Hoogtepunt 20 april - 10 mei Aarzelend bloeiende Keukenhof morgen officieel open Groot aantal specialiteiten in elk bloemenctorp Inhaalprogramma bracht twee beslissingen Jeugdig auditorium maakte kennis met bezettingstijd Vluchtelingen leiden vrijwel onvoorstelbaar triest leven Tekort in schoolruimte wekt verontrusting NIEUWE LEIDSGHE COURANT 4 DINSDAG 29 MAART 1961 TTOEWEL DE ZON zich de laatste dagen nauwelijks laat zien (de orga- -* -1 nisatoren van het corso van zaterdag 23 april vinden dat allemaal niet erg) zal morgen prinses Irene toch de Keukenhof officieel openen en worden donderdag de eerste bezoekers verwacht in de tuin, die er nu nog wel heel kil en vroeg-voorjaarsachtig bij ligt. Over enkele dagen echter zullen de eerste heesters hun felle kleuren ten toon spreiden en de warme kas biedt nu al de bekende, elk jaar opnieuw fascinerende veelheid van geuren en kleuren, die de bezoeker verwonderd doet staan over de vele mogelijkheden die de kweker met de tulp kan bereiken. Daarnaast zal het geheel opnieuw ingerichte aquarium, nu gevuld met zeewater, zeker aan dacht trekken. En dan is er weer een groot aantal activiteiten in de bollen- plaatsen zelf. Op de wegen is al te merken dat Keukenhofs poorten open gaan, want gistermiddag begon de A.N.W.B. bij de verkeerskruising te Ypenburg met het uitzetten van de jaarlijkse bollenroute. Wat de Keukenhof betreft, na de pe riode van de warme kas, staan de" bloe men in de koude kassen in bloei. Het tentoongestelde sortiment is hieraan aan gepast door het opplanten van laat bloeiende soorten. Naast de bekende ex posities van glas, goud, zilver en kris tal, zullen ook dit jaar weer vele bloem- sierkunstenaars proeven van hun be kwaamheid afleggen bij de verzorging van bloemwerk. De samenstelling van een Keukenhof waardige beeidencollectie heeft ook voor 1960 weer veel inspanning gekost. Uit de Franse musea kwam een collec tie .leesbare" beelden, onder meer van Gargallo, Stahly en Belmondo. Op 11 april zal naast het bezoek van de congressisten van de hotelportiers vereniging De Gouden Sleutels de be langstelling zeker uitgaan naar een con cert, dat zal worden gegeven door het Haslum Skoles Jente Korps. Dit uit zes tig meisjes bestaand fanfare-orkest van een school nlt het Noorse plaatsje Has lum heeft al een Internationale bekend heid, onder meer door een aantal, twee jaar geleden in Engeland gegeven coa- certen. Naast muziek worden ook dansen uit gevoerd, waarbij klederdrachten uit ver scheidene delen van Noorwegen worden getoond. De leeftijd van de meisjes va rieert van acht tot zestien jaar. Streekdag Op 21 april volgt dan de traditio nele streekdag, die dit jaar de pro vincie Overijssel naar de Keuken hof brengt. Natuurlijk heeft men de nog in Overijssel aanwezige folklore .aangegrepen en een Stap horster familie en een groep vrou wen uit Kampen treden op. Ook het midwinterhoornblazen staat op het programma. Leidse huiseigenaren In De Harmonie werd gisteren een jaar vergadering gehouden van de Leldso bond van huis- en grondeigenaren onder voorzitterschap van de heer J. van Iter- son. Men sprak over het onlangs aange nomen wetsontwerp tot huurverhoging. De voorzitter betreurde het dat deze ma terie in de politieke sfeer was getrokken. Het jaarverslag van de heer P. C. A. ten Broek werd goedgekeurd. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer B. Bakels in de plaats van de heer J. A. Fiohthorn geko zen. Men herkoos de heer C. Meerburg. De landelijke bondsvoorzitter, de heer S. J. Motfk, sprak over de recente huur verhogingen. Hij gaf een uitgebreide uit eenzetting over alles wat aan het zo fel omstreden wetsontwerp was voorafge gaan. Het was een weergave van vele be sprekingen, amendementen en politieke afspraken, die uiteraard alleen voor de betrokkenen interessant waren. Volleybaluitslagen afdeling Leiden Dames, eerste klas: Teylmgen 1Argos 2 3—1; Prof. Wijk 2—Teyl'ingen 1 3-0: LUSV 1— KVC 1 1—3; Kamgeroes 1—Nw. Brunh. 