MMock BAKKERSVERKOPEN BROODBONNEN Navo bespreekt de Westduitse bases OPVOLGERMOETVERDER UITSTEL ZELF BEPALEN Versteende overblijfselen Gesprek schildersbedrijf geschorst tot 4 april HET(0 VADERLAND Gelijkheid van kaneen. Het inoet gezegd worden, dat de socialistische ideologie daarin geheel op de achtergrond ia geraakt. Lange jaren heeft het socialisme gestreden voor de gelijkheid en daarmee bijv. de ni vellering van hogere geëmployeerden goed gepraat. De leuze gelijkheid van kansi een liberale leuze. Ieder mens moet de kans krijgen de maatschappelijke ladder te be stijgen tot de hoogste sport. Gelijkheid van kansen is de dood van de klassemaatschap pij, waarmee het socialisme tientallen jaren de verschillende groepen van de be volking tegen elkaar heeft opgezet. Zodra er gelijkheid van kansen is, vallen de gren zen tussen de klassen weg, doordat de besten en de flinksten uit de lagere regionen naar boven stijgen en de minder intelligente en kraehdge naar eenvoudiger millieus over gaan. Gelijkheid van kansen geldt dus vooi iedereen, maar het houdt ook in, dat d< ongelijkheid wordt erkend en naar behorer gewaardeerd, met andere woorden de gelijk heid van kansen en de nivellering horen bij elkaar, het één is niet bestaanbaar zonder de ander. Deze meileuze is nog wel van d> socialistische instellingen, maar se is zei niet meer socialistisch. Advertentie EN BESCHERM UW KEEL MET ROTERSEPT! 1 JeAolLsLranl Elke uitlating van elders, waaruit blijkt, dat er in de wereld mensen leven, die het vertrappen van de mensenrechten tot in het diepst van hun hart verafschuwen en die daartegen met alle klem protesteren, moet voor de gekleurde bevolking van Zuid- Afrika een teken van hoop zijn. Zij kan er het vertrouwen uit putten, dat zij in haar 1 strijd niet alleen staat, ja, dat de hele wereld i in haar naam om recht vraagt. Maar ook daarom is het dan jammer, dat de brief van de minister-president aan de Tweede Kamer i niet duidelijker zegt waar het, voor het Nederlandse gevoel, op staat. Daar komt nog iets bij. Nederland is van oudsher door historische banden met Zuid- Afrika verbonden. Dat ook in Nederland de mensen de straat zijn opgegaan om te pro- i testeren, dat ook daar protcstvergaderingen worden gehouden, dat het ook van daaruit protesttelegrammen regent, heeft in het buitenland bijzondere indruk gemaakt. Ne- dcrland krijgt op die manier wel heel in het bijzonder de plicht om duidelijk te spreken. Ook en juist de vriend van Zuid-Af rika moet in deze dagen zijn stem verheffen en onomwonden zeggen, dat hjj zich door de recente gebeurtenissen diep in zijn vriend- schap geschokt voelt. Vijftien jaar na de bevrijding JJE Nederlandse bakkers gaan een grootse actie voeren ten bate van de miljoenen mensen in andere werelddelen, die nog honger lijden. De gehele Neder landse bakkerij zal tussen 9 en 14 mei a.s. broodbonkaarten gaan verkopen, waarvan de op brengst geheel ten goede zal ko men aan een jonds, dat ten doeh heeft de verbetering van de graancultuur en broodvoorzie ning in streken op de wereld, waar gebrek is. Hiertoe wordt samengewerkt met de Wereld Voedsel Organisatie en de Ne derlandse Organisatie voor In ternationale Bijstand (NOVIB). In de laatste wereldoorlog speel de de broodbon een grote rol. Brood was in die dag?n het sym bool van het leven. Deze zelfde bonkaart nu, die destijds letter lijk goud waard was, hebben de bakkers gekozen als middel waar mee deze actie gevoerd zal wor den voor de mensen die ook nu nog honger lijden in de wereld. De broodbonkaart van september 1944, de laatste kaart, die voor ons gehele land geldig was, zal in drie miljoen exemplaren worden herdrukt en voor een kwartje per stuk aan het Actie