Het gevecht om de baantjes IS IH VOLLE GANG Radio programma Zó hoort u uit Naarden de Mattheus Passion Nederland heeft behoefte aan commerciële televisie Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen voor morgen 8.50 V 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; i je zestig?; 11.00 V 11.45 Gri 12.03 Metropole-ork en 13.00 Nws: 13.15 Vijfti 16.50 Sportperiscoop igklok - noodklok; zang; 12.50 Act; 18.55 De zwijgende Kerk. lez muz; 21.40 Boeken als barometers, lezing; 22.15 Het loonbeleid, praatje; 22.25 Boek- -bespr; 22.30 Nws; 22.40 Jong - oud wig; 23.55—24.00 Nw: afgelopen week; 11.35 Kamer Lichte muz; 12.30 Land- e; meded; 12 33 Orgelspel; 13.00 Nws ing; 15.45 Omr ork en solist; 16.40 Boekbe: 17 30 Journ: 18.00 Nws Ernani. oi 19.30 Binnen en buiten de grenzen: Dok ter en dominee, lezing; 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing; 19-55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws; 20 05 Gevar progr; 21.15 Twintig vragen: 21 40 Gevar muz; 22.10 Oude gram; 22 30 Nws- 22 40 Soc comm; 22.55 Gram; 23 55 AVRO-radiowedstrij d sluit dinsdag Onder dp titel „Laatste woord" zendt de AVRO a.s. dinsdag, 5 april, tussen 7 en 8 uur 's avonds het laat ste programma van de (radiowedstrijd „Tussen Keulen en Parijs" uit. In dit feestelijke uurtje zal jhr. Th. Roëll, voorzitter van de AVRO, de opbrengst van de actie, welke ten goede komt aan het fonds dat de uitzending vaD Nederlandse athleten naar de Olympi sche Spelen te Rome financiert, over. handigen aan luit.-generaal C. F. Pa- hud de Mortagnes, voorzitter van het NOC. Tal van bekende radiosterren zulle»» de in dertien wedstrijden gekozen mu zieknummers nog eens laten horen en bovendien zal een meisjeskoor, ge vormd uit leden van dp zwemvereni ging „Naarden" optreden. Televisie voor volgende week Voor de korrende week, van 3 tot en met 9 april a.s., kimt u onder voor behoud van wijzigingen de volgende televisieprogramma's verwachten. Zondag: 2.20 uur voetbalreportage Ne derland—Bulgarije, 3.55 uur hockey NederlandBelgië uit Brussel, bei de Eurovisieuitzendingen. Om 8 uur KRO met een filmverslag uit Ro me, een filmpje over Franse uienver- kopers in Engeland, „Anno" met journaalbeelden uit 1926 en een concert door het Amsterdams Kunst- maandorkest. Na de epiloog om 10 uur gez. progr. Sport in beeld. Maandag: 8 uur NTS-programma met Nat King Cole-show, een film over Nederlandse passagiersschepen en een telerecording van het Vlaamse televisiespel „Het vonnis" door Claude Spaak. Dinsdag: Eurovisie van 1.202 uur, reportage van de aankomst van pre sident de Gaulle in Londen, 7 uur NTS met landbouwjournaal, 7.30 uur Eurovisie: reportage wereldkampi oenschappen tennis voor profs in Brussel: 8 uur NTS-journaal, 8.20 filmprogramma met om. de hoofd film „De 41ste", 10.15 uur Eurovi sie met tweede deel sportverslag uit Brussel. Woensdag: 5 uur NCRV-kinderuitzen- ding, 8 uur NTS-journaal, 8.20 uur AVRO met sportrubriek, een docu mentaire over Nagele (N.O. Pol der), optreden van het Vlaamse om roep amusementsorkest en een nieu we vliegfilm. Donderdag: 12 uur reportage (Euro visie) van het bezoek van president dc Gaulle aan Londen, 8 uur NCRV met de dierenrubriek, een docu mentaire over infectieziekten, film- rubriek en het televisiespel „Goede Vrijdag' van John. Masefield. Vrijdag: 8 uur NTS-weekjournaal, 8-30 uur VARA met actualiteiten, programma rondom Bruce Low „Anders dan anderen". Zaterdag: 5 uur KRO-kinderprogram- ma, 8 uur NTS-journaal, 8.20 uur KRO met een uitzending over de missie, een komische opera „Séra- phine" van de Zwitserse televisie „De vaas", een Hitchcockfilm. LEOPOLDVILLE, maart Er zijn ongeveer tienduizend Belgische be