2 30; Or. Groen 1Amgos 2 29 Dames, diende klas: Teylingen 2Meer burg 1 3—0 tragi.); ODD 1HVL 1 0—3" Domar 1—KVC 4 1—3. Heren, eerste klas: Kaïvgeroes 1—LUSV 1 3-0 (regll.); Prof. Wijk 2-^HVL 2 2—2: WS 2iDotnar 1 3-0. Herren, derdie klas: KVC 3Prof. Wijk 4 0—3 (nog!.); De Vlam 1—SIOS 1 0—3 (SIOS kamp.). Henen, vüerd'a kfas: ODD 1Teylingen 1 03 (Teyl. kamp.). Henen, vijfde klas: HVL 4—Zeemacht 1 0-3; WS 5—Prof. Wijk 6 3—1. Overgangsklasse dames: MVC 1Prof Wijk 1 3—0 Overgangsklasse henen: HVL 1—Punch 1 22; Prof. Wijk 1—Libanon 2 3—0. Op zes mei houdt het Nederlands Ka toen Instituut te Arnhem op het terrein van Keukenhof een modeshow. Bespre kingen zijn nog gaande over een even- Slechts op 23 april zullen op het baan vak Amsterdam-Den Haag de gewone treinen en de extra-treinen In Lisse en Hillegom stopDen. Als het Hollandse lenteweer geen verstek laat gaan in het komende hollenseizoen, zou globaal met de volgende bloeiperiode rekening kun nen worden gehouden: narcissen (be gin tot half april), hyacinten en vroege tulpen (tien tot eind april), late tulpen (derde week van april tot half mei). Het hoogtepunt van de bloei kan men verwachten tussen twintig april en tien mei. Al verleden, week heeft de provinciale VVV door middel van een voorlopig bloembollenbericht, in samenwerking met de ANW, de buitenlandse toeris tische instellingen van de stand van za ken in de bollenstreek op de hoogte ge bracht. Gedurende het gehele seizoen zal dit wekelijks richt worden gezon den aan belangrijke instellingen op hel gebied van toerisme in binnen- en bui tenland. De parkeerruimte bij de Keukenhof is voor de politie nog een probleem, 'maar de voorzitter van het Keukenhof- tueel bezoek van de rijders van de tul- pen-ralley. De Lnvalidewagentj es zijn weer, gidsen staan klaar en de P.T.T. heeft een eigen bureautje. Op de jaarlijkse persconferentie, die aan de opening van Keukenhof vooraf gaat, en die ditmaal in hotel Noordzee te Noord wijk aan Zee werd gehouden, deelden de burgemeester van Noord wijk. de districtscommandant van de rijkspo litie en de voorzitter van Keukenhof diverse bijzonderheden mee over elfde jaar van Keukenhof en het bloem bollenseizoen in het algemeen. Overal dc bollenstreek in de week van 18 tot 23 april, mozaïeken worden gelegd. Deze wedstrijd in streekverband wordt gehou den in Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, Voorhout en Warmond. Wat de plaatselijke activiteiten aangaat kan worden gewezen op de tekenwed strijd voor leerlingen van alle Hille- gomse lagere en ulo-scholen en op het kinderbloemencorso op Koninginnedag in deze gemeente. Op drukke dagen tijdens het sei zoen zullen de toeristen bij een be zoek aan Lisse worden verrast met toefjes voorjaarsbloemen, die zullen worden uitgereikt door een zestal VVV-bloemenmeisjes. In Warmond staan nu al enkele velden gele narcissen in bloei en ook i: Koninginnedag een klndercorso te be wonderen. Volleybalnieuws Het kleine inhaalprogramma, dat de competitieleider had ingelast, was uiterst belangrijk. Allereerst kwamen er twee kampioenen uit de bus. nJ. in de heren derde en vierde klas; vervolgens was er het duel tussen de twee leiders HVL 2 en PW 2 van de heren eerste klas en ten slotte moeten dc Kangerocs-damcs nog slechts één puntje hebben opi zich kam pioen te noemen. Het was een week van harde strijd met veel vrolijke gezichten aan bet