Jlieutue £ciJtsr()e WTourant nieuwe Controle domineert ook in het ontwapeningsplan S Zonodig ook actie van vakcentrales Kordate redding in Leiden Zag Loenik de„maanrug"? Tien landen spreken over veilige, vrije wereld5 Adenauer onderzoekt de westelijke politiek Zes jaar voor doodslag op blonde Marie Oude passen in Oostzone zijn weer geldij 'g Maart houdt zich goed DINSDAG 15 MAART I960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter, Familieberichten 0,18 per millimeter Directie: F. D1EMER Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfj is ahfbltotn rntjn bert ia tcoljcnspocf Veertigste jaargang no. 11820 De regering en de STAKING Zie pagina 5. WELVAART houdt huis in Australië Zie pagina 9. OUD EN JONG de Kamers Zie pagina 9 Oost en West ontmoeten elkaar weer in Genève Terwijl men in Agadir pas is begonnen aan het puinruimen en nog steeds overlevenden worden gevonden, bestudeert kroonprins Moulay Hassan van Marokko al plannen voor de bouw van een nieuw Agadir. De Prins heeft, zoals bekend, de leiding gehad van het reddingswerk. Bevreesd voor concessies TTONDSKANSELIER Adenauer is Oekc betrekkingen met elkaar. Wel be- t* naar Amerika gekomen te gaan of het westelijk standpunt voor de komende topconferentie, zo als dat in december te Parijs werd overeengekomen, nog van kracht is. Ook wil hij zien, hoever het weste lijke voorbereidend werk voor deze conferentie is gevorderd. Dit heeft gisteren de woordvoerder van de Westduitse regering, von Eckhardt, in New York verklaard. Hij drong er bij de westelijke mogendheden op aan, met een krachtig eigen standpunt het hoofd te bie den aan de onbuigzame houding die vol gens hem de Sowjetunie aan de confe- rentietafel zal aannemen. Ongetwijfeld zal Adenauer bij zijn ontmoeting met pre sident Eisenhower erop aandringen, dat de westelijke landen geen stap terug doen in vraagstukken als de hereniging van Duitsland en West-Berlijn. Gisteren hebben Adenauer en premier Ben Goerion van Israël een onderhoud gehad. Zij logeren beiden in liet Waldorf Astoria hotel te New York. West-Duits- land en Israël onderhouden geen diploma- De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de 27-jarige schilder Adrianus S. uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar met aftrek van voor arrest en terbeschikkingstelling van de regering wegens doodslag op de 47-jarige publieke vrouw Marie van E., die bekend stond onder de naam „blonde Marie", en diefstal van sieraden en andere goe deren van deze vrouw. De schilder had in de nacht van 30 december 1958 de vrouw in haar woning aan de Nieuwe Haven gewurgd. De officier van justitie had veertien dagen geleden een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering gevorderd Sukarno installeert nieuw kabinet President Sukarno heeft heden het Indonesische kabinet in nieuwe vorm geïnstalleerd, waarvan hij zelf premier is, tevens opperbevelhebber van de strijd krachten, voorzitter van de nationale ad viesraad en de nationale planhouder alsmede houder van het hoogste bestuur lijke en militaire gezag. Ir. Djuanda werd geïnstalleerd als eerste minister en de chef van de staf van het leger, ge neraal Nasution, als minister van natio nale verdediging. Deze beiden zijn tevens eerste en tweede plaatsvervanger van Sukarno. Verder zijn er 17 hoofdminis- ters en 22 gewone ministers. staat er contact door middel schadevergoedingscommissie. De beide staatslieden zouden niet over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen hebben gesproken, omdat zij, zo als werd medegedeeld, belangrijker za ken te bespreken hadden. Het gesprek heeft twee uur geduurd. Na afloop spra ken zowel Adenauer als Ben Goerion bij zonder prijzend over eikaars volken. Adenauer zei ervan overtuigd te zijn dat de wederzijdse samenwerking met en de steun voor Israël, ook in de toekomst vruchten zullen afwerpen. Hij prees Ben Goerion als de voornaamste grondlegger en bouwer van het moderne Israël en zijn merkwaardige ontwikkeling. Ben Goerion herinnerde aan zijn gezeg de, dat het Duitsland van nu zeker niet het Duitsland van vroeger is. Tijdens zijn onderhoud met Adenauer was hij nog meer overtuigd van de juistheid van dit oordeel. Adenauer is gisteren, voor de zoveelste maal in zijn leven, eredoctor geworden. Ditmaal aan de univérsiteit van Prince ton, waar hem het eredoctoraat in de- rechten werd verleend. Ben Goerion wordt zondag in Londen verwacht, waar hij belangrijke bespre kingen zal voeren over de situatie in het Midden-Oosten en over internationale kwesties. 