C44RISTF1 KONING - RICHARD Congres wil kool noch geit sparen Jeugd wil niet als jeugd behandeld worden Een woord voor vandaag Kanttekening 7/h fflUOarij PINDAKAAS Brug nodig tussen oude en nieuwe onderwijzer Arnhem niet voldoende belicht in het rapport 'fHuisweerschoon Werkstudenten exploiteren klompenmakerij 2 Gereformeerd studie- verband voor oecumenische vragen Maandag a.s. belegt het Ge reformeerd Studieverband voor Oecumenische Vragen te Baarn, in het gebouw van Christelijke. Belangen te Baarn een een daagse conferentie waar prof. dr. G. E. Meuleman en prof. dr. P. A. van Stempvoort 2utlen spreken over „Concentratie een oecumenisch probleem?" Dit woord ie naar voren gekomen in het rapport over oecumenici- teit en pluriformiteit dat de ge reformeerde generale synode van Utrecht is aangeboden. In verband met dit congres heeft de redactie van „Uitzicht" het tijdschrift ter bevordering van het oecumenisch besef een dubbelnummer uitgegeven. Ds. R. H. Bremmer schrijft over de ontwikkeling tussen de wet en niet vrijgemaakte Gereformeer de Kerken, ds. R. de Roos over „Rome en wij", terwijl van de hand van de in 1958 overleden heer A. Hofman in leven direc teur van het Centraal Bureau van de Gere/ormeerde Diako- nieè'n posthuum het artikel over „Student en oecumene" ver schijnt. In dit blad schreef de oecu menische gezinde studenten predikant dr. J. M. van Minnen een uitnodiging tot de confe rentie. Daarin schrijft hij onder 1. U weet ook niet precies hoe laat het nu eigenlijk is op de gereformeerde oecumenische klok en het is zaak om uw horloge weer gelijk te zetten. 2. U herinnert zich. of u hebt gehoord, dat het vorige congres uitstekend was en dat daarop dui delijke en dappere dingen gezegd zijn. O.m. speelde daar toen het opzienbarende materiaal van de enquete-dr. Westerink, waarvan de publicatie later zelfs van ho gerhand stop gezet is. Het studieverband is ook dit maal niet van zins om ook maar hetzij kool hetzij geit te sparen. Op onze congressen komen dan ook meestal officieuze waarne mers van de synode, die waar devolle inlichtingen kunnen geven en op moderatie aan kunnen drin gen. Ik wil nu een korte opsomming geven van de zaken, die op ons congres aan de orde zullen of kunnen komen, u kunt dan vast beginnen met het ..meedenken het ..critisch begeleiden" ter voorbereiding op de „ontmoeting" en het „gesprek", want als we met de hervormde broeders in zee willen gaan, zullen we daar in niet mogen achterblijven. a) dezer dagen ontving ik een schrijven namens de generale zendingsdeputaten van de geref. kerken over „uitzending van ge reformeerden in niet-gereformeer- de (i.e. hervormde) zendings- dienst". Dit schrijven biedt t.a.v. deze uitzending een negen-puntige „noodoplossing". Het is een haast gruwelijk en wreed gezicht om een collega van toch al wat oudere heren, zoals zendingsdeputaten toch zijn, der mate op het slappe koord over de Nlagara-falls te zien balance ren. Het is sensationeel, maar is dit nu anno 1960 kerkelijke stijl, zo vroegen we ons af. Moet dit alles zó slim en zó handig en zó gewaagd op het kantje? Des Puaels Kern is deze: gereformeerde mensen mogen wel in opdracht van en namens de hervormde kerk het evangelie verkondigen, maar nooit samen met de hervormde kerk. En daar schipperen de negen punten dan maar wat doorheen. Hier hebt u het probleem ten voeten uit! b> want zoals het in de zending is. is het ook elders. De gereformeerde synode zoekt wel contact met de Presbyterian Alliance en doet wel mee aan de Europese Raad van kerken, waar de zaken, zacht gezegd, nog on duidelijk liggen maar niet aan de I C.C.C. of de Wereldraad waar de zaken wél duidelijk liggen. Waarom deze eerste