Welke huren gaan op de eerste april omhoog? A.R.C. te Alphen heeft gebrek aan voetbalterreinen Nieuwe woningen ten dele uitgesonderd Toonschaal '60 gewijd aan de muziekbeoefening thuis Koudekerkse brug wordt dit jaar verbeterd Tijbor Dery NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 29 MAART 1960 Centraal de jaarvergadering gehouden van de v.v. ARC. In zijn openingswoord wees de heer Van der Neut vooral op de degradatie van het eerste elftal de derde klasse van de KNV-zaterdag- mlddagcompetitie. Hij deed een dringend beroep op alle leden eraa ken het verloren terrein in de kortst mogelijke tijd terug te winnen, opdat de rood-zwarte ARC-kleuren weer spoedig in de hoogste klasse van het zaterdag middagvoetbal te zien zullen zijn. Hij releveerde voorts het feit, dat het eerste elftal vorig jaar winnaar werd van de KiNVB-zaterdagmiddagbeker, wel_ ke kostbare pcijs thans definitief eigen dom is van ARC. Op 30 april zal met het eerste elftal worden deelgenomen Jaarvergadering van Chr. Besturenbond In Conoordia heeft de Chr. Besturen bond gisteravond zijn jaarvergadering gehouden, waarvoor de belangstelling be vredigend was. De voorzitter, de heer W. Geerlof, zei in zijn welkomstwoord blij te zijn dait ook verscheidene dames aanwezig waren. Zijn beschouwing het achterliggende jaar droeg tot titel: „In rust tot werken geroepen". Het werk van de vakbeweging is thans niet zo eenvoudig meer als vóór 1940. Men is meer bij het grote gebeuren be trokken met al zijn problematiek. In dit verband herinnerde spreker bouwvakstaking. De arbeiders hadden beter verdiend, getuige hun dienen het vaderland in de jaren na 1945. Van de heer Van Duijvenbode, stuurslid van de afdeling PTT, die in een ziekenhuis wordt verpleegd, sympathiek schrijven ingekomen. Beslo- ten .werd, hem een telegram van mert* leven te zenden. De secretaris, de heer C. Burggraaf herinnerde aan het gouden CNV-jubl- leum, dat ook in Alphen met twee feest avonden werd gevierd. Het bestuur, gevuld met de heer W. de Ruiter, had veel bezigheden in verband met de bouw plannen, waar we reeds meermalen schreven. Het bouwproject voor ee dertig woningen ls geheel uitgegeven, maar de uitvoering stagneert door de nieuwe premieregeling die de regering in voorbereiding heeft. Men hoopt, dat die nu spoedig bekend wordt. Zo moge lijk zal het niet bij dit project blijven. De penningmeester van DJE1,. heer A. Sneeuw, had zijn gegevens ook in het verslag van de secretaris doen op- n men. Ondanks verschillende tegenval lers werd in onze gemeente weer goed werk gedaan. DJE.L. hoopt voor mooie werk nog wat meer busjes kunnen plaatsen. Daar de penningmeester, de heer C. Vis, ook al geruime .tijd ziek ter vergadering kon zijn (de voorzitter uitte de beste wensen voor zijn herstel), las de heer J. F. v. d. Vate het finan ciële overzicht. De cijfers werden gunstig beïnvloed door de jubileumvie ring, maar het CNV zal hier schoon schip maken. De heer S. van Reeuwen vertelde dat de culturele commissie zich ongeveer bedruipt, en sprak een enthousiast woord voor de groep „werkende jeugd". Er ls een klein aantal trouwe leden; hij zag graag nog wat jongeren toetreden. De heer De Ruiter zou met leden uit eigen kring in een volgend seizoen het CNV- etufc „Verschroeide aarde" willen op voeren en vroeg hiervoor medewer- kers(sters). Na dit huishoudelijke gedeelte heeft een B.B.-groep voor prettige en gewaar deerde ontspanning gezorgd. Potasch en Perlemoer op feestavond Spreij In de zaal van gebouw Nabij hebben de personeelsleden van houthandel Spreij met hun dames en de leden de directie een gezellige feestavond ge had. Nadat de bijeenkomst was geopend door de voorzitter van de personeelsver eniging, de heer H. den Boer. werd door het toneelgezelschap Demosthenes Hazerswoude een alleszins geslaagde uitvoering gegeven van hert blijspel Potasch en Perlemoer met vakantie. Er is dikwijls om de vele kluchtige scènes op het toneel onbedaarlijk gelachen. Het hartelijke en langdurige applaus aan het slot van de avond was dan ook welver diend. Medewerking aan de avond werd voorts verleend door een muziekensemble. Aan het slot had de prijsuitreiking plaats de dam- en klaverj asw edsrtr ij den die de afgelopen maanden zijn gehouden. Bij het dammen werd door de heer L. Spreij de 1ste prijs uitgereikt aan de heer J. Koelewijn, die in het bezit kwam van de door de directie beschikbaar ge stelde wisselbeker en de 1ste prijs. Twee de werd A. van Eijk, 3de H. den Boer, 4de H. Verhorst. 