Jlirumc gtihsctft (üiraranl en blanken arrest in Ruim honderd kleurlingen Subsidiekwestie heeft de c.h. fractie geschokt Veilige sigaret mogelijk? Grote razzia in Zuid-Afrika Fel debat verwacht Y eiligheidsraa d Duizend doden in Brazilië Westen voorwaardelijk achter Sowjet-plan (in Rheims Senaat keurt hogere huren goed PvdA steunt minister Zijlstïa VVD doet zuur tegen kabinet Nieuw-Guinea-debat in Tweede Kamer Aparte bromfietspaden langs grote wegen WOENSDAG 30 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gbebleoeo tngn bert in tegijetispoef Veertigste jaargang no. 11833 EVEN LUNCHEN in Madrid Zie pagina S Eén STARFIGHTER en een MINISTERSSALARIS Zie pagina 7 NOODTOESTAND onder de studenten Zie pagina 2 Overstromingsramp Meer dan duizend mensen hebben het leven verloren bij de overstro mingsramp in Noord-Brazilië, die werd veroorzaakt door het bezwijken van een stuwdam bij Oros. Dit is van de zijde der politie in het getroffen gebied, waar het reeds dagen regent, meegedeeld. Volgens waarnemers zijn er echter meer slachtoffers. Zij wezen erop dat circa 250.000 mensen die in de vlakte bij de rivier de Jaguaribe woonden, voor het woedende water dat ten gevolge van de dambreuk het land overstroomde, ge vlucht zijn en dat velen van hen op heu vels en daken van huizen op huilp wach- De vlakte is zo langzamerhand één reusachtig meer geworden. Het water dringt op naar de stad Aracati aan de kust van de Atlantische Oceaan, waar, ondanks de waarschuwingen van de autoriteiten, nog steeds een 4000 mensen zich niet willen laten evacueren. Limo- soro ,dat 50.000 inwoners telt, staat hele maal blank. Tachtig miensen hebben hier hun toevlucht gezocht dn de toTen van de kerk, bet enige gebouw dat nog droog staat. Circa 1000 mensen zitten te Fortuin op de daken van de huizen, angstig uit kijkend naar hulp. In Umbeiro treft men eenzelfde situatie aan: overal mensen op de daken van de huizen. Helikopters en vliegtuigen hebben verschillende ma len opblaasbare bootjes uitgeworpen, maar door de krachtige stroom bleven deze budten het bereik van de slacht offers. Het water van de Jaguaribe be gint langzaam te zakken. V eiligheidsraad DE ZUIDAFRIKAANSE POLITIE heeft' vanochtend een razzia gehou den, waarbij in ieder geval een honderdtal blanken, Indiërs en negers is gearresteerd. In Johannesburg, Pietermaritzburg, Witwatersrand en andere steden begon de politie haar actie vanmorgen in alle vroegte. Voor aanstaande politieke leiders werden van bed gelicht. Een liberale voor man vroeg de politiemannen hem in ieder geval een arrestatiebevel te tonen en niet zonder meer tot huiszoeking over te gaan. Het antwoord luidde dat een dergelijk bevel onnodig was op grond van de wet op de openbare veiligheid. Alle arrestanten kregen te horen dat zij meer dan 48 uur gevangen zullen worden gehouden. Onder de gearresteerden bevinden zich Loethoeli, de oud-voorzitter van het Afrikaanse nationale congres, die eergisteren als eerste zijn negerpas verbrandde, Nokwe, de secretaris van het Congres, Brown, voorzitter van de Liberale partij, mevrouw Jo seph van de federatie van Zuidafri- kaanse vrouwen. Voorts drie blanke dokters, advocaten en een oud-stu dent van Cambridge. De razzia werd bijzonder snel uitge voerd. Met groot materiaal trok de politie de straat op. Slechts in>'1956 heeft men in Zuid-Afrika een razzia van een derge lijke omvang meegemaakt, voorafgaand aan een proces van hoogverraad. Er