Plan Meerburgerpolder krijgt vaste vorm Leidse sportveldensituatie zal dit jaar ongunstig blijven Arena bracht Jospeh in Dothan voor middelbare scholieren Leidse politiemannen hadden een leuke toneelavond NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 31 MAART 1960 Agenda voor Leiden Donderdag Antonius clubhuis, 8 uur: Comité Be vrijdingsdag 1945, bespreking plannen optocht. Ambachtsschool, Haagweg 4, 8 uur: Uitreiking diploma's. Restaurant Van der Heyden, 8 uur: Modeshow Jean Pierre. De Doelen, 5 uur: Buitengewone alge mene ledenvergadering Het Nederland- sche Roode Kruis. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Abonnements concert Residentie Orkest; solist: Cor de Groot, piano. Oegstgeest, Het witte Huis, 8 uur Modeshow Eerste Oegstgeester Confec- tiehandeL Vrijdag Haven, salonboot Ursula, 24.30 en 7— 9.30 uur: Bevolkingsonderzoek t.b.c. 't Schuttershof, 10 uur: Opening tiende Paasvee tentoonstelling. Het gulden Vlies, 8 uur: Ledenverga dering Arjos. R.K. technische school Don Bosco, Boerhaavelaan 44, 8 uurDiploma-uit reiking. Oegstgeest, Oranjelaan 3, 8 uur: ledenvergadering Vereniging voor In ternationale Rechtsorde. Zaterdag Collegezaal Kamerlingh Onneslabora- torium, Nieuwsteeg 18, 10.45 uur: gres Verbond van wetenschappelijke derzoekers over taalproblemen bij int. wetenschappelijk contact. Schouwburg, 8 uur; Chr. zang-spelclub Staalwijk en omgeving, uitvoering ope rette Sprookjesmelodie. Eind Montgomerystraat, 3 uur: Eerste steenlegging Geref. Bevrijdingskerk. Lubherse kerk, 7.1$ uur: Avondgebed, Oegstgeest, Het witte Huis, 35 uur: Receptie firmanten fa. J. van der Luyt en Zn t.g.v. vijftig- reap. veertig jarig jubileum. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Hier ben ik, hier blijf ik (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De liefdes nachten van Luoretda (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Wolven in de schaapskooi (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Vier despe rado's (14 Jaar); donderdagcyolusDe straat der geverfde lippen (18 jaar). Studio (2.30, 7 en9.15 uur): Der Maulkorb (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): En eeuwig zingen de bossen (14 jaar). Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibloüheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.3Ö u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, el ke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en vaD 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst i nde vakanties), concierge Koli- makersteeg 16a. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Haagse architect gaat in Leiden bouwen IN HET PLAN Meerburgerpolder, aan een randweg die de grens vormt tussen Leiden en Zoeterwoude, zal een aantal woonblokken worden ge bouwd door de Haagse architect H. C. P. Nuyten B.N.A. In enkele van deze blokken zijn architectonische „handigheidjes" toegepast. Twee ervan be treffen het onderbrengen van twee grote woningen voor grote gezinnen en twee woningen voor alleenstaanden in een woonblok dat verder toch uit gewone drie- of vierkamerflats bestaat. In het gehele project van de heer Nuyten komen drie blokken bejaarden- wonitngen, omvattende 32 woningen. De blokken bestaan uit twee woonlagen, een begane grnond dius en een eerste verdie ping. Deze bovenste rij zal aan een galerij komen te liggen In galerijbouw worden ook opgetrokken drie blokken, waarin 72 woningen zijn ondergebracht. Er zullen vier woonlagen zijn die echter niet zoals meestal worden gebouwd op een souterrain. De architect heeft de bergruimte niet halif onder de grond, half daarboven geprojecteerd, maar een onderhuis ontworpen dait geheel op de begane grond lrigt en waarin be halve de boxen voor de flatbewoners ook garages komen. De ligging parterre heeft het bezwaar dat de woonlagen een halve etage hoger komen te liggen, anderzijds wordit de mo