raden wel en deze laatste niet? c) De oecumenische jeugdraad heeft een landelijke toogdag ge houden in Almelo en is terug gekomen enthousiast over de wij ze. waarop men door de gerefor meerde kerk te Almelo ontvangen is en over de wijze, waarop ge reformeerde jongeren hebben meegedaan. Doch in andere steden is dit al les voor gereformeerden volsla gen taboe en kan een waarnemer naar de oecumenische raad er niet eens af. Is dit meten met twee maten? vigt mi den met het IKOBE, (Interker kelijk Orgaan van Beraad over Evangelisatievragen), men blijft delijk en eerlijk zijn: dingsraad wordt geïntegreerd in de wereldraad van kerken!) en wellic'.it. dat men in april ook t.a.v. vluchtelingenhulp contact zal moeten zoeken met de we reldraad (wat doen wij, als ker ken, voor Agadir?). e) Onze grief tegen de her vormde kerk is altijd geweest: „geen lustiële binding aan de belijdenis" (wel „iudiclële" bin ding, dat is niet meer te ontken nen). Of zonder vreemde woor den: in de hervormde kerk wordt het vonnis over de ketterij wel uitgesproken, maar niet uitge voerd. De ketter wordt als ketter gebrandmerkt, maar niet in het ambt geschorst. Intussen is, in veel minitieu- ser proportie op onze synode 1959 niet hetzelfde gebeurd, toen de leringen van de dogmatisch be waarden wel onrechtmatig, maar och tolerabel werden genoemd? De vervangingsformule wel echtmatig, maar niet bindend.). Is hier een deur geopend naar ie hervormde kerk? (M.L veel meer dan een deur naar de be zwaarden!). f) Tenslotte: wat is concentra tie van de belijdenis? Want daar zal het nu, volgens de synode, verder op aan moeten komen. Maar wie men het ook vraagt, niemand weet wat dat is: ..con centratie". Wel, daar hebt u dan ons con gres. dat weer midden in de roos schiet, door vanuit dit punt, de concentratie, de problemen aan te vatten. Dr. J. M. van Minnen beëin digt zijn artikel met de slotzin: „Er gaan spannende dingen ge beuren te Baarn komt erbij en gooi er ook uw vrijmoedige bijdrage in. Duits predikant over 15 jaar jeugdwerk DE voorzitter van de Werkge meenschap van de Evange lische Jeugd van Duitsland, dr. Manfred Müller uit Stuttgart, heeft op een landdag georgani seerd door de jeugdpredikanten van Hannover de balans opge maakt van 15 jaar kerkelijk jeugdwerk. „Er is veel dat ons met zorg ver vult," zei dr. Müller en ons immer weer de vraag doet stellen of onze inzet en de resultaten van ons werk wel in een gunstige verhouding met elkaar staan. De interesse van de jonge mensen voor het oude kerkelijk jeugdwerk neemt nog steeds af." Vroeger had dat werk veelal ten doel de jonge mensen te helpen hun vrije tijd te leren besteden en hen te active ren om zich persoonlijk voor iets te gaan interesseren. In onze tijd wordt de aandacht voor zoveel dingen opge ëist dat er zelfs geen vrije tijd meer gevuld behoeft te worden. Geen jeugdrijk Volgens Manfred Müller moet iedere nieuwe vorm van jeugdwerk er van uitgaan dat de jeugd niet langer een bijzondere behandeling wil ondergaan. Ze wil niet meer als jeugd aangespro ken worden; ze wil geen jeugdrijk meer vormen, het ideaal van de zoge naamde „Wondervogel" van dertig of veertig jaar geleden. De jonge mensen zoeken zo snel mogelijk de weg naar de volwassenheid. Dat ziet men in de manier waarop de jongeren zich kleden, maar kan het ook concluderen uit het feit dat er bijna geen interesses meer be staat voor samenkomsten of conferen ties waar alleen maar jeugdproblemen worden aangesneden. De jeugd wil meepraten aan de tafel van de volwas senen. Duidelijk bleek dat op de Duitse kerkedagen, waar de jeugd hoofdzake lijk trok naar de studiegroepen van de ouderen in plaats van de jeugdsamen- komsten. Zakelijk