KUVon Dependance van Hulp en Heil voor bejaarden in Katwijk Chroesjtsjefs Tour de France afgelopen ZWITSA LETTEN Twintig-plus besprak problemen van de Zes en de Zeven Europees parlement akkoord met versnelling van EEG Goed Kamp weer groter en geheel overdekt Consumentenbonden stichten internationaal bureau voor warenonderzoek in Den Haag ELTINK IJsland steunt Canadees plan Technische beurs opent dinsdag zijn poorten Drie kinderen verongelukt 7 VRIJDAG 1 APRIL 1960 Westelijke clubs hebben cijfers als bijnaam (Van een onzer redacteuren.) ER HEEFT zich in ons vrije Westen een aantal clubs gevormd, die wij heel fantasieloos met cijfers plegen aan te duiden. We hebben de Zes en de Zeven, die samen weer deel uitmaken van de Achttien en dan heeft 'ti van de week in de krant kunnen lezen dat in Parijs de Twintig-plus heb- P 'ben vergaderd. Naast hun cijferaanduidingen hebben die clubs uiteraard \nog officiële namen, waardoor de situatie er voor de buitenstander niet \duidelijker op wordt. Door de Twintig-plus en het parlement van de Zes zijn dese week belangrijke besprekingen gevoerd. Laat ons echter, voor daar verder op in te gaan, even de „cijfercode" die in wezen vrij simpel is ontwarren. De Europese economische gemeen schap, waarin de Benelux-landen sai werken met Frankrijk, West-Duitsland en Italië, noemt men de club van ,„de Zes" sinds 2even andere Europese lan den, uit vrees voor de voorspoedige groei van de E.E.G., ook een gemeen schap gingen vormen: de Europese vrij handelsassociatie. Louter om die twee clubs te onderscheiden, ging men ze nummeren. „De Zeven" zijn: Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Oos tenrijk, Zwitserland en Portugal. Nu behoren zowel de Zes als de Ze ven tot de veel oudere Organisatie voor EUro'~">oe econom«~he samenwerking, voortgekomen uit de Marshall-hulp. Daar van maken bovendien IJsland, Ierland, Griekenland, Turkije en Spanje deel uit en nu deze club de laatste tijd nogal in tiet nieuws is, ligt het voor de hand dat zij de bijnaam „De Achttien" kreeg. Br zijn twee grote landen, die wat [raag lid zouden worden van de club Ier Achttien, wat echter om allerlei re denen niet een-twee-drie gaat. Die twee hebben daarom verzocht de O.E.E.S. een ander karakter te geven, waar veel le an de club weer niets voor voelen. De twee landen, die nu „geassocieerd zijn geworden, zijn de Verenigde ïtaten en Canada. Pf i*®* Noord-Amerika weinig jent behoefde te slaan op de economi sche ontwikkelingen in West-Europa is voorbij cn zo kon het gebeuren dat van, de week in Parijs niet de Achttien, maar ?e Twintig vergaderden. Als af zonderlijk lid nam aan die vergadering deel de Europese commissie, die het uitvoerend orgaan van de Zes is, en om- iat men eraan gewend is geraakt al leen de landen te tellen, werd het Twin tig-plus. Twintig-plus Welnu, deze Twintig-plus hebben twee dsgen gesproken over de betrekkingen lussen de Zes en de Zeven. Zoals be tend zijn de Zes bezig hun onderlinge tarieven te verlagen, zodat bijvoorbeeld [onder veel invoerrechten auto's uit Duitsland Nederland kunnen binnenko men. Bovendien zullen zij een gemeen schappelijk vrij laag tarief vast stellen voor de invoer ujt niet-E.E.G.- landen. V"r ^VTS Dit ligt de Zeven zwaar op de maag. Sij zijn bang dat de Zes hun onderlinge ïandel zo zullen liberaliseren dat er voor de andere landen moeilijk meer in e komen zal zijn. Zes hebben dan ook onmiddellijk besloten hun onderlinge tarieven te verlagen tot het peil dat de Irie jaar oude E.E.G. heeft bereikt. Op )asis van wederkerigheid mogen derde anden van die tariefsverlaging mee irofiteren en de Zeven lonken daarbij natuurlijk naar de Zes. die een econo misch sterk blok vormen. Over deze zaak is in Parijs, onder voorzitterschap van de Nederlandse mi nister Luns, twee dagen gesproken, maar tot overeenstemming kwam men niet. In mei, misschien de 24ste, wordt er opnieuw vergaderd en in de tussen- ijd zullen deskundigen van de deelne mende landen en landengroepen studie maken van de volgende mogelijkheden: 1. Toepassing van de verlagingen zoals die door de Zes en de Zeven zijn voorgesteld. Per 1 juli 1960 zullen dan de onderll ige Invoerrechten van de Zes worden verlaagd met tien pro cent en die van de Zeven met twintig, omdat de Zes al een verlaging van tien procent achter de rug hebben. 