de Gruyter ALTIJD VOORDELEN EN NOG EENS VOORDELEN OM BETER ROND TE KOMEN Weer won Tal op fraaie wijze van Botwinnik Stand thans 5-2 Eerste Kamer akkoord met huurverhoging TWEEDE KAMER DEBATTEERDE OYER NIEUW-GUINEA enkele hulparbeiders Moderne-* omgangsvormen 10 cent NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 30 MAART 19(j 4 Wereldkampioenschap schaken jTjE JONGE LETLANDSE schaakgrootmeester Tal heeft gisteravond de zevende partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken van de huidige wereldkampioen Botwinnik gewonnen. De overwinning kwam tot stand in de 52e zet. Tal leidt nu met 5—2. Reeds vanaf de veertigste iet stond Tal, die met wit speelde, glad gewonnen. Er werden toen nog twaalf zetten doorge speeld. want pas in de 52e zet. toen Bot- •winntk nog alles in het werk had gesteld om remise te bereiken, legde hij zijn ko ning om. Na de prachtige overwinningen, zowel ln de zesde als in de zevende partij, blijkt nu wel, dat Tal in een uitstekende vorm is. Hij schijnt regelrecht op de wereld- Ned. amateurelftal samen: gesteld Het Ned. amateurelftal, dat in de voor. ronden van het Olympisch voetbaltoer nooi zaterdag ln Zwolle tegen Engeland ■Itkomt, is als volgt samengesteld: Lagarda (Emma); Van Campen (UW) en Kruitbosch (Gouda): Mul (NAC), Van Ierland (Willem 2) en Bolhuis (Ooster- parkers); Hainje (Heerenveen), Ten Hoopen (Quick, Haag). Bouwman (HFC), Libregts (Excelsior) en De Kleermaeker (Vitesse). Reserves zijn: v. d. Lee (HFC), Meij- ers (Sparta), Burgers (DWV) en Uijter- merk (Blauw Wit). Jeugddainkampioenschap van Zuid-Holland Ook In de voorlaatste ronde van de strijd om de Znidhollandse jengddamtitel wisten Bakker en Mays han partijen te winnen, zodat beiden met een gelijk aan tal de laatste ronde ingaan. De uitslagen waren: C. L. BakkerC. Varkevisser 20, J. de Jong—G. v. Leeu wen 0—2, C. den Besten— B. Nuys 0—2, C. den BestenG. v. Leeuwen 0—2. De stand luidt: 1 en 2. Bakker (Alblas- serdam) en Nuys (R'dam) ieder 6 pt. 3 en 4. Van Leeuwen (Den Haag) en Var kevisser (Katwijk a. Zee) ieder 4 pt.; 5 en 6. Den Besten (Leerdam) en De Jong (Hardinxveld-Giesendam) ieder 2 pt. titel af te gaan. Daarbij speelt hij uiter mate snel, hetgeen niet nalaat een ongun stige invloed op het spel van Botwinnik uit te oefenen. Zo was de vijf en twintigste zet van Bot winnik zeer zwak. Tal kreeg daardoor d< gelegenheid een afruil te forceren, die tot goede kwaliteitwimst leidde. Er ontwik kelde zich toen een eindspel van twee witte paarden en twee pionnen tegen zwarte toren en twee pionnen. In heit vijf de uur van de party bleef Botwinnik alle mogelijke moeite doen om Tals overwicht te nivelleren, maar Tal speelde zowel in het midden- als in het eindspel niet al leen zeer snel. maar ook bijzonder sterk. Hy wist op de 48e zet een pion te doen promoveren, hetgeen Botwinnik zyn toren kostte. De resterende vier zetten behoef den toen eigenlijk niet meer te worden gespeeld, doch pas ln de 52e zet gaf Bot winnik zich gewonnen. Het was wederom een zeer fraai door Tal opgezette partij, die als volgt verliep: Wit:-Tal zwart: Botwinnik