OPENINGSREKLAME Ook vaandrigsrang voor cadetten van K.M.A. Gaaf concert in Alphen Verjongd Arti was in prima conditie Muur confectieatelier in bouwput gevallen Eeuwenoude huizen verdwijnen voor verkeersverbetering WOENSDAG HEROPENING SLAGERIJ BRUSSEE SLAGERIJEN BRUSSEE Beleggingsmaatschappijen zijn in opmars Opleiding wordt moderner en langer NIEUWE LEIOSCHE COURANT DINSDAG 5 APRIL 1960 TIK CHRISTELIJKE muziekvereniging Arti et Religioni te Alphen gaf ■L/ gisteravond in het Nutsgebouw de eerste van twee achtereenvolgen de uitvoeringen. Het korps vond een aandachtig luisterend, dankbaar pu bliek, dat zijn bewondering niet onder de stoelen stak, maar er nadrukke lijk uiting aan gaf. Wij kunnen deze geestdrift begrijpen. Arti is de laatste jaren tot *en voorheen wel nooit gedroomd niveau gestegen. Met de om vang groeide de spelkwaliteit, maar dan de laatste in sneller tempo. Het korps heeft dit ongetwijfeld te danken aan de vakbekwaamheid en het muzikale begrip, de nauwkeurigheid en het stuwende élan van dirigent Peet van Bruggen. Men liet rich door hem gezeggen tot serieuze zelfstudie inspireren. En dan blijven de goede gevolgen niet uit. Dat zoveel jonge en rijpere jeugd in het semble speelt, is zeker één van die ge- Men heeft het oude, doch tevens ver jongde Arti in beste conditie gehoord Van Bruggen dirigeerde zonder omhaal, reoht op het doel af. Zijn grepen naar de in te vallen instrumenten waren nooit 'tevergeefs. Alle noten kwamen eruit stonden op hun plaats. Of het langzaam dan wel snel ging, niemand liet verstek gaan. Nu ja, een klarinet is in handen een amateur een lastig instrument. Daar om kon er hier of daar wel eens één uitglijden. Toch waren deze slippers van geringe betekenis in verhouding tot het opmerkelijk radde en gave spel, dat de klarinettistengroep doorgaans liet horen, en dat zelfs in gecompliceerde Aan de uitvoering van het copieuze programma moeten bergen van studie zijn vooraf gegaan. En niemand van de wezitgen zal aan het eind van deze mu zikale maaltijd onverzadigd zijn opge staan. Er waren zelfs geen toegiften nodig om de gaatjes te vullen. Solistisch r Niet weinige spelers kregen hier of i daar de gelegenheid hun solistische talen ten te tonen, zij het dan ook vaak samengang met een paar naaste collega's. Speciaal moeten dan worden genoemd de {vaardige, een fraaie muzikale toon bla zende pistonist, een paar solo-klarinettis- de fluitist, resp. piccoloblazer en de e trombonisten, die uitstekend werk deden in Scull's boeiende Trombones to the fore. Met deze opsomming willen wij ove rigens geen der anderen tekort doen. Ook de middengroep, de bassen en het slag werk toonden zich toonvast. Het viel op, dat het spel so eenvoudigweg, so zonder enige branie of opgeblazenheid verliep. Men kende zijn partij, niemand drong zich op, het onderling verband, het luis teren naar en dus de aansluiting bij el kaar waren voortreffelijk. ATTC stelde zich in veiligheid De ATTC-reserves laten de laatste weken wel zien. dat zij niets voor degra datie voelen. Nu werd van een andere gegadigde voor de laatste plaats, GEB 3, met 36 gewonnen. Jongeleen speelde eerst zijn drie wedstrijden en hoewel hij (huis zonder winst bleef, won hij in Den Haag tot driemaal toe. Dat gaf Verwoerd en C. Verheul een morele steun. Verheul verloor nog wel van Van der IJssel, maar Verwoerd zorgde daarna voor 41 door de sterke Borsboom met 1921 en IS31 de baas te blijven. Verheul won vervolgens van Bom. Verwoerd verloor van v. d. IJssel. Stand 2—5. Verheul ver