55 t'EN ONTWAPENINGSPLAN, opgesteld door vijf westelijke mogend- •*-i heden, met een „veilige, vrije en vreedzame wereld" als doel, is van morgen enkele uren nadat de ontwapeningsconferentie in het Volken bondspaleis was begonnen in Genève bekendgemaakt. Het plan houdt een totaal verbod van kern- en andere massale vernieti gingswapens in, binnen het raam van een internationale ontwapenings organisatie (I.D.O.). Drie fasen zijn er, vërlopend van het beperken van troepenmachten en besnoeiing van fabricage van kernmateriaal via een verbod voor het lanceren van raketten zonder toestemming van de in de eerste fase opgerichte I.D.O. en verdere beperking van de troepen tot een zo goed als volledige ontwapening. TAE VIJF westelijke mogendheden -L' (Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Canada) hebben ook nu het accent weer gelegd op de doeltref fendheid van de controle op de uit voering van de ontwapeningsplan nen. En ook nu weer zal de kans van slagen afhangen van de mate, waar in de Sowjetunie deze controle wenst te aanvaarden. Tot nog toe hebben de Russen dit punt ontweken. In tegenstelling tot het ontwapeoiiings- plan doit.de Sowjetunie zal indienen (met een tijdlimiet vam vier jaar) noemt het westelijke plan geen periode. Wel opent het plan de mogelijkheid, China te doen deelnemen aan de ingrijpende vermin dering en mogelijk eliminatie van de bewapening. De Chinese communisten zijn niet op de ontwapeningsconferentie aanwezig. Minstens een jaar In de komende maanden en waar schijnlijk jaren (de Amerikaanse delegatieleden hoorden vóór hun ver trek naar Genève dat zij op minstens een jaar onderhandelen moeten reke nen) zullen de afgevaardigden van het Westen streven naar ontwapenings overeenkomsten met de delegaties uit de Sowjetunie, Polen. Tsjechoslo- wakije, Roemenië en Bulgarije. (Er zijn zowel van Oost als van West vijf landen vertegenwoordigd). De tweede fase van het ontwapenings- plam voorziet in het bijeenroepen van een tweede conferentie van „andere staten die belangrijke militaire vermogens bezitten' en zouden overwegen zich aan te sluiten bij een door de tien landen uitgewerkte overeenkomst. De derde en laatste fase behelst de mindering van de troepen tot eei geringe omvang dat geen ervan „zich doeltreffend zou kunnen verzetten tegen het internationaal recht" Sowjet-plan Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde reeds, dat de Sowjetvoor- stellen onrealistisch zijn op het punt van het toezicht. Sommige delen van het Russische program zouden echter ingepast kunnen worden in de wes telijke voorstellen. Het merendeel blijft echter onaanvaardbaar voor de „vrije wereld". De Poolse onder-minister Marian Nasz- kolski, kondigde gisteren aam dat zijn land het Raipaokuplan (een neutrale zone in Midden-Euro paweer aan de orde zal stellen, als het Russische plan niet wordt aanvaard. Het Westen zal zich ongetwijfeld /eer tegen dit plan verzetten omdat Chroesjtsjef komt nu volgende week woensdag naar Parijs Het bezoek van de Russische pre mier Chroesjtsjef aan Frankrijk is nu vastgesteld van 23 maart tot 3 april, zo heeft het bureau van presi dent De Gaulle gisteren laten weten. De Sowjet-premier zou oorspronkelijk vandaag aangekomen zijn, maar hij moest zoals bekend zijn bezoek wegens een aanval van griep uitstellen. De snelle wijze waarop een nieuwe datum vastgesteld is, schijnt inderdaad te be vestigen dat Chroesjtsjef geen diploma tieke ziekte heeft voorgewend, zoals in sommige kringen te Parijs is beweerd. Chroesjtsjef zal nu 12 dagen in Frank rijk, terwijl aanvankelijk