stuursambtenaren in Kongo. Daarom komt men hier al gauw tot de conclusie, dat er on geveer tienduizend banen en baantjes vrij komen, onmiddellijk of niet al te lang na de dertigste juni. Bij dit aantal zijn niet gerekend alle functies,vdie moeten worden gecreëerd om van een kolonie een staat te maken. Er moet een Kamer en een Senaat komen, er zullen ministers worden benoemd en er zul len uitvoeriger dan tot nog toe het geval is gemeentelijke, districts- en provinciale raden moeten worden ingesteld. Het gevecht om al deze, over 't algemeen goed betaalde functies is al in volle gang. Rond de politieke leiders met de meeste kan sen en daartoe behoren wel in de eerste plaats de twaalf Afrikanen, die in de colleges van bijstand van de Gouverneur-Generaal en van de provinciale Gouverneurs zijn be noemd hebben zich klieken van een vreemd allooi gevormd, waarvan de leden alles doen om zoveel mogelijk in de gunst te komen. De grote baas wordt verheerlijkt en behandeld als een bovennatuurlijk wezen. Men is bereid voor hem door bet stof te kruipen en van hem de grootste vernederingen te aanvaarden. Men begrijpe mij overigens goed: iedereen, die lezen en schrijven kan en over wat administratieve erva ring beschikt, kan na de dertigste juni gemakkelijk bij het bestuursap paraat terecht. Het is de tragiek van dit over drie maanden onafhan kelijk zijnde land, dat het momen teel over veel te weinig mensen met kennis en ervaring beschikt. Het gaat echter niet om de baantjes, maar om de banen! Men zoekt eer, aanzien, macht en bovenal geld, waarvan de waarde door de Belgen is aangeleerd. En of men dan voor 't eerst en daarom als een aap zo ongemakkelijk op schoenen loopt, doet allemaal weinig ter zake. parkeerd. Op een binnenplaatsje wa ren enkele halfnaakte negers hout aan 't zagen en het krioelde er van mannen, vrouwen en kinderen, die eta be e i„g de armoede leken jg-, - lees plotseling voor zijn deur. Hij had gehoord, dat de Gouverneur- Generaal weer een dinertje had ge organiseerd en achtte het dienstig maar eens aan te komen. Hij had bovendien zijn volslagen ongeletterde vrouw meegenomen, die een huilend kind op de rug droeg. De man zat aan en wel op de stoel, die voor een andere Kongolees was bestemd, die, zonder afgezegd te hebben, niet was komen opdagen. De vrouw werd met haar kind op een bank in de tuin gezet, waar ze zich de haar toege- Zo kwam de Kongolese poli ticusJean Bolikango, van de Ronde Tafel Conferentie te Brussel terug. In triomf werd hij door zijn aanhangers bin nengehaald, omhangen met een luipaardvel en met het zwaard als teken van zijn waardigheid in de hand. HOE LANG Trouwens, hoe lang dragen de lei ders van de veertig tot vijftig poli tieke partijen, welke dit reus achtige land telt elke week ver dwijnen er wat groepjes en komen er ook weer nieu we bij zelf schoenen? De meesten van hen zijn uit de bidon villes, de slums rond de grote ste den, afkomstig en velen van hen wo nen er zelfs nog, zij 't in wat bete re huizen. Ik was bij Daniël Kanzo, de gro te tegenspeler van Kasavoeboe, sinds de laatste, m zijn functie van leider van de Kongolese delegatie naar Brussel, zo maar wegliep en een dag of tien onderdook. Hoewel de man, die sinds enkele weken een nieuwe Abako-partij in Beneden- Kongo heeft gesticht, vice-president van de Ronde-Tafelconferentie is ge weest, woont hij in de oude Cité van Leopoldville, in een wijk, waar het stinkt en waar het rot en waar de hutten van leem, gras en plaatijzer zijn gemaakt. De vrouw van Kanzo loopt nog in een tot op de grond neerhangende japon en op blote voe ten rond. Hét jongste kind heeft ze nog met een doek op de rug gebon den en ze kan lezen, noch schrijven, noch een woprd