Vrijwillige medewerking of wettelijke maatregel? nn Topjaar 1964 maakt kamertekort nijpend Twente vecht voor 3e T.H. Steun voor wereldzending van Europese kerken Een woord voor vandaag Kanttekening KONING - RICHARD 2 Het loon- en prijsbeleid Actuele, sociale vraagstukken Wat kan de aannemers ge dreven hebben, door dik en dun, tegen de opvatting van regering, Kamer en publieke opinie in en sonder noemens waardige steun van de rest van het bedrijfsleven op hun stuk te blijven staan? Deze Interessante vraag stelt mr. G. C. van Dam, algemeen secretaris van het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland, in het orgaan van het Verbond, De Werkge ver. Stel, dat het vasthouden aan de risico-clausule met een be roep op het recht juist zou zijn (de president van de Haagse rechtbank heeft dit in het mid den gelaten) is daarmee dan het laatste woord gesproken? Wij menen van niet, zo schrijft mr. Van Dam. Hij vervolgt dan zijn artikel al dus: Reeds sedert verscheidene jaren wordt in ons land een prijs politiek gevoerd, welke haar be langrijkste basis heeft in de al gemeen in het bedrijfsleven heer sende overtuiging, dat inflatie niet in de eerste plaats met wettelijke en overheidsmaatregelen doch door de vrijwillige medewerking der ondernemers kan worden be streden. Aan het loon- en prijsbe leid op deze gromdsl^» heeft het bedrijfsleven medegewerkt en die medewerking vormt één van de belangrijkste pijlers van het re geringsbeleid. De motieven van het bedrijfsle ven, om deze medewerking te ver lenen, zijn duidelijk indien men let op het alternatief, dat de re gering ter beschikking staat om ons economisch bestel in juiste banen te leiden, te weten globaal te hanteren instrumenten van fis cale, monetaire en budgettaire aard. waarbij in veel mindere mate dan thans het geval is, re kening kan worden gehouden met de bijzondere omstandigheden en de belangen van het bedrijfsleven. Dit loon- en prijsbeleid van de regering, waarvan het overgrote deel van het bedrijfsleven de waarde en het belang erkent, dreigt thana te worden doorkruist met een beroep op een recht, waarvan de rechtmatigheid aller minst vaststaat. Met negering van de vrijwillige medewerking als grondslag voor loon. en prijsbe leid dwingen de aannemers de re gering deze basis te vervangen door wettelijke maatregelen. Het is op grond hiervan, dat de betekenis van het conflict in het bouwbedrijf van verdere strek king is dan voor deze sector al leen. Het belang van het gehele bedrijfsleven, ja het nationale be lang is ermee gemoeid. Daaraan heeft de voorzitter van ons Ver bond liet recht ontleend zijn stand- Sunt inzake het conflict duidelijk >t uitdrukking te brengen. minderheid helaas Ned. Chr. Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond bleek bereid haar rechten te laten wijken voor de nationale sociale en economi sche belangen, welke op het spel staan. Het valt zeer te betreuren, dat dit Inzicht zich In de aanne merswereld niet verder haan heeft gebroken, waardoor het be drijfsleven uit eigen kracht tijdig de oplossing van het conflict tot stand had kunnen brengen." Voorlichting aan middenstand Bij de middenstand is weer eens de kwestie van de voorlichting in het middelpunt van de belangstel ling komen te staan. Verschillen de bladen van de Gelderlander- vakpers wijden een bespreking aan het rapport, dat kortgeleden is uitgebracht door de heer H. Post op verzoek van het bestuur van het Produktiviteltscentrum. Hierin wordt voorgesteld een mid- dcnstandsvoorlichtingsinstituut in het leven te roepen, dat zo'n slor dige 6 miljoen zal gaan kosten. Beoogd wordt een concentratie in de voorlichting. Genoemde bladen zijn het er volkomen mee eens, dat dit hard nodig is. De indivi duele middenstanders hebben op het ogenblik grote