Hallelujah Katwijk viert diamanten jubileum zijn Prijsvraag voor nieuwe benaming van„koolvisv Uitvoering van Lukas-Passion in de Nieuwe Kerk A.R. leclen voorgelicht over liet gemeentebeleid Groene Kruis overweegt thans nieuwbouw- nieuwe leidsche couraist 1% WOENSDAG 30 MAART 1960 Oudste plaatselijke zangkoor L1SSE Eieren en konijnen De pluimvee- en |gin« „Lisse en on avond in De Tave onder leiding De belangstelling nijnenfokke streken" hield gist» erne een jaarvergade- van de heer N. J. Dol. was niet groot. Toch heeft de vereniging een flinke toeloop jonge leden. De secretaris meldde ledental van 114. Het overlijden bestuurslid Van Ruiten was een gevoelig verlies. De heer Van 't Wout zei als pen ningmeester f 40 in kas te hebbei bestuurslid koos men de heer G. v Drift. Voorzitter, tevens keurmeester. Dol gaf i de pauze les in 't broeden van eieren, ij noemde de eierenkeus het ste. Fokker Van Egmond gaf volle tips voor de konijnenteelt. Vooral waarschuwde hij tegen te grote Jaarfeest Geref. clubs. Morgen half acht hebben de Gerefor meerde jongens- en meisjesclubs een ge zamenlijk jaarfeest in Rehoboth. De avond is bestemd voor ouders en belang stellenden. Gesprekskring Ter afsluiting van het kringwerk wordt morgenavond in Het Baken een gemeen schappelijke bijeenkomst gehouden var de Hervormde gesprekskringen. Hel hoofdstuk Gehoorzaamheid uit het kerk dagboekje zal worden besproken. Chr. Geref. evangelisatie Morgen 8 uur wordt in Contact aan de Lisserdijk een evangelisatie-avond ge houden van de Christelijk Gereformeerde Kerk. De heer A. T. de Weerdt zal spre ken. Een zangkoortje verleent mede werking. V isserijgolfjes Noordhollandse land heeft de heer Kabboord een ontstellende mede deling gedaan, nadat de IJmuidense groothandelaar J. L. Uitzinger had gesteld, dat het thans vrijwel niet mogelijk is een moderne viswinkel te beginnen en rendabel te exploiteren. De heer Kabboord kon hieraan nog toevoegen, dat slechts 3 van de 100 visdetaillisten die hun diploma's heb ben gehaald, in het vak van de vishandel terecht komen en een eigen zaak openen. Kan geen jaarlijkse omzet van 100.000 worden gehaald, dan is het beter het bedrijf te staken of niet te beginnen. En dat wanneer men een winstmarge aanneemt van 30 percent! Deze winstmarge werd door de detail1 isten die de bijeenkomst te Bergen bezochten, overigens zeer klein genoemd en in ieder geval niet evenredig met het vele werk, dat man en vrouw vaak samen in de vishandel moeten verzetten. Er kwamen meer cijfers op deze dag naar voren en daaruit bleek, dat tachtig percent van de Nederlandse kleinhandel in vis het genoemde bedrag van f 100.000 aan omzet per jaar niet haalt. Drs. D. J van Dijk, voorzitter van het Produkt- sehap, die de bijeenkomst bijwoonde, merkte dan ook op, dat het een belang rijk punt is zich te gaan afvragen, hoe de jonge detailhandelaar te helpen is. En met cijfers werd er ook een woord in de discussie betrokken. De Nederland se huisvrouw blijkt een afkeer van de F 'ET OUDSTE van de Katwijkse koren, het christelijke geméngde koor Hallelujah, viert zijn zestigjarig jubileum. „Keur van Catvoijks mgnhngen, Zoekt den Heer en leeft, Leerd' ons 's Heeren werk bezingen, at tot vrucht der oefeningen 't Hallelujah heeft". Zo zong Hallelujah !r gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in de cantate Katwijks Ver- den van de dichter Jan Kloos te Noordwijk. En zo was het inderdaad. Jant deze „keur van Catwijks jongelingen", de heren IJsbr. Verdoes, Geijteman, Gijsb. van Duijn en J. van Duijvenbode (van wie alleen