Deze jeugd toont een zeer groot in teresse voor een zakelijke informatie. Niet het emotionele maar het zo heel nuchtere onderwijs ook als het godsdienstige vragen betreft wordt het meest gewaardeerd. Bovendien toil deze jeugd zich slechts tot op zekere hoogte voor een bepaalde zaak geven. Zij moet kunnen overzien wat ze doet en waaraan ze meewerkt. Ze laat zich niet meeslepen voor grootse idealen en utopische toekomstvisies. De jeugd wil zich wel geven, maar dan moet het iets daadwerkelijk practisch zyn. Müller drong er op aan dat het godsdienstonderwijs en de catechisatie niet beëindigd wordt op het ogenblik dat de catechisanten belijdenis doen, wat in Duitsland geschiedt rond het verlaten van het lager onderwijs. Hij vroeg om een catechisatie voor jonge mensen van 16 tot 24 jaar, niet ïen onderwijs maar als een ant woord op de levensproblemen. Hij meende dat op die manier de Duitse vraag of jonge mensen, die op twaalf- of dertienjarige leeftijd belijdenis heb- afgelegd aan het avondmaal mogen deelnemen wordt op geheven. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Doorn: mr. dr. J- Ozin- ga te Lunteren. Beroepbaarstelling:: de heer W. Vries, kand. te Apeldoorn, die tot eind juni werkzaam is als hulpprediklr te Apeldoorn, zal gaarne met ingang 20 april a.s. een beroep in overweging nemen: zijn adres is Mozartlaan 23. tel. 06760-16764. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Goes: A. N. Hen driks, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Middelstum: A. N. Hendriks kand. te Rotterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Eervol ontslag voor Delfts hoogleraar Wisselingh op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Onenigheid over de vraag wie als de eerste moet gelden tafelgesprek der discipelen enkele uren voordat Jezus de dood zal ingaan! OntstellendJa.maar meen niet, dat het anders is in de wereld van nu! De vermaning van Jezus raakt heel precies de kern van de zaak: ,JJe koningen der volken voeren heerschappij over hen en hun machthebbers worden weldoeners genoemd. Doch gij niet alzo, maar de eerste onder u worde als de jongste en de leider als de dienaar." Anders gezegd: in het Koninkrijk van Jezus heerst niet het recht van de sterkste, maar daar beslist de wet der liefde. Er zijn geen koningen en geen machtheb bers en er is ook geen pluimstrijkerij, zodat machthebbers „weldoeners" genoemd worden (hoe scherp tekent Jezus hier de menselijke verhoudingen!) men werkt er met de van God ontvangen gaven tot Zijn eer en tot zegen van de naaste! In ons land van dominee's en professoren, van „meerdere en mindere vergaderingen", wordt dat wel eens vergeten. Niet zozeer door die dominee's en die professoren, wel door het „gewone" kerkvolk, dat maar al te vaak die „meerderen" ziet als machthebbers en hen behandelt als weldoeners! „Ik ben in uw midden als dienaar", zegt Jezus. En hij is toch zeker de Machthebber. En de Weldoener! HET VERGETEN AMBT in kwaliteit de BAAS Prof. De Klerk heeft kritiek op l.o. Op de jaarlijkse inspectiever- gadering voor het lager onder wijs in de inspectie het Gooi heeft prof. dr. L. de Klerk uit Utrecht te Bussum gesproken over „Het kind tussen wal en schip". Hij oefende daarbij kritiek uit op de ontwikkeling van de moderne didaktiek. Hij vertelde, dat er in Nederland een grootscheeps onderzoek wordt inge steld. waarbij twintig duizend leerlin gen zijn betrokken. Zeven procent van de leerlingen van het lager onderwijs, zo is gebleken, is „vastgelopen". Toch behoren zij thuis in het gewoon lager onderwijs, zij hoeven ook niet tot de trage leerlingen te worden ge rekend. Oorzaken daarvan noemde prof. De Klerk onzichtbare factoren en niet