Luchtbrug tussen Hollandse durf en Spaanse zwier DELFÏA -CAIVÉ triomf van 1 1 1" '1 Chefarine 4 fpriesrfi faöblaö - JÈ ...de K.L.M. zorgt voor het vervoer... Hoe oud is de aarde PIJN OF GRIEP! Suriname bevreesd voor aantasting autonomie Chessman's doodvonnis rechtskundig bedrog? BOEKENHOEK maastrichts Amsterdam controleert zijn dijken 19fj CHRISTELII* NATIONAAL OAGBLAO verscnijnsei van ae paranormale lons begaafdheid: Bestaat zulk een paranormale begaafd- neelheid? Algemeen zjjn deskundigen van isser oordeel, dat er in elk geval veel zwendel foor- onder ia gemengd. En dat de auggeatii ivon-een heleboel doet. ■diache wetenschap meer bereid, c i te zeggei i bedro it het kan niet werkelijk helpen. Alléén h'k'de officiële medische wetenschap heeft het esti« recht de zieken te helpen. 'a Op *ijn minst is hier twijfel. En hoogleraar in de medische wetens heeft in het parlement het pleit gev voor een onpartijdig onderzoek. Zijn uit gangspunt was, dat hij het niet wist. En itun dus geen recht had om te veroordelen, gen-Daarom pleitte hij voor een onpartijdig in-onderzoek. Deze professor, dr. Querido, i: ff directeur van de Openbare Gezondheids zorg in Amsterdam en hoogleraar r dtgociaJe geneeskunde aan de Stedelijke Universiteit. Niet iemand om lichtvaardig 11 over deze zaken te spreken. Iemand, die leeft uit de zware verantwoordelijkheid UToor geiondheid van een stadsbevolking. Die weet, hoe welig het bijgeloof kan ....tieren en hoe gevaarlijk de kwakzalverij "kan zyn. Niettemin zegt hij: wij wéten het ■niet. En wjj willen niet alles veroordelen, zonder dat wij zekerheid hebben. Duide- 9 lijk straalde in zijn betoog de gedachte us door, dat de wetenschap niet de mogelijk- heid uitsluit, dat er andere wegen zjjn en bijzondere gaven, waar de wetenschap, de officiële wetenschap, nog geen oordeel over kan of mag hebben. Dat is, bij vroeger vergeleken, een ris'Wanl «od™ de weten- schap zelfverzekerd en exclusief gaat wor gden, doet zij oogkleppen voor. De echte ^wetenschap is bescheidener. Zij zoekt |Q|pJzekerheid en weet, dat het leven zc geheimen zit, dat die zekerheid altijd slechts ten dele kan worden verworvi Wij vestigen er nadrukkelijk d« dacht op, dat het hier niet gaat 01 gene, wat hier buiten en boven staat. Namelijk dat God machtig is om wondere gaat hier om wat God i r middelen geeft Ov« de vraag, of hij niet méér geeft dan de tenschap tot nn toe heeft weten te ijken, i dat de wetenschap hier niet bij voor baat verschijnsel irdeelt, dat verblijdend Bundeling filmjournaals Nederland raakt zijn spiegel kwijt Tussen de producenten van Neder landse filmjournaals Polygoon, Profiltl en Haghefilm is overeenstemming over de bundeling van de tot nu toe afzon derlijk geproduceerde en onder de na men Neerlands nieuws. Spiegel van Ne derland en Nederland in klank en beeld uitgebrachte filmjournaals. De produ centen zijn tot dit besluit gekomen om dat zij tot het inzicht zijn gekomen dat slechts door samenwerking de kwaliteit en de culturele waarde van het Neder landse filmjournaal gewaarborgd kun nen blijven. Als uitvloeisel hiervan is door belanghebbenden besloten de pro- duktie van Spiegel van Nederland bin nenkort stop te zetten. (Van een onzer verslaggevers) JS het mogelijk des morgens te 11 uur van Schiphol naar Ma drid te vertrekken, daar zo om streeks 2 uur in de middag te lunchen in een volop echt Spaans restaurant, dan nog slenterende wat indrukken op te nemen van de Spaanse hoofdstad, en toch weer te 8 uur in de avond zich op hetzelfde Schiphol te laten „uitklaren"? Hjet lijkt wonderlijk, maar' mogelijk is het, en de K.L.M. heeft