Jlicuwe gei&sctfe (fiburanl Aannemers de weigeren nog altijd c.a.o. te ondertekenen Y.S. leveren Europa geen kernwapens Adenauer: Chroesjtsjef wenst ook om Berlijn geen oorlog Vandaag extra vergadering van de ministerraad Ook radarstraling kan gevaarlijk zijn Macmillan acht boycot onjuist Sommige Ned. goede zaken -firma s deden met Russen Anita vlucht voor haar redders MAANDAG 21 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER CHRISTELIJKE A T ION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfj is gbtbleutn irign hert io Icgljenspoct" Veertigsle jaargang no. 11825 DE GAULLE en het parlement... Zie pagina 5 Sterk staaltje van TAL Zie pagina 7 RANDSTAD HOLLAND met Parijs vergeleken Zie pagina 9 GROTE DRIE in de muziek Zie pagina 9 Maatregelen van regering spoedig verwacht (Van onze sociaal-economische redactie.) ONDANKS DE ZWARE DRUK die nu al van vele kanten op hen is ge oefend (laatstelijk nog zaterdagmiddag door de zeven voorzitters der centrale werkgevers- en werknemersorganisaties), zijn de aannemers niet bereid gevonden de c.a.o. voor het bouwbedrijf te tekenen, zolang er niet mag worden doorberekend op lopende werken. Een laatste verzoek tot nieuw overleg door genoemde zeven voorzitters is door de Raad van be stuur bouwbedrijf abrupt van de hand gewezen. De thans ontstane situatie is vandaag besproken in een extra vergadering van de ministerraad, die van gedachten gewisseld heeft over de vraag wat de regering nu te doen staat: ingrijpen of niet. Zaterdag is op het economische zaken een topbespreking over de bouwstaking gehouden, en wel tussen regering, werkgevers- en werknemerscentralen. Van de voorgrond af gerekend links: mr. J. C. van Alphen de Veer (juri disch adviseur van minister De Pous), de ministers Toxopeüs, De Pous en Van Rooy, de heren A. Middelhuis (voorzitter KAB), W. F. van Tilburg (NVV) en C. J. van Mastrigt (CNV). Van de voorgrond af rechts mr. F. J. F. M. van Thiel (voorzitter Kath. Werkgeversverbond), mr. F. de Graaf (Centr. Sociaal Werkgeversverbond), A. Borst Pzn (Prot. Chr. Werkgevers verbond), H. J. de Kosten (Verbond van Ned. Werkgevers) en H. de Kort (tweede voorzitter N.V.V.). Eisenhower verzekert Chroesjtsjof Hoewel dit weekeinde de algemene verwachting bestond dat de regering vandaag tot een prijsbeschikkdng voor het bouwbedrijf zou besluiten, die als blijkt dat de aannemers dan nog niet vrijwillig willen tekenen even tueel gevolgd kan worden door ver bindendverklaring van de. c.a.o., hield men ook rekening met de mogelijk heid dat de regering niets zal doen, althans niet voordat de zaak opnieuw aan de orde is gesteld in de Tweede Kamer. Hierbij wees men er op, dat een ingrijpen van de regering moge lijk consequenties kan hebben voor het verdere loon- en prijsbeleid. De overheid is namelijk niet verplicht maatregelen te nemen, tenzij daarop van uit de Kamer wordt aangedrongen. Bo vendien zou zij kunnen afwachten of de druk, die de bouwvakarbeidersbonden door een uitgebreidere staking op de aan nemers uitoefenen, geen resultaat heeft. Zou de regering evenwel vandaag be sluiten tot een prijsbesohikking op grond van het Buitengewoon besluit arbeids verhoudingen dan achtte men de kans niet uitgesloten dat de aannemers alsnog tot vrijwillige ondertekening van de c.a.o. zullen overgaan, zodat verbindend verklaring niet meer nodig zal blijken De aannemers hebben namelijk niets tegen de c.a.o. op zichzelf, doch wel tegen de prijsvoorwaarde, die aan de goedkeuring van de c.a.o. is gekoppeld. Een bindende loonregeling lijkt uitgeslo ten, nu de werknemers (trouwens ook de werkgevers) daarvoor iniets schijnen te voelen, omdat dan slechts de lonen en •niet de secundaire arbeidsvoorwaarden worden geregeld. Gisteravond