loor vervolgens van Borsboom en GEB kon nog steeds gelijk komen. Verwoerd stelde de zege echter veilig door in twee games Bom een nederlaag te bezorgen, 11—21 en 1821. Het dubbelspel werd wegens tijdnood niet meer gespeeld. Voor de sensationele, wedstrijd zorgde ATTC 3 tegen koploper Reflex 3. Beide teams hadden in de tweede helft nog geen enkel \'erliespuntje en het beloofde dus een spannende strijd te worden. Leijnse begon niet erg hoopvol tegen de beste Reflex-speler Verver: 421. In de tweéde .game herstelde, hij zich lang zaam maar zeker tot hij op 9—9 kwam. Verver werd onzekerder en verloor daar door met 21—13. Na een gelijkopgaande derde game bleef de winst met 21—18 in Alphen. Ook De Graaf toonde zijn goede vorm. Van Mierloo leed een twee-games nederlaag en dat betekende een geduchte revanche. Verheul kon niet tegen Berg man op en dat bracht de stand op 2—1. Verver was blijkbaar nog onder de indruk van zijn nederlaag en speelde tegen De Graaf een onzekere partij: met 21-17 en 21—18 trok De Graaf aan het langste eind. Leijnse had vervolgens niet veel moeite met Bergman en na deze 4—1-stand leek ATTC op fluweel te zit ten. Reflex gaf zich echter niet gewon nen en zowaar beslisten zij de strijd nog in hun voordeel: 46. Verheul verloor van Van Mierloo. De Graaf leed een on verwachte nederlaag tegen Bergman Leijnse leed een kleine nederlaag tegen Van Mierloo. waarna Verver zijn club voor het eerst de leiding gaf door een overwinning op Verheul. Het dubbelspel ging met tweemaal 21—10 naar de Lisse- naren en dat betekende, dat ze de com petitie met grote moeite ongeslagen heb ben beindigd. Het vierde team moest ook na een voorsprong de volle winst aan zijn tegen stander laten. Tegen Scylla 5 stonden Mulder, v. d. Meent en invaller Verkerk na zeven partijen met 43 voor. Het werd echter een 48 nederlaag. Het juniorenteam behaalde een 9—1 overwinning op Treffers 4. De treffers speler H. de Jong redde tegen Korthals de eer voor ztjn team. Programma: 5 april: ATTC 2FSA 2, ATTC 3—TCS 3 en ATTC 5—Steeds Voor uit 2; 9 april: Docos 7—ATTC 4 en 10 kamp junioren 2e klas afd. Den Haag. onder auspiciën van de NTTB. Misschien was Van Bruggen of dat nog wel nie-t tevreden. Deze spe lers zijn echter geen vaklieden die niets anders doen dan muniekmaken. Dit aanmerking genomen, was het resultaat van hun studie van uitstekende kwaliteit. Een kwaliteit, die nog kan stijgen, vooral wat betreft de soepelheid in elke situatie. Bijzonder Van de uitgevoerde werken moeten kele met bijzondere nadruk worden ge noemd. Boieldieu's geliefde ouverture De Kalief van Bagdad, waardoor de geest van Rossini vaart, kwam in zui' zij het een tikje stroef en bedachtzaam uit de instrumenten. Een woord van lof verdient de uitvoering van een waarde volle compositie van Meindert Boekei Prelude, Dialogue et Variations. Reeds in het voorspel duikt de melodie op, die later het thema van de variaties zal wor den, een melodie van zestiende eeuwse snit. De dialoog bestaat uit een gesprek tussen een luchthartig en een zwaarwich tig thema. Om beurten krijgen zij enkele malen het woord, tot de ernst het wint In de variaties worden beide op effectieve wijze opnieuw ten tonele ge voerd. De finale is een glanzende synthese met de ernst als hoofdgedachte. Een con structief belangrijk werk is deze Boekei- compositie zonder twijfel. Verder was het bijna allee Angelsak sisch wat de klok sloeg. Een zeer onder houdende Folk Song Suite van R. V. Wil liams, waar de solo-pistonist met name in Folksongs from