in het ge hucht Egchel (gemeente Helden). Vierduizend kilo roggestro, brandstof fen en pootgoed, alsmede landbouwma chines gingen verloren. Tien varkens kwamen in de vlammen om. Uniecollecte Lijst 23 van de jaarcollecte voor d« Scholen met de Bijbel de zg. Uniecol lecte bevatte de volgende bedragen: 1959 Wekerom 615. IJzerlo 462.50. Zalt- bommel 42,82. Westbork 148.65, Zegveld 213,36, Amsterdam 90, Bennebroek 525,10, Bussum 3.087,55, Asperen 380, Zuid-Beijerland 720, Bodegraven 1.690,25, Bodegraven (De Meye) 150, Den Bom mel 1.312, Gouda 1.130.29, Gouderak 559, 's-Gravenhage 2.793,06, 's-Gravenha- ge (Laakkwartier) 652,42, Hellevoetsluis 290. Hendrik Ido Ambacht 377, Leerdam 1.124,60, Rijnsaterswoude 28, Stad a. h. Haringvliet 473, Gapinge 166, Oostburg 505.50, Zwingelspaan 403. Totaal van 57f locale comité's 340.124,61; vorig jaar 302.188,76. Verf met glans en met gemak Verf het zelf met de superieure plasticverf van CETA-BEVER Zwolle komen, de Zwolse balletjes ze ker de doorslag zouden geven. De minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous, die prof. De Quay op zijn werkbezoek aan Overijssel vergezelde, werden eveneens een fo toboek van Zwolle en Zwolse balletjes aangeboden. Het petitionement werd voorts handigd aan de Commissaris der Ko ningin in Overijssel, ir. J. P. G. M. Ridder de van der Schueren, die de bijeenkomst bijwoonde. De delegatie van de scholieren ging hierna naar het huis van burgemees ter J. A. F. Roeien, aan wie zij een baksteen overhandigde als eerste steen voor de universiteit. in politiek De federatie van Christelijk Histori sche Jongerengroepen is toegetreden tot de Nederlandse Equipe van de Interna tionale Unie van Jonge Christen-Demo craten. Thans werken in deze equipe samen, bovenvermelde organisatie. De Arjos en de Katholieke Volkspartij Jon gerengroepen. Congres van Geref. studenten (vrijgem.) Voor de studenten van de Geref. kei ken (vrijgemaakt) zal van 1922 apr een paascongres worden gehouden i „De Ark" te Nunspeet. Als referenten zullen optreden de heren prof. dr. W. H. Gispen, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit, met het onderwerp: Het Oude Testament en de toekomst van Israel, prof. dr. H. Dooyeweerd, idem, onder werp De betekenis van de wijsbegeer te der wetsidee voor de toekomst der re formatorische beweging; ds. D. K. Wie- lenga, Geref. predikant (vrijgemaakt) te Rotterdam, onderwerp: De toekomst de zending; prof. dr. J. P. A. Mek- van 's-Gravenhage onderwerp Be vestig mijn treden in uw spoor, drs. J. Faber, geref. predikant (vrijgemaakt) te Schiebroek-Hillegersberg; onderwerp; „De sporen van K. Schilder" en drs. G. Puchinger van 's-Gravenhage, onder werp; „Colijn". Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-etlket zijn kleurechtI Let U dus voortaan op FELISOL. FELISOL écht kleurecht Judas verraadt zijn Meester en hij doet dat schijnheilig. Hij loopt voor de handlangers der overpriesters uit en als Jiijj Jezus ziet, begroet hij Hem op de gebruikelijke wijzeTnetl een kus. Afgesproken teken voor de soldaten die Jezus gevan-J gen moeten nemen. Jezus zegt: „Judas, verraadt gij de Zoon des mensen met een: kus?" Niets méér, slechts die ene vraag waarin nauwelijks verwijt doorklinkt. Het is meer verwondering dat een men«J zich op deze wijze laat gebruiken om de Zoon des mensenij dat is: de Verlosser der mensen, ter dood te brengen. ..Vader, indien Gij wilt, neem deze beker van Mij weg Van