een bezoek van 14 dagen geregeld was. De bekendmaking van het Elysee volg de op een bespreking tussen president De Gaulle met de leiders van de veilig heidsdiensten, in verband met wijzigin gen in het programma Conf ectief abriek uitgebrand Een uitslaande brand heeft gisteravond :n twee uur tijds een confectiefabriek te Paterswolde geheel vernield en een aan grenzend café ernstige brand- en water schade berokkend. Om tien uur kreeg de brandweer van Eelde melding dat brand was uitgebroken in de confectie fabriek van Robuc. Dev schade is aan- Na het bezoek van Chroesjtsjef trekt De Gaulle op 5 april voor staatsiebezoek van vier dagen aan 1 den. Op 19 april zal de president v voor een staatsiebezoek naar de Staten gaan. De topconferentie begin Het Amerikaanse Congres heeft giste ren de behandeling van maatregelen tér bescherming van het kiesrecht van ne gers voortgezet met het vooruitzicht dat de Senaat ten slotte een wetsontwerp zal goedkeuren dat, naar verwacht wordt, later deze week door het Huis van Afge vaardigden wordt voltooid. het, zoals een Amerikaanse woord voerder gisteren zei, een politieke zaak is met een tendens, tegen de NAVO gericht. Het is geen kwestie van gebrek aan galantheid dat prinses Margaret de paraplu vasthoudt, waaronder zij zich met haar verloofde, Anthony Armstrong- Jones door de motregen naar haar auto spoedt. Volgens de fotograaf die dit plaatje maakte, heeft Anthony geprobeerd de paraplu over te nemen. De Prin ses voelde daar echter niets voor, omdat men nu eenmaal zichzelf het best tegen de regen kan beschermen. Russen besluiten: Vier dagen nadat Amerikanen en Britten hebben besloten, de bewe gingsvrijheid van de Russische mili taire missies in West-Duitsland te be perken. heeft de Russische regering de stafchef in Oost-Duitsland, lt.-gen G. V. Woronzow. opdracht gegeven tot nader order geen wijziging aan te brengen in de passen die eerder voor 29 januari zijn uitgereikt aan de drie westelijke militaire missies in Oost-Duitsland. De westelijke mogendheden hadden zoals gemeld geprotesteerd tegen de nieuwe passen waarin Oost-Duitsland als „Duitse Democratische Republiek" staat aangegeven. De oude passen die nu dus weer geldig zijn geven de houders het recht te reizen door de „Russische zone van Duitsland". Het Russische besluit werd door het Oostduitse persbureau A.D.N. wereld kundig gemaakt. Later werd het berichf :n West-Duitsland bevestigd. De Russische generaal Woronzow zei de hoofden van de westelijke missies, dat de Russische regering de oude pas sen weer geldig heeft doen verklaren „om de betrekkingen tussen de grote mogendheden, in het bijzonder voor de topconferentie, niet te schaden." Een Britse zegsman heeft later in Bonn verklaard dat de Britse autoritei ten de beperking van de bewegingsvrij heid der Russische missies in West- Duitsland zullen intrekken, zodra beves tiging is ontvangen over het geldig blij ven van de oude passen. f310 miljoen voor eerste Starfighters (Van onze parlementsredactie) De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft thans in verband met de aanschaf van Starfighters voor de Neder landse luchtmacht bij de Tweede Kamer een suppletoire begroting ingediend. Het gaat om de eerste 50 Lockheed-F 104 G- vliegtuigen, welk voorlopig aantal naar de minister meedeelt eventueel zal worden verhoogd zodra het defensie plafond 1961/1963 vaststaat. De aanschaf- fingskosten voor deze 50 vliegtuigen met inbegrip van reservedelen en ver dere benodigde uitrusting worden thans geraamd op f 310 miljoen Staking weer uitgebreid Emmer aannemers willen akkoord (Van onze sociaal-econ. redactie) TERWIJL Drentse aannemers de Raad van bestuur bouwbedrijf hebben verzocht het op een voorlopig akkoordje te gooien met de bouw vakarbeidersbonden, hebben de drie grote vakcentrales (NW, KAB en CNV) besloten een uitgebreide soli dariteitsactie te ondernemen om de stakende werknemers in de bouw te steunen, mocht het conflict deze week niet tot een#einde zijn gekomen. Drentse aannemers uit Emmen en om geving, die menen dat