Sudeten-Duitsers eisen „hun" Tsjechisch gebied Minister Korthals naar de West ADENAUER STAAT VOOR MOEILIJKE BESLUITEN Honderd Russen gedood bij opstand Ons „zelfbeschikkingsrecht" wordt ons ontnomen Makarios loopt boos weg bij gesprek over bases Goudwinning uit zeewater Ruzie om leidt tot Zo'n heerlijke reep cadeau I voor 10 Kwatta-soldaatjes glas cola doodslag zijnd* Mn grillig* greep uit de groti •n klein* gebeurlijkheden, die op het toneel ven d* wereld, In de verte of nabij, zich afspelen an d* mensen tot Mn boos woord •i Mn glimlach bewegen ELSEVIER®* LAD Eén ding frappeerde sterk tydens de Chroesjtsjow-dagen der afgelopen week: het feit dat twee machtigen der aarde de Rus en generaal De Gaulle geen wóórd van elkander verstaan. Men weet en wist dat natuurlijk tevoren ook wel, maar door de agressiviteit van de televisie besefte men het nog eens extrazoals men enkele weken terug Adenauer en Ben Goerion in New York tegenover elkaar had zien zitten, als hulpeloze kinderen met gebarentaal en luid en langzaam gepraat wanhopig pogend zich verstaanbaar tc maken, zo zag men thans West en Oost, diagonaalsgewjjs aan hun tolken vastgeklampt, onderwerpen entame ren waar het lot van de wereld goeddeels In de middeleeuwen verstond en 6prak elk ontwikkeld mens Lat\jn. In onze méér dan verluchte twintigste eeuw, gesteld tegenover problemen die verschrikkelijker zyn en gecompliceerder dan ooit in de geschie denis der mensheid, zitten twee wereldlei ders tegenover elkaar als een Eskimo en een Hottentot Het geheel, compleet met H-bommen en spoetniks, heet evolutie. i Volgens het radiostation „Liber- 1 ty", dat hoofdzakelijk door uitge weken Russen wordt geëxploi- I teerd en met krachtige zenders i naar alle delen van de Sow jetunie uitzendt (het heeft onder meer een i zendstation in München), zijn bij i een opstand in Temir Tau in Ka- zakhstan op 3, 4 en 5 oktober van het vorige jaar meer dan honderd Russen door het rode leger doodge- j schoten en zeker duizend gewond. i Aan de opstand zou vooral zijn deel- i genomen door komsomols, leden van de i communistische jeugdorganisatie, die op de metallurgische fabrieken in Karagan- I da werkten en zeer ontevreden waren over de lage lonen en de slechte levens- omstandigheden. De komsomols, aldus radio Liberty, hadden op 3 oktober een kantine in brand gestoken, barricaden in de stra- ten opgeworpen en de politie met stenen 1 verjaagd. Toen drie vrachtauto's soldaten arriveerden, hadden zij de I litairen overmeesterd en hun wapens buitgemaakt. Tenslotte was een grotere troepen macht uit garnizoenen in de omgeving aangevoerd en was er een hevige strijd ontbrand. De komsomols hadden gewei gerd zioh over te geven en waren op de barricaden gesneuveld, aldus radio, Liberty, dat deze berichten zou hebben 1 ontrvangen van uit de Sowjetunie gere patrieerde Grieken, Spanjaarden er Duitsers. Radio Liberty zei, dat de eerste se cretaris van het centrale comité van de communistische partij in Kazakh stan, Belayev. wegens deze gebeurte nissen was ontslagen. Meer strontium 90 in Britse melk i De melk In Engeland heeft in het af- gelopen jaar circa veertig procent meer strontium 90, een gevaarlijk radio-ac tief element, bevat dan het jaar daar voor. Dit is bekendgemaakt door het radiobioligisch laboratorium van J 1 Britse raad voor landbouwkundig 1 derzoek. De oorzaak hiervan is gelegen ii- kernproeven uit de herfst van 1958. In het verslag van het laboratorium wordt opgemerkt, dathet niveau van het ge vaar wel niet verder zal stijgen, als de kernproeven niet worden hervat. De stijging is niet zodanig, dat de „geva- renzone" bereikt is. N het Westduitse dorpje Wyler is er momenteel maar één onderwerp van gesprek: men néémt het