Mij, de mens Jezus. In die gebedsstrijd heeft dodelijke angst doorgeklonken. En nu, nu Judas gekomen is, nu spreekt Jezus niet meer over Zichzelf. Hij vraagt niet: Verraadt gij Mij met een kus?", maar: „Verraadt gij de Zoon des mensen met een kus?" De mens Jezus, die zoeven nog dodelijk beangst was, is de Zoon des mensen geworden. Gesterkt door de kracht van het gebed. Welk een perspectief openen nu die woorden van Jezus: „Waakt en bidt opdat ge niet in verzoeking komt!" voor ieder die zich in het gebed aan God wil toevertrouwen! HOGERE VERSNELLING regering heeft besloten voor Is het dan te betreuren als Nieuw- wat de ontwikkeling van Nieuw- Guinea op een tijdstip dat minder Guinea betreft over te schakelen op ver weg ligt dan men wel eens ge- een hogere versnelling. Men is tot dacht heeft, de zelfstandigheid krijgt? de conclusie gekomen dat het mo ment waarop de Papoea's zelf moe ten kunnen beslissen over de toe- Neen als Nederland tenminste i de tijd die het nog gelaten wordt, al| He: zijn krachten inspant om het rij- ove komst van hun land en volk, niet pingsproces tot zelfbestuur te ver- P meer generaties ver weg ligt en zelfs snellen. Op een hogere versnelling t®? generatie ver weg overschakelt dus. niet meer dat moment kan en zal spoediger Dit zal aanbreken dan men denkt. Nederland offers vragen, bol inderdaad. Financiële offers in de Men heeft wat dat betreft lessen ge- eerste plaats. Maar men kan niet c trokken uit de gebeurtenissen in de praten over „Nederlands zedelijke filr Belgische Kongo en uit de ontwik- taak" in dezen als men niet bereid 1 keling die nu Zuid-Afrika dreigt te is de consequenties daarvan te aan- verscheuren. Over heel de wereld is vaarden. Het zal ook geldelijke offers s het gekleurde ras in beweging ge- vragen van de christen. Want ook de cor komen. Een bewegeing die sneller zending, ook de christelijke vakbe- Pa: en sneller wordt het verlangen weging, ook het christelijk onderwijs no. naar vrije zelfstandigheid heeft op zullen op een hogere versnelling moe- hen de uitwerking als de aantrek- ten overschakelen. In het tien jaren- uu kingskracht van de aarde op een plan dat de regering heeft ontwik- SCj steen die, omhooggeworpen, sneller keld, worden voor zending, vakbe- ve, en sneller naar de aarde terugkeert, weging en onderwijs grote taken aan- pa. Niemand hebbe de illusie dat die be- gegeven. Het is onze plicht die op- weging halt houdt bij de grenzen van roep van de overheid te volgen. Niet té Nieuw-Guinea. Ze zal binnen niet al slechts uit gehoorzaamheidsbesef, maar omdat wij het als onze roeping i voelen tegenover de medemens, ook al is hij anders gekleurd, op Nieuw- Guinea. 3- Hopenlijk wordt ons nog enige tijd fu gelaten om die roeping zo goed moge lijk te vervullen. Juist de christen ui dient hier het voorbeeld te geven.; Hij kan niet tegelijkertijd Zuid- Afrika veroordelen en laks zijn In K Nieuw-Guinea. I ke te lange tijd ook deze bevolking in haar baan meeslepen. Is dit te betreuren? Wie de reporta ges van onze verslaggever Link van Bruggen over de Kongo gelezen heeft en het zal ook uit zijn verdere verhalen blijken is ge neigd die vraag bevestigend te be antwoorden. Hier wordt aan een land zelfbestuur gegeven dat hiervoor bij lange na nog niet rijp was. Die uit spraak houdt geen enkel verwijt aan de Belgen in: niemand heeft kunnen voorzien dat het alles zo snel zou gaan. En wat de Belgen voor de in heemse bevolking van de Kongo hebben gedaan, verdient alle respect. Advertentie Koop nu iVOROL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Chr .