Sparta verloor met ere van Glasgow Rangers 2 Catena nam haar nieuwe sociëteit in gebruik Politieke doorbraak in licht van de Bijbel Leidse sportbeoefening in cijfers Officier Karei Doorman verhoord in Oostende Istanbul nam afscheid van tulpebol-postkoets V.V.S.L.-maiinequins toonden collectie van Jean Pierre Traditioneel programma voor Leidse Koninginnedag 1960 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 DONDERDAG 31 MAART 1960 Prof. Groenman sprak over nieuwe vormen van universitair leven L CHT JAAR GELEDEN wij herinneren het ons als de dag van giste- ren kwamen enkele Leidse studenten bijeen op een woonschuit, ïlegen aan de Morsohsingel, om de laatste voorbereidingen te treffen Dor de oprichting van een tweede studentengezelligheidsvereniging, die i naam „Societas Studiosorum Academiae Lugduni Batavorum c.s. atena" zou dragen. Gistermiddag werd de nieuwe sociëteit „Horus" aan *t Rapenburg officieel geopend, waarbij in het groot-auditorium der uni citeit een rede werd uitgesproken door prof. dr. Sj. Groenman over Nieuwe vormen van universitair leven", welke plechtigheid o.a. werd bij- fwoond door de president-curator der universiteit, dr. J. E. baron de Vos in Steenwijk, en de secretaris van curatoren, mr. N. F. Hofstee. Uit het bovenstaande moge derhalve jjken, dat het Catena, ondanks de pkelijk zeer moeilijke jaren jen- en geldgebrek, van niet-erken- og en stroeve ontplooiing, thans uit- groeid is tot een gezelligheidsvereni- ag. die haar bestaansrecht bewezen eft en als zodanig wordt erkend. Zij lt thans ruim 200 leden. Prof. Groenman ving zijn voordracht n met een beschouwing over de weten- ïappelijke, pedagogische, maatschap lij ke en organisatorische aspecten t huidige universitaire bestel, wa in het laatste deel van zijn betoog lidacht vroeg voor de actuele proble- »n ten aanzien van de spreiding t hoger onderwijs en de universitaire (tenschapsbeoefening. In de jaren na de oorlog is er een lgen naar samenwerking en saT Jideling ontstaan, ook op universitair pied, doch bij een zo grote gemeen- aap als de universiteit, kan hiervan >eilijk sprake zijn. Een duidelijk voor- eld vindt men in de matige belang- üling voor het studium generale, die Br oorzaak vindt in de beperktheid tl de gemeenschappelijke diepgang of, men wil, in de beperktheid van d fpgang van het gemeenschapsvoelen. Wen heeft na de oorlog getracht ee iversitaire collectieve gemeenschap op bouwen, doch dit kan slechts gesehie- n wanneer de waarde van de kleine tiheid wordt erkend. De hooggeroemende civitas moet het iken in kleine groepen en t vinden van i collectieve symboolwaarde, zoals be- igeloze dienst aan de wetenschap, zoe- n naar waarden en waarheid, scrupu- tze objectiviteit of tolerantie. Doch Ik een centraal stellen van bindende arden dient gepaard te gaan aan een se federatieve structuur van de ge- lensohap, die te zeer gedifferentieerd n aard is, om zich in een eenheids- letuur te laten vatten. In dit verband int men zijn vertrouwen te schenken li de levenskracht van kleinere studen- Igroeperingen, zoals subvereniging, ipuut, enz. Juist in de laatste tijd heb- a zij getoond belangrijke initiatieven kunnen nemen en realiseren. Spreiding of concentratie Ben van de belangrijkste problemen B deze tijd noemde prof. Groenman spreiding van het hoger onderwijs, t men de nadruk legt op de weten- tappelijke activiteit der universiteit, int verdere spreiding te worden tegen gaan. Wordt evenwel de klemtoon ge ld op de wetenschappelijke vorming opleiding, dan is een klein aantal stu nten te verkiezen boven een massa, dit verband wees prof. Groenman op t feit, dat vooral in de bêta-vakken de Itenschap dikwijls meer wordt bevor- rd door instituten, die los van de uni- rsiteitcn staan, dan door de universi- ten zelf, waar men te weinig