5de J. Bezemer, 6de C. Bont. 7de K. Verboom. 8ste C. Vis. Bij het klaverjassen werd J. v. d. Hoek lste, die eveneens een wisselbeker en een lste prijs mocht ontvangen. Tweede werd G. Verkerk, 3de C. Vonk, 4de N. Zijder- veld. Goede week voor ATTC Uit vijf wedstrijden behaalden ATTC in de afgelopen week acht punten. Alleen ATTC 1 leed een nederlaag, al cijfers, 73 tegen nummer 2 van de rang lijst Salamanders, eervol. In deze laatste wedstrijd van het seizoen behaalde J. Henry tweemaal winst in de enkelspelen. Samen met P. Vis won hij het dubbelspel. ATTC 2 is thans zo goed als zeker het tweede klasserschap. De drager le rode lantaarn. Phoenix 2, werd in Delft een 73 nederlaag toegebracht. Daardoor heeft ATTC 2 een voorsprong op dit team van vier punten. Beide teams moeten nog twee wedstrijden spelen winstpunt van ATTC of één verlies- *>unt van Phoenix betekent dus, dat het weede klasserschap voor ATTC behouden blijft Het derde team won op overtuigende wyze van hekkesluiter RTC 4: 10—0. Door deze zege logden De Graaf, Leijnen en J. Verheul definitief beslag op de tweede Plaats. Koploper Reflex 3 is echter al kampioen, dus verdere illusies behoeft ATTC 3 zich niet te maken. Ook het vijfde team won. In Sassen- heirn werd TCS 2 met 73 verslagen. Hart was ditmaal de grote man met drie overwinningen, mej. T. Verheul en P. v. d. Hoek wonnen ieder tweemaal. Het junioremteami behaalde een onver wacht grote overwinning op een vol- 'edig TOV uit Noord wijk. In de eerste vedstryd boekten de Alphenaren een deane 6—4 overwinning; J. v. d. Boom ATTC) won toen driemaal. N. de Ridder TOV) bleef zonder winst. Nu was hot uist N. de Ridder, die tegen J. v. d. Boom de eer redde voor zijn team! Ook een bafeRemnisbad kan dus raar rolden. Programma: 29 mint ATTC 3Reflex 8! 2 april: ATTC 4—Scylla 5; ATTC 1—Tref fers 4 (junioren); 4 april: St. Vooruit 2— ATTC 4. aan een groot internationaal voetbaltoer nooi van de Haagse vereniging JAC. Het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Verschuur, getuigde van veel activiteiten. Ook de grote terrei nennood werd onderstreept. Voorlo pig is er geen uitzicht op verbetering ARC heeft 15 elftallen, waarvan er maar 13 aan de competities moger deelnemen om de eenvoudige reden dta men slechts over twee terreinen beschikt. Het ledenaantal bleef sta biel. Penningmeester J. van der Linden meldde een aanzienlijk tekort. Dit tekort kon worden gedekt uit de inkomsten van de voetbaltoto. ARC kan de inkomsten van de toto niet meer missen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren G. J. G. Verschuur Th. J. Wentink herkozen. De verkiezing van de elftalcommissie scheen aanvankelijk moeilijkheden op te leveren, omdat er nogal wat kritiek werd geuit. Toch bleek de vergadering vol doende vertrouwen te hebben in de com missie, zodat vier leden van de oude commissie werden herkozen. De com missie ziet er nu als volgt uit: de heren G. Ooms, E. van Wilgen, J. van Duijn. C. Vonk en J. Timmer. Voorjaarsavond Hervormde meisjesclubs De Hervormde meisjesclubs „Zonne straaltjes", „De Schakel" en „Vrij en Bfij" hebben gisteren in het wijkgebouw Bethel een alleszins geslaagde voorjaars avond gehouden. Er was veel belangstel ling. Mevrouw J. GöbelGodfthelp ver welkomde de aanwezigen, waarna Adrie Saonpiemon een bijbelinleiding hield over de barmhartige Samaritaan; deze was keurig verzorgd. Het bijbelgedeelte zelf werd vooraf gelezen door mejuf frouw G. Spreij. Elly Kaspers en Leni Horstman declameerden. Toen volgde een vrolijk allerhande. De meisjes van De Schakel verzorgden op originele wijze een wedstrijd in het raden van boektitels en ze speelden „De Sprookjesdroom". Leuk en onbevangen brachten de Zonnestraaltjes een schetsje: De gestrafte klas en de meisjes van Vrij Blii deden in hun revue de naam van de club eer aan. Ook in „De dames van t stadje" waren ze goed op dreef. Verder Zilveren jubileum bij De Industrie Gisteren herdacht de heer P. J. Boot het feit, dat hij een kwart eeuw geleden in dienst trad van de motorenfabriek De Industrie van D. en Joh. Boot aa Prins Hendrikstraat alhier. De jubilaris die thans deel uitmaakt