Mie u me £ri&sclie OToumiil aus in Kamer: steun voor de regering in het bouwconflict Geen concessies meer 2 aan werkgevers Ij HOMBURG Tien premiers naar huwelijk van Margaret Eind 1965 kan eerste metro-trein rijden Ontslagen voor stakende bouwvakarbeiders JOHN GRIFFIN WAS ZES WEKEN EEN NEGER RT VRIJOAC II HURT I960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week Veertigste jaargang no. 11817 Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMER CURISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gfjebleoen myn hert in Ugfjenspott" CHROESJTSJEF HISWA om te waterlanden Minister De Pons komt met verpletterende cijfers (Van onze parlementsredactie.) IfH/FET EEN APPLAUSJE in ons parlement een grote zeldzaamheid "J- voor minister De Pons heeft de Tweede Kamer gisteravond onder- •jjreept dat zij akkoord gaat met het regeringsbeleid in het bouwconflict. "Ulan de hand van sprekende cijfers weerlegde de minister van economische .aken de bewering van de werkgevers in de bouwnijverheid dat het niet 'phoorberekenen van de loonsverhogingen voor lopende werken tot ernstige poeilijkheden voor ondernemingen in deze bedrijfstak zou leiden. Van 1953 tot 1957 zijn de bouwkosten ir.et 45 procent gestegen, aldus Minister De Pous. Hiervan is 10 tot 13 procent te verklaren uit gestegen -oateriaalprijzen en 12 procent uit loonsverhogingen. Er blijft een onver- flaarbare stijging van 10 tot 13 procent over! In 1958 en 1959 hadden de ouwkosten wel 6% procent kunnen dalen, in plaats van 2 a 3 procent. De bewindsman beklemtoonde dat hij tegenover de werkgevers geen zekerdere tegemoetkomingen zal doen. Anderzijds volde hij echter ook geen dreigementen over bijvoorbeeld het bindend opleggen van de loonsver- g laten horen. De minister wenst de baan vrij te houden voor een r gesprek, in de hoop dat de duidelijke uitspraak van de Kamer in- zal maken op de werkgevers. De Kamer heeft geen motie aan- 1. Minister De Pous zei dat dit liet zijn bedoeling was geweest. Kamer had zich trouwens bij londe van zeven sprekers zo dui- elijk tegen het aannemersstandpunt Etgesproken, dat over haar mening .•en enkele twijfel meer mogelijk is. I De heren I. Baart (soc.) en prof. ,«r. P. J. Oud (lib.) noemden de rede •Jan de minister naast wie mi ster-president De Quay en zeven bewindslieden zaten een terk betoog. Ontsteld De heer C. J- van Mastrigt (c.h.) voor tter van het Christelijk Nationaal Vak- erbond, die de interpellatie over het ouwconflict had aangevraagd, zei dat het inflict schade toebrengt aan de ontwik- onze maatschappij in de rich- eer samenwerking- De cijfers r<£ ie minister De Pous over de voor werk- rers bepaald niet sombere ontwikkeling de bouwsector had verstrekt, hadden heer Van Mastrigt ronduit ontsteld De h. woordvoerder vroeg of de minister e betrokken organisaties opnieuw biieen lan brengen. Het bindend opleggen van Ie loonsverhoging door de regering zou let laatste middel moeten zijn- Ook de heer Andriessen (kath.v.), deze week als bemiddelaar in het bouwconflict is opgetreden, bepleitte overleg. De houding van de werkgevers keurde hij af. De heer Baart (soc.) meende, dat de ünister, gezien het gedrag van de aan- emers ten aanzien van de prijzen, teveel sgemoetkomingen aan de werkgevers ad gedaan. Hij voelde veel voor een bin- end opgelegde loonsverhoging. Het debat ad naar zijn mening overigens nog eens uidelijk aangetoond, dat de bouwkosten «laag kunnen en moeten. Als we zo oorgaan, moeten we om de twee jaar ls een natuurrramp een huurverhoging ver ons laten komen. Prof. Oud (lib.) meende dat het bln- lend opleggen van een loonsverhoging lecht zou passen in het loonbeleid, waarin ie regering immers de verantwoordelijk- bij het bedrijfsleven wil leg- !en. De regering moet aan haar beleid vasthouden Indien de rechter, aan wie de i door werkgevers is voorgelegd, nocht uitspreken dat de regering voor r beleid de nodige bevoegdheden mist, !t de regering desnoods met een wets voorstel komen om zich die bevoegdheden e verschaffen, meende prof. Oud. Dura lex Dr. Bruins Slot (a.r-) zei onder veel gelach van Kamer en ministers, dat in deze kwestie niet moet gelden de oude Latijnse spreuk :,.Dura lex, sed lex" (vrjj vertaald: Ook een harde wet is een wet een zinspeling op de naam van de heer J- Dura Dzn, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf). De