Nieuwe Lammebrug wordt a.s maandag in gebruik genomen Wereld gaat open voor de gesloten kinderoren Vijf jaren van zegenrijk werk op medisch-sociaal gebied Solistisch concert op hoog niveau in Sassenheim Snelheidslimieten en verkeersbonden Nieuwe ziekte bedreigt de tulpenteelt Kritiek op bestuur bij Vlisco te Helmond NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 5 APRIL 14 Aan doofheid is thans veel te doen /~\NZE OREN vormen het contactorgaan met de wereld rondom ons heen door middel van het geluid dat ons op allerlei wijze waarschuwt. Zelfs in onze slaap werkt het gehoor door. Daarom is het zo uiterst belang rijk dat vooral in de na-oorlogse tijd de medische wetenschap omtrent de functies van het gehoor zo sterk is uitgebreid. Hoe belangrijk dat is kimt u misschien als leek het best begrijpen uit de activiteiten van de Neder landse stichting voor het dove en slechthorende kind. Vijf jaar geleden stichtte deze in stelling een instituut in Amsterdam, dat als audiologisch centrum open staat voor kinderen van alle gezind ten uit het gehele land. Het is een onderzoekcentrum voor moeilijk herkenbare gevallen van doofheid bij kinderen. Ons land kent op het ogenblik ongeveer een dozijn van deze centra en wij schreven al eerder over de verrassende resultaten van het moderne onderzoek dat hier wordt verricht. Maar in Amsterdam wordt meer gedaan. Niet alleen worden hier de allermoeilijkste gevallen onderzocht door een voortreffelijk samenwerkend medisch team. maar het instituut sti muleert ook de zo nodige voorlich ting aan ouders en allen die met kin deren omgaan. Doofheid bij kleine kinderen tï nl. lang niet altijd gemakkelijk herkenbaar. Een kind is lastig thuisblijft achter op school, vertoont vreemde aanvallen van agressiviteit, lijkt soms zelfs achterlijk of ergeren dit alles kin rijn oor zaak hebben in verminderd hoorvermo- Een kind dat niet voldoende hoort, voelt zich onvrij, buitengesloten als het is van situaties die het niet goed kan volgen. Omdat het kind zijn eigen te kort niet kan beseffen, uit het zich in agressiviteit In de klas blijft het ach ter: het zou de lessen wel kunnen vol gen, als het maar wist. dat het de leer kracht niet kan verstaan. Zo zijn er door de jaren heen vele gevallen verkeerd gesignaleerd en wer den de gevolgen van gehoorstoornissen aangezien voor verminderde intelligen tie. Het is zelfs voorgekomen, dat tal van kinderen die alleen maar doof wa ren, in inrichtingen voor zwakzinnigen terechtkwamen. Gelukkig echter, zo vertelde ons thans prol dr. L. B. W. Jongkees, voorzitter van de Stichting, komt dit thans zo goed als niet meer voor, dank zij de inzichten der medici en de apparaturen, die het mogelijk ma ken zelfs de flauwste gehoorresten bij kinderen te registreren, waarna dus gehoorapparaatj es, te zamen met zo nodig gericht onderwijs, het kind uit zijn isolement kunnen verlossen. Weten is voorwaarde Hiervan weten, de mogelijkheden kennen, is daarbij echter voorwaarde. Daarom werkt het instituut ook naar de andere kant: die der algemene voor lichting. Deze voorlichting is erop ge richt, zo vroeg mogelijk gehoorstoornis sen bij kinderen te herkennen en te doen behandelen. Daartoe houdt de stichting lezingen en cursussen voor ouders en opvoeders, voor leerkrachten van kleuter- en lagere scholen, voor Kruisverenigingen, voor school- en huisartsen, kortom voor allen die met jonge kinderen omgaan. Er wordt dan voorlichting gegeven omtrent de symptomen, welke vermin, derd gehoor kunnen aanwijzen, omtrent ziekten welke gehoorstoornissen ten ge volge kunnen hebben enz. Steeds meer kinderen komen daarom voor onderzoek naar de