gelijkheid geschapen garages te bouwen en de bewoners een bergruimte te geven die gemakkelijk miert fietsen en vooral de zware bromfietsen en scooters is te be reiken. Zes blokken ziulliién portiekwoningen zijn. Op een onderhuis zullen drie woon lagen worden gebouwd, in tobaal 144 wo ningen- Negen bedden In deze portiokwondnigblokken heeft de heer Nuyten zowel -woningen voor grobe gezinnen als woningen voor al leenstaanden gepnojeateend. Deze af wijkende woningen bevinden zich in de .koppen" van de woonblokken. De heer Nuyten heeft een deel van het onderhuis onder de flat aan de kop van he>t woonblok getrokken bij deze flat. In deze runmibe worden twee slaapkamers gemaakt. Hierdoor is een woning omitsbaan waarin plaats is voor negen bedden. Deze woningen krijgen een aparte ingang en een extra berg ruimte. Vua een aparte trap bereikt men dus het «P eerste woonlaag gelegen deel van de woning. De tegenover deze extra slaapkamers zijnde Tucmvte van het onderhuis Leent zich uitstekend voor het onderbrengen van een woning voor een alleenstaande. Dit type -woningen zal bestaan udit: woon kamer. slaapkamer, keukentje en douche ruimte. Het aandJeel van de heer Nuyten in het plan Meer burgenpokter omvat dus 32 wo ningen voor ouden van dagen, 72 galerij- WKMVimgen, 144 portiekwoningen, waar onder 12 voor grote gezinnen, 12 woningen voor aUHeensbaainidlen en 32 garages. Op de maquette staat Ln het midden van dit gedeelte een L. Wegenstelsel Zoals bekend, wóndt ter hoogte van hét gemeentehuis van Leiderdorp een brug gebouwd ter vervanging van de tegen woordige, veel te smalle Leiderdorpse bnug. Doze zal dus van do Berkenkade aansluiting geven op de Hoge Rijndijk ter hoogte van het rusthuis Gwenshoek. Die weg loopt dan door de Meerburger- paldler telt het punt waar in de toekomst een brug over het Rijn- en Sohiekanaal wordt gebouwd, dot is ter hoogte van de Lorentzkade. Later wordt de weg nog doorgetrokken op de Lammebrug aan. Van het Leidse uitbreidingsplan Meerburgerpolder heeft de Haagse architect Nuyten nu het deel ontwor pen, waarin op deze maquette van de gemeente Leiden een L staat (tussen P en K). Hier volgt een ver klaring van de letters. A (boven hoek links) torenflat aan de Ka- n3alweg, B Rijn- en Schiekanaal, C bestaande nieuwe bebouwing aan de Kanaalweg, D open tereïn voor be bouwing bij de torenflat, E Hoge Rijndijk, F te bouwen brug over de Rijn in de gemeente Leiderdorp ter hoogte van het gemeentehuis, tussen Berkenkade en Hoge Rijndijk (ter vervanging van de smalle Leider- dorpse brug Bruggestraat), G kruis punt van afrit brug met de Hoge Rijndijk (ter hoogte van het rust huis Grenshoek), H randweg grens Zoctcrwoudc-Lcidcn door de Meer burgerpolder, naar de brug die ter hoogte van de Lorentzkade zal wor den gebouwd, I uitmonding verleng de Lekstraat op deze randweg, J uit monding van verlengde Meerburger kade op de randweg, K sterflat op de hoek tussen de Hoge Rijndijk en de randweg, L flatbouw ter afsluiting van de stadsbebouwing, M midden- standsbouw, N bejaardencentrum, O bescheiden winkelcentrum, P bij zondere bebouwing (scholen bijv.), R lagere bebouwing als overgang van de bestaande beneden- cu bo venwoningen naar de hogere bouw. Bahalva dot deze weg door de Meer burgerpolder voor de nieuwe wijk zelf, die toch ad enigszins geïsoleerd ligt, van belang is, zal hij. ais de brugbouw ter hoogte van de Lorentzkade is gereali seerd, een wel zeer gewenste schakel vormen in de route Lammebrug - Kanaal- weg - richting Leiderdorp. Het verkeer zal dan de Wilhelmimabrug kunnen ver- Op twee plaatsen is het straten- stelsel van het uitbreidingsplan Meerburgerpolder op deze randweg aangesloten. De ene aansluiting wordt verkregen door doortrekking van de Lekstraat en de andere door verlenging van de Meerburgerkade (met een ombuiging even voorbij de Leedestraat). De ligging van de woonwijk ten opzichte