ïlicuutc geihsctfe ÜToumni V.N.-oordeel, een climax in de ophitsing Ned. Nieuw-Guinea gewurgd door „binnenwateren" Felle uitval van Zuidafrikaanse minister: Zoeloeheerser verzoekt negers kalm te blijven President De Gaulle in Londen aangekomen Shodh Straat mag niet langer dan 200 meter zijn Britse belastingdruk wordt zwaarder Conflict rond verzetsboek Maart was in Zuid-Holland zeer droog Indonesische waterzucht DINSDAG 5 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StuntvasMcb is gbfbleoen mtjn bert in tcgljenspccf Eenenveertigste jaarpang no. 11838 OECUMENISCH allerlei Zie pagina 7 SCHILDERS hebben getekend Zie pagina 7 WELTER 80 jaar MEUWË REGERING IN ITALIË KOEL ONTVANGEN Jtaliës nieuwe Fernando Tam- toni. heeft gistermiddag de regcrings- èrkiaring voorgelezen. Hy begon met te lijzen op het zuiver administratieve irakter van zyn minderheidsregering. Jlereerst moeten de dringendste staats- Iken worden afgedaan, zoals het goed- euren van de begrotingen. De regering tl de Atlantische en Europese politiek jouw blijven. Tambroni verzocht het parlement de pdige offers te aanvaarden om het leven tn de natie te verzekeren. De premier feeg aan het einde van zijn verklaring [leen applaus van de christendeimocra- |che afgevaardigden. [Uit de eerste reacties valt op te maken. It voorts alleen de neo-fascisten de Jeu we regering in beginsel steunen Hun Irtijbestuur maakt vandaag het staqd- Bnt officieel bekend. De socialisten van Saragat hebben nog (en besluit genomen. Saragat zelf is (gen de regering. De republikeinen tonen ich eveneens vijandig. Ook de uitlatin- kn van de leiders der monarchisten zijn kgatief, maar het is niet uitgesloten dat in aantal van htm afgevaardigden per- jonlijk voor de regering zullen stemmen. :Het debat over de regeringsverklaring vandaag begonnen. De stemming wordt Jinderdagavond of vrijdagochtend ver- T^EL is de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, -L gisteren uitgevallen over de verontwaardiging van landen en volken tegen de gevolgen van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Bij de ope ning van een tentoonstelling in Johannesburg zei de minister: „De krach ten die nu tegen ons zijn, in Zuid-Afrika en in andere delen van de wereld, in het bijzonder de Verenigde Naties, willen Zuid-Afrika overleveren een zwart proletariaat. Kijk naar de ruïnes van kerken, scholen en zelfs klinieken, die gebouwd werden voor het welzijn van de Bantoes, en weet wat er zal gebeuren als Zuid-Afrika inderdaad in zwarte handen komt.' Louw noemde het oordeel van de Verenigde Naties, uitgesproken in strijd met het eigen handvest, de climax in de ophitsing en de inmen ging in Zuidafrikaanse aangelegen heden. Men verbaast zich over de schreeuwende schijnheiligheid van vele landen die klachten indienen tegen Züid-Afrik§L, aldus minister Louw. Lénden die weten, dat Zuid- Afrika, opgebouwd door voortrek kers en Britse kolonisten, ver voor is op alle landen in Afrika en zelfs op vele landen in de westelijke wereld. Over de Bantoes zei de minister: „Öe grote meerderheid van hen houdt zich aan de wet. Zij zijn geschokt door de ge- Staatsiebezoek van drie dagen Politiek ges sprek met Macmillan ^RESIDENT DE GAULLE van Frankrijk is vandaag in Londen Ingekomen voor een bezoek van (ie dagen. Om 12.15 ,iuur arriveer- tn De Gaulle en zijn echtgenote b het vliegveld bij Londen. Na- \ens de Britse koningin werden zij ïgroet door de hertogin van Kent, varna de eigenlijke ontvangst j>lgde op het Victoria station. Daar 'aren koningin Elizabeth en prins nilip aanwezig om de generaal af halen voor de staatsie-rijtoer naar ft Buckingham palace. De Gaulle heeft een krans gelegd bij St graf van de onbekende soldaat in I Westminster Abbey. Een soortgelijke Jechtigheid heeft later bij het stand- Kld van maarschalk Fodh plaatsgevon- Vandaag zouden de gasten voorts ont togen worden door de Koningin-moe- fcr die het vorig jaar een bezoek aan k familie