2. Het voorstel dat de Zeven hebben ge daan om derde landen te betrekken b(j de tariefsverlaging. In ieder geval zon den alle Achttien ervan kunnen profi teren en mogelijk ook de Grote Twee aan de andere zUde der oceaan. 3. Een nieuw plan dat Is ontworpen door prof. Walter Hallsteln, de voorzitter va-i de Europese commissie, en dat een onderlinge tariefsverlaging voor de Zes inhoudt niet van tien, maar van twintig procent per 1 juli. Bovendien wil prof. Hallsteln een „buitentarief" Instellen voor de Zes, dat twintig pro cent lager ligt da^ men aanvankelijk van plan was. Dit alles is mogelijk, zegt prof. Hallsteln, omdat de Zes al voorbeeldig samenwerken. Het kli maat ln de E.E.G. leent er zich uitste kend voor. HALLSTEIN De Zeven zijn vooral van dit la plan geschrokken en spreken van culminatie". De vrees voor deze snelle integratie bleek bijvoorbeeld uit de soherpe aanval die premier Macmillan van Engeland van de week in Washing ton deed op de samenwerking in de E.E.G. Nee, de Zeven zijn beslist niet ingenomen met Halls te ins plannen en zij zullen zich er zeker op iedere vol gende vergadering weer tegen verzetten Elders in Frankrijk, namelijk in Straatsburg, is echter gebleken dat ook de club van de Zes het niet helemaal eens is over de plannen van de Duitse professor. In principe zijn wel alle le den het eens met de versnelling, maar velen hebben bedenkingen, bijvoorbeeld de socialisten (kan de sociale ontwikke ling in de E.E.G.-landen zo'n versnelling wel bijbenen?) en de liberalen (waarom wordt niets gezegd over de gebiedsdelen Deze kritiek werd geuit in het Euro pese parlement, dat gisteren het plan- Hallstein toch accepteerde, zij het met enkele aanvullingen. Met nadruk zeggen de Zes: „De Europese economische ge meenschap is niet maar een vrijhandels zone of douaneunie zonder meer, maar zij moet als een machtige en hechte een heid worden beschouwd, zodat gelijk tijdige en harmonische toepassing van een gemeensahappelijk economisch, agra risch, financieel en vervoersbeleid n»- dig is" De Zeven zijn alleen van plan een economisch blok te vormen, maar het doel van de Zes gaat dus verder. Zover dat over een paar jaar voor dit Euro pese parlement verkiezingen zullen wor den gehouden in de landen van de E.E.G. dat er misschien een Europese univer siteit komt en een hoofdstad voor de gemeenschap. Voor zo'n verregaande eenheid moeten alle deelnemers conces sies doen. Indertijd hebben buitenstaan ders de gelegenheid gehad aan de „Euro- markt" deel te nemen. Engeland bij voorbeeld en andere landen van de Ze ven. Als Europese vrijhandelsassociatie trachten zij nu de groei van de E.E.G. onder controle te houden en er niet bij achter te raken. De onvriendelijke v den van de Britse premier in Amerika waren duidelijk een poging de sympa thie van de Amerikanen voor de EJE.G. wat te temperen. Het contact tussen de Zes en Noord-Amerika wordt echter steeds hechter. Dat is onder andere weer gebleken in de vergadering de Twintig-plus. De Amerikanen juichen de onderlinge samenwerking tussen de landen toe, vooral in verband met de nauwe verbinding die tussen de vroe gere vijanden Duitsland en Frankrijk ontstaat. En bij een verlaagd buitenta rief hebben de Amerikanen zelfs een direct belang. Muur valt op spelende schoolkinderen In de Noordfranse plaats Tourcoing is gisteren een muur omgevallen op schoolplein waar een vijftigtal kinderen speelden. Drie kinderen van acht tot vei tien jaar kwamen om het leven en z werden gewond. Van twee gewonden de toestand ernstig. De muur