Caro Kann 1 e2-e4. c7-c6 27 Tdlxd7t, Ke7xd7 2 d2-d4, d7-d5 28 Ph5-f6t, Kd7-d6 3 Pbl-c3, d5xe4 29 Pf6xg8, Te5-c5 4 Pc3xe4, Lc8-f5 30 Pg8-h6, f7-f8 5 Pe4-g3, Lf5-g6 31 Ph6-g4. Lg6xc2 6 Pgl-e2, Pb8-d7 32 Pg4xf6, Lc2xb3 7 h2-h4, h7-h6 33 a2xb3, Tc5-b5 8 Pe2-f4, Lg6-h7 34 Ph3xg5, Tb5xb3 9 Lfl-c4, e7-e5 35 f2-f4, Tb3-blt 10 Ddl-e2, Dd8-e7 36 Kfl-e2, Tbl-b2f 11 d4xe5, De7xe5 37 Ke2-f3, Tb2-b3t 12 Lcl-e3, Lf8-c5 38 Kf3-g4, Tb3-b2 13 Le3xc5, De5xe2f 39 g2-g3, b7-b5 14 Kelxe2, Pd7xc5 40 Pf6-e4t. Kd6-d5 15 Thl-el, Pg8-f6 41 f4-f5, b5-b4 16 b2-b4, Pc5-d7 42 f5-f6, Tb2-a2 17 Ke2-flf, Ke8-f8 43 f6-f7, Ta2-a8 18 Lc4-b3. g7-g5 44 Pg5-h7, b4-b3 19 h4xg5, h6xg5 45 Pe4-d2, b3-b2 20 Pf4-h3, Th8-g8 46 Kg4-f3, Kd5-d4 21 Tel-dl, a7-a5 47 Kf3-e2, c6-c5 22 b4xaó, Ta8xa5 48 f7-f8D, Ta8xf8 23 Tdl-d6, Kf8-e7 49 Ph7xf8, c5-c4 24 Tal-dl, Ta5-e5 50 Pf8-e6t, Kd4-d5 25 Pg3-h5, Lh7-g6 51 Pe6-f4t, Kd5-d4 26 Td6xd7f, Pf6xd7 52 Pd2-bl Zwart gaf het op. De eindstand was: wit: Ke2, Pbl en Pf4, pion g3; zwart: Kd4, pionnen b2 en c4. (Vervolg van pagina 1) woord. ..In feite streeft dit beleid naar versterking van de kapitalistische grond slagen van onze samenleving." In dit verband maakte hij nog melding van de toenemende grondspeculaties. „De A.R Partij", zo zei hy, „is tegen het gokken in de voetbaltoto, maar dit gokken ij slechts kinderspel vergeleken bij het gokken in grond, waartegen een a.r windsman als minister Van Aartsen bereid is ook maar iets te doen." De liberale baron De Vos van Steenwyi-c verklaarde, dat voor de VVD-fractie het huurverhogingsontwerp een grote teleur stelling Is geworden, en dat niet alleei vanwege de veel te late Indiening. Met di 20 pet-verhoging plas compensatie vaar deze regering in precies hetzelfde zog al; haar voorgangers. Fel hekelde de liberale woordvoerder de zijns inziens slappe houding, die minis ter Van Aartsen tegenover het door de Tweede Kamer aanvaarde amendement- Van Vliet (kath.v.) heeft aangenomen Daarin werd voorgesteld alle woningen (zowel vóór als na 1918 gebouwd) die be neden een huurgrens van f 9 en lager vallen, in de regel buiten de huurverho ging te laten vallen Daardoor worden nog eens 135 000 huizen extra niet in huur verhoogd. De hele huurverhoging is hier mee van weinig betekenis geworden. Dai de regering hierover niet het ..onaan vaardbaar" heeft uitgesproken, belooft niet veel goeds voor de toekomst. Goede huurmaatreigelen zal men dan ook wellicht eerst van een volgend kabinet kunnen verwachten. De heer De Vos van Steenwijk had hoopt, dat dit kabinet met een systeem van jaarlijkse kleine huurverhogingen zou zijn gekomen. Daarover beraadt de S-E.R. zich nog. maar die schiet niet op en de regering schynt zich daarby neer leggen. Tegen het gekozen compensate systeem had spreker het bezwaar, dat velen overcompensatie ontvangen of com pensatie-zonder-huurverhoging. Dit kan alleen maar Inflatoir werken. Het amen dement-Van Vliet heeft dit gevaar nog vergroot. Tegen de opheffing van het Grootboek Woningverbetering (blokkering) spraken zich alleen de P.v-d.A en C.P N. uit- Tegen de voorgenomen geleidelijke liberalisatie