t Alleen communisten en pacifisten tegen Kamer akkoord met aankoop van vijftig Starfighters 'as loonaanpassing als prijzen dalen ..Krijgslist" van Weekblad t.v. Handtekening NCAB onder cao geweigerd Aanklacht tegen ..verloofde" van Rosemarie Nitribitt Arrestaties in Zuid-Afrika Geen Ned. stap bij Zuid-Afrika Kwalijke brieven wekten seen grote ontsteltenis Schilderijenzwendel voor gerechtshof 60 7 WOENSDAG 30 MAART 1960 Onveiligheid van (Van onze parlementsredactie) TWEEDE KAMER heeft zich gistermiddag akkoord ver- [aard met het wetsontwerp dat de Bnkoop van de eerste vijftig der iireehonderd nieuwe straaljagers van et type Starfighter (Lockheed F 04 G) mogelijk maakt. De vijftig vliegtuigen kosten, met ïbegrip van reserve-onderdelen, in »taal niet minder dan 310 miljoen, an dit bedrag is ruim 187 miljoen p de defensiebegroting voor 1960 splaatst, waarvan 110 miljoen ten iste van de zgn. overloop, populair tzegd: overschotten uit vorige ja- »n. Het resterende bedrag zal op i begrotingen van 1961 en later rukken. ttr, deelde staatssecretaris Calmeyer fe. Het toestel heeft in rijn nieuwe trie zelfs nog nooit gevlogen. Dat sommige bladen de Starfighter bben betiteld als een „.mankiller" (een ptsendoder) voord de staatssecretaris I ongegronde en bedenkelijke ver- chtmaking. Het is waar dat met de bkheed R 104 aanvankelijk betrekke- straaljagers overdreven lijk veel ongelukken zijn gebeurd, de kinderziekten zijn nu overw Onder meer in Korea heeft men met het toestel veel ervaring opgedaan. Sa men met België, Duitsland en Canada krijgen we met dit toestel bet modernste vliegtuig dat ook bij de meest ongun stige weersomstandigheden in de lucht kan zijn, aldus de heer Calmeyer. Voor onze militaire doeleinden is de (Amerikaanse) Starfighter beter geschikt van de (iFranse)Mirage. Maar dit wil niet zeggen dat de Mirage die evenals de Starfighter op het ogenblik nog niet vliegt op zichzelf geen goed vliegtuig Zolang de raketten nog niet verder ijn ontwikkeld, zal er behoefte aan vliegtuigen blijven, in elk geval voor sch-offensieve doeleinden, en men behoeft dus niet bang te zijn dat de Starfighter al te spoedig overbodig zal Amerikaanse liulp? Minister Visser zei dat hij over Ame rikaanse financiële hulp bij de aan schaffing van Starfighters nog niets de finitiefs kon meedelen. Wel kon de be windsman zeggen dat Amerika belang stelling voor de zaak heeft. De mening van de oud-staatssecretaris van marine vice-admiraal b.d. Moorman (kath. v.) en dr. H. W. Tilanus (c.h.), dat onze industrie door de bouw van de Starfighters voor reusachtige problemen wordt gesteld, kon minister Visser on dersohrijven. De minister had in de kun digheid van onze industrie echter veel De minister onderstreepte dat de keu: van de Starfighter „het beste compromis tussen vele overwegingen" was. De eco nomische kant van de zaak en de inter nationale samenwerking hebben veel ge wiobt in de schaal gelegd, maar mili taire overwegingen hebben de doorslag gegeven. Het toestel kan zowel 1 aanval als voor de verdediging verkenning dienen. Daardoor is h een kleine luchtmacht als de Nederland se bijzonder geschikt. Uiteraard heeft het feit dat West- Duitsland reeds eerder voor de Star fighter had gekozen een belangrijk gument voor de Nederlandse beslissing gevormd. Daar kwam bij dat de moge- li;ikheden om een deel van de vliegtuigen die Duitsland nodig heeft in Nederland en België te bouwen alleen ten aai van de Starfighter bestond. Niet vooru: itlopen finister Van Rooy in Eerste Kamer: (Van onze parlementsredactie.) "EN ZEKERE LOONAANPASSING ten behoeve van de werknemers die J in de loonontwikkeling achterblijven, zal op den duur niet achterwege innen blijven, maar die aanpassing kan eerst plaatsvinden, wanneer de •ijzen in de produktief sterke bedrijfstakken voldoende neiging tot dalen Hen hebben vertoond. Dit heeft minister Van Rooy gisteravond in de irste Kamer verklaard