somerset uitmuntte, een wat rommelige, wat ons betreft, minder bevredigende, selectie uit My fair Lady van Fred. Loewe, en enkele mars onder de melodieuze Eurovisie-mars kre gen allemaal vertolkingen, een dankbaar applaus waard. Met gezang 223 werd het eerste deel besloten. Na de pauze zag en hoorde Zar und Zimmermann van Albert Lort» zang in vrije filmbewerking. Joh. van Wolfswinkel Gereformeerde jeugdavond In de Noordenkerk Ie Alphen aan dei Rijn is gisteravond do geoambuncemie jaaTvargadaninig gehouden van de Gere formeerde jangelmgsveipetifcging „Rneddker 10 ia" en de meisjesveremgiing „Meisjes- roepimg". Br was vrij veel belangstelling; voorai de jeugd was goed vertegenwoor digd. De voorzatter van de J.V, de heer J. Drnsterwinkel. opende. Hij vei, dat men, door het gebrek aan vergaderruimte, een moeilijk jaar achter de rug heeft. Nadat heit Ohr. Genet Jeugdgebouw „Samuèl' was geopend, kregen ook da Gerefor meerde vemonógingen daar onderdak. Voordien was men aangewezen op de huiskamers van diverse ouders en spe ciaal bet kcHteraechtpaar De Vos kreeg lot omdat het enkele maanden op deze wijze meewerkte, zodat de verenigingen bleven bestaan. Nadat Gné Meyers had gedeclameerd, leverde het J.V.-lid P. Werraen een inlei ding over „De zin der geschiedenis". Die zin, dat doel is er altijd, omdat het heen gaat naar de voleinding, de wederkomst an Christus. Het jaarverslag werd gebracht samensptraakivorm en was moeilijk te staan, zodat het ledental en dergelijke zaken ons onitgangen. Na de pauze spraken als afgevaardigden fnamens de Jeugdoentrale) de heer Jac. de heer P. Harts fnamens de Ring- Kring) en de heer Jac. v. Noort namens de kerkers ad- Voorts was er samenzang, waarbij Jamniy v. d. Breggen het orgel bespeelde ook enkele wat meer of minder ge slaagde variaipunten. De avond werd ge sloten door ds. G. Mulder. Alphense Schaakclub In de wedstrijden om het schaakkam pioenschap van Alphen wan W. v. d. Roest van Z. N. Buysert Voor de promotie naar groep I werden e volgende wedstrijden gespoefld: A. Zweem—J. Kempen V4Jac. v. d. Minder gespaard bij de post De besparingen bij de Rijkspostspaar bank zijn in maart lager geweest dan in februari. Dit ia een gebruikelijk seizoen- verschijnsel in verband met de voor jaarsaankopen. Een lichte daling ten op zichte van maart 1959 is een gevolg van grotere opnemingen. Er werd 68,5 mil joen ingelegd en 59,6 min. terugbetaald zodat het spaaroverschot 8,9 (vorige maand 31, vorig jaar 14,2) miljoen be droeg. In de eerste 3 maanden is 00,8 (vj. 63,5) min. gespaard en het saldo tegoed kwam op 2429,9 (v.m. 2421, vj. 22061 min. In Den Haag werd in maart 5,1 min ingelegd en 5,3 min. terugbetaald, het spaarresultaat was dus 0,2 (v.m. 1,9, v.j. 14) min., in de eerste 3 maanden 2,4 (vj. 0,6 min). In Amsterdam was het spaaroverschot in maart f 0,9 (vm. 4, v. j. 2) min., in de eerste 3 maanden 6,8 (v.j. 2,4) min., in Rotterdam in maart f 12 (vm. 2,5, v.j 1,8) min., in de eerste drie maanden 5,7 (vj. 3,1) min. Met oorverdovend geraas is gis teren omstreeks elf uur een stuk van een muur van het confectie atelier Hatafa aan de Gevers Dey- nootweg in Scheveningen ingestort Het ongeluk gebeurde in het maga zijn, waarvan de buitenmuur grenst aan een bouwput, waar men op het ogenblik bezig is met de voorberei dingen voor de bouw van een hotel. Een kostbare snijmachinë en een grote hoeveelheid kleuterconfectie zijn verlo ren gegaan en door het enorme gat de muur (ongeveer vijf bij 25 meter) de bouwput gegleden. Doordat ook de