vermoede factoren. Van de onzichtba re factoren noemde hij als voorbeeld het disharmonisch profiel van de in telligentie, welke gedeeltelijk ook kan worden veroorzaakt in de school. Tot nog toe heeft men het disharmonische profiel slechts wetenschappelijk kun nen ontdekken. Daarnaast zijn er de niet vermoede fac- Advertentie toren. Er is in wetenschappelijke krin gen de laatste tijd verontrusting ont staan. Men vraagt zich af of de ont wikkeling van de moderne didactiek en de vernieuwing van het onderwijs wel in elk opzicht positief werken. Als voorbeeld noemde prof. De Klerk de globale leesmethode. Van de kin deren „tussen wal en schip" die zijn „vastgelopen", vertoont tachtig pro cent leeszwakte. Uit onderzoekingen is komen vast te staan, dat de globale leesmethode dé methode is voor de groep met een laag IQ. weinig vrucht baar is voor de middengroep en to taal ongeschikt voor de hogere groep. Prof. De Klerk zei te hopen, dat er een brug zal worden geslagen tussen de oude onderwijzer en de nieuwe onderwijzer, aangezien niet alle kin deren geschikt zijn om te ontdekken, Uniecollecte Lijst 21 van de 81c uniecollecte be vatte de volgende bedragen: Munten dam 115.Winschoten 610. Nieuwolda 573,50; Oude Pekela ƒ220.41; Oldekerk 319.75: Onnen 203,50; Onstwedde I 814.50; Roode- school 452.—; Schildwolda-Slochteren ƒ260.—; Ter Apel 476.—; Thesinge 193,25; Meedhuizen 1.242,50; Zand- tange ƒ320.Zuidwolde 473.75; Akkerwoude 363.10; Rozum 197,50; Franeker 1.278,30; Haulerwijk 453,25; Hemrik 107.Huizum 1.514. Knijpe 95.Nijawier 338,95; Oos- terwolde 259,50; Rcitsum ƒ415.25; Terzooi 308.—: Nagekomen zie lijst 18: De Krim Ov. 50.—. Totaal van 525 locale com 303.270.99. vorig jaar 269 199.72 Gelderland over spreiding h.o. JUAARMATE de dag nadert waarop de minister van o.k. en w. rijn beslissing zal bekend maken welke stad de uitverkorene is om de nieu we universiteit of derde T.H. te huisvesten, neemt de activiteit van de steden die rechten menen te kun nen doen gelden toe. Terwijl Delft deze week de spreiding voorlopig van de hand wijst en liever ziet dat de bestaande technische hogescholen worden uitgebreid, voelt Arnhem zich gepasseerd omdat het niet voldoen de in het rapport Spreiding Hoger Onderwijs besproken is. taar geleverd op het rapport. E meent dat Arnhem in het rapport c voldoende werd belicht. Volgens het Spreidingsrapport is men bij de keuze van een vestigingsplaats ervan uitgegaan dat de hoge school een nauwe relatie met name met de Twentse industrie zal moeten heb ben. Maar het E.T.I. meent dat hier bij voorbij gezien wordt dat ook de zuidelijke Veluwezoom meer uitbreidt. zich steeds het contact met de industrie als danig van belang acht, maar veel meer met dc industriële research. Is de industriële werkgelegenheid aan de zuidelijke Veluwezoom van niet te onderschatten betekenis, geldt dit voor de indus in Arnhem en omgeving. In het rapport wordt ook betoogd, dat vestiging van een universiteit te De- venter een grotere verlichting zal be de keuze van Arnhem meer verlich ting voor Utrecht zal geven dan De venter welke plaats nauwelijks studen ten uit de 200.000 zielen tellende zui delijke Veluwezoom zal trekken. De moeilijkheden bij stadsuitbreiding worden ten aanzien van vestiging van een universiteit in Arnhem te veel on derschat. Bovendien had de commis sie rekening moeten houden met de frequenties der trein- en busdiensten, Spit, Spierpijn i reumatische pijnen wrjjft U eveneens weg met en donk zij HAMEA-GELEI, handen nog gaaf als bij 't begin 88 toekwï en nctud i j o.