gewoonweg niet, dat 23 inwoners in Nederland zullen blijven wonen en niet ,,heim ins Reich" mogen. Men kent kent de achtergrond: als gevolg van de nieuwste grenscorrectie, onder deel van het algemene Neder landse grensakkoord en de'scha devergoedingsregeling, zal een aantal Westduitsers, die in 1949 op Nederlands gebied kwamen te wonen, zijn vroegere nationali teit terugkrijgen, omdat de grond, waarop zij levdn, weer Duits territoir zal worden. Maar voor die 23 inwoners van Wyler eldt dat niet. De gemeenteraad van Wyler heeft Bonn en in Dusseldorf scherp ge protesteerd tegen dt nieuwe grensre geling in het gebied van KleefNijme gen. Ook heeft de raad een beroep ge daan op de drie westelijke mogend heden, die in 1949 zo'n HO'.OOO ha Duitse grond waarop 12-000 Duitsers won- In Wyler zijn de bewoners boos onder Nederlands bestuur plaatsten. Nu krijgt ook de secretaris generaal van de Ver. Naties, Ham- marskjoeld, een officiële protestnota, waarin gezegd wordt, dat het „zelf beschikkingsrecht" van de 23 Wylenaars ernstig geweld wordt aangedaan- „Er is over ons maar zonder ons onderhandeld. In Afrika krijgen de kleurlingen wèl dat zelfbeschikkings recht, maar wij niet. Beseft men dan niet, dat wij familie van elkaar zijn? We hebben samen op school gezeten. We hebben ons eigen dorpsleven en eigen verenigingen- Dat wordt nu geheel uit elkaar gehaald", zo zeggen de verontwaardigde bewoners van het dorpje. Bijzonder boos tijn zij op mi nister Von Brentano, die tijdens de on derhandelingen zijn mond over hun lot zou hebben opengedaan, maar die zon hebben beloofd, dat alle „ge corrigeerde" gebieden naar West-Duits- Duitsland zouden terugkeren. Navo maakt haast met bases voor West-Duitsland De Navo heeft gisteren opdracht gegeven met spoed het Duitse ver zoek om opleidingsbases en depots in andere landen te bestuderen. Aan het slot van een tweedaagse vergadering besloten de ministers van defensie van de Navólanden tot oprichting van een speciale militaire commissie om het pro bleem 'te bestuderen en binnen twee a drie maanden rapport uit te brengen. Tegelijkertijd werd West-Duitsland gevraagd de Navo te laten weten, hoeveel bases en wat voor soort het zou kunnen verkrijgen .door onder handelingen binnen het kader van de Navo met afzonderlijke landen. De Westduitse minister van defensie toonde zich zeer tevreden over de getroffen regeling. De Britse minister van defensie Harold Watkinson zei gisteren, bij aankomst in Londen, dat Engeland zijn best zal doen tegemoet te ko men aan elk verzoek van de Navo voor Westduitse bases in Engeland. Een woordvoerder van het minis terie van defensie deelde later mee, dat Engeland opleidingsfaciliteiten aangeboden heeft aan alle Navo-le- leden ook West-Duitsland op de Hebriden. Dringend beroep op Hammarskjoeld (Van onze correspondent in Bonn) Elke verantwoordelijkheid voor toe komstige ontwikelingen wijzen de Wy lenaars van de hand, zo zeggen zij- Zou men hen moeten geloven, dan dreigt er op z'n minst een burgeroor logHun laatste hoop is nu nog ge- gericht op diezelfde minister Von Bren tano, tegen wie ze zulke grote bezwa ren hebben. Zij willen hem alsnog pro beren te overreden het akkoord niet te tekenen, als die 23 Nederlanders moeten blijven. Maar of zij hem te spreken kunnen krijgen is een grote vraag: als hij met dr. Adenauer van de wereldreies naar Amerika en Japan terug is moet hij direct door naar de Navo-conferentie in Parijs en vervol gens naar Den Haag om het verdrag te paraferen- En zo wyst alles erop, dat het blijft bij het antwoord van een paar weken geleden: er is niets meer aan te doen. Rond honderd ha van Wylers grond gebied blijft Nederlands. „De 23 inwo ners van Wyler kunnen alleen nog maar