behoefte aan een instituut, dat hen vertellen kan waar zij moeten zijn voor een bepaald geval. Maar. of dit nu de taak is van het Produktiviteits- centrum of van een nieuw op te richten instituut, wordt sterk be twijfeld. De vakbladen geven hierover het volgende commentaar: „Wij menen, dat nu maar eens kort en goed moet worden vast gesteld, dat de voorlichting in de eerste plaats dient te geschieden door de organen, die het dichtst bij het bedrijfsleven staan. En dat zijn de branche-organisaties, in hoofdzaak dus de vrije vakorgani saties. Deze organisaties dienen de branche-voorlichting, óók die aan de ongeorganiseerden, volle dig in handen te houden. De over heid, resp. de publiek-rechtelijke- organisaties. kunnen de algemene voorlichtende arbeid van de vak organisaties in volle gemoedsrust subsidiëren. Men kan er dan ten minste zeker van zijn, dat de voor lichting afgestemd wordt op de geheel eigen omstandigheden ln de branches. Overheid en P.B.O.-llchamen kunnen dan volstaan met het uit oefenen van toezicht op een ver antwoorde besteding der subsidies. Het in het leven roepen van tel kens weer nieuwe toporganen leidt tot de praktijk heeft het nu toch wel voldoende bewezen een waardeloos en geldverslindend gemodder. De middenstand be taalt er voor middels de heffin gen der P.B.O.-lichamen, maar hij wordt er geen cent beter van. De voorlichting in de meest uit gebreide zin is een zaak van de basis van het middenstandsbe drijfsleven en niet van de top. En die basis vindt men in de bran ches, ln de vakorganisaties der mlddenstandsondememers. Om dit vast te stellen hebben we geen dure en traag werkende stu diecommissies nodig." Kritiek op produkt schappen Ernstige ontstemming spreekt Ons Platteland, orgaan van de C.B.T.B., uit over de weigering van enkele agrarische produkt- schappen een financië'e bijdrage af te staan voor het Hulpfonds Droogteschade Landbouw. Het ontbreekt in de landbouw de laatste jaren toch al niet aan kri tiek t Ons 1 verder gaat: Herhaaldelijk wordt de vraag gesteld wat de functie en het nut van de produktschappen is voor de producenten, m.a.w. de good will. een essentiële factor voor het voeren^ van beleid, groeit niet al De bovenstaande beslissing doet hierbij weer veel kwaad, temeer omdat de motivering, dat dit soort zaken buiten het markt-ordenend beleid vallen en daarom niet tot de taak van een produktschap ge rekend mogen worden, ten enen male onvoldoende is. Of denkt men misschien, dat het tot de nor male taak van het leger behoort om bietenkoppen te vervoeren, of dat het tot de normale uitgaven van de schatkist behoort om dToog- teschade aan gewassen te vergoe den? Wij nemen gaarne aan. dat de opdruk op boterwikkels. de vorm van de kaas of de kleur van de melkfles belangrijk is en ook nog, dat deze zaken iets met marktor dening te maken hebben. Wij ne men eveneens gaarne aan. dat een he besturen van de produktschappen moeten dan van ons aannemen, dat de uitzonderlijke droogte van 1959 uiteindeliik ook iets te ma ken heeft met marktordening en dat het niet aangaat om op grond van een strikt formalistische rede nering tot een afwijzend standpunt te komen. Het had ook anders ge kund, men zou in dezen een voor beeld kunnen nemen aan het Pro duktschap Vee en Vlees en het Produktschap Veevoeder, die bei de niet zijn blijven steken in for malisme. Nogmaals, wij betreuren het, dat de vertegenwoordigers van de Landbouw in de besturen van de andere produktschappen niet meer steun hebben gekregen, aldus Ons Platteland. Nood in studentenwereld Studiebeperking ontmoet bezwaar (Van een onzer verslaggevers) Op dit moment telt Nederland ongeveer 35.000 studenten. Maar dit aantal zal in de komende jaren een zeer sterke uitbreiding ondergaan. In 1964 verwacht men een topjaar. Ook