Jlicume £dJtsrlje (fTourartl Zonnesatelliet komt in de buurt van Venus Krachtige zender houdt aarde op de hoogte Adenauer naar Amerika Tsjechische ambassadeur in Londen ging te ver Overheid beschuldigd van onrechtmatige daad Minister Zijlstra licht tipje van de sluier op Bonden verwachten een harde strijd NVV: Ingrijpen noodzakelijk Hoofdpunten „loonwet binnenkort in kabinet Sprookjesbal in Stockholm Rotterdammer geveltoerist Raken bij korte werkweek jongeren in de knel? ZATERDAG 12 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Veertigste jaargang no. 11818 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantousticfj is gljibltotn tngn hert in Ugljenspoet" TIPS voor uiv vakantie Pag. 9 en 11. ZEVEN DIPLOMA'S gevraagd Zie Zondagsblad. Pionier-V op de goede weg Amerikaanse kunstplaneet, de Pionier-V, door de ruimte. Het ii van schoepen voorziene bol, die veertig kilogram weegt en in een baan om de zon zal gaan draaien. Er is voortdurend radiocontact met de grote radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland. De kunstplaneet heeft een zender aan boord, ongeveer dertig keer zo sterk als de zenders die de Amerikanen tot dusver in hun satellieten gebruikten. Men hoopt vier maanden lang radiocontact te houden met Jodrell Bank. Gelukt dit, dan is de proëf met de Pionier-V van grote betekenis. Hij draait namelijk in een baan om de zon, die hem in de buurt van de planeet Venus brengt. Om twee uur gistermiddag had de lancering waarvan wij in een deel onzer edities* nog melding konden maken op de basis te Cape Cana veral plaats. Alle drie de trappen van de Thor-Ableraket werkten goed en toen de bol werd losgelaten en de schoepen automatisch in de juiste stand kwamen, trad de klein ste zender (vijf Watt) in werking. De molenwiek-satelliet, die gis teren door Amerikanen en En gelsen met aanvankelijk succes is gelanceerd. Deze zender en de krachtige zender van 150 Watt worden gevoed door elek triciteit, gevormd uit de zonne-enengie die de schoepen opvangen. De grote zen der zal pas in werking worden gesteld als de satelliet 1,6 miljoen kilometer of nog verder van de aarde is verwijderd. Zijn seinen moeten hoorbaar zijn tot een afstand van 80 miljoen kilometer. Van ochtend vroeg was de Pionier 190.000 kilo meter van de aarde verwijderd. De satelliet zal dus een baan tussen de aarde en Venus om de zon volgen. Voor een reis om de zon heeft zij vermoedelijk 311 dagen nodig. De baan zal 29 miljoen kilometer dichter bü de zon liggen dan de baan van de aarde. Eenmaal in z(jn baan zal de minimum afstand tussen Pio nier en aarde naar schatting 74.4 miljoen kilometer bedragen en de maximum af stand 297. De Pionier-V is niet, zoals bij voor gaande satellieten het geval is geweest uitgerust met een Mevisiezendeir, omdat hij geen belangrijke hemellichamen dicht genoeg nadert om opnamen te kunnen maken. De radio-experimenten op lange afstand zijn ten dele bedoeld om i we metingen van astronomische afstan den voor toekomstige ruimtereizen te strekken. Deskundigen van het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart zeiden dat die teiliet mogelijk voor onbepaalde tijd k ruimte kan blijven. Men schaft de kosten van deze zoninesatelliet op twaalf tot tóen miljoen dollar. De Westduitse bondskanselier, Aden auer, is vandaag naar New York en Washington vertrokken, waar hij presi dent Eisenhower, vice-president Nixon en de minister van buitenlandse zaken Her- ter zal ontmoeten. Van Washington zal hij via San Francisco naar Tokio vliegen, waar hij van 25 maart tot 1 april blijft. DE TSJECHISCHE ambassadeur in Londen, Morislav Galoesoc- ka, die donderdag de Westduitse re gering beschuldigde van het hand haven van oud-nazi's in hoge func ties, is gisteren door de Britse re gering terechtgewezen. Jiri Pinkava, raadsman van. de Tsje chische ambassade, hoorde van de onder minister van buitenlandse zaken, John Profumo, dat de ambassadeur met zijn