Jlieuuie GTwiranl m Tweede Franse atoombom Sahara in de on tploft Toestand in Zuid-Afrika nog steeds explosief Kracht geringer dan vorige keer H Doel: tot verkleinen wapen nuttige omvang Geallieerden ontstemd, Macmillan ontkent Botsing stremt bij Harmeien treinverkeer Voorlopige „grondwet" voor Kongo ingediend VRUDAG 1 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN ƒ7.50 per kwartaal; ƒ2.55 per maand; ƒ0,59 per week Eenen veertig»te jaargang no. 11835 Directie: t. D1EMEB CHRIST ELIJK-IS AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasticli it ghebltoeo mgn bert ia trglicnspatt" LUCHT met luchtje Zie pagina 5 EUROPESE 20 Zie pagina 7 KONGO donker hart ran Afrika Zie vagina 1" Doden worden begraven In Sharpeville heeft men de doden begraven. 34 slachtoffers van de schietpartij werden tij dens een massabegrafenis ter aarde besteld. In totaal kwa men zoals bekend meer dan zeventig Afrikanen om het leven. Telefoto Ass. Press. OM KWART OVER ZES vanochtend hebben de Fransen in de Sahara hun tweede atoombom tot ontploffing gebracht. Het was een pluto niumbom van veel geringere omvang dan het „atoomapparaat" dat op 13 februari voor een proefexplosie werd gebruikt. Van officiële zijde deelde men mee, dat de proef van vandaag een aanvulling was op die van 13 februari. Men streeft namelijk naar verkleining van het apparaat, waar door een operationeel wapen zal kunnen worden ontwikkeld. was Ghana de leider van tal van Afrikaanse protesten. Ghana bevroor zelfs tijdelijk de Franse activa. Gis teren, toen bekend werd dat de proef elk ogenblik kon worden ver wacht, verklaarde de Ghanese mi nister van buitenlandse zaken reeds dat zijn regering onmiddellijk tot actie zou overgaan, indien Frank rijk inderdaad weer een atoombom zou laten ontploffen. Voorts is een nieuw systeem ge- bruikt om de zogenaamde „kritieke n massa" tot stand te brengen, die voor fJ een ontploffing noodzakelijk is. De ^3 hoeveelheid elementaire stof die de kritieke massa moet vormen, was aanzienlijk kleiner dan die welke men voor de eerste proef gebruikte. Deze keer werd het „atoomappa raat" ook nu gebruikte men deze term met op een toren, maar op de grond tot ontploffing gebracht. Algemeen wordt aangenomen dat deze ontploffing het ongenoegen zal opwek- ken van de Russische premier Chroesj- - W tsjef, die zoals bekend juist een bezoek aan Frankrijk brengt. Men neemt echter jp aan dat de ontploffing niet om politieke, maar om zuiver technische redenen op tijdstip is teweeggebracht. De Gaulle gaat bovendien binnenkort op reis en zo'n proef wordt zeker niet genomen als de president buitenslands verblijft. Had de explosie niet voor de maand mei plaats gevonden. dan zou men haar tot het na jaar hebben moeten uitstellen in ver band met atmosferische omstandigheden. Ook nu zullen ongetwijfeld tal van ing| protesten klinken. De vorige keer sdiö sPrak Japan zijn bezwaren uit en CE dit 14 VI NAVO akkoord met plan voor Duitse bases in buitenland De ministers van defensie van de NAVO-landen hebben gisteren in Parijs I besloten de Westduitse bondsrepubliek I te helpen bij het vestigen van bevoor- DE radings- en opleidingsdepots in het bui- ■*1 tenland. De Westduitse minister Strauss N heeft er bij deze gelegenheid op aan gedrongen, de bevoorrading van de lan- den zoveel mogelijk te coördineren. De Westduitsers hebben zoals bekend irmij kort geleden overeenstemming bereikt iwcd over het vestigen van bases in Neder- ibatt land en België. Zij voeren nu onder handelingen met Frankrijk en (via de N.A.V.O.) met Noorwegen en Denemar- Wi handige doos ADENAUER TERUG NAAR BONN Xa de besprekingen, die bondskanse lier Adenauer in Japan heeft gehouden, Is een gezamenlijk