gisteren het bewijs geleverd. Dat kon dank zij de nieuwe D.C. 8, die maar even een 115 publiciteitsmensen uit twaalf landen heen en weer naar en van Spanje bracht. Nu, enige publiciteit verdient de D.C. 8 zeker, en publiciteit ver dient ook onze K.L.M., die telkens het bewijs levert door tegenslagen, niet ontmoedigd te raken, en die nu in april als eerste niet-Ameri- kaanse maatschappij met de D.C. 8 de Noordatlantische route gaat bevliegen. Waarmede tevens ge zegd is, dat de K.L.M. eerst recht een nieuw tijdperk is ingesneld: dat van de straalvliegtuigen. Onwezenlijk doet het overigens wel aan. Men vertrekt van het ver trouwde Schiphol. Wat later ver neemt men, dat men zich bevindt op een hoogte van 10.000 meter en méér, en dat men zich voortbe weegt met een snelheid van zo'n negenhonderd kilometers per uur. Dus vijftien kilometers per minuut ofwel 250 meter per seconde. Daar is natuurlijk niet tegenaan te lo pen. Met deze snelheid vraagt de afstand van Amsterdam naar Pa rijs een half uur. Onwezenlijk is verder het schijn bare gemak waarmede dit alles geschiedt. .Hangende" op die hoog te van tienduizend meter verneemt men bijvoorbeeld ook, dat er Advertentie HET BAK. EN BRAADVET 100% zuiver 100% plantaardig 260) Toen ik een paar jaar geleden Op dit standpunt stond ook Luther, derden miljoenen jaren achter de rug jaar. Melanchton gaf echter liggen, protesteerden enkele luiste, raars tegen deze grote getallen. Vol gens de Bijbel zo redeneerden zU geestelijke werd de aarde ongeveer 6000 jaar ge- de 17de eei nauwkeurig scheppingsjaar op, t.w. 3963 v. Chr. en Ussher, een Ierse die in het midden van leefde berekende, dat i sommige aardlagen geen sprake heel weinig af kan zijn. Dit misverstand is begrijpelijk, want toen de eerste Christelijke wereld ader Hieronymus. Het is begrijpelijk, dat deze uit spraken van algemeen erkende heili- geachiedenls door de kerkvader Euse- gen, geleerden en exegeten lange tijd bi us in de 4de samengesteld, was d bron daarvoor de Bijbel. Zowel Euse- bius als de grote exegeet Hieronymus (die een paar jaar na de dood van Eusebius geboren werd) bestudeerden de Hebreeuwse tek- f«- r onaantastbaar werden gehouden, voornaamste Vooral omdat in sommige landen deze tijdrekening als kanttekening op de Bijbelvertaling werd geplaatst, waardoor er bijkans eenzelfde heilige onaantast baarheid van uit ging als van de tekst zelf. Boven dien stond de ge schiedvorsing in de w nog in de kinder- deden de meeste ge- einig anders dan TOCH IS HET ZO! nelgd de ouderdom van de aarde en de mens op ongeveei 4000 jaar te stellen. Christelijke ge leerden van vóór hun tijd, die uit- schiedschrjjvers sluitend de Griekse vertaling van het elkaar napraten. V O.T. hadden geraadpleegd, einig ijzingen die onomsto- de slotsom gekomen, dat de schepping teljjk aantoonden, dat de aarde ongeveer 6000 Jaar achter de rug lag. een veei hogere ouderdom was, dan Hoe dit ook zij, de getallen waren van mcn in de verste verte ook maar dezelfde orde en in de eeuwen die |j0n vermoeden. Althans, die aanwij- volgden verkeerde de hele Christen held in de overtuiging, dat tussen zes- en vierduizend jaar v. Chr. de aarde en de daarop levende mensen waren geschapen. De geschiedenis van de mensheid was dus jong en betrekke- n|veau stijgen, lijk scherp in het verleden afgeba kend. Daarover zingen waren hier en daar wel wezig, maar niemand was nog in staat ze te interpreteren. Daarvoor moesten eerst de geologische en biologische etenschappen tot aanzienlijk hoger ten het vliegtuig een temperatuur moet zijn van 52 graden Celsius onder nul; maar tegelijk is binnen