Welvaart hangt nauw met de bouwproductie samen Vijf procent meer voor de schilders liMmjj SjJAQ Russische beschuldiging na Amerikaans voorstel Wel goud, niet rendabel Chroesjtsjef hekelt dr. Adenauer opnieuw Adenauer wil m Berlijn toch volksstemming epeda slapen PROEF WERK- DRUKTE Minister Van Aartsen opent Technische Voorjaarsheurs Expansie door techniek en sociale vooruitgang TN 1959 was het bedrag aan investeringen in woningen, gebouwen en weg- en waterbouwkundige werken in ons land ongeveer 4,7 miljard bg een totaal investeringsvolume van 8,9. Dit betekent, dat de bouwnijverheid meer dan de helft van de investeringsgoe deren produceert. v Dit heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. T. van Aartsen, vanmorgen in Utrecht medegedeeld, ter gelegen heid van de opening van de Technische Voorjaarsheurs, die dit jaar bijzonder in het teken van de bouwnijverheid staat. De minister toonde aan, dat het belang van de bouwnijverheid niet gemakkelijk onderschat kan worden. Wanneer men de presta ties van de overige industrie stelt tegenover die van de bouwnijver heid, is de verhouding 1 4. Hfüli schrijft over de Engelse oppositie tegen de Europese Economische Gemeenschap: De Europese gemeenschap en Engeland moeten tot overeenstemming komen. Dat is in het belang van beide en dat is in het belang van het geheel. Het is eigenlijk een onvoorstelbare zaak, dat in een wereld, die zo in beroering waarin het Westen zo zeer bedreigd is waarin het zo zeer op eenheid en sani werking is aangewezen, een interne strijd Het is niet redelijk van Macmillan een zo in de aard der historische ontwikke ling gelegen feit als de Enropese eenwording to willen tegengaan. De landen van West- Europa hebben die eenwording nodig. Zij kunnen terwille van Engeland g< moord plegen. Anderzijds moet het uiterste worden beproefd om Engeland erbij te krjjgen. Want de samenwerking vasteland met Engeland is even nood zakelijk- Is dit het probleem van de kwadratuur Wij weigeren voorshands dit te geloven. K1EUWE ROTTERDAMSE COURANT de produkUvitelt: Het interessante is intussen vooral het feit* dat men met het geldi tevreden is. Dus: bezinning. Als de regering nu maar do duidelijke wenk, dat er bezinning noodzakelijk is, ter harte wil Bij dia bezinning zal men blemen moet letten. In de eerste plaats zal men een sociaal-economisch meer verant woord stelsel moeten zoeken. Het andere probleem is dat van de wetgeving inzake het loonbeleid en het onverbrekelijk daar mee verbonden prijspeil. Met het vinden van een sociaal-economisch verantwoord beleid ten aanzien van de lonen en prijzen Tot de regering op dit gebied opgetreden zover geen vrijwillige medewerking bedrijfsleven kon worden verkregen op basis van wettelijke voorschriften, die niet tot dat doel zijn uitgevaardigd en voldoende normen behelzen. Het genoeg als een wet de regering bepaalde bevoegdheden geeft; de wet zal ook de normen moeten aanduiden, die de regering bü haar optreden in acht zal moeten ncm Naar aanleiding van dc recente staking het bouwbedrijf en ook eerder hebben wij daarover geschreven. Voor het prijsbeleid is er al een ontwerp in het parlementaire stadium, ten aanzien van de Ionen is er alleen maar een aankondiging. Wij leven, zo zeggen wij graag, in een rcchtsstai moet dan ook bij de hantering va loon- en prijsbeleid waar worden gemaakt. De nationale welvaart, zo zei de bewindsman, is in hoge mate af hankelijk van de bouwproduktie. Het omgekeerde is echter eveneens het geval. Met een stijging van de nationale welvaart is er per hoofd van de bevolking behoefte aan steeds groter volumen bouwwer ken, zowel naar inhoud als naar aantal. Mr. Van Aartsen noemde de grote expansie van de bouwnijverheid in land gedurende de laatste tien jaar ten dele een gevolg van de enorme ontwikkeling van de techni sche wetenschap en de sociale voor uitgang. Zo bestaat bijvoorbeeld grote be hoefte aan wijk- en