-sociaal congres in Keulen OOR de eerste maal sinds de oorlog sinds 40 jaar eigen lijk hebben de christelijke (en in West-Duitsland betekent dat zowel de protestantse als de rooms-katholieke). werknemers organisaties een gemeenschappe lijk congres gehouden. Het vond eind vorige maand plaats in de jaarbeurshallen van Keulen. Aanwezig waren rond 350 rooms- katholieke en 250 protestantse gedelegeerden uit de gehele Bondsrepubliek, plus een 400 hoogst-geïnteresseerde gasten, onder wie bondspresident dr. Heinrich Lübke en verschillende ministers. Meer dan vijf jaren hebben de voor bereidingen van dit „Christelijk-Socia- Ie Werknemerscongres 1960" geduurd. Jaren geleden opperde de toenmalige minister voor Duitse Zaken, Jakob Kai ser (zelf een christelijk oud-vakbonds leider), die in de steeds machtiger ge worden C.D.U.-C.S.U.- regeringspartij de „sociale commissies" stichtte het Idee van een congres van christelijke werknemers, die sociaal voor verbete ring van hun lot strijden, doch politiek de biconfessionele christelijke regerings- 93 Sir Kenneth keek naar de brief als wilde hij haar te kennen geven dat het onderhoud nog niet ten einde was. Ze rukte het papier uit zijn han den, las gehaast de inhoud van de boodschap en riep dan spottend: O Ja. dat had ik vergeten, de slaaf brengt mij een voorstel van zijn meester! Maar dit gaat alle perken te buiten! Geen goo chelaar kan in zo korte tijd een zo volslagen ver- Jering bewerken. Een goochelaar verandert dui- i in konijnen, doch wie kon een dapper ridder nauwelijks enkele uren omtoveren tot een ver achtelijke slaaf? Maar neen, het heeft geen zin u nog iets te zeggen. Ga, ga, zeg ik u, en meld uw euwe meester dat Edith Plantagenet de hulde »n een ongedoopte heiden versmaadt. Met deze woorden keerde ze zich om en wilde weglopen, doch als in wanhoop stak de ridder de hand uit en waagde het de zoom van haar kleed nemen om haar te weerhouden. Laat laat! riep ze nu driftig, u hebt gehoord wat Ik heb gezegd! Vertrek, domme slaaf! Zeg uw meester dat ik zijn aanbod veracht met even veel verachting als de knieval van een slaaf die slechts een afvallige is! Vooruit vertrek! Op hetzelfde ogenblik rukte zij zich los en verliet ijlings de tent de bedroefde ridder als versteend achter latend. Enkele uren later stond in dezelfde tent koning Ri chard voor zijn nicht nadat hij zich door Thomas de Vaux. die inmiddels van zijn tocht was terugge. kcerd. bij haar had laten aanmelden. Ik ben gekomen, begon Richard na de begroe- u te vragen welk antwoord ik de edele sul- doof SIR WALTER SCOTT ting, t ning, laat het dan door een verdrag zijn. Doch mijn kans om dit doel te bereiken is helaas afban, kelijk van de grilligheid van een vrouw. Welnu, welk antwoord moet ik hem sturen? Zeg hem. antwoordde Edith toonloos, dat de armste der Plantagenet's liever de ellende tot ge maal zou nemen dan het ongeloof. Wil ik hem zeggen, liever een slaaf? vroeg Ri chard. niet zonder spot Het komt mij voor dat het dat is wat u bedoelt U hebt geen enkele reden, sprak de jonkvrouw boos, voor de argwaan die u zo tactloos laat blij ken. Met de slavernij van het lichaam kan men me delijden hebben, doch die van de ziel moet men ver achten. U moest u schamen, koning van het vrolijke Engeland, want u hebt zowel het lichaam als de ziel van een ridder