wa ren toen 156 arrestanten. Waarnemers ach- ten het mogelijk dat dit aantal in de loop van vandaag nog hoger zal worden. Dit optreden van de politie heeft grote mensenmenigten op de been ge bracht. Nog steeds staakt een groot aan tal kleurlingen. In Kaapstad hadden gis- NA GESPREK IN CAMP DAVID PRESIDENT EISENHOWER en premier Macmillan hebben overeen stemming bereikt over een tegenvoorstel aan Rusland inzake een ver bod voor kernproeven. Heit Russische voorstel bereikt m» een overleg te Oaimp Daviid' •Aalt rtwae idiaigien heeft gadiu/ubd. W'oiortl- Wöebdens hoopten dat helt compromis- voonsttel ide oruderbanidefliiinigen im Genève gezegd dat er nog problemen met de geregeld, o-m. het moeilijke pont controlestelsel op de naleving van eventueel verdrag. In de gezamenlijke verklaring worden geen nadere mededelingen gedaan over de duur van het moratorium op kleine ondergrondse proeven, maar :n welinge lichte kringen meende men dat die voor te stellen looptijd een Jaar zal bedragen. Voorts hebben Engeland en Amerika i voorgesteld om met de Sowjetunfie zo i spoedig mogelijk een wetenschappelijk i Chroesjtsjef Vele Fransen hebben gisteren de re- j gen getrotseerd om Chroesjtsjef bij zijn i! aankomst bij het stadhuis van Reims tc N begroeten. Eerder op de dag h3d de I Russische premier Verdun en Douau- 3 mont bezocht. I Na de lunch die de Russische gast op l! het stadhuis van Reims werd aangebo- I den, hield hij een rede. Hij zei dat Frank- rijk vele Duitse invasies heeft gekend. Opnieuw sprak hij over de wraaklustige 4 machten in West-Duitsland en zei hij dat -j de overblijfselen van de oorlog moesten i worden verwijderd. Daarom zal er vredesverdrag met Duitsland moeten Iden gesloten. Als de Russische pogingen geen resultaat zullen hebben, zal de Sowjetunie een afzonderlijk vredesver- drag met Oost-Duitsland sluiten, zo her haalde hij. Deze verklaringen gingen ge paard met felle aanvallen op bondskanse lier Adenauer. Daarna bezocht Chroesjtsjef in ijltempo p de kathedraal van Reims. De rame gothische kunst „deed" hij in tien nuten. Vervolgens ging hij met zijn ge volg naar Epernay voor een bezoek aan de kelders van een der beste champag nesoorten. onderzoekprogramma te beginnen ten einde na te gaan of er verbeterde me thoden zijn te vinden waarmee kleine ondergrondse explosies kunnen worden vastgesteld. Premier Macmillan zal vanavond naar Londen (terugkeren. Terwijl in het Zuidafrikaanse parlement minister van justitie F. C. Erasmus het Panafrikaanse congres beschuldigde een regime van terreur, arriveerde in New York, waar de Veiligheidsraad vandaag bijeenkwam, de Zuidafrikaanse vertegen woordiger bij de V.N. Fourie. Fourie heeft de opdracht, alles in het werk te stellen om een debat over de onlusten in Zuid-Afrika te voorkomen. Zeven stemmen zijn er nodig om het punt op de agenda te plaatsen. Aangenomen wordt dat met de Verenigde Staten, die zich reeds vóór een debat hebben uitge sproken, ten minste nog zeven lan den over de Zuidafrikaanse rassen kwestie wensen te debatteren. De standpunten van Engeland Frankrijk, die tot nog toe de kwestie als een binnenlandse aangelegenheid hebben beschouwd, zijn nog niet bekend. Diplomaten menen te weten dat beide landen mét Italië tegen de ontwerpre solutie van 29 Afrikaanse en Aziatische landen zullen stemmen. V.N.