bij de behandeling van de begroting van sociale ken. De bewindsman herinnerde eraan, t bij het optrekken van de lonen de achterblijvende bedrijfstakken orberekening in de prijzen kan ïrden toegestaan. De daaruit «rtvloeiende prijsverhogingen zijn ïchts acceptabel wanneer er prijs- rlagingen in andere seotoren te- hover staan, want anders loopt het gemene prijspeil gevaar. Zolang i dit punt geen zekerheid bestaat, «tekent een met doorberekening paard gaande loonaanpassing een vaar voor de stabiliteit van de bnomie en voor de welvaart van 1 werknemers. De minister zei, dat jn het bedrijfsleven in dit opzicht p „daad van solidariteit" wordt rwacht. Van Rooy was het niet eens met de (tiek, die vorige week vanuit de Se kt was geleverd op de produktiviteits- jging als criterium van de gedifferen- krde loonvorming. De minister meende I dit criterium de voorkeur te moeten |ven geven, gezien de uiterst nauwe ptie tussen produktiviteits- en loons- loging. De ruimte voor loonsverhoging nu eenmaal onvermijdelijk bepaald de stijging van de arbeidsproduk- iteit. De hantering van het criterium produktiviteitsstijging is alleen dan irlijk voor het prijsbeleid, wanneer pelregels niet of onvoldoende door het rijfsleven in acht worden genomen of de loonsverhoging de produk- iteitsstijging zou overtreffen en boven- nog doorberekening zou plaatsvin- k. Tegen een dergelijke gang van zaken ktaan echter voldoende waarborgen m. de controle van de minister van Inomische zaken). Minister Van Rooy llde dan ook niets voor de suggestie n prof. Witteveen (lib om het crite- !m van de produktiviteitsstijging te ver- pgen doordat van de relatieve arbeids- forten. In de praktijk zal met deze alleen bij een vergaand overheids- pen enig resultaat zijn te behalen, minister wilde ook geen gevolg ge- an het verzoek van de heer Van ggen (c.h.) om in een aparte nota de le gang van zaken in het bouwcon- iteen te zetten. Hij veronderstelde, dereen daar volledig over is inge- it. In ieder geval achtte hij voldoende aanwezig om de in dit conflict ge- lijn, die van het niet-doorbereke- blijven volgen. Op de vraag waar de overheid tot het laatst toe de risi- ilausule in de bouwcontracten heeft opnemen, antwoordde de minister, men in augustus 1959 nog niet wist het met de produktiviteit in april 1.754.923 Itaatssecretaris Roolvink heeft deze pnd de laatste cijfers over de loonont- kkeling verstrekt. Hij deelde mee, dat Pr 1.754.923 (dat is ruim 85 pet.) van de Piiljoen werknemers die onder een i-o. of bindende loonregeling vallen, Ins loon voorstellen sijn goedgekeurd of kediend. De goedgekeurde voorstellen rinen daarvan de overgrote meerder- id. Voor de overige komt de goedkeu nemers moeten nog voorstellen worden ingediend. Deze categorie omvat naast vele kleine bedrijfstakken het schilders bedrijf en het beroepsgoederenvervoer langs de weg. Er zijn daarnaast nog 800.000 werkne mers, die niet onder een c.a.o. of bindende loonregelingsvallen. Zij verkeren onder de vrijere loonpolitiek niet in een ongun stiger positie dan onder het oude regime. De verbetering van de c.a.o.-lonen in hun bedrijfstak betekent ook vaak salaris- verbetering. De staatssecretaris meende overigens, dat met name deze werkne- i. industriële beambten, middel baar technisoh personeel e.d.) maar eens moeten overwegen, of ze zich niet bij een vakorganisatie kunnen aansluiten. Al met al meende de heer Roolvink, dat de nieuwe loonpolitiek in de afgelo pen maanden zeer bevredigende resul taten heeft opgeleverd. Hij bracht na drukkelijk hulde aan het College van Rijksbemiddelaars, welks leden voor een geringe vergoeding een zee van tijd be schikbaar stellen in het algemeen belang De tot stand gekomen loonsverhogin gen, zo legde de staatssecretaris uit. va riëren van 2.3 tot bijna 10 pet. Een vrij groot aantal verhogingen cirkelt rond de 5 tot 6 pet. Daarnaast is een begin ge maakt met de arbeidstijdverkorting, die