bezweek onder de druk v: een berg steenkool aan de andere kant, Wanneer de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. IJ. Scbolten vrijdagmorgen 8 april om half tien in de Houtrusthal in Den Haag de achtste nationale ANWB-kampeer- cn caravantentoonstelling „Goed Kamp" zal openen, zal daar voor ruim twee miljoen gulden kampeeruitrusting zijn opgesteld. De grootste waarde zit in de caravans, want voor de eerste maal in de Goed Kamp geschiedenis wordt meer ruimte door caravans dan door tenten ingenomen en dit wijst erop, dat ook de sportieve toerist tijdens zijn trektocht meer luxe gaat ver langen dan de eenvoudige tent hem bieden kan. Overigens is er nog een noviteit op de achtste Goed Kamp-expositie: al het ge- exposeerde is in hallen ondergebracht niets behoeft meer in de buitenlucht worden tentoongesteld. Daartoe zijn drie grote tijdelijke hallen, die ook voor een latere expositie gebruikt zullen worden, op het terrein naast de Houtrusthal op- Een grote sortering caravans, tenten, kampeerwagens en andere kleine en grote uitrustingsstukken zullen op de expositie zijn te bewonderen, want er zijn, zoals te begrijpen is, vele mogelijkheden tussen de goedkoopste tent van f49 en de duurste caravan van f 18.000, afgezien dan nog van die ene luxe kampeerwagen, die een slor- dige f40.000 kost. Vijftig exposanten zul len 67 verschillende merken en ongeveer 150 typen caravans, waaronder 30 pri meurs exposeren. Met de duizenden guldens aanschaf voor een caravan is men er echter nog niet, want er is in ons land een caravan stallingsprobleem ontstaan. Momenteel schat men het aantal caravans in Neder land op 10.000 tot 12.000, doch dit aantal is in sleohts enkele jaren bereikt, waar- (Van onze sociaal-economische redactie) DE CONSUMENTENBONDEN van Nederland. Engeland, de Ver Staten, Australië en België hebben gisteren in Scheveningen besloten een internationaal bureau te stichten ter coördinering van 't vergelijkend wa renonderzoek, waarmede zij 2ich be zig houden. Het bureau zal in Den Haag worden gevestigd. Aldus is medegedeeld tijdens het congres dat vertegenwoordigers van consumentenorganisaties uit veertien landen de afgelopen drie dagen in Scheveningen hebben gehouden. Het ligt in de bedoeling later een interna tionaal testcentrum op te richten met een speciaal onderzoeklaboratorium dat voor elk deelnemend land re- ^earchwerkzaamheden kan verrich ten. Vandaag is een Rotterdamse notaris de akte gepasseerd van een stichting, die door de vijf genoemde consumentenbon den in het leven is geroepen en waarvan het internationale bureau zal uitgaan De kans is groot dat spoedig ook andere landen zich bij de stichting zullen aan sluiten. De in eerste instantie deelnemen de organisaties zullen 30.000 gulen vo teren ter bestrijding van de kosten, die met de instandhouding van het bureau Jn eerste 1< Tot dusver denteel gegevens over het vergelijkend warenonderzoek uitgewisseld door de di verse landen, waar consumentenorgani saties zijn. De Nederlandse Consumen tenbond werkte de laatste tijd wel steeds r samen met zusterorganisaties in de Ver. Staten en Engeland, onder andere bij het onderzoek naar de kwaliteit van proukten als balpennen, speelgoederen, stofzuigers, wasmachines, wasmiddelen, elektrische dekens, strijkijzers en gehoor apparaten. Tijdens het congres in Scheveningen is wel duidelijk geworden dat de con sumentenbonden in de diverse landen aan invloed toenemen. De consument blijkt zich steeds meer een onafhanke lijk oordeel te willen vormen over het produkt dat op de markt komt en wordt daarin door de organisaties gesteund De consumentenbonden trachten name Hjk door het vergelijkend warenonder zoek hun leden onpartijdig te informeren over kwaliteit en prijs van het produkt, teneinde misleiding en verkeerde indruk ken als gevolg van sommige reclame campagnes en verkoopmethoden te voor komen- Het congres, dat vanmiddag is beslo ten, is