een oplossing van het conflict nog wel enige tijd op zich kan laten wachten, willen een einde ma ken aan de staking op hun bedrijven. Zij hebben de raad van bestuur telegrafisch gevraagd contact op te nemen met de werknemersorganisaties om met volle dige handhaving van het aannemersstand punt inzake de doorberekening tot voorlopige oplossing te komen op de vol gende basis: het werk wordt hervat op de bestaande voorwaarden onder toezegging het t 1 regering i de dat raad van bestuur hoe dan ook is opgelost, de n zal gelden vanaf 1 maart 1960. Naar de voorzitter van de Drentse federatie bouwvakpatroons, de heer J. Scholten ons vertelde, acht men het in Emmen niet langer verantwoord op een beslis sing te wachten. Welke uitspraak de pre sident van de Haagse rechtbank ook doet. het is bijna zeker dat de verliezende partij in hoger beroep gaat. Dat betekent, aldus de heer Scholten. dat het conflict dus ook de staking nog wel maanden kan voortduren. Daarom leek het hem beter dat voorlopig de oude Ionen den uitbetaald onder de garantie dat bij een definitieve oplos.sing de loonsvi ging alsnog met terugwerkende kracht wordt uitbetaald. Om die garantie zeker der te stellen, wilde hij een fonds stich ten. waarin de aannemers de loonsverho gingen storten, zodat er geen moeilijkhe den ontstaan bij de uitkering op een later tijdstip. De vakcentrales besloten gisteren de bouwvakarbeiders zo nodig niet alleen met financiële, maar ook met morele steun bij te staan. Verwacht mag worden dat bij voortduring van het conflict tegen volgende week een solidariteitsactie zal worden georganiseerd onder de leden de drie centrales. De staking heeft zich intussen weder om uitgebreid. In Breda staakten 30 meer dan door de stakingsleiding verwacht. Het werk aan een ziekenhuis ter plaatse blijft gewoon doorgang den. In Apeldoorn werd de reeds aange kondigde staking vandaag een feit. Elf projecten (met 250 arbeiders) zijn „be smet" verklaard en zonodig zal de actie nog worden uitgebreid. De staking in Hel mond leidde er toe dat ook de ongeorga niseerden het werk moesten neerleggen. Toen de bouwvakkers thuis bleven, be- I sloot een zevental aannemers zelf de TN OKTOBER van het vo- rig jaar fotografeerde een Russische Loenik de geheimzinnige achterkant van de maan. Een opmer kelijke prestatie, die ove rigens niet alleen de we tenschappelijke wereld in beroering bracht. Natuur lijk was er ook twijfel: waren de platen van de nimmer aanschouwde maanzijde niet het onder deel van een goedgeslaagde pr^Dagandastunt? Gisteren bracht William J. Young, conservator van het museum voor schone kunsten in Boston, de twijfel onder woorden. HU zei: Bij projec tie van de Loenik-opnamen op een scherm van 2.5 bij 3 meter heb ik een grote gelij kenis geconstateerd met de structuur van houtskoolteke ningen. Het publiek kan de mening van Young zelf op zijn waar de schatten. Dat wil zeggen het Amerikaanse publiek. In het museum te Boston werd een van de Sowjet maanfo to's geëxposeerd. En op die foto ziet men volgens de heer Young dui delijke penseelstreken. Men ziet ook nog steeds volgens de heer Young dat de Rus sische foto plekjes heeft m de hoeken als bij tekeningen die zijn opgespeld en daarna gefotografeerd. Veel bijval is er niet voor de Amerikaanse conservator. Men herinnert eraan, dat de Russen zelf hebben toege geven, bij de vervaardiging van de maanfoto's enige re touche te hebben toegepast. Sterrenkundige James Pic kering van het Newyorkse Hayden-planetarium zei het krachtiger: „De astronomen zijn ervan overtuigd, dat de foto's echt zijn. Zij tonen op correcte wijze iets van de be kende helft van de maan. Bovendien weten de Russen heel goed dat de achterkant nog tal van malen zal worden gefotografeerd. Het zou dus wel bijzonder stom zijn om nu zelf een foto in elkaar te zetten, die later als bedrog zou worden ontmaskerd." Een dramatische foto van een kordate redding, die gistermiddag in Lelden plaats had. De hoofdpersonen zyn rechts op de wallekant te zien. Terwijl omstan ders dc 24-Jarigc redder J. H. Segers