van de directie van het bedrijf, heeft gemeend dit jubi leum onder veel uiterlijk vertoon te moeten vieren. Wel wapperden de gehele dag de vlaggen van het grote kantoor gebouw als uiting van vreugde om dit zilveren jubileum. Het personeel werd bedacht met een pakket levensmiddelen terwijl op initiatief van de kerngroep in het bedrijf aan de jubilaris een boek op het gebied van de smalfilm is geboden W oniiiginr ich ting In de Nutszaal heeft mevrouw Bruins Slot—Padding gisteravond met enkele woorden een expositie geopend, georga niseerd door de stichting Propaganda Woning Inrichting. Het doel van de stichting is goede voorlichting te geven op het gebied van woninginrichting. Hel is voor de achtste maal, dat een derge lijke tiendaagse jaarlijkse actie word' gevoerd. De Nutszaal is voor dit doel omgetoverd in een expositiezaal, waar in een aantal toonkamers is opgesteld Mevrouw Bruins Slot, die met vele andere dames in de koffiekamer van he* gebouw door de heer T. Werneke wel kom was geheten, noemde het een goedr gedachte op het gebied van woning inrichting een expositie te houden. Voor al voor hen die te kampen hebben mei te kleine ruimten is deskundige voor lichting eigenlijk onontbeerlijk. Vanavond is de expositie nog geopend tot 11 uur. Bijzondere clubavonden In het kader van het clubhuiswerk or ganiseert de commissie jeugdwerk van de Alphense Hervormde Gemeente in april twee bijzondere avonden. Zaterdag 2 april komt de populaire volksvertel ler J. Oosterwelder (beter bekend als Ome Jan) en Paaszaterdag is er een op voering van het lekespel „Het vreemde pascha" van A. Romijn. Beide avonden worden gehouden in Nabij, aanvang half acht en ze zijn bedoeld voor jongeren én ouderen. er zang en blokfluitspel van Lineke Groenendijk en Lia van Veen. De mees te programmapunten verwierven veel Jeugdouderling J. C. de Geus ver zorgde de avondsluiting. Gouden huwelijk in Benthuizen nelis Bregman in het huwelijksbootj' stapte met de even oude mejuffrouw Jo hanna van den Dool. Door een eenvoudii optelsommetje zou men voor de brui degom aan een leeftijd moeten komen 'an 76 jaar. Toch schuilt er in het bo •enstaand kopje geen onwaarheid, de heer Bregman is een van de vele „minderbedeelden", die er jaren hun échte verjaardag mogen In de eerste Jaren van het huwelijk werkte de bruidegom als los-werkman bij verschillende landbouwers, terwijl hij interseizoen spruitkool teelde. Omstreeks 1920 schakelde hij de handel. Dit was in de tijd, dat vergunningen nog niet nodig waren. Hiei ligt de oorzaak, dat hij altijd de lucra tiefste opzocht. Zo kon men hem in die venten met respectievelijk vb groenten, fruit, kaas, klompen, en zelfs met sigaren. De aardappelen-, groenten- fruithandel bleek geen windeieren op te leveren, hiervan getuigen het echtpaar, die in deze branche bloeiend bedrijf hebben. Ook de dere twee zoons volgden in vaders voet zij vinden hun bestaan telen van spruitkool. WOUBRUGGE Belastingen en politiek Voor de plaatselijke kiesvereniging var de A.R. die maandagavond in de bijzon dere school onder leiding van de heer P- Venhuizen vergaderde, hield de heer Rademaker een leerzaam betoog ov het onderwerp: Belastingen en politiek Spreker begon uiteen ie zetten, dat vroeger de in hoofdzaak door de boeren derde stand opgebrachte belastingen bestemd werden voor de instandhouding de legers en het onderhoud der stelijke hoven. Ruim een eeuw geleden kwam bij de belastingheffing echter de idee naar voren, gezien de grote maat schappelijke veranderingen, de gelden ook te bestemmen voor sociale doeleinden. Nadat de inleider nog had gesproken over goederen en diensten, ging hij nader in op de in 1931 in ons land ingevoerde om zetbelasting. een logisch gevolg van de crisis- Deze belasting drukt de consument indirect en spreekt niet zoals de Inkom stenbelasting. Toch brachten ln 1956 nog de omzetbelasting en invoerrechten samen evenveel op als de inkomsten en de loon belasting (2,8 miljard)- Na de oorlog kregen we een belasting- politiek, gericht op nivellering der inko mens, het progressieve stelsel, door Inlei der met enkele sprekende voorbeelden toegelicht. De opbrengst uit de hoogste Inkomens komt in de vorm van subsidies de laagste inkomens ten goede. Voorts hield spreker nog een beschouwing over conjunctuurschommelingen, structuur en