eind van de strijd. In de heren derde klas had De Vlam 1 nog een theoretische kans om het SIOS lastig te maken. Maar de Noordwijkers lieten er geen misvatting over bestaan wie de werkelijke kampioen in deze klas moest zijn. Met 3—0 werden de mannen van de brandweer naar hun kazerne te ruggestuurd en in Noordwijk was het feest. Proficiat. Onze tweede gelukwens is voor het Sassenheimse Teylingen, dat deze week de titel veroverde in de heren vierde klas. De twee punten, die de Sassenhei- mers nog scheidden van het kampioen schap, veroverden de Sassemse jongens royaal op ODD 1. dat te weinig weer stand bood om het de kampioenen moei lijk te maken. We kunnen zien, dat de gen competitie in een beslissend stadium is gekomen. In alle klassen zal in de komen de- <jrie weken over de eerste en de laat ste, plaatsen wel beslist zijn. Donderdag a.s. zullen de Kangeroes de titel in de dames eerste klas bin nenhalen, want het ene puntje, dat hen nog scheidt van de begeerde titel, zal beslist wel uit de wedstrijd tegen Argos 2 worden behaald. Deze week hadden de Lyceum-meisjes geen pardon met Nw. Brunh. 2 (30). Verder werden in deze klas geen belang rijke wedstrijden gespeeldalleen wordt de situatie voor de damesstudenten wel heel erg precair. In de heren vijfde klas was er het ste belangrijke treffen tussen leider HVL 4 en het team van de Zeemacht. Het Zee- macht-team liet er geen twijfel over be staan, dat het vast besloten is het kam pioenschap binnen te halen. Met 30 bleef het ongeslagen. In de dames derde klas ten slotte blijft de spanning tot de laatste wedstrijd. HVL 1 is hier wel geschakeld maar met nog twee wedstrij den to Spelen is het verschil tussen KVC 4 en Teylingen 2 slechts één puntje, de onderlinge krachteverhouding wa- Als straks ook de tulpen in bloei staan, wordt dit typisch Neder landse landschapje een grote trekpleister voor landgenoot en vreemdeling. bestuur, tevens burgemeester van Lisse. is het daar niet mee eens: als het spaak dreigt te lopen, dan zijn er de sportvel den nog. Wel zal de politie speciale en vrij stringente maatregelen treffen op de corsodag. Die zullen nog nader den bekendgemaakt. B. Blijleve 25 jaar bij V. en D. Leiden Vanmorgen Is de heer B. Biyieve, be diende van de Interne dienst by V. en D. te Leiden, gehuldigd ter gelegenheid van zUn zilveren jubileum. Eerst had op de afdeling herenmode een huldiging plaats en later op het overdekte terras in tegenwoordigheid van de directie. De heer Gribnau, bedrijfsleider, prees de jubilaris als collega en als mens. De heer Blijleve is geruime tijd rijwielbe waarder geweest en hij heeft in die functie gèleerd met mensen om te gaan; het heeft zijn aanpassingsvermogen versterkt Namens het gehele personeel werd een wandmeubel aangeboden, ter wijl mevrouw Blijleve bloemen kreeg. Mej. Bol sprak namens de dames vat de personeelskeukenzij schonk de ju bilaris sigaren. Collega Haarland deed dat ook als voorzitter van de klaverjas- club. Op het overdekte terras voerde de directeur, de heer C. A. A. Kerckhoff. het woord. Hij bood een enveloppe met inhoud aan, alsmede de bronzen legpen ning, de oorkonde en de zilveren draag- medaölle van de Orde van Oranje-Nas- Leidse kantonrechter Toen een 37-jarige Leidse koopman en met hem een drietal huurlieden door de politie gelast werd een café na sluitings tijd te verlaten, maakte deze zich zo kwaad, dat hij de politiemannen uitschold in bewoordingen, die niet voor herhaling vatbaar zijn en hem tevens verzocht „eens bij hen in de buurt langs te komen" om een pak slaag te halen. Verdachte gaf alles toe, doch meende, dat hij reden tot kwaadheid had, omdat het buiten „hon denweer" was en zij op een taxi wacht ten. De officier vond dit geen reden om te gaan schelden en zo meer, dus eiste hij f 30 boete subs. 6 dagen. Verdachte vroeg uiterste clementie, daar hij zeer ernstig was gedupeerd omdat men zaten dag j.l. zijn auto had gestolen. De plaats vervangende kantonrechter wilde hien mede nu nog wel rekening houden en ver oordeelde de man tot f 15 boeten subs. 3 dagen. Winst voor L.P.S.V.