tegen de honger publiek worden aangeboden. De Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft op zich genomen voor de ver spreiding van de bonkaarten te zor gen evenals voor de verrekening. De bakkers krijgen dus thuis bezoek en behoeven niet van te voren bestel lingen te doen. Voor het voeren van de actie is een comité gevormd onder be- schermschap van Z.K.H. Prins Bernhard. In het comité hebben vooraanstaande figuren uit alle geledingen van de Nederlandse Bakkerij zitting, grootbedrijf, mid den- en kleinbedrijf, coöperaties en werknemers zijn vertegenwoor digd. In het nationaal aanbevelings comité van de actie, die gevoerd wordt onder de leuze: Brood in de Wereld, hebben voorts nog zit ting de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de ministers Luns en Marijnen, de staatssecretaris sen Roolvink en Veldkamp en de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer. Het secretariaat van het uitvoerend comité is geves- Aanleiding tot de actie is ge weest de eveneens begin mei in Amsterdam te houden grote expo sitie NEBATO, die bedoeld is als een manifestatie van de Neder landse bakkerij en tevens het feit, dat het dan precies vijftien jaar geleden is, dat ons land werd be vrijd. Jaarlijks sterven er over de gehele wereld nog 30 tot 40 miljoen mensen door de honger. Van alle vijf men sen, die aan het einde van hun leven komen, sterven er bijna vier door ge brek aan voedsel. Om in deze nood verlichting te brengen heeft de We reld Voedsel Organisatie reeds een vijfjarenplan ontworpen ter verbete ring van de graancultures in deze ge bieden. voorlichting op landbouwkun dig gebied, opleiding van deskundi gen enz. Om mede te helpen dit plan te doen slagen, gaan de Nederlandse bakkers nu een actie voeren. De zes tig landelijke organisaties, die bij de NOVIB zijn aangesloten, hebben al toegezegd in eigen kring propaganda te zullen voeren voor deze bakkers actie. Bovendien telt de NOVIB nog 256 plaatselijke afdelingen. Het Nederlandse publiek zal er voor moeten zorgen dat deze ac tie een eclatant succes wordt; de moeite van de bakkers zal dan ook ruimschoots beloond zijn. Symbool van honderd jaren vakmanschap: Eisenhower over kernproeven President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie gezegd dat zijn opvolger het recht heeft een besluit te nemen r een verlenging van een uit stel voor kleine ondergrondse kernproeven die niet/te contro leren zijn. voor kleine ondergrondse proeven die ontdekt kunnen worden. Men zou voorts gentlemans agreement moeten voor kleine oncontroleerbare dergrondse proeven. Over de duur van het uitstel sprak de president zich niet uit, maar uit zijn verklaringen bleek wel dat hij de rest van zijn ambtstermijn, die op 20 januari afloopt, op het oog heeft. Het feit dat de Sowjets concessies op het gebied van de kernproeven hebben gedaan, betekent dat zij verder willen onderhandelen. Er zijn tekenen dat zij tot overeenstemming willen komen ontwapening en dat zij een einde de proeven willen maken, aldus Eisen hower. Het is heel goed mogelijk dat de kwestie van het aantal inspecties ter plaatse, in verband met een verbod ff» socks of standing ll 261) Spreekt iemand over versteen de organische overblijfselen uit voor historische tijden, dan geeft hij een veel nauwkeuriger omschrijving van zijn bedoelingen, dan het woord fos siel vermag nit te drukken. Want het woord fossiel heeft met verstenen niets uitstaande, maar is afgeleid van het Latijnse woord fossilis, dat zoveel als „uitgegraven" betekent, d.w.z. uit gegraven nit de landbodem. Ieder zal moeten toegeven, dat er wei dnizend dingen uit de grond kunnen worden gegraven die althans volgens onze begrippen onmogelijk tot de fos