Frans spreken. Ik was bij Patrick Loemoemba, leider van de grote Mouvement Congolais National cn waarschijn lijk over drie maanden minister-pre sident van een land, dat zo groot is als heel West-Europa. Hoewel de ze vroegere postkantoorklerk, die een veroordeling achter de rug heeft wegens het zich wederrechtelijk toe eigenen van zo'n tienduizend gulden, er in glanzend palmbeach, nylon en zijde als een pasja uitziet, is zijn kantoor niet meer dan een onbe woonbaar verklaard huis. Z'n model 1959 Ford door het gouvernement met chauffeur en al afgestaan stond voor een krot anno 1859 ge uit te dragen. Al dit soort leiders woont en werkt in de slums en zit 's avonds misschien aan een di ner van een hoge bestuursamb tenaar aan, of bezoekt een cock tailparty van deze of gene diplo maat, die alvast de huik naar de wind heeft gehangen. Uitnodi gingskaarten moet men velen van deze lieden echter niet stu ren, want dat vatten ze eerder als een belediging dan als een eer op. Ze beschouwen het als een nieuwe onderwerping aan de blanke op een van te voren vast gesteld uur ergens te verschijnen en ze maken dan ook tientallen afspraken, zonder deze na te ko men. Door dit te doen, hebben i kunnen doorgaa trick Loemoemba zou met vijf an dere leiders worden geïnstalleerd in het college van bijstand van de Gou verneur-Generaal. Het zou een his torische en ook plechtige zitting zijn, die in koloniale stijl gehouden moest worden en waarvoor alle no tabelen van Leopoldville waren uit genodigd. Achtenveertig uur van tevoren liet als jullie dan nog daar staan, rijd ik dwars over jullie heen..." Zo geschiedde en toen de officier, na tot drie geteld te hebben, vol gas wegstoof, waren alle „jongens van Kalongi" al opzij gesprongen... ENTHOUSIASME weten, dat hij niet kon komen. Hij was in de provincie op een verkie zingstournee en kon deze onmoge lijk onderbreken. De Gouverneur- Generaal trachtte hem met veel tact tot andere gedachten te bewe gen, maar niets vermocht zijn hals starrige, nieuwe adviseur te overre- Ten Zal het verstand zegevieren over demagogie? ze het gevoel boven de persoon te staan, met wie ze een rendez vous zijn overeengekomen en in hun omgeving gaan ze hier maar wat prat op. ZELFRESPECT Heel Leopoldville gonst van voor beelden, waaruit het zelfrespect van de Kongolees zou moeten blijken. Een eerder koddig dan ergerlijk ge val heeft zich nog niet zo lang ge leden bij Gouverneur-Generaal Cor- nelis voorgedaan. Deze was met een door de knieën moesten, inheemse burgemeester overeen- gekomen, dat hij in zijn huis een di nertje voor hem zou arrangeren handeld om ermee te kun nen geuren en er politieke munt uit te kunnen slaan. Hij kwam ook opzettelijk nog een half uur te laat, teneinde iedereen van zijn „moed" tegenover de blanke gezagsdragers te overtuigen. In felle verkiezingscampagnes be vechten de leiders thans elkaar. Iedereen tracht zoveel mogelijk aan hangers te werven, want als de Kongolezen straks ter stembus gaan, zullen alleen aantallen tellen. Ver draaiing van feiten en demogagie spelen hoogtij. De Belgen worden als rasechte kolonisten uitgekreten, die door de krachtige houding van de Afrikaanse delegatie in Brussel ders. Ze zijn de verpersoonlijking van de nieuwe machtsorde gewor den en aan de horizon klimt een gouden zon vol beloften ter kimme. Vele Afrikanen geloven oprecht, dat alles wat de blanke thans aan be zittingen heeft, spoedig hun eigen dom zal zijn. In Leopoldville is het slotte voorgekomen, dat twee negers el- moest hij een kaar midden op straat beurs sloe- vliegtuig sturen gen en daarvoor via het ziekenhuis om hem op te ha- in de gevangenis belandden. Wat len en daar was was er gebeurd? De mannen had- het