toegesproken door de directeur- generaal van handel en nijverheid, de heer J. H. D. van der Kwast en is gis teravond ontvangen door burgemeester en wethouders van Den Haag. door de parkeerruimte voor de wagens even snel tot een probleem is uitgegroeid. Zo langzamerhand begint dan ook de ge dachte veld te winnen, dat een caravan vakantie niet meer goedkoper is dan een hotel-vakantie. Het blijft echter een feit, dat men met een caravan veel meer vrij heid bezit en niet aan één standplaats is gebonden. Het behelpen met een caravan of kam peerwagen behoort dan ook langzamer hand tot het verleden, want er zijn al koelkasten, douches met warm w geisers, opblaasbare wiegen enz. in rijke verscheidenheid verkrijgbaar. Daarvan zal Goed Kamp ook, een beeld geven. Het kamperen wordt steeds comfortabe ler, maar daarbij doet zich ook het pro bleem voor. dat gewicht en volume een comfortabele, uitrusting niet langer meer zijn aangepast aan de beperkte ba gageruimte van het voertuig. Ook hier aan besteedt Goed Kamp aandacht door te wijzen op goede en geschikte verhou. dingen in de uitrusting. Goed Kamp is aanvankelijk opgezet om kwaliteit en afwerking van tenten, kampeerwagens en caravans op een hoger plan te brengen. Daarin is de ANWB ge slaagd, want de Nederlandse produkten op dit gebied behoren thans tot de beste in Europa. Het gaat nu vooral ook nog om een goed en doelmatig gebruik, meer omdat de prijzen van diverse onder delen van de uitrusting de neiging hebben tot dalen, al worden aommige uitrustings stukken kostbaarder door de perfectio nering. Een nieuwtje van de ANWB wordt op deze Goed Kamp-expositie geïntrodu ceerd het mobiele ANWB-bijkantoor, dat speciaal voor de leden, die ver verwij derd wonen van een van de dertien bij kantoren is ingericht. Kunnen de leden niet naar de bond komen, welnu, dan komt de bond naar de leden. Op Goed Kamp zijn ten slotte ook stands ingericht van de Ned. Caravan- club, de Ned Chr. Reisvereniging en de Ned. Reisvereniging. Een bezoek aan Goed Kamp zal zeker interessant zijn en vooral nuttig voor hen, die er met kampeerwagen, tent of cara- van op uit zullen trekken. Er zijn tal van nieuwste snufjes op kampeergebied te bewonderen en er wordt drie maal per dag een show van kampeerkleding gehouden. Handige tips zal men er zeker op doen. Door honderd grote spoorwegstations zullen gecombineerde vervoer- en entree biljetten, die ook recht geven op een on beperkt gebruik van de Haagse bussen en trams, tegen gereduceerd tarief ver krijgbaar worden gesteld, zodat niet al leen de Hagenaar, maar ook de niet-Ha- genaar de expositie, die van 8 tot en met 12 april op werkdagen van 10 tot 6 en van half 8 tot 10 uur geopend is, op ge makkelijke wijze zal kunnen bezoeken. HANDIG BOEKJE Huurverhoging in Staatsblad (Van onze parlementsredactie) De huurverhoging van twintig procent voor de meeste woningen met ingang van 1 april is nu officieel van kracht. De wet tot wijziging van de Huurwet is namelijk in het Staatsblad verschenen. Tevens zijn Staatsbladen verschenen ter afkondiging van de volgende wetten en besluiten 1. Wet opheffing Grootboek Woning verbetering (Opheffing van de huur- blokkering). 2. Besluit wijziging huuradviescom- missicbesluit. 3. Wijziging van het besluit bijzondere huurprijzen. 4. Besluit richtlijnen ex artikel 12a van de Huurwet (richtlijnen voor het afgeven van verklaringen door de Huur adviescommissies). Over enkele dagen zal bij de postkan toren en bij de boekhandel tegen beta ling van een kwartje een handig boekje verkrijgbaar zijn, waarin alle voorschrif ten voor de huren en het onderhoud op duidelijke wijze worden samengevat. Het boekje is samengesteld door de afdeling voorlichting van het minis' van volkshuisvesting en bouwnijver Bij bedrijfsongelukken vielen drie doden De 25-jamige liftmorvteur B. C. J. Sell- bach is gistermiddag in Rotterdam bij werkzaamheden in de torenflat aam het Mathenesserplein bekneld