Japans-Westduits communiqué gepubliceerd. De Japanse premier Kisji en de Adenauer begroeten hierin met instemming de huidige po gingen tussen Oost cn West om tol werkelijke ontspanning te komen. Ontwapening wordt het belangrijkste onderwerp van de komende topconferen tie geacht. Beiden zijn heter over eens dat de eenmaking van Duitsland en d« handhaving van de vrijheid der Berlij- ners, op basis van het zelfbeschikkings recht, het belangrijkste vraagstuk in Europa is. De onderhandelingen over dc mogelijkheid tot uitbreiding van de han del tussen beide landen zullen worden voortgezet. De bondskanselier zal pogingen doen tot toeneming van de handel tussen Ja pan en de Europese Economische Ge meenschap. Beide regeringshoofden zijn ervan overtuigd, dat de economische hulp aan onvoldoende ontwikkelde lan den zal bijdragen tot het vestigen va een duurzame vrede. Zij zullen de s< menwerking op dit terrein bevorderen. Ten slotte zeggen beide staatslieden dat het gemeenschappelijk doel van hur politiek is, een duurzame vrede te vesti- gen, gegrondvest od vrijheid en gerech tigheid. Adenauer begin vanmorgen de terug reis nara Bonn. Koning van Malakka Morgen in ons QP DE VOORPAGINA van het Zondagsblad, dat u morgen weer zult ontvangen, zijn drie ver halen bijeengebracht: één over Christian Hertcr, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, écn over een Nederlands meisje dat een jeugdclub oprichtte voor Albert Schweitzer en één over een merkwaardig museum in Zierik- zee, waar een mammoet op zolder De pagina Geestelijk Leven is voor een groot deel gewijd aan de toekomst van het Christendom in Latijns-Amerika. In het Cultureel Venster wordt o.m. geschreven over per soon en werk van Frederik van Eeden. Blad Zij vertelt een verhaal over mannen, die voor het gemak van de huisvrouw allerlei nuttige dingen uitvinden. NA KRITIEK OP DE E.E.G. tenlandse zaken heeft gister- avond, daartoe gemachtigd door de juist uit Washington teruggekeerde premier Macmillan, getracht met een ontkennende verklaring de Euro pese gemoederen, verhit door Mac- millan's uitlatingen in de V.S., te kalmeren. Vooral de autoriteiten in Frankrijk en West-Duitsland waren woedend over de publlkaties, die vertelden dat Macmillan de Amerikaanse regeringsleiders had meegedeeld dat Engeland wel eens ge dwongen zou kunnen worden de leiding op zich te nemen van een soort verbond tegen het samengaan van Frankrijk West-DuitsIancL De versnelling van het E.E.G.-program van interne tariefsverlaging enorm verlies voor Engeland betekenen en zou het land noodzaken opnieuw dis criminerende maatregelen tegen dollar- Importen in te voeren en zijn militaire verplichtingen in Europa te besnoeien. In dit verband zou Macmillan hebben herinnerd aan dc rol, die Engeland in de 19e eeuw heeft gespeeld toen het land met Russische hulp praal en perk heeft gesteld aan de eerzucht van de Franse keizer Napoleon. Ook zou Macmillan gewezen hebben op het gevaar van herleving van 1 natianaa 1 -socialisme in West-Duitsland uiting hebben gegeven aan zijn twijfel over de toekomstige koers van dat land. De verontwaardiging over deze ..wij moedigheden" deed de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd spoorslags naar het vliegveld snellen zijn premier op de hoogte te brengen de gevolgen. Korte tijd later kwam de officiële i klaring, waarin Macmillan ontkent ge sproken te hebben over een herleving van de Russische alliantie uit de tijd var Napoleon en over het nazisme. Hü wa: niet verder gekomen, dan een verhan deling over de gevaarlijke verdeeldheid In Europa, aldus de verklaring. Dc berichten in de Amerikaanse pers hebben een volkomen onjuist beeld van het besprokene gegeven, zo zegt het Brit