onder het nieuwe systeem van loonvor ming eindelijk van de grond is gekomen. Dit jaar zal in verschillende bedrijven de arbeidstijd met 1 uur per week wor den verkort. Een groter aantal bedrijven zal in 1961 de werktijden van 48 tot 45 uur per week beperken, wat neerkomt op een vrije zaterdag. Overziet men de gedif ferentieerde loonsstijgingen, de compen satiemaatregelen en de arbeidstijdverkor ting, dan kan men spreken van een am bitieuze onderneming in het Nederlandse bedrijfsleven De staatssecretaris zei ver der, dat in de afzonderlijke ondernemin gen de loonsverhogingen hoger zijn dan in de bedrijfstakken. Dit wijst duidelijk in de richting van een ondernemingsge wijze loonvorming als sluitstuk van de vrijere loonpolitiek. Binnen afzienbare tijd, zo deelde de staatssecretaris nog mee, zal een ontwerp voor een Loonwet (die de nieuwe loon politiek in een institutioneel kader zal plaatsen) aan het kabinet worden voorge legd. Aan het concept wordt reeds gerui me tijd gewerkt. Ook ontwerpt men thans op het departement een noodregeling voor I.W .-trekkers. De Kamer zou vandaag de begroting De heren E. Vermeer (soc.) en m B. Roosjen (a.r.) hadden verklaard dat hun stem voor de aanschaffing van de eerste vijftig Starfighters in geen enkel opzicht een vooruitlopen op de finan ciering van de defensie in de komende jaren betekende. Minister Visser kon dit standpunt onderschrijven. Hij deelde dat de defensienota over het militaire beleid in de komende jaren zeer binnen kort zal worden Ingediend. De heer Vermeer zei te hebben begr- pen dat Nederland tot nu toe aan de luchtmacht minder had gedaan dan Bel gië, omdat onze marine-uitgaven hoger waren. Nu had hij echter in de kran. gelezen dat België minder Starfighters dan Nederland koopt. Hoe zit dat?, vroeg hij (virij vertaald) aan de minister. De heer Visser antwoordde dat het hem niet bekend was wat België uiteindelijk gaat doen. De produktie-overeenkomst is in elk geval niet afhankelijk van de aan- taillen die België en Nederland zullen aanschaffen. Dat de miljoenenuitgave voor de straal jagers noodzakelijk is, werd niet alleen door de heer Vermeer (soc.), maar ook door de heren Moorman (kath. v.), Tila nus (c.h.), Couzy (lib.) en Roosjen (a.r.) omdersobreven. De heren M. Bakker (comm.) en H. J. Lamkhorst (pac. soc.) dachten daar echter anders over. „Onzalig" De heer Bakker sprak zalig wetsontwerp" en v plotje om de Kamer en het Nederlandse volk met deze mammoetuitgave te ver rassen." Bij het begin van het debat vroeg hij uitstel van de behandeling. Met 111 tegen 5 (communistische en pacifis tische) 9temmen besloot de Kamer ech ter het wetsontwerp onmiddellijk in be-' handeling te nemen. Aan het slot van het debat zwaaide de heer Bakker mef een motie, waarin werd uitgesproken dat het wenselijk was tie beslissing -over het wetsontwerp aan te houden tot na het verschijnen van de defensienota. De motie droeg echter alleen drie (communistische) handteke ningen en de hoop van de heer Bakkc dat de pacifisten hem ook ditmaal zou den bijvallen, ging niet in vervulling, cmdat de pacifisten wel inzagen dat de motie kansloos was. Waarop voorzitter Kortenhorst opmerkte: Niet voldoende ondersteund, maakt „dit stuk papier" geen onderwerp van beraadslaging uit. Het wetsontwerp werd ten slotte zon der hoofdelijke stemming aanvaard met de aantekening dat de communisten en de pacifisten tegen waren. VOOR MARS MOE HEID Eén Starfighter kost 150 jaar ministerssalaris (Van onze parlementsredactie) De Starfighter-straaljagers, waar van Nederland er vermoedelijk tweehonderd zal aanschaffen, kos ten met inbegrip van reserve-on- derdelen en andere bijkomende kosten niet minder dan 6.2 miljoen gulden per stuk. Indien de minister van defensie zo'n straaljager privé zou willen bezitten, zou hij daarvoor geduren de ISO jaar zyn volledige minis terssalaris opzij moeten leggen, zei de pacifistisch-socialist