van het huurbeleid 'waartoe de Huurwet de mogelijkheid wordt geopend) maakte geen van de democra tische fracties bezwaar. De heer In 't Veld bleek tegenover de vrijmaking heel wat positiever te staan dan zyn partijge noten in de Tweede Kamer, die op 10 maart hebben gestemd tegen het artikel dat aan de regering de bevoegdheid geeft ie zijner tyd de Huurwet in sommige ge bieden praktisch geheel buiten werking te stellen. Zette Castro kom plot zelf in scene Een Amerikaanse commissie van on derzoek heeft, naar vernomen wordt, een ondergetekende verklaring in handen, waarin gezegd wordt, dat het vliegtuig incident van verleden week in Cuba een komplot is van de regering-Castro om Amerika in ongelegenheid te bren gen. Het is mogelijk dat Amerika de zaak voor een Interamerikaans orgaan brengt de vredescommissie van de Organisa tie van Amerikaanse staten uit pro test tegen het feit dat de regering-Cas- tro spanning veroorzaakt in het Caraï- bische gebied. (Vervolg van pagina 1) Meer planmatig De heer Van de Wetering (c.h.) bepleit te een meer planmatig beleidrt, niet alleen by de woningbouw, stedebouw en ec rrvlsche onjtwiickiel'img, maar ook bij het onderwijs en de inrichting van het be stuur. Waarom zijn de adviesraden Holila/ndlia en Mlanokwari nog niet gezet in gemeenteraden? Met grote ernst wilde de c.h. afgevaaaxMigde waarschu- Lezing in OUDHEDEN Dr. Radnoti over liet Romeinse bronzen vaatwerk TTET ROMEINSE bronzen vaatwerk, dat steeds weer voor den dag komt ln van de llmes ver verwijderde gebie den ln het vrjje German!?, is meestal schouwd als handelswaar uit Rome, ook al omdat het gemakkelijk te transpor teren was. De belangrijkste vormen zijn emmers, casseroles, scheplepels en zeven, die echter alle behoren tot de uitrusting (sarcona) van de Romeinse soldaat. Wij kennen deze uit twee karakteristieke vondsten, nl. uit het complex van d< Pontlschc moerassen (le eeuw) en ai de zgn. schat van Aszar (Pannonië. 2< eeuw); de eerste behorende tot de uit rusting van de legionairs, de tweede tot die van de hulptroepen. Zo vertelde dr. A. Radnoti gisteravond in zijn lezing in het museum van oud- Dit soort vaatwerk is vaak voorzien van geponste inscripties van typisch mi litaire aard en is meestal afkomstig uit de grote militaire bevoorradingscentra, in het Westen Chalons-sur-Saóne (het Rijnleger) en Sisak aan de Save in Oosten (Donauleger). Het feit, dat dit bronzen vaatwerk in de le en 2e eeuw uitsluitend in graven van mannen wordt gevonden, is het overtuigende bewijs, dat deze stukken niet geïmporteerd maar tijdens een veldtocht buit gemaakt zijn. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke buit alleen dan binnengehaald kon wor den wanneer Germaanse horden een Romeins leger in de opmars overvielen, of wel wanneer zij een legerplaats met es hadden geplunderd. Een topogra fisch onderzoek van de betrokken brons- vondsten in het vrije Germanië wyst vrijwel zeker uit welke Germaanse stam men aan bepaalde rooftochten in de vroege keizertijd (bv. tijdens Augustus of Domitianus) hebben deelgenomen, te meer, waar deze typen buitengewoon