tot zui- r wetenschappelijk werk komt en het ofdaccent meer en meer komt te lig- n op het onderwijs. Doch er is nog meer. Er Is een ten- lens de academische instellingen neer en meer te vermaatschappeiy- ken. Dit proces voltrekt zich zeer langzaam, doch het valt niet te ont kennen, dat de samenleving zich Iteeds meer dringt in de universitaire Ifeer. Zij wil de universiteit aan zich Dienstbaar maken. De maatschappij beseft, dat zij de universiteit nodig beeft, wil daar ook geld aan beste len, doch wil er ook iets voor terug- ticn. Daarom volgt deze maatschap pij ook nauwkeurig de zaken, die de universiteit aangaan .zoals studie- Duur, studieresultaten, studenten- roeding, studentenhuisvesting, licha melijke en geestelijke gezondheids- lorg, enz. Zij stelt ook in steeds rui mere mate beurzen en renteloze voorschotten ter beschikking. Het valt niet te ontkennen, dat de latschappij dan ook recht heeft op het twachten van rendement op investe- tgen ,op een duidelijke verantwoording r universiteiten. Dit alles evenwel engt reglementering mee en een zeke re mate van inperking van studievrij heid. Vooral dit laatste heeft nogal wat opwinding veroorzaakt, doch deze maat schappelijke ontwikkeling zal niet te stuiten zijn. Ook het feit, dat Leiden be zig is met een onderzoek naar het instel len van een baccalaureaatstudie, wijst in deze richting. Zo speelt de maatschappij een be langrijke rol in het universitaire be stel. Ook bjj de spreidingsvoorstel- len. Deze dienen met sympathieke be langstelling tegemoet te worden ge treden, waarbij men eindelijk eens dient af te stappen van de gedachte, dat het belangrijk is wanneer een universiteit een groot aantal studen ten heeft. Bij deze voorstellen dient men evenwel in het oog te houden, dat er slechts een subjectieve recht vaardiging te vinden is, wanneer men sociale klimaatsverbetering en sociale rechtvaardigheid sterker laat spreken dan de belangen der wetenschappelijke vorming. De voorgenomen spreiding van het hoger onderwijs schept kans om buiten de thans bestaande instellingen, niet be lemmerd door de starre structuur van het bestaande, doelbewust nieuwe vor men te introduceren, die afwijken van de gangbare ten aanzien van de oplei dingsfunctie van de universiteiten. Wat de wetenschappelijke beoefening aan gaat .deze staat volgens prof. Groenman buiten het spreidingsprobleem. Spreiding kan zeer belangwekkende resultaten hebben, indien nieuwe op leidingsvormen worden toegepast, neer bijvoorbeeld het opvangen vai denten in een gedifferentieerd v< gingsleven als probleem op één lijn ge steld wordt met de bouw van labora toria en collegezalen. Men denke bijvoor beeld aan instellingen voor hoger onder wijs met een verbindende campus, zoals Princeton en Cornell die hebben. Na de voordracht van prof. Groenman togen de genodigden naar Rapenburg 127, waar de senaat recipieerde en men ge legenheid kreeg het nieuwe gebouw dat inderdaad vele mogelijkheden biedt, al naar de financiën van Catena dit toe laten te bezichtigen en met een dronk te wijden. Schotten wonnen verdiend met 3-2 in Londen (Van een onzer verslaggevers) De kans op een finaleplaats in de strijd om de Europa-beker is verkeken. Glaa- gow-Rangers heeft door een 3Z zege in de beslissingswedstrijd in Londen gister avond de knoop definitief doorgehakt: niet Sparta, maar de Schotse kampioen uit Glasgow gaat over naar de halve eindstrijd. Dat is verdiend. De Rangers hebben zowel in Rotterdam als in Glasgow en in Londen getoond technisch beter voetbal te spelen. De taaie en onwrikbare vasthoudendheid en vechtlust van de Spartanen hebben de Schotten drie maal achtereen heel wat hoofdbrekens bezorgd en hoewel zij gisteravond bepaald gelukkig aan de zege kwamen, doordat Verhoeven en Van der Lee elk een keer in eigen goal