van het ver keer zal te zijner tijd, na de aanleg van de weg, ongetwijfeld veel ver betering ondergaan. Vier elementen He.t stedebouwkunidlhgie plan bestaat in zijn tobafliiteiiit uit een composaitfiie vain vieir elementen. Ten eerste een complex van 97 eengezitnswonnrigen (wexnómigwetbouw) en 36 eengezinswoningen (mMdenstands- bouw), waarmee de bestaande bebouwing van boven- en benedenwoningen en de lintbebouwing langs de Hoge Rijndijk tot een afgerond geheel wordit gemaakt. Er moet een hairmomische ovengang zijn naar hogene bouw. Ten tweede is gedacht aan een ramdibe- bouwing van flats in drie en vier woon lagen, 016 woningen, drie tezamen met 32 bejaandenHgailerijwaningen in twee w lagen een drietail mime hoven vort Deze hoge randibefoouwing geeft het eind van de stadisbebouwiiig op driit punt Het derde element is de zuid-westelijke hoek van het plan en bestaat uit eei groep vatn 44 middensbandswoningen. drie is omgeven door bnede groenstroken watenpari.ijen. Het is de bedoeling, dat hier een woonbuurrfcje ontstaat van parti culiere bouw dn een open bebouwing van twee en drie woningen aaneen. Nog een torenflat Binnen deze drie elementen is een centrum ontworpen, bestaande uit een bescheiden winkelcentrum van 6 win kels met bovenwoningen en 6 dagwinkels, een drietal terreinen voor openbare en bijzondere gebouwen en een flat met on geveer 40 maddenstandswonnngen in 3 en 4 lagen. Bij het kruispunt van de Hoge Rijn dijk en de randweg langs de grens van Zoeterwoude staart in het plan een ster- torenflat met trien lagen als bijzonder ac cent brij de entree van de stad. De capaciteit van het uitbreidingsplan bedraagt in totaal 502 woningen, die als volgt z(jn te verdelen: Arbeiders-eengezinswoningen 97, arbei ders-meergezinswoningen (in drie lagen) 144, arbeiders-meergezinswoningen in vier lagen 72, middenstands-eengezinswonin gen in vier lagen 72, middenstands-eenge zinswoningen 80, middenstands-meerge zinswoningen in drie lagen 9, midden stands-meergezinswoningen in vier lagen 32, middenstands-meergezinswoningen in tien lagen 30 woningen, bejaardenwonin- gen 32, woningen b(j de winkels 6. In deze capaciteit zijn niet opgenomen een eventueel bejaardentehuis en de hui zen, die later langs de Roomlburgerweg kunnen worden gebouwd. Het plan bevat dus 345 arbeiders- en 157 middenstands- woningen. De verdeling van de een- en meergezinswoningen is: 177 eengezms en 325 meengezins, dat is respectievelijk 35 en 65 procent. Ook in 1959 zag de Leidse Sportstichting zich geplaatst voor de ondankbare taak een toenemend aantal sportbeoefenaren en scholieren ruimte te bieden op een te gering aantal sportterreinen. Het hier door veroorzaakte zeer Intensieve ge bruik van de velden en de langdurige droogtepcrlode waren oorzaak, dat het onderhoud van de grasvelden ln '59 bij zonder grote zorgen gaf. Zo lazen wij ln het jaarverslag 1959. Zeer belangrijk was die ingebruikne ming van de bij velden van de Kikker- polder en de opdracht tot voltooiing van de accommodatie van het hoofdgedeelte van dit complex, die in december kon worden verstrekt. Niettemin zal de vei- densituatie in i960 ongunstig blijven. Het tekort aan wedstrijd- en oefenge legenheid voor de zwemsport, de zaal sporten en het wielrennen werd ook in 1959 ernstig gevoeld. Wel werden belang rijke vorderingen gemaakt bij de voor bereiding van diverse plannen voor deze sporten, maar nog geen enkele zekerheid bestaat, dat binnenkort tot verwezen lijking van de plannen kan worden over gegaan. Te betreuren valt dat de ijsbaan op het Schuttersveld moest verdwijnen en een nieuwe ijsbaan nog niet beschik- baar is. Verheugend is, dat de Sportstichting ook in het afgelopen jaar door het ge meentebestuur zeer nauw bij de voorbe reiding en uitvoering van plannen werd betrokken. Met de sportverenigingen werd prettig samengewerkt. In vele ge vallen kon in samenwerking met