hopen, dat er op een goede dag Europees gras over de grens en over de grenskwestie zal groeien", zo «e*»—-f dezer dagen de Rhelnische Merkur. En daarmee is de zaak wel goed gety peerd. Op verschillende bijeenkomsten in verdreven Sudeten-Duitsers het recht In München kwam de nationale ventie van de Sudeten-Duitse vereniging bijeen. De voorzitter, Wenzel Jaksch, verklaarde in een rede, dat de meest redelijke oplossing zou zijn aansluiting van het vroeger door de Sudeten-Duit sers in Tsjechoslowakije bewoonde ge bied bij Duitsland. Hij voegde er echter aan toe, dat dit „in de afzienbare toekomst niet moge lijk zou zijn omdat het spook van I"' Ier een internationale overeenkomst die zin verhindert" Jaksch is socialistisch afgevaardigde in het parlement te Bonn. Hij heeft dik wijls onenigheid met zijn partijleiding. Hans Christoph Seebohm, minister van transportwezen in Adenauer's gering zei, dat de eisen der Sudeten ,,geen potentieel oorlogsgevaar inhou den" omdat zij elk gebruik van geweld verwerpen. Doch volgens Seebohm „moet het recht der Sudeten op zelf beschikking met de meeste nadruk den opgeëist." In Aken verklaarde Heinrich Schnei der, voorzitter van de rechtse vrije de mocratische partij en lid van het par lement op een bijeenkomst dat Duits- land „het Sudetengebied, dat wettig curl us heeftvolgens diens bevel krachtens het pact van München in T(itus) FKavius) Virliis zijn gelofte 1938 bij Duitsland is teruggekeerd, niet ingelost, gaarne en met reden". kan opgeven." Het reliëf toonde Mercnrius, zittend op een naar links liggend dier, zeer waar schijnlijk een ram. De linkervoet van Mercurlos was geplaatst op Vaticaan en de Hitier-regering in 1933 Wijaltaren uit Romeinse tijd gevonden Naar de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort meedeelt zijn bij het zuigen van zand in het gebied van de Oude Maas on der Rossum (Gelderland) twee kalk stenen wiialtaren uit de Romeinse tijd (ca. 150-250 Da Christus) gevonden. Het ene is slechts weinig beschadigd en beeft een eenvoudige vorm. Het ver taalde opschrift luidt: „Aan de godin Exomna heeft Aunius Vitalis zijn ge lofte ingelost, gaarne en met reden". De godin Exomna (haar naam is Kel tisch) is verder onbekend. Het tweede altaar is boven het vlak met de inscrintie nog versierd geweest met een reliëf, waarvan slechts weinig be waard is gebleven. De inscriptie, ver taald, luidt: „Aan de godheid Mer- Schneider beweerde, dat opneming 1 van het Sudetengebied in het nazi-rijk krachtens het internationale recht even links „riekte m^rasschildpad. A„ Mdig is ais het concerriaat. tussen het de rechterkant van de overblijfselen van het reliëf zijn sporen te zien van vogelpoten, vermoedelijk van een haan. Beide altaren bevinden zich thans in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Ontwerp-grondwet voor Cyprus gesloten. Het Westduitse hooggerechts hof heeft de geldigheid van dit cordaat vastgesteld. Premier Nehroe van India heeft zijn afkeuring uitgesproken over voorgeno men anti-Chinese demonstraties gedu rende het komende bezoek van premier Tsjoe en Lai aan India. De Chinese eerste-minister wordt op 19 april voor bezoek van zes dagen verwacht Aartsbisschop Makarios heeft giste ren bekend gemaakt, dat de grondwet voor de nieuwe republiek van Cyprus, waaraan een jaar is gewerkt, gereed is gekomen. De ontwerp-grondwet is op gesteld door een commissie, waarin de Griekse en Turkse regeringen en de Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus waren vertegenwoordigd. Aangenomen wordt, dat de overeen stemming over de grondwet zal bijdra gen tot versnelling van de _onderhande- 264) De oceaan is de grootste voorraadschuur van mineralen ter wereld. Jn één kubieke kilometer zeewater