geraakt tussen het dak van de lift en de bowenfkan/t van de schacht. Een collega trof hem zwaar tewond aan. Later overleed hij. Bij werkzaamheden bij een zand'ladder op de uiterwaarden im Echiteild werd de 35-iarige C. Rensen meegesleurd door de anel draaibende transporteur. Hij moet om- miiddtellijk dood zijn geweest. De 52-jarige Goudse opperman J. Hoo- gervdoonn kreeg aan de Oude Stadsgracht in Gouda een stutbalk op zijn hoofd. Htj overleed onderweg naar het ziekenhuis. „De ELTINK MEUBELEXPOSITIE In de Die- rentuin Den Haag sluit zondag om 22 uur. dus moet ik als f een haas voortmaken" sprak het bekende haalje Repje. Inderdaad, ook U zult zich moeten haasten om deze schitterende meubeltentoonstelling nog te kunnen be zoeken. En het Is de moeite waard, want U vindt er een keurcollectle klassemeubelen, zowel ln het meer klassieke als ln het moderne genre. Bovendien kunt U 300 tot 500 gulden besparen door rechtstreeks van onze fabriek te kopen. terdag 2 april van 13-22 uur. TOEGANG GRATIS De IJslandse minister van buitenlandse zaken, Gudmundsson, heeft gisteren op de zeerechtconferentie te Genève in prin cipe zijn steun betuigd aan het Cana dese voorstel. Dit voorziet in een breedte van zes mijl van de territoriale zee en een aansluitende visserijzone van zes mijl, waarin de kuststaat exclusieve rechten heeft. De V. S. stelden hetzelfde voor, met dit verschil dat in de visserijzone de histo rische rechten van andere landen zou den worden erkend. Hiermee hebben on der meer Nederland en Engeland reeds hun instemming betuigd. Bouwnijverheid het middelpunt De TECHNISCHE VOORJAARSBEURS, die van 5 Lm. 14 april wordt gehouden op het Croeselaanterrein in Utrecht, is zeker niet minder belangrijk dan de nu alweer achter de rug zijnde Jaarbeurs voor Gebruiks goederen. Een bewijs hiervan is wel dat dinsdag de poorten van de beurs niet ..geruisloos" zullen opengaan, maar dat de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid mr. J. van Aartsen, de openingsplechtigheid des ochtends om 10 uur zal verrichten. Dit tweede deel van de slgemene Utrechtse Voorjaarebeurs zal voorname lijk in het teken van de bouwnijverheid staan, evenals dat twee jaar geleden het geval was met de scheepsbouw. Een symbool hiervan is, dat tijdens de officiële opening welke in de congreszaal naast de Bernhardhal plaatsvindt, 'n vijf tal jonge bouwvakkers op het aangren zende terrein uit door leerlingen gemaak te werkstukken een enorme, uit bouwma- Aanbesteding omstreeks juni De plannen voor de bouw van een dependance in Katwijk van de Stich ting „Hulp en Heil" te Leidschen- dam, speciaal bestemd voor geeste lijk gestoorde bejaarden, verkeren in' een vergevorderd stadium. De ontwerpen ?ijn inmiddels, ter goed keuring bij het ministerie ingediend Men verwacht de inrichting, die 250 verpleegden kan opnemen, in juni te kunnen aanbesteden Het betreft hier een combinatie van drie afdelingen: geriatrie, revalidatie ev verpleging. Dit betekent voor de psychla trische centra een zekere ontlasting, aan gezien genoemde categorie uiteraard vaak langdurig plaatsen bezet, die na realise ring van dit plan voor meer urgente ge vallen vrijkomen. Dit vertelde ons de heei J. H. Plokker, zenuwarts en geneesheer- Jirecteur van „Hulp en Heil" te Leid schendam, welke Inrichting onlangs me' 'een schitterend paviljoen is uitgebreid. Maar ook Hulp en Heil" in Leidschen iam bevindt zich midden in vele bouw activiteiten. Nog maar kort is het nieuwe vrouwenpaviljoen in gebruik genomen of men ziet alweer uit naar de bouw van een soortgelijk paviljoen voor mannen, waaraan volgend jaar wordt begonnen Op het voorterrein is het kerkgebouw van de inrichting thans zover gevorderd, dat men het forse silhouet vanaf de ver keersweg Den Haag-Leiden duidelijk kan onderscheiden. Rond het paviljoen en kerk zijn overal mensen bezig de ruwe grond om te toveren in mooie plantsoenen me' paden Paviljoen en kerk werden