schoten, zal zelfs de felste Sparta-supporter toe geven dat Glasgow-Rangers de club was die de meeste aanspraak op de uiteinde lijke overwinning maakte. Zilveren-Molentoernooi Het Zilveren-Molenitoennooi wondt va avond om acht uur voortgezet met e voetbalwedstrijd tussen Scheveninge Holland-Sport en Quick Boys op het ter rein aan de Boshui zerkade te Leiden. De opstelling van Schevendngen Holland- Sport is: Van der Wijngaard, IJspelder, Van Geen, Terborg, Beekhuizen, Toet, Moreels, Van dier Zwam, Molenaar, Ever- dijk en Eckhandit Quick Boys komt uit de volgende samenstelling: De Hollan der, Blankemeijer. Steenbeek, Korndor- nun., Floor van Duijm, Van Duijven boden, Van dier Plas, Van de Oever. Viool Schouten. Qua veldverhouding hield Spairta gis teravond de zaken in evenwicht. Voor rust was het zelfs iets beter dan de Schotten, die reeds na zes nuten tegen een achterstond aankeken Verhoeven de bad op schitterende wijze inkopte na een corner van Basse- laar. Op dot moment heeft de zege voca Spairta er in gezeten. De Rotterdammers konden evenwel geen gebruik maken van de wanorde in de Schotse achterhoede en toen de blauwhemden zich van de schrik hadden hersteld, kwam Sparta zo zwaar ander druk, dat er een doelpunt moest vallen. Het kwam, maar jammer genoeg an de voet van Verhoeven. Zelfs na de rust is Spairta niet van de kaant gespeeld. Toch zag leder aankomen, dat de Schot- aanvallen niet altijd te stuiten waren Het werd door schatter Balrd dan ook r niet eerder nadat De Vries tegen de pa3l en Van Ede tegen de onder kant van de lat hadden geschoten. Voorproefje van de zomer Sporthuis Van der Staay showde strand-, bad- en sportkleding Gulden Vlies een vleugje van de zomer gebracht in een show van het sporthuis Van der Staay. Zoals ieder jaar om deze tijd kreeg het pu bliek wederom een indruk van de nieuwste mode op dit gebied, die welis waar niet aan spectaculaire veranderingen onderhevig is maar toch wel enkele aardige nieuwe facetten biedt. overvloed aan vrolijke pasteltinten. Mi Om dan met de echte badkleding beginnenin de Franse sector tekent zich een duidelijke lijn af: brede schou derbandjes, die ook binnenwaarts kun- worden gedragen om een strap less geheel te formeren, een lage rug- en opgeknipte pijpjes. Wij zagen bij zonder geslaagde modellen in het duur dere genre, waarvoor Boussac-stoffen m gebruikt. Sommige kleurstellin- waren gewaagd, maar zeker niet smakeloos, integendeel, een weinig ge durfdheid zal op het strand best si oogsten. Hoewel er wat de badkleding betreft een neiging valt waar te nemen donkere tinten in vele combinaties, toont vooral de Duitse badmode toch ook Leidse studenten spraken over: Fjr. P. L. Schooriheim, hervormd predikant te Leiden, heeft gisteravond in het Prytaneum voor de christelijk-historische studentenwerkgroep Leiden gesproken over het onderwerp: Politieke doorbraak in bijbels licht Hij verklaarde allereerst sterke nadruk te willen leggen op gesprek en dis cussie. Debart brengt ons niet verder. Vooral niet, wanneer wij de politieke doelstellingen en onze politieke gescheidenheid in bijbels licht zien. Uit voerig werd ingegaan op de verhouding van fundamentele bijbelse ge zichtspunten en historie. Voorzover het mensen is gegeven kernpunten in de Bijbel te ontdekken en onder woorden te brengen, mogen wij voor ons zelf, tegenover God, zekerheid bezitten. Het politieke leven en onze poli tieke overtuiging zijn enkele van de vele sectoren waarin onze geloofs overtuiging of levensbeschouwing duidelijk tot uiting komen. Dit is niet een kwestie van ik „mag" zo zijn, maar een zaak van ik „moet" zo leven en handelen. Dr. Schoonheim zei dam ook, dat hij als christen zijm lidmaatschap van de P.vd.A. niet ziet als een mogelijkheid om ook dde kring en op dait terrein met arnde- i in contact