- tafeltennisteam Na een ruime overwinning op Docos 6 (91) werd ook de met spanning tege moet geziene wedstrijd tegen Reflex in Lisse door het kampioensteam van LPSV gewonnen. De Lissenaren bezetten de tweede plaats en mogelijk zouden zij de LPSV-ers het eerste verlies toebren gen. Het is echter niet zover gekomen, want de politiemannen haalden met 64 de volle winst binnen. Westbroek legde met drie overwin ningen de basis voor deze zege. Habra- ken en Zirkzee kwamen slechts tot een winstpunt. Het zeste winstpunt werd via het dubbelspel behaald. Het tweede team van LPSV deed het ook goed en klopte Den Burcht 4 met 7—3. Door v. d. Vliet (3x), Handgraaf (2x) en v. d. Boogaart (lx), alsmede door winst in het dubbel kwamen de zeven punten bij elkaar. Jeugdavond Leidse Expo gé van ons volksbestaan te doen herleven voor een auditorium, waarvan de leden die tijd niet bewust hebben meegemaakt, is gisteravond in de Gehoorzaal gebleken. De afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd had het loffelijk initia tief genomen voor de leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen een jeugavond te organiseren. Naar schatting hebben ruim vijf honderd jongeren episodes te horen gekregen uit de bezettingstijd, die voor een deel sterk persoonlijk waren gekleurd en daardoor wellicht ook goed hebben aangesproken. Voor de pauze spraken de heer H. Otte- varuger, burgemeester van Ulirum en in de oorlog lid van de venspreidingsgroep van Trouw en dr. J. F. P. Hers, voorma-lig 1-id van de eerste Nederlandse inlichtingen dienst. Na de pauze voerden het woord U4t t dr. L. de Jong, directeur van het Rijks- kwam ruiet - imstirbuuit voor Oorlogsdocumentatie en kapelaan H. J. M. Stoelenga, hoofdbe stuurslid van de Expogé. De heer Ottevaoger had als onderwerp gekozen de pers in oorloge- en bezettömgs- Avond in wijkgébouw Levendaal HET INTERKERKELIJKE comité „Actie vakantie voor vluchtelingen kinderen" hield gisteravond in het Wijkgebouw van de Hervormde gemeente aan het Zevendaal te Leiden een samenkomst. De voorzitter van het comité, ds. W. J. H. Hubeek, zei in zijn openingswoord te hopen, dat de aanwezigen deze avond een indruk zouden krijgen van het vluchtelin genvraagstuk in Duitsland. Sprekers op deze avond waren Pfr. H. Puffert, die de leiding heeft van het Evangelische Hulpwerk te Münster. Pfr. H. Ness, die predikant is voor de vluchtelingen en zuster Margarethe Jüngling, die aan het hoofd staat van het Espelkamp in Mittwald. Eerst gaf een pleegmoeder van kind, dat het vorig jaar naar Leiden gekomen voor vakantie, een verslag de reis, die ze met de leden van het mité enige maanden geleden naar Duits land heeft gemaakt. In enkele dagen wer den verschillende vluchtelingenkampen bezocht. Uit het relaas bleek, dat het leven in zo'n kamp erg moeilijk is. Pfr. Puffert zei, omdat God de mensen als broeders en zusters heeft geschapen Onderwijzers in inspectie Leiden Een groot aantal onderwijzers en on- wyzeressen by het lager onderwys In de inspectie Lelden vulde vandaag de Stadsgehoorzaal, waar de 63ste algemene vergadering werd gehouden. Voor we het mochten vergeten: niet alleen on- derwyzend personeel, dat zat alleen in de Grote zaal, maar ook verschillende uitgevers hadden bezit genomen van de Gehoorzaal en stalden