ierstgenoemde nog in leven is), zangminnende leden van de jongelings- hereniging Zoekt den Heere en leeft, besloot op 30 maart 1900 tot oprich- ing van een mannenkoor, met het doel elkander (als leden der j.v.) door jpiderlinge zangoefening te stichten". De eerste repetities hadden plaats- n de school met de Bijbel aan de Voorstraat en wel op zondagochtenden la kerktijd. Dirigent werd de heer Kolkert, doch al spoedig ging de leiding ia meester Bekker over op de onderwijzer Hoekstra. Het is de verdienste au deze meneer Hoekstra geweest het reeds bestaande vrouwenkoor net dit mannenkoor te hebben verenigd, zodat toen voor het eerst van een \emengd koor kon worden gesproken. iHet koor kon zioh reeds spoedig in een pnzienlijk aantal leden verheugen. In j telde het 114 leden. Hallelujah was i de grootste van de bij de toen malige Bond van gemengde zangvererü- Ingen in Nederland aangesloten vereni- Ingen. Echter gold nog steeds de bepa- dat de mannelijke leden van hel ens lid dienden te zijn van de igelingsvereniging. Achteruitgang Merkwaardigerwijze volgde daarna een eriode van gestadige achteruitgang van t ledental. In 1907 werd, onder voorzit- rschap van de heer C- A. Kruijt, beslo- n de leiding in handen te geven van de ijds bekende muziek-pedagoog. Th. iderlé te Leiden. Hiermee zette men de ste stap naar een snelle ontwikkeling 1 het koor op zang-technisch gebied. 1908 werd een nieuw reglement opge- eld. Men schrapte het artikel betref- inde het lidmaatschap van de jongelings- ging- In de nu volgende periode werd een :eks geslaagde uitvoeringen gegeven. In >nl 1915 gaf men een uitvoering met gen solisten (Sientje Parlevliet, Louise ruijt, Huibertje Pluimgraaff en in latere Ger Schaap). In 1916 deed de be ende dirigent P- de Rook te Lelden (nu eg in leven) zijn intrede in Hallelujah- Hij A tot 1940. In deze periode zong het r dus letterlijk en figuurlijk „onder rook van Leiden" Met de heer De ook beleefde het in de voor-oorlogse ja- ijn grootste bloei. Het publiek, nog et verwend door radio en televisie, be- ihouwde een zanguitvoering als een tenement en zo kon het gebeuren, dat op Kerstdag 1923 bij een uitvoering ten ite van de restauratie van de Oude Kerk, Nieuwe Kerk zo vol was, dat men ;lfs op de treden van de preekstoeltrap ad plaats genomen. Men kon de kerk- ij een batig saldo overhandigen van Voor die tijd een aanzienlijk bedrag. Cantate iHet jaar 1924 was het geboortejaar van je cantate Katwijks Verleden. De woor- Jen waren, zoals gezegd, van de dichter fan Kloos, terwijl de heer P. de Rook de puziek ervoor schreef. Deze cantate werd |p verzoek van het bestuur gemaakt ter felegenheid van het 25-jarlg jubileum tan het koor- In 1925 had de uitvoering plaats in de Oude Kerk met begeleiding tan klein orkest en orgel. Ook op de zangconcoursen begon het een duchtig toontje mee te zingen, jaarverslag van 1927 vermeldt dan •k, dat op de 3e Pinksterdag op het con- Wassenaar in de le afdeling uit- 'Untendheid een eerste prijs werd be- lald. Een zilveren lauwerkrans kon als ee naar huis worden genomen e jaren stevig moest worden ge leerd om de eenmaal ingenomen plaats de ranglijst te behouden, moge blijken Ehet feit, dat het herhaaldelijk vi 'am, dat op de wekelijkse repetitie rtij eenvoudig niet aan bod kon komen Jö naar huis terugkeerde zonder gerepe- Jeerd te hebben. BU gebeurtenissen van enig gewicht heeft Hallelujah nimmer ontbraken- Zo werd op 10 september 1927 medewer king verleend aan een zanghulde by de komst van prinses Juliana te Kat- wtjk aan Zee. Op 16 september 1930 