bevinden zich gemiddeld 40 miljoen ton opgeloste zouten en in alle zeewater ter wereld is dat onge veer 5000 biljoen ton, een hoeveel heid, die we ons onmogelijk kannen voorstellen, zodat we een voorbeeld te hulp zullen moeten roepen om in ons tekort aan fantasie te voorzien. Welnu, wanneer we het soortelijk gewicht van de opgeloste stoffen ge makshalve op 5 stellen, en we sprei den de 1000 biljoen kubieke meter opgeloste stoffen gelijkmatig uit over alle land, dat ons op aarde ter be schikking staat, dan is alle land over dekt met een laag van 6 meter dikte. Wilt u de opgeloste stoffen alleen over Europa uitspreiden, dan wordt de laag ongeveer 100 meter dik. Zouden we al leen óns land wil len bedelven onder de in zee opgeloste stoffen, dan zou de laag 30.000 m dik zijn. Dit beeld is ons inziens duide lijk genoeg om ons te doen beseffen, dat zich werkelijk geweldige hoeveel heden mineralen In zee bevinden. Zoals te verwachten is, is het ge wone keukenzout hierin het over vloedigs! aanwezig. De opgeloste stof fen bestaan nl. voor ruim deel u«t keukenzout. Maar dan blijven er al tijd nog ruim 1000 biljoen ton andere stoffen over, zoals magnesinmchloride, natriumsulfaat, calciumchloride, ka liumsulfaat, en allerlei andere com binaties, die we niet alle zullen ver melden, omdat we onze aandacht direct willen bepalen tot de elemen ten die nu eenmaal het meest tot de verbeelding van de mensen spre ken. Dat zijn goud en zilver. Van deze edele metalen is er in alle zee water ter wereld voldoende aanwezig om ieder op aarde tot een welgesteld man te maken. (Waarbij we uiteraard buiten beschouwing laten, dat goud en zilver erg weinig waarde zouden bezitten, zodra iedereen daarvan een belangrijke hoeveelheid zijn eigen dom kon noemen). Maar goed, goud en zilver bevin den zich dus in grote hoeveelheden in zeeën en oceanen, en de vraag is nu alleen nog maar: hoe halen we het uit? TOCH IS HET ZO! Duke heeft in 1899 In Engeland voor het eerst pa tent genomen op de goudwinning uit zeewater en de Belgen wilden het korte tijd later ook wel eens proberen. Hoe ernstig men zich destijds heeft bezig gehouden mei dit vraagstuk, blijkt wel uit het feit, dat in 1905 een Engelse vennootschap werd opge- gericht, waarvan de beroemde En gelse scheikundige Sir William Ramsay de leiding had. Deze N.V. stelde zich voor. goud uit zee water te winnen volgens een ge heimgehouden scheikundig procédé, maar het produktieproces zal wel verliesgevend zijn geweest, want na dien is hiervan nooit meer iet» ver nomen. Dat heeft anderen er in latere jaren echter niet van weerhouden ook eens een poging te wagen. Maar daarover vertellen we een volgende keer. Timmerman (21) in Utrecht neergestoken In de Carltonbar aan de Oude Gracht te Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag de 21-jarige timmerman C. J. L. met een dolk mes neergestoken en ter plaatse overleden. De dader, de 28-jarige meubëlmaker A. K. uit Utrecht, is zondagmorgen half vier van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. Zaterdagavond bevond het slachtoffer L. zich samen met zijn 22-jarige vriend B. in de bar. Daar was ook aanwezig de verdachte die in gezelschap was van zijn vrouw en een nichtje. De vrouw van de verdachte pakte een glas cola van B. van diens tafeltje en dronk daar uit. Toen dit zich enkele malen her haalde maakte B. daar een aanmerking op, waarna een woordenwisseling ont stond. B. werd zo kwaad, dat hij het glas cola naar de vrouw gooide, die hierop in woede ontstak en samen met haar nichtje de beide vrienden te lijf Er ontstond een gevecht, waarin zich ook K. mengde. Deze trok een dolkmes uit zijn binnenzak en wil de daarmee de schilder B. een steek toebrengen. Zijn vriend