tot horigheid gedwongen. En wat voor een ridder dan nog! Wie kan mij dat kwalijk nemen? vroeg Richard wrevelig. Mag ik mijn nicht niet beletten vergift te drinken? En mag ik daartoe de beker niet bezoe delen. als blijkt dat mij geen ander middel ter be schikking staat? Thans komt u mij zelf vragen aader vergift te drinken, weerlegde Edith, en u biedt het aan in een gouden beker! Edith, hernam de koning, ik kan u niet dwingen instemmend op het aanbod te antwoorden. Maar hebt u het recht de deur van de hemel te sluiten, als die voor u opengaat? De beroemde kluizenaar van Engaddi heeft in de sterren gelezen dat uw hu welijk mij met een machtig vijand zal verzoenen en dat uw echtgenoot christen zal zijn. Wij hebben dus alle grond te hopen dat Saladin zich, door u daartoe gebracht, in de schoot der kerk zal laten opnemen. Begrijpt u niet hoeveel goeds u zodoende kunt ver richten? Komaan, u moet een kleine opoffering ge troosten om zoveel geluk mogelijk te maken. Geiten en schapen kan men offeren, antwoord de Edith, maar niet het geweten. Een dergelijke schande... Noemt gij het een schande, keizerin te worden? riep de koning verbaasd. Ik noem het schande en smaad een christelijk sacrament te ontwijden door mij met een heiden in de echt te laten verbinden. Ik begrijp niet dat u. Leeuwenhart zelf, mij dit kunt vragen. Het zij zo, nicht, hernam Richard na een stil te. ik mag met u niet twisten, ofschoon ik van uwent- wege meer gehoorzaamheid had verwacht Mijn koning, antwoordde de jonkvrouw, u toont zich een waardige telg uit de stam van Plantagenet, want u bent moedig en trots. Misgun dus uw bloed verwante niet dat zij iets van die trots overneemt Op mijn woord, zei Richard verzoenend, u '^ebt het juiste gezegde gekozen om mij uit het zadel te lichten. Laten wij dit gesprek dus vergeten en laten wij elkaar in alle vriendschap omhelzen. Ik zal dade lijk uw antwoord aan Saladin zenden. Of willen wij het antwoord uitstellen tot u hem gezien hebt? Men zegt dat hij ongemeen knap is. Er bestaat geen kans toe dat wij elkaar zullen ontmoeten, antwoordde Edith. (Wordt vervolgd) Onbehagen ten opzichte van de C.D.Ü. (Van onze correspondent in Bonn) partijen (en niet de socialisten) na staan. Zijn beweegreden was destijds tegenover de dreigende radikalisering van de Westduitse eenheidsvakbeweging te weerstaan. Jakob Kaiser heeft de verwezenlijking van zijn idee nog mogen beleven, al heeft hij het eerste door hem voorge stelde congres niet kunnen bijwonen. Hij heeft jaren geleden in verband met zijn gezondheidstoestand het ministers ambt moeten neerleggen en ligt al ve le maanden ziek in Berlijn. TABOE Eén thema moest op dit congres ta boe blijven, nl. de positie der christe lijke werknemers ten opzichte van de Westduitse eenheids-vakcentrale, de „Deutsche Gewerkschafts Bund", D.G.B. wier voorzitter Willy Richter (als gast) ook aanwezig was. Slechts een minderheid (circa ander half miljoen) van de werknemers in de Bondsrepubliek behoort tot de on derscheidene protestantse en rooms-ka tholieke vakbonden, de „Christliche Ge- werkschaftsbewegung Deutschlands" (C.G.D.) en de ..Katholische Arbeiter Bewegung" (K.A.B.) of de vele andere confessioneel ingestelde organisaties. De meerderheid is de 16 bij de D.G.B. aangesloten (grote) vakbonden (met zes miljoen leden) trouw gebleven. al wordt het gezien de toenemende socia listische invloed in de D.G.B. hoe lan ger hoe meer de vraag, hoe lang