te treden en same werken. De politieke keuze konvt hem noodzakelijk voort uit zijm geloofs overtuiging, op grond vam de Bijbel Verhand Hoe denken anderen dde onverschillig of misschien wel afwijzend staan tegenover geloofsovertuiging, hierover? Bijvoor. N HET JAARVERSLAG van de Leidse Sportstichting dat vandaag is verschenen, staat ook een overzicht van de omvang der sportbeoefe- Ing in onze stad. De voetbalsport staat met een aantal van 18 verenigin- tn aan de spits, gevolgd door gymnastiek en volleybal met 13 en korfbal let 11 verenigingen. Hieronder volgt het staatje dat nog de volgende ver metel ijking nodig heeft. Eerste rij cijfers aantal verenigingen; tweede |j: seniorleden (dames); derde rij seniorleden (heren), vierde rij: Mgdleden (meisjes), vijfde rij: idem (jongens), zesde, zevende en achtste ij: totaal 1959, resp. seniores, juniores en totaal, negende rij situatie in >58. Itletiek «dminton hsketball picket jymnastiek jorfbal Irachtsport pdo Ichermen tafeltennis [oetbal Jolleybal randelsport fielrennen |wemmen, zv totalen 2154 386 563 2540 3103 3007 2—39 3 365 210 20 375 415 29 85 156 140 448 296 744 548 1755 2085 1755 3840 3914 13 164 245 317 1111 728 604 99 2190 4576 4142 4210 6766 8352 15118 14774 beeld humanisten. Dr. Schoomheim beant woordde deze vraag met een betoog waar in hij duidelijk trachtte te maken, dat ook bij humanisten sprake mag zijm van een diepgewortelde overtuiging. De stelling, dart een ni et -confess i onele poli tieke partij geen geestelijke, morele bodem heeft, werd door hem ontkend bestreden. In ieder geval geldt dit, vol gens hem, niet voor de P.v.d.A. Aan de hand van ervaringen alt z(jn werk als predikant, met name in buitenkerkelijke kringen, verduide lijkte dr. Schoonheim zijn zienswijze. Voor de Bijbel heeft men veel aan dacht. Dit blijkt zowel bij ouderen als jongeren. De bezwaren richten zich tegen traditioneel en vermorall- seerd christendom. Het is onze taak, als individuele christenen en als Kerk, deze bezwaren en belemmeringen met de heilzame kracht van de Bijbel te doorbreken. Solidariteit met de andersdenkende, ook binnen een politieke partij, is niet voldoende. Deze solidartteit kam te weinig zijm: een vervlakking vam bijbelse, chris telijke eenheid. Anderzijds dreigt bij solidariteit een teveel; wij wonden „we- reldgelijkvarmig'en verloochenen Chris tus. Deze gevaren moeten volgens de predikant niet warden onderschat. Anderen Dr. Schoonheim legde vervolgens, het tweede gedeelte vam zijn lezing, na verband tussen de bijbelse gezichtspun ten die hij naar voren bracht en zijn his torie-beschouwing. Hij achtte het c bodig te verduidelijken waarom de Mar xistische theorieën economisch en histo risch onhoudbaar zijn. Des te dieper ging hij echter in op de vraag of de politieke idealen ten aanzien van een verbeterde maatschappij in onze tijd inderdaad wezen-lijkt zijn. Hij meende, dat socialistische zijde en eveneens van diere politieke groeperingen uit sterke aandacht zal moeten worden gegeven de geestelijke en morele waarden het leven. Christenen uit verschillende partijen dienen daarin nauw same werken, in de overtuiging dat onze schiedenris en onze wereld door God wor den geregeerd, ondanks alle wisselingen in cultuur en maatschappij. ook het effen katoenen badpak Dat in de badmode aardige varianten zijn te bedenken bewees bijvoorbeeld een badpakje met een sarongachtig ge plooid rokje. De bikini's zijn in vele kleurschakeringen verkrijgbaar, met als aardige completering een jasje in zelfde stof. Sporthuis Van der Staay toonde de in Italië en Frankrijk veel ingang vindende mode op strandkledinggebied een broekje met bijpassend jasje. Veder lichte draion voor een badpak iets voor de gevulde beurs, ma heeft dan ook een bijzonder snel drogend „niemendalletje". De