kritiek op de Duitse bondsrepubliek, de normale diplomatieke gebruiken had schonden. Het is, zo zei Profumo, onjuist dat een ambassade in Engeland haar po sitie gebruikt om andere mogendheden, ook in Engeland vertegenwoordigd, te vallen. Ook in Brussel Ook in Brussel waren er moeilijkheden op het diplomatieke vlak. Kolonel Niko lai Kilditsjef, tweede militaire attaché bij KORT GEDING BOUWSTAKING (Van onze sociaal-econom. redactie.) "^OOR de president van de Haagse de Sowjetambassade in Brussel, werd naar Moskou teruggeroepen, nadat de Brusselse politie hem had beschuldigd van lichte mishandeling, het plegen var verzet en belediging van de politie ir een Brussels restaurant. Gisteren bevestigde het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken, het be richt van Libre Belgique, waarin werd verteld, dat de kolonel „iets te veel ge dronken" had en dat er in enige café' na het uitdagend optreden van de Rus zélfs handgemeen was uitgebroken. Kolonel Kilditsjef vocht met de politik, toen deze hem wilde meenemen en later had hü op het bureau de officier van de wacht beledigd. Toen hij-zich beriep op zijn diplomatieke onschendbaarheid werd hü vrygelaten. Het procesverbaal werd doorgezonden naar de Sowjetam- Volgens regeringskringen is de kolonel enige dagen later met zijn vrouw en twee kinderen naar Moskou vertrokken. Speciaal voor de prinsessen Beatrix en Irene, die gisteren naar het hofbal in Stockholm vlogen, zette de K.L.M. een nieuwe Electra Jupiter in. Een steward bood kauwgom aan. Zal de mens eens met lichtsnelheid kminen reizen TNE NIEUWE Amerikaanse satelliet is onder andere uitgerust met een in strument dat de Amerikaanse geleerden nieuwe gegevens moet verstrekken over de magnetische velden in de ruimte, die bij geen enkel hemellichaam behoren en dus ook niet daar van kunnen afhangen en die, als zeestromingen in de oceanen, in de ruimte schijnen tes „tromen". De Amerikanen hopen dat de mens eens, en wel dank zij de energie geleverd door deze onafhankelijke magnetische velden, met de snelheid van het licht zal kun- De bemande raket zou dan eerst ge bruik maken van conventionele voort stuwingsmiddelen. Als ze de magneti sche velden bereikt heeft, zou ze zich hiervan kunnen bedienen voor de op wekking van elektriciteit, waardoor ze opnieuw een grote snelheid zou kunnen krijgen. (Van onze parlementsredactie.) SINDS bekend is geworden, dat de lang verbeide beslissing over het afsluiten van de Lauwerszee moet wachten op het „prioriteiten schema" van de regering, gonst het in Den Haag van geruchten over dit schema. Ieder weet nu wel dat het te doen is om een soort lijst van kostbare, grootscheepse plannen, die naar de mening van het kabinet voorrang verdienen. Maar welke plannen zullen er op die lijst komen en in welke volgorde? En hoe wordt het schema voorbereid? De antwoorden op die vragen behoren ten dele tot de best be waarde geheimen van Den Haag. De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, was echter bereid in een interview dat hij ons dezer dagen toestond een tipje van de sluier op te lichten. ZIE PAGINA 5 Slaking ;al sich nog uitbreiden conflict nu hard tegen hard zal gaan. Nu de gehele Tweede Kamer zich achter de regering heeft gesteld inzake haar beleid in deze kwestie, is er, volgens de stakingsleiding, geen andere mogelijkheid voor de werk gevers dan de voorwaarden te aanvaarden, die de regering aan de afslui ting van de c.a.o. verbonden heeft. Gezien de beslistheid van de werk geversorganisaties verwachten de drie werknemersorganisaties dat de strijd van lange duur zal zijn. De stakingsleiding heeft besloten het stakingsfront naar twee kanten te sterken. Zo zal volgende week het sta- kingsgebied worden uitgebreid met nog een aantal plaatsen en steden, waa der Assen, Stadskanaal. Den Helder, grote streek in het zuiden van ons land, Helmond, Breda, Bergen op Zoom, Venlo en Apeldoorn. Daarnaast zal een aantal