ln de gangen, klel'e zaal en foyer hun uitgaven ten toon in de goede hoop en ook wel met een zeker vertrouwen, dat er zaken ge daan zouden worden. Toen de inspecteur, de heer Alb. Boo gaard, als voorzitter van de vereniging, de vergadering opende, kon hy daarna in het by zonder welkom heten de he ren: H. A. Dijksterhuis, hoofdinspecteur in de tweede hoofdinspectie, B. Swanen- burg, gemeentelijk inspecteur van het Lo., dr. J. Roosenschoon, chef van de afdeling onderwys de oud-inspecteur R. van Julsingha en J. Machielsen, de In specteurs van het C.N.S. dr. H. Schilp en drs. R. Kramer, en vele andere voor aanstaanden bij het lager onderwijs. In zijn openingswoord wees de voor zitter erop, dat er in Leiden reden is tot dankbaarheid. In 1959 kwamen er '9 nieuwe lokalen en werden er acht ge restaureerd. Voor 1960 is er urgentie voor acht u.l.o.-lokalen. twee v.g.l.o. en veertien g.l.o. Bovendien werden in de meeste ge meenten het bedrag per leerling ver hoogd. Nog wensen i prognose. Toch blijven er wensen over, want zijn in de inspectie slechts 21 goede gym nastieklokalen en 20 noodlokalen. Er zijn 22 nieuwe lokalen nodig op basis van twee lessen per week. Ook ls er nog steeds een achterstand io de outillage dor gebouwen en leermidde len. Het aantal vacatures bodraagjt thans meer dan twintig. Er moet voor worden opgepast dat men niet Indommelt, omdat men vertronwd raakt met de nood en de tekorten, om dat het elders nog erger ls. Wanneer men bedenkt, diait «r in 1960 wegens ongeoorloofd schoolverzuim 230 processen verbaal werden opgemaakt, de vaüca ntie-verzm-mon" sterk toenemen, dan lijkt het wol of de ouders de school plicht mi-et meer ernstig nemen. Antwoord op uitdaging De school, afldrus de voorzitter, dient een antwoord te geven op de uitdaging van deze tijd: Hoe zal hot onderwijs wor den gegeven aan alle kandoren in nevottutionad/r veranderde maatschappij? Zoals te doen gebruikelijk werd het huishoudelijk gedeelte per hamerslag af gedaan. De voorzitter dankte de aftreden de bestuursleden, mej. B. A. Beks e heer M. Vö-ge voor wait zij in het bestuur hebben god-aan Na de pauze hfielid prof. dir. K. Heeroma uit Groningen een imloidJimg over „De waanddgiheid van het weten". Hierop, op hot afscheid van leden uit vijf ge meenten van de bollenstreek, die overge gaan zijn naar de inspectie Alphen, ko men we morgen terug. Amateur-fotografen Gisteravond kwamen de Leidse foto amateurs weer in De Doelen byeen, deze keer om te luisteren naar de heer G. Kikkert, die sprak over portretfotografii Voor de pauze toonde en besprak hij een aantal door hem gemaakte portret ten, zowel dag- als kunstlichtopnamen. Het viel op, dat hij byzonder vaardig is I in het maken van portretten by zonlicht. Vooral de aan het strand gemaakte foto' waren byzonder mooi van belichting. Na de pauze werden de leden gecon- fronteerd met de werkelykheid, daar de heer Kikkert een heel arsenaal van I pen en statieven had meegebracht, de leden in de gelegenheid te stellen zelf opnamen te maken. Voor dit doel trad een dochter van een bestuurslid met haar vriendin als model op. Het was door de hitte der lampen voor hen niet altyd even plezierig! Voorzitter Gompelman verzocht hun die deze avond hadden gefotografeerd, het werk op 25 april op de club te tonen. en de grenzen op de wereld daarom vcr- dwynen. Er is één gemeenschap onder één Heer. Daarom moeten wij elkaar ook helpen. Dit beseft men ook in Leiden, want vele gezinnen hebben vluchtelin genkinderen een onvergetelijke vakantie gegeven. Pfr. Puffert dankte deze men sen haattelyk. Pfr.Ness hield een lezing aan de hand van dia's. Duitsland heeft twee vluchte lingenproblemen gehad. Het