daarna zullen er veel jongelui naar de universiteit gaan. Men neemt aan, dat Nederland in 1970 tweemaal zoveel studenten zal heb ben als in 1950, terwijl in laatstge noemd jaar het aantal hoger was dan ooit tevoren. Deze toeloop van studiosi verschaft de studentenwereld een aantal pro blemen, die men voorheen eigenlijk niet kende. De Nederlandse Studenten Raad, die men kan beschouwen als het vertegenwoordigend lichaam van stu derend Nederland, houdt zich met eni ge van die problemen bezig op zijn na tionaal congTes. dat van 11 tot 13 april op Woudscboten wordt gehouden. persconferentie meedeelde, gaat het op dat congres voornamelijk om de vol gende zaken: de huisvesting, het ont werp van wet op het wetenschappelijk onderwijs, de studentensport, de stu dentenvoeding, de spreiding van het ho ger onderwijs, en de student en de po litiek. Dat de huisvesting voorop gaat en op het congres de meeste tijd in beslag zal nemen, zit volgens de heer Muller hierin, dat dit de grootste nood ii studentenwereld is. Deze nood dateert natuurlijk niet vandaag of gisteren. Maar hij klemt te meer nu het jaar 1964 gaat naderen. Trouwens heel het ruimtelijk vraagstuk wordt een schier ondragelijke last in de wetenschappelijke wereld. Men komt collegezalen tekort en vooral ook loka liteiten voor practica, laboratoria ei wat daar allemaal mee annex is. Een levensbelang voor de student is echter, dat hij een kamer heeft. En daaraan gaat het steeds meer i keren. De woningnood neemt in algemeen niet af. Daardoor wordt de beschikbaarstelling van kamers aan studenten telkens kleiner. In de uni versiteitssteden worden de grote hui zen in de centra aangekocht door kan toren of industrieën, zodat ook de voor raad studentenkamers geringer wordt. Onderwijzersvereniging opgericht In Den Haag ii Vrije Vereniging derwijzers (V.V.N.O.) eniging is aangesloten bij de Algemene Onderwijs Federatie (A.E.F.). Het voorlopig bestuur van de nieuwe vereniging bestaat uit mej. A. M. Ellens (Den Haag), presidente; mevr. E. J. Suerink (Rotterdam!, secretaresse; mej. M. S. Bannink (Middenmeer), penning- meesteresse en de heer A. W. Noorden (Hippolythushoef), tweede secr. De vereniging, die open staat voor alle leerkrachten bij het g.l.o., het v.g.l.o.. het b.l.o. en het u.l.o., is een vakvereni ging die zich niet beweegt op politiek of confessioneel terrein, doch zich uitslui tend wil bezig houden met de problemen welke de onderwijzer in zijn beroep kan ontmoeten. Er zijn in Nederland reeds een aantal verenigingen, die deze doelstellingen hebben, zoals de Vereniging van Hoof- van Scholen, de Vereniging van Kleuterleidsters en de Vereniging van Handwerkonderwyzeressen. Deze Ver enigingen hebben zich aaneengesloten in de A.Ö.F., waarbij zich nu dus ook de V.V.N.O. heeft gevoegd. Minister Marijnen heeft ir. P. Anema officieel belast met de leiding van het rijkslandbouwconsulentschap voor boer- derijbouw te Wageningen, als opvolger van ir. K. J. A. Bouma. aan wie eervol ontslag is verleend. financiering, het beheer e.d. Hierbij denkt men als vanzelf aan de studenten flats, zoals er al enige zijn. Daar speelt ook iets anders een rol: de gemeen schapsvorming. Studentenflats moeten iets anders zijn dan woonkazernes. STUDIEBEPERKING Met voorbijgaan van de andere pun ten. waarmee het congres zich gaat bezig houden, moge nog iets gezegd worden over het ontwerp van wet tot regeling van het wetenschappelijk derwijs. Hierover is zojuist een nota van de Nederlandse Studenten Raad schenen. Dit werd gedaan omdat haast bij is; men kon niet wachten tot het congres. Deze nota gaat diverse artikelen het wetsontwerp na en heeft voor schillende daarvan waardering. E echter één artikel (art. 60 lid 1), dat door de N.S.R. ongewenst wordt geacht. In dit artikel wordt