zeer fraaie kleuren combinaties in draion vielen bepaald op. Zeer voordelig zijn de in vele kleuren en schakeringen voorradige shorts, zo wel voor het strand als voor sportieve doeleinden, zoals de tennisbaan en het zeiljacht. Lange broeken in grappige patronen werden gedragen onder truitjes van lambswool of shetlandwol. In effen en streepdessins worden prachtige poplin jacks gemaakt, een zeer fleurige dracht voor de teenagers. Invloed van de film op de strandmode is onmiskenbaar in de Brigitte Bardot truitjes, zowel voor shorts als voor jasjes. Voor de heren is er weinig nieuws onder de zon. Noorse truien en sokken, shorts van kunststof en allerhande sport schoenen zijn er in bonte verscheiden heid. Voor het wat gure weer zijn tinneroy- broeken voor de dames zeer en voque. Terlenka en wollen plooivaste gabardi- «vorden eveneens gebruikt voor pan- Sporthuis Van der Staay kan terug- en op een uitnemend geslaagde show, ?n allerplezierigst voorproefje van, laat is hopen, een zonnige zomer. M. L. T.—K. Evenals in Rottendam zat het die Schot ten mee want toen Van- der Lee zwaar ge hinderd door rechtsbuiten Soobt na 25 minuten in de tweede helft in eigen dioel trapte was het bekeken (31). Boeselaar mocht dam met nog 14 minuten te spelen uit een penalty 32 scoren, een streden en volkomen uitgeput Spairta kon niet meer de kracht opbrengen om nog maals een bres in de Schotse defensie te slaan. Pas nadat de uitstekend leidende Engelse scheidsrechter Leafe het eindsig naal had gegeven, begonnen de Schotten te juichen. Ze wissen het: met houdendheid en de onuitblusbane sbrijd- Sparta valt rui et te spotten. Pluim voor Sparta Ook in een derde wedstrijd hebben noch Glasgow Rangers, noch Sparta zich dui delijk de sterkste kunnen tonen. Een iets gunstiger score heeft ten slotte de Ran gers als winnaar aangewezen. Maar Sparta verdient een pluim, want de wjjze waarop zij het Nederlandse voetbal in deze Europese bekerstrijd hebben gere presenteerd verdient alle lof. Spairta speel Direct daarop was het aan die kamt Van Dijk raak. Bij een hoge voorzet kopte Villenius die bal keurig weg, i juist voor de voeten van de vrijstaande Balrd, die vam grote afstand keihard in de benedenhoek schoot (2—1). Opgeven was er bij Spanta niet bij, ook al kon men moeilijk meer vam een kar» spreken. Be wonderenswaardig bleef men volhouden. Zelfs toen in de 26e minuut Van der Lee de bal met goed op zijn schoen kreeg en gehinderd door Scott de bal in de uiterste hoek van het Sparta-doel zag verdwijnen (3—1). Dat volhouden werd in de 31e minuut beloond, wamt uit een pass van Bosselaar sprintte Van Ede vrij naar het doel. Door twee man werd hij in het strafschopgebied tegen de grond gelopen Beheerst plaatste Bosselaar uit de toe gestane penalty de bal im het net (3—2). Er waren nog 14 minuten te spelen maar de Sparta-ploeg was uitgeput. Moe gestreden werkte men zich naar het ein de. Sparta was verslagen, maar met ere. Afscheid bij de S.L.F. Gisteren was voor de heer A. Bey het tijdstip aangebroken om da dienst der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektri citeit wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd te verlaten. In de directiekamer werd de heer Bey wegens verhindering van de directeur ontvangen en toegesproken door de hoofd ingenieur ir. P. J. J. Meuwese. Deze dankte het soheidende personeelslid voor de wijze waarop hij steeds zijn werk zaamheden voor de fabrieken had ver richt. Bij deze woorden en de wensen voor goede pensioenjaren sloten zijn di recte chef van de voorzitter van de perso neelsvereniging zich gaarne aan. De laat ste bood tevens een geschenk aan. In de kantine namen vervolgens de col lega's afscheid van de heer Bey. Zij lie ten hun beste wensen voor de komende jaren vergezeld gaan van een aandenken aan zijn