heef't de stakingsleiding nog contact gehad met de aannemers. In 'het huis van de voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn, had een gesprek plaats tussen de werkgevers en werknemers. Na afloop van het gesprek weigerde men elk commentaar. Aangenomen mag worden, dat er gesproken is over de maatregelen die de regering vandaag wellicht zal nemen en de gevolgen daar van voor de staking. Lang gesprek De bespeking die minister De Pous zaterdag had gearangeerd op het depar tement van economische zaken tussen hem, zijn ambtsgenoten Van Rooy (socia le zaken), Van Aartsen (bouwnijverheid) en Toxopeus (justitie ad interim) en de voorzitters van de werkgevers- en werk nemerscentrales, duurde van 's morgens half twaalf tot 's middags half zes en had althans naar buiten weinig re sultaat. Blijkens een na de bijeenkomst uitgegeven communiqué stelde minister De Pous „zeven wijze mannen" uit de Stichting van de Arbeid op de hoogte van de jongste ontwikkelingen in het conflict, waarop een gedachtenwisseling over deze ontwikkeling volgde. Tijdens dit gesprek werd van de zijde van de centrale organisaties voorgesteld alsnog een bemiddelingspoging te wagen. Van uit het departement werd telefonisch contact gezocht met de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, die daarop in spoed vergadering bijeenkwam ten kantore van de raad. Ook enkele juridische ad viseurs (onder wie mr. G. J. Seholten) verschenen op het ministerie. Doch toen de aannemers vernamen dat de zeven voorzitters nieuw overleg wilden op ba sis van de suggestie, die de president van de Haagse rechtbank in zijn vonnis in kort geding had overwogen (tekenen, on der protest afstand doen van doorbereke ning op lopende werken en de staat aan klagen bij de gewone rechter), waren zij Voor het eerst sinds de geboorte van de derde koninklijke baby in Engeland heeft koningin Eli zabeth zich zaterdag weer in het openbaar vertoond. Per auto bracht zij een bezoek aan Windsor. gauw klaar met hun oordeel over een nieuwe bespreking en dat oordeel was afwijzend. In een communiqué, dat de Raad van Bestuur Bouwbedrijf aan het einde van de middag ook nog eens uit gaf, betoogden de aannemers dat het voorstel van de zeven voorzitters geen enkel nieuw gezichtspunt had opgele verd.. „Niettegenstaande de druk, die ook heden weer op de raad is uitge oefend blijft zij daarbij gesteund door een stroom van telegrammen uit de af delingen van,de aangesloten -op het standpunt staan dat de nemers niet vrijwillig afstand kunnen doen van hun eenmaal verkregen con tractuele rechten." aldus het communi qué. „Alleen op basis van die rechten is de raad bereid'het advies van de presi dent van de Haagse rechtbank op te vol gen." Na dit communiqué was het dui delijk dat de basis voor verdel-' overlea was weggevallen. Dezelfde lonen „Wij wachten nu rustig en gelaten af wat de regering ons oplegt en we zullen dat zonder enige complicatie nakomen," zo deelde de heer J. Dura Dzn., voorzit ter van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf' zaterdagavond voorts nog mee. De heer Dura zei te hopen, dat. mocht het tot een bindende loonregeling komen, de bedragen daarvan dezelfde zullen zijn als die van de c.a.o., die onder normale omstandigheden op 1 maart zou zijn in gegaan. De aannemers zijn iedere dag be reid die bedragen te betalen als het werk hervat wordt. Gevraagd naar zijn mening over een eventuele prijzenbeschikking antwoordde de heer Dura, aan te nemen, dat zo'n beschikking op rechtvaardigheidsgron den zal berusten.. „Daar hebben we toch een regering voor," zo zei hij. „Als er aannemers zouden zijn die te veel ver dienen, dan zullen deze het te veel ver diende moeten afstaan." De heer Dura bleek bereid te zijn