— lachei uitgesproken, keek hij onbeschaamd naar zk. die er een luid „Amen!" op liet volgen. Het schouw spel was zo potsierlijk dat heel wat omstaanders een schaterlach niet konden onderdrukken. Bevend van toorn keck Richard naar de Nubier. doch deze stond nog altijd roêrloos en de hond niet aan de riem. Da; schamper; ok 'fluisterde de koning SIR WALTER SCOTT Een mooi spel. zwarte vriend, maar uw poging schijnt niet veel op te brengen. U laat de kans om mijn vertrouwen te winnen wel dwaas voorbijgaan De Nubier antwoordde slechts door een diepe bui- ''do Aartshertog vervolgde zijn weg en na hem kwamen de troepen van de Markies van Montser- rat. Om het vertoon van zijn leger zo indrukwek kend mogelijk te maken had de sluwe baron zijn manschappen in twee groepen gesplitst. Voorop kwamen zijn vazallen uit zijn byrische bezittingen onder leiding volgde hij aan het hoofd van -trotP van twaalf honderd Stradioten. een soort van lichte ruiterij, door de Venetianen in Dalmatiö geronseld a i onder lijn" bevel'geplaatst. Deze Strarfloten droegen een wonderlijke kleding, half Europeaans. half Oosters korte borstharnassen onder bonte bovenkleding van dure stoffen, met brede broeken en halve laar- Voor zijn soldaten reed dus Koenraad. gehuld ln baarder waren, terwijl overal op hem goud ver schitterde Het paard dat hij bereed was heel vurig, sprong en steigerde en zou een minder be hendig ruiter stellig van zich hebben afgeworpen. Doch Koenraad wist hoe met felle paarden om te gaan en zat rustU in het zadel. Toen hij aldus Richard naderde, kon deze een glimlach van bewondering niet onderdrukken en zelf schreed hij de Markies enkele stappen tege moet. zeggend: De Markies aan het hoofd van de vlugge Stradioten1 Inderdaad een mooi schouwspel! Koenraad wilde met enkele vleiende woorden ant woorden. doch op hetzelfde ogenblik klonk vlak bij hen een woedend gegrom. Blaffend rukte Roswald de riem uit de handen van zijn meester, sprong op het paard van Montserrat toe. greep de ruiter met de muil bij de schouder en sleurde hem wild op de grond. Het paard steigerde en sloeg op hol, terwijl de onthutste Markies verwoed om hulp riep, heen en weer wentelend m het zand onder het ge weld van de aanvallende hond. Richard keek heel even verbaasd en wendde zich vervolgens opgetogen tot de slaaf. Ik wed dat uw hond het juiste wild heeft ge snapt, zei hij vrolijk, en, ik zie dat het dier ook kan vechten. Snel. haal hem van die man weg of hij zal hem wurgen. Een hond naar mijn hart! De Nubiër knikte en liep naar de hond. hem met moeite van de Markies losmakend, waarna hij hem opnieuw aan de riem koppelde. Doch het dier bleef grommen en blaffen en rokte en trok zo hard. dat Sir Kenneth op al zijn kracht een beroep moest doen om hem in toom te houden. Intussen was de Markies opgesprongen, wendde zich naar zijn manschappen en schreeuwde: Sla toe! Hak die slaaf en zijn hond aan stukken! Maar Richard's stem overschreeuwde die van dc belager, waarschuwend: Pas op. wie het waagt de hond aan te raken zal ik met eigen hand neervellen. Het dier deed niets meer dan zijn plicht, handelend volgens het instinct dat de Heer hem heeft ge schonken. En wat u betreft Koenraad, graaf van Montserrat, werp uw huichelarij van u weg. Ik be schuldig u van verraad! Verschillende Syrische aanvoerders groepten rond hun aanvoerder samen, niet wetend hoe te hande len. Montserrat hijgde van drift en stampte met de voet op de grond. Wat heeft dit te betekenen? riep hij dreigend, wie durft mij beschuldigen en waarvan? Is dit Richard die zelf om eendracht verzocht? Zijn de vorsten van de kruistocht hazen ge worden. dat men een hond op hen aflaat? klonk nu de vijandige stem van de Grootmeester der Tempeliers. Hier moet een misverstand in het spel zijn, vervolgde Filips van Frankrijk, die op zijn beurt kwam