diensttijd bij de S.L.F. V erwarmingsi nstaliatie® De rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage heeft het aanbrengen van vwwar- mimgsmstadlaties in de aan de Wasse- naaraeweg ta aanbouw zijmdte afdeling keel-, oor- en nerusheelkunde van het Academisch Ziekenhuis opgeiragen aan de N.V- Geveke Co. te Amsterdam voor een bedrag van f 280.242. „Tegenliggers niet willen storen1' t „De ervaringen uit het verleden worden een deel van de besluitvor ming in de toekomst. Het is een feit, dat uit alle gebeurtenissen uit het verleden lessen worden getrokken. Ik weet. dat mijn reactie bij de aanva ring in mijn houding in de toekomst wordt verwerkt. Men wordt nu een maal door schade en schande wijs." Aldus heeft de luitenanit-ter-zc ionig Bie Thurag woensdagmiddag bij zijm door de Belgische raad var In de aanval Meteen gooide Sparta het weer over de aairvalsboeg. Vam Ede liet evenwel een vrije kans onbenut en schoot im de 33e minuut tegen keeper Niven. Het bleef t de rust 1—1. Im de tweede helft stond Sparta meteen x>r hete vuren, maar Vam Dijk was im uitstekende vorm. Het peil zakte, wamt ook de Schatten kwamen steeds mimder tot goed opgebouwde aam vallen. Im de 9e minuut sprongen de Rotter dammers uit de band, want uit een aam- over links schoot De Vries bij een sanknmaige tegem de paal en de terug springende bal zag Vam Ede na een hard schot vam de onderkant lat terugkomen. klaamd. de heer Thumig andere officieren van de Karei Doorman vond plaats in een zaal van het genechts- Oostende. De belangstelling gering, alleen de eigenaar van de lemen gegane vissersboot, de reder Frams Legeim en een viertal nabestaanden vam de omgekomen vissers waren aanwezig. De vragen van de raad, gesteld door de havencommandant van Oostende, de heer Becu, hadden vooral betrekking op de positie van het Belgische vissersvaar tuig, voordat het door de Karei Doorman werd overvaren. Vraag: achtte i send vaartuig op een afstand van 500 yards te passeren' Vraag: wijzigingen geven? Ltz Thung: het is geen gewoonte bij kleine koerswijzigingen dat te doen ik wilde de tegenliggers niet staren. Vraag: waarom hebt u toen een a varing onvermijdelijk bleek niet met bei de machines volle kracht achteruit ge slagen? Antwoord: met het oog op de achter de Karei Doormam varende schepen. Uit mijn ervaringen dn de oorlog weet ik, welke gevolgen een dergelijke manoeuvre kunnen hebben. Paard overleed aan longontsteking Turkse uitgelatenheid afscheid geno- van de postkoets, die geladen met de „eerste" tulpebol de Inter nationale Tuinbouw Tentoonstelling Floriade in Rotterdam als einddoel heeft. Van strikjes en roosjes TN DE tearoom Van der Heyden te Leiden die door vele bloemstukjes een zomers aanzien had gekregen, toonde de jonge Leidse couturier Jean Pierre gisteravond zijn collectie voor de komende zomer. Zeven charmante V.V.S.L.-leden showden vaak al even charmante creaties. Jean Pierres voorliefde schijnt uit te gaan naar strikjes. Op de meest on- verwachte plaatsen zijn deze aangebracht, bij voorkeur aan weerszijden van de onderkant van de rok en in de taille. Groot en klein zij ontbreken nagenoeg op geen enkele robe. De korte cocktail- en avondjaponnen hebben een bollende rok, die royaal over de heup valt en naar onderen iets smal ler wordt. De lengte ds tort even over de knie. Er waren veel variaties op het thema tuniek, korte en langere overrok ken, sommige van voren opgenomen en vastgezet meteen strikje. Het kun stig en dikwijls zeer origineel verwerken van draperieën is wel de sterkste zijde van deze ontwerper. Ook de avondjaponnen getuigden van meesterschap. Heel apart van lijn was in dit genre de oudrose taftjapon, waar van het rugpand bestond uit een losse brede baan, die van boven aan een band gerimpeld was. Voor draperieën was voile het