audiologische centra in ons land en het is weer de stichting, die het oprichten van zulke centra stimuleert, evenals de oprichting van scholen voor slechthorende kinde ren. Wij mogen aannemen, aldus verzeker de prof. Jongkees ons, dat zeker één procent van de kinderen in ons land aan gehoorstoornissen lijdt. Nederland telt op het ogenblik 5 scholen voor dove kinderen met in totaal 1100 leerlingen en de bestaande scholen voor slecht horende kinderen tellen in totaal 1200 leerlingen. Maar 1 pet van de Nederlandse kinde ren is 50.000 en dat aantal is dus heel wat groter, dan dat der leerlingen van de speciale scholen. Niet alle kinderen met lichte stoornissen behoeven echter gericht onderzoek te ontvangen, maar er zou toch zeker nog plaats voor 1200 leer lingen moeten zijn. Daarom doet de stichting bijzonder zegenrijk werk door het opsporen van slechthorende kinderen te bevorderen. In de loop van deze vijf jaren dat het Amsterdamse instituut bestaat, zijn al ongeveer 500 moeilijke gevallen daar behandeld en op advies van de medische staf op de juiste plaats gebracht. Ambtenarensalarissen Worden elektronisch uitgerekend Twee elektronische rekenmachines va het rekencentrum van Philips in Eind hoven, zijn gedurende drie dagen bezig met het berekenen van de salarissen, die aan het eind van de maand april aan 70.000 ambtenaren in overheidsdienst zullen worden uitbetaald. De computer* zijn gasteren met hun werk begonnen en zij zniJlen er tot en met morgen met- bezig zijn. Het grote aantal mutaties, onder mee» ten gevolge van de loonronde, dat deze salarissen moesten ondergaan, noodzaak te de rijks mechanische administratie, snel assistentie te zoeken. Het rekencen trum van Philips dat wekelijks reeds 42.000 lonen van het eigen personeel vei- werkt, was bereid hulp te verlenen. De twee computers zijn ieder in staat in bweeëneenhattve seconde het nieuwe salaris voor een ambtenaar udt te re- Gelukkig komt er, ook bij de ouders, steeds meer begrip voor het belang dat een slechthorend kind heeft bij medisch onderzoek, het gebruik van een gehoor apparaat je en het ontvangen van aan gepast onderwijs. De gêne der ouders wordt voortdurend meer overwonnen en dat is nodig om het kind een vol waardig lid van de maatschappij te maken. Niet jong genoeg, aldus prof. Jongkees, kan éen gehooreuvel geconstateerd wor den, daarom zien wij het liefst kinderen van anderhalf of twee jaar al hier. „Wij zouden nog veel meer kunnen doen en veel meer kinderen behandelen alswij meer geld hadden," vertelt prof. Jongkees verder. „Wij krijgen rijkssubsidie per geval, subsidie van de gemeente Amsterdam en verder bijdra gen van de gemeenten waaruit de kin deren die hier onderzocht worden, ko men. Maar altijd is er meer nodig. Hadden wij meer geld, dan zouden we onze medische staf kunnen verdubbe len en zo meer kinderen tegelijk hel pen." En dat dit nodig is, moge u nu wel duidelijk zijnl Geen nieuwe Franse atoomproeven De Franse delegatie bij de Verenigde Naties heeft alle V.N.-delegaties eer cument doen toekomen waaruit kan den afgeleid dat de Franse regering het voornemen heeft in de naaste komst nieuwe proeven te nemen atoom- of kernwaDens. Het document dat door de Franse delegatie werd verspreid is geen offi ciële mededeling van de Franse rege ring. Het' bevat uittreksels uit Franse dagbladen en berichten van het Franse persbureau AFP die gebaseerd zijn op officiële mededelingen en waaruit valt af te leiden dat er geen nieuwe atoom- proeven op het programma staan. Volgens Franse zegslieden hebben di eerste twee proeven voorlopig voldoende gegevens opgeleverd en bovendien zijn de weersomstandigheden in