Looft den Heer voerde Athalia van Mendelssohn uit Ter Leede, Sassen heim, vierde feest Prijzen waren gisteren niet aan de hoge kant Leerlingen der tuinbouwschool ontvingen diploma Zes koren zongen gisteren in KOVDFhERKA D R,]'s Alphense Zuiderkerk Feestelijke schoolavond van .,Kon. Juliana te Alphen Automobilist vernielde meetapparatuur Papieromloop nam toe ME UWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 31 MAART 1960 Zangavond in DE KAAG Programma op verantwoorde wijze samengesteld DE CHRISTELIJKE gemengde zangvereniging Looft den Heer te De Kaag gaf gisteravond in de Hervormde kerk de gewone jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heer S. P. Visser. Het deel vóór de pauze was deze keer, ofschoon kwalitatief belangrijk, in omvang veel beschei dener dan wat daarna volgde. We namen met voldoening nota van de verantwoorde programma-keus. Ongetwijfeld is het de heer Visser, die zijn koor èn zijn publiek langzaam aan tot een hogere waardering ten opzichte van het muzikaal-esthetisch verantwoorde genre heeft opge voerd. Een vergelijking met programma's uit vroegere jaren is wat dat betreft leerzaam. Na Roeskes Lentezang, welluidend i goed gesloten uitgevoerd, zongen de heren alléén Bernard Diamants befaamde Kerstlied, op keurige wijze. Alleen wankelde in het laatste zoem- refrein even de toon bij de eerste tenoren. Men beweert, dat de componist dit vi Rotte's Mannenkoor bestemde lied in minuten tijd heeft ontworpen. Misschien een legende, maar dan toch aardige. Looft den Heer bezit goede genoeg. Men merkt ze op bij de dames, en méér nog bij de heren, wier sonoriteit in beide groepen opvallend is. Een ver- »ehil in aanpak, in expressie, in bewo genheid tussen het vrouwelijke en man nelijke koordeel blijft, vooral in de a cappela-werken niet verborgen. Het zou te wensen zijn, dat beide partijen elkaar in dit opzicht naderkwamen en een dus uiterlijk stabieler toon vormden. De al ten behoeven zioh niet anders in te stel len, wèl de sopranen, die bovendien met name in het forte de toon vaak iets moes ten optrekken. Moeilijke werken Intussen bleek, dat dit koor tot niet weinig in staat is. Zonder merkbare in spanning zong men bepaald moeilijke werken: Super flumina Babylonis dat is de tekst van Psalm 137 van Orlando di Lasso, en de psalmen 138 en 122 van Sweelinck. Vooral de uitvoering van 138, een polyfone compositie, waar de stem men haarfijn op elkaar moeten aanslui ten, werd, door het feilloos voldoen aan die voorwaarde en tevens door de vloeien de voordracht, een prestatie van belang Psalm 122, wat minder nauwkeurig en vooral in enkele moeilijke passages min der zuiver uitgevoerd, moest daarvoor iets onderdoen. De overgang van het so lide Es m 138 naar D-groot in 122 is trouwens vrij riskant. KATWIJK AAN DEN RIJN Honden-zonder-baas worden voortaan gedood De plaatselijke afdeling van Bloembol lencultuur vergaderde in De Roskam. De heer C. Braim opende. Van B. en W. was een schrijven binnengekomen, waarin wordt bericht, dart een wijziging van de politieverordening inzake loslopende hon den, die schade berokkenen in de tuin derijen, is opgeheven. Waaneer voorbaan loslopende honden in de tuinderijen worden gezien, doemt door twee man aawgifibe te worden gedaan bij de pclirtiie. Indoen een dergelijke hond bij de politie wordrt binnengebracht, blijft hij twee daigen in het bureau; is er in dóe tijd geen eigenaar op komen dagen, dan wordt de hand gedood. De secretaris, de heer J. Grimbergen las zjn jaarverslag. Hieruit bleek, dat ook aan de Floriade in Rotterdam wordt deelgenomen. Financiële steun is daartoe verkregen zowel van officiële instantdes. als ven particulieren. Tot afgevaardigde voor de algemene vergadering te Haarlem werd gekozen de heren H. N. Fennes en Adr. Durieux. Op 2. april zal gezamenlijk een bezoek wordei gebracht aan de Floriade. KATWIJK AAN ZEE Christenvrouwen vergaderden De afdeling Katwijk aan Zee van de Chris.envrouwenbond vergaderde gister avond onder leiding van mevr. L. Par- levliec-Bloot in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden steeg van 213 tot 223. Mevr. Bergman-van Tongeren en mevr. Haasnoot werd dank gebracht voor haar activiieiten ten dienste