aangewezen materiaal. het fladderde in slippen uit op de rok. Een enkele avondjapon had een rok, die aan de voorzijde korter was dan aan de ach- De bruid droeg een simpel klassiek toilet van saltijnzijde. De enige versiering bestond uit een strook tule. die aan de achterzijde door middel van roosjes op de rok was bevestigd. Rozen van goed vervaardigd zag men trouwens vrij veel. Deze serie cocktail- en avondtoiletten vormde het hoogtepunt van de show Mantelkostuums De mantelkostuums konden ons helaas minder bekoren. Een bepaalde eenheid van lijn was er niet bij de pakjes. Wel waren er grappige vond sten, zoals het pakje, waarbij het jasje op de rugzijde onder de lage ceintuur een brede, wollen ruche liet zien. Mooi was de grove linnen jas met zeer laag ingezette pofmouwen, gevoerd met de rozen-imprimé stof van de bij passende japon. Eén enkele keer zag men ook een los achterpand, dat blousend op de japon was bevestigd en het geheel een elegant silhouet gaf. De japonnen waren vervaardigd van schitterend katoen bedrukt met fraaie kleuren. De combinaties groen blauw. lila-grijs en zwart-wit, waren Ln verschillende dessins verwerkt. Ook oranje nam een grote plaats in de collectie in. Jean Pierre had eveneens de hoeden ontworpen. Veel hoeden toonden brede randen, waarbij de garnering tot een minimum was beperkt. De kleinere hoe den hadden een hoge bol en werden dan boven op het hoofd gedragen. De show werd bsloten met het optre den van de zeven mannequins, die gehuld waren in zomerse creaties met hoeden en parasols van hetzelfde materiaal als de japonnen. De sohoenen, rank en steeds punl/ig, waren van de fa Van Don gen. De smaakvolle corsages en boeket- ten kwamen uit „Le jardin exotique" van de fifma C. Kriest. Hans van Bellen had de kapsels ver- G. de Vriea-Hurbrlnk. Het enthousiasme op het Sultan Ah- med-plein steeg tot grote hoogte toen de man waarom alles draait, ambassadeur Busbecq, de Turken in hun eigen taal toesprak. Dat de echte heer Busbecq vier eeuwen geleden Istanbul per post koets verliet en dat de figuur die gis teren in de koets had plaatsgenomen in Nederland gewoon Van Vliet wordt ge noemd, had geen enkele invloed op de feestvreugde, daar in Istanbul. Compleet was de tulprhol-karavaan overigens niet bij het vertrek. De mor gen voor het vertrek stierf één van de tien paarden ten gevolge van een long ontsteking. Negen paarden zullen nu de koets langs de 3404 kilometer lange route naar Rotterdam trekken. Meer dan anderhalf uur duurde de feestelijke tocht door een zonnig Istan bul. Vooraf gingen de Janitsaren in hun prachtige kostuums. Zij zorgden mte de trommels en fluiten voor de ietwat mo notone, maar zeker -toepasselijke muziek. Zes wagens volgden, geheel versierd met bloemen, voornamelijk tulpen na tuurlijk. Bij de stadspoort werd afscheid genomen van Istanbul, niet van Turkije. Want overal volgden steeds weer de hartelijke begroeting en werd weer de traditionele Turkse yoghurt „getapt". En de geschenken waren talrijk: eigen gekweekte tulpen, een groot koperen plataeau met inscriptie en een enorm plateau met twee gebraden geiten De raad zal waarschijnlijk over twee weken uitspraak doen. De rechtskundig adviseur van de rederjj van de Frans Eiza en de nabestaanden van de v(jf vissers deelde mede. dat in de loop van de volgende week een voor stel voor het bedrag van de schadever goeding, ral worden overgemaakt. In totaal komen twaalf familieleden voor een ondersteuning ln aanmerking. Leiden en de N.Z.H. werden het eens over garagebouw Rijnsburgerweg Naar wij vernemen, is overeenstem ming bereikt tussen de gemeente Leiden en de N.ZJI.V.M. met betrekking tot de garagebouw aan de Rijnsburgerweg. Lei den opperde aanvankelijk bezwaren te- egn de plannen van de N.Z.H. Men wenste een nieuwe garage ergens aan