de mogelijkheid tot uitsluiting van het onderwijs ge opend. Dit zou dan gelden voor dege nen, die .de tijd, gesteld voor het doen van bepaalde examens tweemaal schreden hebben. Zij worden dan meer toegelaten tot colleges en prac tica. De wetgever gaat er vanuit, dat het onverantwoord is om ruimte en kostbare outillage ter beschikking te houden van hen, die er toch geen ge bruik van maken omdat zij nodeloos talmen met hun studie. De N.S.R. zou van deze bepaling geen halszaak maken hij acht het practisch effect nihil ware het niet. dat hier een beginselkwestie in het geding is. Het beginsel namelijk van inperking van de persoonlijke ver antwoordelijkheid. die de student heeft om zélf het tijdstip te bepalen, waarop hij rijp meent te zijn voor het afleggen van een examen. Een onbeperkte vrijheid kan er niet zijn. Dat b.v. bepaalde tentamens na maanden hun geldigheid verliezen Twente vecht nog altijd verbeten voor de derde Technische Hogeschool. Ook jongeren beginnen aan de strijd deel te nemen. Zo heeft het blad van ,Jlet Enschedees Lyceum" een geheel, dik, nummer gewijd aan deze nieuwe hogeschool. Daarin komt de advertentie voor: vraagd ten departemente: Ambtenaren, verziend (niet tot Deventer, maar ti Twente). De strijd gaat vooral tegen Deventer, dat minstens een koplengte voor schijnt te liggen in de strijd. Daarvan getuigt het vers van een gymnasiast: De Hoge Heren in Den Haag hebben weer een besluit genomen de nieuwe Technische Hogeschool Deventer, 'k geef u goede raad blijf bij uw vertrouwde leest. De tijd dat u belangrijk was is heus allang geweest. Maak verder worst en koek, tot heil van alle gastronomen en droom maar liever in uw slaap geen universitaire dromen. Want dromen xijn alleen bedrog dat suit u ook wel weten. Daarom moet gij met grote spoed de TJi. maar vergeten. als het volgende tentamen niet is ge daan, valt zeker niet te veroordelen. Hier geldt de doelmatigheid. Maar wan neer men ten aanzien van de examens beperkende maatregelen gaat nemen, kan dit een aanloop zijn tot verder gaande beperkingen. De N.S.R., die haar bezwaren gedeeld ziet door tal van hoogleraren, heeft er hoop op. dat de volksvertegenwoordi ging het opnemen van dit artikel on gelijk maakt. Oo het congres hoont n er nog wei iets van te „zeggen". En aangezien minister Cals persoonlijk het congres komt openen, zullen de be zwaren van de zijde der studenten hem vermoedelijk niet ontgaan. Uitvoerende Raad L.W.F. bijeen Afrika krijgt luthers radiostation Het laatste avondmaal instelling van het Heilig Avondmaal. Woorden van Jezus: „Ik héb vurig begeerd dit Pascha met u te eten eer Ik lijd.** Nadat Hij het brood gebroken heeft: ,JJït is Mijn lichaam, dat voor u gegeven wordt...." Als Hij de beker doet rondgaan: ,JJeze beker is het nieuwe verbond in Mijn bloed die voor u uitgegoten wordt. Reactie der discipelen: „Er ontstond ook onenigheid onder hen over de vraag wie van hen als de eerste moest gelden. En weer het woord van Jezus: En Ik beschik u het Koninkrijk, gelijk Mijn Vader het Mij beschikt heeft, opdat gij aan Mijn tafel eet en drinkt in Mijn Koninkrijk. En gij zult zitten op tronen om de twaalf stammen Israëls te richten." Hier past toch wel de versregel: „Komt, verwondert u hier, mensen!" Want inderdaad: dit is eindeloze ontferming! Maar.hoe zou de christen, hoe zoudt gij anders kunnen aanzitten aan het Heilig Avondmaal? Christenen.... zondigt mensen maar Jezus beschikt voor hen, voor u Zijn Koninkrijk! Omdat het bloed van Jezus Christus, Gods Zoon, u reinigt van alle zonden. REKENEN MET ALGEMEEN BELANG pjET is een verheugend feit, dat er wezig zijn. op het terrein van de arbeid al- Het is de taak van de overheid om meer overleg en samenwerking tus- waakzaam te zijn, om voortdurend in sen werkgevers en