van de afdeling. De penningmeesteresse, mevr. T. Scher- penza»l-de Jong, had een batig saldo van 219.». Mevr. J. Wesseling-Lengkeek te Den Haag iroeg hierna enkele gedichten voor onder meer „Gethsemané" en „Goede vrijdaj". Vervolgens vertelde zij het ver haal „De vreemdeling", waarna met volle aandacht werd geluisterd. Er verd nog medegedeeld, dat in groe pen vin 30 een excursie naar het Zeehos- pitiuni zal worden gemaakt. Wijkavond Vanavond om kwart voor 8 vergadert de Hervormde wijkgemeente zuid-oost in het wijkgebouw aan het Abeelplein. Ds. J. G. van Ieperen uit Terheijde aan Zee houdt een Lijdensmeditatie. EHBO-avond Morgenavond acht uur houdt de EHBO een piopa<gande-bijeenkamst in zaal Mu- sioa. Een bekend radio- en televisiegezel- sohap zal voor onrtspammmg zOTgen. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 6.22 en 18.40 uur; laag vater 2.04 en 14.26 uur. inzetten na solistische intermezzi wa ren prompt, de melodiegangen door gaans soepel en meestal zuiver. Het koor maakte nergens de indruk de moeilijkheden, als die er voor dit goed geoefende ensemble al mochten zijn, niet aan te kunnen. We menen, dat Mendelssohns lichtvoe- ge, uiterlijk glanzende, zaoht gevoelige, beschaafde muziek juist werd geïnter preteerd, al waren de soepelheid der lij- len, de homogeniteit van de klank en de ristocratie van de uitdrukking nog niet olmaakt verwezenlijkt. De solisten: Leny Stevens-Ridderhof, Corrie van Heteren en Anny de Vries, resp. twee sopranen en een alt, voegden nooie, in elk geval heldere, stemmen, natuurlijk en zuiver in het geheel. Henk Briër speelde knap en correct de piano partij, waartoe ook de algemene bekende riesterrr.ars behoort. Het gemis van een bij Mendelssohn zo belangrijk orkest, deed zich toch wel dui delijk gevoelen. Ds. M. Fokkema zegde de inleidende mondelinge Duitse teksten rustig Joh. van Wolfswinkel Dankbaar De hoofdmaat van de avond kwam du na de pauze in de vorm van Mendel: sohns kleine oratorium Athalia, 'n werk, dat men zelden of nooit te horen krijgt. Het is er mee als met zoveel andere posities, die de muziekgeschiedenis pro forma vermeldt. Nu is zo'n verwaarlo zing heel vaak alleszins verklaarbaar. Ook ten aanzien van deze vloeiende, danks het verklankte oud-testamentische drama naar Racine feitelijk conflict loze muziek kan de verwijzing naa archieven begrijpen. Toch zijn we de heer Visser dank baar, dat hij deze bestofte partituur eens te voorschijn heeft gehaald. Voor een keer fs het zeker de moeite waard, er kennis van te nemen, al was het alleen ter wille van eer grondiger kennis van het zondags kind Mendelssohn en van zijn pu bliek, dat zich door dit soort muziek aangesproken voelde. Tegenwoordig zou een componist dit bewogen gebeuren zo volkomen ènders interpreteren. Het werk, zoals in dit geval, met een sterk gecoupeerde inleiding en met vaar dige spoed uitgevoerd, neemt, toch nog ijf kwartier in beslag. Er zijn niet meer dan zes afzonder lijke nummers. Van een eigenlijke dramatisering is nauwelijks sprake. Met korte onderbrekingen stroomt de muziekstroom voort. Koor en drie vrouwelijke solisten wisselen elkaar daarbij regelmatig af. Het ontbreken van aria's, de openheid eenvoud bij het oppervlakkige af de doorlopende welluidendheid en ner gens schokkende prettige contrastwerking maken deze muziek verstaanbaar iedereen. Toch werd de gentleman Mendelssohn hier nergens banaal, r renmin brengt hij zijn toehoorders tot ïrvoering. TER AAR Bloemkwekerskring Nadat men op 7 maart in de vergade ring van de Bloemikwekerekiriing het voor- zoor die verkiezingen van het bestuur had verworpen, kwam men nu bijeen om nieurw bestuur te installeren. Tot yoorauttar wand gekozen de heer J. Sas- e Ter Aar, du* ail6 zodanig de heer M. j Keyzer is opgevolgd. De hoofdassistent de Rijkstuizibouwvoorliohitiingsdiienst de heer C. Gefledm hield een lezing met kleurendia's over de teelt van bloemen Denemanken. De bedrijven zijn daar ir het adgemeen groot van opzet, nil. i 1 tot 3 ha. De werkdagen zijn korter i dn Nederland, men doet het werk af sen 's morgens 7 en 's middags 4 uur niet zxoeils de bloemisten hier die in bepaalde perioden ook de gehele avond nodig hebben om klaar te