grote we genobjecten, die tot nu toe met rust zijn gelaten, in de actie worden be trokken. Van dag tot dag zal de sta kingsleiding van maandag af de koers bepalen en het wordt niet on mogelijk geacht dat nog verdere, aanzienlijke uitbreiding aan de sta- kingsgebieden wordt gegeven. Vandaag zijn mededelingen uitgegaan naar de nog werkende leden van de drie vakorganisaties, fyun wordt de mogelijk heid gegeven gelden te storten in eer steunfonds; dat ter completering zal die- de reglementair vastgestelde uitkering uit de stakingskassen der bon- De stakingsleiding verwacht, dat daardoor de uitkeringen aan de stakende bouwvakarbeiders volgende week zienlijk hoger zullen zijn. Vandaag den de drie bonden ook een beslissing over de uitkeringen voor de vol gende week aan niet-georganiseerde stakers. N.C.A.B. Gisteren zijn in Utrecht besprekingen gevoerd met de christelijke aannemers- bouwvakarbeiderspatroonsbond en de hoofdbesturen van de drie bonden. In onderling overleg werd besloten vanmid dag de situatie opnieuw te bezien. De N.C.AJ3. hield vandaag zijn buitenge en algemene ledenvergadering, bij geroepen op verzoek van een aantal afdelingen van de N.C.A.B., die niet ak koord gingen met het hoofdbestuursbe sluit, de nieuwe c.a.o. te tekenen. Vol gens de stakingsleiding wint de onder tekening van de c.a.o. aan betekenis, wanneer het besluit van het hoofdbe stuur van de chr. aannemers, door de meerderheid van de ledenvergadering zal worden goedgekeurd. Werkwilligen Op verzoek van een aantal in Den Haag wonende ongeorganiseerde werkwillige bouwvakarbeiders onderzoekt de Haagse advocaat en procureur, mr. dr. K. W. P. Klaassen, de mogelijkheid een kort ge ding aan te spannen tegen de Staat, der Nederlanden en de drie vakcentralen, het NVV, de KAB en het CNV. De werk willigen zijn van mening, dat inbreuk wordt gemaakt op hun vrijheid en dat zij onrechtmatig worden benadeeld door het feit, dat posters hen beletten aan het werk te gaan. Mocht het kort geding doorgang vinden, dan heeft de advocaat het voornemen maatregelen te vragen, die voorkomen, dat de werkwillige bouw vakarbeiders schade ondervinden. Als binnen een paar dagen zou blijken dat de laatste hoop van minister De Pous op overleg met de aannemers vervlogen is, mag van de regering ingrijpen wor den geëist. Dan zal zij een bindende loon regeling en een prijsbcschikking moeten opleggen zei de secretaris van N.V.V., de heer W. F. van Tilburg .gister avond voor de radio. Zo'n maatregel is in strijd met dé vrijere loonpolitiek, maar het algemeen belang vereist haar. In het andere geval lijkt het ons de moeite waard te wegen de overheid te verzoeken onz< kingskassen te subsidiëren. Immers, wij voeren de strijd om het prijsbeleid de regering overeind te houden De heer Van Tilburg vond dat de libe rale en r.k. werkgeversverbonden een voorbeeld moesten nemen aan de heer Borst, voorzitter van het Prot. Chr. werk geversverbond, die openlijk de houding van de aannemers heeft veroordeeld. Be grijpelijk achtte hij het, dat de regering het laatste voorstel van de r.k. aannemers (de 10 pet. vorstverletpremie een jaar lang in de zak houden om daarmee de hogere lonen te betalen) van de hand wees: dat zou dan zo'n vijftig miljoen gulden zijn geweest. Men krijgt de indruk dat de aannemers er nog wel wat overgehouden zouden hebben. En de gering had dan de hele loon- en prijs politiek wel naar de rommelzolder kun- Vcrdronken. In de Lemstervaart hij Emimeloord is het tweejarig zoontje Ka de familie Bol uit de Sohouw- straait "te Emmeloord verdronken. Nieuwe invaliditeitswet wacht nog rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft hedenmorgen het kort geding gediend, dat door zes organi saties van aannemers en bouwvak patroons alsmede door N.V. Dura's Aannemings Maatschappij is aange spannen tegen de Staat der Neder landen, tegen het College van Rjjks- bemiddelaars en tegen de leden van dit college persoonlijk. De