se ministerie van buitenlandse zaken. Premier Macmillan heeft niets tegen de Vliegtuig neergestort in Little Rock Een Amerikaans straalbommenwerper gistermiddag boven Little Rock uit kaar gevlogen_ waarna brandende wra stukken in het centrum va recht kwamen. De lijken v sen, waarschijnlijk leden vi ning, werden uit een deel stukken geborgen. Een vroi brandende huis omgekomen Zeker zes huizen werden wrakstukken van de met z< uitgeruste B-47, die i de stad 1 7.5 i rnield door straalmoto- diameter bij het stadhuis sloe- yANMORGEN om ongeveer tien voor vijf zijn onder Harmeien op de spoorlijn WoerdenUtrecht een zandtrein en een goederentrein met een geweldige klap frontaal op el kaar gebotst. De omwonenden, die naar buiten vlogen, ontdekten een ge weldige ravage en hebben met behulp van spoorwegpersoneel van het na bijgelegen seinhuis een drietal gewon den uit de wrakstukken bevrijd. De zandtrein kwam uit de richting Utrecht en reed door een onveilig De goederentrein die uit de ric Woerden kwam en op weg was naar sterdam, moest ter plaatse naar links afbuigen, maar was nog maar nauwelijks de wissel gepasseerd toen de botsing volgde. De machinist M. van de zandtrein werd vrij ernstig gewond, zijn collega L. van de goederentrein minder ernstig, terwijl een conducteur lichte verwondingen op liep. Zij werden naar het r.k. ziekenhuis in Woerden overgebracht. De botsing had een geweldige ravage gevolge. De beide locomotie elektrische en een diesel-elektrische werden aan de voorzijde ernstig beschadigd, maar zul len vermoedelijk nog wel gerepareerd kunnen worden, wat pleit voor de ste vigheid van het materiaal. Van de zandtrein waren vier wagons als luciferdoosjes in elkaar geschoven, van de andere trein kwam een platte wagen boven op een goederenwagon te recht. Een passagierswagon lag omgekanteld half in de sloot en een tankwagen, e eens gekanteld, dwars over de rails. Langzaam liep de olie er uit en de boe ren in de omgeving werden gewaar schuwd hun vee niet uit de sloten te laten drinken. Ook de elektrische boven leiding werd vrij ernstig beschadigd. Doordat het ongeluk op een splitsing plaatsvond, zijn vier lijnen versperd: Utrecht—Den Haag, UtrechtRotterdam, Utrecht—Leiden en RotterdamAmster dam via Gouda. De verbinding van RotterdamDen Haag—Leiden tot Woerden en omgekeerd is vrij normaal. Tussen Woerden en Utrecht wordt gependeld met bussen. Deskundigen verwachtten dat de storing niet voor vanavond is opgeheven. DE TOESTAND IN ZUID-AFRIKA is nog steeds uiterst explosief. De regering van premier Verwoerd heeft uitgebreide maatregelen ge nomen om eventuele nieuwe betogingen van Afrikanen onmiddellijk tegen te gaan. Het leger en de marine zijn hiervoor ingeschakeld. Langa en Nyanga, de negerwijken van Kaapstad, zijn omsingeld door een zwaar kordon militairen, waarvan velen zijn uitgerust met machinegeweren. Rondom deze plaatsen staan om de dertig meter militairen. Gevechts wagens bewaken de toegangswegen tot dc wijken. Gisteren deden zich opnieuw on geregeldheden voor tussen Afrika nen en blanken. Drie Afrikanen werden gewond en een vierde ge dood, toen de politie toesloeg in lo- kasies ten zuidwesten van Johannes burg. De negers bekogelden op nieuw treinen, trams en auto's met stenen. In een lokasie werden drie politiemannen in een auto in een hoek gedreven, toen zij het gooien naar trams wilden beletten. De vice- oommissaris van politie, Lemmer, verklaarde dat de mannen zich ge noodzaakt zagen, uit zelfverdediging te schieten. Een Afrikaan werd daar bij gewond en gearresteerd. In Port Elizabeth hebben groepen ne gers gebouwen in brand gestoken. In Cato Manor bij Durban trokken 5000 tot 6000 Afrikanen op om de vrijlating el te