werknemers valt het oog te houden, dat het algemeen te constateren- Van een strijd tussen belang niet wordt geschaad door de de „klassen" van werkgevers en ar- georganiseerde groepen, beiders kan men moeilijk meer spre- In de bouwvakken treft de organisa- ken. tie der arbeiders geen verwijt. Zij Wel zijn er soms enige spanningen, die zijn door de werkgevers niet gecon- het gevolg zijn van een verschil van sulteerd over de prijzen, over de eco- inzicht in de bestaande mogelijkhe- nomische en financiële positie van den. Maar in de regel wordt men het de ondernemingen. Zij hebben hun wel eens, wanneer partjjen met de looneis uitsluitend gebaseerd op de nodige gegevens voor de dag komen, door de werkgevers toegegeven stij- Ware er in de bouwvakken tijdig een ging van de produktiviteit. Maar de p.b.o.-orgaan gevormd, dan zou zeer werkgeversorganisaties wilden zich waarschijnlijk de gang van zaken niet houden aan de spelregels, door een andere zijn geweest dan nu het de overheid, na overleg ook met de geval was. De vorming van een be- centrale werkgeversorganisaties, in drijfsorgaan, krachtens de wet op de het algemeen belang vastgesteld, bedrijfsorganisatie, stuitte tot dusver Geen doorberekening, af op de onwil van de organisatie, Wil men onder de huidige omstandig- die geleid wordt door de heer Dura, heden prijsstijgingen zoveel mogelijk de „liberale" werkgeversvereniging, voorkomen, wil men inflatie ver- Moge men in deze kring tot beter in zicht komen. Niet te ontkennen valt, dat bij mijden, dan moet de overheid zó op treden als zij nu heeft gedaan. De organisatorische ontwikkeling in menwerking tussen werkgevers en de maatschappij, die wij van harte arbeiders het gevaar dreigt, dat men toejuichen, eist overheidstoezicht, eenzijdig let op de belangen van ei- dat soms zal kunnen leiden tot krach gen bedrijfstak, dat men voor zich- tig ingrijpen. zelf de grootst mogelijke voordelen Veel meer zou nog toe te juichen zijn; tracht te verkrijgen, zonder daarbij wanneer de organisaties dat ingrijpen ernstig te rekenen met de belangen zouden voorkomen, door steeds over van de afnemers/verbruikers; dat eigen belang heen te zien naar het al- men het algemeen welzijn nit het gemeen welzijn, oog verliest. Vooral van onze christelijke organi- Vooral in bedrijfstakken, die niet in saties mag dit gevraagd worden. Haar sterke mate beïnvloed worden door beginsel verplicht daartoe, de internationale concurrentie en die Hoe minder de overheid genoodzaakt een absoluut noodzakelijk produkt wordt om de organisaties een halt toe vervaardigen, kan dit gevaar aan- te roepen, hoe beter. N DE AFGELOPEN twee jaar hebben de lutherse zendingsor ganisaties in Europa hun steun aan het zendingsprogramma van de Lutherse Wereld Federatie ver tienvoudigd. Dit werd vorige week bekendgemaakt in de Braziliaanse stad Porto Elegre, waar de Uitvoe rende Raad van de L.W.F. voor zijn jaarlijkse vergadering bijeen is. De raad bestaat uit twintig leden af komstig uit 12 landen en staat onder voorzitterschap van de Ame rikaan dr. C. F. Fry. Advertentie Verf Verf het zelf met TÊFS/W de superieure TÊË K U met glans en MrM fZ+nlic Elf P'asticverf van 1 KM met gemak JVS"*1<1C KM CETA-BEVER M 87 Sir Kenneth aarzelde even voordat hij antwoord gaf De Saraceen wachtte intussen geduldig, tot de ridder eindelijk zei: Gevaar en dood schrikken mij met af. Alleen weet ik niet of het in overeenstemming is met mijn eer deze brief aan Lady Edith over te bren gen. noch of Ik haar geen smaad doe door haar te dwingen het schrijven te ontvangen. Bij het hoofd van Mohammed en bij de eer van een krijgsman, riep de emir, bij het graf te Mekka en bij de ziel van mijn vader, jk zweer u dat de brief in alle eer en achting zal worden op gesteld. Geen woord van de sultan