te laten controleren of er inderdaad zulke Uitdrukkelijk bleef de heer Dura stel len dat de regering ten onrechte wil in grijpen in bestaande contracten," De re gering zou eigenlijk tegen ons moeten procederen," zo zei hij. Niemand denkt volgens hem aan de duizenden kleine on dernemers. die uitsluitend in loonarbeid werk verrichten zoals b.v. het leggen van dwarsliggers voor de spoorwegen, onderhoud van de gebouwen der genie, onderhoud van de kanalen en water wegen voor Rijkswaterstaat en derge lijke, die allen jaarcontracten hebben en afstand zullen moeten doen van de ri sicoregeling in die contracten. „De vlag van de Verenigde Sta ten zal boven Berlijn blijven wappe ren", heeft president Eisenhower tij dens zijn besprekingen met bonds kanselier Adenauer gezegd. De West. Duitse regeringsleider zei dit gister avond in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. TUTEN vroeg Adenauer of hy een moge- -"A lijkheid ziet om op de komende topconferentie (die 16 mei in Parijs be gint) een vergelijk over de kwestie- Berlijn te bereiken. ,Als men zich gesteld ziet voor moeilijke onderhandelingen zoals die tijdens de topbesprekingen, dan moet men niet beginnen te spreken over de mogelijkheden van een ver gelijk. Men zal moeten discussiëren en dan zullen wij zien of vergelijk mogelijk zal zijn. Grote compromis sen zijn in ieder geval niet mogelijk", aldus het antwoord van de Bonds kanselier. Z"1 ELOOFT u dat de mogelijkheid va een oorlog met kernwapens oi Berlijn bestaat? „Ik ben ervan overtuigd dat Chroesjtsjef geen oorlog wil. Hij heeft er niets aan. Hij heeft alle krachten nodig voor vreedzame we deropbouw, om zijn zeven jarenplan te kunnen uitvoeren. ETEKENT dit dat belofte van Eise: hebt gekregen dat zij tot het uiterste (een kernoorlog) zullen gaan voor c verdediging van Berlijn? „Ik zou een dergelijke belofte nooit vragen en uw President zou deze nooit kunnen geven Maai' ik ben DAILY MAIL SCHRIJFT: GELEERDEN hebben vastgesteld, schrijft de Engelse Daily Mail, dat de onzichtbare radarstralen de zelfde noodlottige erfelijke gevolgen kunnen hebben als radioactiviteit. Een speciale commissie onderzoekt dit Zuid-Afrïka De Britse premier, Macmillan, heeft zaterdag op een bijeenkomst van conser- vatieve vakbonden in Londen verklaard, dat de meeste Britten geloven dat Zuid- Afrika grote fouten maakt met ziin apartheidspolitiek. Doch dit is geen meningsverschil dat iet gescheld over en weer kan worden geregeld en nog minder door een geor ganiseerde boycot waardoor zowel Enge land als Zuid-Afrika benadeeld zouden kunnen worden, zo zei hij. Zoals bekend, heeft Labour opgeroepen tot ®en boycot /an Zuidafrikaanse goederen. Malaria-epidemie in Midden-Java Sinds oktober zijn in Midden-Ja va ten gevolge van malaria zesduizend mensen gestorven- De epidemie teistert vooral de zuidkust, waar vier miljoen mensen aan de besmetting bloot staan. Medische ploe gen trachten de verspreiding tegen te probleem, mede in verband met de radar- apparatuur die door N.A.V.O. wordt ge bruikt en zal hierover verslag uitbrengen aan de Britse regering, zo zegt het blad. Twee ongelukken zouden de geleerden op het spoor van het gevaar gebracht heb ben. Een Amerikaan zou door radarstra ling om het leven zijn gekomen. Voorts zou een Amerikaanse deskundige een brandwond op zijn dij hebben gekregen, toen hij de radarinstallatie van de kruiser Galveston probeerde, Britse en Ameri kaanse technici, die met radar omgaan, zullen binnenkort verplicht worden, een neonlamp op hun uniform te dragen, die bij gevaar licht geeft. Het grootste gevaar zouden echter de kinderen van de slachtoffers lopen. De Daily Mail zegt in dit verband, dat radar golven, blijkens een in de V.S- verricht onderzoek, dezelfde