goed dateerbaar zijn. Met de regering van M. Aurelius andert dit beeld radicaal omdat toen de Germanen tot diep in het rijk kon den doordringen en daardoor m werpen uit de burgerlijke nederzettin gen konden buit maken zodat men niet zonder meer de voorwerpen burgerlijke en van militaire afkomst kan onderscheiden. Van het einde der tweede eeuw af werden de Romeinse soldaten zuiniger op hun uitrusting en toen was het niet meer zo eenvoudig om volledige dépots in de wacht te slepen. Doordat het in het vrye Germanië sindsdien gewoonte was geworden het op de Ro meinen buitgemaakte bronzen vaatwerk aan de krijgslieden mee in het graf te geven, komt er in ihet verre Noorden een bronsindustrie op, die juist die Ro meinse types nabootst, wier terminus ad quem men in het eerste deel van de 3e eeuw moet zoeken. In de tweede helft van de 3e eeuw waren sommige vormen van zilveren en bronzen vaatwerk by zonder ln trek bij de aanvoerders van de Germanen, niet altijd vijandig stonden tegen over de Romeinen maar vaak als hun w illieerden dergelijk vaatwerk als te genprestatie eisten. Hierdoor kwam bv. de rijke skeletgraiven uit het Saale- Unstrut-gebied van de 4e eeuw eet- en drinkgerei voor den dag dat wij niet als oorlogsbuit maar als geschen ken moeten beschouwen. t een en ander werd toegelicht met lichtbeelden. wen tegen de geest van cenibralrisartie en bureau oratie die ln Nieuw-Guinea leeft. Hert cenrtmafliisme draagt gevaarlijke en koloniale sporen. Nieuw-Guinea is nagenoeg een ambte narenstaal geworden. Hollandia is typische consequentie van de wet Parkinson; het belastingapparaat bijvoor beeld Is veel te perfectionistisch opgezet. Veel teveel Nederlands geld verdwijnt naar de administratieve kant in plaats van naar het onderwijs, aldus de heer Vod de Wetering. De raad van diensthoofden moert nat mening van de heer Van da Wetering spoedig wonden vervangen door Nïeuw-Gsrinearaad waarin vertrouwens mannen ln plaats van diensthoofden zit- ling hebben. Mede terwille van de per soneel sbeperfci ng herhaalde de c.h.-afge vaardigde zijn verzoek om een tweejaar lijks in plaats van een eenjaairüijkse be- ginotine. Ten behoeve van de stads- papoee's bepleitte hy goede woningen, soantbarneinen en oveartieddssubsiriie voor die kerkbouw Wonderlijk Hot besluit van gouverneur Pla;- teel om mr O. de Ryke ai<s lid van de adviesraad van Hollandia te ont slaan, noemde de cJi. woordvoerder wonderlijk. De gouverneur heeft daar mee een opposant gecreëerd, want mr. De Rijke zat straks toch weer worden gekozen Over de verdediging van Nleuw-Gul- nea sprak de heer Van de Wetering zijn ongerustheid uiirt. Ten slotte gaf hy, als oud-vootrairtiber van de twee vorige parle mentaire missies naar Nieuw-Guina, de Kamer het advies uiterlijk mudden 1961 weer een parlementaire missie naar Nieuw-Guinea te zenden. De heer De Kadt (soc.) zed later dat de taak var missie dan zou moeten worden toegespitst op het bevorderen van zelfbeschikking. Gefaald Het regeringsbeleid ten opzichte van Nieuw-Guinea heeft naar de mening van de socialistische afgevaardigde over de hele linie