-afgevaardigden voorspelden één van de 3tormachtigste debatten laatste jaren. Stormachtig was ook het debat, gisteren in het Zuidafrikaanse parlement. Minister Erasmus noemde de leden van het Panafrikaanse congres (70.000) een kleine groep terroristen, die hem herinnerde aan de drie miljoen le den van de communistische partij die de andere 140 miljoen Russen onderdruk- Minister Erasmus, die sprak over het regeringsontwerp dat het Pan afrikaanse congres en het Afrikaan se nationale congres buiten de wet moet plaatsen, kondigde aan dat de straffen voor intimidatiepogingen verhoogd zjjn: „Mocht dit nog niet voldoende zijn, dan zal de regering niet aarzelen nog strengere straffen op te leggen". (Zie vervolg op pag. 7) Onder protest tegen spoedbehandeb'ng (Van onze parlementsredactie.) DE GEHELE EERSTE KAMER heeft ernstige bezwaren tegen de late in diening van de huurontwerpen, maar desondanks zou een grote meer derheid in de Senaat heden niet aarzelen haar stem te geven aan de 20 pet huurverhoging per 1 april en aan de huurdeblokkering. „Onvoorziene om standigheden voorbehouden" kunnen de wijziging van de Huurwet en de opheffing van het Grootboek Woningverbetering dus vóór vrijdag a.s. in het Staatsblad worden afgekondigd. Alleen de socialistische en commu nistische senatoren zouden vandaag tegen deze wetsvoorstellen steihmen. Het is voor Rudy Carrel wel wat sneu, maar het Franse zangeresje Jacqueline Boyer heeft het Eurovisiesongfestival glansrijk gewonnen. Op de foto ziet men haar glunder naast BBC-dirigent Eric Robinson, die voor een knappe begeleiding zorgde. (Voor verslag zie men pagina 7. De huurverhoging zal niet op 1 april van kracht kunnen worden als de rege ring het eens is met de c.h. fractieleider mr. Pollem3. Deze stelde, dat de huur wetten formeel-juridisch eerst 20 dagen na afkondiging in het Staatsblad in king kunnen treden, dus pas op 19 april. Zou men dit niet doen, dan is me strijd met de Wet algemene bepalingen. De c.h. fractie heeft overigens tegen de huurverhoging op zichzelf geen enkel bezwaar. De heer Reijers (c.h.) betreurde het echter, dat op grond van de officieel nog niet bestaande wet tot huurverho ging reeds uitvoeringsmaatregelen zijn genomen. Ook een "groot aantal huurders van woningwetwoningen is reeds ea gere huur aangezegd. Het was voorts de heer Reijers niet duidelijk waarom de regering de huui verhoging gepaard wil doen gaan met een verhoging der grond- en personele belasting, die weer tot verhoging de kostprijshuren zal leiden. Deze belas- (Van onze parlementsredactie.) DE WIJZE waarop het subsidie voor de rooms-katholieke primaire mid delbare school (P.M.S.) in Hollandia is toegekend, heeft mijn fractie diep geschokt. Het is onze uitdrukkelijke wens dat de regering de Kamer een plan voorlegt over de bevordering van het onderwijs op Nieuw-Guinea en de verdeling van de subsidies aldaar in de komende jaren. Dit zei de heer F. H. van de Wetering (c.h.) gisteravond bij het debat over Nieuw- Guinea in de Tweede Kamer. De heer Van de Wetering gaf te kennen dat hij, indien het antwoord van minister Toxopeus en staatssecretaris Bot hem niet bevredigt, aan de Kamer een motie zal voorleggen. De heer Patijn (soc.) vroeg of de zelf bepaalt waar subsidie terecht- regering het subsidiebeleid wel se rieus heeft genomen. Dat de missie zelf bepaalt komt, is in strijd met algemene be ginselen van behoorlijk bestuur. De heer Patijn vroeg om objectieve maatstaven. Ik zeg niet dat aan de rooms-katholieki P.M.S. in Hollandia of elders geen sub sidic mag worden toegekend, omdat Hol landia geen r.