zal de bevallige bloedverwante van Engeland's koning beledigen. Als het zo is. antwoordde de ridder, zal ik het schrijven zo getrouw mogelijk overbrengen, ook al moet ik dit met het leven betalen. Saladin is een edel man. zei de Saraceen. en dus zal geen gevaar u bedreigen. Volg mij naar mijn tent en u zult dadelijk vermomd worden. Als Nubische slaaf kunt gij naar Richard's legerkamp en tent gaan en geen mens zal u herkennen. De volgende dag stond de Nubische slaaf in feite dus niemand anders dan de vermomde Sir Kenneth dicht naast de koning en omringd door Ie dappere pairs van Engeland en Normandië, op de top van de heuvel van Sint Joris, naast de banier van Richard, die werd gedragen door de zogenaam de Willem met het Lange Zwaard, graaf van Salis bury en zoon van Hendrik de tweede, en de be roemde Rosamunde van Woodstock, een broeder van de Vorst. Helemaal gerust voelde de Nubiër zich niet, want met reden vroeg hij zich af of Richard zijn ver momming misschien toch had doorgrond. Als de ko ning immers grondig over de zaak nadacht, kon het hem geen moeite kosten zelf ook te ontdekken op welke manier de hond de schuldige zou weten te ontmaskeren. Doch voorlopig bleef alles normaal en zolang Richard bem als slaaf bleef behandelen, SIR WALTER SCOTT werpen. geen reden om het masker vrijwillig af te Intussen verenigden zich de troepen der verschil lende vorsten, die zich bij de kruistocht hadden aan gesloten, onder het bevel van hun koninklijke aan voerder, in lange rijen. En terwijl de soldaten aan de heuvel voorbijtrokken, kwamen de aanvoerders één voor één tot halverwege de helling en bewezen Richard en zijn banier hulde met de woorden:..als teken van achting en eerbied, doch niet als bewijs van onderworpenheid". De rijen der soldaten leken eindeloos en aan het défilé scheen geen einde te komen. Inderdaad, een machtig leger was het. weliswaar vermoeid en ver zwakt. doch nog altijd talrijk en sterk genoeg om de totale verovering van het Heilig Land mogelijk te maken. Langs de heuvel trokken ze heen, de ene groep na de andere, met wapperende vaandels, wuivende helmbossen, in een lange, kronkelende stoet. Richard zelf zat te paard, ongeveer halverwege de helling, het hoofd bedekt met helm «n kroon, koel en bedaard voor zich uitkijkend, alle man schappen monsterend en de begroeting der aan voerders beleefd beantwoordend. Boven zijn hoofd wapperde de nieuwe banier in brede plooien en achter hem, helemaal op de top, zaten koningin Berengaria en haar hofdames in een soort houten prieel, dat men speciaal voor deze gelegenheid had gebouwd. De aanwezigheid van de Nubische slaaf wekte niemands verrassing, want sinds enige tijd hadden verschillende vorsten zwarte dienaars in hun gevolg, zodoende de barbaarse pracht van hun Saraceense confraters volgend. Slechts af en toe wendde Richard zijn blik naar de zwarte, op ogen blikken namelijk als aanvoerders naderden die hij niet volkomen vertrouwde. Dit laatste was onder meer het geval, toen di rect na het leger van Filips van Frankrijk, de in zwarte mantels gehulde ridders van de Tempel de voet van de heuvel bereikten, rijdend op vurige paarden en zoveel hooghartigheid ten toon spreidend dat Leeuwenhart zich op de tanden moest bijten om zijn misnoegen te verbergen. Doch de Nubiër bleef roerloos en de hond aan zijn voeten gaf geen enkel teken. Met een schrandere blik in de ogen keek het dier naar de voorbijtrekkende scharen, vinnig en als het ware begrijpend wat zijn meester van hem verlangde. De Grootmeester kwam de heuvel op en schonk Richard zijn zegen, waarna hij zich omkeerde en zich opnieuw bij zijn manschappen voegde, zonder de koning één woord te hebben toegesproken. Hoogmoedige dwaas, fluisterde Richard tot zijn broeder, hij houdt zich voor één keer