komen. Alles is daar gemechaniseerd en geautomati seerd en om de ontwikkeling bij te hou den gaat men nogaQ eens naar het buiten land- Vooral jonge kwekers genieten de zorg in de overheid in dit land. Als men zelf i pot. van de koopsom voor een bedrijf heeft, geeft de staat een voorschot van 770.000 kronen. Hiervan moet men een kwart besteden aan kassenbouw, een kwart voor grondaankoop, een kwart voor de bouw van een woning en de rest voor de inventaris. Er zijn in Denemarken veel land- en tuinbouwscholen. De hear Gelein raadde de kwekers aan wanneer dit mogelijk is eens een bezoek aam dut land te brengen, wamt daar valt nog wel wart te leren voor de Nederlandse bloemisten. N DE Gereformeerde Zudderkerk te Alphen aan den Rijn zongen gisteren zes koren onder leiding van Aat van Vliet. De koren waren afkomstig uit Woerden, Zoeterwoude, Leidschendam en Alphen. Dit was de vierde maal dat zij met eenzelfde programma op hun tournee van deze winter op traden Een koperkwartet uit het Alpheuse Arti et Religioni en de organist Hans Boelee luisterden de bijeenkomst op. Al dadelijk schiep Gezang 93 waarvan de afwisselend door allen en koor gezon gen coupletten met orgel en koper wer den begeleid, de rechte sfeer. Die wijding openheid zijn gebleven. De eisen, aan de zangers gesteld, waren voor geoefende koristen niet hoog, zodat ze zich onge hinderd konden geven. Van Vliet wist de homogeniteit en ook het goede verband met de samenzang te handhaven. Een enkel lied „Nog is het tijd", van Bein- tema hoorde, voor ons gevoel, in dit programma niet thuis. ..Ruwe stormen mogen woeden", paste er trouwens ook iaar nauwelijks in. Over 't geheel maakten de orgelbege leidingen, resp. voorspelen van Boelee inspirerende indruk. Maar ten aan- van één geval moeten we protest aantekenen. De koren zongen namelijk het laatste koraal uit Bachs Cantate 140. Tenminste in de juiste harmonisatie, niet met de originele tekst. Boelee prelu deerde hierop met een willekeurig stuk uit de tegenmelodie van het tweede koraal en sloot die met een paar eigen gemaakte akkoorden af. Dit leek ons al te willekeurig. Overigens wisselde hij de Huldiging penningmeester GELEGENHEID van het 30-jarig bestaan van de voetbalvereniging Ter Leede werd gisteren voor leden en donateurs een feestavond gegeven in de exporthal van de N.V. Gebroeders Van Zonneveld en Philip- po. De hal, feestelijk ingericht en goed verwarmd, bood plaats aan zes honderd mensen. De voorzitter van Ter Leede, de heer A. van Breda, h'eette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de ere-voorzitter, de heer H. Engberts. De voorzitter dankte de directie van Van Zonneveld en Phi- lippo voor het aanbieden van de hal en de keurige verzorging. Hij zei ook dat het bestuur dit lustrum wilde vieren, omdat het echt wel de moeite waard is, want in de afgelopen jaren is Ter Leede tweemaal landskam pioen geweest, namelijk in de seizoenen 1956-1957 en 1958-1959. evenwel één van de weinigen. Om van een 6ucces van deze avond verzekerd te zijn. had het bestuur iemand benoemd die ter zake kundig is, de op Sassenheim welbekende heer G. Wijntjes. De leiding van de avond werd dan ook overgedragen aan de voorzitter var het feestcomité. De heer Wijntjes feli citeerde de voorzitter op humoristische wijze met het jubileum van de ve gin/g en bood een aantal borrelglaasjes voor ieder bestuurslid één met een bijbehorende fles met geestrijk vocht. De heer Wijntjes meende dat zowel bij moeilijke als bij blijde zaken een glaasje op zijn plaats is. Hierna sprak mr. De Jong, voorzitter van de Leidse voetbalbond. Deze n de dat ieder ervan overtuigd is, dat met de voetbalsport hogere doeleinden wor den nagestreefd. Ter Leede is een waar dige vertegenwoordiger van het zater dagmiddag-voetbal. De Leidse voetbal bond is trots op zijn clubs; reeds menig maal heeft men de landskampioen ,n de gelederen gehad. Namens het gehele afdelingsbestuur wenste hij de voorzitter harte geluk en sprak de hoop dat mede onder de goede leiding de heer Van Breda de vereniging nog vele jaren met hetzelfde plezier mag werken voor de mensen die nu eenmaal niet op zondag voetballen. Mr. De Jong vervolgde met op te merken dat het niet velen is