lente en zomer in het Saharagebied ongeschikt voor verdere proeven. Gerechtvaardigde belangstelling concert, waaraan nog edewerking werd verleend door de sopraan Carolina van Dorp-van Heynin- gen. Er was vrü veel belangstelling voor dit optreden en dat bleek gerechtvaar digd te zijn. In het bijzonder de Instru mentale prestaties stonden op een hoog nlvean. Als eerste liet Joh. Broer zich horen als solist op het kerkorgel in twee préludes en de Toccate In D. van J. S. Bach, daarin blijken gevend van voldoen de techniek, ofschoon een zekere slordig heid afbreuk deed aan de duidelijkheid ln het passagespcL Ook ritmisch was er wel het één cn ander aan te merken. Hier staat tegenover, dat hij ln de koraal- variaties van Pachelbel zijn smaak vooi zinvolle registratie duidelijk demon streerde. De sopmaaosoliste, Carolina van Dorp- van Heytmogen, zang hierna op bemdnme- li>ke wijze de Passionsaiiua, dae Mozart op zijn twaalfjarige leeftijd in Salzburg componeerde. Haar stem leemt zich bij zonder voor de prille sfeer van ddit jeugd werk je, evenals ciiit het geval was in Schuberts Der Hint aiuf den Felsen, w in de obligate klarinetpartij virtuoos werd geblazen door Wim van Duyn. De klare stem is over het alge- jneen goed geplaatst, waarhij een grotere adembeheersing nog kan bijdragen tot gelijkmatiger toon- geviiig. Af te keuren zijn de soms hinderlijke glottisslagen. Haar voor dracht verried muzikaal gevoel; haar vocale bijdrage tot dit concert was overigens waardevol. Ton Fleekens speelde het trompetcon cert in es van Josef Haydn. Dit moeilijke werk stelt de hedendaagse trompettist mag voor technische problemen; hoe moet het wel geweest zijn in Haydais tijd, toen men nog niet de beschikking had over de tegenwoordige pistons? Het allegro werd met virtuoze beheersing gespeeld, het camtinene in het andante was v van toon en benijdenswaardig duidelijk kwam het allegro uit d!e noten. Hoesten Als volgende solist werd een saxofonist aangekondigd, wiens naam niet te ver staan was, zomin als die van de heden daagse Franse componist, daar op het kritieke moment altijd minstens drie per sonen moeten hoesten. Een tweebal kon voor saxofoon zonder begeleiding, thema met variaties en Het spimstertje halsbrekende tuoos gemak en gaaf van toon gespeeld. Voor het gehoor langwekkend. Het oogstte dan ook een enthousiast applaus. Nadat Joh. Broer zich andermaal op het orgel had laten horen in het frisse Trompet Tune van Purcel en de Toccata uit de Suite Gobique van Boelman be sloot W. van Duyn dit concert met het tweedelig concert voor klarinet no. 1 in f. van C. M. von Weber. Hoewel dit con cert heden wellicht iets aan belangrijk heid •heeft ingeboet, frappeerde toch de zangerige meloddek in het adagio. Op het gebied van instrumentale vaardigheid deed Van Duyin niet onder voor zijn col lega's. Het moeilijke allegro kwam, vol komen beheerst, zeer tot zijn recht. De begeleidingen van de soli werden door Joh. Broer geroutineerd verzorgd, waarbij echter ook weer de reeds eerder gesiignaleede slordigheid naar voren kwam. Bepaald hinderlijk was, dat hij zioh moest behelpen met een afgespeelde piano. Misschien is hier ook wel iets uit te verklaren. Henrl Welbooreu CTAANDE op het topje van de Leidse brandweerladder maakte onze fotograaf deze overzichtsfoto van de nieuwe Lammebrug over het Rijn- en Schlekanaal op de grens Leiden-Zoe- terwoude, die waarschijnlijk aanstaan de maandag (11 april) ln gebrnik wordt genomen. De smalle klapbrug zal worden gesloopt- Uit de verhoudingen van beide brug gen en de daarop aangesloten wegen blijkt duidelijk, dat de nieuwe brug een grote verbetering betekent voor