sielen gerekend kunnen worden. De onnauwkenrigheid van het woord fossiel, mag ons doen ver moeden, dat het be grip niet nit onze tijd stamt, want de moderne wetenschap zou ongetwijfeld een veel treffender woord voor deze versteningen hebben bedacht. Het blijkt Inderdaad, dat fos sielen ook aan veel oudere kuituren bekend zijn geweest en dat zü wat nog merkwaardiger moet worden genoemd door ver schillende geleerden uit de oudheid ook werkelijk als versteningen van levensvormen werden aangezien. Uit nagelaten werken van Herodotus 5de eeuw v. Chr. en van de filosoof Xenophanes 6de eeuw v. Chr. is duidelijk gebleken, dat de Grieken reeds voldoende kennis hadden ge nomen van gefossileerde schaaldieren en weekdieren, die zij hadden aan getroffen op plaatsen hoog in het ge bergte. ver van de zee verwijderd. Hieruit hebben zij de modern aan doende gedachte geformuleerd van de aarde, die in ver vervlogen ge tijden onder de zee bedolven is ge weest en nadien weer uit het natte element is herrezen. De versteningen werden destijds beschouwd als over blijfselen van recente levensvormen. De Griekse filosoof en natuuronder zoeker Empedocles sprak echter al de zeer moderne mening nit, dat de ver steende dieren, of dito skeletstukken TOCH IS HET ZO! hebben toebehoord andere dan recente soorten. Hij maak te echter weer de fout enkele grote beenderen voor het gebeente van een reusachtig voorhistorisch mens te houden, een vergissing die in de loop van vele eeuwen nog herhaaldelijk zou worden gemaakt, ten eerste om dat de kennis van het beenderstelsei van mens en dier nog onvoldoende ontwikkeld was, ten tweede omdat men zich moeilijk geweldige dieren uit prehistorische tjjd kon voorstellen, en voorts, omdat men altijd geneigd is bepaalde vondsten te interpreteren overeenkomstig de gedachtenwereld waarin men leeft. Wat de Romeinen betreft, zij zjjn in het algemeen op pa leontologisch gebied niet veel verder ge komen dan de Grie ken. Met uitzonde ring van Lucretius, die in de eerste eeuw v. Chr. verkondigde, dat de eerste mense lijke wezens primi tief moesten heb ben geleefd, aangezien zU uitsluitend tanden, vuisten en nagels als werk tuig en verweermiddel bezaten. Later bewerkten zij boomtakken en steen om aan hun groeiende behoeften te gemoet te komen en vervolgens kul- tiveerden zij het vuur! Tenslotte ont dekten zij het metaal, waaruit de in middels reeds hoog gekultiveerde mens wapens en andere benodigd heden maakte en wel eerst brons en later pas ijzer. Niemand zal thans aan dit relaas van Lucretius veel kunnen verbeteren. Maar in de oudheid verwierven zulke theorieën als Empedocles en Lucretius verkondigden, nog weinig aanhang en de geleerden verdiepten zich liever in de materie van prehistorische reuzen en goden, waaraan de opgegraven fossiele beenderen zouden hebben toe behoord. Door het Christendom werd deze neiging aanvankelijk niet ge wijzigd, doch alleen in de Christelijke godachtensfeer omgebogen. Daarover een volgende keer. zelfs een besluit wordt genomen. Op de conferentie zouden de vier mai alleen hun tolken bij zich hebben, klaarde Eisenhower. De president zei nog dat minister Her ter een bepaalde afspraak over moge lijke goedkeuring door de senaat bright, de voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen. Hij zei echter met wat deze afspraak inhoudt, maar de verklaring van de pre sident scheen erop te duiden dat Ful- bright meegaat naar de topconferentie met het oog op het feit dat daar waar schijnlijk over een verdrag zal worden gesproken. Advertentie PAS OP KEELGEVAARI NEEM ROTERSEPT! Frangoise Sagan contra NV Bruna Bij de civiele kamer van de recht bank te Utrecht, is gisteren het pro ces geïntroduceerd, dat