gegeven, jaar bestuurslid te zijn. De penning meester van Ter Leede. de heer D. Visserij golf j es STEEDS BETER gaat de mechanische lossing verlopen van de Katwijkse trawler KW 42 Nioolaae Senior. De Parlevliet-trawler, die als eerste ter wereld met een losband werd uitgerust, was in de nacht van dinsdag op woensdag aan de IJmuldense markt en presteerde het toen om ruim 1000 kisten vis in de bijzonder snelle tyd van drie uur te lossen. BiJ deze vangst, die aan boord was gehaald tijdens een op 17 maart begonnen reis, waren 140 kisten wijting, 70 kisten schelvis, 50 kabel jauw 20 koolvis, 440 verse haring, 210 makreel en 60 diversen en voorts 35 stuks stijve kabeljauwen. Voor deze vangst besomdc de KW 42 18.200. Uit deze besomming blijkt al, dat de visprijzen gisteren te IJmuiden niet aan de hoge kant waren. Kabeljauw, in rijen van 10 stuks, braaht weliswaar record- notering van 225 tot 80 op, maai de vang sten hairing gingen van de hand voor 18>12 en de makreel voor 28 tot 8 naar kwaliteit. Het buitenland nam grove schelvis af voor 38 tot 24 en het bin nenland kocht de middel- en kleine soort voor 35 tot 15. De kleine aanvoer van de kustvloot was zeer gevraagd: kleine schol deed 7530. tong steeg in prijs en maakte 3.60 tot 2,20 per kilo. De totale aanvoer was bijna 6000 kis- RIJNSBURG In de christelijke lagere tuinbouw- aan de Sandtlaan tc Rijnsburg had gis termiddag de uitreiking plaats van de diploma's. Er waren dit keer geen ge- zakten en directeur G. Docter noemde de klas de beste sinds jaren. toezicht-, de heer T. Kralt, heette o.a. burgemeester B. H. Koomans en vele ouders welkom. Hierna wees hij op het belang van het leren van talen, ook voor toekomstige vaklieden in de tuinbouw In de vorm van een hersengymnastiek- wedstrijd gaf een aantal geslaagden blijk van zijn kennis over verschillen de gewassen. Winnaar werd C. A. Zwaan Burgemeester Koomans, die de diplo- ia's uitreikte, hield daarbij een gees tige toespraak, dankbaar gebruik ma kend van de terminilogie van de tuin bouw. Namens de leerlingen bood Mar- du Prie ten slotte mevr. Docter een met bloemen aan en de heer Docter mand met fruit. De heer Broer kreeg men eii sigaren aangeboden. :n diploma ontvingen: Willem van Duyn, Katwijk; Jacobus van de Eijkel, Rijnsburg: Hendrik Geskus, Leiden; Ger- rit den Haan, Rijnsburg: Cornelis A J van Harskamp, Koudekerk a d. Rijn; Marinus Helmus, Sassenheim; Cornelis Hogewoning, Oeg^tgeest; Cornelis Krom hout. Rijnsburg; Willem van Leeuwen, Katwijk; Hubertus P. v. d. Meer, Rijns- burg; Abraham de Mooij, Rijnsburg; Jan van Nieuwkoop, Rijnsburg; Marcus du Prie, Leiderdorp; Willem L Ravensber- gen, OegstgeestDingeman van Starke- burg. Rijnsburg; Arnoldus L. Varkevis ser. Katwijk; Jacob C. Vianen, Rijn: burg; Jan van Zuijlen, Rijnsburg; Cor nelis A Zwaan, Rijnsburg: Leendert van I Vliet, Zoeterwoude: Gerrits Doeds, Kat- |wijk; Jacobus Hogewoning, Rijnsburg. ten giroot. Deze vangst was van zes trawlers en tien kotters. Er lagen 240 kabeljauwen en er stonden verder 700 kisten schelvis, 850 wijting, 100 gul en kabeljauw, 300 koalvis, 1900 haring, 1300 makreel, 300 diversen. 175 schol en 100 tong in de hallen. Van de trawlervloot waren met de KW 42 nog twee Katwijkse trawlers aan de afslag: de KW 87 Albatros om van een op 17 maart begonnen reis 16.000 te besommen voor 900 kisten vis en de KW 81 van een op 21 maart begonnen reis om 10.000 te besomimen voor 550 kisten vis. Verder loste de IJM 79 Job Gouda 1050 kisten voor slechts 14.200. De LJM 20 versoheen aan de markt met 800 kisten en 120 kabeljauwen en maakte hiervoor 21.200. De VL 84 Jan Senior loste 900 kisten vis. Vandaag aan de markt :r trawlers zouden voor de donder- dagmarkt te IJmuiden komen lossen. Di IJM 35 Postboy, die dinsdag om de noord een mooie trek deed van vier jes kabeljauw, was gisteren thuissto- mend met 1050 kisten vis, waarbij 630 haring, 160 schelvis, 120 makreel en 50 koolvis. Ook de SCH 153 kwam op IJmui- en aan om 980 kisten te lossen. Verder erd verwacht de KW 99 Maria The- ;sia met ruim 700 kisten vis en de IJM 211 Wiron 2 met een mooie kabelj; vangst: 950 stuks en verder 200 kisten v>s, meest gul en kabeljauw. Van dc visgronden Zowel van de