dwingen van gevangengenomen lei ders. Een enorme politiemacht, uitge rust met gevechtswagens, wist de demon stranten tegen te houden voordat zij buiten Cato Manor konden komen. Ook later op de dag bleven de relletjes te gen de politie aanhouden. In Worcester, een stadje op 112 k.m. overleden De koning van Malakka, de 64-jarige Toeamkoe sir Abdoel Rahman, de eerste gekozen constitutionele monarch van Ma lakka, is vanmorgen vroeg in zijn slaat» gestorven, aldus is officieel te Koeala Loempoer bekend gemaakt. afstand van Kaapstad, waar maandag vele gebouwen in brand werden gesto ken. zijn in verband met de gespannen toestand eveneens scherpe voorzorgs maatregelen genomen. Alle bars en slij terijen zijn voorts tot nader order ge sloten. De volksraad heeft de behandeling n tweede lezing van de wet op de illegale organisaties afgesloten. Dit wetsontwerp heeft ten doel de gouverneur-generaal de bevoegdheid te geven, het Afrikaanse nationale congres en het pan-Afrikaan- se congres te verbieden. Het wetsont werp werd aangenomen met twee ai dementen. Volgens het eerste blijft het verbod 12 maanden van kracht tenzij het wordt verlengd en volgens het twpe- de dienen alle proclamaties op grond van de wet binnen 14 dagen na afkon diging bij de volksraad te worden in gediend. Vei l igli ei dsraad De waarnemend voorzitter van het Afrikaanse nationale congres. Oliver Tambo, heeft kans gezien Zuid-Afrika zonder uitreisvisum te verlaten. Hij is op weg naar New York om de zaak de nietblanken voor de Veiligheidsraad te verdedigen. Tambo, die een vrouw en vijf kinderen In de Unie achterlaat, zal in ballingschap gaan totdat hU weer naar Zuid-Afrika kan terugkeren. Het Panafrikaanse congres heeft de Verenigde Naties telegrafisch verzocht, dc Zuidafrikaanse regering niet langer meer te erkennen en in plaats daarvan een voorlopige regering voor Zuid- Afrika te erkennen. De Zuidafrikaanse vertegenwoordigt: in dc Veiligheidsraad heeft van zijn re gering opdracht gekregen, de debatten verder bij te wonen en scherp te testeren tegen behandeling van deze binnenlandse kwestie door de raad. Dc vertegenwoordiger van Ecuador diende een resolutie In waarin het apart- heidsbeleid en het jongste optreden de politie in Zuid-Afrika wordt ver deeld. In de resolutie wordt Dag Ham- marskjoeld. secretaris-generaal var V.N., verzocht overleg te plegen met de Zuidafrikaanse regering over de toe stand en regelingen te treffen voor in aolit nemen van de doelstellingen het handvest. De Engelsman Dixon verklaarde dat de Veiligheidsraad de rassenkwestie moet henaderen met strikte inachtne ming van de grenzen, waarbinnen hij zijn opvattingen kenbaar ka:i maken. Hij drong er op aan, geen stappen te doen die de toch al gespannen toestand nog erger kunnen maken. DE BELGISCHE minister voor Kongo, De Schrijver, heeft gis teren bij het Belgische parlement de wetsontwerpen ingediend over de wetgevende en uitvoerende lichamen van Kongo, dat op 30 juni onafhan kelijk zal worden. De wetsontwer pen. die in feite neerkomen op een voorlopige Kongolese grondwet, voorzien in de oprichting van een re gering en een parlement, bestaande uit een Kamer en een Senaat. Koning Boudewljn zal onmiddellijk na de proclamatie van de onafhankelijkheid, die de Belgische vorst, naar verwacht wordt zelf in Kongo zal bijwonen, een kabinetsformateur cn op diens voorstel de eerste Kongolese minister-president aanwijzen. In de eerste onafhankelijke regering zal elk der zes provincies min stens één minister hebben en zullen de uitslagen moeten zijn weerspiegeld van de voor de soevereiniteitsoverdracht te hou den verkiezingen voor de Kamer en een gedeelte van de Senaat, waarin ook een aantal benoemde leden