de noodzaak van bestedingsbeperkingen, de accijnzen, enz. Na de pauze volgde hierop nog een uitvoerige en leerzame discussie- MEUWVEEM Slecht bezochte bazaar Er was zaterdagavond weinig belang stelling voor de bazaar van de leden van de vrijzinnig-Hervormde vrouwengroep. Veel van de vervaardigde artikelen zijn door de dames mee naar huis terugge- Alleen het rad van avontuur had de interesse van de bezoekers. Ook de verloting trok nog mensen aan. De op brengst ls nog mei bekend. Verder zagen 47 kleinkinderen, 5 „Kezen" en 6 .Johanna's", en 4 achtei- kleinkinderen het levenslicht. Hoewel de bruid de eerste jaren van het huwelijk veel het bed moest houden, kan hei echtpaar thans op een goede gezondheid bogen. De heer des huizes maakt dage lijks nog lange trips op zijn „plofje". Woensdag 6 maart is er gelegenheid in het koffiehuis A. van Staalduinen om dit bekende echtpaar uit het dorpsleven van Benthuizen, tussen 7 en 8 uur, te feliciteren. (Foto N. van der Horst). Spreekbeurt Vanavond om half 8 hoopt stud en Bosschaard in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente een spreek beurt te vervullen. In verband hiermee lijn de catechisaties alle verschoven naar Woensdag. HAZERSWOUDE Jaarvergadering H.M.van L. Gisteravond hield de jongerenorgani satie van de Hollandse Maatschappij Landbouw in zaal Timmermans, onder voorzitterschap van de heer R. Verheul, de jaarvergadering Mejuffrouw G. Noor- dam las het jaarverslag, waaruit bleek, dat men op goede ontwikkelingsavonden kan terugzien. Penningmeester K. der Lip lieteen optimistisch geluid ho ren. Er is een behoorlijk kassaldo. Voor zitter R. Verheul werd herkozen juffrouw Noordam en de heer A. Visser bedankten als bestuurslid. In hun plaats voorzitterschap va nde heer R. Verheul, dam gekozen. Men besloot ieder jaar een avond te houden buiten bestuursvoorbereidingen om. Leo van Griethuizen, Jan Klerks, Jaap Qalm, Leny Noordam en Riet Vis ser zullen de eerste avond voorbereiden. Na de pauze werd het programma ge vuld met zang, declamatie en muziek. R1JNSATËRWOUDE Nieuws van de R.T.C. Zaterdagmiddag jl. speelden die jundo- renjongens tegen P.I.T. '54 2 te Zoeter- woude. Alleen Hans Kinkel wist een pairtij te winnen waardoor de wedstrijd met 9-1 voor P.I.T. eindigde. Ook de juniorenmeisjes speelden zater dagmiddag en wel tegen DOS in Den Haag. Trudy van Iperen won twee par tijen en Kea Reumerman en Tiny Obdam wonnen een. Het dubbelspel RTC door Trudy van Iperen en Tiny Obdawi werd gespeeld wonnen de meisjes van DOS waardoor de wedstrijd eindigde met 6-4 voor DOS. De heren (eerste klas) speelden tegen Salamanders 2 in Den Haag. Deze wed strijd werd door de heren van RTC met 10—0 gewonnen. Door deze overwinning zij-n de heren van RTC tegen degradatie gevrijwaard. Donderdagavond hebben de dames tegen Steeds Vooruit in Warmond ge speeld en deze wedstrijd met 6— nen. Mej. N. van Dorp won dirie partijen, mej. C. Kinkel twee en mej. T. Bol een. Het dubbelspel dat in drie wend gespeeld is na een spannen-de sitrijd een overwin ning voor de dames van Steeds Vooruit geworden. Maandagavond was er in Den Haag een zeekamp tussen zes dames met de beste resultaten in de competitie. Mej. N. van Dorp van RTC behoorde ook bij deze groep en kwam Ln deze zeskamp op de vijfde plaats te staan. TER AAR Burgerlijke stand GEBOREN: Suzanna M en Maria Th, drs v P B Hoogeveen en H A M Spruijt; Klazina M. d v J M v Vliet en S Fokker Martinus W A, z v M J Lek en J M HÖ1- scher; Jan en Cornelis, zoons v D Ver zaal en W Ch. Meeuwis; Johannes C, z v C J Kloet en S v d Ende; Maria C J, d v H J C Koeleman en A J Mank; Jozef H, z v J Bader en M J M Hölscher Miranda P, d v J H Sassen en M den Haan; Petrus J M, z v J N M Dobbe en C M Keijzer; Jozef, z v J B Kleijn en C S Markwat; Dirk C H, z v J D Verhoef en A Broer. ONDERTROUWD: L Rodenburg, 30 j, en J C Heij, 24 j. Kesteren; C Valk, 24 j, en A M M van Straaten, 22 j. GEHUWD: H J B Angenent, 49 j, en G Konijnenburg, 40 j. (Van onze parlementsredactie.) GAAT de huur van onze wonin op 1 april omhoog?, vragen ve len zich nog af. Om deze vraag zover mogelijk te beantwoorden, ge ven we hier een korte samenvatting van de huurmaatregelen die op 1 april in werking zullen treden in dien ook de Eerste Kamer zich er tijdig mee akkoord verklaard heeft. Van verreweg