door de Fran se schrijfster Frangoise Sagan tegen de N.V. uitgevers mij. Bruna te Utrecht en de jonge Limburgse schrijver Theo Denessen, woonach tig te Parijs, aanhangig is gemaakt d grond van vermeend plagiaat. Als gevolmachtigde van de Franse- schrijfster en van haar beide uitgevers respectievelijk te Parijs en te Brussel treedt op mr. A. Mout te Den Haag. die bij de rechtbank te Utrecht wordt vertegenwoordigd door mr. P. H. Rink. Voor de gedaagde partijen treden op mr. L. J. van Apeldoorn en mr. F. H. van Ravenswaay te Utrecht. Bepaald werd dat over vier weken, op 27 april, de procureurs van de ge daagde partijen antwoord zullen geven op de uitgebrachte dagvaarding, w in wordt gesteld dat er vele punten overeenstemming zijn tussen de ro Un certain sourire van Frangolse Sa gan en Als het morgenkrieken van De nessen die dit boek schreef oirder de naam Mei d'Orval. Bij het verleggen van het riviertje de Hunze in Drouwenerveen, heeft mer. de schedel van een oeros gevonden Deze schedel, die nog geheel intact is, is waarschijnlijk 3-000 jaar oud. De ho rens van de schedel hebben een mid dellijn van 30 centimeter. Men ver moedt dat bij verder zoeken nog het gehele geraamte van deze oeros worden gevonden. ALS U KEELPIJN HEBT ROTERSEPT! Werktijdverkorting bij N.V. Hoogovens vanaf 1 april Bij de koninklijke Nederlandsche hoogovens en staalfabrieken N.V. te IJmuiden zal, blijkens mededelingen in de bedrijfscourant „De Grijper", de werktijd in drie perioden gelei delijk worden verkort van 48 tot 45 per week. De eerste periode van uur per week begint, mits o.a. goedkeuring van de vakraad voor de metaalindustrie wordt verkregen, op 1 april a.s. en duurt tot 1 januari 1961. Het nurloon blijft voorlopig on gewijzigd. De vrije diensten worden als gewone snipperdagen betaald. De beambten die 46 uur per week werken, volgens het voor de arbeiders geldende schema, de beambten die 42 uur per week werken zullen door werk tijdverschuiving in de eerste periode 1 vrije zaterdag per maand krijgen. Daar de beslissing van o.a. de vak- raad voor de metaalindustrie nog niet bekend is, is het niet uitgesloten dat de eerste periode pas op een later tijdstip ingaat. De tweede periode met een werktijd van 46 uur loopt van 1 jan. 1961 tot 1 jan. 1962, de derde met een werktijd van 45 uur begint op 1 januari 1962. Bij de vaststelling van het sche ma is rekening gehouden met vakanties, tijdstippen waarop grote uitbreidingen i werking worden gesteld enz. Voorts is een commissie werktijdver- korting-produktiviteitsbevordenng in het leven geroepen, waarvan zes leden door de ondernemingsraad zijn aange- zen. Deze commissie zal nagaan wat op allerlei gebieden kan worden ge daan om de produktiviteit te vergroten, daar het alleen door een verhoging van de produktiviteit mogelijk is bij een korter aantal werkuren de produktie op peil te houden. Scholieren beginnen vluchtelingenactie Honderdduizend leerlingen van het voortgezet en middelbaar onderwijs zullen vrijdag overal in het land aan bellen met bestellijsten voor vluch- telingenpostzegels en bevrijdingskaar- ten. Daarmee begint de verkoop van de bevrijdingskaart die onder de naam nationale bevrijdingsmanifes tatie 1960 is bedoeld om tegenover Koningin Juliana blijk te geven vreugde over de bevrijding. De opbrengst van de kaart met de daarop geplakte postzegels wordt door H.M. de Koningin ter beschik king gesteld van de vluchtelingenhulp in het kader van het wereldvluchte- lingenjaar. 