aannemers vorderen dat de staat zijn eis, dat de loonsverhoging in het bouwbedrijf niet mag worden doorbere kend in de bouwprijzen, zal laten vallen. Van het College van Rijksbbemiddelaars wordt verlangd dat het de c.a.o. voor het bouwbedrijf onvoorwaardelijk zal goed keuren. Als de vordering niet wordt na gekomen willen de aannemers de staat en het College een dwangsom van een miljoen gulden per dag opgelegd zien. Namens eiseers trad op mr. dr. P. Zonderland, advocaat te Amsterdam en secretaris van Ned. Aannemers- en Bouw- patroonsbond, die de president er aan herinnerde dat de risicoclausules in de lopende contracten, destijds ingesteld op verzoek van de overheid, nog steeds in gebruik zijn. Thans wil de overheid, al dus mr. Zonderland, die clausules laten schrappen uit de contracten. Gebeurt dat niet dan wordt de nieuwe c.a.o. niet goedgekeurd voor lopende werken. Aan gezien er voor de nieuwe aan te beste den werken geen moailijkheden bestaan, zullen vele aannemers dan met twee c.a.o.'s (oude en nieuwe) moeten wer ken, hebgeen in de praktijk niet doenlijk Mr. Zonderland beschuldigde de over heid van een onrechtmatige daad. Hij be twistte het recht van het College van Rijksbemiddelaars om op grond van het B.BA. (buitengewoon besluit arbeids verhoudingen) dc goedkeuring van een c.a.o. afhankelijk te stellen van toezeg gingen of overeenkomsten met betrek king tot de prijzen. De zorg van de hand having van het door de overheid ge wenste prijspeil behoort niet tot di dus mr. Zonderland. De Amsterdamse advocaat geloofde dat er een andere rechtsgrond nodig is voor het beleid dat de overheid thans voert De landsadvocaat, jhr. mr. J. \V. van der Does, optredende namens dc staat, betoogde dat de overheidsmaatregelen ter voorkoming van doorberekening loonsverhogingen in de prijzen niet nieuw zijn. Hij herinnerde er aan dat thans loonsverhogingen gebaseerd moe ten zijn op de toeneming van de produk- tiviteit. Voorts vestigde hij de aandacht van dc president op het vertrouwen dat de Tweede Kamer unaniem in minister De Pous heeft met betrekking tot deze zaak. Jhr. mr. Van der Does ging vervolgens in op enkele punten van de dagvaarding, die hij weerlegde. In 1958, aldus mr. Van der Does, deed zich dezelfde situatie voor, maar toen ontstonden er geen moeilijkheden. (De vergadering duurt voortj. Grondwerker door heipaal getroffen In de bouwput va Amsterdam-zuid is werker W. Dolman middag onder een zwaar, stuk van e terecht gekomen overleden. De grondwerker gens voor het eerst n h'et Hiltonhotel in de 26-jarige grond- uit Zaandam gister- neervaLlend. 114 ton en betonnen heipaal en aan de gevolgen (Van onze parlementsredactie) Dé minister van sociale zaken en volks gezondheid, mr. dr. Van Rooy zal de hoofdpunten van een wettelijke regeling der bevoegdheden op het gebied loonvorming binnenkort aan dc minister raad ter beoordeling voorleggen. Daarna kan dc verdere uitwerking ter hand den genomen. Dit heeft minister Van Rooy aan de Eerste Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord i begroting voor 1960. De minister wil de „loonwet" vermijden, omdat deze economie een andere betekenis heeft. Met het tot stand brengen ieuwe invaliditeitsverzekering zal vol gens de minister nog geruime tijd ge moeid zijn. De verhoging van de invali- diteitsrenten met irigang van 1 april inmiddels bij de Tweede Kamer wetsontwerp is ingediend, zal de schatkist jaarlijks f 22 miljoen kosten. De minister is zich er van bewust dat deze verhoging de uitkeringen in het algemeen brengt op het peil dat zij krach- nieuwe wet zouden bereiken. Ovér de overgangsregeling, die voor de xwe invaliditeitsverzekering zal moe- gelden, verwacht de minister nog een ies van de Sociaal-economische raad. De voorbereiding van dit advies verkeert gevorderd stadium, genstelling tot sommige Eerste-Ka- len meent de bewindsman dat niet alleen aan 'het tot stand brengen van de invaliditeitswet, maar ook aan een algemene kinderbijslagvoorziening een Hoge prioriteit moet worden toegekend. Minister Van Rooy is van plan de So ciale Voorziening, groep B. binnenkort op aantal punten structureel te herzien. 