weg- en waterverkeer. Aan belde zij den van de nieuwe brug (die ook een grotere doorvaarthoogte heeft) be vindt zich een fietspad cn aan de kant op de voorgrond bovendien nog een voetpad. Ten behoeve van de fiet sers en voetgangers die van cn naar de Vlietweg komen en moeten, is on der de oprit aan de Zoeterwoudse kant een viaductje aangelegd, dat voor de voetgangers wordt voorzien van een trapje. (Brom-jfietsers van en naar de Vlietweg zullen dus van de verkeerslussen gebruik moeten maken. De foto, gemaakt uit de richting Ka- naalweg, toont het verloop van de toeleidingsweg naar rijksweg 4a (Rot terdam-Amsterdam). Rechts ervan ligt het gedempte gedeelte van de ver legde Vrouwenvaart en parallel hier aan loopt de Vrouwenweg, die zich na de nieuwe weg te hebben gekruist, links op de achtergrond voor het niet- gemotoriseerde verkeer voortzet naar Zoeterwoude, Links achter is ook nog een stukje van de verlegde Vrouwen- Aan weerskanten van dc brug zijn een paar (niet uitgesproken sierlijke) lichtmasten geplaatst, waarin ook de mechanisch bediende afsluitbomen zijn opgenomen. De opritten zelf hierover schreven we al eerder worden vooralsnog helaas niet van verlichting voorzien. Op de niet zicht bare Kanaalwegkant moesten vele tientallen verkeersborden worden aan gebracht aangezien de situatie op dit kruispunt anders vrij ingewikkeld zou zijn. Niet alleen voor dc verkeerssituatie ter plaatse is de nieuwe Lammebrug van betekenis. Zij is van verstrek kend belang. Ongetwijfeld wordt de verbinding tussen de nieuwe rijks weg naar het centrum van Leiden doe de opening van deze brng iets soepi Ier. Zy gaat echter pas volledig beti kenis krijgen als de gemeente Leidt by de brug, aan de kant van de stat het grote verkeersplein hoeft aangt legd, als de baan van de blauwe trai is opgeheven en het spoorwegviadue aan de Lammenschansweg in gebrull is gesteld. Dan is er een wijde tos gang ontstaan in de richting van d Korcvaarstraat, hetgeen weer een vei lichting betekent voor de Zoeterwoud seweg en de Herenstraat. De verkeen! regeling aan de Leidse kant naar d brug toe Is dus maar tydciyk. (Foto N. i der Horsl LEIDERDORP Van het korf bal veld Onder ideale weersomstandigheden speelde Velocitas II tegen Pernix 4. De Leiderdorpse club was nagenoeg volle dig, ook de gebroeders Corts speelden mee. De wedstrijd werd door Ve locitas met 64 gewonnen. De ruststand 50. Doelpunten werden gemaakt door I. Corts (2), R. Rietveld (1), G. Dom peling (l) en B. Corts (2). Fotoclub Daguerrc Gisteravond kwam de fotoclub Daguer- 5 bijeen. De heer C. van Hoek vertoon- s een serie dia's over zijn reis nae Ver. Staten. Daar heeft hij enige tijd in Denver doorgebracht, waarbij de gele genheid had uitstapjes te maken te fotograferen in het gebied Va Rocky Mountains. Het was een interes sante en leerzame collectie. Opbrengst collecte De collectie van het 5 Mci-comité heeft 862 opgebracht. Agenda Vrijdag 8 april wordt in het dorpshuis de jaarvergadering gehouden van de korfbalvereniging Velocitas. Op de agen da gtaat onder meer; bestuursverkiezing, verslag van de jubileumcommissie over de herdenking van het 10-jarig bestaan Ln juni en wervingsactie voor donateurs. Vrijdag 7.45 vergadert de Arjos in lokaal achter de Geref. kerk. P. Huis- zal spreken over „Invloed op het wereldgebeuren". Hel passlcconcert Zoals wij al hebben gemeld wordt maandag in de Hervormde kerk een pas sieconcert gegeven. Over de medewer kenden nog het volgende: de tenor Karei Maclean is leerling van Corrie Bijster, in Rotterdam heeft hij al een goede n; eind van deze maand vertrekt hij Duitsland, waar hij in een ensemble gaat werken. De