Bic u me gTcütsrijc GTtmnmi f Rassenkwestie dinsdag in Veiligheidsraad Eisenhower licht Macmillan in Drukproeven radiogids verkocht aan blad T.V. Chroesjtsjef op reis door Frankrijk Maandag dag van rouw voor Afrikanen Geen resultaten,maar we] mild klimaat in Genève Conferentie in Camp David Amerikaanse schreef boekje over Nederlandse gewoonten ZATERDAG 26 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. 1 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is Qfttbleotii tngn bert ia tcgbeospott" Veertigste jaargang no. 11830 HAKENKRUISEN i GIDS voor titv vakantie EEN BOEKJE open Zie Cultureel Venster, Prinses Beatrix had vanaf een honderd meter hoog gelegen platform een schitterend uitzicht op de zojuist door haar geopende Floriade en op de Maasstad, toen zij gisteren de Euromast be zocht. Daarna maakte zij per ka belbaan (zie inzet) een tocht van het Heerenhuis op de tentoon stelling naar het voorplein van de Ahoy-hal. Volgens N.V. Arbeiderspers: Personeelslid ontving elke week f40 pLKE WEEK heetf een lid van personeel van de N.V. De Arbei derspers zo deelt men van die zijde mede een extra afdruk gemaakt van het zetsel van de radiogids. Deze extra adruk maakte hij ten behoeve van het weekblad TV. Die afdruk bevatte het radioprogramma. Hij heeft verklaard dat hij in de herfst 1959 doro een redacteur van genoemd weekblad is benaderd. Deze bood hem 40 gulden voor elke afdruk die hem in handen zou worden gespeeld. Voor deze verleiding is de betrokkene be zweken. Gedurende de laatste vier maanden heeft hij, naar hij aan de directie var Arbeiderspers heeft meegedeeld, de dacteur van dat weekblad een afdruk van de radiogids overhandigd, zodra het zetsel gereed was. Dat pleegt ruim i week voor de verschijningsdatum i het weekblad vervaardigd te worden. Het betrokken personeelslid is staande voet ontslagen. Van de gedragin gen van de redacteur van het weekblad zal bij de justitie aangifte worden gedaan De hoofdredactie van het weekblad T.V. deelt mede, vooralsnog geen commentaar te kunnen geven op het be richt, dat door de N.V.' De Arbeiderspers ls verstrekt. Een en ander schijnt PRIESTER-BURGEMEESTER MAG HEM VAN BISSCHOP NIET BEGROETEN PREMIER CHROESJTSJEF van Rusland is vanochtend in een Cara- velle-straalvliegtuig naar Bordeaux vertrokken, waarmee hij zijn zesdaagse reis door Frankrijk is begonnen. De reis zal hem onder andere in Dijon brengen, waar zijn komst al van te voren veel deining heeft ver oorzaakt. Burgemeester van Dijon is namelijk kanunnik Kir, die vrijgesteld is van het normale priesterwerk om zijn ambt te kunnen uitoefenen. Hij was van plan de Russische premier een grootse ontvangst te bereiden, doch nu heeft de bisschop van Dijon alle priesters, zonder uitzon dering, verboden de ontvangst van Chroesjtsjef bij te wonen. De 84-jarige kanunnik Kir, de oudste afgevaardigde dn de Franse nationale Vergadering, gaf zich echter niet een- twee-drie gewonnen: Wat er ook ge beurt, het programma wordt niet ver anderd. Het is al lang bekend dat ik OhToesjtsjef zal ontvangen. Als het anders moet, dan is het aan de minis ter van buitenlandse zaken dat te be- De kanunnik zei dit gisteravond, op weg naar een circusvoorstelling. Van morgen heeft de bisschop echter be- 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 april het abonnementsgeld voor het 2e kwar taal 1960 a f 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini- Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. By voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE kend laten maken: „Kanunnik Kir is een gedisciplineerd priester en wij twij felen er niet aan dat hij ons zal ge hoorzamen." Na deze woorden heeft burgemeester Kir inderdaad het