genetische gevolgen hebben als radioactiviteit. Zo zouden kiemcellen afwijkingen van verschillende soort gaan vertonen. „Amerika's vlag blijft boven stad wapperen" volkomen tevreden met hetgeen pre sident Eisenhower heeft gezegd in het gezamenlijk communiqué (over de Amerikaans-Duitse besprekingen) en op zijn persconferentie". De Bondskanselier herhaalde dat de kwestie van gecontroleerde ont wapening het werkelijk vitale vraag stuk is voor alle volken en van het grootste politieke belang is op de topconferentie. Men stelde hem voorts vragen over het antisemitisme, de Duitse bases In het buitenland en een mogelijke c moeting tussen hem de Chroesjtsjef. Adenauer antwoordde: „De foto waarop men Ben Goerion en mij in New York heeft zien zitten, Negerleider tot Ike Rechten voor negers even belangrijk als hulp aan buitenland Gouverneur Collins van de zuidelijke Amerikaanse staat Florida heeft gister avond in een rede voor radio en televisie gezegd dat er een grond van billijkheid schuilt in de aanspraak van de negers op dezelfde behandeling als de blanken in openbare eetgelegenheden. Collins kondigde aan, dart hij mengde adviescommissie voor de kwestie zal benoemen en spoorde meenten aan hetzelfde te doen. Roy Wilkens, secretaris vain d eniging tot behartiging van de belangen van gekleurden, heeft gisteren voo televisie verklaardl, dat de kwestie de burgerrechten een grote sociale c is, waarbij 45 miljoen mensen betrokken zijn, maar dat de federale regering han delt alsof het gaat om de een of andere ziekte in de grondnotenoogst. Naar zijn mening dient president Eisenhower even hard te strijden voor de gelijkberechti ging van de negers als voor zijn begro ting,. de hulp aan het buitenland en an dere zaken- In Tallahassee (Georgia) z(jn opnieuw sitdown-demonstraties voorgevallen in cafetaria's waar negers zich wilden laten bedienen, niets kregen en daarna weiger den de zaak te verlaten. Soortgelijke demonstraties hebben zich voorgedaan in Memphis. Tennessee en verder in steden in Georgia, Maryland, Virginia en West-Virginia. In Noord- Carolina werd „gepost". Een negerleider in Tallahassee, de dominee C. A. Hunter, kondigde plannen aan voor een „sitdown" in Tallahassee. De presidenten van twee staatsuniversiteiten in Florida hebben de studenten aangemaand, zioh van verdere demonstraties tegen gescheidenheid iin eetgelegenheden te onthouden. geeft een goed beeld van de huidige sfeer tussen West-Duitsland en Israël. Geloof me, het Duitse volk is niet antisemitisch en nationaalsocialis- tisch". „De Spaanse .legende' is een kwestie van logistiek Zij houdt verband met de verschrikkelijke vorderingen in de bewapening. Als in 1950 oorlog zou zijn uitgebroken, zouden de N.A.V.O.-voorzieningen onvoldoende zijn geweset om een aanval af te weren. Nu, hl 1960, moet de N.A.V.O. worden aangepast aan de nieuwe ont wikkelingen, vooal op het gebied van, wapentechniek. Daarbij komt ook logistiek te pas". I „Chroesjtsef en ik voeren nog een briefwisseling. De laatste brief uit Moskou moet ik nog beantwoorden. Waarom zou een ontmoeting tussen ons uitgesloten zijn? Ik geloof dat we elkaar in bepaald opzicht respec teren en in andere opzichten niet" Washington heeft men meege deeld dat president Eisenhower een brief aan Chroesjtsjef heeft geschre ven, waarin hij te kennen geeft dat de V.S. op het ogenblik niet van plan zijn kernwapens aan hun bondge noten te leveren. De brief is een antwoord op een brief van 8 maart van Chroestjsjef aan Eisen hower, waarin de Russische premie: de president gewaarschuwr zou hebber tegen het leveren van dergelijke wa pens aan de NAVO-bondgenoten van d( V.S. Men meent in deze kringen dal Chroesjtsjef Eisenhower in zijn brief erop gewezen