H. J. Lank- horst gistermiddag tijdens het de bat in de Tweede Kamer. Een Kamerlid zou voor één straal jager zelfs 350 jaar lang zijn „sa laris" moeten reserveren, had deze afgevaardigde uitgerekend. Waarop de heer F. H. van de Wetering (c.h.) interrumpeerde-. Zonder zulke0 vliegtuigen zou u dat salaris zelfs geen dag ontvan- Naar aanleiding van het bericht over het ontslag dat de Arbeidersper* heeft gegeven aan een grafisch medewerker, van wie was vastgesteld dat hij het Week blad TV drukproeven van radio-program ma's tegen betaling verstrekte, heeft de hoofdredactie van dit weekblad aanvul lend op haar eerste korte reactie thans een uitvoerige verklaring uitgegeven. In deze verklaring wordt o.m. gesteld, dait het verspreiden door de omroepver enigingen van onjuiste programma-gege vens dit om de redactie van T.V. te misleiden de redactie van heit week blad heeft genoodzaakt een ..krijgslist" te gebruiken, „uitsluitend met het doel te controleren, welke valse berichten de om roep telkens voor de betreffende uitzend- week had verspreid. In de verklaring wordt veTder gezegd, dat „informaties van deze tipgever weinig of geen effect sorteerden en wijl de methode bovendien niet aangenaam was, de betrokkene na korte tijd werd mede gedeeld, dat op deze diensten geen prijs meer werd gesteld. De hoofdredactie van T V. herhaalt dat heit weekblad van de op deze wijze ver kregen gegevens geen gebruik heeft be hoeven te maken en ook niet heeft kun nen maken omdat de radio-bijlage van het weekblad telkens reeds gereed was op het tijdstip waarop de gegevens uit de druk proeven de redactie bereikten. Staatssecretaris Scholten vindt het be paald niet op zijn weg liggen mede om dat zulks zou kunnen jvorden opgevat als een poging tot beïnvloeding van de rech ter om een uitspraak te doen over de vraag of de omroepverenigingen, hangen de het proces tussen hen en het Weekblad TV, voort moeten gaan met het verschaf fen van hun voorprogramma's aan de bui tenlandse omroepen. De heer Scholten zegit dit in zijn antwoord op schriftelijke vragen van mevrouw Van Someren Downer dito.) lid van de Tweede Kamer Ook al in verband met de huidige procedure acht de staatssecretaris het niet juist in te gaan op de vraag of de moeiliikheden met de nieuwsvoorziening door de omroeporganisaties ontstaan zijn uit de behoefte van deze organisaties om het Weekblad TV van nieuws uit te slui- Moet Noordoostpolder Schokkerwaard heten In het voorlopig verslag op de begro ting van het Zuiderzeefonds 1960 sug gereren vele leden uit de Eerste Kamer naam Noordoostpolder te veranderen Schokkerwaard. Zij vragen hoe minis ter Korthals over zo'n verdoping denkt n Schokkerwaard vinden deze Ka merleden een mooie tegenhanger voor og in te polderen Markerwaard. sociaal-economische redactie) het. conflict ln de bouw by Is, blijven de algemene en &%AneioUr-.sw( (Van onze correspondent.) Frankfurt, woensdagmorgen. Jaren nadat (op 1 november 1957) de Frankfurtse „Lebedame" Rose marie Nitribitt in haar luxueus in gerichte flat in het centrum van de Main-metropool gewurgd en beroofd werd aangetroffen, heeft de officier justitie, mr. Wolff, thans haar „verloofde", de 38-jarige handelsrei ziger Heinz Pohlmann wegens moord en beroving aangeklaagd. Reeds in februari 1958 was Heinz Pohlmann verdacht van de moord op „Blonde Rosie" in voorarrest gesteld. Na elf maanden werd hij losgelaten, omdat er geen verdere bewijzen meer tegen hem waren. Intussen werd Heinz Pohlmann in juni van het vorige jaar wegens fraude diefstal tot zestien maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij zit deze straf op het ogenblik uit. nadat het vonnis in hoger beroep werd bevestigd. (Vervolg van pagina 1) De leider van de oppositie, Sir de Vil- liers Graaf, reageerde: „De minister geeft een schokkend beeld van een be wind van terreur, maar tegelijkertijd geeft hij een schokkend beeld van een inzinking in het