hoofd gebogen. Chroesjtsjef heeft gisteren in Parijs het huis bezocht waar Lenin woonde voor de revolutie van 1917. Lenin heeft hier van 1909 tot 1912 dc beschikking gehad over twee kleine kamers. Van deze ver- trekken is door communistische bewon deraars een museum gemaakt. Ruim 7000 Fransen, voor het merendeel links georiënteerd, juichten Chroesjtsjef en zijn vrouw enthousiast toe toen zij het huis binnengingen. Het bezoek duurde 20 minuten. In die tijd schreeuwde de menigte voortdurend Vrede, vriendschap, ontwapening. Ten slotte riep men in koor: „Nikita op het balkon". Daarop verschenen eerst leden van de Russische veiligheidsdienst. Pas nadat zij het sein: alles veilig, hadden gegeven, kwam Chroesjtsjef naar buiten. Hij wilde kennelijk de mensen, die hem tot nu toe het hartelijkste welkom op Franse bodem hadden bereid, niet teleurstellen. Chroesjtsjef verscheen zonder jas of hoed. Met de handen boven zijn hoofd een karakteristiek gebaar voor dc Rus sische leider beantwoordde hij de toe juichingen van de menigte. Even later kwamen ook de Franse communistenlei ders Thorez en Duclos op het balkon. Het huis van Lenin staat in een arbeiders buurt van Parijs. Er wonen veel commu- Dc demissionaire Italiaanse van begrotingszaken Fernando Tambroni is erin geslaagd een zakenkabinet te for meren, dat geheel bestaat uit christen democraten. Hierdoor is een eind geko men aan een kabinetsersis die een maand heeft geduurd. De christendemocraten komen in het Huis van Afgevaardigden 20 stemmen tekort voor een volstrekte meerderheid. echter zeer onaannemelijk, aldus de hoofdredactie. Het blad T.V. zou name lijk geen enkel nut hebben van deze drukproeven, daar het reeds op vrijdag ochtend, negen dagen voor de verschij ningsdatum, sluit. De hoofdredactie van T.V. zal deze zaak echter diepgaand on derzoeken. Amerika steunt versoek Afro-Aziaten CONCLUSIE NA TWEE WEKEN: TAE VEILIGHEIDSRAAD zal dinsdagmorgen bijeen komen om de bloe- VJ dige onlusten in Zuid-Afrika te bespreken. De Amerikaan Cabot Lodge die deze maand voorzitter is van de Raad, heeft dit medegedeeld. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten voorstanders zijn van een bespreking in de Veiligheidsraad. Deze mededeling werd door de Afro-Aziatische groep in de V.N., die het formele verzoek tot dé spoedvergadering heeft ingediend, met vreug de ontvangen. Voor de plaatsing van een kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad zijn namelijk zeven stemmen vereist. Men verwacht dat dit aantal na de Amerikaanse verzekering bereikt zal worden. ven tot een korte protestoptocht In de hoofdstad, die vanmiddag zou wor den gehouden. De Nederlandse ver eniging van de wereldrechtsorde heeft aan dc Zuidafrikaanse ambassadeur een protesttelegram gezonden. De synode van de Nederduits gerefor meerde zendiimigskerk in Potehefstrooro heeft met algemene stemmen een i aangenomen waarin de synode haar be zorgdheid en spijt uitdrukt over de inci denten. Het officiële blad van hert Vaticaan, Osservatiore Ramana, heeft hert fedt bekeld dat de politie niet meer haar toe vlucht hoeft genomen /tot normale mid delen om de mieniiigte Afrikanen te spreiden, doch onmiddellijk het vuu hen heeft geopend. Ln een officiële verManimg van Zruidafirikaanse ministerie van bu landse zaken is bekendgemaakt dat de politie, maair de inheemsen het sein tot de fa-taile vuurgevechten hebben ge geven. De demonstranten zouden de po litie hebben aangevalHen, waarbij enkele schoten vielen uit de menigte Afrikanen. De politie heeft daarna uit zelfverdedi ging teruggeschoten, aildus de officiële ver klaring. Op de effectenbeurs van Johannes burg zijn de koersen der aandelen sterk gedaald. De koerswaarde der