eerste be trof de vluchtelingen uit het gebied van de Oder-Neisse (ongeveer negen miljoen mensen), welk gebied na de oorlog by Polen werd ingelijfd, daarnaast is er het Midden-Duitse vluchtelingenprobleem. Dit betreft Duitsers, die uit de Oostzone naar het Westen vluchten. Zij vluchten niet uit materiële overwegingen, maar omdat de regering van de D.D.R. een ge- wetensdruk op hen uitoefent, zoals bijv. blijkt uit de Jugendweihc. Nadat de vluchtelingen in Berlijn zijn aangekomen en geregistreerd, worden voor twee weken in een kamp in deze stad gebracht Hier heerst grote ellende; zes mensen wonen op één kamer! De vluchtelingen ontvangen hier kleren en andere levensbenodigdheden Uit West- Berlijn worden ze naar West-Duitsland gebracht, waar de meesten zich na lan ge tijd voor het eerst weer echt vry gaan voelen. Ook hier worden ze in kampen ondergebracht. Ten slotte vertelde zuster Margarethe iets over haar werk in het Espelkamp. Dit kamp ls ln 1948 geopend en was eerst voor kinderen bestemd. Zy hadden zo veel meegemaakt, dat ze niet lachen of huilen konden. Heel hun wezen drukte angst uit. Jonge mensen van 18—20 jaar zyn nog nooit op school geweest, omdat ze van jongs af aan al mee moesten helpen om geld te verdienen. Er wordt niet gevraagd wat ze alle maal hebben meegemaakt. Het is de lei ding er om te doen. dat de kinderen voe len, dat men hen lief heeft. Velen kun nen het verleden moeilijk vergeten. Toch vond zuster Margarethe het fUn om hier te werken, want men kan van angstige kinderen echte mensen maken. Met vele hartroerende voorbeelden il lustreerde zuster Margarethe haar ver- N.C.B.OTeeft de steun van zeer velen nodig „De zorg voor het dagelijks brood is weliswaar niet onze primaire maar wel een directe taak." Dit zei gsteravond op de jaarvergadering van de afdeling Lei- van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel de heer J. ten Heuvelhof, voorzitter van de lan delijke N.CJB.O. Om deze taak en vele andere taken te volbrengen, hebben wij cn nodig en zelfs vele mensen. Ook ln zaken als deze iz niet alleen de kwa-, ivomig en de verschijramigsfrequerttie vain talrijke illegale bladen, die rijk is geweest (verhouddmigsge in enig andier bezet land), aantal herinneringen uit liet duidelijk Meijere uit de nen. En ate tweede opmerkelijk feit is 1941, In het actief en passief verzet ls niet alleen heldendom te onderkennen. Dit werk werd door mensen met al hun fou ten cn zwakheden verricht. Dr. Hers hoopte, dat de hoogste karaktereigen schappen die hierin tot uiting kwamen zullen voortleven onder de jeugd. Dr. L. de Jong had een lyst opgemaakt van de mensen, dde in de oorlog hun leven hebben verloren. Achter dde cijfers gaat liteit van belang, doch ook de kwanti teit, aldus de voorzitter. Verder sprak hij over de belangrijke taak van de bond in het internationale handelsverkeer. Grote belemmeringen, zoals bijvoorbeeld de tolheffingen tussen Nederland en België, proberen wij in overleg met de ter zake kundige instan ties uit de weg te ruimen. Ook de grote problemen inzake de mternationale sociale verzekeringswet ten in diverse landen (door -het verschil in uitleg van woorden en begrippen) wor den door ons aangepakt. Voorts traden ook de meer actuele za ken aan het licht, zoals de „aanvullende maatregel voor de middelbare ambte naren". Dit betreft de ambtenaren, die op 1 april 1958 niet direct hebben ge profiteerd van de per die datum inge gane salarisverhoging. Deze maatregel zal thans worden hersteld in die zin. dat bij wijze van spreken aan de aan vullende maatregel voor de middelbare ambtenaren fictief terugwerkende kracht wordt verleend tot 1 april 1956. Deze ontwikkeling eohter dient dan van 1 april 1960 af te worden gerealiseerd. Ook de regelingen bij huurcompensa- ties. voorschotten en dergelijke werden belicht. Deze duidelijke lezing werd beslo ten met een algemene causerie, waar bij ook de zeer actuele A.O.W.