werd met 105 leden deelgenomen aan de nationale vaandelgroet te Den Raag, ter ere van de 50ste verjaardag van koningin Wilhelmina- Met dit ledental was Hallelujah de grootste van de aan de vaandelgroet deelne mende verenigingen. Drie dagen later viel Hallelujah als oudste koor de eer te beurt voor de koninklijke familie in de Oude Kerk te mogen zingen ter gelegenheid van het officiële afscheid van prinses Juliana na voltooiing van haar studie. Mevrouw Verloop-Kruijt trad daarbij als soliste op- In dit ge denkwaardige jaar -was het ledental uitgegroeid tot 126. Het in het begin van de jaren twintig opgerichte jeugd koor telde 89 leden. Een der succes nummers van dit jeugdkoor was de operette Bloemencantate. Door de leuke uitvoeringen trok dit koor steeds veel belangstelling. Langzamerhand echter begonnen de ver anderde levensomstandigheden hun in vloed op het verenigingsleven in het alge meen te doen gelden. De radio hield de mensen meer en meer thuis en door de steeds slechter wordende tijd konden ve len zich 't bijwonen van een uitvoering niet meer permitteren. Op de programma's van de uitvoering ter gelegenheid van het 35-jarlg bestaan (De Zeven Kruiswoorden en voor de 2e maal Katwijks Verleden) le zen we dan ook: Toegangsprijs f 0.40 Werklozen op vertoon van stempelkaart f 0.20. Het uitbreken van de 2e wereldoorlog maakte een eind aan alle activiteiten. Een abrupt einde zelfs, want op de vooravond van de 10e mei 1940 werd ten huize van de heer Korndörffer nog een bestuursver gadering gehouden over een door het jeugdkoor te houden uitvoering. Die uit voering kon uiteraard geen doorgang vin- Na de bevrijding werd onmiddellijk om gezien naar een nieuwe dirigent, doch voorlopig zonder resultaat. De heer De Rook was niet meer beschikbaar. Einde lijk vond het bestuur de heer Johan Admi- Dat Hallelujah na de bevrijding uitvoe ringen heeft kunnen geven van zo totaal verschillend karakter heeft het te danken aan de veelzijdigheid van zijn dirigent. Naast Cantates van Baoh, Buxtehude en het Requiem van Fauré, uitgevoerd met orkest, wérden ook uitvoeringen gegeven van zuiver a capella werkjes. Daar wa ren kerkelijke werken van Palestnna, Goudimel, Distier en Poulenc naast be werkingen van Nederlandse volksliedjes van Van Hemel, Schellevis en Karsemeyer en een bewerking van Stenz van het overbekende Hoor de muzikanten. Van 1950 af heeft Hallelujah de vereni ging Cantate Domino uit Noordwijk aan Zee geassisteerd bij de jaarlijkse uitvoe ringen van de Lukas-Passion in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen. Daarvoor had het Noordwijkse koor dit werk reeds ze ven maal uitgevoerd. In de loop der jaren is tussen de koren een dusdanige homoge niteit ontstaan, dat bij deze uitvoeringen nauwelijks meer van twee koren kan wor den gesproken. Hallelujah heeft de laatste drie ja ren in Katwijk geen uitvoeiing ge geven, omdat daartoe de tijd ontbrak. Daar zijn de hierboven reeds aange- KATWIJK AAN DEN RIJN Damnleuws Na vier ronden gespeeld te hebben voor de prijzenwedstrij d van K.D.C. wer den de volgende uitslagen geboekt: Jac Freke—J Zwaan 20, Fr Spieren burgH Klinkenberg 1—1, A van Bee- lenJ Schoneveld 02, A VooysH Koelewijnll. J Heemskerk—C van Klaveren 02, F Spierenburg—A van Beelen 20, J Zwaan—A Vooys 20, J Heemskerk—J Schoneveld ll. A van BeelenJ Heemskerk ll, Jac Freke— F Spierenburg 0—2. F Spierenburg—A Vooys 20, H Koelewijn—J Heemskerk 0-2. H KlinkenbergC van Klaveren 0-2. Morgen speelt KDC de belangrijke be slissingswedstrijd tegen ADC uit Alphen aan den Rijn. De wedstrijd