verwarm ing* installatie werd meege sleurd en de leidingen barstten is zeker zestig procent van de voorraad onbruik baar geworden. Op het moment dat de muur instortte bevonden zich acht mensen in het ma gazijn. „Plotseling voelden we de grond ondei e wegglijden," vertelde een van d« personeelsleden „Direct sprangen we op zij en konden daardoor aan een zeker ongeluk ontsnappen, want toen we Landbou wpri j zen gedaald Het landbouwprijsindexcijfer van he Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg in februari 101, tegen vorige maand 107 en vorig Jaar 107. Akkerbouw- produkten daalden tot 123 (v.m. 127, v.j 122). Vrijwel alle produkten daalden Veehouderijprodukten zakten to' (v.m. 101, v.j. 103) door daling van e met 7 punten en melk met 10. De kos tenfactoren daalden tot 138 (v.m. 139, v.j. 138) door lagere prijs van voeder- Basis' ia 1949/'50—rl952/*53 100. WijngetandJ. G. Kardol 0—1; Th. Adams N. E. Ftewtflebar 0—1. A. Zveers heeft nog steeds ongesla gen de leiding met 5% Uit 6; Jac. Wijngaant verspeelde een kostbaar punt een gewonnen «teêihsag plotseling verkeerd af te ruilen. Voor de promotie naar gnaep II H. Kleiweg van C. K_ Knook en J. Lem- K3 van iir. Pitamtfleber. L. Kleirweg behaald» 5% p. uit 6 wed strijden, gevolgd door: K. Klediweg met 4% uit 7; P. J. Wijnbeek met 3% Uit 6 J. Lemkes met 3% uit 6. In de jeugdgroep wanen de uitslagen: van Doorn—F. Bakker 0—1; W. PJant- feberT. Stcrtebelcer 10; G. van Wer kenR. van Dcom 1—0; W. Krijgsman J. Bakker 1—0. De leiding hebben: G. van Werken (6% uit 8k W. Krijgsman (614 uit W. Plamtflaberr (3 uit 0), T. Stortebeker (3 uSt 8) en G. van Muyen (4 uit 6). Tweede concert van „Arti" Men deelt ons mede, dat voor hedenavond door „Arti et Religioni" de tweede maal te geven concert met filmvertonio-g voor de liefhebbers een klein aantal plaatsbewijzen be schikbaar is. Aanvang 7.45 uur. LEIMUIDEN SLOPERS zijn begonnen de eeuwenoude huizen Dorpsstraat 61, 63 e: (hoek Dr. Stapenséastraat) in Leimuiden af te breken ten behoeve van een belangrijke verkeersverbetering. De tegenwoordige haakse hoek van slechts 5 meter kan daarna worden verbreed tot maar liefst 23 meter. De gebouwen behoorden toe aam de nma Maarse en Kroon. Het zijn de oud- ia huizen van het dorp en ze hebben »n „bewegen" geschiedenis achter de rug. Ze werden eeuwen geleden gezet een zekere familie J. de Rijk, die er oen café mot uitspanning io dreef, waar- wel plaats was voar tien paarden. Vooral 's zondags werd hiervan druk ge bruik gemaakt door boeren, die ter kerke girgen. Doordeweeks konden de jagers paarden vam de bodediensten hier terecht Hierna werd in de bedoening een boer derij met zeatrig «tuks vee gevestigd vervolgens woomden er achtereenvolgens een barbier, een kleermaker en groenteboer totdat het gebouw ten slotte overging naar Maarse en Kroon, dSe drie woningen van maakte, die tot v kort nog worden bewoond. Brandmelding Brandmeldnmg moet voortaan geschie den via telle f. nr. 233. Het nummer 124 is hiermee voor brandffireldiwg vervallen, te KATWIJK AAN ZEE 500 gram KARBONADE1.79 500 gram GEKRUID GEHAKT 1.50 250 gram GEKOOKTE WORST 0.70 Trompstraat 13 Katwijk aan Zee Hogewoerd 135 Laidcn keken was een groot deel van de muur verdwenen." De heer N. van Rijn had juist voorda' het ongeluk gebeurde op een trap tegen de bewuste muur gestaan, maar was net op tijd voor een telefoontje weggeroepen Schade Gisteren kon men nog niet precies de schade schatten, maar vast staat dat er behalve een aanzienlijke materiële schade ook een