ontwor pen door de Voorbungse architect A. van Essen. Bovendien is nog een woning vooi de administrateur in aanbouw VEEL THERAPIERUIMTE Het nieuwe paviljoen is een z.g. sana- .oriun^afdejing, waar 108 vrouwen, lijdend aan neurosen, diverse vormen van depres sies en licht-psychotische stoornissen wor den verpleegd. Velen van hen werken overdag. Het gebouw voldoet aan alle eisen, die aan een moderne psychiatrisch* inrichting met haar vele, nieuwe thera pieën kan worden gesteld. Zo zijn ei ruimten voor schilderen, tekenen, boetse ren, houtbewerking, keramisch werk er. ook voor muziek, lekenspel en toneel (cul turele therapie). Naast de ruime. licht< en volgens modem wetenschappelijke •nzichten opgezette zieken- en dagverblij ven ontbreken ook een mooi atelier en een gymnastiekzaal niet. Aan het milieu ook als therapeutische factor gehanteerd is grote zorg be steed. Meubilering en stoffering zijn niet alleen doelmatig, doch tevens uiters. smaakvol waar het kleur en vorm betreft In de hal heeft Frans Volmer een opval „Schakenbosch"-pa- viljoen van „Hulp en Heil" te Leidschendam is een z.g. „open afdeling", waar ruim honderd vrouwen worden verpleegd. Vol gend jaar hoopt men aan de bouw van een soortgelijk paviljoen voor te kunnen beginnen. lende decoratie aangebracht, voorstellen de de geschiedenis van Job. De ln aanbouw zijnde kerk op het voor terrein zal in het najaar worden ingewijd. Het kerkgebouw zal ongeveer 500 plaat sen krijgen en omvat verder een groot aantal ruimten, aangezien het ook voor concerten, toneelvoorstellingen en andere samenkomsten zal dienen. De voorzijde is gemarkeerd dpor een klokkëtoren In de vorm van een kruis, terwijl Frans Vol mer hier nog voor een grote decoratie zal zorgen Een ontvangstzaal leidt naar de kerk. die zowel links als rechts brede wandel gangen heeft. Beide wanden krijgen vee: ilas-in-lood ramen Het liturgisch cen- .rum is afgescheiden door enkele treden ,3e preekstoel zal door „een druk op de knop" elektrisch verschuifbaar zijn; di' jm de zaal bijvoorbeeld geschikt te maken voor een filmvoorstelling. De achterzijde van de kerk bestaat uit een bibliotheek, iceuken, coulisseruimte met kleedkamers, consistorie (tevens catechisatiekamer) als mede een foyer en terras. Het ligt in de bedoeling van het stich tingsbestuur, wanneer de kerk klaar is, een vaste predikant voor „Hulp en Heil' aan te trekken- Thans worden de wekc- ijkse godsdienstoefeningen voor verpleeg den nog gehouden op een zolder van een der paviljoenen en wel door verschillende predikanten, afkomstig uit geheel Zuid- Holland. De hervormde predikant van Leidschendam bezoekt de patiënten regel matig. In „Hulp en Heil" worden in totaal 550 mensen verpleegd; circa 200 van hen be zoeken de kerkdiensten, die ook toeganke lijk zijn voor mensen van buiten de in richting. terialen vervaardigde weegschaal zal op stellen. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf zal aan de ene zijde van de schaal een beeldstatistiek van de jaaromzet in het bouwbedrijf aanbrengen en het tegen wicht laten vormen door een voorstelling van de aanwas en de opleiding van jonge vakarbeiders, de basis van de gehele bouwnijverheid. Wanneer de minister dan de Congres zaal verlaat, zal hem worden verzocht het tegenwicht aan de weegschaal vast te hechten, waardoor de bouwproduk- tie „van de grond komt". Dit ter sym bolisering van de medewerking van de overheid aan de oplossing van het vraagstnk van aanwas en opleiding. Ogenschijnlijk een ingewikkeld geheel, maar in werkeliikheid heel eenvoudig, zo vertelde mr. H A. R. Schuit, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, ons gisteren in een persconferentie. Hii deelde tevens mede. dat de bouw nijverheid dit jaar ook oo andere wijze bijzondere belangstelling geniet, aange zien het ministerie voor Bouwnijverheid dit jaar 100 miljoen gulden méér beschik baar stelt voor de bouw zowel in de par ticuliere als in do