heeft, dat Rusland, de V.S. kernwapens aan hun bondge noten gaan leveren, moeilijk nog ver zoeken om kernwapens van zijn bond genoten van de hand ken wijzen. Chroesjtsjef zou hier in het bijzonder commuinstisch China gedacht heb- Eisenhower zou Chroestjsjef van zijn kant duidelijk hebben gemaakt dat de V.S. wetten hebben, die het toevertro-n- en van kerngeheimen aan bondgeno- :n onmogelijk maken. De bondgenoten van de V.S. zouden dit antwoord. Eisenhower 'heeft zoals bekend begin februari op een persconferentie gezegd regering onderzoekt of zij het Congres kan vragen de huidige wet op is gesteld zijn van de kern van de atoomenergie zodanig te wijzigen, dat bepaalde bondgenoten Amerikaan- kernladingen in beheer kunnen krij- Dr. W. Drees, minister van staat, is met zijn echtgenote naar Israël vertrokken, welke staat hem toen hij nog minister-president was, had uitgenodigd. Zeven-en een-half uur heeft het echtpaar Drees op Schiphol moeten wach ten, daar de Britannia van El Al motorpech had gekregen en daar door i)i Londen was blijven ste ken. Maar eindelijk was het dan toch zo ver, dat dr. en mevrouw Drees afscheid konden nemen. Voor het vertrek wijdde de oud premier zijn kleinkinderen in de geheimen van de luchtvaart in. TUSSEN de Sowjetünie en enkele Nederlandse firma's is reeds een aan tal transacties afgesloten, aldus verklaarde de leider van de uit vijf tien man bestaande Russische handelsmissie, die sinds 6 maart Nederland heeft bezocht, de heer Nicolai W. Wasiljef. De missie heeft 52 vestigingen bezocht en meer dan honderd industsriëlen en zakenlieden gesproken. Volgens Nederlandse zalcenkringen zou- jn met de Nederlandse aanbiedingen bedragen zyn gemoeid, die In de miljoe- lopen. Er moeten nog over verschei dene bijzonderheden onderhandelingen vorden gevoerd en vooral de levertijden iijn voor de Russen belangrijk. Stap voor itap zullen de voorstellen worden uitge- Anika Lotte, die de vorige week uitgeput is aangetroffen op het eiland Bathurst, 80 km ten noord westen van Darwin aan de noord kust van Australië, heeft blijkens de gegevens waarover men nu beschikt, een vreselijk avontuur achter de rug. Anika, die op het ogenblik wordt verpleegd in het ziekenhuis van Dar win, heeft eerst met 21 anderen in een Indonesische vissersboot, de Se- mengat Baroe vijf weken hulpeloos rondgedreven in de Timorzee, nadat in een zware storm tussen de eilan den Koepang en Roti de mast over boord was geslagen. In deze afschuwelijke weken zijn twaalf opvarenden bezweken van hon ger en dorst en uitputting onder de brandende zon. De tien overlevenden spoelden ten slotte aan op het eiland Bathrust. Hier wisten zij zich in leven te houden met krabben en planten wortels, tot zij na twee weken wer den ontdekt en een reddingschip verscheen. Anika echter was zo bang voor alles wat met zee en schepen te maken had, dat zij het oerwoed in vluchtte toen het red dingschip in zicht kwam. Dc negen anderen werden door he' chip weggebracht en zij bleef een zaam achter, zich nauwelijks in leven houdend met wat het bos haar aan eetbaars verschafte, tot zij na verloop van twee weken in volkomen uitgeput te toestand werd gevonden door een inheemse patrouille die was uitge zonden om haar te zoeken. Zij i<» daar na met een vliegtuig naar het zieken huis van Darwin overgebracht. Waarschijnlijk zeil eind augustus of be gin september een Nederlandse d.elegartde van gelijke sïe.rfctoe naar Rusland gaan. Er is contact gezocht over een mogelijke Russische deelnemiiinig aan de Utrechtse jaar beurs van 1961. De delegatie ds gisteren mot een Toepo- lef 104 naar Rusland vertrokken. De heer Wasiilrieif verklaarde dait aanbiedingen van Nederlandse zijdie betrekking hebben op machines voor de Russische