aandelen van mynbouwbedrUven en financiële instellingen daalden op één dag met 45 miljoen pond sterling. Sinds het begin van de ongeregeld heden is de bears voor deze waarden reeds voor meer dan 90 miljoen pond ingezakt. Er wordt een massale drang tot verkopen, zowel van binnen- als buitenlandse zijde, waargenomen. In Zuid-Afrika blijft de toestand nog zeer gespannen. De regering heeft alle verloven voor politie en militairen ingetrokken. Morgen wor den waarschijnlijk de slachtoffers van de schietpartij begraven, terwijl voor maandag een algemene staking onder de Afrikanen als teken van rouw is afgekondigd. Afrikaanse bootwerkers in Kaapstad hebben het werk neergelegd. Intussen heeft die Zuidafrikaanse miiinls- joistriitie, Erasmus, verklaard, dat wetsontwerp zal indie- waarin de gouvemaur-igeneraal ge machtigd wondt, het Afrikaanse mationaile congres, het Panafnikaanse congres en enkele andere organisaties te verbieden. De maatregel wordt beschouwd als een nieuwe stap die premier Verwoerd zegde te nemen om de beraamde massale re volte van de Afrikanen tegen te gaan De schietpartij van de politic in Znid-Afrika heeft nieuwe Nederland se protesten uitgelokt. Zowel de KVP als de PvdA hebben de repres- sailles van de politie scherp veroor deeld. Burgemeester Van Hall van Amsterdam heeft toestemming gege- WESTERSE functionarissen heb ben vandaag veridaard van mening te zijn dat de Sowjetunie wellicht haar „stenen-muur-taktiek" zal opgeven en over zal gaan tot werkelijke onderhandelingen op de tienlanden-conferentie over ontwa pening. Tegen het eind van de tweede week heeft de conferentie nog weinig meer opgeleverd dan het aftasten van de standpunten van beide kampen, die hun ontwapeningsvoorstellen naar voren heb ben gebracht en kritiek hebben uit geoefend op de andere partij. De Verenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk, Italië en Canada hebben een ontwapeningsplan in drie fasen inge diend, dat was voorzien van controle- bepalingen en geen tijdslimiet bevatte. Het Russische plan dat het eerst werd ingediend door premier Chroesjtsjef, vorig jaar, voorziet in algemene en al gehele ontwapening binnen vier jaar, met toepassing van controlemaatregelen die door de westerse afgevaardigden zo vaag worden geacht dat ze zonder be tekenis zijn. Ondanks de verschillen die bestaan tussen Oost en West, zijn de westerse afgevaardigden van oordeel dat het con- ferentieklimaat ongewoon mild is ge weest. Zij zijn algemeen van mening dat de Russische afgevaardigde Zorin bin nenkort wellicht een soepeler houding zal tonen, vooral naarmate de topcon ferentie tussen Oost en West naderbij Belgisch leraar slachtoffer van Rode Hand Een Belgische geschiedenisleraar in Luik is gisteren levensgevaarlijk gewond ij een aanslag, die wordt toegeschreven an tegenstanders van het Algerijnse be- njdingsfront. Het slachtoffer, de 48-jari- e Georges Laperche, opende gistermid- ag een pakket, dat ogenschijnlijk een boek bevatte en dat hem per post was toegezonden. Een hevige explosie volgde, die hem beide armen afrukte en diepe wonden in het gezicht toebracht. De ont ploffing bracht zware schade teweeg in erste verdieping van zijn woning, van het meubilair tientallen meters werd weggeslingerd. Aanslag op synagoge in de Ver. Staten Te Gadsden in de Amerikaanse staat Alabama is gisteravond een bomaanslag gepleegd op een synagoge, waar op dat ogenblik circa 180 mensen "een dienst volgden. De bom, die uit een auto werd gewor pen, kwam echter tegen een raamkozijn terecht en viel op straat. Op de mensen, die naar buiten kwamen om te kijken wat er aan de hand was, werd vanuit de auto geschoten. Een man werd ernstig De politie, die onmiddellijk een