overheidssector, dan verleden jaar. De betekenis van deze Voor.iaarsbeurs voor het bouwbedrijf wordt geïllu streerd door het feit, dat van de 45.000 m2 welke de gehele exDosit'e beslaat 28.000 m2 wo^ijt bezet door de groep materialen, machines en cereedschap- nen voor de bouwnijverheid. Dezè groep, tezamen met die "fran In tern transport, telt 297 inzendingen van de 604 (uit 25 landen) welke de gehele beurs vormen. Bij die 297 inzendingen zijn er 107 uit eigen land. 86 Westduitse, 37 Ameri kaanse en 35 Britse. Bouwmaterialen ko men. behalve ook uit deze landen, o.m. uit Scandinavië, Finland en Oost-Duits- land. Het is opvallend, dat er zeer veel tech nische nieuwigheden aan machines, ap paraten enz. te zien zullen zijn Voor de vakman wordt het dus een bijzonder in teressante beurs. Het lekenpubliek zal echter minder kunnen genieten dan op de consumptieve beurs! Ter beurze is ook weer een plaats In geruimd voor inrichtingen voor scholen, kantoren en zeer grote keukens. Over de bouw cn inrichting van moder ne scholen zullen tijdens de beurs vrijwel elke ochtend bekende deskundigen voor drachten houden en reeds meer dan 3000 belangstellenden hebben zich voor bij woning van de verschillende lezingen aangemeld. Ook is er telkens in de lunch tijd een lezing over aspecten en vraag stukken van de bouwnijverheid. Al deze bijeenkomsten worden gehou den in de congreszaal. De driejarige Frans den HoULander uiit Geldermailsen is gisteren in de Lange genaakt en verdronken. Vriendjes kwa men zijn moeder vertellllen dat hij woo gaan zwemmen, waarna rij ammaddellijlk ging kijken. Zij vond haar kfinid ver dronken en reeds drijvende. In Hoek van Holland is tfistermixMag de vierjarige Ruxfi van Leeuwen leven loos aangetroffen in een dcctvtgezalcte zandkuil. In Nijmegen raakte het vijfjarige zoon tje van het echtpaar R. Otten op het WiVgpledn met zijn fietsje onder een vuil nisauto. Hij overleed ter plaatse. In Perzlë verongelukt Te Ahwaz in Perzië is mevrouw P. F. M. Schut-van Ge-uns, echtgenote van ir. J. H. Schut bij een verkeersongeluk om het levm gekomen. Zij was 28 jaar oud. CHROESJTSJEF, premier van een atoombom zou laten ont- dagen met elkaar zullen spre- gen, wandelde om het vehikel worden dan twintig Jaar gele- Rusland en eigenaar van ploffen. De proef was noodza- ken. heen en knipoogde. Dat knip- den. Toen was het een eenzame een splinternieuwe Floride, die kelljk zo zei men om R., oogje van verstandhouding Fransman die in een klein vlleg- hij op de zesde dag van zijn Chroesjtsjef onomwonden aan Besprekingen zaï ae hoorde er eigenlijk niet bij; tuigje van Bordeaux naar eer inspannende „Tour de France" het verstand te brengen dat Kussiscne premier ongetwijfeld Chroesjtsjef begreep dat volko- achterdochtig Engeland vloog. kreeg bij een bezoek Renault-fabrieken in Flins, heeft gisteravond in de weel derige Russische ambassade in Parijs wederom een verbod op de kernproeven voorgeste-ld. De Russisohe premier wist toen nog niet, dat Frankrijk de Frankrijk als atoommogendheid niet hetzelfde vriendelijke, be scheiden mannetje zijn, dat gis teren in de Renaultfabrieken een automobiel kreeg aangebo- behandeld wenst te worden. Maar daar wist Chroesjtsjef kennelijk niets van toen hij later op de avond generaal De Russische premier wist De Gaulle de hand drukte op vandaag voor de tweede maal waar de beide staatslieden twee bilaris. Hij bloosde 1 Hij maakte het onmiddel lijk weer goed met dc vraag: „Is dat allemaal voor mij?" Zondag keert de Russische staatsman naar Moskou terug. Zijn gastheer. De Gaulle, trekt volgende week naar den, waar hem ongetwijfeld een royalere ontvangst bereid zal Nu zal dinsdag koningin Eli zabeth op het Victoria Station zijn om de Fransman te begroe ten en er zullen vlaggen, bloe men en feesten zijn om de eerste Lon- burger van Frankrijk duidelijk te maken, dat hij een welkome gast is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7