visgronden om de noord als dicht bij de Waddenkust kwi gisteren geen al te beste berichten. Op de kust werd slechts 40 tot 60 kilo tong en een mandje of 10 schol gevangen. Het weer was namelijk bij deze harde tenwind te onstuimig voor de visserij door de kotters. In de Noordelijke Noord zee was het weer goed, maar de dag vangsten liepen slechts van 150 tot manden haring, makreel en wijting. De trekmeldingen varieerden van 45 tot 60 manden vis voor trawlers zoals de Amsterdam, Toronto, Beatrice en de Emma. Bij de Pittboei en de boei P 4 hadden de grotere loggers en kotters een betere visserij. Er werden dagvangsten gemeld van 150 tot 300 kilo tong en 50 mandjes schol. Sedert de oprichting heeft hij de finan ciële kant van de vereniging geleid. Namens de L.V.B. speldde mr. Jong de jubilaris het insigne van dienste op. Na een pauze waarin 600 mensen kopje koffie werd aangeboden, volgde een programma onder het motto „Zo uit de lucht", gepresenteerd door net Stichts Cabaret Variété Goudriaan. De conférencier van het gezelschap Pim Canté, heeft een bijzondere kracht om het publiek mee te krijgen. Waarschijn lijk is het dolle en dwingende wel de grootste reden van het succes vaT gezelschap. Overigens brachten zij het programma in een goed tempo, snel afwisselend en met bijzonder verrassende en verba zingwekkende staaltjes. Dat het publiek van het programma genoot, bleek wel uit het daverende applaus. Ter Leede heeft voor dit jaar tulpen-toernooi georganiseerd, wa om een zilveren tulp zal worden ge speeld. De inschrijving is reeds geopend. In het Bruine Paard zal men op "3 april trachten een supportersvereniging op te richten. F aillissementen schilder, Leu ten"1* Bokkel. 20. Tilburg, c ïemer. Bilerdijkstra Gracht 117. idei Vernietigd: J C i 67 m. A'dai Opgeheven: K R Griesser. h/i Ltd Meoklenburglaan 1, Bussutn newegen, h/o Beeldbui». Nova 80. A'dam: A Schellekene. h/o 'erpaalen; J G maarstraat 26. on; J Th H M M v d Grinten: :r. Alleenhouder- F J van Liempt: sens Bur v In- ie. J Luykenstr 5raak. ondéraan- lenging. bewiindt 6. Sittard, 1% jaar ver- VMiddelburg d Weel: Minervalaan 12. A'd ltjk 11/4, bewindv sMsring 26/4 ]2 uur Wijkverpleging krijgt een bijgebouwtje Sedert op 9 januari 1954 de Vereniging voor Christelijke Wijkverpleging In onze gemeente het eigen gebouw aan de Wll- helmlnalaan opende, Is een voorspoedige ontwikkeling doorgemaakt. De consul taties voor baby- en kleuterverzorging ontvangen toenemende belangstelling, de uitleningen en het werk van de zusters neemt toe en dit alles ls mogelijk op een gezonde financiële basis. Daarom durft het bestuur nu ook een stap vender te gaan. Voor de moeders vam het gemeentedeel Oudshoorei i6 een bezoeken van het consultatóegefoouw geen eenvoudoge zaak. Men moet of over de hoge Koningin Juliamabmg of de lange wandeling via de Alphense breig maken. Het zal met name daar met grote vreug de worden begroet, dat de Christelijke W ijk verpleging morgenavond een afdeling zal openen in het pand Ruysdaelstraat 47a. Dit gebouwtje, in gebruik geweest bij de Heide Maatschappij, is vrijgeko men. Men heeft nu beslag op weten te leggen. Voor consultatie van zuigelingen zijn zeven boxen ingericht- Concert Arti Maandag en dinsdag, 4 en 5 april, geeft de Christelijke muziekvereniging Arti et Religioni, dirigent Piet van Bruggen, de jaarlijkse concerten in het Nutsgebouw. Het muziekprogramma telt een achttal nummers. Zoals de laatste jaren gewoon te geeft het deel na de pauze ontspanning i«n andere vorm. Dam wordt de komische opera Zaa- umd Zimmerman op het witte doek gebracht Van de gezongen liederen moeten nog releveren: Rejoice in the Lord Rathbone, net koraal Blijf by mij Heer en de met mooie klank en stemmige voor dracht gezongen liederen Van U wil ik zingen en als finale Voorwaarts Christen strijders. De meisjeskoren uit Leidscnendam Alphen verdienen een compliment v nun keurig gezongen Jezus, leven mijn leven. Het koperkwartet blies vaardig de weeglijke tegenpartijen in gen. Joh. van Wolfswinkel Burgerlijke stand GEBOREN: Camelia Johamna Maria, d. v. Andreas Maunts en vam Elisabeth Meijer; Hendrikus, z. v. Hendrik Sohel- Lingerhout en vam Cornelia vam Brafloel; Catherine