-k. gebied is, zei de hee Van de Weteringen. Er is katholieke en de protestantse kerken op Nieuw-Guinea nu eenmaal geen bepaald gebied gereserveerd. Mijn betoog is ook niet tegen de r.-k. missie als zodanig ge richt. Het is mij tc doen om een duide lijk en eerlijk beleid. De c.h. afgevaairxffigdia noemde het „een vreemde kreet" dat men op Nieuw-Gui nea over een verdeling van het onder- wijssubsidae op een basis van fifty-fifty spreekt. Zo'n verdeling is dwaasheid, want er zijn bijvoorbeeld in het noorden zesmaal zoveel protestanten als in het zuiden. De zending is door die fifty-fifty- kreet dan ook tekort gedaan. Dr. Van Baal Sprekend over de „onwettige post- gluurderij" (de censuurkwestie) ze» de heer Van de Wetering dart de uit spraak van de regering ten onrechte de indruk heeft gewekt dat het beleid van oud-gouverneur dr. J. van BaaJ volledig wordt veroordeeld. Wait de heer Van Baal tot stand heeft ge bracht, is waard in de historie te worden geboekstaafd' ads van grote stijil en von omvengielijke waarde voor de bevolking van Nieuw-Guinea. Andere afgevaardigden spraken ove dr. Van Baad in diezelfde geest. De heer J. de Kaïdit (soc.) merkte op dat het beleid van de heer Van Baad in de censuur kwestie terecht is gelaakt, maar dat de badans van zijn optreden in Nieuw-Guinea ais geheel niet doorslaat naar blaam, maar naar de hoogste lof. De heer De Graaff Okarth.v.) zei dalt die heer Van Over de toekomst van Nieuw-Guli sprekend, zei de heer De Kadt (soc.) dat de verklaringen van de regering ovei streven naar zelfbeschikking pas ernstig kunnen worden genomen indien dc r gering een streefdatum vaststelt. Binn* tien jaar moet Nieuw-Guinea het ree van zelfbeschikking over de toekomst van dit gebied ontvangen. Binnen één jaar moet er een toonbare Nieuw-Gulnca- raad alsmede een voorlopige bewindsre geling komen. Ook dc heren Van de Wetering (cJh.) 1 De Graaff (katih.v.) meenden dat de ontwikkeling naar zelfbeschikking ver sneld moet worden, maar voor een streef- daitum bleken zij toch niet te voelen. De heer De Graaff bepleitte een urgen- bieprogiram. In de kritiek vam een voor aanstaande Papoea ais Nicolaas Jouwe op de te langzaam vorderende inschake- van Papoea's dn hert bestuur schudlit element van waarheid. De ontwik keling zal meer op bepaalde plaatsen ge concentreerd dienen to worden, tenedn- en politieke eliiite van Papoea's te ten. Laait de ontwikkeling in het binnensland (maar aan een toekomstig Papoeagouvennement over, aldus de heer De Graaff. (Zie vervolg op pagina 4) President Eisenhower en pre mier Macmillan in Camp David, waar zij besprekingen voerden over het westelijke antwoord op de voorstellen van Rusland voor het stopzetten van proe ven met kernwapens. Gegevens van Pionier over „zonnewind" De Amerikaanse zonne-satelliet pionier vijf, die zich nu op 4 miljoen kilometer af. stand van de aarde in de ruimte bevindt, heeft nieuwe gegevens verstrekt, die de theorie versterken dat een „zonnewind", geladen met elektriciteit, chaos kan ver oorzaken in de radio-verbindingen op aar de. 1VAUWELIJKS hebben de deskundige van de we reld gezondheidsorganisatie (WHO) hun ernstige waar schuwing tegen het roken van sigaretten wereldkundig gemaakt, of uirt de Ameri kaanse ta ba leastaart Kentucky weet men te melden, dat er op hot ogenblik reeds veilige s garotten op de markt, de Amerikaanse markt althans, Dr. E. CuyOer