toegelopen. Een doos opzet var Aartsbisschop van Tyrus. Een list van de Saracenen. riep Hendrik van Champagne, we moeten de hond ophangen en de slaaf op de pijnbank leggen! Laat niemand hem aanraken, zei Richard driftig. Koenraad, treed naar voren en weerleg de beschuldiging die het schrandere dier u heeft voor de voeten geworpen. Ontken, zo u durft, dat u ons beledigd hebt. Ik heb de banier nooit aangeraakt, zei de Mar kies. Uw woorden verraden u. weerlegde Richard, want hoe kunt u weten dat het hier om de banier gaat? i Wordt vervolgd Twee Amsterdamse werkstu denten zullen op 6 april a.s. in Broek in Waterland een klom penmakerij openen. Zij willen hiermede de vooral in het zomer seizoen drukke route Amsterdam Volendam met een toeristische attractie verrijken. Het initiatief om de aandacht van de toeristen te vestigen op een oud Nederlands ambacht, is genomen »e Je Koolman en 'oledo. Zij studeren door de 28-jarig( 27-jarige J. Tc de politlek-sociale faculteit de gemeente-universiteit te Amster dam. Enkele reisbureaus hebben de laatste jaren in het toeristen seizoen van hun diensten als gids of reisleider gebruik gemaakt. „Wij misten op de route Amsterdam— Volendam een klompenmakerij zo zeer, dat wij besloten er zelf een te beginnen", vertelde de heer Toledo. De twee werkstudenten hebben by de uitwerking van hun plannen medewerking gekregen van het ge meentebestuur van Broek in Water land. De klompenmakerij zal wor den gevestigd in een onbewoonbaar verklaarde woning (uit 1761), die tot het moment van afbreken voor dit doel gebruikt mag worden. De heer J. Bolwerk (59 jaar) uit Amsterdam gaat in de klompen makerij met de hand klompen ver vaardigen. Geassisteerd door twee andere werkstudenten zullen de heren Kooiman en Toledo bij toer beurt belangstellende toeristen in lichten over dit oude ambacht. Bij de klompenmakerij komt een winkel. Ds. Broek weigerde Dordts beroep Wat niet vaak geschiedt la gisteren de Gereformeerde Kerk van Dordrecht overkomen. Toen de afgevaardigden van de gemeente ln Groningen de beroeplngs- brief kwamen overhandigen aan de Gro* ntngse nestor ds. A. Broek, weigerde dese hem In ontvangst te nemen. Ds. Broek waa kortgeleden verhuisd. De kerk van Groningen had hem ln de ge legenheid gesteld een groter huls te betrekken en hU voelde zich daarom moreel verplicht daar te bleven. Dit had hl) de afgevaardigden van de kerk in Dordrecht voor het beroep werd uit gebracht medegedeeld. Nu op de dinsdagavond gehouden ge meentevergadering te Dordrecht toch met algemene stemmen besloten was een beroep op ds. Broek uit te brengen, meende deze niet anders te kunnen doen dan te weigeren een beslissing te nemen. Morgenavond zal de kerkeraad van Dordrecht zich bezinnen op de ontstane situatie. Zeer waarschijnlijk zal het be roep dan - worden ingetrokken en za] een nieuwe gemeentevergadering moe tan worden uitgeschreven om in de va cature van da. C. M. van dar Loo te voorzien. A/TEN kan er zeker van zijn, dat, zo prof. Kraemer iets publiceert, het de aandacht en belangstelling ver dient. Dat gold zijn voorlaatste boek over de communicatie, door de schrij ver aangeduid als „een tijdvraag", het geldt stellig ook zijn thans ver schenen boek „Het vergeten ambt in de kerk" (uitgave Boekencentrum N.V., 's-Gravenhage). Het vergeten ambt: dat is voor prof. Kraemer de „leek", het gemeentelid, zonder wie de kerk en haar dienst betoon ondenkbaar zijn en die volgens de schrijver eerst recht mag worden gezien als „de kerk in de wereld". Over dit gemeentelid en zijn „ambt" worden in dit boek prachtige dingen gezegd, en het geheel is een opwek king om dit „bevroren crediet" dat het gemeentelid immers is niet onaangesproken