1/IER KNAPPE, meisjesachtig ver- legen Zweedse prinsessen treden op als gastvrouwen op de meest in drukwekkende samenkomst van jeug- joen koningsgezinde Zweden volgen het gebeuren met spanning. Prinses Margaretha (25). Birgitta (23), Desirée (21) en Christina (16), hebben alles wat Europa kan bieden a bevoegdheden van het College, al- aan jeugdig koninklijk bloed uitge nodigd op het grote bal dat van avond wordt gehouden in het paleis van de Koning. Stockholm heeft iets dergelijks niet meer beleefd sinds de dagen van de bedovergrootvader van de prinsessen, koning Oscar II, en toen, aldus wist een oude paleisbe- diende te vertellen, „waren de gas ten niet zo jong". Behalve de koninklijke gasten zijn nog 227 andere jongelui voor het bal uitgenodigd. Allen zijn ongeveer van de leeftijd van de prinsessen en zij zijn afkomstig uit de hoogste lagen van de Zweedse bevolking. Het bal is strikt privé, aldus is van de zijde van het paleis verklaard. Dc lijst van gasten wordt, met uitzonde ringvan de vorstelijke personen, ge heim gehouden. De pers heeft van avond geen toegang en slechts één fo tograaf krijgt gelegenheid een groepsfoto te maken. Emigratie Voor een ongunstige invloed van de emigratie op de overspanning van de ar beidsmarkt behoeft men naar de mening de minister bij het huidige emigratie- peil niet ongerust te zijn. In 1958 wa is land een vestigingsoverschot 12.000 personen, in 1959 een vertrekovcr- schot van slechts ongeveer 7.000 personen, igeveer 3500 beroepsbeoefenaren, die in i9 via de organen van de emigratie ver- ikken, werkten hier in de nijverheids- :tor, zelfstandigen inbegrepen. Van hen n men er ongeveer 1300 tot de geschool- n en geoefenden rekenen, d.w.z. slechts één procent van de gekwalificeerde be roepsbevolking in deze sector. Deze afne ming werd bijna twintigvoudig opgevan gen door de toeneming van deze groep der beroepsbevolking in het afgelopen Op 15 februari jl. waren reads 3427 uit Indonesië gerepatrieerden krachtens dc Walter-Pastorewet naar de Verenigde Sta- vertrokken. Toén de mogelijkheid daartoe op 1 februari jl., werd beëindigd, hadden 16.775 gerepatrieerden zich voor emigratie onder dit programma aange meld. Het laat zich aanzien dat alle 9200 krachtens deze wet beschikbare visa voor 30 juni zullen zijn afgegeven. Na afloop van dit programma zullen sedert 1955 ruim 15.000 in Indonesië geboren gerepa trieerden naar de Verenigde Staten zijn geëmigreerd. Dit aantal zal in de komende twee jaar nog met 9.000 verhoogd kunnen worden, indien een nieuw wetsontwerp, dat de Amerikaanse congresleden Walte: en Pastore op 15 februari hebben inge diend, kracht van wet krijgt. Geen arbeidsverbod voor jongens van veertien jaar (Va«n anzie pariementsredBotóe) Minister Van Rooy (eoaiale zaken) kan zich verenigen met het standpunt van de Sociaal-economische raad dot hét thans reeds voor veertienjarige meisjes gelden de arbeidsverbod slechts tot veertien jarige jongens kan worden uitgebreid in- dcen de leerplicht gelijktijdig dienover eenkomstig zou worden verlengd. Aange zien niet op korte termijn tot verhoging van de leerplichtige leeftijd kan worden overgegaan, omdat de nodige materiële personele voorzieningen ontbreken, be at er volgens de minister evenmin aan leiding reed6 thans aan veertienjarige jongens het verrichten van bedrijfearbeid te verbieden. Dit heeft de minister in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer meegedeeld. tegen wil en dank (Van een onzer verslaggevers.) TEGEN WIL EN DANK heeft de 28-jarige Rotterdamse construc tieschilder C. J. Stam vrijdagmid dag voor geveltoerist gespeeld. En kele seconden, die voor hem uren leken te duren, heeft hij een ver beten strijd om zijn leven