Loemoemba den ruzie gekregen over het bezit uiteindelijk om te van een Europese winkel, die ze doen. Hij wilde beiden op de dertigste juni wilden als een hoogst betrekken.... voorname per- nj€UWe leiders doen weinig of soonlijkheid be- niets om de sprookjes, die onder het worden circuleren, te ontzenuwen. Uit eigenbelang laten ze deze rustig voortsudderen, want de volksgunst is op 't ogenblik van groter belang dan de waarheid. Zo zijn er Kongo lezen, die serieus geloven, dat er na de onafhankelijkheid geen belasting meer hoeft worden betaald. Anderen die in nieuwe door de Belgische staat gefinancierde huizen wonen, weigeren nog langer huur te beta len. De betreffende diensten kunnen er weinig tegen doen. Het laatste middel: uitzetting door middel van de deurwaarder, wordt niet meer toegepast, daar men voor alles de rust en de orde wenst te bewaren. Zoals we u al meldden zal er op donderdag 14 april a.s. een bijzondere radiouitzending van Bach's Mattheus Passion te be luisteren zijn. Het wordt een stereofonische uitzending, waarin NCRV en AVRO samenwerken. De uitzending geschiedt tussen 6.30 en 10.15 uur. U moet er dus wèl de avond voor vrijmaken en tijdig zorg dragen voor twee ontvangapparaten, wilt U ten volle kunnen genieten er- Tom Brand, tenor (Evangelist), Lau- Vliegtuigzenders voor Japan van de baan Al de ingewikkelde plannen welke klei- Bogtman. bas (Christus-partij), pische Spelen Europa te kunnen be- reiken, zijn niet meer nodig. U zult zich herinneren, dat er verleden jaar al gepuzzeld werd aan een opzet om vliegtuigen als relaiszenders te laten fungeren en zelfs om kunstmanen als weerkaatsingsobjecten te gebruiken. Het zal allemaal veel eenvoudiger kunnen, als tegen die tijd het Sovjet- net, dat Moskou met Wladiwostok moet verbinden, klaar is. De relais- David Hollestelle, bas ne partijeni, Horst Güntfrer, bas «ari a's en kleine partijen), het koor van de Ned. Bachvereniging, het koor van de Vredescholen te Amsterdam, Kees Otten en Joannes Collette, blokfluit, Jolle de Wit en Koos Verheul, fluit, Constant Stotijn en Gijs Reyns, hobo, Herman Krebber en Theo Olof, viool, net, dat Mosl Carel van Leeuwen Boomkamp, viola moet verbinder gamba, Albert de Klerk en Meindert verbindingen van Japan, Korea Boekei, orgel, Martin Zagwijn, cello, Piet Swinkels, bas en het Residentie orkest. Dirigent is dr. Anthon van der Horst. Bulgarije maakte goede tv-start China zullen niet anders dan oplosba re technische kwesties zijn en een re lais tussen China en de oostkust van Rusland is dan nog maar een kleinig heid. Alleende tijd zal niet zo gemak kelijk te hanteren zijn. De Japanners zijn ongeveer onze tegenvoeters en wat dus bij hen 's middags om 4 uur gebeurt zou in directe uitzending bij ons 's nachts om 4 uur op het scherm komen! Hoe nu TIPS UIT HET BUITENLAND Bulgarije, dat er lang over heeft gedaan de televisie binnen te halen, heeft het nu eindelijk gewaagd van Brussel Vlaams vult t groot deel van de vrijdagavond-radio uitzending met een concert, te geven door het omroep-symfonieorkest on der leiding van Jan LoueL De so praan Raymonde Serverius werkt experimenten over te gaan op dage lijkse uitzendingen. Uit een studio in Sofia wordt nu elke dag een program ma van anderhalf uur uitgestraald. Dat er belangstelling voor is blijkt wel nit het feit, dat er in één maand 1200 ontvangtoestellen werden gekocht. De hoofdstedelijke zender is wel sterker dan het zendertje in de tech nische school dat totnutoe voor expe rimentele uitzendingen werd gebruikt, maar heeft toch slechts een vermogen 0 Bent u geïnteresseerd van 2 kwtt en de signalen reiken niet verder dan de naaste omgeving van aan het programma, dat gewijd is aan de