als priester, liever dan als ridder Maar laat hem begaan, onze tijd komt wel. Vandaag houden wij ons met an dere dingen bezig. Wacht, het wordt spannend. Inderdaad, het was intussen de beurt geworden aan Leopold van Oostenrijk om de groet te brengen. Om de een of andere reden waarschijnlijk zowel om zijn minachting te tonen als om zich opvallend aan te stellen liet de Aartshertog zich vergezel len door zijn nar en spreukspreker, een handelwij- j!. eigenlijk lijnrecht in tegenspraak het werk in 1958 alleen door de Ameri kaanse Lutherse Kerken gefinancierd. Maar in het afgelopen jaar bedroeg de financiële bijdrage van de Europese landen reeds 11 procent van het totale budget. Dr. Arne Sovik stelde vast dat niet slechts de lutherse zendingsorganisaties dit geld bijeen gebracht hebben, dat ook de kerken zelf me*- woordelijkheid gaan voelen zending. Door de jaren heen lieten de kerken de zendingsopdracht veelal over aan de zendingsorganisaties die onaf hankelijk waren. De Verenigde Evangelisch-Lutherse Kerk van Duitsland heeft besloten voor het eerst dit jaar 190.000 bijeen te bengen. Dit bedrag zal gegeven worden boven het bedrag dat reeds i het afgelopen jaar geschonken werd voor het lutherse radiostation dat nog dit jaar in Ethiopië gaat uitzenden, in geheel Afrika zal kunnen worden opgevangen. Duitsland bracht een der de van het benodigde bedrag bijeen. De Duitsers gaven meer dan een half miljoen gulden voor dit doel. Tevens deelde dr. Sovik mede dat nog dit jaar een bestuur zal worden aangewezen dat de leiding van het diostation in Ethiopië zal krijgen. De vergaderingen van het bestuur zullen worden bijgewoond door een vertegen, woordiger van de Christelijke Raad het Middenoosten, waarin vrij wel alle protestantse zendingsorg: saties en kerken in het Middenoosten zijn vertegenwoordigd. In tegenstelling tot wat reeds eerder werd gepubliceerd, deelde dr. Sovik mee dat er geen gezamenlijk bestuur zal worden gevormd waarin zowel de Lu therse Wereld Federatie als de Chris telijke Raad voor het Middenoosten ver tegenwoordigers benoemen. Het radiostation zal geheel het eigen dom zijn van de LWF, maar de Raad voor het Middenoosten zal in de gele genheid gesteld worden zendtijd te ko pen tot de helft van de totale zendtijd. De Raad zal eigen mensen benoemrjp voor het werk in de studio, die pro gramma's zullen voorbereiden die be stemd zijn voor het Middenoosten: Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Spükenisse (2de pred. pi toez.): A. P. Nauta te St. Johannes- ga. Fr. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dordrecht (vac. C. M. v d. Loo): A. Broek te Groningen- Noord; te Lichtenvoorde: F. de Jong. kand. te Dokkum; te Zwartebroek- Terschuur: T. Kamper te Scharendijke; te Bennekom: C. H. Appelo te 's-Gra- venha ge-Loosduinen. Bedankt voor Bolsward en voor Bow- ness Montgomery, Alberta, Canada: A. Corporaal te Edam: voor Werkendam (2de pred pl.) M Ros te Hoofddorp. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht-Centrum voor het zendingswerk: A. B'kker te Zwolle. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Amsterdam: mej. da. M d<* Boer te Vlissingen. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Veendam: Ph. Lindeman te Stavoren. OUD GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Rijssen: W. van Dijk te Grafhorst. BINNENLANDS PROBLEEM 1~JE Veiligheidsraad is vandaag be- art. 2 par. 7 van het Handvest der gonnen met de behandeling van Ver. Naties beschonwde. Daarin staat, het Zuidafrikaanse rassenprobleem, dat de Verenigde Naties zich niet zich op de een of andere wijze tegen voegdheid van enige staat vallen, de apartheidspolitiek van de regering Hieraan hebben de Verenigde Naties te Kaapstad zullen uitspreken en het zich niet altijd gehouden, getuige