De Gaulle gebracht heeft. Na het koninklijke banket wordt de lg besloten met een geweldig vuur- erk in St. James park, het eerste in jn soort sinds de viering van het einde In de Napoleontische oorlogen in 1814. Sir Winston Churchill heeft zyn va- intie in de Caraïbische zee onderbro- in en is gisteren in Londen terugge- terd om aanwezig te kunnen zyn bU tt diner dat de Franse president mor- fn in de Franse ambassade aanbiedt cn fcaraan de Koningin en de hertog van prdinburgh zullen aanzitten. Indien Sir iinston niet in staat zou zijn het diner 6 te wonen, wordt het waarschijnlijk tocht dat de generaal zal proberen hurchill in diens woning in Londen te De meeste Franse kranten legden er fe nadruk op dat het bezoek voorname- jk een ceremonieel karakter zal hebben m het Britse volk de gelegenheid te even De Gaulle te begroeten, twintig kar nadat hij als bijna onbekend vluch- jling naar Engeland kwam om de vrije lansen te leiden. Als belangrijkste onderwerpen van fesprek noemden zij: 1 de Franse wens om volledig deel uit te maken van de ..atoomclub" en te delen in de westelijke atoom- i geheimen; de Britse bezorgdheid dat de plan- nen tot versnelling van de inte gratie der E.E.G.-landen zouden f=p=?\ 5 complete luxe voor weinig geld. Eva Voorts wordt verwacht dat De Gaulle verslag zal uitbrengen over zijn be sprekingen met Chroesjtsjef en da' Macmillan mededelingen zal doen over zijn bezoek aan de V.S. beurtenissen van de afgelopen weken keren naar hun reservaten terug. Niet gemakkelijk zullen zij opnieuw worden opgezweept door de agitators. Inmiddels heeft de Zoeloeheerser Cyprian Bhekczoeloe een beroep ge daan op alle Zuidafrikaanse negers het werk te hervatten en de rust te bewaren. Donderdag wordt namelijk in Durban een conferentie gehouden tussen overheidsfunctionarissen, Afri kaanse loyalisten en de leiders der grote Afrikaanse partijen, die een be langrijke rol hebben gespeeld ii onlusten van de afgelopen dagen. Het Zoeloe-opperhoofd verzoekt de Afri kanen dringend, alle grieven tot don derdag te bewaren en deze dan op de conferentie aan de regering voor te 'eggen. Terwijl de berichten over vechtpar tijen, razzia's en gewonden bleven bin nenstromen en het overduidelijk dat de nieuwe volmacht die de politie agenten blanco volmacht gaf ter plaatse tegen de negers op te treden, begon Johannesburg het proces tegen de vo zitter van de Pan-afrikaanse congres (PAO) en nog 22 Afrikanen. De tenlaste legging: Het opzetten van Afrikanen te gen de passenwetten subsidiair het ver nietigen van de passen, die de kleurlin gen volgens de geldende wetten bij zich moeten dragen. De 23 beklaagden weigerden zich tegen de tenlastelegging te verdedigen. Man- gailso Soboekwe, voorzitter van het PAC en initiatiefnemer van de passen- actie zei: „Wy worden vervolgd op grond van wetten die uitsluitend gemaakt zyn voor blanken en het zyn blanken, die op grond van deze wetten recht me spreken. Wy kunnen niet inzien hoi der deze omstandigheden recht gedaan kan worden". 'Zie vervolg op pag. Ir. Schut op verkeersleergang (AP DE VIJFDE technische verkeers- leergang van de A.N.W.B. die drie dagen duurt en die gisteren in Utrecht is geopend, heeft ir. H. B Bakker, oud-hoofdingenieur van rijkswaterstaat en adviseur voor este- Usche verzorging van rijkswegen, een lans gebroken voor goede bushaltes De beste bushalte achtte de heer Bak ker perrons met een grote overkap ping, waaromheen wachtkamers, res taurants en servicestations zijn ge groepeerd. Overigens gaf hij toe dat dit ideaal niet gemakkelijk te verwe zenlijken zal zijn. Ir. Bakker vond verder dat de wegen bouwers bushalten en pairkeerplaatsen dankbaar moeien aangrijpen als kansen om hun technische vindingrijkheid te Ir. W. F. Schut, directeur van het In stituut Stad en Landschap van Zuid- Holland, sprak over het verkeer in de wooniwijk en noemde niet dit verkeer, doch het wonen beheersend voor het stratenplan van de woonwijk. De