Hammond, leider van hot statistisch on derzoek van hert Amerikaan se toamkergenoortschap. neemt deze mededeling ernstig. Hij heeft reeds aangekondigd, te zullen onderzoeken of de be wuste sigaret inderdaad een grotere veiligheid biedt. Het is mogelijk dart de si garet sleohrts oen vierde van het naoobinegehailte en de helft vam hert teergehalte van een gewone sigaret heeft. Dr. Hammond, dde overigens overtuigd is van het verband tussen sigarettenroken en longkanker, aoht het nicoti ne- en teergehalte van be lang. Hij zegt: ..Eigenlijk zouden de fabrikanten ver plicht gesteld moeten wor den het teer- en nicotine- percentage van hun sigaret ten bekend te maken". De reeks waarschuwingen met hert WHO-alarm als sluitstuk heeft in de Verenig de Starten niet veel indruk gemaakt De verkoop van sigaretten heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. Mis schien zijn de waarschuwin gen toch niet helemaal aan dovemansoren gezegd, want de verkoop van sigaretten met mondstuk en met woinig nlootine en teer is eveneens stormachtig toegenomen. Baal zich ondanks zijn tekortschieten in de censuurkwestie een kerel heeft getoond dte wist wart hij wilde en die land en volk van Nieuw-Guinea lief had. Tien jaar tingverhoging is In strijd met de doel stellingen van de regering. Wil men tot verlaging van het subsidiepeil van de woningbouw komen, dan is een verlaging van de bouwkosten door een verlaging van de belastingen op het wonlngberit beslist noodzakelijk. De heer Elfferich (a.r.) zei. dat zijn fractie slechts -bij wijze van uitzondering aan deze wel zeer snelle afhandeling van de huurwetten kan meewerken. Met de strekking van de huurverhoging gaan de air. senatoren akkoord. Naar hun me ning verdient echter voor de toekomst een systeem van geleidelijke huurver hoging de voorkeur. Dit zal minder dras tische gevolgen hebben/voor de vergeten groepen. De getroffen compensatiemaat regelen vond de heer Elfferich bevredi gend. Van de nieuwe instructies aan de huuradviescommissies verwachtte hij goede resultaten voor het onderhoud. Naar zijn mening zullen de onderhouds- eisen scherper moeten worden gesteld naarmate het huurpei'l stijgt. De huis eigenaren zullen zich hun sociaal-econo mische functie beter bewust moeten won den. De K.VJ'.-er Rottinghuls zei, dat zijn fractie aanvankelijk geaarzeld had aan deze haastige behandeling mee te wer ken. De compensatiemaatregelen vond de K.V/P.-er sociaal aanvaardbaar. De P.v.d.A.-fractieleidcr mr. In 't Veld heeft tijdens dit debat tot veler verras sing de minister vau financiën prof. Zijl stra in bescherming genomen tegen de leider van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P., prof. Romme, en diens financiële specialist dr. Lucas. Mr. In 't Veld gaf de regering de raad zich door deze heren niet te laten intimideren. Het betoog dat prof. Romme ln de Tweede Kamer over de grondbelasting heeft gehouden, achtte de heer In 't Veld staatsrechtelijk niet sterk, daar het de eigen verantwoordelijkheid van de rege ring miskende. Voor de houding van dr. Lucas tegenover minister Zijlstra had hij p.og minder waardering. Hij schertste deze K.V.P.