Elvira Maria, d. v. Isfevén Corts en van Maria de Kort; Adrianus Leon ar- dus Jozef, z. v. Jacobus vam Leeuwen en vam Jocabo Wilhelmiina de Korte. GEHUWD: Dirk Knuijt, 24 j. te Alphen a.d. Rijm en Grietje Vonk, 22 J. OVERLEDEN: Connelds Gerairdus Groen, 77 j.; Jacobus Verbree, 88 j. HAZERSWOVDE Actie voor Viermaal Z...N Ook in anme gemeente zail een grote actie worden gehouden t.b.v. de bouw vam een ddaoomesserihuiis in Suriname. Op zaïtendiaig 9 aprill a-s. zafl er een grote olftebolleTYverlkoop zljm. Voor deze actie is de medeweritimg toegezegd door de Qhr. Harmonie vam Hazerswoude. die voor mamsmuziek tijdens de verkoop zat zorgdragen. He*, comité dart zich voor deze actie heeft gevormd, doet nu reeds een beroep op de bevolking om spontaan haar medewerking te verlenen. Alleen dam zal deze actae kans van slagen heb ben en kan ook de gemeente Hazers- woude haar aandeel leveren om im deze nood van de Surinaamse bevolking te In de zaad vam gebouw „Nabij" hebben de leerlingen van de Landbouwhuishoud- aohool Koningin Juliana" gisteravond een bijzonder goed geslaagde „school avond" gehad, due een feestelijk karakter had im verband met het a.s. 35-jarig be staan vam de school. De drireotrioe, mej. R, C. de Va mocht een groot aantal leenlimigen ouders alsmede de vertegenwoordigster van de ceniürale commissie voor het larnd- bouwhuishoirdanderwijs mevr. Kroon— Gorzemam, de consulente mej. A. Pri en de commissie vam -toezicht met als presidente mevr. G. BebremdSevenhuij- sen verwelkomen. Er is een leuk pro gramma afgewerkt, dat bijzonder goed in de smaak viel met als hoogtepunt uitstekend verzorgd maskerspel. Solo- fcaneel werd gebracht door Deetje Male- r die rich als met haar pantamimespeL Ook het bievespel kreeg een hartelijk applaus. Zowel uit de zang als uit de voordracht bleek duidelijk, dat de meisjes zich ter dege goed op deze avond hadden bereid waaraan de leiding vam de heren Veldhuizen en Mojet stellig niet vreemd is geweest Ook de decors waren door de meisjes zelf ontworpen en vervaardigd. Een der leerlingen, mej. Gre Schouten, bood de directrice ln verband met het revende lustrum van de school namens de leerlingen bloemen aan, waarbij <U de erkentelijkheid uitsprak voor de uit stekende leiding. Er werd nog afscheid genomen van mej. A. Blam6jaar. die vijf jaar les heeft ge geven im de huiehoudvakkemin haar plaats is benoemd mej. H. van Setrten uit Renswoude. De plannen tot aankoop van een bamd- t de school kregen na de geslaagde verlating vastere vorm waar voor mej. De Vries in haar slotwoord dank zegde. WOUBRUGGE Ouderavond chr.-nat. school In het oude Raedthuys werd woensdag de ouderavond gehouden vam de Christ Nat. School, die goed wend 'bezocht Na hert openingswoord vam vooizaitrter T. Am- genent, verzorgden de leerlingen vóór de pause het programma onder leiding van hert onderwijzend personeel. Bahallive zang en bdokffliuitspefl voerden de jongste kin deren een tweetal stukjes op. De beedden- verkoper en De katoourtendokiter. De gro tere leerfdngen voerden met sucoes de éénacter op: „Vekfflapper en schoen wachter". Nadat in de pauze de UmiecolJeote was gehouden, nam drrs. R. Kramer, leraar van de Christ, kweekschool te Lenden hert woord over: „Waarom stuur ik mijn kind naar de christelijke school?" Wij -dienen van God ontvangen kinderen naar hun Schepper terug te leiden, want onze zijn Zijn eigendom. Wij leven vam naveLleraing. humanisme en prediking vam naastenliefde. Doch bij deze laatste gedeohrte wordt de liefde tot God vergeten. Het gezin is het belangrijkste opvoedingsmilieu, dat in kerkelijke har monie met de school dient samen te werken. Alles wart de ouders heilig ia, moet op onze scholen worden onderwezen Duizend gulden boete opgelegd Overeenkomstig de eis heeft de Haagse dat het niet zijn bedoeling politierechter f 1Ó00 boete of 20 dagen op gelegd aan een niet verschenen directeur en assurantiemaatschappij uit Was- De zaak werd bij verstek behan deld nadat men eerst vergeefs had ge tracht de verdachte nog telefonisch op roepen. Als getuige vertelde de 45-jarige Was- maarse hoofdagent P. C. G. dat hij met »n collega op 6 februari jl. 