te laten. Dit na te la ten zou slechts armoede betekenen en een houding van onverantwoor delijkheid jegens de wereld. Over veel van wat et aan de „erkenning" van de leek „vastzit", ook voor de kerk en voor de theologie, laat dit boek niet in het onzekere. Dat het boek bij ons enige vragen heeft opgeroepen, mag aan de waar dering niet afdoen. Het boek is door de schrijver rechtstreeks in het En gels geschreven een prestatie op zichzelf zelfs deze vertaling is het Nederlands is niet van de schrijver zelf. Is het alleen aan deze opzet te wijten, dat in het boek geen aandacht wordt geschonken aan de beleving van de geloofsovertuiging, zoals deze in ons land voor en door velen ge stalte krijgt? Wij betwijfelen het. Want ook daarover, weten wij, heeft prof- Kraemer zo zijn gedachten, al vindt men ze in dit boek niet terug. Om het onzerzijds te stellen: wordt in dit boek de christen niet te uitsluitend gezien als „het gemeentelid"? En wordt zijn bezigzijn als christen niet te zeer gezien als een kerkelijk „ambt"? Zijn er, naast de kerk, geen organisatievormen mogelijk, waarin de christen, neen misschien niet in rechtstreekse zin als „gemeentelid", maar niettemin als christen, en daar in ook ten overstaan van en ten dien ste van de wereld werkzaam kan zijn? Wij hebben zo het gevoel, dat op dit punt tussen prof. Kraemer en hen moet worden gewaagd van scheiden de wegen. OM HET MENSENLEVEN 17 EN mens is kostbaarder dan fijn goud. Zo zegt het de Bijbel. We moesten eraan denken onder het le zen van een onlangs verschenen boek van de voorheen advocate me vrouw mr. L. M. I. L. van Taalingen- Dols- Ze heeft haar boek genoemd „De strijd om een mensenleven, 1940- 1945" (uitgave Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes) en het bevat de publicatie van haar volhardende be moeiingen om tijdens de jaren der be zetting het leven te redden van de grote jurist Meijers. Waarom te verhelen, dat we het boek gelezen hebben met gemengde gevoe lens? Zeker, wij hebben respect ge kregen voor de niet aflatende moed, waarmede de schrijfster voor de door haar terecht zo hoog geschatte hoog leraar gestreden heeft. Want strijden was het immers, wanneer zij steeds weer tot de Duitsers wist door le dringen en steeds argumenten wist aan te dragen voor het lijfsbehoud van de eminente jurist. Maar wat is het in feite beschamend geweest. Want wanneer de bezetter benaderd moest worden, dan diende het telkens weer te geschieden met verwijzingen naar het uitzonderlijk intellect van de hoogleraar en naar DRIEËRLEI UITLEG LIET resultaat van de besprekingen in Camp David tussen president Eisenhower is voor drieërlei uitleg vatbaar. Zowel de Amerikanen en i'.e Britten als de Russen kunnen er een interpretatie aan geven, die in hun eigen plannen past. In de Verenigde Staten zal men erop wijzen, dat president Eisenhower slechts met een beperkte opschor ting van ondergrondse proeven met kleine kernwapens heeft ingestemd, en bovendien de voorwaarde heeft gesteld, dat de Sowjetunie eerst een verdrag tekent voor een verbod - gewaarborgd door voldoende contro le van alle andere proefexplosies. De Britten zullen geneigd zijn, bet resultaat van Camp David te zien als een persoonlijke overwinning voor premier Macmillan. Zij zullen van het standpunt uitgaan, dat president Eisenhower in principe akkoord is gegaan met het tussenvoorstel, dat de Sowjetunie onlangs heeft gedaan. En de beperkte opschorting van on dergrondse proeven met kleine kern wapens (die buiten een eventueel ver drag vallen, omdat zij moeilijk ge controleerd kunnen worden) zullen zij uitleggen als een poging van de Amerikaanse president, de schijn weg te nemen, dat hij een belangrij