celliste Nanny van der Vegt Is lid van het Westnederlandse Symfo nie Orkest. Zij studeert bij de cellist Ca- 'an Leeuwen Boomkamp. De orga nist Addie de Jong heeft al enkele malen x>r de radio geconcerteerd. Gespeeld worden werken van Buxte- hude, Bach, Saint Saëns, Zwart, De Jong en Bijster. Het concert begint om 8 Voor Simavl 8 en 9 april zal hier een collecte worden gehouden voor Simavl, de ver- rug voor medische hulp in tropen- land. Simavl hoopt op een jubileumgift. warat zij bestaat 35 jaar. Helpt mee de lichamelijke nood in Suriname cn Nieuw- Guinea te lenigen. (Van c i verkeersrcdacteur) T^r is de laatste weken nogal wat te doen ge weest over de adviezen, wel ke de minister van verkeer en waterstaat zijn gegeven over eventueel in te voeren snelheidslimieten, 't Meest drastisch op dit punt zou de Commissie Veiligheid Weg verkeer zijn geweest, die, zoals officieus verluidt, drie snelheidsgrenzen heeft voor gesteld. Voor wegen met ge scheiden rijbanen, ongeacht het aantal wegstreken, zou een snelheidslimiet van hon derdtwintig moeten gelden, voor vierstrookswegen zon der gescheiden rijbanen één van negentig km/u en voor alle andere, voor auto's open gestelde wegen één van tach tig km/u. Daarnaast zou ook de Raad van de Waterstaat van zich heb ben laten horen. Aannemend, dat de berichten op dit punt juist zijn, zou de minister in overweging zijn gegeven het in stellen van een algemeen gel dende maximumsnelheid van honderd km/u, behalve op de autowegen met gescheiden rij banen, waarvoor een maximum van honderdtwintig km/u zou moeten gelden. Voor de AN.W.B. en de K.N. A.C. is een en ander aanleiding geweest de hoofden by elkaar te steken, wat overigens helaas slechts zelden geschiedt. Het re sultaat van dit overleg is om. geweest, dat beide verkeersbon den zich in principe op het gescheiden rijbanen. Als deze proef mocht slagen, m.a.w.: als er op wegen, die aan een snel heidslimiet onderworpen zijn, een reductie van het aantal ver keersongevallen optreedt, dan zou genoemde maximumsnel heid als algemene maatregel a. Slechts een uiterst klein percentage van de auto's, die zich dagelijks op de Nederland se wegen bevinden, rijdt harder dan honderdtwintig km/u. b. De door sommigen zo ge wenste rust op bedoelde wegen, die overigens voor grote snel- standpunt stellen, dat een ma ximumsnelheid slechts dan werkelijk zinvol kan zijn, als deze past bij het weggedeelte, waarop zij van toepassing is. De omstandigheden die hier voor bepalend zijn, kunnen op het profiel van de weg slaan, de aard en de soort van het weg dek, de verkeersintensiteit, de begrenzing van de rijbaan (bo men, bebouwing) etc. Het advies van A.N.W.B. en KNA.C. luidt niettemin, dat er een proef zou kunnen worden genomen met de instelling van een snelheidsgrens van honderd km/u op buitenwegen zonder kunnen worden ingevoerd, met dien verstande, dat er uitzonde ringen mogelijk zijn. De gedach ten gaan hierbij uit naar de Af sluitdijk en naar verschillende, nieuwe wegen in het noorden en het oosten van het land, die voorlopig nog een geringe ver keersdichtheid bezitten. Wat de autowegen met ge scheiden rijbanen betreft, zijn de A.N W.B en de K.NA.C van oordeel, dat het verkeer op die wegen niet aan een maximum snelheid gebonden dient te woo den De verkeersbonden gebrui ken hiervoor de volgende argu- heden zijn gebouwd, wordt niet door zeer snelle, maar door langzame motorrijtuigenbestuur. ders in gevaar gebracht, daar de laatsten herhaaldelijk passe ren noodzakelijk maken. c. Dc autowegen met geschei den rijbanen zijn de veiligste wegen, die ons land bezit. Vol gens de meest recente gegevens bedraagt in