uitge. breid onderzoek begon, heeft een jonge man gearresteerd. Vijfdaagse werkweek bij de A.K.U. De Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem wil op 1 januari 1962 de vijfdaag se werkweek volledig invoeren. Met de vakbonden is hierover een voorlopige afspraak gemaakt. Een begin om te komen tot deze vijfdaagse werkweek kan wor den gezien in het reeds vrijaf hebben op elke derde zaterdag in de maand van bepaalde afdelingen, die daarvoor in aan merking komen. Voor 1960 zullen dat dus in totaal twaalf zaterdagen zijn. Volgend jaar zullen dit er vierentwintig worden, waarna men met ingang van 1962 de vijf daagse werkweek volledig wil doorvoe- Arbeidstijdverkorting in de zeepindustrie Het bestuur van het bedrijfschap voor de zeep-, wasmiddelen en reinigingsmid delen-industrie heeft in zijn gisteren in Den Haag gehouden openbare vergadering lange tijd aandacht besteed aan het rap port dat een door hem in oktober inge stelde commissie had uitgebracht over aspecten van een arbeidstijdverkorting in deze industrie. De vergadering be sloot de commissie op te dragen alsnog in haar onderzoek te betrekken een verkorting van arbeidstijd van beamb ten. DE WOORDVOERDER van het Witte Huis, James Hagerty heeft gisteren meegedeeld dat presi dent Eisenhower en de Britse eerste minister Macmillan maandagmiddag per helikopter naar Eisenhowers buitenverblijf te Camp David zullen vliegen voor het voeren van bespre kingen. Het is nog niet bekend hoe lang de twee staatslieden daar zullen blijven. Dé Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft gisteren klaard dat de Amerikaanse regering haar landpunt met betrekking tot het jong de Russische voorstel aangaande een staking der kernwapenproeven hééft be paald. Er zal echter geen bekendheid den gegeven, voordat presiden' Eisenhower het persoonlijk ter kennis an premier Macmillan heeft gebracht. Herter zei voorts dat Engeland en merika nog niet van gedachten hebben gewisseld over het Russische voorstel. De beide regeringen hebben het ieder :ioh bestudeerd en Eisenhower en Macmillan zullen thans de Amerkiaansa Britse standpunten vergelijken. Herter wilde de vraag, of het Russi- hc voorstel voor de Verenigde Staten geheel onaanvaardbaar is, niet beant woorden. Hij zei wel dat uit zijn op merkingen kon worden opgemaakt, dat bepaalde delen ervan niet door Amerika konden worden aanvaard. In antwoord op een andere vraag klaarde de minister dat het de Ameri- regering niet bekend is of Mac millan ook nog andere punten bij het Camp David aan de orde wilde stellen. De Amerikaanse minister wilde niet ngaan op het verzoek van een vragen- iteller, om het Sowjet-voorstel in een- EE irtreffelijk ambassadrice ons land, die waar ze ook komt in Amerika reclame voor Ne derland maakt, is gisteren uit New York op Schiphol aangekomen. Zij de Amerikaanse mrs. Sylvia Earle, die vijf jaar in Wassenaar heeft ge woond en die op aanmoediging van het ministerie van economische za ken haar impressies over het leven Nederland in een boekje van 20.000 woorden, verlucht met 75 foto's, heeft vastgelegd onder de titel: Life with the Dutch touch". Het wordt thans gedrukt bij de staats drukkerij en zal eind april in de boekhandel verschijnen. Mrs. Earle, een charmante grootmoeder van 52 jaar heeft als free-lance journa liste, in de afgelopen 5 jaar dikwijls medegewerkt aan programma' Wereldomroep. Zij kwam naar Nederland terug om de opening var de Floriade bij te wonen. Haar man was in dienst bij een Amerikaanse oliemaat schappij en werd vijf jaar geleden ïr Nederland geplaatst en nam zijn vrouw Het ministerie van economische zaken heeft het plan haar boekje te distribueren onder alle Amerikaanse maatschappijen die personeel