ke concessie aan het standpunt van Macmillan heeft gedaan. Tenslotte zullen de Russen wellicht beweren, dat president Elsenhower de reputatie die hij tot ver over de grenzen van ons land genoot. Voor menselijke overwegingen was bij de bezetter geen plaats. Anders dan de bijbelse werkelijkheid, krachtens wel ke de mens kostbaarder is dan gond, werd de mens, zo deze toevallig deel uitmaakte van een ras dat hij onwel gezind was, als minder dan niets geacht. Wij hebben ons afgevraagd, wat de rechtvaardiging is van een publicatie als deze. Er is in de bezettingsjaren hardnekkig gestreden om het leven van zovele duizenden- Veelal was het een vergeefse strijd, omdat, die dui zenden mochten dan evenzeer als de hoogleraar mensen zijn, voor hen blijkbaar niet gelijk geldende over wegingen waren aan te voeren aan intellect en reputatie, als voor hem. Onder het lezen van deze dagboek herinneringen zijn onze gedachten nog eens weer naar hen uitgegaan. Schrijnende gedachten zijn het En het doet aan onze bewondering voor hetgeen, blijkens dit boek, ten gun ste van de grote hoogleraar-jurist is verricht, niet af, wanneer wij ons niettemin afvragen, of deze nu gepu bliceerde herinneringen wellicht niet beter voor een kleinere kring be waard hadden kunnen blijven. zoveel voorwaarden aan aanvaarding van hun voorstel heeft verbonden, dat het er veel van weg heeft, dat hij de ondertekening van een interna tionaal akkoord wenst te voorkomen. Men kan zelfs de besehuldiging uiten, dat de Verenigde Staten zich het recht willen voorbehouden, over te gaan tot hervatting van de proef explosies. De waarheid is, dat president Eisen hower zich bewust van de enorme verantwoordelijkheid die op zijn schouders rust slechts een over eenkomst met de Sowjetunie wil slul. ten, ais dit land zich bereid toont, een afdoende controle op de nale ving van een verbod van ontdekbare kernproeven toe te staan. Wat het vrijwillig opschorten van onder grondse proeven met kleine kernwa pens betreft ligt het voor de hand, dat de president die op 20 januari zal aftreden - zün opvolger niet aan handen en voeten wil binden. Na de bijeenkomst van Eisenhower en Macmillan, die in zekere zin de aandacht heeft afgeleid van Chroesj- tsjef's bezoek aan Frankrijk, liggen de standpunten van Oost en West vast. Het moeilijkste gedeelte van de besprekingen in Genève komt nog, omdat de Sowjetunie nu eindelijk kleur moet bekennen. Alles hangt af van het antwoord op de vraag, of zij afdoende controle-mogelijkheden op haar eigen grondgebied wil toestaan. Eenzijdige kanselruil in Emmeloord Enige dagen geleden publiceerden wij net bericht dat de classis Emmeloord van de Gereformeerde Kerken aan de plaatselijke kerkeraad van Ermelo toe- stemfing had gegeven tot kanselruil over te gaan met de Chr!st.-Geref. Kerk van Emmeloord. Ds. A. Rebel, de christ.-gereformeerde pastor van Emmeloord is ingegaan op dit bericht Naar zijn zeggen is het be richt juist, maar het wekt de indruk dat ook de Christ.-Geref. Kerk in de richting van kanselruil denkt en dat het verzoek van de Gereformeerde Kerk om tot kanselruil over te gaan de volle instemming heeft. Dit Is echter niet luist. Volgens ds Rebel ls de Geref Kerk ter plaatse ervan overtuigd dat door het terzijde stellen van de vervangingsformule het verleden ongedaan ls gemaakt. Dit is e,en, Persoonlijke overtuiging die door de chrlstelijk-gereformeerden niet wordt gedeeld. De Gref. Kerk heeft natuurlijk het recht om haar classis te vragen tot kanselruil over te mogen gaan. maar dan moeten toch wel beide partijen het samen eens geworden zijn en zover is het nog lang niet, aldus ds. RebeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2