de meeste woningen wor den de baren op de eerste aprU met twintig procent verhoogd. Uitzonderin gen zullen voornamelijk worden gemaakt voor nieuwe, goedkope en slechte wonin gen. I. Nieuwe woningen. De huren van d* wondingen die omstreeks 1955 of later met rijkssubsidie gebouwd zijn, ziuililen ge bracht worden op het peil dart door de huurverhoging van twintig procent wondit bereikt voor vergelijkbare woningen. Dirt kan gebeuren door een verhoging die va rieert van één tot twintig procenrt. Ge meentebesturen en particuliere huiseige naren kunnen hierover voorstellen doei aan de minister van volkshuisvesting ei bouwnijverheid, mr. J. van Aantsen. Par ticuliere huiseigenaren kunnen hun stel vóór 1 juli indienen via de 2. Goedkope woningen. Voor woningen waarvan de huurprijs niet meer bedraagt ±an negen, acht, zeven, zes of vijf gul den (naar gelang van de gemeentekl; kan de huurverhoging van twinüg pro cent alleen worden toegepast indien de huuradviescommdssie verklaart dart geen gebreken vertoont en dat het t verwaarloosd is. De ver huurder kan de huuradviescommdssie om ao'n verklaring verzoeken. 3. Slechte woningen. OnbewocmbaaT verklaarde woningen alsmede woningen die daarmee door die minister zijn ge lijkgesteld, vaillen ntet ondier de huur verhoging. Voor deze woningen blijft de huurprijs geiden die op 31 december 1950 verschuldigd was. Voor nood won in- is het percentage der verhoging af hankelijk van het inzicht van mimieter en armeen tebestuur. Ontsnapping Ook naast deze drie gevallen ls er voor huurders van woningen die vóór 5 mei 1945 gebouwd zijn nog een mogelijkheid de huurverhoging van twintig procent te ontsnappen. De huurder kan namelijk aan de huuradviescommissie een verklaring over de toestand van de wo ning vragen. De huurverhoging wordt niet toegepast Indien ln zo'n verklaring wordt vastgesteld „dat die woning gebre ken vertoont, welke de bewoonbaarheid ernstig schaden, hetzi) dat die woning ten gevolge van verwaarlozing, welke aan de verhnurder is te wijten, kennelijk niet voldoet aan de eisen, die daaraan uit een oogpunt van onderhoud redel(Jkerwiji kunnen worden gesteld". De bestaande huurprijs blijft dan pel den totdat de womdrug in orde is gebracht. Hot is de bedoeling dart huurders zich alleen tort de huuradiviesooimmissde den indien zij mei de verhuurders niet tot overeenstemming kunnen komen een prijs die, op grond van de toestand van de woning, lager is dan de wettelijke huurprijs. Hert adres van de bevoegde huuradviescommissie kan men vern* bij het gemeentebestuur en bij de griffie van het kantongerecht. Aille huurverhogingen worden berekend over de zogenaamde kale huurprijs, dus niet over de vergoedingen voor w geiser, boiler, tuinonderhoud, portiek ver ticil tóng, portiekonderhoud, glasverzeke ring enz. Bedrijfspanden Dirt alles betreft woningen. Voor be drijfspanden wordt de mogelijkheid geopend voor een huurverhoging van ndet meer dan vijftien procenrt. Deze verhoging voor bedrijfspanden is dus niet algemeen verplicht. Zij ls afhan kelijk van het overleg tussen huurder en verhuurder. Looncompensatie Als compensatie voor de huurverhoging (en tevens voor de helft van melkpr(Jsver- hoging) ontvangen de werknemers een loonbeslag van 2,5 procent. Het minimam deze bjjslag Is naar gelang van de zemeenteklasse respectievelijk vier gul den, f 3.75 of f 3.50 per week. Omdat op dit punt nog misverstanden blijken te bestaan, vestigen we er de aandacht op dart ook werknemers die on langs reeds bodrijfetaksgewijze of onder riem Injgage wij®e een loonsverhoging heb ben ontvangen nog voor de loonbijslag in aanmerking komen, althans indden deze Kinderbijslag Dc kinderbijslagen krachtens de Kin derbijslagwet worden met terugwerken de kracht tot 1 januari 1960 gebracht van 60 op 72 cent per dag voor het eerste kind, van 67 op 79 cent per dag voor elk tweede en derde kind, van 93 op 106 cent per dag voor elk vierde en vijfde kind en van 104 op 117 cent per dag voor elk zes de en volgende kind. Overeenkomstige verhogingen komen er voor de kinderbijslagen Ingevolge de Kin- ierbijaLagwet voor rentetrekkers en de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstan digen. Ook die kindertoelage krachtens de Kindertoelagewert voor gepensioneerden wordt verhoogd. In deze verhoging is begrepen de algehele