het toestel één en al be haaglijkheid. Geen last ook van het geluid der motoren dat is mis schien meer voor de mensen be neden. Niet de minste trilling ook. Men zweeft hoog boven het witte wolkenbed en onder de wijdte de blauwe hemel, waarvan de azu ren kleuren door het zonlicht nog alleen worden verdiept. Wonderlijk wel, dit systeem van vliegen. Aan de propellers waren we immers al gewend geraakt. Ze trekken als het ware het vliegtuig naar voren. Maar voor het straal vliegtuig betekenen de propellers een overwonnen periode. Voor het straalvliegtuig hebben de propel lers afgedaan. In plaats van zich door propellers te laten voorttrek ken, laat het vliegtuig zich nu door de straalmotoren voortduwen en voortstuwen, en er valt aan D.C. 8 het een en ander voort te duwen en voort te stuwen: lengte van het toestel 46 meter, vleugel lengte 43,5 meter, hoogte bijn meter, leeg gewicht 57.607 kilo gram, aantal passagiers 117 en nodig 149. Dit alles en deze allen zullen straks in acht uren van sterdam naar New York worden gebracht, en terug zelfs, dank zij de gunstige winden, in zeven uur. Het is metterdaad wel een nieuw tijdperk. En als om ons daarbij te sterker te bepalen, bracht de K.L.M. met dezelfde D.C. 8 ons dan eerst „even" naar de Spaanse hoofdstad Madrid, een stad die als het ware leeft op de traditie. De uitnodiging tot dit uitstapje was al even oorspronkelijk als ver rassend. De directie van de K.LM. immers inviteerde ons tot een lunch in een restaurant te Madrid, een restaurant waarvan de naam Corral de la Moreria al klinkt als muziek, en daaraan was de eenvoudige verzekering toegevoegd, dat de K.L.M. „voor vervoer zor gen" zou. Hetgeen dan ook is ge schied. Verleden Onze gedachten aan Spanje ple gen gemengd te zijn. In het verle den is het nodige er geweest en méér dan dat. Maar voor kind, ook zoals dit in ons allen leven blijft, 4s Spanje evengoed het land van Sint-Nicolaas. Ook is het 't Land van de krijgshafte ridder lijkheid; de dames zijn er senoras, en de heren zijn niet zomaar he ren: zij zijn caballeros, chevaliers, ridders. Wie door Madrid rijdt of wandelt, voelt zich van stap tot stap door een rijk verleden om ringd, de namen der straten roe pen herinneringen op aan befaam de figuren, tal van standbeelden wijzen op een begeerte bij dit volk om zijn groten te eren, en al valt in een stad als Madrid de grote omvang van de nieuwbouw op, te gelijk zijn er vele plekken, die mo gen gelden als evenzovele decors voor de schilderwerken van Goya en al die anderen uit de Spaanse scholen. Een andere wereld dan de onze. Of toch wellicht dezelfde? Want daar is dan toch freer het wonder lijke en onwezenlijke, dat men zich om 11 uur in de morgen nog be vindt op het ronduit-Nederlandse Schiphol, dit lage luchtstation in het hart van Hollands polders, en dat men nauwelijks twee, drie uur later voor het beroemde beeld van Don Quichotte staat en wat toeft bij de deur van het vermaarde Pra- do-museum, feitelijk teleurgesteld omdat het tijdschema, waarin al zovele mogelijkheden zijn opge tast een bezoek uiteraard niet toelaat. En alsof het alles nog niet vreemd genoeg is: Wat later is hetzelfde Schiphol er weer, alsof het niet weg geweest is. Het is trouwens niet weggeweest, maar wij zijn weggeweest, hebben een Advertentie Vit werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en., doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nég krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chelarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, vrant die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.60 kijkje genomen