verenigingsge bouwen, zwembaden en sporthallen. Sinds 1945 zijn 300 tehuizen voor ruim 21.000 bejaarden en 13.000 zelfstandi ge bejaardenwoningen gebouwd. Minister Van Aartsen vestigde er voorts de aandacht op, dat in 1920 een woning gemiddeld door 4,6 per sonen werd bewoond, terwijl de ge middelde bezetting fhans gedaald is tot 3,9 personen per woning. Per miljoen inwoners betekent dit alleen al een toeneming van de wo ningbehoefte in veertig jaar van rond 40.000 woningen. Hij voe%de hieraan toe, dat parallel met deze verlaging van de gemiddelde woning bezetting de ontwikkeling gaat richting van royaler, béter gecon strueerde en van meer gemakken voorziene woningen. Hij merkte op, dat men erop be dacht moet zijn, dat voortdurend ver ouderde of ondoelmatig geworden ge bouwen vervangen moeten worden en dat die veroudering sneller zal optre den dan in vroeger jaren. Door de groei van de voorraad gebouw DE ARBEIDERS Een deel van onze toekomstige tionale welvaart hangt af van de pro- duktiemogelijkheden van het bouwbe drijf in de toekomst. Zonder te willen afdingen op de grote betekenis vai mechanisatie en de industrialisatie het bouwen, meende de minister te moeten stellen, dat alleen dan de nood zakelijke bouwproduktie in de toekomst kan worden bereikt, wanneer er vol doende bouwvakarbeiders beschikbaar De mechanisatie en de industriali satie, zullen, volgens hem, mogelijk wel de behoefte aan arbeiders op de bouwplaats doen "afnemen, maar daarvoor in de plaats zal de behoef te komen aan arbeiders in d* toele veringsbedrijven. Hij meent, dat er een verschuiving zal ontstaan in de vraag naar arbei ders en deze vraag zich vooral zal concentreren op goed geschoolde ar beiders die aan de eisen van hogere vakbekwaamheid kunnen voldoen. Dok voor de montage op de bouwplaat zal straks niet meer volstaan kunnen worden met ongeschoolde arbeiders. Minister »an Aartsen zei voorts, dat de leiders van de bouwbedrijven zich tijdig op deze ontwikkeling dienen in te stellen. „De bouwvakarbeider van mor gen moet nu reeds als jongeman door de bedrijfstak worden aangetrokken' zo zei de minister. Met betrekking tot de vakopleiding z< minister Van Aartsen, dat het nijver heidsonderwijs in dit opzicht een belang rijke taak vervult. Daarnaast zijn het de vakopleidingen in het bedrijf die zor gen voor een goede scholing van de jon- Se bouwvakarbeider, door middel var et zogenaamde leerlingenstelsel. Het aant-1 leerlingen vertoont een regelma tige stijging. Tegenover 1260 leerlingen op 1 januari 1949 en 5499 op 1 januari 1954, staan er 8356 op 1 januari 1960. Minister Van Aartsen verklaarde, dat de grotere vakbewkaamheid de arbeider in zijn loon tot uitdruk kelijke streven naar verlaging van de bouwkosten, beantwoordde hij posi tief.. Hoger loon en lagere bouwkosten zijn niet tegengesteld. Als de arbeider meespeelt in de ontwikkeling van de bouwnijverheid, dan zal hij door zijn grote vakbekwaamheid een hogere produktie opleveren, die tegen zijn ho ger loon opweegt. Derhalve is een streven naar meer en hogere scholing van de arbeider uit economisch oog punt zeer gewenst en uit sociaal oog punt alleszins verantwoord. DE OPENING Terwijl de minister in de congreszaal op het Croeselaan-terrein zijn toespraak hield, stelden vijf jonge bouwvakkers buiten naast de zaal met door leerlin gen gemaakte werkstukken een enoi uit bouwmaterialen vervaardigde weeg schaal op. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf liet aan de ene zijde van de balans beeldstatistiek van de jaaromz*» in bouwbedrijf aanbrengen. Minister Van Aartsen bevestigde, bij het verlaten de congreszaal het tegenwicht aan weegschaal. Dit werd gevormd door een voorstelling van de aanwas en opleiding van jonge bouwvakarbeiders. Door het tegenwicht kwam de bouwproduktie „van de grond", waarmee de jaarbeurs de medewerking van de overheid aa oplossing van het vraagstuk van aanwas en opleiding 'Vilde symboliseren. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken te Bonn heeft maandag in antwoord op vraag op een persconferentie mee gedeeld dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. von Bren- tano, vrijdag aanstaande naar Den Haag zal gaan voor de onderteke ning van het akkoord tot regeling van de kwesties tussen beide landen die uit de tweede wereldoorlog stam- Een woordvoerder van het ministe- e van buitenlandse zaken in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat de mededeling voorbarig lijkt, maar hij heeft haar niet tegengespro ken. Zorin: Geen controle op raketten Conflict tussen China en Sow jet Ruslands plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Valerian Zorin heeft gisteren het westerse ontwape ningsplan als basis voor een algemene en volledige ontwapening verworpen. De Rus beschuldigde de westerse mogendheden, dat zij gebruik maken van de ontwapeningsonderhandelingen om Rusland te beroven van zijn mili taire voorsprong. Op de tien-landen- conferentie in Genève zei Zorin met klem, dat geen vooruitgang mogelijk was, tenzij het westen het Russische vierjarenplan voor een totale ontwa pening als basis voor de besprekingen zou aanvaarden. Een verbod op lange afstandsraket- 265) De meest serieuze poging om goud uit zeewater te winnen, is na de eerste wereldoorlog ondernomen door de Duitse scheikundige Fritz Haber, die uitrekende, dat de zee goud genoeg bevatte om de Duitse oorlogsschulden te betalen. Dit deze droom werd de expeditie van de „Mateor" geboren, een expeditie, die ten doel had de mogelijkheden van dc goudwinning in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan terdege te onderzoeken. De „Mateor" was uit gerust met een laboratorium en filterinstallaties, en gedurende vier jaren, van 1924 tot 1928, heeft het schip over de oceaan heen en weer gevaren om mon sters zeewater te nemen en proeven f— te doen. Bij ons weten is dit het volledigste onder zoek dat ooit naar het goudgehalte van het zeewater werd Ingesteld. Deze expeditie liep echter op niets uit, en de landen die het een en ander van Duitsland te vorderen hadden, hebben dit terdege bemerkt, want de oorlogsschuldcn werden zo goed als niet voldaan. Nu bevat écn kubieke kilometer zeewater weliswaar voor ongeveer 93 miljoen gulden aan goud en voor 8'/2 miljoen gulden aan zilver, maar het gehalte ls altijd nog slechts 0,01 en 0.05 milli gram per 1000 liter water. Dat is niet veel, integendeel, het is bijzonder weinig. Om één kubieke kilometer zeewater te bewerken, zonden per etmaal 400 bakken water van 170 m ln bet vierkant en een diepte van lft meter gevuld en geledigd moeten worden. Dag in, dag uit zou dat werk moeten plaats vinden, een héél jaar TOCH IS HET ZO! lang, eer de kubieke kilometer zee water geheel was verwerkt. Dan zouden weliswaar enige tientallen miljoenen guldens aan edele metalen zyn gewonnen (het rendement ligt immers aanzienlijk lager dan 100%), maar de onkosten zouden niet tegen de baten opwegen. Met andere woor den, het proces van de goudwinning uit zeewater is verliesgevend ge bleken. (Wie weet, hoe anders de wereldgeschiedenis wellicht ware verlopen, indien de „Mateor" een goedkopere methode had kunnen ontwikkelen, en Duitsland daardoor zijn oorlogsschulden wél had kunnen betalen). Behalve een ge halte aan goud en zilver, bezit de oce aan ook enige we reldmonopolies. Zi) is de leverancier van jodium, dat in vrijwel alle planten en dieren van de zee wordt aange troffen, maar in zeewater een van dc zeldzaam ste niet-metalen door de mens moeilijk is aan te tonen en niet nauwkeurig te analyse ren. Ook bijna alle broom ter wereld bevindt zich in zee, t.w. 99 van alle voorraden. Het uiterst geringe deel dat in gesteenten voorkomt, is daar oorspronkelijk eveneens door de zee afgezet. We zullen op al deze stoffen waarvan later wel eens enkele aan de beurt komen niet verder ingaan, want