groepering van de blokken woon huizen is afhankelijk van het uitzicht, de inkijk, de bezonning en de ruimte werking. Hieraan dient, naar zijn me ning, het stratenplan te worden aange past, waardoor omwegen niet altijd te vermijden zijn. Elke straat, aldus ir. Schut, heeft een eigen karakter en een sfeer, die bepaald worden door de af metingen, de verhoudingen, de kleur cn de aankleding. De straat wordt een ruimte en het stratenplan moet, volgens de heer Schut, een aaneenschakeling zijn van karakter volle en gezellige ruimten waarin de mens heer en meester is. De rust en de veiligheid zijn hier van primair belang. Volgens ir. Schut is het om deze redenen zelfs een eis. dat de woonstraat niet lan ger dan 200 meter is. Ook dienen, zijns inziens, volledige kruisingen in het stra tenplan van een woonwijk niet voor te komen en zijn slechts T-kruisingen ac ceptabel. Bij de aanleg van woonstraten moet rekening worden gehouden met de toe komstige parkeerbchoefte. Dat parkeren Bonn informeert naar j Macmillans uitlating De WestduLtse ambassadeur in Londen dir. Hans von Hcrwairth. heeft van zijn re gering opdiraohit gekregen om bij hot Foreign Office nadere inldchitioigen ts vragen over de recente verklaringen van premier Macmillan in Washington ovw de Europese economische gemeenschap. dient, volgens ir. Schut, slechts van be perkte tijdsduur te zijn, want de woon straat mag in geen geval een openlucht stalling worden. Duurdere sigaretten en tabak maar vettere schatkist HET LAGERHUIS was geheel be zet, toen de Engelse minister van financiën, Heathcoat Amory, gisteren de begroting indiende. Het totaalcijfer van de begrotingsuitga ven is ongeveer 5,6 miljard pond sterling, waarin begrepen is een be drag van 1,63 miljard voor de ver dediging en 583 miljoen voor de na tionale gezondheidsdienst. Deze dienst zorgt ervoor, dat de Britten vrijwel kosteloos medische en zie kenhuisbehandeling genieten. De minister verklaarde, dat zijn be grotingsvoorstellen gericht zijn op het consolideren en versterken van de huidige welvaart. Belastingverlaging werd niet genoemd, wel zei de be windsman dat de situatie een zekere netto-verhoging van de belastinghef fing nodig maakt. De bewindsman waarschuwde voor de stijging van de persoonlijke uitgaven, die heeft geleid tot hogere invoerskosten, welke op hun beurt d§ internationale handelswinst van Groot-Britannië met ongeveer een derde ten opzichte van vo rig jaar hebben verminderd. Behalve enige kleinere belastingcon- Morgen zal minister Luns Madurodam in Den Haag her openen. Een van de nieuwe aanwinsten is een Haags hof je in-miniatuur. Grappig zijn ook de bloeiende appelboompjes uit Canada). (Verslag zie pagina 9.) cessies stelt Amory voor de accijnzen op sigaretten met 8,5 cent per pakje verhogen. De amusementsbelasting op bioscoopkaartjes zal worden afgeschaft, de invoerrechten op wijnen zullen aan zienlijk minder worden. Nieuwe maat regelen tegen belastingontduikers wer den aangekondigd. Nadat Amory zijn toelichting bij de be groting, welke een geraamd overschot van 304 miljoen pond sterling toont, had beëindigd, volgden ironische uitroepen van de Labour-oppositie. Een motie tegen de verhoging van het tabaksrecht werd met 318 tegen 221 stemmen verworpen Financiële deskundigen wezen erop, dat de voorgestelde belastingverande ringen niet te verwaarlozen zijn. Per saldo wordt de belastingdruk er met bijna 72 miljoen pond door vergroot. Door de verhoging van de belasting op maatschappijwinsten nemen ontvangsten van de schatkist met 65 miljoen toe, terwijl het tabaksrech' 10 miljoen meer gaat opbrengen. V; deze meer ontvangen 105 miljoen pond worden slechts 33 milioen afgestaan ii de vorm van versch'Mende belasting verlagingen en verlichtingen. Cambodja rouwt 100 dagen Geheel Cambodja is de traditionele Boeddhistische rouw van ioo dagen de crematie ingegaan om de dood koning Norodom Soeraimarit, die zondag overleden. Tezelfder tyd is een