Lam- mers die dit zag aankomen trok B. weg maar werd zelf door de vlijmscherpe dolk boven zijn sleu telbeen getroffen. De dolk sneed een slagader door, waaraan het slachtoffer vrijwel onmiddellijk overleed. Hij strompelde nog naar de deur maar zakte daar ineen. Plan Antillen in bespreking Vice-premier H. A. Korthals is zaterdagmiddag samen met ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, en de heer A. Jonkers, hoofd van het kabinet van de vice-premier, voor een bezoek van circa drie weken naar de West vertrokken. Op Schiphol werden zij uitgeleide ge daan door minister-president De Quay, de plaatsvervangende gevolmachtigde ministers van Suriname en de Neder landse Antillen, resp. mr. H, L. de Vries en mr. N. Debrot, en door de di recteur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert. „Het accent van ons bezoek ligt dit maal op de Antillen", aldus minister Korthals op Schiphol. „Maar eerst hoop ik in Suriname kennis te naken met enkele bestuurders en met hen een aantal problemen door te spreken. Zo n om het Wa- lale rijstbouw) Zaterdag liep Makarios weg uit een vergadering met de Britse onderminis ter van koloniën, Amery, en Cyprische leiders. Amery en gouverneur Foot kre gen geen hand van de verbolgen aarts bisschop. Makarios vindt 80 vierkante mijl het maximum voor de Britse bases op Cy prus. Hij liep weg toen de leider van de Turkse Cyprioten, dr. Kutchuk, hon derd vierkante mijl voorstelde. De Brit ten willen meer. Dr. Kutchuk betreurde de houding van Makarios: „Onenigheid over enkele vier kante mijlen maken al het bereikte waardeloos. Bovendien zijn de bases met onnodig of schadelijk en zij zullen vooi Cyprus economisch belangrijk blijken". Als reacUe op de verklaring van Ma- karlos, die een republiek wil uitroepen en de Cyprioten wil uitnodigen een cam pagne van burgerlijke ongehoorzaam heid tegen de Britten te voeren, beschul digde dr. Kutchuk de aartsbisschop van het teweegbrengen van een volledige chaos en waarschijnlijk burgeroorlog. Hij deed een beroep op Griekenland en Tur kije, onmiddellijk troepen naar Cyprus te sturen, ter kalmering van de be volking. Kerncentrales op bases van V.S. De commissie voor kernenergie uit het Amerikaanse Congres heeft in een rapport meegedeeld, dat de regering op vier afgelegen Amerikaanse bases kernreactors wil bauwen, nl. bij McMur- do in het Zuidpoolgebied, in Thule op Groenland en op de eilanden Goeam en Okinawa in de Stille Oceaan. Zij zullen op economisch voordelige wijze elektri citeit kunnen leveren. Het leger is van plan na 1963 op Oki nawa een centrale van 40.000 kilowatt te bouwen. De marine zal op de begroting aantal belangrijke beslissingen voor het jaar, dat op 1 juli 1961 begint, men. geld vragen voor een centrale op Goeam. Daartoe behoren de opvolging van de Op die begroting zullen ook posten staan onlangs overleden minister voor het be- -T...-J1het staatsvermogen, dr. Lind- het eventuele ontslag van de tegen maart 1961 minister voor vluchtelingenzaken, prof. I Oberlander, de controverse tussen de •Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 31-12-60. Na drieweekse wereldreis In goede stemming en zonder een spoor van moeheid na zijn drie-en- dertig-urige poolvlucht van Tokio is bondskanselier dr. Adenauer za terdagavond jl. in Bonn terugge keerd van zijn 40.000 km lange reis door Amerika en Japan, die drie weken heeft geduurd. De 84-jarige Westduitse staatschef heeft vandaag reeds weer zijn arbeid de bondskanselarij hervat. Er kerncentrales in het Zuidpoolge- heer bied en op Groenland. De installatie rath, bij McMurdo Sound z gereed moeten zijn. derzijds over de merites van het Hall- steinplan tot versnelling van de econo mische integratie van Europa en