grote indirecte schade zal zijn, omdat men reeds geplaatste or ders niet kan afleveren. Met de herstelwerkzaamheden zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Een karwei, waarmee de groo.tste voorzich tigheid in acht zal moeten worden ge- Want behalve de buitenmuur staan nog verschillende tussenmuren op instorten. De fabrieksruimtes en het magazijn zijn daarom geheel door het personeel ont- Deze foto, die uit de bouwput naast het atelier werd genomen, geeft een beeld van de omvang van de ravage. TER AAR De eerste aardbeien Gisteren werden aan de Coöp. Tuin bouwveiling de eerste aardbeien aange voerd door de tuinder Jac. Dobbe. Deze fijne primeur werd gekocht door de groentehandelaar C. Hulscher te Alphen a. d. Rijn. Hij betaalde er 52 cent per stuk voor. WARMOND Restauratie Zwanenburgermolen De Rijnlandse Molenstichting heeft het restaureren van de Zwanenburgermolen volgens plannen van de Provinciale Wa terstaat opgedragen aan H. S Vrijburg te Oud-Ade. Sfeer in *t gezin De tjiieutce Leidsche" er in I (Door onze economische medewerker.) IN DE STROOM van jaarverslagen die thans uit vennootschapsland ko men, hebben wij de laatste weken ook de verslagen van enkele grote beleggingsmaatschappijen aangetroffen. De vreemdeling in de beleggers wereld heeft daarin natuurlijk geen erg gehad, omdat hij de naam van deze beleggingsmaatschappijen niet kon vasthaken aan een bekend be drijf De naam Philips. Ford, Fokker, Hoog ovens, Holland-Amerika Lijn, enkorf, Amstel Brouwerij, Albert Heijn en Bols (om maar een greep te doen) zegt de buitenwereld iets, omdat hier onmiddellijk een bedrijf of produkt achter ziet Maar de na Robeco, Interunie en Unitas zijn voor de buitenwacht onbekende klanken, hoewel het grote ondernemingen zijn, met honderden miljoenen aan mogen. Beleggingsmaatschappijen hebben geen eigen produktiebedrijf, geen fabrieken, geen machines, geen schepen, geen genpark Rechtstreeks in elk geval niet, maar indirect eigenlijk weer weL GROTE DRIE Beleggingsmaatschappijen hebben a lijk het geld dat zij van haar aandeel houders hebben gekregen, belegd in aandelen en soms in obligaties van mogelijke industriële- cn handelsbe drijven, in Nederland en in het buiten land. Robeco bijv. had haar vermogen van 547 miljoen eind 1959 als volgt belegd: 6.3 pet in financiële instellin gen (banken, verzekeringsmaatschap pijen enz.), 57.3 pet in industriële dernemingen, 12.2 pet in openbare nuts bedrijven, 2.8 pet in handelmaatschap pijen, 2-5 pet in verkeersonderneming gen, 2-2 pet in mijnbouwondernemin- gen, 11.9 pet in de aardolie-industrie 4-8 pet in liquide middelen. Deze bedrijven z|jn over de gehele we reld verspreid: 2414 pet van het mogen zit In internationale Nederland se concerns, 21 pet in Nederlandse be drijven, 3714 pet in Amerikaanse on dernemingen, 414 pet in Candese be drijven, 614 pet in Duitse ondernemin gen,, 2 pet In Engelse bedrijven ei rest elders. Beleggingsmaatschappij Unitas had eind 1959 een vermogen van ƒ454 miljoen. Ook hier zien wij een dergelijke sprei ding, met 50 pet van het vermogen in de industrie, 20 pet in de aardolie-indu- DE OFFICIERSOPLEIDING van land- en lucht macht is ondergebracht in het beroemde Kasteel van Breda, dat prachtige gebouwencomplex, dat vooral bekendheid heeft gekregen omdat het in de tachtig jarige oorlog onder prins Maurits door de eenvoudige turfschipper Van Bergen op de trotse Spaanse soldaten werd veroverd. In deze historische omgeving worden Nederlandse jongemannen, die het officiersschap tot hun