Weense school en werken bevat van Schubert, Mahler e.a. U kunt er naar luisteren tussen 8 en 9.35 uur op 324 m. Er bestaan echter al plannen snel over te gaan tot de bouw van meer televisiestations met sterkere zenders. Ook worden er pogingen gedaan, een eigen televisie-industrie op te richten. Op het ogenblik produceert Bulga rije nog geen ontvangapparaten, deze moeten alle geïmporteerd worden uit Tsjecho-Slowakije, Polen en Hongarije, hetgeen de prijzen aan maakt. Nu is Albanië nog het enige land van het Oostblok, dat geen eigen te levisie uitzendt. Er wordt echter, op beperkte schaal, wel naar program ma's van buurlanden gekeken. hedendaagse muziek, dan is wellicht het concert dat het Zweedse omroeporkest tus sen 9 en 10 uur voor de Britse zender 434 m geeft, iets voor u. Er worden werken gespeeld van de Zweedse componisten Lidholm, Wiren en Ro senberg. Houdt u meer van liederen van Hugo Wolf, stemt u dan om 10 uur af op de BBC-zender 464 m. De tenor Peter Pears zingt dan 40 minu ten voor u. de hoge kant De NDR zendt weer een muzikaal zelfportret uit en wel van de cellist Enrico Mainardi, die u tussen 7.35 en 9.45 uur (op golflengte 309 m) o.m. kunt horen in werken van Bach, Haydn, Reger en Debussy. ken, hebben we nog alle hulp van de blanken nodig In de meest oostelijke provincie, het rijke en met industrieën volge- plante Katanga, is men van dit laat ste meer overtuigd dan in de rela tief arme streek van de Beneden- Kongo, waar Leopoldville is gele gen. De leiders daar spreken een wat gematigder taal, daar ze de machtige organisatie kennen, die no dig is om een gebied tot ontwikke ling te brengen. Overigens mag men geloven, dat ook de fanatici en demago gen anders denken dan ze doen. Mensen, die hen beter kennen, menen, dat al hun flinke woor- Een soort lijfwacht, die als een begin van een aantal para-militaire organisaties wordt gezien, VERSTANDIG verschillende zaken door te spreken, schermt" de meeste politici op hun Op het afgesproken tijdstip ver- spreektochten door het land. De po- scheen de man echter niet en na tige knapen, die er deel van uitma- gewacht te hebben, besloot ken, zijn half geüniformeerd, de hoge gezagsdrager ten slotte leen te gaan eten. Drie dagen later stond de Kongo- is en man als de koning van de Bakoebds zal zich bepaald niet veel van de politici aan trekken en zijn eigen gezag trachten te handhaven. Overi gens heeft deze tweehonderd- vijftig pond tvegende vorst tweehonderdvijftig vrouiven. Voor elk pond een, zegt men hier wel eens gekscherend De „jongens van Kalongi" een andere aan macht en invloed winnende politicus uit Leopoldville heb ik in Loeloeaburg zien ope reren. Ze waren getooid met gele, witte en rode lintjes, die hun rang aangaven, doch droegen (nog?) geen wapens. Wel bezaten ze de brutaliteit zich voor de jeep van een Belgisch officier te plaat sen om deze te verhinderen een bepaalde straat in te gaan. De man, wit van woede, reageerde als volgt: „Ik tel tot drie", zei hij „en den achter een gevoel van on zekerheid en zelfs angst schuil gaan. Over drie maanden staan ze er alleen voor, onvoldoende voorbereid, met veel te weinig Er zijn natuurlijk ook verstan- i.- dige leiders. In het binnenland wo- eigen mensen en met politieke nen stamhoofden, die niets van de vijanden, die niet zullen schro- politici wettn «odat z, h „noirbare luidde- dezen als een bedreiging van hun autoriteit en bevoegdheden zien. len te belagen. De realiteit hier- Van de konine van de Bakoebas k ,,.