heer Bruins Slot merkte op dat hel ier in wezen niet om een juridische. |maar om een zedelijke kwestie gaat. De lannemers met uitzondering van de 'hr. organisatie gelukkig gaan in tegen 'wat hun centrales met de regering zijn overeengekomen. Dat is een zedelijk on toelaatbare zaak- Bovendien wordt de Istrijd tegen de regering uitgevochten op j kosten van de arbeiders. Geen concessies In antwoord op de vraag van de heer Van Mastrigt: „Welke mogelijkheden riet de minister momenteel voor een spoedige beëindiging van het gerezen conflict?" had minister De Pous duidelijk te kennen gegeven dat de regering aan de werkge vers geen verdere tegemoetkomingen zal doen. „Elke verdere stap zou immers inhou- j den dat de grondslagen van de loon- prijspolitiek zouden worden verlaten. Een dergelijke houding van de regering zou volkomen onverantwoord zijn tegenover het gehele overige bedrijfsleven, waar grotere en kleinere ondernemingen niet alleen bereid zijn geweest de richtlijnen voor de doorberekening volledig na te leven, maar ook in een vrij* groot aantal gevallen tot prijsverlaging over te gaan", zei de minister. „Ik beschouw het als een bijdrage van de regering dat zij in dit debat in het openbaar verantwoording van haar stand punt heeft kunnen afleggen. Ik beschouw (Zie vervolg op pag. 9) Mevrouw, hebt u reeds uw voor deel gedaan met de drastische prijs verlaging van Homburg's vleeswaren Zo nee, vraag dan bij uw winkelier om inlichtingenen ooku zult verbaasd zijn over deze enorme prijsver laging van de bekende en geroemde Homburg's vleeswaren. Probeert u dan met een eens die heerlijke Homburg's rookvers, de Gelderse worst welke door haar bereiding en verpakking dagenlang onveranderd heerlijk blijft. de Glorie van Cuyk „Dura lex, sed lex" de wet is hard, maar het is de wet, zei dr. Bruins Slot gisteren in de Twee de Kamer, en de ministers (v.l. n.r. op de foto) Zijlstra, De Quay, De Pous, Van Aartsen en Beerman begrepen deze woord speling blijkbaar goed, want wie bouwconflict zegt, zegt Dura: de feitelijke leider van het aanne mersfront Minister De Pous behaalde gisteren in de Kamer een klinkende overwinning. De onderste foto toont hem tij dens zijn rede. Links en rechts van hem de staatssecretarissen Schmelzer en Roolvink en de ministers De Quay, Van Aartsen en Beerman. Geen motie, toch uitspraak (Van onze parlementsredactie) /K BEGRIJP NIET dat er geen motie komt. Het zou toch een vaderlandslievend gebaar zijn. zei de communist Paul de Groot gister* avond in de Tweede Kamer bij hef debat over het bouwconflict. Luit.-kol. b.d. J. J. Fens (kath.v.) interrumpeerde„Waarom dient u die vaderlandslievende motie zelf Waarom de communist onder hilariteit antwoordde: „Als de heer Fens haar mede-ondertekent, In de wandelgangen kon men horen zeggen dat er geen motie kwam omdat men het over de for mulering niet eens kon worden met de socialisten. Wat hiervan zij, de ene spreker na de andere merkte op, dat hij aan een motie geen behoefte had, omdat die niet anders dan een goedkeuring van het regerings beleid in het bouw bouwconflict zou kunnen inhouden. Minister De Pous toonde zich ook zonder motie met de duidelijke standpunten van de Kamerleden tevreden. „Ik heb begrepen dat men het wel bijzon der goed moet doen als de Kamer zich eenstemmig achter een beleid stelt", merkte de bewindsman op. Prof. Oud (lib.) die als staats, rechtsgeleerde onmiddellijk een interessant probleem rook, zei dat de Kamer onlangs in verband met de weigering van landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles wel een motie heeft aangenomen waar in zij zich achter de regering plaatste, maar dat het toen in feite om een uitspraak jegens het buitenland ging. De eerste ministers van tien gemene- bestlanden zullen op 6 mei het huwelijk bijwonen van prinses Margaret van En geland en Anthony Armstrong-Jones. Deze landen zijn; Australië, Canada, de Centraal-Afrikaanse federatie. India, Ghana, Pakistan, Malakka, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland. Uit Washington wordt vernomen dat president Eisenhower zijn reis naar Europa hij zal op 16 mei in Parijs de topconferentie tussen Oost en West bij wonen in ieder geval voor het huwe lijk niet zal vervroegen. In antwoord op vragen verklaarde perschef Hagerty dat de President het te druk heeft met de voorbereidingen