gefaald. Er kan zelfs nauwe- IUks van een beleid worden gesproken. In plaats van een nota met de opvat tingen der regering voor zich te vinden, moet de Kamer thans debatteren naar aanleiding van oude stukken: de begro ting van Nieuw-Guinea voor 1959, het wetsontwerp tot wfjzlging van de be windsregeling, het verslag van de parle mentaire missie 1957 en het rapport van de censuurcommlssie. Gouverneur Platteel wekt volgens de heer De Kadt de.indruk een autocratische persoonlijkheid te z(jn die weinig geschikt C.N.V. iets sterker geworden (Van onze sociaal-economische redactie! Het ledental van de bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten orga- nisaties is vorig jaar weer gegroeid. Vijf. I tien organisaties gingen vooruit met s» fl men 3057 leden en tien liepen achteruil I met 2470 leden. Een organisatie bleef ia ledental gelijk. Het totaal aantal in CNV-verband ge organiseerde werknemers bedroeg eind 1959 218.992. dat is 578 meer dan in hel begin van dat jaar. Doch gezien het feil dat de Ned. vereniging van Chr. handels reizigers moest worden geroyeerd, kat gezegd worden dat het ledental nette met ruim 1050 steeg. Voetbal. De eerste wedstrijd voor de finale van het toernooi van voetbalploe gen uit Jaarbeurssteden, die gaat tusset Birmingham City en Barcelona is in eet 0—0 gelijk gespel geëindigd. De return wedstrijd wordt op 4 mei in Barcelont gespeeld. Badminton. De in Nijmegen gespeel de interland-badmintonwedstrijd tussei de herenteams van Nederland en Noor ot wegen is met 43 door de Noren gewon- et is voor de voorbereiding van zelfbeschik- king. ZUn optreden in de censuurkwesti» rfl en inzake de adviesraad te Hollandia ii weinig gelukkig geweest. Ontevredenheid 'i' t» Het vasteteflJen van een streefdatum dn voor die zelfbeschikking is thans dringen- Di der nodóig dan ooit, zowel omdart de in-on ternatsonale situatie dart eist (kijk naar d»dn aXgev-aamdriigldie. Ails maartstaf moet Paipoea's van die kust en ui/t de oenitiaj" wamt hert is ail/tijd de voorhoed* dde bepaalt waanneer men zich rijp voelt n By de voorhoedt,- op Nederland Ndeuw-Guamea heerst blij-, kens de jongste demonstraties needs on tevredenheid. De heer De Graeff (karth.v.) zei dart het mat de rechtspositie en de status van de Nederlandse ambtenaren op Nieuw-Guinea droef gesteld ils. Hert ambtenarenkorps moet worden ge- splitst in een tyrteüijik (uit Nederland overgekomen) en een blyvend korps. j Ergeriijk vond de k-v-p.-woondrvoetrdet, 0 fteifbetlijk* Ril dat raddo-Ambom ether boven Ndeuw-Gudi heeraen, doordat de e Nieuw-Gudna te zwak is. Het debat zou vandaag worden voort- iel êN.V. Koninklijke Ned. Grofsmederij - Leiden wy vragen voor onze GIETERIJ voor dagdienst en 2-ploegendlenat (waarvoor extra vergoeding). Na gebleken geschiktheid bestaat de mogeiykheld tot vakopleiding. In de gletery wordt 'a zaterdags niet gewerkt. Sollicitaties aan de Personeelsafdeling Zuldslugel 64—«8, dagelijks van 917.00 uur. Bovendien donder dagavond van 7S uur. Het nieuwe hendboek voor goede vormen, dat ln 44n woord voortreffelijk la Bij verschillende gelegenheden kan de vraag