in een ver en vreemd land, in een andere we reld, die toch ook onze wereld is. Daartussenin dan liggen de lut tele uren in de snelle machine, die, gestuwd door krachtige motoren, voortijlde door de hoge luchten, ver boven de diepe wolken en on der de blauwe koepel van de wij de hemel, en die voor ons de ver bindingen legde tussen hier ec ginds. Voor ons waren het nog verbindingen binnen het oude Euro pa. Straks zullen het zijn verbin dingen over oceanen heen. Want onze K.L.M. gaat met haar tijd mee, en wanneer het moet aar zelt zij niet de drempel naar nieu we tijdperken te overschrijden, als met goed-HolIandse durf en met goed-Spaanse zwier. Koopman bij grens in been geschoten Nabij de grens op de Grote Heide te Venlo is maandagavond de 35-jarige koopman J. Janssen uit Venlo in zijn lin kerbeen getroffen door een pistoolkogel nadat hij door éen douanebeambte ge- zich nog enkele personen bevonden. Een douanepatrouille was bezig met controle werkzaamheden in de stille omgeving bij de Duitse grens, omdat via dit gebied nog wel eens z.g. consumDtiefraudes worden gepleegd. De gewonde autobestuurder, die in het ziekenhuis te Venlo is opge nomen. zou niets met smokkelarij heb ben uit te staan, maar alleen niet tijdig genoeg hebben gestopt. Minister Beerman terug Rechtspraak laat verstoting van vrouwen toe GEORGE T. DAVIS, advocaat van Chessman, heeft een nieuwe stap gedaan en een wat hij noemt volkomen nieuw wapen ge bruikt om Chessman van de gas kamer te redden. Hij heeft een bezwaarschrift ingediend, waarin hij beweert, dat de twee doodvon nissen het produkt zijn geweest van rechtskundig bedrog. Davis beweert dat Chessman in 1948 alleen op grond van ontvoering, waad- op veroordeling tot levenslang kan vol gen, heeft terechtgestaan, maar de ju ry heeft hem veroordeeld wegens ont voering met t oebrenging van lichame lijk letsel waarop de doodstraf volgde. Omdat de rechter de jury had gecn- strueerd lat perverse sexuele hande lingen met lichamelijk letsel glijk ston den. In proces en vonnis zijn daarom de rechten de grondwettelijke rechten ge schonden van de verdachte, want deze vereisen dat alle tegen hem ingebrach- t ebeschuldigingen volledig te zijner ken- is wodden gebracht. Rechter Jordan Martinelli heeft de preliminaire behandeling van het ver zoek van de advocaat bepaald op he den. Als dit verzoek niet dadelijk wordt verworpen, volgt later een uitgebreide behandeling in aanwezigheid van Chess- De rechter heeft verklaard dat hij wenst dat de behandeling snel en cor- gebeurt. Vertragingen zou hij niet dulden. Davis beweert dat zijn stap geen muggenzifterij is. Het is een princi piële zaak, dat iemand die beschul digd wordt van een misdaad waar op geen doodstraf staat niet schul dig bevonden kan worden aan een grotede misdaad waarop de dood straf wel staat. De staat gebruikte volgens Davis de juridische fictie dat veroordeling wegens sexuele perversiteit in een ontvoeringszaak rechtens neerkomt op het toebrengen van lichamelijk letsel. Davis heeft verder bekend gemaakt, De verovering van het wereldruim, door Wernher von Braun en Willy Ley. Nederlandse bewerking J. de Groot. Prisma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. Fabian, de wederwaardigheden van een moralist, door Erich Kastner. Ver taling Theun de Vries. Derde druk. Uit gave De Arbeiderspers, Amsterdam. Het geheim van dr. Ling, door Piet Bakker. Derde druk. Uitgave De Arbei derspers, Amsterdam. De gouden toeter, door John G. Schneider. Vertaling J. van Amersfoort. Uitgave H. J. Paris, Amsterdam. Natuur en techniek, natuurweten schappelijk en technisch maandblad, 