wordt ge speelt in het clublokaal van LDV te Leiden, aanvang 7-30 uur en is nodig ge worden, omdat in de vorige wedstrijden zowel ADC als KDC beiden eenmaal LEIMUIDEN Trap van koe Gistermorgen vroeg kreeg veehoude: N. van den Akker uit Vriezekoop eei trap van de koe, die hij zojuist had ge molken. Hij liep een wond op aan achterhoofd, waarin door dokter Brink horst zeven hechtsels moesten worden aangebracht. raai uit Noordwijk bereid de leiding van Hallelujah op zich te nemen. Men toog met grote voortvarendheid aan de slag en in 1950 kon ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan een uitvoering worden gegeven van twee cantates van Bach en Buxtehude en voor de derde maal Katwijs Verleden. Vóór 1940 placht Hallelujah zijn uitvoe ringen hoofdzakelijk te geven met piano begeleiding. Doordat Johan Admiraal ten behoeve van de jaarlijkse uitvoeringen van de Lukas-Passion van Bach in Noord wijk-Binnen over een eigen orkest kon be schikken ,had de eerste uitvoering na de bevrijding eveneens met orkestbegeleiding plaats- Veelzijdig duide uitvoeringen, ieder jaar wordt bovendien in de adventstijd door bei de koren medewerking verleend de kerstwijding voor de patiënten der Van den Berghstichting, op 24 december werd medewerking ver leend aan de interkerkelijke kerstsa menkomst in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee, voorts werd mede werking verleend aan bijbel-kiosk- zangdiensten van Kees Deenik te Noordwijk en laatstelijk in de Oude Kerk te Katwijk en er werden in no vember 1959 door de N.C.R.V. opna men gemaakt voor het radioprogram ma Zingt al wat ademt den Heere. Hoewel Hallelujah zijn jubileum in eigen kring en in alle stilte wil vieren, heeft het bestuur gemeend toch een jubileum- uitvoering te moetep j houden- Besloten werd de Lukas-Passion, die door hét koor negen maal in Noordwijk werd meegezon gen, de tiende maal in eigen plaats te zingen. Deze uitvoering is dus tevens viering van het tweede lustrum. Zij wordt gehouden dinsdag 5 april in de Nieuwe Kerk. Het jubilerende koor zal het daar bij stellig niet aan belangstelling ontbre- In het huidige bestuur hebben zitting de heren A. van Duijn, voorzitter, J- W. J. Korndörffer, 2e voorzitter, C- Haasnoot, secretaris, M. Krijgsman, penningmeester. H. van Duijn, J Haasnoot en J. van der Plas- De heer Korndörffer is het enige bestuurslid, dat ook vóór 1940 in het bestuur zitting had. Hij was secretaris van 1934 tot 1960. Hij zag zich kortgeleden door drukke werkzaamheden genoodzaakt zijn functie aan de heer Haasnoot over te dragen. Foto N. van der Horst, egens plaatsgebrek moest kei KATWIJK AAN ZEE a.r. kiesvereniging te Katwijk aan Zee hield gisteravond In het Geref. jeugdhuis een goed bezoebte vergadering onder leiding van de heer N. Parlevliet. Deze zei in zijn openingswoord, dat de verhouding tot het centraal comité niet is, zoals men gaarne zou wensen. Gebed bijbelstudie moeten ook het politieke en beheersen en de voorzitter wekte daarom op tot activiteit hierin. Uit de jaarverslagen van de heren B. Slatius, L. Dompeling en A. Parlevliet bleek onder meer, dat het ledental con stant is gebleven. De financiële toestand ïzond. De heren A. Parlevliet en B. Slatius werden herkozen als bestuurslid. Voorts werden de heren L. Sprong en C. Tavenier in het bestuur gekozen. In de plaats van de heer N. Parlevliet werd de heer D. J. Brouwer tot voorzitter ge kozen. De heer Parlevliet had zich niet herkiesbaar gesteld. Wethouder mr. J. van der Plas sprak na de pauze over het subsidie beleid van de gemeente en voorts ging hjj in op enkele andere aspecten van de gemeentepolitiek, zoals de woningbouw. Ondanks de grote bouwactiviteit is het aantal woning zoekenden in Katwijk nog steeds niet veel beneden de 700 gekomen. Ter illustratie van de woningnood vertelde de heer Van der Plas. dat van de 17 echtparen, die kort geleden zijn getrouwd. 