beroep kiezen, voor hun vak bekwaam gemaakt. Al langer dan een eeuw geschiedt dit in een cursus, die drie jaar duurt. De sterk toegenomen wetenschappe lijke eisen echter, die een moderne defensie aan haar leiders stelt, maken het noodzakelijk, dat de duur van de opleiding met een jaar wordt verlengd. Op 1 sep tember as. nu gaat dit zijn beslag krijgen.Met ingang van die datum wordt de Koninklijke Militaire Aca demie een vierjarig instituut. (Van een militaire medewerker.) VOOR verscheidene technische op leidingen, zoals genie, verbin dingsdienst en technische dienst be stond al een vierde cursusjaar, dat werd doorlopen nadat de jonge offi cier als zodanig was benoemd en aangesteld. Volgens de nieuwe rege ling krijgen nu alle cadetten aan het eind van het derde studiejaar de rang van vaandrig, en daarna lopen ze nog een jaar op de K.M.A. spe ciale colleges. Zjj blijven in dit vier de jaar echter niet op de K.M.A. ge huisvest. Een eerste, nog voorzich tige stap dus in de richting van een studentenleven zoals de universitei ten dat kennen. Ook op financieel gebied zijn maat- igelen genomen, dringend noodzake lijk geworden door de grote concurren- die de KM.A. van het bedrijfsle- ondervindt en waardoor het de laatste jaren moeilijk werd voldoende aanmeldingen voor de opleiding tot off*- In de eerste plaats wordt het zakgeld »n de cadetten vertioogd, naar gelang an het studiejaar, tot ƒ14 en ƒ21 n verder wordt de cadet, die de rang in vaandrig krijgt en dus nog niet ge heel is afgestudeerd, een wedde toego- kenil van ongeveer 300 per maand Hoewel herhaalde malen in de Twee Kamer de wenselijkheid naar voren gebracht het studiegeld van 500 per jaar zo niet geheel af te schaffen, dan toch in elk geval sterk te verminderen, blijft dit bedrag voor de eerste drie jaren gehandhaafd. Dit wordt zee: treurd, omdat de vrees gerechtvaardigd is. dat de genoemde financiële maatre gelen de toeloop van jonge mensen naar de K.M.A. niet voldoende bevorderen Dit kan worden afgeleid uit de grote tekorten, die jaarlijks tussen de 30 er 35 pet. liggen. Er is de mening, dat Defensie in haar poginaen meer jonge mannen naar de K.M.A. te trekken niet ver genoeg is gegaan. En men wijst dan op enkele voorbeelden. In België ont vangt de cadet reeds salaris, zodra hij op de militaire academie te Brussel gaat studeren. In Nederland wordt eenzelfde gedragslijn gevolgd bij tal bedrijven, o.m. bij de opleidings cursussen van de P.T.T. De opleiding van iedere cadet tot officier kost on geveer f 45.000. Dit hoge bedrag wordt verantiooord geacht, omdat het land een 30 A 40 jaar over een be am officier beschikt. De vraag is was het niet juist geweest het studiegeld van 500 per jaar, een fractie van de totale opleidingskosten geheel te laten vallen? Luchtmacht De opleiding tot beroepsofficier bij Koninklijke Landmacht omvatten de er opleidingen, nl. die voor de vlieg- dienstvakkeninfanterie, cavalerie, arti'l- erie, genie, verbindingsdienst, technl- 'che dienst, intendance, aan- en afvoer- roepen en militaire administratie, alle maal mui of meer vertrouwd* namen. De Koninklijke luchtmacht kent slechts vier opleidingen, nl. die voor de vlieg- diensten, de elektronische diensten, de technische diensten en de logistieke (ma terieel) diensten. De kandidaten, die zich aanmelden voor de vliegdiensten, werden na een vliegmedi6che keuring een maand lang getest op hun aanleg voor vlieger. Op de vliegbasis Gilze-Rijen worden zij een aantal uren gelest op de S 11. In het derde studiejaar begint