de rand van de stad (het Noorden) ten einde het uitbreidingsplan voor het Leidse-Houtkwartier geheel te kunnen volvoeren. De garagebouw van de N.Z.H. aan de Rijnsburgerweg gaat echter door. Leiden heeft zich bij de plannen van de ver voermaatschappij, die moesten worden ontworpen in verband met de naderende overgang van tram op bus, neergelegd met dien verstande, dat de N.Z.II. af stand doet van de ruimte bij het te bou- garagecomplex die zou kunnen die- voor latere uitbreiding. De N.Z.H. gaat daar dus bouwen zonder gelegen heid tot vergroting van haar bedrijf, terwijl het allerminst denkbeeldig is dat de verwachte groei van Leiden cn naaste omgeving nog eens tot uitbreiding zal moeten leiden. In dat geval zal de N.Z.H. naar een andere plaats uitzien. Aan de Rijnsburgerweg zal een werk plaats worden gebouwd. Daarachter komt een binnenplein. Vervolgens een garage van 200 meter lang en 35 meter breed. Heup gebroken De 56-jarige J. B. uit de Melchior Treuh- laan te Leiden is gistermiddag, toen hij >p de Langebrug met zijn fiets moest uit wijken voor een plotseling de weg over stekende man, gevallen. Hij brak een heup en moest naar het academisch zie kenhuis worden gebracht. Mej. H. Funke overleden Op 95-jarige leeftijd is te HMvereum overdeden mejuffrouw H. Funke. dne van 1915 tot 1925 direct rtioe is geweest van het Leidsche Volkshuis aan de Apoftihiekers- dijik. Zij volgde mejuffrouw E. Knappert Gepromoveerd tot doctor dn de let wijsbegeerte op proefschrift getiteld .Les dialogues antiques de Paul Valery", de heer A J A Fëhr geboren »c Alkmaar en thans •nende te Amsterdam loet ex geschiedenis: de heer C G chwenckc te Den Haag WARMOND Tien woningen Het bouw- en aannemersbedrijf Th. Leenen zal in het uitbreidingsplan Oost eigen rekening een tiental wonin gen gaan bouwen volgens ontwerp van i Sfeer in *t gewin f De „Nieuwe Leidsche" er in I avond in de Turk werd gehouden, is het programma voor de viering van de ko mende Koninginnedag (30 april) bekend gemaakt. Het ziet er weer uit als anders. Bijzonderheden zijn de voetbalwedstrijd in de Leidse Hout tussen de club Z.F .C. te Zaandam (die speelt In de eerste divisie) en het Nederlands zaterdagmid dagelftal en een avondvoorstelling van liet Belgische circus Dejonghe. De dag begint om 7 uur met een reveille door vier bands. Vervolgens: 8-15 uur aubade op het Stadhuisplein met mede werking van het polltie-muziekgezel- schap, 9 uur kinderfeest Gehoorzaal, 9-30 uur kinderspelen op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel, 9.30 tot 12 uur poppenkastvoorstellingen in de grote zaal van Den Burcht, van 10 uur af standwer kerswedstrijd op de markt, 10 uur carillon- bespeling, 10 uur prijsuitreiking aan oranje-dragende kinderen, 10.30 uur kerk dienst. half 2 tot half 5 sportmiddag in de Leidse Hout met voetbal, wielrennen, gymnastiek en turnen, 2 uur start oranje- wandeltocht bij de Burcht, 2 uur middag- vooretelling circus Dejonghe op het Schut tersveld, 3 uur kindervoorstelling in Ge hoorzaal van „Dikkie Bigmans", half 5 muzikale rondgang, kwart voor 5 wande- laaredefilé stadhuis, 5-15 uur prijsuitrei king standwerkers op het Stadhuisplein, 8 uur openluchtconcert, 8 uur muzikale rondgang, 8 uur openlucht dansen op het Stadhuisplein, 8 uur avondvooretelhng Op 1 januari 1960 waren er 504 leden. Het saldo was enigszins teruggelopen als gevolg van het ongunstige weer op 30 april 1959. Er was op de eerste dag van dit jaar f 4314 in kas- De heren L Questroo, J. F. Voorbij en J. C. F. Coers werden als bestuurslid op voorstel van de heer L. Brulnhof, bij acclamatie her- Dr. Ir. P. C. Lindenbergih, voorzitter van de vereniging, vertelde na de pauze iets over zijn verblijf in Israël. Hij vertoonde daarbij ook lichtbeelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7