Nederland het aan tal ongelukken op vierstrook- wegen met gescheiden rijbanen gemiddeld zes i zeven per tien miljoen voertuigkllometers, ter wijl dit op vierstrookswegen zonder middenscheiding boven de vijftig ligt. d. Geenszins is vastgesteld, dat de ongevallen, die tocb op autowegen met gescheiden rij banen geschieden, veroorzaakt worden door bestuurders van voertuigen, die boven een snel heid van honderdtwintig km/u uitkwamen. c. Het maakt praktisch wei nig of geen verschil uit ten aan zien van de gevolgen van on gevallen, of een botsing bij hon derdtwintig, of bij honderdder tig of honderdveertig km/u plaats vindt. Ten slotte spreken de A.N.W.B. en de KN.A.C. als hun oordeel uit, dat een verkeersmaatregel slechts dan zin heeft, indien een voortdurende en intensieve con trole op de naleving ervan ver? zekerd is. Zij achten een derge lijke controle in het onderha vige geval onmogelijk te ver wezenlijken, tenzij men zijn toe vlucht neemt tot de aanschaf fing van uiterst kostbare appa ratuur. De investeringen, welke hiervoor moeten worden gedaan kunnen, juist voor wat de ver keersveiligheid betreft, aanzien lijk nuttiger worden besteed Het zou, aldus de verkeersver- bonden, te betreuren zijn, als er een voorstel zuiver op het ge voel werd gedaan, in plaats van op grond van onweerlegbare cijfers en gegevens, die door grondig onderzoek en serieuze proefnemingen in eigen land zijn verkregen. Bloembollencultuur Lisse KOORDWIJK Jaarvergadering CJir. Besturenbond dit AP DE GISTERAVOND in De Witte Zwaan te Lisse gehouden vergade ring van Bloembollencultuur, zyn ern stige woorden gesproken over een nieu we ziekte die men heeft ontdekt: het „tnlpenstengel-aaltje". Wanneer deze ziekte niet direct de kop wordt Inge drukt, kan zy de nekslag worden de tulpenteelt en -export. Daarom heeft men van hogerhand in de vereniging besloten, dat wanneer een bollenkwe- ker deze ziekte in zyn bollenkraam ont dekt, hü de meest radicale weg moet volgen en alle bollen moet vernietigen. De schade zal het bollcnvak in zyn ge heel dragen. LISSE Start bedrijfsvoetbal In de loop dor jaren heeft het bedirijfs- voertJbail in Lisse zich goed ontwikkeld Op een gegeven ogenblik werd echter spetters dte lid zijn van een bij de KNVB aangesloten oliub verboden mee te doen of hun bedirijfsploeg moest zich ook bij ie KNVB aanstoten. Dit bracht nogal kosten met zich, waarbij nog komt het geld dat moet worden betaald voor speelterrein. Een gevolg hiervan is, dat de gemeenteambtenaren van deelneming aan de competitie hebben moeten afzien Daardoor is nu één plaats opengekomen De heer A. Barten, Anemonenstraot te Lisse, hoopt dot zich spoedig een tiende vereniging zafl aanmelden. De competitie is ingedeeld in twee poules. Poule A omvat de HoBaHo, de HBG-typagrafen, M. Veldhuijzen Zanten en J. GruliLemans. In poule B len G. van der Moij, de brandweer, ge broeders Nieuwenhuis en de politie. Mozaïeken In de week van het corso, van 18 tot en met 23 april, wordt een intergemeen telijke wedstrijd gehouden, welke ge meente het mooiste mozaïek heeft ge legd. Hieraan wordt deelgenomen door de gemeenten Sassenheim, Hillegom, Voorhout, Noordwijkerhout, Warmond en Lisse. In plaatselijk verband worden de mozaïeken gekeurd op 22 april en in het intergemeentelijke verband op de corsodag. Ook zullen er gevel-, tuin-, plantsoen- en straatversieringen worden aangebracht. Bloemencorso Het grote bloemencorso dat Lente parade 1960 heet, zal op 23 april door Sassenheim, Lisse en Hillegom trekken en in Bennebroek omkeren. Om ll urn 's morgens wordt gestart bij dc Warmon- derdam. In Bennebroek wordt een pauze gehouden van een uur. Daags