opkomen: „Hoe doe |e dat nu ook weer!' of „Hoe behoor Ik In déze iltuatle naar de goede vormen te handelen 1". U vindt hier vlot het luiste antwoord— In prettige vorm. Rondom het huwt/Ijk Rondom het gezin - Bezoeken - Diners. pertijt/es on monu't Logés - Kleding Rondom de geboorte- fe mil legebeurten Is ten - Algemene wenken. GEBONDEN 7.50 Verkrijgbaar In de boekhandel SOEN'NGIM Nu geen 3 maar 6 kinderwagens gratis aan de moeder van de maand t.w. 3 MUTSAERTS K Natuurlijk bij Leidens grootste speciaalzaak LANCEZAAL - NDERWAGENSen 3 RIEMERSMA KINDERWAGENS Stille Rijn 3-4 - Telefoon 26545 U weet toch wij halen en brengen U gratis van en naar huis. Tevens ontvangt U geheel gratis bedje en kussentje. Hoe U een van deze wagens gratis kunt krijgen kunt U zien op het deelnemingsformulier. MOEDERS IDEAAL EEN KINDERWAGEN VAN LANGEZAAL! Kalfsbouillonsoep en Ossestaarisoep GOEDKOPER Bij elke 2 pakjes margarine of vei (extra margarine uitgezonderd) EEN CHOCOLADEREEP GRATIS bi] 4 pakjes ze aanbledlnger Nog nooit werden levensmiddelen zo goed, zo modern en zo kostenbesparend gefabri ceerd, verpakten vervoerd als de laatste jaren. Nog nooit werden levensmiddelen zo snel en zo practisch aan de huisvrouw overhandigd als nu, door zelfbediening. Daarom kan De Gruyter zijn klanten iedere week extra voordelige aanbiedingen doen als nog nooit tevoren. Choc, tabletten70 «t. Cocktailworstjes 98 c«. Soepballetjes in potjes 79 ct. Pilchards72 et. Altijd een kassabon voor 10°/o korting ook bij de weekreklames. Altijd het Snoepje van de Week voor 15 ct bij aankoop van f4.- De Gruyter artikelen. Personeel gevraagd Huishoudster. Gevraagd wegens huwelijk der tegen woordige hulp in de huis houding, bij alleenwonende dame. Indiensttreding om streeks 1 mei a.s. D. N. den Haan. Hofstraat 13a, Rijns- burg. Tel. 01718—2961. Flinke Werkster gevraagd voor dinsdag van 911 uur en donderdag van 912 uur. Jan van Goyenkade 15. Het Kraamcervtrum Noordwijk, vraagt jonge vrouwen en meiajes om op geleid te worden tot kraam verzorgster. Inlicht, bij de leidster-docente, Nw. Zee weg 82, Noordwijk aan Zee. Voor direct gevraagd een nette brood- en banketbak ker. D. Haasnoot, Willem de Zwijgerlaan 57. tel. 4109 en Sluisweg 56. tel. 2372. Kat- i Zee. Pielanen Sc Drommel, lichte werkzaamheden. Goed loon: exrtra vrye zaterdagen A»nm. Uiterstegracht 105. In Rusthuis „Zonneweel- de" wordt per 2 mei wegens huwelijk der tegenwoordige gevraagd zelfstandige hulp. Liefst intern. Oranjelaan 2, Oegstgeest.. Wasserij Dingjan vraagt nette meisjes of gehuwde vrouwen voor halve dagen Hoge Rijndijk 1, Leiden. Wij vragen voor direct enige vlotte Meisjes als leer ling-verkoopsters. Leeftijd 16 17 jaar. Persoonlijke aanmeldingen N.V. Hema. Leiden. Gevraagd nertte hulsh. hulp voor de maandag, met w. maaltyd. Hoge Rijndijk no. 112. Grootwerker, goed werk gewend, als thuiswerker of atelierwerker. Gevraagd bij Peek Sc Cloppenburg. Jongedame als modlnette. ook volledige opleiding als zodanig. Gevraagd by Peek Sc Cloppenburg. Werkster gevraagd voor Je schoonmaak. Enkele da gen of middagen per week. Mevr. C. A. den