14 paren bU ouders zijn gaan inwonen. Nadat de heer Van der Plas nog had opgemerkt, dat de zeggenschap van de gemeenten tegenwoordig danig wordt beknot door allerlei beperkende bepa lingen van hogere bestuursorganen, kwam hij toe aan het subsidiebeleid. De grote vraag bij het verlenen van subsi dies is tot hoever men moet gaan. De verstrekte gelden moeten steeds het plaatselijk belang ten goede komen er moet rekening worden gehouden met de activiteiten, die de bevolking zelf kan ontplooien. Ook moet er op worden gelet, dat het verstrekte geld goed wordt besteed. Er kunnen zich dan moeilijk heden voordoen, doordat de gemeente zich te veel bemoeid met het beleid een bepaalde vereniging. In dit verband noemde mr. Van der Plas de zondagskwestie met de plaatse lijke V.V.V. Het beleid van de gemeen te moet echter altijd gescheiden worden ehouden van de taak, die een vereni ging zich heeft gesteld. Men kan een vereniging dus nooit dwingen iets te doen, wat tegen haar eigen beleid ingaat Bij het overlijden van de heer Van Rijn Morgenmiddag half drie wordt op Duin- ïst het stoffelijk overschot van de heer van Rijn begraven, die dezer dagen op 68-jarige leeftijd is overleden. Jarenlang heeft de heer Van Rijn in gemeentedienst gewerkt, laatstelijk als chef van de ge- ïtelijke incassodienst. In 1953 vierde ijn gouden jubileum in dienst van de gemeente Katwijk, bij welke gelegenheid NOORDWIJK IN HET verenigingsgebouw werd gisteravond de jaarvergadering ge houden van Het Groene Kruis, afdeling Noordwijk. De presidente, mevrouw A. van Gilse-van Geldermalsen, dankte allen, die zich in het af gelopen jaar voor de afdeling verdienstelijk hebben gemaakt. De secre taresse, mevrouw T. Bouma-Vellenga, bracht het jaarverslag uit en de penningmeester, de heer A. Dekker, het financiële verslag. Aan deze ver slagen ontlenen we dat het ledental momenteel 1634 bedraagt, van wie er 141 te Noordwijkerhout wonen. Er was een sluitende exploitatie, een „omzet" van ruim f 33.000. Er is een bouwfonds gevormd, dat menteel f 29.000 bedraagt. Gestreefd wordt dit bedrag zo spoedig mogelijk op te voeren teneinde binnen afzienbare tot de bouw van een wijkcentrum te kun nen overgaan. Zuster V. van Llyn gaf hierna overzicht van het werk van de wijkzus ters in 1959. Er zijn momenteel 3 zustere in dienst, de dames V. van Luyn, A. van Leeuwen en G. Tilbusseher. Met ingang van 1 januari 1959 is ook Noordwijkerhout werkterrein geworden. Zuster Tilbusseher, die Noordwijk-Binnen bewerkt krijgt Noordwijkerhout dan bij haar wijk. Het aantal patiënten dat door de 3 zusters werd verzorgd bedroeg 271. In totaaal werden aan deze patiënten (Advertentie) Net winkelmeisje gevraagd Goed loon. Bij de Spar J. v. DUYN Jan v. Brakelstraat Katwijk aan Zee Telefoon 3106 6316 bezoeken gebracht. Er waren 68 patiënten meer dan in 1958 en ovc 1958 bedroeg het aantal bezoeken 5696. Het aantal gevallen waarin laatste hulp werd gegeven bedroeg 29, tegen 25 in 1958. Het getal maatschappelijke bezoeken liep omhoog van 697 in 1958 tot 929 in 1959. Op het spreekuur wer den 69 patiënten geholpen en werden 695 handelingen verricht. Opvallend was, dat door de hotels in 1959 weinig hulp van de zusters wa geroepen. In totaal werden