we wilden nu eens vertellen, dat de bolvorm van de aarde in de oudheid reeds be kend was en niet, zoals de legende wil doen geloven, eerst door Colum bus aan het daglicht trad. ten, dat de Amerikaan Eaton vorige week vrijdag voorstelde om een prak tisch begin te maken, noemde Zorin een „voorstel dat er op gericht is de controle te verkrijgen op een terrein, waarop de Russen superieur zijn." Een dergelijk voorstel kan alleen dan „met aandacht worden overwogen" als de Verenigde Staten hun bases over zee opgeven. Over de controle op de ontwapening volgens het westen hét vage punt van het Russische voorstel sprak Zorin opnieuw in duistere termen. Hij is er tot dusver in geslaagd alle westerse pogingen om precies te be palen welke vorm van controle de Russen op het oog hebben, te omzeilen. KERNPROEVEN Op de conferentie voor een verbod van kernproeven, eveneens in Genève. heeft de Russische afgevaardigde Tsarapkin gisteren gedetailleerde vra gen gesteld over het Camp-David plan voor een gedeeltelijk verbod van de proeven. In Washington wordt verteld, dat een conflict tussen de Sowjetunie en communistisch China de overeenkomst bemoeilijkt. De Amerikanen zijn tot deze conclusie gekomen door de openlijke kritiek op de V.S. in een Chinees partijblad. Het blad. De Rode Vlag, schrijft: „Al goochelende met de vrede treffen president Eisenhower en zijn soortge noten actieve oorlogsvoorbereidingen. Zij zullen het slagersmes nimmer neerleggen, de V.S. zullen hun oor logspolitiek nooit opgeven." Deze kritiek vormt een lijnrechte tegenstelling met Chroesjtsjefs verzoen aan Chinese leiders, vorig jaar in Peking. Chroesjtsjef had toen aange drongen op een gematigder aanpak. nieuw 3 Als College voorstellen goedkeurt: Meer vakantie en meer rijwielgeld (Van onze soc.-econ. redactie) tylOifMUA' produet N het schildersbedrijf is een conflict voorkomen. Na twee uur onderhandelen op het bonds- kantoor van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid konden de ver tegenwoordigers van de werk nemers en werkgeversorganisa ties in het schildersbedrijf gister avond om elf uur mededelen, dat tussen partijen overeenstemming was bereikt over de inhoud van een nieuwe cao. Het ontwerp zal nu ter goedkeuring aan het Col lege van Rijksbemiddelaars wor den voorgelegd. Overeengekomen is een loonsverho ging van vijf procent en verwerkin, de 5,6 procent van A.O.W.-toeslag. E rekening van deze verhoging zal voor een groot aantal werknemers boven dien nog een loonsverhoging van1 cent per uur betekenen. Hiermee zal dan het verschil in uurloon van drie cent Cmet de vakman n het bouwbedrijf) dat in 1958 ontstond, tot 2 cent zijn terugge bracht Ook de bouw heeft vijf procent loonsverhoging en verwerking van da A.O.W.-toeslag gekregen. Bovendien worden de vakantiedagen van 14 op 15 gebracht voor de oudere werknemers en van 14 op 18 dagen voor d Jeugdige werknemers tot 18 jaar. Dit betekent nog een secundaire loons verhoging van 0,39 procent. Hiermee zijn de vakanties in het schildersbe drijf gelijk getrokken met die in de bouw. Ook is de rijwielvergoeding verhoogd met tien cent per dag en wel van 40 tot 50 cent. Voorts hebben de schilders- patroons zich bereid verklaard de werk tijdverkorting onder ogen te zien indien deze in de bouw een feit zou worden. In totaal wordt de verbetering in de arbeidsvoorwaarden en de lonen ge raamd op ruim 6 procent. De nieuwe c.a.o. zal terugwerkende kracht hebben tot 1 april j.L^ Moeilijke zaak De heer J. Koster, voorzitter van de Federatie van Schilderspatroons Bon den, verklaarde, dat de goede verhou ding in het schildersbedrijf belangrijk herft bijgedragen tot bet realiseren Advertentie Tijdens verslag over Franse reis „Westduits leger Altijd vers in plastic gevaar voor Europese landen' Chroesjtsjef heeft gisteren op een bijeenkomst in het Moskouse sportpaleis, die door 15.000 mensen werd bijgewoond, verslag uitge bracht over