's middags op de rijksstraatweg bezig was geweest de snelheid van passerende auto meten. Men bediende zich hierbij elektronische apparatuur. Op ti afstand van elkaar waren kabeltjes r de weg gelegd en de apparatuur gaf precies aan welke snelheid de auto's had- De verdachte had zijn Lancia vlak in de buurt geparkeerd en hij was eens ko- kijken wat de agenten uitvoerden. Deze legden hem welwillend uit waar- bezig waren. De verdachte vond laffe manier van optreden om op ier automobilisten er in te laten tippelen. De agenten antwoordden dat ze moesten handhaven, waarop de automobilist te kennen gaf dat hij de etgevers aan zijn laars lapte. De man was hierop verdwenen, maar korte tijd daarna was hij met een flinke snelheid komen aanrijden. Vlak bij de draden had hij uit alle macht geremd waardoor de wielen blokkeerden en de kabeltjes weggescheurd werden. Hierop hoge snelheid verder ge re- Tegen de politie had hij later verteld Geslaagde leerlingen van de Katwijkse huishoudschool De volgende leerlingen van de christe lijke Katwijkse industrie- en huishoud school hebben uit handen van mevrouw Van der Vijver-van der Voet het getuig schrift ontvangen Primaire opleiding: Katwijk: Jannetje Barnhoorn, Trijntje van Beelen, Neeltje de Best, Cornelia Boezaard, Agada van der Boon, Trijntje van der Boon, Wille- mina van der Boon,, Clazina van Duijn, Cornelia van Duijn, Cornelia van Duijn. Jannetje van Duijn, Leuntje van Duijn, Maria van Duijn, Cornelia van Duijven- bode, Janna van Duijvenbode, Krijna van Duijvenbode, Gerda van Duijvenvoorde, Maria van Dijk, Wilhelmina Edeling, Arendje v. d. Eykel, Adriana Groen, Nico- line van der Gugten, Anna Guijt, Cor nelia Guijt, Klazina Guijt, Aafke Haas noot, Dirkje Haasnoot, Dirkje Harteveld. Lenie Harteveld, Dirkje Hoek, Krijntje Hoek, Geertruida van der Horst, Johanna Imthorn, Sophia Imthorn, Cornelia de Jong, Johanna de Jong, Lena Klok, Adria na Knetsch, Elisabeth Knetsch, Cornelia van der Linden, Grietje Maagdelijn, Cor nelia de Mol, Janneke Mugge, Anna Nijgh, Geertje Ouwehand, Jannetje Ouwehand. Bartha van der Panne. Johanna C. van der Plas, Leuntje van der Plas, Janneke Plug. Kniertje Plug. Elisabeth Pool. Leuntje Schaap, Neeltje Schaap, Adria na Schuitemaker, Agada Sip, Pietertje Vliegenthart. Jacoba de Vreugd. Cornelia Wassenaar. Elisabeth Zandbergen. Alida Zuijderduijn, Sophia Zwanenburg. Rijnsburg: Alida van Delft. Elisabeth van Delft, Klazina van Delft, Adriana Driebergen, Neeltje Driebergen, Janna van Ees, Ada van Egmond, Adriana van Egmond, Anna van Egmond. Anna E. van Egmond, Johanna van den Eykel, Adriana Glasbergen, Klazina Glasber gen, Johanna Heemskerk, Maria Heems kerk, Neeltje Jungerius, Antoinette Kromhout, Johanna Kromhout, Adriana Lindhout, Janna van Nieuwkoop. Geer truida Noort, Jannie Ravensbergen, Je- roentje Ravensbergen, Anneke de Rover, Janneke Schoneveld. Cornelia Zandben gen, Gerbrig Zwaan. Geen getuigschrift: drie leerlingen; uitgesteld examen: twee leerlingen. Huisnaaisters-opleiding: Katwijk: Atie Barnhoorn, Guurtje van Delft, Cobie Durieux, Jannie van Duijn, Marry de Jong, Anneke Kuijt, Geertje Kuijt, Cor rie van der Plas, Nel Remmelzwaa" Janny van Rijn, Riet van Rijn, Lies Spii renburg, Lenie Zwanenburg. Valkenburg: Atie Imthorn. Rijnsburg: Lenie van Beekum, Tiny Cederhout, Lida Driebergen, Janny vi den Eykel, Adri Glasbergen, Willy vi Klaveren, Rita Kromhout, Corrie C. vi der Mey, Jenny Mulder, Joke Paau' Alle kandidaten geslaagd. Opleiding costumière: Katwijk: Corrie van den Oever. Elly van den Oever, Cobie van der Plas. Corrie van der Plas. Ans van Rijn. Els Schoemaker, Annie Vooijs. Anneke de Vries. Rijnsburg: Adrie van der Gugten, Tini Noort. Alle kandidaten geslaagd. de kabeltjes te vernielen. Hij had leen willen verplaatsen met de bedoeling om zo de opmeting van zijn snelheid in de war te sturen. Het zou een soort stu dentengrap zijn geweest. De officier van justitie, mr. G. J. de Lint, meende dat men dit geval als een soort infantiele baldadigheid had kunnen beschouwen, ware dit niet in strijd met verdachtes ontwikkeling en positie In dit licht bezien vond hij het gedrag van de verdachte een echt tegen de overheid gerichte daad. Huisbaas moet f 34.000 huur terugbetalen Bewoners van een