voor inentin gen 26 zittingen gehouden. Het aantal ingeente kinderen liep sterk terug, daar de kinderen, geboren in 1959, door de huisartsen worden ingeënt. Werden in 1958 wel 918 vaccinaties gegeven, dit jaar as dit 294. Het totaal aantal kinderen, dat het zui gelingenbureau bezocht, was 219, tegen in 1958. Het totaal aantal consulten bedroeg 1237. Door de zusters werden voorts aan deze kinderen 1364 bezoeken gebracht. In totaal bezochten ook 516 kleuters het bureau, tegen 467 in 1958. Het aantal consulten bedroeg 892 tegen 856 in 1958. Voorts kregen 84 kinderen pokkenvacci- natie, 111 D.K.T.-vaccinatie en 115 inën- ting tegen polio. Aan het wijkgebouw werd aan 12 pa tiënten een hoogtezonkuur gegeven met totaal 216 bestralingen. Voorts werden 731 verplegingsartikelen uitgeleend en in Noordwijkerhout 75. Ook werd regelmatig gebniik gemaakt van de invalidenwagen. KATWIJK AAN ZEE D. V Donderdag 31 maart a.s. Ds. W. L. TUKKER BIJZONDERE SAMENKOMST uitgaande van de Herv. Geref. Man- nenver. „Calvijn". Verzuimt deze samenkomst vooral niet AANVANG 8 UUR Het Bestuur hij werd onderscheiden met de aan de Or de van Oranje-Nassau verbonden gouden ere-medaille. Op kerkelijk gebied was de overledene evenmin een onbekende. Meer dan veer tig jaar diende hij de hervormde Ge meente van Katwijk aan Zee, onder meer als collectant, notabel en kerkvoogd. Ook maakte hij zich verdienstelijk als secreta ris-penningmeester van de kerktelefoon commissie. De heer Van Rijn was voorts bestuurslid van de coöperatieve raiffei- senbank te Katwijk aan Zee en penning meester van de afdeling Katwijk aan Zee van de CHU. Ouderavond Morgen om kwart voor acht wordt in Musica de ouderavond gehouden van de chr. school Sluisweg, hoofd de heer J. Bartelse. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 5.48 en 18-06 uur; laag water 1.32 en 13.57 uur. DONDERDAG 31 MAART a.s. om 4 uur OPENING van onze GEMODERNISEERDE WINKEL H. H. VAN MAANEN KERKSTRAAT 28 - iedere 25e koper KATWIJK a. d. RIJN CHR. KATWIJKSE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL Jan van Brakelstraat 38 Katwijk aan Zee Telefoon 3256 Inschrijving van nieuwe leerlingen voor de cursus per 1 september a.s. van 4 tot en met 13 april i960 dagelijks van 4 tot 5-30 uur aan de school OPLEIDINGEN: a 2-jarige primaire opleiding (na 6e klas lager onderwijs) b naaister costumière'coupeuse, c assistente in de huishouding d kinderverzorgster e vormingsklas (na ULO, H.B.S., etc.) f leerlingverkoopster g avondcursussen naaien, fijne- en burgerkeuken. De Directrice, H. Z. VAN DE WEERD. Zorgenkind Het zorgenkind blijft de gezinszorg. Bij 46 aanvragen werd in 24 gevallen hulp ge geven. De leiding van het kleuter- en zuige- ingenbureau onderging een wijziging. Momenteel is de leiding in handen van de heer S. Sautema, kinderhygiënist te Op 31 december vertrok de gezinsver zorgster. Er is nog geen opvolgster Noordwijk werd een moedercursus ge houden met 24 en een te Noordwijkerhout met 17 deelneemsters Ook werd een kleutercursus gehouden met 17 deel- Met Kerstmis werd aan 51 patiënten »n kerstgroet gebracht Ten slotte werd verleden jaar de Groene Kruis-tentoonstelling te Noord wijk gehouden met medewerking van de plaatselijke kleuterscholen. Bij de rondvraag kwamen onder meer de plannen tot bouw van een nieuw wijk gebouw ter sprake. Hierover bleek het bestuur al vele besprekingen te hebben gevoerd. Het oude w-ijkgebouw is geves tigd in een huurhuis cn begint divi gebreken te vertonen. Het is voorts doelmatig en te klein. Thans wordt o wogen om achter het