beleid van de regering De oppositieleider beschuldigde de rege ring Verwoerd, dat zij alle mogelijkhe den tot overleg vernield heeft. „Door het falen van de eregering is een nood toestand ontstaan en deze toestand nood zaakt ons het wetsontwerp te steunen". Australische premier, Menzies, heeft verklaard dat de Zuidafrikaanse ongeregeldheden een zuiver binnenland se aangelegenheid zijn. Menzies zei: „Of schoon niemand zijn persoonlijke ver ontwaardiging behoeft te verbergen, moeten wij als regering matiging be trachten". In de vergadering van de staten van Suriname werd een motie aan genomen, waarin het beleid van de Zuidafrikaanse regering scherp wordt afgekeurd Minister-president mr. S. D. Emanuels sprak de hoop uit, dat naar aanleiding van het debat over Zuid-Afrlka ln de Verenigde Naties ook het Koninkrijk deze keer het zelfde afkeurende standpunt zal innemen als Suriname. Bij wjjze van protest zal de Surinaamse rege ring de handelsbetrekkingen met De moordzaak-Nitribitt kreeg een in ternationaal karakter, omdat de politie in de woning een nauwkeurig bijgehou den „gastenboek" vond met de namen er in van de internationale clientele van de cocotte, die een vermogen van rond 100.000 mark achterliet. Beroemd ook werd „die Nitribitt" door de film met Nadja Tiller (als Rosemarie) waarin zij figureerde als het „animiermfidel" van de Westduitse industriële bonzen. De auteur Ernst Kuby schreef het draaiboek voor deze „sociaal-kritische" film over het economische herstel van West-Duitsland en deszelfs minder plai- sante nevensymptomen. De film, die algemeen werd ge prezen. is in vele landen vertoond en werd een „kassenschlager" voor de Bondsrepublikeinse filmexport. Een tweede film over Rosemarie Ni tribitt, die „Die Wahrheit über Ro semarie" heette, bracht het nauwe lijks tot nationale roem. Omtrent de dood van Rosemarie Ni tribitt gaf geen der beide films ophelde ring. Aan de tweede Nitnbittfilm werk te Heinz Pohlmann als technische advi seur mee Als officier van justitie mr. Wolff het bij het rechte eind heeft en Pohlmann inderdaad de moordenaar is, hadden de producenten van de „Wahr- heit"-film geen betere adviseur kunnen hebben. (Van parlementsredactie) De Nederlandse regering overweegt géén stappen in verband met de recente gebeurtenissen in Zuid-Afrika, die heb ben geleid tot het bloedvergieten, dat de Nederlandse regering en het Nederlandse volk zo diep heeft geschokt. Dit heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst. meegedeeld. Het standpunt dat de regering ten aan zien van de rassendiscriminatie in Zuid- Afrika inneemt, is bij herhaling door de regering in de Verenigde Naties tot uit drukking gebracht, zodat daarvoor geen misverstand kan bestaan, aldus prof. De Quay. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, mr. J. A. W. Burger, noemde deze brief bijzonder teleurstellend. Hij vroeg verlof de minister-president mondeling vragen te stellen. Besloten werd dat dit deze week, vermoedelijk donderdag, zal ge- aannemersbond hun collega's ln de Ned. chr. aannemersbond de voet dwars zet ten. Het verschil van mening over het tekenen van de c.a.o., dat men tijdens het conflict heeft gehad, heeft op dit moment tot gevolg dat de handtekening van de N.C.A.B. onder het collectieve contract tussen de aannemers- en werk nemersbonden ontbreekt. De ledenvergadering van de N.CA.B. heeft woensdag 23 maart, na de beëin diging van de staking, haar demissio naire bestuur alsnog gemachtigd de c.a.o. te tekenen. De andere bonden tekenden reeds op maandag 21 maart na het langdurig be raad met de regering op het departe ment van economische zaken. De plaats voor de handtekening van de N.C.A.B. op het contraot moest toen open blijven. Dinsdag 22 maart zijn partijen nog even bij het college van rijksbemidde laars geweest om enkele redactionele wijzigingen te regelen, maar gelijktijdig hebben de andere aannemersbonden toen gedaan