-er als een voor elke bewinds man van financiën uitermate lastig man, die geobsedeerd is door zijn rol van kampioen der belastingverlaging. Het verband met het uitgavenpeil verliest hij uit het oog. Daardoor maakt hij het werk van de bewaarder van de schat kist onmogelijk. Het zou al bijzonder goedsuillig zijn, wanneer een minister van financiën daarin zonder meer zou berusten. „Wanneer tijdens de behande- v>an de verhoging der grondbelas ting het overleg tussen regering en Ka- is gefrustreerd, ligt de oorzaak niet bij minister Zijlstra, maar bij de heren s en Romme," zo riep mr. In 't Veld uirt. Hij voegde daar evenwel aan toe te verwachten dart prof. Romme „dit kabinet zal laten vallen". Ook de heer In 't Veld protesteerde tegen de larte indiening van de huuront werpen. De verhuurders zijn daardoor in grote praktische moeilijkheden ge bracht. .Bovendien heeft het mij een groot deel van de zondag gekost wat ik christelijk noch sociaal kan roemen," aldus sprekerVoor de huurverho ging zelf had hij nauwelijks een goed (Zie vervolg pagina 4) (Van een onzer verslaggevers) UET AANLEGGEN van aparte J-A bromfietspaden langs rijks- en provinciale wegen was een van de on derwerpen waarover een forum op de eerste Zuidhollandse verkeersdag van de Contactcommissie voor Veilig Ver keer, gehouden in Gouda, zich moest uitspreken. Ir. D. Mathlener, adjunct-directeur van de Provinciale Waterstaat, stelde, dat de rijwielpaden langs de provinciale we gen afgestemd zijn op rijwielen, maar dat deze in sommige streken van de pro vincie, o.a. op Voorne en Putten, reeds verbreed zijn tot vier meter. Hij achtte het wenselijk langs de rijkswegen bromfietspaden aan te leggen. Ook meen de ir. Mathlener, dat het wenselijk zou zijn bepaalde rijwielpaden te verbieden voor bromfietsers, in elk geval 1 dan tot nu toe. Naar mijn mening, zi N. P. H. J. Roorda van Eysinga, direc teur „Het Zuidhollands landschap", is het noodzakelijk de fietspaden in be paalde recreatiegebieden te verbieden voor bromfietsen, zodat degenen die aan rijwieltoerisme doen rust hebben. Bermtoerisme Ten aanzien van de steeds toenemende bermrecreatie merkte ir. Mathlener op, dat er voor gezorgd moet worden, dat deze vorm van recreatie kan geschieden op plaatsen, die behoorlijk afgescheiden zijn van de wegen en op daarvoor aan gewezen plaatsen, die worden aangege ven door het op enkele plaatsen in de provincie reeds geplaatste bord: een P met een liggend mannetje. Er zullen op deze terreinen banken en tafeltjes moe ten worden geplaatst, er zal water moe ten zijn en het is ook noodzakelijk, dat toiletten worden aangelegd. Tevens zal er een parkeerterrein moeten zijn. Door het nemen van deze maatregelen houdt men de bermrecreatie ook in de hand. Ook werd er nog gesproken over het steeds toenemende aantal puzzel- en oriënteringsritten van auto-, motor- en bromfietsclubs. Ir. Mathlener deelde me de, dat alles wordt gedaan om deze rit ten te beperken. Zo hebben Ged. Staten in een rondschrijven gezegd, dat in de bollentijd geen ontheffing meer wordt verleend voor het organiseren van deze ritten in de bollenstreek, ook Is dat zo mers het geval ln bepaalde recreatiege bieden en ten slotte zal toestemming ge weigerd worden op bepaalde feestdagen. Kans op opklaringen De Bilt verwacht tot don derdagavond: Opklaringen, maar bier eo daar ook een regenbui. Van nacht plaatselijk mist en over het algemeen iets lagere tem peraturen. Morgen overdag dezelfde temperaturen als andaag of iets hogere. In het noorden an het land matige oostelijke wind. El ders zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 31 maart Zon op 6.18, onder 19.11. Maan op 8.30, onder 23.45 4 april eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1