tevoren is er, gewoontege trouw, gelegenheid de in de H.B.G. op gestelde praalwagens te bezichtigen van 's middags één uur tot twaalf uur des nachts. Dit is tevens een prachtige ge legenheid om op zijn gemak kleuren foto's te maken. Gouden echtpaar Op 1 april zijn de bruidsdagen in gegaan voor het gouden bruiloftspaar, de heer en mevrouw Th. Witteman en A Witteman-Hogervorst, wonende Aker- voordelaan 9, die deze heuglijke ge beurtenis op 21 april feestelijk zullen herdenken. Ook in Canada zal het feest zijn, waar twee zoons wonen, evenals in Engeland, waar een derde zoon met zijn ie zin woont. Zes jaar geleden kreeg de heer Witte man een koninklijke onderscheiding; hij was toen voorman bij de fa. Speelman te Sassenheim, aan welke firma hij 40 jaar zijn beste krachten heeft ge geven. Witteman is nu 72 jaar en zijn bruid 74. Beiden komen uit de bollen streek, de bruidegom uit Sassenheim de bruid uit Lisse. De heer Witteman is altijd een orga- nisaticman geweest; hij is nu 55 jaar lid van St. Deusdedit. Als hobby heeft de bruidegom het houden en kweken van kleinvee. In vroeger jaren ontdekte men „aaltje" in de narcissen, waartegen prof. Van Slogteren de strijd heeft aangebon den. Dat kwaad kon men bestrijden door de narcissenbollen een heetwaterbad te geven, doch de tulpenbollen die besmet zijn, kunnen de hoge temperaturen niet verdragen. Bij proeven is gebleken, dat na een heetwaterbehandeling (men noemt dat in de bollenstreek „koken") van drie tot vier uur de aaltjes nog niet dood waren. Moeilijk De heer C. A. Gehrels, leider va: plantenziektenkundige dienst te Lisse. heeft een korte causerie gehouden over deze nieuwe ziekte, die zelfs funest kan worden voor de export van tulpen het buitenland. Hij gaf aan welke schijnselen zich kunnen voordoen i moest tevens zeggen, dat het uitermate moeilijk is deze verschijnselen te ont dekken. Indien men denkt deze ziekte ir de bollenkraam te hebben, liat men dar geen ogenblik aarzelen daarvan onmid dellijk melding te maken bij het labora torium voor bloembollenonderzoek, oir daar langs microscopische weg tot zeker heid te komen. Alleen met aller mede werking zal men dit kwaad kunnen be teugelen. Voorts kon de vergadering luisteren naar een uitvoerig jaarverslag van oud secretaris P. Dames, die zelfs teruggreep tot 1941, toen hij ook secretaris was. Hij wist interessante dingen te verhalen. Penningmeester Z. van der Burg was kort en zakelijk in zijn financieel ver slag. Hij kon mededelen, dat met het ba tig saldo van 1959 het kastegoed tot ruim f 1800 is gestegen. De bloemschikcursus heeft zoveel af trek, dat men de cursisten over twee avonden moet verdelen. Er zijn 43 deel- Naar de algemene vergadering werden afgevaardigd de heren W. Segers en H. de Vroomen. Sfeer in yt gezin De Nieuwe Lcidscheer in l In Die Osscwa werd de jaarverga| I ring gehouden van de plaatselijke ChJ gei telijkc Besturenbond. Er was redelij rig belangstelling. Voorzitter C. Benscfl nu zei het te betreuren dat er, ondanks) ecl belangrijkheid van de agendapunten, 1 aa' weinig belangstelling voor de vergal Ier ringen is. In het komend najaar zal nj me op de afdellngsvergaderingen het ri eer port van het C.N.V. over zondagsrj zul en zondagsarbeid behandelen. ab. Secretaris D. Berkhey las een ultvi 3°' rig jaarverslag. Hij noemde de invlo. '°p van de overheid op de lonen nOg I de. groot. In de commissie van het fori D.E.L. hebben zitting: J. G. de Brul sti G. Dekker, L. van Es, W. H. Haasbroi aa' K. Huizinga, P. van der Niet en J. v] bli Roon. De besturenbond telt 635 ledi wi tegen vorig jaar 632. De leden zijn I ste volgt verdeeld: overheid stichting a m; landarbeiders 104, bouwbedrijf 103, ové da heid 100, bedrijfsgroepencentrale 55. ni 1 taaibewerkers 30, politie 12, kostersl m< voedings- en genotmiddelen 3. beambü de 17, grafische bedrijven 1 en verspreid! De In de diverse commissies was de B sturenbond vertegenwoordigd door I heren C. Benschop, S, Boot en W. HoG Men laakte de houding van de O.V.B.) het recente bouwconflict. De penniii ie meester, de heer J. P. Goudriaan. mei a: de een bevredigend verloop van de gi 10 den. De heer J. G. de Bruin vertelde ovl ,e het D.E.L.