gekregen dat de naam van de N.C.A.B., waaronder nog de handteke ning moest volgen, op het contract werd geschrapt. Het college meent, dat het tekenen door de N.C.A.B. een kwestie van partijen is. waar het uilege zich buiten dient te houden. Met klem is al een beroep gedaan op de Raad van be stuur bouwbedrijf, waarin de aanne mersbonden federatief samenwerken, om de starre houding te laten varen, tot nog toe echter zonder resultaat. Het is te betwijfelen of het college bereid zal zijn hier zelf de knoop door te hakken. Eventueel zouden de drie werknemers bonden met de N.C.A.B. een afzonder lijk contract van dezelfde inhoud kun nen aangaan. Gelet op de waardering die de werknemersbonden tijdens het conflict hebben gehad voor de houding van het N.C.A.B.-bestuur, lijkt de be reidheid hiertoe wel aanwezig. ZAAK-..MAGERE JOSJE" MET GESLOTEN DEUREN De strafkamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft besloten de zaak „Magere Josje" in hoger beroep op 12 en 14 april met gesloten deuren te be- V.P.R.O, en N.T.S. zeggen C u "C1 R IS bijzonder veel stof opgewaaid over het feit, dat Simon van Col- lem, dr. L. de Jong en de V.P.R.O. na de jongste uitzending van „De oude draaidoos" op het beeldscherm kwalijke, beledigende en zelfs enkele dreigbrieven hebben ontvangen. Het geldt hier slechts een hand vol brieven, weliswaar vol venijn en van zeer laakbare inhoud, maar het was zeker geen verontrustende „stroom" van geschriften. De VPRO heeft een tiental bedankje* ..Daarvoor is geen reden. Ik treed op ontvangen. Geen der betrokkenen la «als NTS-functionaris en de VPRO ernstig ontsteld, wel echter voelt Simon werkt du* indirect net zoveel als de van Collem zich terecht diep gekwetst andere vier omroepverenigingen mee door persoonlijke beledigingen, In en- aan het totstandkomen van de serie. De kele brieven vervat. NTS wil niets anders dan voorlichting Dit zijn de overigens wel trieste ge- geven over hetgeen vroeger, in de tijd volgen van het vertonen en van volko- van de vertoning 20 jaar geleden, is ge- men objectief commentaar voorzien van achied". een aantal fragmenten uit nazi-propa- Ook de NTS is van mening dat er gandafilms uit de bezettingstijd. misschien wel weer reacties zullen ko- Het blijkt, dat en nog altijd rancune men. maar dat zij zich daardoor niet leeft onder sommige Nederlander*, die verontrust behoeft te voelen. Zij blijft ren betrok- er bij. dat het geven van voorlichting hoe zal dan aan je jeugd en aan de Nederlanders r de NTS die destijds de gebeurtenissen niet zelf zending van hebben bijgewoond, op haar terrein ligt jver Neder- door het objectief vertonen van docu mentatie, welke in het bezit is van het vroeger bij NSB of SS ken. De vraag rijst daaro straks in mei begint met de 20 filmdocumentaires land in bezettingstijd? Natuurlijk hebben wij daarover ona licht opgestoken zowel bij de NTS ais bij de VPRO, want het hoofd van de VPRO-televisieseotie. ds. J. A. van Nieuwenhuijzen, zal immers de verant woordelijkheid voor de programma's dragen. Bij de VPRO vernamen we, dat men niet geschokt is door het kleine aantal bedankjes dat op de uitzen ding van verleden week is gevolgd. „Indien deze kijkers de bedoeling van deze uitzending niet hebben kunnen begrijpen maar er persoon lijke of onchristelijke ressentimen ten uit hebben gedestilleerd, beho ren ze toch niet thuis in onze rijen", was het Rijksbureau daarvoor. Het blijkt nu echter wel, dat er te recht gediscussieerd is In verschillende kringen, wie deze gewenste voorlichting moet geven en op welke wijze. Men heeft gedacht, dit via het onder wijzend personeel op de scholen te kun nen laten doen, maar niet onderkend, dat directe vragen naar aanleiding daarvan, door leerlingen zowel thuis als in de klas gesteld, soms aanleiding tot moeilijkheden zouden kunnen ge- Dat deze vrees niet ongegrond is, heeft het resultaat van,deze korte film- rubriek waarin geen enkel