officiële n >uw van drie dagen afgekondigd. Alle plaatsen van vermaak zijn gesloten. De datum voor de crematie, welke, aar men verwacht, een ingewikkelde plechtigheid zal zijn, is nog niet vastge steld. Volgens godsdienstige voorschrif ten moet zij na een rouwtijd van 100 da gen plaats vinden. Tot dan zal het stof felijk overschot opgebaard blijven op het praalbed. Volgens de wet wordt de opvolger van de overleden vorst benoemd door een kroonraad. Er komen enkele van de naar schatting meer dan honderd prinsen in aanmerking. Dr. Hastings Banda, de nationalistische leider uit Nyassaland, zal van de week een particulier bezoek naar Londen vertrekken. Zoals bekend is de felle ne gerleider een paar dagen geleden vrijge- Hoe gaan wij in de toekomst naar Engeland? Door een tun nel of over deze kolossale brug? Een brug met vele ba nen, met treinverkeer en hoog genoeg boven de zeespiegel (maximaal tachtig meter) om voor geen enkel zeekasteel een belemmering te zijn. De brug zou op de smalste plaats over het Nauw van Calais moeten komen, namelijk tus sen South Foreland bij Dover) en een punt ten zuidwesten van Sangatte (bij Calais). De totale lengte zou dan altijd nog zo'n veertig kilometer zijn, waarvan ruim dertig kilometer boven het water. Het is een toekomstdroom, maar een droom die in de nabije toe komst al kan worden verwe zenlijkt. De verbinding tussen Engeland en .Frankrijk staat weer in het middelpunt der der belangstelling. De vraag is echter: wordt het een tunnel of een brug? (met f1500 bekroond) Na de discussies, die zijn ontstaan bij iet verschijnen van prof. Rüters boek iver de spoorwegstaking in de bezettings tijd, rijst er thans een nieuw conflict rond ?en tweede verzetsboek. Een jury, be- itaande uit de schrijver Antoon Coolen, de dichter Jan H. de Groot en de oud verzetsleider mr. H. A. van Manen, heeft het boek „De dag waarop mijn vader huilde" van de journalist-auteur Dick Hendrikse, bekroond met de eerste prijs in een prijsvraag, die was uitgeschreven door de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen (Expogé). De auteur heeft nu echter de Expogé gevraagd de prijs te mogen weigeren en een ander boek te bekronen met de hoofdprijs (f 1500) aangezien hij van mening ver schilt met de Expogé over de wijze, waar op zijn boek zal worden uitgegeven. Dick Hendrikse stelt, dat hij „De dag waarop mijn vader huilde" ingezonden heeft onder voorwaarde, dat het boek bij zijn eigen uitgever zou kunnen verschijnen. De Expogé meent echter, dat zij het recht heeft een andere uitgever aan te wijzen. Hangende dit conflict is de be slissing van de jury nog steeds niet of ficieel gepubliceerd, terwijl het boek over enkele dagen reeds zal verschijnen bij de uitgever van de auteur. Dick Hendrikse zei: „Juist rond dit boek wil ik tot elke prijs een conflict ver mijden en daarom heb ik de Expogé ge- vraagd mij die eerste prijs niet toe te kennen wanneer men mijn voorwaarde kan accepteren". Mississipi breekt door 3 dijken De woelige Mississippi, die thans door een groot deel van Illinois een woeste springvloed stuwt, is gisteren door drie grote dijken ten noorden van Quincy gebroken en heeft duizenden hectaren vruchtbaar akkerland blank gezet. De grootste doorbraak in de water kering is bij Meyer, Illinois, dat onge veer 38 km ten noorden van Quincy ligt. Bergen water overstroomden in zuide lijke en oostelijke richting ongeveer 12.000 ha koren- en weideland. De Mississippi is bij Quincy tot 7.25 m gestegen, dat is ruim 1.80 m boven de vloedlijn en een van haar hoogste stan den die ooit zijn bereikt. In de stad van 242.000 inwoners, welke hoog gelegen is, werd evenwel geen overstroming ver wacht. (Van onze weerkundige medewerker) J?EN VAN DE VELE bekende weer- *-* rijmpjes luidt „Een droge maart en een natte april is naar de boer zijn tril". Welnu, een droge maand hebben wij ge had en een natte april is nog heel goed mogelijk. De droogte was ook wel de. grootste