Haan-van der Vjjver Katwijkerweg 5. Rijnsburg. Te huur gevraagd Jongeman, 27 jaar, zoekt gezellig kosthuis. Br. onder no. 5316 bur. van dit blad. Te koop gevraagd 0 Bremmer vraagt antieke meubels, koperwerk, kristal, porseleinen groepen, goud, zilver. Verder alle soorten antiek. Bremmer. Goegerrit- steeg. Tel. 22791. Inkoop good, zilver en juwelen tegen de hoogste waarde Het adres waartoe u zich met het volste ver trouwen kunt wenden' Hei Ringenhuis - Morastraat 9 - Leiden - Voor Oegstgeest Geversstraat «7. Tc koop aangeboden Aangeboden 250 ha Groent. teelrtverg. punt 4. ook in ge deelten. C.V. N. Bakker Hzn., Roelofarendsveen, Tel. 01713487. Mooie Trouwjapon maat 40. met sluier en tasje, uit 1ste klas modehuis, gekost 225 nu voor 70. Van 't Hoffstraat 45, Leiden. O Weckketel. glazen, Keulse potten. zeer billijke prijs. MolentuLnweg 15, Katwijk a d. Rijn. Autobanden. Nieuw geco verd en gebruikte, alle ma ten, van 1320 inch. Lage prijzen. H. Hövig, Hoge Rijn dijk 1. Tel. 01710—25517 Zoe- terwoude. Hillman en Renault 4 ca briolet te koop aangeboden. Calex Autobedrijf N.V. Lei den, Kort Galgewater 14 16, telf. 33355. Ter overnameAuto-coat, dame of heer, havannabr teddy gev. gr. m. lengte t. gesch. voor brommer of scooter, pr. 35. W. de Zwij- jerlaan 35, Oegstgeest, tele foon 34131. Pootaardappelen. Eerste lingen, Eigenheimers, Beve landers, Pimpernel enz. bij A. v. Egmond Wz„ Sandt- laan 19, Rijnsburg. Tel. K 30358. 0 Te koop aangeb. een aquarium 60 x 40 x 40. Com pleet met vissen en planten. Pomp, enz. Noort, Karei Doormanlaan SE. Katwijk a. Zee 0 Voorjaarsmantel, z.g.a.n., maat 4446, 25. Randweg 27. Katwijk aan Zee. 0 Te koop aangeb. van part. een Volkswagen '49. Te be vragen na 6 uur. Duinzicht straat 8, Oegstgeest. 0 Tractoraanbangwagen. - Draagverm. 3 ton geremd. In prima staat. A S. Schalkers, N. Beestenmarkt 32. Tel. no. 30358. 0 Te koop een uitneembare kinderwagen. Rijnmond 2, Katwijk aan Zee. Diversen 0 Kredieten l m 3.000 (v. iedereen) voor aankoop meu belen en woningtextiel. Di rect van fabriek, enorme keuze en besparing, zeer prettige betalingsregeling en strikte geheimhouding. Vr. vrijblijvend inlichtingen. Postbus 538 Den Haag. Houthandel Morspoort Diedt u laten en planken, hardboard, tegelboaird. Do- top- en clairet voor talels Fabion het plakplastic Colo- vinylrtegels. Morsstraat 58 Wasmachines f 135. Nog enkele dure machines iets beschadigd f 155. Centrifu ges. Fa. Dusoswa, Turf markt 1-3. Tel. 24409. Stofzuigers v.a. f 115. Bij aankoop van een nieuwe geven wij f 25 voor uw oude Fa. Dusoswa. Turfmarkt 1-3 Telefoon 24409. Klnderrjjwielen v.a. f 49.50 Sportrywielen v.a. f 89. Ook Rudge en Simplex voorradig Fa. Dusoswa, Turfmarkt 1-3 Telefoon 24409. Duitse. Oostenrijkse en Zwitserse dames en heren. 14—65 jaar, wensen briefwis seling met Hollanders Inl. gratis. Wereldkoerler, Post bus 6057. R'dam. Tel. 33421. f Overhemdenreparatie Boorden en manchetten enz vernieuwen onder garantie Ook no iiron Smits" Over hemden en kousenreparatie- bedrijfNieuwe Rijn 94 Tel no. 25391. 