de clubs 'n verbetering van de accommo datie worden bereikt. De Sportstichting zorgde dan voor de nodige materialen, de werkzaamheden werden door de clubs uitgevoerd. Naar het zich laat aanzien zullen op deze wijze ook in i960 verbe teringen tot stand kunnen komen. De belangstelling voor de beoefening van de tennissport is de laatste jaren sterk toegenomen. In 1958 waren nog slechts 350 personen bij een Leidse tennis club aangesloten, in 1959 steeg dit aantal tot 650, thans worden reeds 750 beoefe naars geteld. Verheugend is daarbij de belangstelling van de jeugd, waarvan het aantal in twee jaren steeg van 80 tot bijna 300. Bij deze cijfers zijn nog niet begrepen de spelers en speelsters op particuliere banen en die, welke spelen in het kader van de Universitaire Sport vereniging. Het aantal studenten wordt geschat op 200- Voorts bestaat er grote belangstelling van particulieren, die niet verenigingsverband willen spelen aanvragen voor banen door dergelijke kleine groepjes kan thans niet worden voldaan. Er is aanleiding aan het gemeentebe stuur te verzoeken de voorbereiding ter hand te nemen voor de stichting van een tennispark van 6 banen en hiervoor een zo groot terrein te kiezén, dat het tot 9 hanen kan worden uitgebreid. Teneinde een zo guqstig mogelijke spreiding over de stad te verkrijgen is gevraagd voor de stichting van het temïispark ln zuid-west Waardevolle voorstelling in Leiden t der Hoeven, heeft Vondel temidden van vele schilderijen er één zi hangen van Jan Pinas. Een kunstwerk was het niet en Vondel werd er dan ook niet door ontroerd, maar het gaf hem de idee. Op dat schilderij werd het met bloed besmeurde kleed van Jozef aan zijn vader getoond. Toen is Vondel gegrepen door de geschiedenis van Jozef, die door zijn broers werd verkocht, nog wel aan de erfvijanden, aan de Ismaelieten. Hij heeft de herhaling ervan in de geschiedenis gezien. 1 Vondel 3 fel hartstochtelijk partij koos, verzwakt de eenheid der Christenen. De vijanden (en Vondel dacht daarbij in de eerste plaats aan de Turken), waren machtig en hoopte „met de horens zijnei halve maene te stooten tegens de zon dei gerechtigheyt". De verdrukte onschuld, de (schijnbare) heerschappij van het onrecht is iets, dal altijd na aan Vondels hart heeft gelegen Als hij deze gang van zaken, dit onrecht ziet, kan hij het moeilijk verwerken, maar een engelenstem laat hij zeggen: „Laet haeters slincke hant vrij zaien, Godts rechte weet de vrucht te maien, 't Gaet boven menschelijck vermoên." „Joseph in Dothan" is voor Vondel dus meer dan een nadichten van het Bijbelverhaal. Het motto: „De twee dracht ontrouwe broeders aanhit send" geldt zowel voor de tijd van de aartsvaders als voor de tijd van Von del, als voor onze tijd. En het vignet: een put, met als onderschrift „Elck zijn beurt", moge dan niet bemoedi gend zijn, reëel is het wel. Felle realiteit Om al deze dingen kon Erik Vos de regisseur van Arena het experiment wagen, door de starheid, waarin het spel vanwege de statige alexandrijnen, zo spoedig gevangen wordt, te doorbre ken Hij heeft het stuk een felle reali teit trachten te geven, door het speel- ritme te verlevendigen. Dat brengt nood zakelijk mee. dat ook het ritme bij het zeggen van de tekst veranderen moet. Degenen, die ten koste van alles de teksl bij Vondel willen laten prevaleren, zul- Het instrument dat U „ligt".... in de uitvoering die U bevalt... voor een prijs die U past... dat vindt U in onze keur-collectie kleine piano's. Bel of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure! BENDER Hoogewoerd 90, Leiden ..De hele stad is er vol van" Enthousiasme, gelach en applaus van Den Burcht de kenmerken va .ren gisteren in de grote zaal de feestavond van de Politie- Amusementsvereniging, die het uitermate geestige blijspel „De hele stad is er vol van" over het voetlicht bracht. Dit toneelstuk in drie bedrijven, geschreven