zijn reis naar Frank rijk. De reis mag geslaagd heten, zo ver klaarde hij. De standpunten die de Sow jetunie en Frankrijk ten aanzien van belangrijke kwesties innemen lopen wel iswaar uiteen, doch de diepgaande be sprekingen in Parijs hebben aangetoond dat zij op de meeste punten vrij dicht bij elkaar ligen. Wat de kwestie der ontwapening betreft kon men zelfs zeg gen dat het Sowjetstandpunt met dat van generaal De Gaulle overeenkomt. Bij mijn besprekingen met generaal De Gaulle is uiteraard veel aandacht besteed aan de Duitse kwestie, zo ver volgde de Sowjetpremier. Wij hebben nu een beter inzicht in elkanders ge dachten hierover. Wat de Sowjetunie be treft legde hij er nogmaals de nadruk op dat gestreefd moet worden naar een vredesverdrag met de twee Duitse sta ten die op het ogenblik bestaan. Een van de moeilijkheden was ech ter de houding van bondskanselier Adenauer met zijn bezoeken aan Ame- Vandaag gesprek met burgemeester Willy Brandt (Van onze correspondent in Bonn) In een rede voor radio en televi sie heeft bond kanselier dr. Adenau er gisteravond dc bevolking van Duitsland de verzekering gegeven, dat ook president Eisenhower van mening is dat het zelfbeschikkingsrecht der Berlijners de basis dient te zijn van elke overeenkomst die omtrent de toekomst van de vroegere Duitse rijkshoofdstad zou worden getroffen. Dr. Adenauer bracht in een ..praat je-bij-de-haard" verslag uit van zijn re cente reis naar Amerika en Japan tij dens welke hij in persconferenties cn re devoeringen de gedachte aan het zelf beschikkingsrecht voor de Berlijnse be volking ontwikkelde. Een regerings woordvoerder verklaarde in Bonn dat de bondskanselier over dit zelfbeschik kingsrecht nog precies zo denkt (Het is door de Sow jets inmiddels van de hand gewezen). Vandaag heeft hij in Bonn een ont moeting met burgemeester Willy Brandt van Berlijn die hij zal trachten voor zijn plan te winnen om nog voor de topconferentie een volksstemming in Berlijn te houden. Burgemeester Brandt staat op het standpunt dat de Berlijn se bevolking al heeft gesproken toen zij het vorige jaar de communistische kan- d'Jaten voor het stedelijke parlement zulk een smadelijke nederlaag toebrach- Overigens gaf bondskanselier Adenau er zijn vijftig miljoen landgenoten een uitgebreid verslag van zijn 40.000 km linge reis dit hij nuttig en noodzake lijk ïoemde om het Westduitse stand punt ten aanzien van verschillende pro blemen nog eens duidelijk te maken ook al met het oog op de topconferentie die 16 mei a.s. in Parijs begint. ,,Nu ben ik weer thuis" aldus de 84- jarige regeringschef .,en er moeten weer allerlei moeilijkheden uit de weg wor den geruimd. Naar wat ik vandaag heb gehoord zal dat niet zo moeilijk zijn". Waarschijnlijk doelde de kanselier hier bij op de hernieuwde controverse die is ontstaan tussen hem en vicekanselier prof. Erhard, ditmaal over het Hall- steinsplan tot bespoediging van de Eu ropese integratie. Prof Erhard acht dit plan in zijn huidige vorm een gevaar voor de Westduitse economie en een ver breding van de kloof tussen de E.E.G. en de E.V.A. Advertentie Wogemans Van Tuinen NV Fabrikante van Ailifort meubelen en Epeda matrassen rlka en Japan, „waar hij geprobeerd heeft de voorvechters van de koude oorlog te mobiliseren". Dit is bijzon der ernstig, zei Chroesjtsjef. Adenau ers positie schaadt West-Duitsland Als de bondskanselier zijn be- 1 hU door de reali- »ald, want de men- normaal leven en dat kan" slechts door een vredesver drag en regeling van het vraagstuk worden bereikt. Westduits leger De Sowjetpremier had in Frankrijk opgemerkt dat de Fransen zich steeds meer bewust werden van wat een her leving van het Duitse militarisme en de Duitse wraakgedachten voor hun land zou betekenen. Aansluitend hierop ontkende Chroesjtsjef ten stelligste dat hij had geprobeerd een wig tussen Frankrijk en West-Duitsland te drijven. De Sowjetunie Heeft geen bezwaar