voor de conferentie, om eerder uit Washington te vertrekken. Rotterdam set er vaart achter (Van een onzer verslaggevers) "CUND 1965 zal de eerste Rotterdam- se metro-trein van het Centraal Station naar het Zuidplein kunnen rijden. Dit nieuws werd gistermiddag in Rotterdam bekend gemaakt door ir. J. A. C. Tillema, hoofddirec teur van de dienst van Gemeente werken. Oorspronkelijk werd rekening ge houden met een bouwtijd van zeven jaren. Het is evenwel mogelijk de hartlijn van de metro in vijfeneenhalf jaar aan te leggen, dank zij de con- struct:e-„in de natte" van de onder- grnodse baan op de rechter Maas oever. De tunnelsegmenten zullen te voren kant en klaar vervaardigd wor den in twee bouwdokken en vervol gens door een met water gevulde In Rotterdam en Amsterdam ■JVTAAR DE CENTRALE stakingslei- ding in Utrecht mededeelt, wor den stakende bouwvakarbeiders, met name in Rotterdam en Amsterdam, op grote schaal op staande voet ont slagen. De plaatselijke afdelingen van de werknemersorganisaties hebben de opdracht van hun hoofdbesturen ge kregen, tegen deze ontslagen onmid dellijk schriftelijk protest aan te te kenen. De financiering vam de uitkering aan dc duizenden stakende bouwvakarbeiders, waarmee zaitondag een begin zal worden gemaakt, levert de vakbonden geen enke le moeilijkheid op. Dit heeft de voorzit ter van de statongsleidcng, de heer C. Brandsma, medegedeeld. De vakbonden, zo zei hij, kunnen dut nog weken volhou den en beschikken naast direct liquide middelen over grote kredieten bij tal van bonken Nog deze week zal de centrale stekings- leidang zich beraden over de steunlijsten, waarmee men in enkele plaatsen van ons and reeds rondgaat Wanneer de staking ook de volgende week voortduurt, zal net inzamelen van steungelden ter aan vulling op de uitkering van de vakbonden, •entnaai worden geregeld Tail van bouw vakkers. die momenteel nog niet staken, lebben de wens te kennen gegeven, een ieel van hum loon af tc staan om de uit tering, die reglementair door de bonden s vastgesteld, te verhogen. In Helmond zijn reeds acties begonnen onder de leus: Stakers zuiden geen stakkers zijn. Uit verschillende delen van het land wordt gerapporteerd dat aannemers hnn arbeiders van lamgelegde objecten ver voeren naar plaatsen en steden waar niet wordt gestaakt. Hiertegen zal. aldus de heer Brandsma, streng worden opge treden. In die plaatsen zal bij het be kend worden ook onmiddellijk de staking worden afgekondigd. De landelijke stakingsleiddng verwacht dait de staking zich nog zal uitbreiden bot Helimond. Boxtel en Apeldoorn. Aan een groot bouwwerk im Den Bosch zijn de werkzaamheden gasteren reeds stopgezet. Werknemers die betrokken zfjn bij de staking genieten in het algemeen gedu rende de periode der staking niet de rech ten die voortvloeien uit dc verplichte zekering ingevolge het zlckenfondscnbc- slult. In verband daarmede dienen zij zich, bijvoorbeeld via de bode. te wenden lot hun ziekenfonds. Zii kunnen in de ge legenheid worden gesteld zich in eniger lei vorm vrijwillig te verzekeren. Het bestuur vam hot Gereformeerd maatschappelijk verbond (vrijg.) heeft zich de vorige weak beraden over de toen In het bouwbedrijf aangekondigde staking. Men is, aldius een communiqué, daarbij unaniem to>t de conclusie gekomen aa leden, werkzaam im het bouwbedrijf, het advies te moeten uitbrengen niet aan deze staking deel te nemen. Wel heeft het vorbondsbestuur besloten de leden, die door de staking getroffen zijm of worden, financiële steun te var- Halve ton voor Agadir Op giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis is voor de slachtoffers van Agadir f 51-718 binnengekomen. Boven dien zijn vijftig gezinstenten via Parijs naar het rampgebied gezonden. Een zen ding van 50.400 blikjes gecondenseerde melk, evenals de tenten door het Rode Kruis geschonken, wordt op het ogenblik gereed gemaakt. Per schip zal nog honderd ton gecon denseerde melk worden gezonden. Deze melk is besteld door de Unicef. De Neder landse leverancier zal er een gratis hoe veelheid bij doen. Han Bentz van den Berg, directeur van de Ned. Comedie, is door het ministe rie van O., K. en W. in de gelegenheid gesteld in de loop van dit jaar een buiten landse studiereis te maken. Westelijk compromis inzake ontwapening In de N.A.V.O.