28e jaargang nr. 1. Uitgave J. Valkenburg, Echt (L.). Contact met de bijbel, serie werk schriften ten dienste van het bijbelon- derwijs op de lagere school, door B. H. Brouwer. Oude Testament I. Uitga ve Boekencentrum, 's-Gravenhage. Zwaar vergif, door Dorothy L. Say- ers. Vertaling R. W. Th. Löbler. Pris ma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. dat drie nieuwe advocaten Chessman bijstand gaan verlenen. Het zijn Barba ra Warner, Paul M. Posner en C. H. van Harvey. Arlo E. Smith de substituut-officier die voor de staat zal optreden, bestrijdt de bewering van Davis dat Chessman er niet van in kennis gesteld zou zijn dat hem de doodstraf te wachten stond. Smith zei dat Chessman beschuldigd was op grond van hoofdstuk 209 van het wetboek van strafrecht, waaronder ontvoering met het oogmerk van bero ving en met toebrengen van lichame lijk letsel vermeld staat als een mis drijf dat me de dood kan worden ge- „Het is mij niet met zoveel woor den gezegd, maar wel heb ik de indruk, dat men in Suriname extra kritisch staat tegenover alles, waarvan men meent, dat het wel licht de autonomie van het land zou kunnen aantasten", aldus de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, die gisteravond van zijn reis naar de West op Schiphol is teruggekeerd. Hij werd op de lucht haven begroet door de secretaris generaal van zijn ministerie, mr. J. C. Tenkink, en zijn vrouw en kin deren. In tegenstelling tot de Antillen, waar invoering van de cassatierechtspraak van harte wordt toegejuicht, stootte de minister in Suriname op een zekere •ve. De leden van het hof vai titie zijn er niet tegen, aldus de mi nister, doch zij vragen rekening te houden met de in sommige opzichten nogal afwijkende wetgeving van Suri- In dit verband werd de Aziatische huwelijksverordening genoemd- Hin dustani en Javanen in Suriname kun nen een huwelijk laten voltrekken ten overstaan van een Mohammedaanse geestelijke en mogen volgens Moham medaans recht later hun vrouwen door het opstellen van een certificaat der meer verstoten. Volgens minister Beerman geschiedt dit geregeld. ,,De gezinsbinding en de plaats van het ge zin in de samenleving zijn daar anders dan bij ons. Ook het aantal buiten echtelijke kinderen is er veel groter dan hier". Oude toestand Zo zal dus het bi) de Tweede Kamer Ingediende ontwerp van wet, waarbij de Hoge Raad in Den Haag openstaat voor cassatie van rechtszaken, die in de Antillen door het hof van justitie zijn behandeld, misschien bekrachtigd worden, terwijl in Suriname de oude toestand blijft bestaan. Als het zo ver is, dan kan dus de Antilliaanse advokaat naar Den Haag komen om daar de behandeling in cas satie by te wonen- Hij kan echter ook in Den Haag een plaatsvervanger daar toe opdracht geven. Minister Beerman voelde het als eer bezwaar, dat zowel in de Antillen als Suriname de leden van de beide hoven van justitie zelf als enkelvoudige rechters in eerste aanleg recht spre ken. Gaat de verdachte, of gaan par- Hoofdstad contra prostitutie De Amsterdamse kantonrechter heeft gisteren tachtig zaken behandeld tegen vrouwen wegens overtreding van het zogenaamde „tippelverbod" en andere openlijke verschijningsvormen van prostitutie. In 56 gevallen werden conform de straffen van 4 dagen hechtenis opge legd. In twee zaken werden de ver dachten vrijgesproken. In de overige zaken werden hetzij boetes in combi natie met voorwaardelijke hechtenis- straffen of onvoorwaardelijke hechtenis- straffen van zes dagen opgelegd. Deze massale dagvaarding was nieuwe stap van het openbaar ministe- in de strijd tegen de onzedelijkheid de Amsterdamse