|lrjkWld zijn. gaat het verhaal, dat hij, in te- J genwoordigheid van enkele partij- zelfs voor de zelfverzekerde en voorzitters uit Leopoldville, een hooghartige politici van het ogenblik. Ir. Otten van N.V. Philips meent: vanavond Na een programma van verzoekpla ten voor militairen, waarbij de eerste april een woordje meespreekt, zendt de KRO om 8.30 uur de radiodocu mentaire „Lezen'' van Ali Nientied uit; dit is het eerste voor uitzending in aanmerking komende werkstuk van de cursus „Schrijven voor de omroep". Om half tien „Hij, zij. de hond en het briefje", een luchtig blijspelletje van Peter de Vries in Theater Andersom en om 10 uur een zangvoordracht door de Belgische tenor Kamiel Lampaert, die liederen van Schumann, Schubert en Mortel- Een programma van liederen voor de Lijdenstijd kunt u om 8.20 uur horen in het VPRO-programma op Hilver sum II. Dr. Anthon van der Horst di rigeert de Schola Cantorum van de Ned. Bachvereniging. Om 8.25 uur: voortzetting van de cyclus „De Joden in de Westerse cultuur". De VARA begint op dezelfde golf lengte om 9 uur het avondprogramma met voortzetting van de quiz voor voetballers „Bekercompetitie", om 9.55 uur speelt het Trio Pim Jacobs en om 11.10 uur begint de „Muziek- TELEVISIE VANAVOND Na de gebruikelijke samenvatting van het NTS-journaal uit de afgelo pen week vraagt de NCRV attentie voor de actualiteitenrubriek. Om 9.10 uur draagt Aline Markus voor en om 9.25 uur begint een nieuwe serie Disneyfilms. Vanavond een film. ge wijd aan Tsjaikowski en zijn muziek. In de dagsluiting, om 10.10 uur, spreekt de heer E. Diemer Gzn. relevisie voor morgen VARA: 17.00 V d Betere vormgeving van t.v.-antennes Het beroepsmatige gebruik van televisie, b.v. in de industrie, zal over de hele wereld belangrijk toenemen maar zal voorshands nog niet de omvang bereiken van de televisie voor huiselijk gebruik, verklaarde ir. P. F. S. Otten, pre sident van de Raad van bestuur N.V. Philips, in de gisteren gehou den aandeelhoudersvergadering. Naar zijn mening bestaat er in Ne derland wel degelijk behoefte aan commerciële televisie. Wij zelf zul- len dat nooit doen, wij hebben daar geen ambitie in, aldus de heer Ot ten. De kleurentelevisie houdt men Philips nauwlettend in het oog, i de N.V. hoopt en verwacht dat zij de eerste jaren nog niet zal komen. De kleurentelevisie is nog geen technisch gezonde zaak. Over een vraag over antenneloze televisie antwoordde lr. Otten, dat men daarover niet al te optimistisch moet zijn. Eerder wordt gezocht in de richting van een betere vormge ving aan de antennes. Het is nog niet mogelijk de antennes overal overbo dig te maken. Aan het probleem wordt bij Philips gewerkt. Vanuit de aandeelhoudersvergadering werden ook vragen gesteld over even tuele prijsverlagingen voor produkten. Ir. Otten merkte op dat al sedert het einde van de oorlog telkens de prijzen van de artikelen werden verlaagd. Hier mede zal het concern blijven doorgaan. Hij verwees naar de reeds aangekon- haar aandelen op de beurs in New York een probleem van enorme omvang. De studie hierover vereist ontzaglijk veel tijd. Het ligt echter in de bedoe ling deze studie volledig te voltooien teneinde gereed te zijn wanneer het in het belang van de onderneming zou zijn om tot introductie in New York over tc gaan. Dat de preferente aandelen in dat geval zouden moeten verdwijnen, is bepaald niet waar, verzekerde ir. Otten. Om andere redenen zal het preferente kapitaal van de N.V. Philips evenwel niet groter worden gemaakt. Minister Marijnen (landbouw en visserij) heeft aan de Tweede Ka mer voorgesteld op zijn begroting voor 1960 alsnog 27,5 miljoen uit te trekken voor de financiële tegemoet koming aan landbouwbedrijven die in 1959 door de droogte zijn getroffen. Het was reeds bekend dat de minis ter voor dit doel het genoemde be drag beschikbaar wilde «tellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13