27 en 31 ct SENATOR .alleen om de geur al! Extra-vluehten met DC 8 naar New York De K.L.M. zal, naar wij vernemen, eerder dan aangekondigd was haar nieuwste aanwinst, de Douglas DC-8 voor het vervoer van passagiers en vracht inzetten op de dienst Amster dam-New York. Dit zal geschieden in de vorm van extra-diensten en zo dat zaterdag 2 april a.s. avonds om half zeven de eerste van deze extra-diensten van Schiphol zal vertrekken. Dit vliegtuig komt om half n 's avonds plaatselijke tijd in New aan. Het zal 3 april acht uur 's gens uit New York vertrekken Schiphol en daar des avonds omstreeks De tweede extra-dienst zal een week later. nl. op 9 april, van Schiphol trekken en op 10 april des avonds op de Nederlandse nationale luchthaven te- zijn. >P deze extra-diensten zal de kajuit indeling bestaan uit 24 plaatsen eerste klasse en 93 plaatsen economy klasse, dezelfde indeling als voorzien is de geregelde dienst met de DC-8 die op zaterdag 16 april zal beginnen. Advertentie CONFLICT NIET WAARSCHIJNLIJK (Van onze sociaal-economische redactie) Het ziet er naar uit, dat er in tegenstelling tot het bouwbedrijf in het schildersbedrijf geen con flict zal uitbreken. De drie voor zitters van de schilderspatroons organisaties hebben gistermorgen bij minister De Pous wel geen optimistische boodschap meege kregen over een eventuele door berekening van loonsverhogingen, maar het gesprek dat daarna gis termiddag volgde met de werk nemers geeft reden tot optimisme. Partijen zijn het weliswaar niet eens geworden met elkaar, maar de werknemers hebben anderzijds niet stug vastgehouden aan hun eerder ingenomen standpunt, dat indien er per 1 april geen ont- In Parijs zijn vandaag de mi nisters van defensie van de Navo-landen bijeen gekomen om van gedachten te wisselen over de kwestie betreffende de logistiek en de opleiding. De ministers die twee dagen in de Franse hoofdstad blijven, zullen aan dacht schenken aan de Westduitse behoefte aan bevoorradingsdepots en oefenterreinen in het buitenland. De- kwestie is in het middelpunt van de belangstelling gekomen door het benaderen van Spanje door Bonn. In Navo-kringen verwacht men echter dat dit incident overschaduwd zal wor den door een algemeen debat over ,de noodzaak voor de Navo-landen om tot gezamenlijke oplossing van de gstukken inzake logistiek en oplei ding te komen. Een aantal landen, waaronder Frankrijk, heeft laten weten dat het bereid is West-Duitsland te hel pen. Er zijn berichten, dat Parijs de West duitsers heeft aangeboden de luchtbasis Cognac in West-Frankrijk te gebruiken. Voorts zou er sprake zijn van een West duits oefenterrein voor luchtdoelwapens Griekenland. Op de conferentie zal ook worden gesproken over een Amerikaans voorstel, dat West-Europa een gro ter deel van de defensielast op zich neemt, terwijl de Brit Watkinson zal pleiten voor concentratie de financiële krachtsinspanningen op de versterking van het zwaard en het schild van de Navo. j is van oordeel dat men zich in euw van de kernwapens niet moet instellen op een langdurige oorlog en zich dus niet moet concentreren op het opslaan van voorraden. Hier zal hij waarschijnlijk de Westduitser Strauss tegenover zich vinden. Complot in Algiers tegen De Gaulle Uit onderschepte vlugschriften en documenten blijkt dat de rechtse po litieke groepering die bekend staat als M.P. 13 de bevolking gelden vraagt ter voorbereiding van gewa pend verzet tegen het regiem van president De Gaulle, zo heeft de po litie in Algiers meegedeeld. M.P. 13 werd door haar leider, Ro bert Martel, op 27 jan. jl. ontbonden, drie dagen na de muiterij in Algiers. Martel en zijn voornaamste mede werker Maurice Crespin bleven gedu rende de negen dagen van de opstand in het universiteitsgebouw dat door het vroegere parlementslid Pierre Lagaillarde bezet werd gehouden. Na de capitulatie van de opstande lingen verdwenen zij. Tegen beiden zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd, maar geen van hen is tot nu toe ge vonden. De groep heeft nooit meer dan 500 600 militante leden geteld; maar zij kan rekenen op de steun van dui zenden Europese kolonisten. Zij heeft m september 1958 de naam M.P. 13 aangenomen. Van der Giessen en Biesbosch bouwen twee KPM-schepen De N-V< .Koninklijke paketvaart maatschappij heeft opdracht ver leend tot de bouw van twee motor- vrachtschepen van ieder circa. 