tegen vriendschap tussen Frankrijk en West-Duitsland, zei hij. De Sowjetleider vermeed zorgvul dig elk onderwerp dat de Fransen zou kunnen prikkelen, zoals de Fran se atoomproeven en de Algerijnse kwestie. Reactie Debré De Franse premier, Debré, heeft maandag eveneens verklaard, dat de besprekingen van Chroesjtsjef en De Gaulle bijzonder openhartig zijn ge- Debré meende dat men op de interna tionale conferenties absolute voorrang moet geven aan de ontwapening. Voor de andere problemen, zoals Duitsland, waren volgens hem nog geen oplossin gen in zicht. Op de Russische waarschuwingen te gen West-Duitsland antwoordde de Fran se premier, dat bij de herbewapening van West-Duitsland in Europees band voorzorgen zijn getroffen die zekeren dat West-Duitsland niet gevaar lijk kan worden voor zijn buren. Het werkelijke gevaar ligt in de handen van de grote mogendheden die kernwapens bezitten, zei hij. Franse filmers volbrengen tocht door Nw.-Guinea De leider van de Franse film expeditie, die een doorsteek van Zuid naar Noord in Ned. Nieuw Guinea heeft gemaakt, de heer Gaisseau en zijn medewerker de Maigret, zijn maandagmiddag te Hollandia aangekomen. Zaterdag j.l. hadden zij reeds de tot nu toe nog niet geëvenaarde tocht over land van de zee ten zuiden tot de zee ten noorden van Ned. Nieuw Guinea vol bracht, bij hun aankomst op het schier eiland Holtekang, aan de overkant van de Humboldtbaai. Maandagmorgen werden zij aldaar be groet en met hun prestatie gelukge wenst door de resident van Hollandia en het hóófd van plaatselijk bestuur. Op de vraag of hij blij was, dat zijn monster-tocht van seven maanden thans ten einde is. antwoordde Gaisseau: „Ja, Ik ben wel blij, maar mijn hart blijft hier. Ik ben dan ook vast van plan, spoedig voor minstens een half jaar te rug te keren naar Nieuw Gninea. Ik heb een plaats ontdekt, zo ontzagwek kend mooi, 1at ik erheen moét terug- de regering onverkort vasthoudt het criterium, dat de lonen alleen ver hoogd mogen worden op grond van de productiviteitsstijging. Juist in het ambachtelijke schilders bedrijf ligt dit moeilijk De werkgevers hebben echter gemeend niet bij het ove rige bedrijfsleven en met name bij de bouw achter te. kunnen blijven, hoe moeilijk de zaak ook lag. Veel te doen In onderscheiding met het bouwbe drijf heeft het schildersbedrijf reeds een bedrijfschap. Hierin wordt voortreffe lijk samengewerkt en ook voor de toe komst valt er nog veel te doen. Daar toe dient echter de arbeidsvrede be waard te blijven, aldus de heer Koster. Zowel aan werkgevers- als aan werkne merszijde is men bereid gebleken tot het brengen van een offer in het belang van de goede verhoudingen. De werknemers hadden aanvankelijk hun verwachtingen boger gespannen, „maar", zo verklaarde ons de heer P. H. de Kleuver, bestuurder van de N.C.B. „we hebben begrip gehad voor de moeilijkheden van de patroons en we menen thans, gelet op de situatie, te vreden te r-ogen zijn met het bereikte resultaat". Advertentie ESSO 2-T MOTOR OIL isZELFMENGEND Zij vermengt zich vanzelf met de benzin* de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 3 liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ESSO NEDERLAND N.V., ESSO GEIOUW DEN HAAS Figuur-puzzel 1. medeklinker: 2. oude benaming voor liter; 3. verstoteling; 4. hijswerktuig; 5. drukte, bedrijvigheid; 6. zer zeker; 7. pronk; 8. metaalsoort; 9. medeklinker. Bij juiste invulling leest men op de middelste verticale rij het pseudoniem van S. L. Clemens, Amerikaans humoris tisch schrijver. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kompel-laan; 2. edcleer- do; 3 den-ekster; 4. kruin-ring; 5. even- Essen; 6. ra-pas-kano; 7 baar-trocp; 8. dan-Ee-are; 9. N.S.-lol-maan. Verticaal; 1. kerker-ben; 2. Oder-Vaals; 3. menu-e.p.-aal; 4. pletn-Arno; 5 eek- nestel; 6. les-Rs-krem, 7. artis-Ao-Aa; 8. Aden-en-era; 9 Norg-nopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7