de jongste optreden van de politie tegen behandeling van wat men de Indone- de demonstrerende Bantoes zullen sische kwestie noemde. Toen stelde veroordelen. men zich echter nog op het standpunt, Het is een ietwat vreemde geschie- dat het een conflict betrof tussen denis met de wijze, waarop de Veilig- Nederland en de Republik Indonesia, heidsraad zich met dit Zuidafrikaanse die onder de Japanse bezetting was vraagstuk inlaat. Ook de Assemblée uitgeroepen. Maar zelfs dit excuus van de Verenigde Naties heeft er zich £aat in het geval van Zuid-Afrika in het verleden mee bezig gehouden, niet op. Dat begon in 1952, toen een aantal Het ziet er dan ook naar uit, dat de landen de situatie in Zuid-Afrika ge- Veiligheidsraad weinig meer zal kun- vaariijk en „explosief" achtte, haar nen doen dan de Assemblée in de af- als een voortdurende bedreiging van gelopen acht jaren heeft gedaan. De de wereld beschouwde en van oor- speciale zitting, die vandaag begon- deel was, dat de behandeling van de "en 's, moet men dan ook vooral zien niet-blanken indruiste tegen de a,s een gebaar tegenover de Afri- grondbeginselen van de rechten de mens en de fundamentele rech ten, die in het Handvest van de Ver enigde Naties zijn neergelegd. kaanse en Aziatische landen, die bijeenroeping van de raad hebben verzocht. De raad zal er goed aan doen, geen De Assemblée benoemde toen een overhaaste stappen te ondernemen, waardoor de regering van Zuid- Afrika, die zich reeds in uiterst moei- digheden, waaronder de niet-blanken 'Üke omstandigheden bevindt, in nog leefden. De Zuidafrikaanse regering groter verlegenheid zou worden ge weigerde echter de commissie toe te bracht en het verzet van de niet- laten, omdat zij het optreden van de blanke bevolking nog ernstiger vor- Verenigde Naties als in strijd met men zou kunnen aannemen. Convent van prot. christ. onderwijs opgericht Alle protestants-christelijke onder- wijsinstanties zowel van bestuurlijke als van personele zijde hebben zich verenigd in een convent voor het protestants-christelijk onderwijs, dat zich ten doel stelt om de onderlinge gedachtenwisseling over belangrijke zaken betreffende het christelijk on derwijs te bevorderen. Hierbij wordt in de eerste plaats ge dacht aan de beoordeling van wetsont werpen, die het onderwijs raken. Ook buiten het terrein van de wetgeving lig gen nog talrijke vraagstukken, waarbij onderlinge informatie nodig is of al thans zeer gewenst is. Tot het convent zullen worden toege laten alle Irndelljke organisaties, die °P e"'?.erlei wijze dc belangen van het christelijk onderwijs behartigen of de belangen van hen, die bij dit onderwijs werkzaam zijn. Dit is het resultaat van een Initiatief dat genomen werd door de contactcom missie voor chr. nijverheidsonderwijs, welke commissie reeds enkele jaren werkzaam is. In het convent zijn thans verenigd af gevaardigden van voorbereidend er ho ger onderwijs, alsmede vertegenwoordi gers van lager en kleuteronderwijs. Drs J. W. van Hulst werd de eerste voor zitter van het convent. De heer H. C. van Donk werd benoemd tot secretaris. Woensdag 18 mei zal het convent een vergadering houden in café Den Hout te 'j-Gravenhage. Onze „hof"- horloger! Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). PRISMA het goede Anker-horloge Tijdens een van de eerste bijeen komsten van het convent werd reeds besloten om naar buiten te treden. Het convent wil op zaterdag 7 mei a.s. om 3 uur in het Concertgebouw te Am sterdam een groot appel beleggen waarin een drietal sprekers elk een facet van het zogenaamde „mammoet"- wetsontwerp op het voortgezet onder wijs zal belichten. Behalve officieel ge nodigden verwacht het convent daar personeel van alle christelijke scholen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2