subjectief commentaar is gegeven, wel bewezen. Blijkbaar zijn niet alle kijkers tegen herinneringen aan „vroeger" bestand, dece van bewust, dat de documentaires Dat men dit alt door nnfaire brieven welke de NTS binnenkort gaat v.erto- (natuurlijk anoniem!) te sturen aan nen. nog veel meer feitelijkheden uit Simon van Collem. is natuurlijk der de donkere bezettingsjaren naar voren mate beneden peil. dat we er beter over zullen brengen, maar hij ziet in de ge- kunnen zwijgen. Laten we hopen, dat bleken reacties geen aanleiding om ook het vuil hiermee is gespuid en berha- maar iets m de opzet te wijzigen. Hngen uitblijven. Com mentaae Toch geen geluk voor Rudi Reportage Glasgow Rangers-Sparta Van de hedenavond in Londen te spelen voetbalwedstrijd Glasgow Ran gers—Sparta zal de NTS een kort film verslag van de BBC overnemen. De BBC kon geen toestemming voor di- „Wat een gelukis helaas geen geluk recte reportage krijgen. geworden voor Rudi Carrell. want Ne- Vanavond om 11.30 uur begint een ex- derland stond op de ranglijst bij de tra-uitzending van Sport in Beeld. uitslag wan het Eurovisie songfestival waarjn eerst Aad van Leeuwen uit een punten (uan Italië en België) BBC-studio een beschouwing over de. gespeelde wedstrijd geeft. Van onge veer 11.4512315 uur volgt dan de sa menvatting op film, met commentaar onderaan. De laatste Luxemburg met één punt. Ditmaal heeft het liedje van Dick Schallies WiilB var, Hemen het met sedoapjue- i'n"dj En'f^«"(sklV" De VARA zal echter tussen 8 t de vele romantische songs. Frank rijk ging, na spannende strijd met En geland dat met de zege strijken en Teddy Schol ten kwam een half minuutje in het beeld om Jacqueline Boyer, dochter van de beroemde chansonniere Lucien- ne Boyer, de grote, gouden cup aan t» bieden. Met 32 punten behaalde Frankrijk voor de tweede maal de Grands Prix in het Eurovisie songfestival dat gister avond in Londen werd uitgezonden en in geheel West-Europa door in totaal zeker 15 miljoen kijkers werd gezien en gehoord. Engeland behaalde 25 punten en Mo naco werd derde met 15. De BBC had er in de Royal Festival Hall een vrij sobere voorstelling van gemaakt. Het natuurlijk vertaalde beeld kwam vrjj behoorlijk over. het geluid was minder fraai. De Nederlandse jury, gepresideerd door Siebe van der Zee, schonk het winnende lied 2 punten en gaf er ver der 5 aan Engeland, 2 aan Zweden en 1 aan Noorwegen en Italië. Na afloop van de uitzending hield Siebe van der Zee in de studio nog een praatje met de niet zichtbare Rudi Carrell, die het helemaal eens was met de Franse overwinning, maar zei „toch gek te blijven op het Hollandse liedje". Hij toonde zich niet verslapen, rond nop gelegenheid voor een beetje zelf spot en zou vanavond gezellig naar de voetbalwedstrijd Glasgow Rangers- Sparta gaan. Piet te Nuyll zei dat Rudi best had gezongen (maar wfj vonden hem lang zo goed vlet als b(J de Neder landse finale!) en Dolf van der Linden noemde het orkest .-fantastisch". De 18-jarige Jacqueline Boyer won met „Tom Pillibi", een charmant lief desliedje op tekst van Pierre Cour en gecomponeerd door André Popp. Jacqueline is in Frankrijk een bekende radio-voaliste. Franck Pourcel diri geerde voor haar liedje het orkest. directe radioreportage i 9.40 vanavond 9 Van de NTS krijgen we om 8 uur eerste het journaal ai het weerover- zicht en daarna een rechtstreekse overneming van de INR: opvoering van Honegger's opera „Jeanne d'Arc op de brandstapel". Om 10 uur komt de KRO nog in de ether met film- nieuws en een amusementsprogramma lit Treslong in Hillégom. vH&jsitc/' Bevestiging vonnis gevraagd J^E AMSTERDAMSE koopman Ema nuel P. (49) die vorig jaar werd veroordeeld tot vijftien maanden na dat hij twee Deense kooplieden 48 oude als waardeloze schilderijen als kunstschatten had verkocht, stond gisteren terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. De procureur-generaal eiste bevesti ging van