binnenstad. Advertentie NOBEL - ZUIVER - TROUW tijen in hoger beroep, dan hebben dus diezelfde rechters tezamen zitting in het hof, dat het appel behandeld. Persoonlijk ben ik er van over tuigd", zo besloot minister Beerman op Schiphol, ..dat voor onze Rijksdelen in de West met hun nog Jonge samen leving een rechtspraak met een zo groot mogelijke onafhankelijkheid van vitaal belang ls in verband met het snelle tempo van de ontwikkeling, op aller lei terreinen. Wil men buitenlandse industrieën aantrekken dan zullen die een zo groot mogelijke rechtszekerheid willen hebben- En die zou door invoe ring van de cassatie-rechtspraak be vorderd worden. Advertentie „Hel nachtegaaltje zingt ,m Daar, in het „bronsgroen eikenhout" zingt het nachtegaaltje de lof over het mooie Limburg. De vrolijke fluiter zou een even zwierig loflied kunnen zingen over het mooie, moderne Maas trichts aardewerk van de n.v. Konink lijke Sphinx-Ccramique. De onover troffen kwaliteit, de gave vormen, kleuren en decoraties zijn een loflied waard. Niet alleen van nachtegaaltjes, maar vooral van de moderne vrouw. AARDEWERK is waardewerk In verband met de dijkbreuk in de waterkering langs zijkanaal H, die de overstroming van Tuindorp-Oostzaan ten gevolge heeft gehad, stelt de di recteur van de Amsterdamse dienst der publieke werken in samenwer king met de provinciale waterstaat en de polderbesturen thans een on derzoek m naar de toestand van de dijken binnen de gemeente. Dit antwoorden B. en W. van Am sterdam op vragen van het raadslid J. A. de Jong (lib.) over de aanwe zigheid van waterleidingsbuizen in de Amsterdamse waterkerende dijken. Dit naar aanleiding van berichten over een breuk in een waterleidingbuis in het dijklichaam langs de polder in de om geving van AssendeJft, waardoor deze polder met overstroming werd bedreigd. B. en W. antwoorden verder dat er zich inderdaad, evenals elders in het land, in de Amsterdamse waterkerende dijken waterleidingbuizen van ver schillend kaliber bevinden. Bij genoemd onderzoek naar de toestand van de dij ken wordt ook nagegaan of de aanwe zige buizen gevaar opleveren. Zo ja, dan zullen B. en W. met spoed maat regelen nemen. Het college is intussen tot de conclusie gekomen, dat het ter vermijding van mogelijke risico's ge wenst is, de waterleiding in de ring dijk van de Watergraafsmeerpolder tus sen de Duivendrechtsebrug en de Ber- lagebrug ter plaatse niet te handhaven. Kruiswoord puzzel rekening, 9. slot. 11. danspartij, 12. plomp, 14. kleefmiddel, 16. telwoord, 18. lidwoord, 19. vreemde munt (afk), 20. jongensnaam, 21. bijwoord, 22. pers. voornaamw., 23. boom, 25. voornaamw 27. wolvlokje, 29. voor. 31. afgelegen! 33. kleur, 35. wortel, 37. scheikundig element (afk), 39. bijwoord, 40. «tuk geschut. Verticaal: 1. platvis. 2. dam langs ïn water, 3. dunbladig gesteente. 4. nauwe. 7. voorzetsel, .andbouwwerktuig, 10. muzieknoot, 11. merkteken het vaarwa ter aangevend, 13. rund, 15. soort ha mer. 17. niet vast. 18. traag van be grip. 23. plaats in Z. Limb., 24. slede, wüd zwijn, 28. koning van Basan, meervoud (afk. Lat.). 30. voorzet sel, 32. voegwoord. 34. boom, 36. tel woord, 38. voorzetsel. 17 13 11 6 17 12 13 10 15 19 27 28 23 24 29 1 32 33 34 37 40 38 35 [36 ■39 OPLOSSING VORIGE PUZZEL uurWerk-plaats, kanAal-bes, venTer- ras, bankier-land, torenKlok-huis, voor- Deur-stijl, kantOor-lam, welEer-lang. naDeel-baar, kunstOog-arts, bordEs-ka- der, boerin-gang, koffieKan-ton, klei- Grond-stof. galOp-stel, doelEinde4oos, feestDag-blad. Het devies luidt: „Wat lk doe, doa ik

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5