uit Zoeterwoude (geheel rechts) op het droge helpen, nemen anderen ondertus sen de door hem geredde 63-jarige Leidse autobestuurder I. Lotte van hem over. De heer Lotte was even daarvoor in zijn rp dc onbeschermde wallekant van dc Nieuwe Rijn geparkeerde auto gestapt, waarvan hU dc motor had gestart en de handrem had losgemaakt. Plotseling reed de auto vooruit het water in. De heer Segers bedacht zich geen seconde cn ■prong gekleed tc water. Het gelukte hem onder water het portier open te kken cn even later slaagde hij er in de onfortuinlijke bestuurder, die met zijn hoofd onder water lag onder dc naar cn gevallen bagage, weg tc trekken uit dc auto te bevrijden. Dc heer Lotte liep een lichte shock op en werd de politie naar zijn woning vervoerd. bouwing van een kledingmagazijn ter hand te nemen* omdat dit project bijna gereed is en spoedig opgeleverd moet worden. In Eindhoven vond gisteren een rustige demonstratie plaats van circa 50 stakende bouwvakarbeiders. Geëscorteerd door motorpolitie hield men een demon- stratiestratie-optocht door de binnenstad. Het demissionaire hoofdbestuur van de NCAB heeft medegedeeld dat het nog slechts de lopende zaken zal afhandelen. Daaronder wordt niet begrepen het te kenen van de cao, ook niet wanneer dc andere aannemersorganisaties eventueel daartoe zouden overgaan. Dc NCAB zal namelijk geen partij kunnen zijn omdat de bond geen gemachtigd hoofdbestuur heeft. Voordat er een nieuw bestuur is, kan het wel juni worden. De procedure, voorafgaande aan dc bestuursverkiezin gen, neemt namelijk nogal wat tijd in be slag. De ziekenfondsraad heeft medegedeeld dat stakende bouwvakarbeiders er ver standig aan doen zich bij hun ziekenfond sen te melden voor nadere inlichtingen, omdat zij niet meer verplicht verzekerd rijn. De ziekenfondsen zijn door de raad voorgelicht over wat er met de stakers dient te gebeuren. Koningin draagt erelijst over De plechtigheid ter herdenking van de Nederlandse gevallenen uit de tweede wereldoorlog die aanvankelijk jaarlijks, later eens in de vijf jaar door de com- misie nationale herdenking in de Ridder zaal in Den Haag is gehouden, zal dit jaar een bijzonder karakter dragen. De commissie en de minister van onderwijs, kunsten cn wetenschappen zullen een bijeenkomst beleggen waarin de Konin gin namens de regering aan de Staten- Generaal de erelijst van gevallenen zal overdragen ter plaatsing in de entreehal van het gebouw van de Tweede Kamer. De lijst bevat de namen van bijna 18.000 personen. Zij is in de afgelopen gecalligrafeerd door de nedic de On: Liev» Vrouw abdij te Oosterhout. Zij wordt ge plaatst in- een gedenktafel, ontworpen door de architect Aldo van Eyck. Onmiddellijk aansluitend aan de bij eenkomst in de Ridderzaal zal de erelijst naaT de entreehal worden overgebracht. (Van ome weerkundige medewerker) If ET IN Rotterdam. Den Haag en Ifl j teren niet alleen tot het warmste deel van ons land. maar vrijwel nergens tn Europa was het op dat moment zo warm, met uitzondering van Zuid-Italië en Griekenland. Maart houdt zich dus voor treffelijk. Vanmorgen kwam er tijdens mist een temperatuur van drie graden voor, maar zodra de zon doorbreekt, stijgt het kwik weer tot 14 a 15 graden. Een depressie voor de Franse westkust voert wat on stabielere lucht aan, zodat in de namid dag, evenals dit gisteren het geval was, op enkele plaatsen een bui tot ontwikke- ling kan komen, zodra de temperatuur aan de grond tot ongeveer 14 graden is gestegen. Het blijft voorlopig zacht win. van de kleine depressie bij west Frank- erweer, maar door het dichterbij komen rijk worden de regenkansen iets groter. Overdag koud De Bilt verwacht tot woens dagavond: Veranderlijke bewolking en *op de meeste plaatsen droog weer- Matige, af en toe vren krachtige noordooste lijke wind .agere temperatu- ren overdag. (Opgemaakt i 11.15 uur). Woensdag 16 maart Zon op 6.53, onder 18.46; maan op 22.48, onder 8.24; 20 maart laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 14 10 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1