zitting zullen hebben. Volgens de wetsontwerpen, die zijn ge baseerd op de resoluties van de in janu ari in Brussel gehouden Belgisch-Kongo- lese rondetafelconferentie, zal koning Boudewijn op 30 juni geen staatshoofd van de Kongo meer zijn. De Belgische vorst kan echter worden herkozen indien een tweederde meerderheid van Kamer cn Senaat van Kongo hem zou verzoeken deze functie te blijven uitoefenen. Ter bevordering van de politieke sta. biliteit van de jonge staat wordt in de wetsontwerpen bepaald, dat de regering alleen ten val kan worden gebracht door een gekwalificeerde meerderheid in beide Kamers of door een meerderheid van tweederde in een der Kamers. De Eerste Kamer en Senaat van het onafhankelijke Kongo zullen voor drie jaar worden ge- Dc wetsontwerpen voorzien voorts nog in de provinciale bevoegdheden in de fe deralistisch opgezette staatsvom en in de oprichting van een grondwettelijk ge rechtshof. dat de taak zal krijgen die over eenkomst met die van de Raad van State. Bosch koelkasten 1960 110 L. t 469.—; 112 L. f 525.— 140 L. f 575.— Edly - Radio Service MORSSTR 20 - TEL. 33975 - LEIDEN E.E.G.; integendeel, hij pleitte voor een vernauwing van de economische kloof. Britse autoriteiten noemden de Ameri kaanse publlkaties gisteren „boosaardig". Zij moeten geïnspireerd zijn door beslist anti-Bri tse motieven, zo wend in Ixmden Pyromaan bleek bekend medicus Een te goeder naam en faam bekend staand Duitse medicus is door de politie te Hamburg gearresteerd en naar een in stituut voor geesteszieken overgebracht, nadat de dokter twee jaar lang een grote reeks van branden heeft gesticht. De 47 jaar oude dr. Ludwig Lauben- stein was een bekend long-specialist en hoofd van de medische dienst van een zie kenhuis in Hamburg. Oorzaak van de zie kelijke neiging tot brandstichten is vol gens de politie een beet van een dolle hond. De daarop volgende infectie heeft tot een ernstige zenuwaandoening geleid. De politie deed reeds geruime tijd hard nekkige pogingen om op het spoor van de pyromaan te komen. Een tijd geleden leidde dat spoor naar dr. Laubenstein, maar de dokter werd na verhoor vrijgela ten op grond van zijn naam als vooraan staand medicus, waardoor de politie haar Het medische werk van dr. Laubenstein schijnt op geen enkele wijze nadelig te zijn beinvloed door de verandering in zijn mentale gesteldheid. Paradepas vervalt bij leger en luchtmacht Blijkens een landmachtorder is het voorlopig reglement eerbewijzen en ceremonieel van de Koninklijke land macht zodanig gewijzigd, dat alle be palingen met betrekking tot de pa radepas zijn vervallen. De parade pas is dus hiermee afgeschaft. Hetzelfde geldt voor de luchtmacht, aangezien dit reglement ook voor haar van toepassing is. De paradepas, die na de oorlog is ingevoerd, wordt voor on-Nedcrlands gehouden. Men is in ieder geval van mening, dat deze paradepas niet tot een bevredigend resultaat heeft ge leid. Deze afschaffing zal reeds direct blijken bij het grote défilé der krijgs machtonderdelen. dat in Ede zal wor den gehouden op dc herdenking der bevrijding op 5 mei. Meer ivind De Bilt verwacht tot zater dagavond Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag iets ho. gere temperaturen. Tot mati ge of vrij krachtige toenemen de wind, tussen oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op 6.14, onder 19.15; maan op 9.45. onder 00.414 april eerste kwartier. TELEVISIE 1960 Alléén bij ons alle Duitse merken 43 CM 675.— 53 CM 795. Onze bekende - bétere - service Edly - Radio Service MORSSTR. 20 - TEL. 33975 - LEIDEN HET WEER ÏI\ EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur MUnehen ZUnrh Gcnève

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1