14.000 ton deadweight voor oplevering om streeks september 1961 Deze sche pen zijn bestemd voor de algemene vrachtvaart. Deze schepen, uitgerust met een B en W-motor met een machinever mogen van 5400 apk, zullen worden gebouwd door C. van der Giessen en zonens scheepswerven N.V. te Krim pen aan de IJssel en de N.V. Scheeps werf en machinefabriek De Bies bosch te Dordrecht. De dienstsnel- heid zal circa 13% mijl bedragen. werp-c.a.o. zou zijn ingediend bij het College vari Rijksbemidde laars, men van alle ten dienste staande middelen gebruik zou maken. De voorzitters van de werknemers organisaties in het bouwbedrijf wa ren gistermiddag namelijk bereid de patroonsbonden nog de tijd te geven tot maandag 4 april om zich nader in eigen kring te bezinnen. Wij heb ben reden om aan te nemen, dat de algemene bond van schilderspatroons nog deze week opnieuw een ledenver gadering zal bijeenroepen. De leden vergadering yan v»>rige week van de ze bond heeft het hoofdbestuur een bindend mandaat opgelegd, dat waar schijnlijk afwijkt van de standpunten van de r.k. en de christelijke pa troonsbonden. Wanneer de algemene patroonsbond in tweede instantie zijn standpunt heeft bepaald zullen de hoofdbestu ren van de werkgeversorganisaties opnieuw onderling overleg moeten plegen. Volgende week maandagavond heeft dan het nieuwe gesprek met de werk nemers plaats. Het standpunt van de algemene bond, die naar men ver moedt tot nog toe niet bereid ge weest is zover te gaan als de ande re patroonsbonden, zal uiteraard van groot belang zijn, voor het vinden van een oplossing. Het gesprek van gistermiddag heeft bewezen, dat partijen bereid zijn elkaar zo lang mogelijk vast te houden. Wellicht heeft van werkne merszijde de verwachting een rol ge speeld, dat de werkgevers uiteinde lijk bereid zullen blijken gezamenlijk een percentage tot loonsverhoging voor te stellen, koord kan gaan. V-'V piV. - Advertentie GULDENS VOORDELIGER! Leider luchtaanval op paleis van Soekarno in arrest Het commando van het Indonesi sche leger heeft de gevangenneming bekend gemaakt van de leider van een opstandige organisatie in Indo nesië, die ervan wordt verdacht, de man op de achtergrond te zijn van de luchtaanvallen, die enige tijd ge leden door een officier van de lucht macht, Maukar, zijn ondernomen op het paleis van Soekarno te Djakarta en een militaire school te Bandoeng. De gearresteerde heet Samuel Karun- deng, en is een der leiders van de ver boden organisatie ..Manguni". Andere leiders konden de vlucht nemen en heb ben zich aangesloten bij opstandelingen- Uit het verhoor van Samuel Karun- deng zou zijn gebleken, dat het mis lukte plan hierin bestond, de Indonesi sche regering door terreurdaden te brengen tot onderhandelingen over een wapenstilstand met de opstandelingen. De Mangoeni was er in geslaagd. Baron Van Heemstra begraven Op de algemene begraafplaats van Oosterbeek heeft gisteren de begrafenis plaats gehad van de op 80-jarige leef tijd overleden oud-commissaris der ko- meerde Westerkerk te Arnhem werd vooraf de rouwdienst gehouden, die ook werd bijgewoond door de tegenwoordige commissaris van de koningin in Gelder land, mr. H. W. Bloemers. De dienst werd geleid door ds. K. M. R. van der

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5