met familie naar Nederland sturen of reeds hebben. „Life with the Dutch touch" kan men nl. beschouwen en nuttige gids voor de Amerikaanse hulsvrouw, die plotseling ln Nederland noet gaan wonen. In een van de hoofdstukken beschrijft mevrouw Earle het verschil tussen Ne derlanders en Amerikanen wanneer z< bij vriendetn of kennissen een bezoek brengen, In Amerika loopt men „zou binnen, liefst onaangekondigd". In Ne derland daarentegen houdt men er heel andere gewoonten op na. Er wordt afspraak gemaakt, b.v. om 8 uur en komt men ook stipt om 8 uur. De gasten nemen veelal een bloeme tje mee, ze krijgen een kopje thee of koffie en later een drankje. Deze formele gang van zaken kent volgens haar in Amerika na et. Daartegen over brengt niets de Nederlanders ertoe het televisietoestel af te zetten, wanneer er visite komt. Die moet dan maar mee kijken. Behalve algemene omgangsvor men geeft de schrijfster haar Amerikaan se landgenoten talloze praktische erva ringen over het huishouden. De indrukwekkende DC-8 Albert Plesman, de eerste van een serie van twaalf voor de KLM, is gis teren op Schiphol geland. De foto toont het toestel in zijn landingsvlucht, die perfect werd uitgevoerd. Steiger ingestort - zes gewonden Bij de aluminiumfabriek in Utrecht gisteravond omstreeks tien uur een stei ger ingestort, waarop schilders aan het werk waren. Zes personen werden ge- De zes schilders waren werkzaam op een werkvloer van ongeveer twintig vier kante meter, die op een hoogte van acht meter in een machinehal van de fabriek was aangebracht. Plotseling brak een der verbindingsbalken onder de werkvloer en met donderend geraas stortte het houten gevaarte naar beneden. De schilders vie len over elkaar heen op de grond en wer den gedeeltelijk overgoten door enkele grote potten alumiumverf. Zij liepen hier bij veelal arm- en beenfracturen op. voudige bewoordingen weer te geven. Hij zei wel dat de Sowjetunie thans voor de eerste maal heeft erkend dat er geen waterdichte methode bestaat om te kun nen vaststellen of er ondergrondse kern wapens beneden een bepaalde sterkte tot ontploffing zijn gebracht. Zachtere lucht (Van onze weerkundige medewerker) J~\E ZWAKKE STORING, afkomstig LJ uit Frankrijk, is in een zeer lang zaam tempo in noordelijke richting over ons land getrokken. In onze omgeving viel er 2 tot 4 mm regen. Op de Veluwe werd vanmorgen plaatselijk, IS mm ge meten. Vanmorgen om acht uur meldde alleen Leeuwarden nog lichte regen. Wij zijn in veel vochtiger lucht ge komen, waardoor er vanmorgen ook in Zuid-Holland mist voorkwam. De situa tie voor het weekeinde blijft op zacht lenteweer wijzen, bij over het algemeen rustig weer. Er zijn ook opklaringen te verwachten en in de middag zal de tem peratuur tot ongeveer 12 14 graden Celsius stijgen. Het lichte regentje is over het alge meen zeer welkom ontvangen en maakt nog geen einde aan de droogte die dit voorjaar kenmerkt. Het sterke hoge- drukgebied boven Scandinavië is er in de eerste plaats oorzaak van dat ons de eerste dagen nog geen actieve depres sies kunnen bereiken. In de komende nacht is opnieuw hier en daar wat mist te verwachten. Advertentie Fa D. Kreten Zn. Zwakke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en ln de nacht en ochtend hier en daar mist. Geen regen van be tekenis. Zwakke wind in hoofdzaak tussen oost en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 27 maart: zon op 6 27 uur, ondier 19.05 uur; maan op 6-38 uur, onder 19-26 Maandag 2 der 19 06 ui 20-34 uur. 27 maart: Nieuwe Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vlies- EC.de De Bilt Zd -Llmb Helsinki Stockh Frankfurt MOnchen ZUrich Genève

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1