0 Hardboard-zachtboard, te gelboard, plasticboard, trip lex. tapse poten, tafelbladen, boekenrekken, tafels, stoe len, keukenkasten enz. „De Houthal", Hogewoerd 99, tel. 22536. 0 Iedereen Is enthousiast als wy uw matras overtrek ken met damast, l-pers. v.a f 19.50. 2 pers f 26.50 Smil Bedden-TapijtenmagaziJnen, Mare 98 - Vrouwensteeg 9 elefoon 23913- Maranatha-avonden. Bap tistengemeente Oude Rijn 3 5, 6 en 7 april Aanvang 8 u Spr. Ds. M. de Jong. Toe gang vrij. De Sleutelkonlng. Bijma ken van adle sleutels, repa reren, veranderen en openen van elk riot. - Haarlemmer straat 273 Ted. 33958 (bij de Overdekte). Levering aan Rijk cn Gemeente. Maandag morgen gesloten. Rooyackera en naaimachi nes een begrip! Levenslange garantie en gratis service Geen woorden maar daden Leiden - Leemanssrtraart 31 TeL 31334. Alphen ad. Ryn Iepeüraait 12. Tel. 3753. Volkswagenmatcrlaal. Nieuw! Tegen sterk verlaag de prijzen. Bumpers, compl f 75.-. Koplampen, ook DKW f 25.-. Verder nog vale ac cessoires en gebruiksmate- riaal. Kastelijn, Heuvelweg XVy kopen alle soorten boeken en tijdschriften J Bons boom Oude Rijn 23. Telefoon 21876. Veilig klimmateriaal, lad ders en trappen van de be kende Wienese ladderfabriek leveren wij tegen fabrieks- prys. „De Houthal", Hoge woerd 99. Tel. 22536. Markiezen, rolschermen, al. jalouzieën Grootste sor tering zonwering. Prima af werking. Verkoopkantoor Melchers Markiezenfabrlek C. E. Jedeloo, Juffermans- •-aat 23. Oegstgeest. Telef. *1710—31165. Een kapokmatras is goed en niet duur bij de Kleine Winst, Haarlemmerstraat 51, Leiden, l-pers. vanaf 59.—, 2-pers. vanaf 98.—. Japonnen geheel pasklaar 4.50 (knippatronen naar maat). Duinhof 30. Leiden. Nagelbijten? U leert het binnen enkele dagen af met BITE-X 1.35. Bij apotheker en drogist. Gaat U trouwen? Beste! Uw auto's by het gespeciali seerde trouwaurtobedrijf. Vraagt inliohtingenZee manlaan 12a. Telefoon 23055 Leiden. O Jachtartikclen zeilma kerij tentenmakerij. V. B bouw. H. R. Troost. Haven 14. Leiden. Tel. K 1710-21664 Verhuur zonder chauffeur van Volkswagen 1960 met schuifdak. Blonk's Autobe drijf. Nieuwstraat 33-41, tel .30.600. Weet U dart wij ook in olie goed gesorteerd zijn? Van Quaker State, Mobil en Castrol hebben wij alle diktes in voorraad. Valk a. d H. Schouw. Voorschoten. Tel. 25191 K 1710. Strjjklnrichting Ozon - Voor uw fyne was 1 Ryndyk 34. Telef. 22675 Linncnk., faut., gasf. Hanglegkasten, w.o. 3 deurt vaste wastafels, pracht rund lederen clubfauteuils, eike en mah. lirts-jumeaux. buti gasstel, zware uirtrekklooi tertafels, antiek mah. kab net, stoelen. Nieuwe Rijn bij hoek Hooigr. Tel. 2215( Philips televisie aangeb 43 cm met tafel, antenne transf., van 1000 voor spotkoopje. Aloélaan 18. Radio met radiotafel m< Waldorp-Fridor, als nie f 100. Erres sleestofzuige 125 Volt, compleet van '5 50. Herensportfiets 50 elektr. gram./p. up voor bouw 15. Alexanderstr. 0 Voor uw Paasweekend trips. Nieuwe automobielei Billijke tarieven. All Ris verzekerd. Betere servict Bespreek vroegtijdig. Auto verhuurbedrijf „Souplesse Veurseweg 14. Voorschotel Tel. 01717-2631.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4