door John Emerson en Anita Loos, speelt zich af in een gezin, waar de enige dochter met een rijke Amerikaan thuiskomt. Dit wordt door vader Henry Simmons echter geenszins op prijs gesteld, daar hij reeds een huwelijkskandidaat heeft gekozen voor zijn dochter, namelijk zijn compagnon Bunny Bloom. zelf tennisclubje Ook in dit stuk gaat het gezegde: „Wie niet sterk is moet slim zijn" zeker op. daar de gewenste schoonzoon alles De- halve een Don Juan is en Ethel Sim mons, de dochter dit juist appreci - Aan de gevonden. Er moet dus iets op worden Om tot het gewenste resultaat te ko men. bedenken Simmons en Bloom eer list. Deze bestaat hieruit, dat Bloom eer foto van de gevierde filmster Betty Brent met een aan hem gerichte liefdes verklaring verliest. Als deze wordt ge vonden en gelezen, slaat Ethel als blad aan de boom om. Doch dan komt er weer een kink dn de kabel, daar de actrice zelf naar het dorp komt. Zij wordt na eerst heel wat moeilijkheden te hebben veroorzaakt over de stand van zaken ingelicht, en speelt het spel letje mee. Dit doet zij echter zo goed, dat het Ethel jaloefs maakt en Bunny Bloom nog even ver is als in het begin Door tal van verwikkelingen en zelfs vechtpartijen in. het donker komt toch aan dit komische stuk een „happy Succes Het grootste deel van het behaalde succes komt de heer G. A. N. Cornelisse toe. regisseur en hoofdrolspeler, die door zijn mimiek de zaal telkens in schaterlachen deed uitbarsten. Ook me vrouw A. Lodema-Mol was goed, even als de heer M. van Dijk als Simmons Deze was na de pauze echter niet meer zo rolvast. De avond werd geopend door de heer ,T. Barends, voorzitter van de Neder landse Politiebond, afdeling Leiden, die nog enkele bijzonderheden meldde over dc „salarisachterstand", die nu echter spoedig in behandeling zal komen. In de pauze was er een verloting ten bate van de Politie-Amusementsvereni- ging, waarvoor mooie prijzen ter be schikking waren gesteld. Aan het slot dankte de heer Barends de spelers overhandigde hij hun bonbons en s rettten. Veertig jaar bij N.S. De heer J. Connelis, adijumot-commiea bij de Ned Spoorwegen te Leidien. hoopt op woensdag 6 april zijn veertigjarig ju bileum be vieren. Over het lyrisch gedeelte, het zeg gen der rijen zijn we minder enthou siast. De stemmen waren te klankloos en de verzen (regels), liet men te weinig doorlopen, waardoor de mu ziek die er in Vondels rijen ligt, ver loren ging. Het geheel overziende vonden we het een waardevolle voorstelling, die moge lijk gemaakt werd door de bekende samenwerking van K. en O. en L.J.A. A. C. Bouwman Als we dit stuk in onze dagen w doen functioneren in het leven, zal toch deze kant op moeten. Bij de „Lucifer" ligt de zaak anders en zouden we ernstige bezwaren hebben. Iets te ver Om een geheel andere reden geloven we, dat we ook bij de Gijsbrecht niel op deze manier moeten experimenteren, Want zó spelende, op de manier van deze tijd, komen ook Vondels gebreken als toneelschrijver duidelijker aan hej licht. Als men iemand vandaag ziet aan komen, arriveert hij morgen. Daarom geeft ook de manier waarop Aren. speelde geen volkomen bevrediging. Bovendien, en dat is een natuurlijk verschijnsel, gaat men gemakkelijk net iets te ver, wanneer men uit reac tie op iets ivat gaat verstarren, de zaak opengooit. Ook Erik Vos is er niet aan ontkomi De vechtpartijen leken soms te veel op Wes ■n-film En dc overigens voortreffelijk spelende Arthur Boni, als Ruben, ging in zijn s te veel naar het naturalistisch- uit een voorbije periode. De broers waren uitsteker peerd. Erik Vos toonde ook in deze regie zijn grote kwaliteiten, kleinigheden dan nog 1 begrijpen we niets van de volkomen reactieloosheid Dat hij de pul Tweede Kamer der Studenten-Generaal Op 1 april zal in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal in Den Haag de jaanlijkise zitting worden gehouden van de Tweede