-fonds. De voorzitter sprj daarna de heer S. C. Bulk toe. die voj „g zitter van de N.C.B.O. is geweest en o| _ens het bereiken van de fi j, jarige leeftijd bedankte. Hem werd er boekenbon aangeboden. De heer Bulk sprak een uitvoerig daal F woord. Voor de stichting heeft in plaa van zuster Roest de heer A. van dj Wiel zitting in het bestuur genomen. D heer B. van Doorn volgt de heer Bul ~'e m het bestuur op. Bij de rondvraag spr» vs men over de zondagsrust en de woninj Agenda Dinsdag: Lido. 8 uur; christelijke i econdeon verend ging. Woensdag: Lido, 8 uur; culturele aivoij ouden van dagen. 0 Holland, 3 uuj ion huiisvrouwa fj, iur: taneelavod ion» Donderdag: Hof Donderdag: Lido, 8 „Louis Bouwmeester" Vrijdag: Hesrv. kank N-Binnen. 7.30 uui passiestonde. sprekers ds. J. van Dok G g( W. Dekker. Zaterdag; De Zeeleeuw. 2 uur: Jotj Philatelica T~\E PREFERENTE aandeelhouders der •L' N.V. P. F. van Vlissingen en Co.'i Katoenfabrieken te Helmond hebben di voorgéstelde statutenwijziging met 55 tegen 12 stemmen goedgekeurd, doch gewone aandeelhouders moeten binnen vier weken opnieuw vergaderen wegens gebrek aan quorum. In beide vergade ringen werd ernstige kritiek geoefend op het beleid. Het bestuur zegde toe met enkele gemaakte opmerkingen reke ning te houden. Het bestuur wist niets van een voor eind april uit te brengen bod op preferente aandelen. Enige preferente aandeelhouders waren teleurgesteld omdat zij buiten de aan gekondigde aandelen-emissie staan, doch het bestuur meent dat dit hun niet toe- In een voorafgaande verklaring zei het bestuur, dat zijn grote terughoudend heid was ingegeven voor beduchtheid dat voortijdige verklaringen tijdens de crisis 'n vergelijk in gevaar zouden bren gen De overneming van aandelen door Unilever heeft het vertrouwen in de vastheid van het beleid versterkt, even als het vertrouwen van de staf. Hier dreigden de grootste gevaren. Het be stuur heeft daarbij slechts bemiddeld en niets verdiend. Twee ernstige conflicten één generatie en een anoniem bod op de aandelen waren voldoende aanleiding de aandelen op naam te stellen, daar herhaling fataal zou zijn. De kritiek van gewone aandeelhoudeij betrof nagenoeg alle punten van de st» tuten wijziging, het gevaar van nieuw groeperingen, o.a. her Unilevei*beW het administratiekantoor en het bestuuj zelf. Zij vreesden beknotting der rechte van kleine aandeelhouders en hadde ernstig bezwaar tegen uitgebreider be N voegdheid der directie tot uitgifte vat n nieuwe aandelen, de blokkering der aap s delen éen maand voor de algemene vet v gadering en de afhankelijkheid vat s directiesalaris van de resultaten. j 1 Ernstig verzet ontmoette de mogeüjb heid om ten laste van de overwinst tl v reserveren en extra af te schrijven. Ee opposant opperde een wijziging, waarbi de overwinst zou dienen of tot aanvul ling van het dividend of tot overbren ging naar nieuwe rekening o' tot bijzon, dere voorzieningen Hij bepleitte eet leeftijdsgrens en eeD maximum voo: tantieme Het bestuur zegde toe me: deze opmerkingen rekening te zullen houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4