gevoerd, toen hij op een hoogte van 27 me ter in het ketelhuis van de in aan bouw zijnde centrale langs de Waalhaven te Rotterdam met zijn handen aan een smalle spant hing. In ademloze spawning volgden enikelc ■tientallen werklieden zijn halsbrekende toeren langs die steile gevel. Van de ene richel op de andere stappend en zijn handen vastklemmend aan slechts enkele centimeters brede uitsteeksels bereikte hij ten slotte dc vloer. Op een onbeduidend schrammetje aan zijn pols na, ongedeerd. Dertig meter boven de begane grond zat de heer Stam op een houten stelling- plank toen het ongeluk gebeurde, dat hij zijn leven lang niet meer zal ver geten. Nauwelijks bekomen van de schrik vertelde hij vrijdagavond „Samen met m'n collega Jaspers was ik bezig ontluchtingskanalen te onitroes- ten en tc verven. Dad is eigenlijk het enige, dart ik me nog goed herinner. De rest is erg vaag. Op 'n gegeven moment zag ik, dat Jaspers zijn rechter oog toe kneep. Waarschijnlijk zat er een vuiltje in. Zittend schoof hij naar me toe om het door mij er uit te laten halen. Bijna was hij bij m'n zitplaats, toen de plank kantelde. Jaspers verloor z'n evenwicht en viel achterover in de diiepte. Ik viel rechtstandig en dat is m'n geluk ge- „Na ongeveer drie meter kon ik een spant grijpen. Ik kreeg een harde ruk aan m'n armen, maar ik bloef hangen. Beneden zag ik Jaspers liggen en dat heeft me misschien wel de kracht ge geven vol te houden. Voorzichtig ben ik daarna langs uitsteeksels in de muur naar beneden gegaan". De 27-jarige constructie-schilder M. A. Jaspers uit de Doedesstraat is met ernstige verwondingen naar het Wes- terziekenhuis overgebracht. Hij klaagde over pijn in dc rug en had hoofdwon den en een hersenschudding. Zijn toe stand is echter niet zorgwekkend. Duitse boycot van Zuidafr. goederen Het Westduitse vakverbond heeft gis teren een beroep gedaan op de bevol king van de Bondsrepubliek om gedu rende de maand april Zuidafrikaanse goederen te boycotten uit protest tegen de onwaardige behandeling van een groot deel van de Afrikaanse bevolking. Vrij zacht weer De Bilt verwacht tot zondagavond: Vrü zacht weer met veran- derlüke bewolking cn wel- nlg of geen regen. Vannacht hier cn daar mist. Zwakke - tot matige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 13 maart; zon op 7-00 uur, on der 18-40 uur; maan op 19.05, onder 7.00. Maandag 14 maart; zon op 6.57. onder 18.42; maan op 20.18, onder 7-26. Zondag volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zd -Llmb He.sinki Stockh Oslo Kopenh Aberdeen Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt MUnchen Genève Madrid "allorca Issabon gh beW 1 bew windstil windstil 15 11 15 "T\e heer B. Roolvink, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond- hejd, heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over de ge volgen van de verkorting der werkweek tot vijf dagen met gelijktijdige verlenging van de werkdag tot negen uren, voor jeugdige personen en voor de regeling van het overwerk. Hij acht het de vraag of een langere werkdag wel aanvaardbaar is voor jeug dige personen vooral in verband met de bijzondere eisen van ontwikkeling en ont plooiing. De staatssecretaris denkt hierbij niet alleen aan de leeftijdsgroep van 14 en 15 jaar maar tevens aan die van 16 en 17 Tevens wil hij weten hoe men over deze vraag denkt, indien deze personen gedurende de werktijd een dag vak. of 'gemeen vormend onderwijs genieten. Wat het overwerk betreft wil dc staats secretaris weten of de thans geldende normen voor vergunningen tot overwerk op werkdagen en op de zaterdag bij in voering van de vijfdaagse werkweek kun nen worden gehandhaafd. Treinongeluk. Het blauwwitte treintje van Calalzo naar Cortina d'Ampezzo is gisteren op negen kilometer afstand van de beroemde Italiaanse wintersportplaats ontspoord. Twee reizigers kwamen om het leven, veertig werden gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1