verwerking in die kinderbijslag van de duur be toeslag van 10 cent per kind per dag, dde ln de Jaren 1958 en 1959 naast de kinderbijslag werd toegekend aan werknemers wier loon ge middeld ndet meer bedroeg dan f 16 per dag. Het is de bedoeling dart de angevalsuit- keringen op 1 aprifl met 6 procent worden verhoogd. Voorts heeft de regering voor gesteld de bijslag op de invotUüteit»- renten te verhogen van 190 tot 290 procent Venier wordt de gezinstoeslag voor in validen met f 5 per week verhoogd, zodat het totaal van gezinstoesdag en daarop gegeven bijslag f 73 (thans f 51) per maand komt te bedragen. A.O.W. en A.W.W. Over de voorgenomen verhoging van de pensioenen krachtens de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.) en de Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) heeft de regering advies gevraagd aan de Soci aal-economische raad. Het is de bedoeling reeds van dc maand april af de volgende voorschotten op de verhogingen te verlenen: aan ongehuwde bejaarden f 7, aan gehuwde bejaarden f 11, aan weduwen zondier kinderen f 9, weduwen mot kinderen f 14, aan we- tot toen jaar f 3. aan wezen van tien cestien jaar f 4.50 en aan wezen van tostien tot 27 jaar f 6 per maand. VOORSCHOTEN Geïnspireerd door het succes van „Toonschaal '59" wordt dit jaar in Voor schoten wederom een culturele manifestatie georganiseerd onder auspi ciën van het gemeentebestuur. Vorig jaar mocht van een succes worden gesproken en gezien de belangstelling nü reeds ook van buiten Voor schoten zijn de verwachtingen weer hoog gespannen. „Toonschaal '60r wordt aangekondigd als een expositie, gewijd aan de beoefening van mu ziek in huiselijke kring. LEIDERDORP P. Groenendijk 25 jaar bij de Touw Rand vergadeide gisteravond DE GEMEENTERAAD van Koudekerk aan den RUn kwam onder voorzitterschap van burgemeester Wavertfn bijeen. Aapwczig waren allo leden. De voorzitter deelde mede, dat van Gedeputeerde Staten bericht ls binnengekomen, dat de ge meentebegroting voor 1960 is goedgekeurd; h(j sprak hierover z(jn voldoening uit. Verder was een schrijven van Gedeputeerde Staten ingekomen, waarin deze mede delen drt x(J zich kunnen verenigen met de plannen van het gemeentebestuur ten aanzien van de tertiaire weg aan de noordzijde van de gemeente en waarin zij ver zoeken deze plannen verder uit te werken. Goedgekeurd werd de verordening op van de vakonderwijzeres nuttige hand de heffing van begrafendsrechten. Van het gemeentebestuur van Hazerswoude bericht ingekomen, waarbij deze dedeeldèn dat het akkoord gaat met de kostenverdeling van het herstel Koudekerkse brug. Aan de Algemene Blindeninrichting te Amsterdam werd de jaren 1958 en 1959 een jaarlijkse subsidie toegekend van 20.000 per jaar. Besloten werd toe te treden als lid van het instituut voor Bestuurswetenschap- de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten. Hierna ging de raad in geheime verga dering. Na heropening van de openb, ergadering werd besloten van de N.V. Latexfalt te Zoeterwoude een oppervlak- 785 m2, bestaande uit een gedeelte water en een gedeelte dat thans reeds bij de rijweg behoort, aan te kopen voor het symbolisch bedrag van 1 en een oppervlakte van 481 m2 grond aan te kopen voor een bedrag van 32 cent per m2. In verband met de noodzakelijke verbreding van de weg ter plaatse is door Gedeputeerde Staten op de wense lijkheid van deze koop aangedrongen Vastgesteld werden het voorschot ver goeding krachtens artikel 101 van de Lagere Onderwijswet 1920 aan de Neder lands Herv. school over 1960 en het voor schot vergoeding vakonderwijs nuttige handwerken over 1960. Het bestuur van de Chr. kleuterschool kreeg over 1960 een voorschot, alsmede de afrekening over het jaar 1959. De verordening regelende de beloning werken werd in overeenstemming ge bracht met de van rijkswege gestelde normen. In de rechtspositie-regelingen gemeentepersoneel werden diverse kleine wijzigingen aangebracht. Enkele begrotingswijzigingen werden zonder hoofdelijke stemming aangeno men. waarbij onder andere een krediet werd toegestaan van 200 voor het ge meentelijk contactblad en een krediet van 100 voor aanschaffing van een kaartenset voor het foto-archief. Eervol ontslag Aan het hoofd van de openbare lagere school, de heer P. J. Ie Clercq, werd eer vol ontslag verleent als zodanig, met in gang van een door B. en W. te bepalen datum. In ddens plaats werd tot hoofd de openbare lagere school benoemd heer C. van der Molen, thans hoofd een openbare lagere school te Stol wijk. Daar vermoedelijk in de loop van dit jaar zal worden overgegaan tot herstel de Koudekerkse brug en hiermede grote uitgaven zijn gemoeid, besloot de raad het maximum bedrag van door B. W. op te nemen geldlening te verho gen met 100.000 cn dit te brengen op 275.000. Bij de rondvraag klaagde de heer Van Hemert over het gebrek aan toezicht bij de grondstorting langs de Hogewaard. De voorzitter zegde toe deze zaak met de technische dienst te bespreken. 