kraamcentrum de Nieuwe Zeeweg te gaan bouwen, maar :r is nog niets definitiefs besloten. Wilhelminascliool telt 276 leerlingen De Wilhelminaschool te Noordwijk hield •en matig bezochte ledenvergadering on der leiding van voorzitter B. Ike, die in zijn openingswoord enkele vragen naar n bracht als „Brengen wij principieel nze scholen een andere kennis dan de scholen, die het opschrift „christelijk" niet dragen?" en „Heeft onze opvoeding heeft ons onderwijs voldoende verband met het Evangelie van Jezus Christus werkelijk als christelijk te mogen be staan?" Secretaris W. vari Sprang wijdde aan dacht aan de schoolbouwplannen. Door lanciële redenen kon helaas een uitste kend plan van een der onderwijzers niet worden verwezenlijkt. Uit het overzicht penningmeester P. H. Lindhout bleek, er in het afgelopen Jaar in totaal f62.000 is omgezet. Het verenigingskapi- .al is ieta gegroeid. De heer Dijkema wekte op tot activiteit inzake het werven van leden. Het leer lingenaantal vertoont een teruglopende tendens. Waakzaamheid is daarom gebo den. Het is gewenst de ouders door het lidmaatschap zo vroeg mogelijk aan de sahool te binden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. H. Lindhout, A. van der Loo en C. Passchier herkozen. De heer D. Feenstra. hoofd der school, roemde in zijn overzicht de teamgeest onder het personeel. Van de leerlingen, die in het afgelopen jaar de' school ver lieten. gingen er 17 naar het middelbaar onderwijs, 20 naar het uJ.O., 3 naar de technische school, 15 naar de huishoud- naam „koolvis" te hebben. Maak er „zee zalm" van, meenden de kleinhandelaren, maar een woordvoerder van de Keurings dienst voor Waren te Alkmaar zei, dat dit zeker niet zal worden toegestaan. „Dan organiseren we een prijsvraag om tot een nieuwe naam voor koolvis te ko men", stelde de heer Jaap Kolkman, hoofd van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, afdeling Vis, voor. Brand op de KW. 170 Van deze volkshogeschool naar de IJmuidense sleephelling van het Staats- vissershavenbedrijf, waar brand ontstond in de machinekamer van de motorlogger KW. 170 De Zeemeeuw. De brand was uitgebroken, doordat tijdens het lassen een vonk in een plas olie was terecht ge komen. De lassers slaagden er in het vuur bijna te doven, maar dit was inmiddels doorgevreten en de brandweer van Vel- sen kwam er dan ook met twee wagens aan te pas. Eén waterstraal was echter voldoende om het vuur te doven. Aan de dinsdagmarkt Vijf trawlers waren binnen voor de IJmuidense dinsdagmarkt, terwijl ook alweer vijf trawlers voor de woensdag- markt thuisstomend waren. De vangsten bestonden grotendeels uit haring en ma kreel, maar de trawler die kabeljauw wist aan te voeren, had gisteren geluk. Grote vraag uit België deed de prijs aan merkelijk stijgen. Gisteren stonden in de vishallen 4250 kisten vis, waarbij 700 schelvis. 600 wij ting, 150 gul en kabeljauw, 125 koolvis, 1525 verse haring, 1000 makreel. 100 diver sen. 50 poon, 15 schol en 15 tong en 650 stuks stijve kabeljauwen. De kabeljauwprijs varieerde op deze dinsdagmarkt van f 175 tot f 60 per rij van tien stuks. De magere kwaliteit schel vis deed de noteringen van deze vissoort niet hoog komen; f 30 tot f 15 per kist van 50 kg. De makreel haalde noteringen van f 34 tot f 8 naar grootte en kwaliteit. Verder ging de verse haring van de hand f 15 tot f 10 per kist. Met deze prii- kwam een trawler als de KW. 122 Ouwehand toe aan een besomming f 15.400 voor een vangst van.... ruim 800 kisten en 120 stuks kabeljauw. Een gemiddelde van nog geen f 20 per kist. Ook