de eventuele verbreking van de diploma tieke betrekkingen met de Afrikaanse republiek Guinea. (Het ministerie van buitenlandse zaken heeft ambassadeur von Etzdorf naar Guinea gestuurd om nu van president Sekou Touré haring of kuit te krijgen, of hij betrekkingen heeft langeknoopt met Oost-Duitslana.) Vanavond wil dr. Adenauer via ra dio en televisie het Westduitse volk verslag uitbrengen over zijn „kleine Het is de eerste maal, dat minister Korthals een bezoek aan de West brengt. Minister Korthals memoreerde, dat binnenkort bij de Sta ten-Generaal een wetsontwerp zal worden ingediend, waar bij de regering gemachtigd wordt bet ontwikkelingsplan voor de Antillen fi nancieel te steunen: een derde deel van de gelden zal als schenking wor den verstrekt. Een derde deel zal als le ning en het laatste derde deel zal door de Antillen zelf moeten worden bekos tigd. Dat de Nederlandse regering besloten heeft financieel aan het plan deel te nemen, is mede gebaseerd op de ster ke vooruitgang van bet tonrisme in de Caribische zee, die met name in po pulariteit stijgt bij de Amerikanen, al dus de minister. Het is er niet alleen mooi, maar bovendien naar toeristi sche maatstaf nog bijzonder rustig. Zo worden plannen ontwikkeld voor de aanleg van meer wegen, van Jacht havens, en zelfs voor kleine vliegvel den, die door sportvliegers benut kun nen worden. Posthuum onderscheiden Piloot vloog zijn vallend toestel buiten Eindhoven De piloot van de Belgische straalja ger die op 28 januari van dit Jaar ten noorden van Eindhoven is verongelukt, is posthuum door de Belgische rege ring onderscheiden met het militaire ereteken der eerste klasse. Het onderzoek van de Belgische lucht macht naar dit ongeval heeft uitgewe zen dat de vlieger, onder-luitenant Louis Buelens, tot het laatste ogenblik heeft gewacht om met de schietstoel het vliegtuig te verlaten ojj de woon wijken van Eindhoven te vermijden. De F 84 stortte enkele kilometers bui ten de stad neer. De piloot kwam om het leven en het toestel werd volkomen vernield. Het is de eerste keer dat de Belgi sche regering deze hoge onderscheiding in vredestijd toekent Het is ook voor het eerst, dal het ereteken posthuum wordt verleend. De onderscheidingstekens zullen op 12 april aan de ouders van de overleden piloot worden uitgereikt tijdens een plechtigheid, waarop ook de burgemees ter van Eindhoven aanwezig zal zijn. Tribunaal berecht beschieting van Soekarno-paleis De Indonesische luchtmacht heeft zaterdag ccn tribunaal ingesteld on der voorzitterschap van Init.-kolonel Notowidagdo om de 28-jarige Mig vlieger Daniel Maukar, die op 9 maart de presidentiële paleizen heeft gemitrailleerd, te berechten. Het tri bunaal bestaat nit 5 man. De chef van de luchtmachtstaf, lucht- maarschalk Soerjadarma heeft Tijdens de daardoor ontstane ontred dering zagen K. en zijn gezelschap kans de benen te nemen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd die met enige surveillancewagens een achtervol ging inzette. Men slaagde er evenwel niet in K. en zijn gezelschap te vinden. Omstreeks kwart over drie zon dagochtend werd het huis van K. door een zevental agenten omsingeld. Enkele rechercheurs die zich toe gang tot de woning van K. verschaf ten, troffen her- in de slaapkamer aan. Hij werd naar het politiebu reau overgebracht, waar hij een vol ledige bekentenis aflegde. Hij is reeds eerder met de justitie in aan raking geweest. Vandaag is hij voor de officier van justitie geleid. De patholoog-anatoom van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag, dr. J. Zeldenrust, heeft in de loop van de zondag sectie op het lijk ver richt, Oberlander voor communistisch gerecht gedaagd Communistisch Oost-Duitsland heeft bekend