1520 en 1860 en Mert opzet wandrt die fcentoanstefllMng het culitaireed centrum, in de Paasvakantie gehouden om vooral ook belangstellenden ui» onderwijskringen en jeugdwerk eventueel ook ln excurai everband ge legenheid te geven van deze manifestatie kennis te nemen. Opening 18 april De opening zail plants hob ben op 18 afxrid 2e Paasdag) 's mdddiagis om 2 uur door burgemeester De Kool iin hert Cultu reel Centrum. De expositie zafl elke dag geopend zijn van 10 uur 's morgens tot avcmcks half 10 met een onderbreking half 1 tot dinsdagavond 19 apriil wordt gegeven op htit, gitaar en blokfluiten. instrumenten in solo- env blokfluit, vedel, gamba, klavecimbel, kla- vticbord, luiit en draailier Groene Kruis had slotavond Als besluit van de viering van het 50- Jarlg jubileum van „Het Groene Kruis", afd. Voorschoten werd gisteren een feestavond gehouden ln het cultureel een trum voor de leden, die de vorige feest avond moesten missen en voor de leden van dc beide andere kruisverenigingen van het „kruisverband'* Hot programma van deze avond werd venzongd door de Nuts toneelgroep Voor schoten met de opvoering van het büjsptf in 3 bedrijven „Kleine tenderen worden gnoort" van Noel Langley Over de op voering van düt toneeletuk bij een anaeie gedegenheid schreven we reeds. Ook tere vond werd het stuk met élan et- bracht. Vooraf hdedid de voorzitter van He» Groene Kruis, dokter M. van der Sitoed een korte LnJeidfing waarin hl) ln korte trekken de geschiedenis van de plaatselijke afdeling Op 28 maart 1935 deed P. Groenendijk zijn intrede bij de N.V. Vereenigde Touwfabneken. Maandag Jl. vierde hij zijn zilveren jubileum. De fabrieksdirecteur, de heer H. B. Haanappel, feliciteerde hem met dit feit Spreker vergeleek de periode van de der tiger jaren met die van thans voo betreft de werkgelegenheid. Hoe slecht de werkgelegenheid ook moge zijn ge weest. het dienstverband van de heei Groenendijk werd niet onderbroken, heer Haanappel meende ook uit de pro- mofcielijn van de jubilaris de gevolgtrek king te mogen maken, dat de leiding hem waardeerde. Het jaar 1954 begon met zijn prombtie tot onderbaas, in augustus ge volgd door zijn aanstelling tot baas Ook mevrouw Groenendijk-Redel en zoon van de jubilaris, die met zijn i loofde aanwezig was, ontvingen de ge lukwensen van de directeur. Ten slotte ontving de heer Groenendijk de VT. daille met standaard, alsmede een cadeau De bedrijfsleider der vezelafdelingen. de heer I. Vogelenzang, dankte de jubila ris voor de goede samenwerking. De heer .1. Nievaart, chef der spinnerij, had de heer Groenendijk een kwarteeuw geleden zien komen Ook bij prees de goede menwerking met de jubilaris, wie nim mer iets te veel is. De vertegenwoordiger der groep bazen in de ondernemingsraad, de heer A. de Kruiff, bood namens de collega's de ge lukwensen aan. Ten slotte schonk de heer W. Kooien, namens het jubileumfonds, het leidinggevend technisch personeel de bazen van de spinnerij een armband horloge. De heer A. Beij sloot de rij der sprekers. De heer Groenendijk ten slotte zei ge troffen te zijn door de van veel waarde- Uit naam van het Comité van waak zaamheid 1956 hebben de bestuursleden prof. dr. H Dooyeweerd te Amsterdam, prof dr. P Geyl te Utrecht en Max Nord te Amsterdam een brief gericht aan de buitengewoon gezant van Hongarije te 's-Gravenhage, waarin ter gelegenheid van de vijftiende herdenking van de be vrijding van Hongarije van de nazi's op 4 april aan de Hongaarse regering wordt verzocht een einde te willen maken de gevangenschap van Tibor Dery er dere schrijvers en intellectuelen. Vervier vemwelikxxmic hij bungemee»- ter De Koe dóe, ondanks zijn drukk» werkzaamheden