nog dechristelijke werknemers in de D.G.B. kunnen blijven. Op het ogenblik is de verhouding der christelijke werknemers in de Bondsrepubliek jegens de eenheids vakcentrale onoverbrugbaar verdeeld. Een poging dit onderwerp ter sprake te brengen, zou de mislukking van het congres hebben betekend, dat overigens ook niet ten doel had om de christelijke werknemers te be wegen uit de D.G.B. te treden en zich bij de confessionele bonden aan te sluiten. Deze verdeeldheid jegens de eenheids-vakcentrale is overigens het enige, wat de christelijke werknemers scheidt. Het was verstandig, dat men de controversen, die op dit punt be staan, thuis had gelaten en zich er eerst eens op concentreerde vast te stellen, wat men dan wel gemeen had. En dat was naar de gede. legeerden met vreugde konden vast stellen heel wat „Het Christelijke-sociale Werk nemerscongres 1960' in Keulen kon een programma opstellen, dat zeer zeker in de vier toonaangevende po litieke partijen in West-Duitsland (de C.D.U., de C.S.U., de S.P.D. en de liberale F.D.P.) met aandacht zal worden gelezen. Het heeft getracht het standpunt van de christelijke werknemers te bepalen zowel tegenover de C.D.U.-C.S.U. („Haar economie der vrije markt is voor ons geen dogma", „Een al te sterke concentratie van economische macht is een kwaad", „Christelijke de- j mokratie kan men niet vervangen door conservatisme", aldus enkele van de critische opmerkingen, die aanwezige C.D.U.- en C.S.U.-partijleiders moesten aanhoren), de S.P.D. („Het Bad Godes- bergse partijprogramma bindt haar tot niets, de socialisten kunnen er alle kan ten mee uit") en de liberale F.D.P., die het wel het zwaarst te verduren kreeg, daar zij de partij is, die het openlijk tegen de werkgevers aanleunt („Het neoliberalisme heeft de christe lijke politiek reeds ondermijnd", heet te het onder andere). EISEN Het congres liet het evenwel niet bij kritiek naar links en naar rechts. Het formuleerde een lange reeks sociale eisen, die het komende C.D.U.- partijcongres in Karlsruhe (einde dezer) ongetwijfeld ernstig zullen bezighouden. Niet ten onrechte noemde de (vooral sociaaldemokratischepers de in Keulen verzamelde christelijke werknemers „de linkervleugel van de C.D.U.", hoewel de „Union"-partijen Het bestaan van zulk een vleugel altijd hebben ontkend. De C.D.U. zal er goed aan doen de redevoeringen en resoluties Van het „Christelijk-Sociale Werknemerscon-I gres 1960" in Keulen goed te bestude-: ren, nog vóói het a.s. partijcongres- Want die congressisten, die ook leiden de funkties in de C.D.U.-organen bekle den en-of Bondsdagleden zijn, zullen zich op dat partijcongres gaan roeren, ook wanneer hun dat de bijnaam „C.D.U.-socialisten" zou bezorgen. Het valt niet te ootkenncn dat er een zeker onbehagen jegens dc C.D.U. Is ontstaan, omdat men vreest dat er een zich versterkend liberaal-conservatisme Is binnenge slopen en zij haar oorspronkelijk christelijk karakter ten gunste van een conservatieve oriëntering gaat prijsgeven. Het Keulse congres heeft dui delijk gemaakt, dat de christe lijke werknemers een conserva tisme dat streeft naar handha ving (tot elke prijs) van de be staande sociale en politieke ver houdingen als onverenigbaar met de christelijk-socii.le opvattingen van de hand wijzen. Geen „sta- tus-quo", ook niet als die van de C.D.U.-C.S.U. uitgaat. Dat is ook voor de Adenauer-partij duide lijke taal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2