afwijking die maart heeft te. zien gegeven. Alleen in noord-Friesland, op de Waddeneilanden en op de Veluwe viel meer regen dan normaal met als grootste regensom 53 mm te Loenen ge- Door een tweetal perioden met uitzon derlijk warm weer voor maart en de vrij hoge nachttemperaturen kwam de ge middelde etmaaltemperatuur in De Bi/t boven normaal te liggen, namelijk 5J> C. tegen normaal 4.9 C. Van de 31 dagen lagen er in De Bilt 19 aan de warme kant van normaal. Kenmerkend waren vooral in de laat ste week van de maand de hardnekkige wolkenvelden met als gevolg dat er in De Bilt niet meer dan 105 tegen nor maal 133 uren zon geregistreerd werden. De oostenwinden waren sterk overheer send. Het tekort aan water deed zich begin april vooral bij de werkzaamheden op de droge en hoge grond in ons land voelen. Normaal geeft maart ook in onze omgeving 38 a 40 mm neerslag. Van onze regenwaarnemers ontvingen wij de vol gende opgaven: Rotterdam 18, Katwijk 18, Dordrecht. 13, Den Haag 16, Hoek van Holland 18, Koudekerk aan dm Rijn 25, Boskoop 18, Hazerswoude 18, Oud-Beijer- land 21, Sliedrccht 15. Heiningen 20 mm. ./^v De Bilt verwacht tot mor- •-Y J genavond: 1' Droog weer met zonnige .Jtf' im perioden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Aanhou dend vrU zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 6.04 uur, onder 19.22 uur; Maan op 13.20 uur, onder 3.33 uur. 11 april: Volle Maan. schilder zelf met DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST slkkens-tjallema produkt FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn IN Genève zou de Indonesische ver tegenwoordiger op de zeerecht conferentie dr. Achmad Subardjo of ficieel verklaard hebben, dat alle zeeën rondom Nederlands Nieuw- Guinea Indonesische „binnenwate ren" zijn. De vertegenwoordiger steunde het Russische voorstel om de breedte der territoriale wateren op 12 zeemijlen (ongeveer 20 km) vast te stellen en heeft het secretariaat der conferentie een kaart overhan digd, waarbij ten aanzien van Nieuw- Guinea de grens niet 12 mijl maar zelfs 200 tot 300 mijl buiten de kust loopt. Subardjo verklaarde volgens de Tel* dat dit voor de gewone koopvaardy geen moeilijkheden zal geven, maar wel voor oorlogsschepen- De commandanten moe ten, zeide hij „eerst hun vlngor opsteken en permissie vragen, wanneer zij door maar af" Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie zeide, dat Den Haag deze aan spraak niet ernstig zal opvatten en zich daarvan niets zal aantrekken. Een Ameri kaans afgevaardigde zeide, dat men deze gebeurtenis reeds lang had voorzien en dat de Amerikaanse politiek niet zal veranderen. Wanneer men deze aanspraak zou erkennen, zouden alle bewegingen de Amerikaanse zevende vloot van en - Australië aan de goedkeuring van Djakarta onderworpen worden. De Ame rikanen zijn niet van plan hun vloot dui zenden mijlen te laten omvaren. Op het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag had men omtrent deze nog geen bericht ontvangen. (Het u-as reeds lang bekend, dat de Indonesische regering een breedte van 12 mijl voor de territoriale wateren rondom al haar eilanden opeist en bo vendien nog alle tussen de eilanden gelegen zeeën als „binnenwateren" be schouwt. Aangezien Indonesië Neder lands Nieuw-Guinea als eigen gebied beschouwt, is de enig mogelijke con sequentie, dat alle wateren om dit Ne derlands gebied heen en alle „bin nenwateren" eveneens tot Indonesisch gebied worden verklaard. Dit bete kent gezien de aanwezigheid van de Tanbah-, Kei. en Aroe-eilanden, dat bezuiden Nieuw-Guinea uitgestrekte zeeën van honderden mijlen breedte als Indonesisch gebied worden opge ëist en benoorden Nieuw-Guinea in verband met de aanwezigheid van de veraf gelegen Mapia-eilanden, even- Deze eis kan een bijzondere bete kenis krijgen zolang de door Rusland geleverde onderzeeboten en andere oorlogsschepen nog niet verroest zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1