-vraag stukken ter sprake kwamen. In de pauze was er bestuursverkiezing, waarbij de heer S. Barkema, A. Bernard en W. Veerman, respectievelijk als afge vaardigden van de vakgroepen Volksge- De heer P. Nederhof werd gekozen ils vertegenwoordiger van de vakgroep Gemeente Reinigings- en Ontsmettings- De voorzitter van de Leidse afdeling der N.C.B.O., de heer W. J. Loeve, open- Overzicht van de zaal tijdens de jeugdavond van de Leidse Expogi Foto N. van der Hoi de mens zelf schuil, diie vocht en 1« Wat vervolging wil zeggen wordt duio lijk uit het dagboek van Anne Frai by - wij wijlen president Ro se velt, dde de vier vrijheden heeft op? somd, namelijk vrijheid van geloof, vi heid van politieke overtuiging, vrijwari van vrees en van gebrek. Dr. Dc Ja liet zien wat hiervan onder de bezette is terecht gekomen. marine hebben in de periode 1940—1! meer dan vijfduizend mannen het lev- verloren. De koopvaardij verloor dens zijn te gronde slavenarbeid in Duitsland Ten terug, tw in Inddë 1 i zijn meer dan 1 in Duitse kampen. Deze offers zyn niet tevergeefs bracht. Voor ons in Nederland, ja vo de gehele beschaafde wereld, was 1 noodzakelijk dat het natlonaal-socialisi met wortel en tak werd uitgeroeid. Wij zijn blyven leven in een moeiiliji gesneuvelden. Tot slot gaf k lenga een samenvatting. De bijeenkomst was gooi i Expogé. In een zijzaal b aloot de avond. N.R.V. Leiden Meer en meer word^ particulier gereisd L*, Vergulden Turk gehouden algemene dcnvergadcring van dc afdeling Leii van de Nederlandse Reisvereniging liep op gezellige wijze. Na het begr tingswoord van voorzitter J. A. A, der Horst bracht de secretaris, de b M. Blitz, zijn jaarverslag uit. werd opgemerkt, dat het ledental ieti teruggelopen, hetgeen de heer Blitz schreef aan de meer en meer toenem do particuliere reizen, die met auto motorrijtuig worden ondernomen. Op december 1959 telde de afdeling leden. Jammer genoeg moest de jon rengroep door gebrek aan voldoende langstelling worden opgeheven. Voor de tochten in het afgelopen ji bestond weinig of geen belangstelli Alleen voor een bezoek aan de Wee IJsrevue in Den Haag hadden 85 d< nemers ingeschreven. De penningmeester, de heer H. de ning, legde rekening en verantwoordi af van de inkomsten en uitgavi 1959. Er was ruim 2000 besohikbi voor het jubileumfonds. Een feestcc missie is druk doende met de voo reidingen voor de viering van het jarig jubileum der afdeling in 1961. De bestuursverkiezing verliep vlot. In de vacature-Voorbach werd kozen de heer J. P. van Rooy. De per diek aftredende heren De Koning en werden by acclamatie herkozen. Hte volgende punt van de agenda meldde de verkiezing van afgevaan den naar de algemene jaarvergader en tiwee leden voor de raad var vaardigden. Behalve de voorzitter secretaris zal dit jaar ook de penni meester de jaarvergadering bijwonen. In de rondvraag werd uitvoerig i gedachten gewisseld over de „conc rentte" tussen de N.R.V., K. O. enkele omroepverenigingen. Het af hngsbestuur had reeds contact opge; men met de besturen van deze instell gen, maar deze zouden de voorstellen de lange baan hebben gesohoven, zo thans nog geen mededelingen kont worden gedaan over eventueel nader ondernemen stappen. Het bestuur ho< echter binnen zo kort mogelijke tyd oplossing van de moeilijkheden te kom Na de pauze hield de heer M. BI lering, geïllustreerd me-t kleurendia aar Joegoslavt

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4