de voortgezette vliegeropleiding, op de Harvard, en het vierde jaar wordt de vliegeroplei ding afgesloten met de opleiding op het jachtvliegtuig. Blijkt een cadet onvol doende aanleg voor vlieger te bezitten, dan. kan hij bij een van de overige dien sten worden geplaatst, of, zo hij dat wil. de KM.A. veriaten. Dit laatste is van groot belang, om dat het bij een beroepskeuze inder- 1 moet gaan om een (vrije) keu- En we leven nu in een tijd, dat er veel keus is. Alles dient er dus op gespitst te zijn de jonge man voor de strijdkrachten te behouden. Om die reden had de minister van financiën toe moeten geven aan het verzoek de faciliteiten uit te breiden Hij ls immers de man. die het geld verstrekt voor het miljardenbedrijf dat Defensie In deze tijd nu een maal moet zijn. Maar niet alleen daarom dient hij het studeren aan de K.M.A. te animeren, ook, en da* is het voornaamste, omdat de ernst van de tijd ten aanzien van de de fensie voldoende voor hun taak bere kende leiders eist. strie en 13% pet in de mijnbouw. Dit ligt dus anders dan bij Robeco, maar dat komt omdat Unitas een dochter maatschappij heeft, die een kolenmijn exploiteert, welke voor 45 miljoen te boek staat. Ook deze beleggingsmaatschappij heeft haar vermogen overal ter wereld be legd: 22% pet in internationale Neder landse ondernemingen, 25 pet in Ne derland, 7% pet in Canada, 6 pet in Duitsland. 37% pet in Amerika en de rest elders. Interunie ls een stuk kleiner, maar haar vermogen was eind 1959 toch altijd nog 191 miljoen, waarvan 30 pet in inter nationale fondsen zat, 21% pet in Ne derlandse stukken, 34pet in Ameri kaanse effecten, 5% pet in Canadese effecten en de rest in andere stukken. Beleggingsmaatschappijen spreiden dus haar beleggingen over zoveel mogelijk ondernemingen en over vele landen, met als enige doel het risico voor de aandeelhouders te beperken. Zij zijn nu niet meer afhankelijk van het wel en wee van één of een paar onderne mingen, maar doordat hij nu via zijn aandeel deelneemt in 101 bedrij ven, zullen slechtere resultaten bij de een opwegen tegen goede resultaten bij de ander. Met andere woorden, hij is minder kwetsbaar geworden en pro fiteert van wat alles bij elkaar geno men oplevert. Deze risicospreiding is aantrekkelijk, vooral voor de man (en de vrouw) die een klein vermogen bezit. W|j zien dan ook de opmars van de beleggingsmaat schappijen en de ondernemingen die hiermee op een Ijjn zjjn te stellen, steeds sneller gaan. Dit blijkt uit de groei elk jaar van het uitstaande kapi taal. Dit blUkt bovendien uit het steeds groter wordende aantal beleggings instituten. Als wjj alle soorten gemaks halve onder één noemer brengen, dan zjjn er op de Amsterdamse effecten beurs al een kleine 70 Instellingen waarvan men aandelen, depotfractle- bewjjzcn of partfclpatiebewjjzen kan kopen. Het zijn vogels van diverse pluimage met belegging in alle mogelijke onder nemingen (zoals de voorbeelden hier boven), maar ook met belegging ln Amerikaanse, Canadese, Atlantische, Europese of Benelux-cffecten. Voorts met belegging in energie-, textiel-, chemische, uranium en openbare nuts bedrijven. De mogelijkheden zi>n ech ter veel groter. Maar in al die gevallen wordt voor het aangetrokken kapitaal een verscheidenheid van aandelen (en soms van obligaties) gekocht, zodat de spreiding altijd nummer één is, SPREIDING Zjj die een klein kapitaaltje hebben ver gaard cn aan de mogelijkheid van be legging in effecten denken, moeten niet met aandelen in onderneming A of B beginnen, maar zij