hij zit midden in die i «werkperiode én verfnuasdimkte een gedeelte van de avond bij woonde. In een vlotte speech feliciteerde de burgemeester de jubilerende ver eniging. Het kruiswerk hij had vele jaren relaties met kruisvereni gingen achtte hij zeer belangrijk en hij noemde het nauwelijks verant woord zich daaraan te onttrekken. Hij wekte de leden op trouwer te zijn in het bezoeken van de ledenverga deringen, omdat het bestuur een steuntje in de rug nodig heeft. Dit jubileum achtte spr. ook van belang, omdat de plaatselijke over heid behoefte heeft aan steunpunten ln de burgerij. Hij hoopte, dat de sa menwerking bij de voortduur besten digd zou blijven met respectering van eikaars overtuiging. Auto botsing Een a-uto, besfcuunj door A. v. B. uit Sasseribecm. kwam uit de richting Was- <r en reed links de bocht doo>r, juist de spoorwegovergang aan de Pape- laan. Er ontstond een botsing mert een andere personenauto uit de richting Voorschoten, bestuurd door J. B. te Was senaar De materiële schade was neer groot. Belde wagens moesten warden weggesleept. ring getuigende woorden, welke tot hem gericht waren. Nadat de koffie was rondgediend kwa men de collega's-bazen uit de spinnerij de jubilaris gelukwensen. De heer Groenen- dijk en zijn familie vertrokken later naar huis, waar het feest in familiekring werd voortgezet. Wedstrijd kleurendia's Gisteravond hebben de leden van de fotoclub Daguerre een kleurend iawed- strijd gehouden. De dia's werden door de leden zelf beoordeeld. De uitslag: L D. Goldberg, 719 punten: 2. C. van Hoek, 670 punten; 3. H. P. van Leeuwen, 600 punten4. P. van der Sterre, 593 punten 5. J. Bloemendaal 567 punten. WARMOND Jultilenm De Kaag In hotel De Stad Rome vergaderde het comité dat uit de burgerij is gevormd met het doel een geschenk aan te bieden aan de Koninkliike roei-, zeil- en motor- sportvereniging De Kaag ter gelegenheid van het gouden jubileum. Voorzitter is de burgemeester, notaris Günther is vice- voorzitter en secretaris-penningmeester de heer M. M. B. Pieterse. De gemeenteraad heeft al f 250 beschikbaar gesteld. Binnen- kort zal een huis-aan-huis-inzameling wor den gehouden. Hierin zal ook het Kaag dorp worden betrokken Biidragen kun- worden gestort op gironummer 5848 lame van de gemeente-ontvanger met toevoeging „gouden jubileum De Kaag." Jeugdnatuurwacht Wegens een benoeming te Lisse is de heer Van Reisen afgetreden als secretaris de plaatselijke Jeuednatuurwacht. Gegadigden voor de functie, waarvoor liefde voor de natuur en tact om met de jeugd om te gaan, zijn vereist, kunnen zich op het gemeentehuis melden. VALKENBURG Vrijgesproken Het is precies een jaar geleden, dat in ris dorp nogal wat deining ontstond, doordat een groep tuinders onder leiding de heer G. C. Bol, op een bouwwerk de Marinus Poststraat pelen uit de frond had getrokken. Er werd proces verbaal opgemaakt en niet minder dan veertien personen zouden daardoor in aanraking komen met de rechter. Gisteren heeft de heer Bol terechtge staan voor de politierechter te 's-Gra venhage. Hem was ten laste gelegd, dat op 25 maart 1959, onder zijn leiding, op hert land van de heer C. de Vries een bouwuitzetting van de firma De Lange 1 Van der Plas was verwijderd. Door de verklaring van de getuige, de heer W. J. van Kampen, kwam ter zitting vast te staan, dat genoemde firma op dat moment nog niet gerechtigd was de bouwafzetting te plaatsen, omdat er nog geen overeenstemming was bereikt met de pachter van de bouwgrond. De offi- Justitie heeft dus vrijspraak moeten vragen .Bij deze eis heeft de po litierechter zich aangesloten, zodat de heer Bol vrijuit gaat. De zaak van de dertien andere ver dachten werd terzijde gelogd. Verdediger in deze zaak was mr. W. G. van den Brink te 's-Gravenhage. Ouderavond Morgen houdt de Chr. school een ouderavond in de Gereformeerde kerk. Leerlingen van de tweede klas zullen declameren, zingen, spelen, enz. Het hoofd der school zal spreken over „Tra ditie in school en in huis". Burgerlijke stand Geboren: Arlna M, d v A Oosterlee en C van der Plas; Elisabeth E J, d v M K Binnendijk en J M van Dijk. Ondertrouwd: G Bremmer, 27 Jaar en D Quist. 24 j. Hazerswoude. Overleden; J J van Rooyen, 37 J, echt- gen van P J de Moojj. HAAL DE WERELD IN UW

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9