de andere besommingen lagen rond de f 15.000. Zo was de KW. 175 bin- om 500 kisten vis en 100 kabeljauw- aan te voeren voor f 13.100 en de KW. 4 Golfstroom was present om f 15.300 te besommen voor 700 kisten vis en 200 stuks stijve kabeljauwen. Van de IJmui dense vloot was de IJM. 32 Elie Chene- present met 625 kisten vis en 170 stuks stijve kabeljauwen. De besomming oor deze vangst was ook slechts f 13.200. Verder liep binnen de IJM. 33 Thorina t een flinke haringvangst: 750 kisten verder 625 kisten makreel, schelvis en wijting. Op de visgronden vangsten aan haring en makreel in de noordelijke Noordzee blijven goed. Gisteren werden dagvangsten gemeld van 150 tot 250 manden makreel, haring, schel- ?n wijting. Er werd gevist bij heel gunstig weer met windkracht 2 tot 4. De trekmeldingen liepen echter nogal uit- de IJM. 28 deed trekken van 60 manden, de IJM. 97 van 75 manden, meest schelvis, de KW. 8 haalde van 3 trekken 70 manden vis boven water. De IJM. 35 IJM. 10 deden verder nog trekken van en 60 manden hoops. Wat de tong- en scholvangsten betreft kan worden gemeld dat deze vooral bij de boeien P. 4 en 6 goed zijn: 200 tot 300 kg tong en 10 man den schöl en wijting per etmaal. En vandaag aan de markt Voor de woensdagmarkt liepen dus vijf trawlers binnen: de IJM. 79 met 1075 kis- 'is en 25 kabeljauwen: de KW. 42 met 1000 kisten en 35 stuks kabeljauwen; de KW. 87 met 875 kisten vis en 30 stuks ka beljauwen; de VL. 84 met 925 kisten vis 50 stuks kabeljauwen en de IJM. 20 met 825 kisten vis en 125 stuks kabeljau- De vangsten bestaan voor het groot ste deel uit haring en makreel en wijting. VOORSCHOTEN Burgerlijke stand Geboren: Johanna G F dr v A Merens en J G Bonset; Johannes A zn v J Mens en H M Meijer; Yvonne WMdrvSC Mens en C E H KouwenhovenJohanna F dr v J C Bal en W H Rieuwers; Augusrt Th G zn v G J E Herksfcröter en L A Does; Wilhelmus zn v M van Weert en J den Hertog. Ondertrouwd: H Moerland, Leiden en van Meijgaarden. Gehuwd: J van Leeuwen en J W de Groot, Overleden: A KLeijn weduwnaar v B C de Ruijter; T Coster echtg v R M Faber. school en 2 naar de tuinbouwschool. De school telt thans 276 leerlingen. Yeniers zonder vergunning Een agent van politie trof een tweetal zogenaamde colporteurs aan, die huis aan huis liepen te venten met boenwas, shampoo en zeep. De indruk werd door de heren gewekt alsof deze zaken afkomstig waren van een werkplaats voor aangepaste arbeid die echter alleen in hun verbeelding bestond. Zij bezaten zogenaamde legitimatiebewij zen doch geen geldige ventvergunning. Aan hun „liefdadige" praktijken werd door een proces-verbaal een eind gemaakt. Eenzelfde lot trof een tweetal woon wagenbewoners. dat een handeltje in briefpapier en ballpoints dreef. Ook hier werd een onwaarschijnlijk verhaal opge hangen van herstellende patiënten enzo- oorts, waarvan geen woord waar bleek. Konijnen- en pluimveehouders bijeen In de Beurs werd gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Noordwijk se vereniging van konijnen- en pluimvee houders, onder leiding van de heer J. van Bohemen. Secretaris C. W. Smeltink meldde een ledental van 52 en een bloeiend vereni gingsleven en penningmeester L. Smel tink een gezonde financiële toestand. De heer C. H. Smeltink rapporteerde, dat 133 dieren zijn getatoeëerd in 1959. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heren C. W. Smeltink en J. van Woersem werden herkozen. Het bestuur werd met 2 leden uitgebreid, namelijk d. de Bruin. de heren C. Zuidhoek t

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9