kunnen wel aan een of meer stukjes van een beleggingsin stelling gaan denken. Het ls dan ook niet zo verwonderlijk, dat men van vakverenlgingsz|jde (Chr. Nat. Vakver bond) sympathiek tegenover het bcleg- gingsinstltuut staat en dat ook de kvp zlcb voor het principe van deze instel ling heeft altgesproken. En In de recen te nota van de regering wordt de be leggingsmaatschappij ook genoemd. De beleggingsmaatschappijen hebben de wind dan ook in de zeilen. Zij trachten die wind zelfs uit te buiten, door zo veel mogelijk zeil bij te zetten. Vorig jaar hebben de drie in het begin ge noemde daarom aandelen van 50 ge creëerd, welke er in gaan als koek. In terunie verkocht er van april tot eind december 1959 ruim 5000, Robeco ruim 58-000- Maar ook de aandelen van 100 zijn populair: Robeco had er eind 1959 162 000 uitstaan en Interunie bijna 100-000. Het Is de beleggingsmaatschappijen ln 1959 goed gegaan, omdat het heel veel bedrijven goed ging. Zo ontvangen aandeelhouders van Unitas per aan deeltje van 50 niet minder dan 14 plus 5 pet in aandelen. W|j moeten alleen niet denken dat w|j nu door bet betalen van 50 ook zo'n mooie op brengst kunnen krijgen. De aandeeltjes zijn op de beurs te koop en in het be gin van de week kostte een stokje van 50 rond ƒ500. dus 10 x zo veel. Ook hier geldt; alle waar naar zijn geld.. WOGBRVGGE G.S. manen tot bezuiniging In de komende raadszitting zal men zich moeten beraden over de noodzaak van verhoogde inkomsten voor de ge meente. G.S. weigeren hun goedkeuring te verlenen aan een begroting over 1960, die een tekort van f 26000 toont en advi seren verhoging der'inkomsten en/of ver laging der uitgaven. Daar dit laatste op grote moeilijkheden stuit, komen B. en W. met de volgende suggesties. Invoering reinigingsrechten na de in gebruikneming van de nieuwe vuilnis wagen, baten f 3000; verhoging van de heffingspercentages der huidige straatbe lasting van 3 en 6 tot 4 en 8, baten f 3000. Daar de onderhoudsplicht voor het rij wielpad Leiderdorp-Koudekerk-Woubrug- ge vervalt, betekent dit een besparing van f 870. Door verhoging van het uit keringspercentage op grond van de Finan- ciële-Verhoudingswet van 148 tot 156 krijgt men een extra inkomste van f 3000. Hierdoor wordt het tekort tot f 10.000 teruggebracht. Ook stellen B. en W. een gewijzigde vorm voor van financiering t.a.v. de door Gemeentewerken uitgevoer de kapitaalsobjecten. Om het begin Vrouwgeestweg op te knappen, stellen B. en W. voor een strook grond van 52 m2 voor 1 gulden over te nemen van de heer J. A. A. Schijf. Het plaatsen van een hek en verbetering der bestrating vergen een uitgave van f 1500. Daar de heer Merkens zeer binnenkort aan de verlengde Gerbrand Swartlaan een 7-tal premiewoningen gaat bouwen, komt het huidige sportveld in het ge drang, terwijl het nieuwe nog lang niet klaar is. Na overleg met het bestuur van de voetbalvereniging komen B. cn W. met de volgende voorstellen. De gemeente Jt ojn. niet de oude kleedgelegenheid en laat voor I 2000 een nieuwe bou- op grond van de heer B. Heenk, die hiervoor f 10 huur rekent. De wasbakken uit de oude keet worden in de nieuwe geplaatst. Tevens werd de voorwaarde gesteld, dat de gemeente de nieuwe keet f 1250 weer van de hand kan doen, mits niet langer dan drie jaar in gebruik. Het sportveld zelf zal voor meer dan de helft in westelijke richting moeten wor den verplaatst. Alle daaraan verbonden kosten ten bedrage van f 1400 komen ten laste der gemeente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11