flatwoning in de buitenwijk Hatert in Nijmegen klaagden dat zij tussen 1953 en 1960 twee gulden in de maand meer huur hadden moeten be talen dan door de betrokken commissie was toegestaan. De huuradviescommissie had op klach ten van de huurders reeds verklaard, dat zulks niet geoorloofd was, zonder toestemming van de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid. Een der flatbewoners ging een civiel geding aan tegen het betrokken makelaarskantoor, dat op zijn beurt verklaarde, dat die huurverhoging met ƒ2,— per maand school in de hogere uitgaven voor meer extra werk na de aflevering van de flat. De kantonrechter te Nijmegen veroor deelde thans de makelaar tot betaling der proceskosten en vergoeding van de teveel betaalde huur aan tweehonderd huurders, wat neerkomt op ƒ34.000,—. Geheim overleg over overheidspensioen redactie) (Van De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heeft zich dezer dagen bezig gehouden met de positie van de gepensioneerde ambtena ren. Na afloop van de vergadering den geen mededelingen gedaan ove besprokene en evenmin werd taar gegeven. Aangenomen mag worden dat van re geringszijde bepaalde voorstellen zijn gedaan, die door de centrales ln over weging zijn genomen en thans in eigen kring worden besproken. Waarschijnlijk zal de centrale commis sie op korte termijn weer bijeenkomen Zoals bekend ls er een streven de zaak van de pensioenen op korte termijn af te handelen. In de centrale commissie Is gisteren niet gesproken over de bestemming, dn* nog aan 0,0 procent van de zogenaamde franje aan de salarisverhoging voor he- overheidspersoneel moet worden gege ven. Dit punt zal binnenkort eveneens aan de orde komen WERELDCONGRES VAN DIERENBESCHERMING De World Federation for the Protection of Animals (de wereldfederatie ter be scherming van dieren) houdt het half jaarlijks congres, ditmaal in 's-Graven- je. Van 1 tot 5 april komt men bijeen het Parkhotel. Sfeer in *t gesïn De „Nieuwe Haag ache" er int Op de weekstaat van de Nederlandsche Bank van 28 maart is de bankbiljetten- omloop, onder invloed van de naderende ultimo, met 145 miljoen tot 4374 mil joen gestegen, Gisteren en heden zullen de opvragingen nog aanzienlijk zijn ge weest, maar op de volgende staat van 4 april zal al weer een deel zijn terug gevloeid. De afvloeiing van kasmiddelen hebben de banken voor een deel kunnen goed maken door 56 miljoen betalingen van de schatkist, welker saldo tot 704 9 mil joen daalde. Verder groeiden hun mid delen aan door 3 miljoen overdracht deviezen. Van de gelegenheid om kort sohatkistpapier aan de Nederland sche Bank over te dragen is voor f 19 miljoen gebruik gemaakt, zodat het door de Bank gekochte papier op 326 9 mil joen kwam. Verder is er voor 19 mil joen aan voorschotten opgenomen, zodat deze tot 22 6 miljoen omhoog gingen. Hierna daalde het saldo der banken ten slotte met 59 min. tot 381 min. of 60 miljoen beneden het verplichte gemid delde. De geldmarkt werd allengs krapper, laar de mogelijkheid om schatkistpapier in de Bank te verkopen, zal het ergste voorkomen. Goud bleef 4403 2 miljoen, goud en deviezen stegen van ƒ52186 miljoen tot 5222,1 miljoen, convertibele deviezen ïn af van 845.5 miljoen tot f 842 8 miljoen, het dekkingspercentage daalde van 93 25 tot 92 69- Het saldo andere ingezetenen kwam van 120-7 miljoen op 124 3 miljoen. Incident bij uitspraak Veroordeelde poogt te ontsnappen Opschudding ontstond er gisteren ir. de zaal van het Haags gerechtshof bij het bekendmaken van de arresten in ae zaak tegen twee Rotterdammers. Een in eerste instantie voor vier in braken tot anderhall jaar gevangenis straf veroordeelde 37-jange colporteur zag zijn straf bevestigd en een 42-jarige los-werkman, die in eerste instantie vr 1 medeplichtigheid was vrijgesproken kreeg ook nu vrijspraak. Na hert voorlezen van de arresten schreeuwde eerstgenoemde plotseling: „La-me-los, ik ben onschuldig!" Zijn vrouw en zijn moeder op de publieke tribune begonnen nu ook tumult te ver oorzaken, terwijl de colporteur in grote opwinding de wachtmeesters links en rechts van hem probeerde weg te wer ken. Hoe hij ook worstelde, het gelulote

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9