het vonnis van de rechtbank, behoudens de strafmaat: hij vorderde een jaar en zes maanden met aftrek van voor* In Denemarken heeft de schilderijen- Ifaire (zomer 1958) veel opzien gebaard: de tapijtfabrikant S. Wittrup uit Vejle pleegde zelfmoord tooi hem duidelijk werd dat hij was opgelicht. Hij had 290.000 Deense kronen (circa 150.000 gul den) betaald voor 34 schilderijen, die la- zouden worden „doorverkocht" aan rijke Brazilianen. De winst zou gedeeld •orden tu«*en verdachte en Wittrup. Bij de tweede Deen, Eric Emborg, arri veerde Emanuel P. op 16 juli 1958. Hij rook daar in Aalborg op tijd lont en vluchtte in zijn Rolls Royce richting Ne derland. De verdachte zei gisteren in hoger be roep te zijn gegaan omdat hij zich niet schuldig voelde. Zittend hij is nog niet geheel hersteld van een voetblessure ontkende hij de verklaring die hij vol gens de tenlastelegging tegenover Witt rup zou hebben afgelegd. W. had hij fo to's en expertises van de doeken laten zien en gezegd dat er mogelijkheid be stond de doeken met grote winat door te De Nederlandse ambassadeur in Oos tenrijk, mr. H. F. Eschauzier, heeft giste ren een geschenk van de regering over handigd aan het internationale agentschap voor kernenergie van de Verenigde Na ties. dat in Wenen is gevestigd. Het ge schenk is een spectrometer voor garn- i»ond „Mensen op Golgotha" is de titel van de derde Passiestonde, welke de NCRV vanavond om 8 uur uitzendt. Ds. te Steege gaat weer voor. Om 8.40 uur spelen het Concertgebouworkest en de pianist Robert Casadesus Diver timento in D van Mozart, dirigent is Laszlo Somogyi en om 9.45 uur kunt U luisteren naar het klankbeeld over nachtelijk goederenvervoer: „Trein 5086". 0 In het VARA-programma is er tus sen 8 en 9.40 uur een directe reportage van de in Londen te spelen voetbal wedstrijd Glasgow RangersSparta. Daarna muziek door het ensemble Ma- lando en om 10.05 uur „Romance in jazz" met Rita Reys en Sem Nijveen. Programma voor morgen DONDERDAG 31 MAART 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7 SO Dagopen-.-ng AVRO. 8 0 Nws 8 15 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9 15 Gram 9 35 Wa- terst 9 40 Morgenwijding 10 00 Gram 10 50 V d kleuters ll-Oo Kookpraaije 11 :5 Gram 12 00 Lichte muz 12 30 Land- en tuinbouw- meded 12 33 Kamermuz 12 5o Uit het be drijfsleven. lezing 13 00 Nws i3 15 Meded of gram 13 20 Gram 13 55 Beurober 14 00 Altviool en piano 14 30 V d vrouw 14 50 Orgelspel 15 05 Anna Karenlna. hoorspel 15 4ö Instrum kwintet 16 00 Van vier tot vijf 17 00 Gram 17 15 V d Jeugd 17 45 18 00 Nw* 10 15 Dansmuz 18.30 V d Jeugd 18 45 Sportpr aatje 18 55 Gesproken brief 19 00 V d kleuters 19 05 Ga er eens even voor zitten 20 Oo Nw* 20 05 Omr ork. viool cello 21 3o Literaire 30 Nws Act 22, 3.5524 00 Nws Hilversum II .298 m. 1007 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7.15 Gram 7 30 V d Jeugd 7 40 Gram 7 4'5 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8 18 Gram 8 50 V d Ballelmuz NCRV: 10 00 Gi Endienst- KRO: 1.1 00 V c zingende kerk 12 0o Middagklok-nood klok 12 03 Gram 12.25 V d boeren 12 35 Land- en tuinlbouwmeded i2 38 Gram 12 50 Act 13 00 Nws 13-16 15 Jaar göleden, praatje 13 20 Gram 13.30 Rep uit Rome v d overhandiging v d rode hoed aan ZtJne rtie Bern.---" lardu» Kardinaal Alfrink e fluit «HMiHMMHPH de Bijbel 16 20 Metropole c._ Jeugd 1.7 30 Gram 17 40 BeurSber 17.45 Gram '.7 56 Oratoriurnrvereniging 18 15 Sportrubr 18 30 Acoordeonmux 16 50 Sociaal perspectief 19 Oo Nwa 10 10 Op de man af. praatje 19 15 Gram 19 30 Ra- dlokrant 19 50 Pol praatje 20 00 Gevar progr 22 16 Periodieken parade 22 25 Gram 22 30 Nws 22.40 Zaa!sportuit*l 22 4 5 Avond- overdenking 23 00 Orgeicorw 23 30 Gram 23 55-24 00 Nws Televlsleprogr. NTS- 9 3b—1100 Euro visie: Openbaar Consistory 20 00 Journ en weer oven AVRO: 20 20 Trtevialer 20 30 Film 21 OO27 30 TM44epe4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7