gemaakt, dat het een proces zal voeren tegen Theodoor Oberlan der, Westduits minister voor vluchte lingenzaken. Hij zal worden aangeklaagd we gens het vermoorden van burgers in Polen gedurende de tweede wereld oorlog. Het proces zal op 20 april voor het Oostduitse hooggerechtshof beginnen en ook worden gevoerd als Oberlander niet verschijnt In politieke kringen te Bonn is ver nomen dat Oberlander zeker geen ge hoor zal geven aan de oproep. Koning van Cambodja overleden Koning Norodom Soeramarit van Cambodja is zondagochtend vroeg over leden. De koning, die 65 Jaar was, ontsnap te op 31 augustus 1959 aan een bom aanslag op zijn leven. Koning Soeramarit volgde zijn zoon, koning Sihanoek, op. die in 1955 afstand deed van de troon van Cambodja om de leiding op zich te nemen van een democratische volksbeweging. Sihanoek werd daarna premier. Vrijdag is de eerste gekozen consti tutionele vorst van Malakka, Toeankoe sir Abdoel Rahman, overleden. OVER W2 JAAR DOOR TUNNEL NAAR ENGELAND? Of toch over de brug.— 'EN groep Britse, Ameri kaanse en Franse aanne mers ziet kans binnen 3Vi jaar Engeland en Frankrijk te ver binden met een tunnel. Drie plannen hebben de aannemers voorgelegd aan de studiegroep voor een Kanaaltunnel: een tunnel met een diameter van 12% meter (203 miljoen dollar) een tunnel met een doorsnee van 13.20 meter (215 miljoen dollar) en een tunnel met 16 meter diameter (269 miljoen dollar). Het vervoer van auto's zou In de ze tunnels met treinen moeten ge beuren. Tegelijkertijd heeft een groep ge- vormd door een Amerikaanse, Brit se en Franse onderneming in Lon den geconstateerd dat een brug (tussen Dover en Calais) verre de voorkeur verdient boven een tun nel. De ondernemers hebben hun plan eveneens voorgelegd aan de studiecommissie. Twee miljard gulden naar schatting zal een brugverbinding gaan kosten. Het plan voorziet in een vyf-strookswegdek ter breedte van ongeveer vijftien meter met spoorbanen aan weerzijden, alsme de aparte zijbanen voor fietsen en motoren. (Over voetgangers wordt niet gesproken). Kruiswoord puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. mijnwerker - voorzet sel; 2. lid van de voormalige Raad van Indië - muzieknoot; 3. kippenloop bos vogel: 4. top, ook wel de gehele kroon van een boom cirkelvormig voorwerp; 5. door twee deelbaar stad in Duits land; 6. deel van de mast stap - boot je; 7. berrie - bende; 8. aanloop wa- t in Friesland - vlaktemaat; 9. staats- ïdrijf (afk.) - pret hemellichaam. Verticaal: 1. gevangenis - mandje; 2. rivier ui Duitsland - gem. in Z.-Limb.; 3. spijskaart - en personne (afk.) - vis; 4. geplaveide vlakte rivier in Italië; 5. eikenschors veter; 6. onderricht - munt in Portugal (afk.) dwergvalk; 7. dierentuin - jaar (afk. Lat.) water In N. Brab.; 8. stad in Arabië - voeg woord - tijdrekening; 9. gem. In Dren te aansporen. wereldreis". Bij zijn aankomst zater- klaard, dat de piloot zal worden ge- dasavond jl. weieerde de Westduitse°P J- beschtddlgtns van verraad res'erinsschef vra.en van Journalisten te beantwoorden o\er de verklarm- Naar Zijn zeggen zijn in de zaak ook gen van de Britse premier Mac mil- burgers en andere leden van de Indo- lan ten aanzien van de E.E.G. Inesische luchtmacht betrokken. EE 1 y s 6 7 8 9 2 i i i 6 8 - 9 Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. rabbi; 4. nader; 7. engel; 9. genegen; 11. Eder, 13. mede; 15. lok; 16. bel; 17. ark 18 pen; 20. tas; 22 ares; 24. Gent; 25. steiger; 28. opeen; 29. Damme; 30. neder. Verticaal: rakel; 2. beer; 3. Inn; 4. neg; 5. Alem; 6. regel, 8 generatie; 0 gek; 10. neb; 12. Dover; 14. Dekan; paard; 1-. nes: 20 ter; 21. stier; stom: 24. gene; 26 Epe; 27. Gen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5