voedingsmid delen-, chemische en textielindustrie. Hij dankte voor de voortreffelijke organisatie en gastvrijheid en vertrouwde, dat de handelsbetrekkingen zich verder zullen ontwikkelen. Het Duitse m.s. Gutenleis uit Bremen (6804 ton) is zaterdagavond half elf bij Vlissingen in botsing gekomen met het Duitse m.s. Anni Nubel (1882 ton). De Anni Nubel is de haven van Vlissingen binnengelopen. De Gutenfels, die een gal van anderhalve meter boven de water lijn heeft, zette koers naar Rotterdam. neraal Norstad, plannen bekendge maakt voor een kleine, mobiele strijd macht binnen de NAVO die gebruik zou kunnen maken van zowel conven tionele als kernwapens. Twee bejaarden omgekomen bij verkeerson geluk Omstreeks tien uur gisteravond is op de weg HaaksbergenNeede, even over de grens tussen deze beide gemeenten een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee bejaarde mensen het leven heeft ge- Het echtpaar J. H. ter Braak kwam met de bus van de Gelderse tramwegen van familiebezoek in Haaksbergen. Ze stap ten uit bij de bushalte even over de pro vinciale grens, en wilden achter de bus om de weg oversteken. Ze zagen niet dat uit de richting Neede een personenauto naderde. De wagen, die bij het passeren van de bus met gedimde lichten reed en die werd bestuurd door dokter S. uit Haaksbergen, kon het echtpaar dat plot seling achter de bus vandaan kwam, niet meer ontwijken. Beiden werden door de auto gegrepen. De 69-jarige vrouw was onmiddellijk dood. De 75-jarige man over leed kort na aankomst in het ziekenhuis. Opstand onderdrukt in Bolivia In Bolivia is zaterdag een poging tot opstand van een regiment der rijkspolitie door loyale regeringstroepen de kop in gedrukt na een halve dag van strijd en belegering. Volgens de staatsradio zijn er twee dodien en 25 gewonnen te be treuren. n van de dioden was kolonel Justo Burgos Navia, de op een na hoogste officier van het opstandige regiment. De leider, kolonel Hermogenes Rios Ledesma is ontsnapt. De regering heeft de beschuldiging uit gesproken ,dat de rechtse Boliviaanse socialistische Falange de instigator is van de poging tot omverwerping van het huidige bewind. Dierenmishandeling. De politie stelt een onderzoek in naar een geval van ernstige dierenmishandeling, gepleegd in Rotter dam-zuid. Men heeft de poten van een kat,vastgebonden en het dier daarna in een put gegooid. Daar hebben ratten de pos zo toegetakeld, dat zij na haar be vrijding door de dierenarts moest worden afgemaakt. Lente begint te koud (Van onze weerkundige medewerker) TpCHT lenteweer hadden wij gisteren A-7 bij het officiële begin van het voor jaar ook niet verwacht, maar toch bleef de temperatuur ons teleurstellen, doordat overdag de bewolking te hard nekkig bleef, met uitzondering van Zee land, waar het grootste deel van de dag zonnig weer was. De laagste tempera tuur werd zondagmorgen op het vlieg veld Zestienhoven gemeten en bedroeg min 4 graden Celsius. Overdag komt liet kwik niet hoger dan 4 a 6 graden. Wij blijven nog in de oostelijke stro ming, waarmee geleidelijk weer enkele opklaringen naderbij komen, hetgeen de middagtemperaturen iets ten goede zal komen. Toch zal de temperatuur de eerste helft van deze week beneden normaal blijven. Daar er geen depressies in de richting van West-Europa oprukken, zal er voor lopig nog geen neerslag vallen. Droog weer Bewolkt, maar ook enkele op klaringen. Droog weer. Matige oostelijke wind. Vannacht tem peraturen om het vriespunt. Morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dinsdag 22 maart Zon op 6.39, onder 18.56, maan op 4.00 onder 13.26; 27 maart nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Berljjn Wenen Belgrado

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1