Kamer der Stu denten-Generaal. Aan deze zitting, die telkenjare wordt georganiseerd door dc Vereniging voor staatkunde te Leiden, zal worden deelgenomen door ongeveer hon derd studenten afkomstig van alle Neder landse universiteiten en hogescholen. De zitting staat onder voorzitterschap van mr. A- F. Schepel, griffieT van de Tweede Kamer. Een wetsontwerp zal worden behandeld, dat spoedig hierna in de echte Tweede Kamer aan de orde zal zijn- Het wetsont werp tot wijziging van de Loterijwet, strekkende tot instelling van een voetbal pool. Het ontwerp zal in enigszins andere vorm worden verdedigd door mejuffrouw A Kappeyne van de Coppello, juridisch kandidate en thans praeses van de Ver eniging van vrouwelijke studenten te Elke universiteit of hogeschool vaardigt een fractie af. De indeling is tamelijk willekeurig. De Vereniging voor staatkunde is Leids. en daar behalve mejuffrouw Kappeyne ook de luMrumeomniissie 1960 van het Leidsche studenten corps achter de minis terstafel zal zitrten, kan men zeggen, dat op 1 april het eerste evenement van het komende 77e lustrum van de rijksuniver siteit te Leiden zal plaatsvinden. Verlovings ringen TUCMÜ/ - Ihtg&oi Wernink's Beton te Leiden: 9 procent dividend Commissarissen der NV. Wenrank's Beton Maatschappij te Leiden hebben be sloten aan de op 27 april te houden alge- vergadering van aandeelhouders te stellen over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van 9 procent. Over het jaar daarvoor werd 8 procent uitge keerd. De broers laten Joseph in de put neer. Speelscène uit de op voering van Arena. Bijzonder Kerkewerk Hervormde Gemeente: negers en blanken Het zondagmorgemprogra mma van het Hervormd bijzondere Kerkewerk, half elf in het Luxonbheater aan de Stations weg, zal gewijd zijn aan de verhouding negers en blanken, met name in Zuid- Afrika. Ds. F. N. J. Ouwehand en mevr. M. OuwehandSevenster, pas met verlof uit Zuid-Afirriika in Nederland gearri veerd. zullen spreken, Ds. en mevr. Ouwehamd werken onder de negerbevol- k-inig van Masana. Zij zullen zondag ver tellen over de godsdienst van de negers in vergelijking met het christendom. Kleurendia's en Afrikaanse negermuziek geven daarbij illustraties. Mevr. Ouwe hand—Sevenster zal de apartheidspolitiek van Zuid-Afnika belichten. Er is gelegenheid tot vragenstellen en Vereniging Oud-Leiden 1 het eind il leden van de vereniging bedroeg op 1 januari 1959 944, jaar 916. Het aan haar werkzaamheden uitstrekt werd uit gebreid. De gemeenten zijn: Ter Aar, Alkemade. Alphen aan den Rijn, Bent huizen. Hazerswoude, Katwijk. Koude kerk a d. Rijn, Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg. Rijn- saterwoude, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond. Was senaar, Woubrugge en Zoeterwoude. Met bezorgdheid nam het bestuur ken nis van de verkoop van de gebouwen van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, gelegen aan de Hooglandse Kcrkeracht nrs. 17/19, aan het rijk ten behoeve van het Rijksmuseum voor geo logie. Hoewel het bestuur begrip heeft voor omstandigheden die noopten tot verkoop van de aangeduide gebouwen, meende het toch ervoor te moeten waken om van de gebouwen met hun merk waardige interieur en inventaris althans de regentenkamer met de zeer rijke stuc- decoraties, de buffetkast ede de 1 op istukken en andere schilderi gerlei wijze in stand te houdci bespreking hiertoe had plaats tus< zittend regent van het weeshi Burgerlijke stand van Leiden GEBORENPetrus Hendriücus 7. v H S Kok en C C RlommacmtAnton ius ■Joseph z v A J Kallenberg en J M Wisse; Andiré Andries Martin us Cor nells z v A J den Hollander en J W Hu; sen; RonaGd z v J B lans jaar en S Viele; Martha d v W F Stouten cn M Uphoff. OVERLEDEN: L F Planum, 82 Jr wed v P Penmenbumg; L C van Leeu wen. 82 jr wed v H C Kleiweg, W van Groningen, 77 >r, man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3