-raad te Parijs is gisteren een ontwapeningsplan besproken dat door de vijf westelijke landen (de V.S., Fran krijk, Engeland, Italië en Canada) zal worden ingediend op de conferentie tus sen Oost en West, welke dinsdag in Ge- Hoewel de inhoud van het plan voor lopig geheim is gehouden, wordt verno men dat het een compromis is tussen het Britse plan voor een ontwapening in fasen en het Franse dat een volledige ontwa pening ineens bevat, met de vernietiging van alle wapens. De andere landen delen het Britse standpunt. sleuf naar hun plaats van bestemming worden gevaren. Deze sleuf zal in gedeelten gebaggerd worden van Centraal Station, via het Hofplein, de Coolsingel en de Schiedamsedijk. naar de plaats waar de Leuvehaven uitmondt in de rivier. Het gaat thans ernst worden met de aan leg van de Rotterdamse metro. Volgende maand reeds wordt begonnen met de con structie van een bouwdok op het eiland Van Brienenoord. In dit bouwdok zal de tunnel worden vervaardigd, die tussen de Schiedamsedijk en de Parallelweg op de bodem van de Nieuwe Maas wordt gelegd. Het „onderwater-gedeelte" dus- Voor dit werk werd inmiddels de Rijks goedkeuring verkregen. Ook in de binnenstad van Rotterdam zal volgende maand het metro-werk be ginnen. Het betreft hier echter nog slechts voorbereidende werkzaamheden, zoals het verleggen van kabels op het kruispunt Meent-Aert van Nesstraat-Coolsinge] en het leggen van een trambaan in de Van Oldenbarneveltstraat. Een jaar Deze eerste fase bestrijkt een periodi van ongeveer een jaar. In oktober 1961 - een stap verder dus zal de Coolsingel voor al het doorgaande verkeer worden afgesloten. Tegen die tijd moet een aanta' noodzakelijke voorzieningen zijn getrnf- fen, zoals dc provisorische doorbraak van de Westblaak en de verbreding van de Westersingel. Deze verkeersweg krijgt eet> rijbaan van negen meter breedte ei dus een voortreffelijke vervanging zijn van de parallel lopende Coolsingel. De Rotterdamse metro^technici zijn zich er van bewust, dat de aanleg van d< metro het beeld van de binnenstad ingrij pend zal veranderen. Zeker drie jaren zal het hart van de stad uit zijn gewone doen zijn. De uiteenzetting, die deskundigen giste ren gaven, was dermate suggestief, dat het leek alsof alle moeilijkheden reeds uit de weg zijn geruimd Met nam moeilijkheden op het terrein van de goed keuringen. Wethouder Bavinck liet zich bepaald optimistisch uit. „Wij hebben", betoogde hij, „de Rijksgoedkeuring gekre gen voor dc bouw van de metro-tunnel onder de rivier. Dit bouwsel is nergens anders voor te gebruiken en het ligt der halve voor de hand. dat ook de goedkeu ring voor de andere werken snel verkre gen zal worden. Bovendien heeft de mini: ter van binnenlandse zaken, mede namer zijn ambtgenoot van financiën, verklaard, dat hij bereid is binnen bepaalde gren zen rekening te willen houden met de financiering van de aanleg van de m verbinding" Dit optimisme spreekt ook duidelijk uit het voorstel van het college van burge meester en wethouders van Rotterdam, waarin de raad een krediet van onge' ZVs miljoen gulden wordt gevraagd i het verleggen van de trambaan en wijzigen van het profiel van de Maurlts- weg. Dit voorstel zal volgende weck don derdag in behandeling worden genomen Een ander voorstel kan nog tegemoet worden gezien: hierin zal een krediet wor den gevraagd van 52 miljoen gulden, zijn de het bedrag, dat gemoeid is met de uit voering van dc metro-werken op dc Rech ter Maasoever. Een ernstige brand, die gisteravond uit brak heeft in de loop van de nacht een grote boerderij bewoond door de heer J de Wit aan de Mijzendijk te Ursem bij Alkmaar in de as gelegd. Op twee k ren na kwam de veestapel van 40 koeien en een aantal schapen in het vuur MET PILLEN, ultraviolette stralen en kleurstof heeft John Howard Griffin zich van een blanke in een neger veranderd. Hij is een kritisch schrijver uit het zuiden van de Ver enigde Staten; een gevoelig mens en hij wilde nu wel eens precies weten in hoeverre de verhalen over het op treden van de blanke- tegen de negerbevolking juist zijn. Dus verliet Griffin (40) zijn vrouw en drie kinderen om door de straten van New Orleans te gaan zwerven en een vreemd nieuw leven te beginnen. Zes weken trok hij ervoor uit. Griffin, een wild uitziende neger met een kale kop (aldus zijn eigen relaas), nam zijn in trek in een hotel voor negers. Toen hij de volgende morgen werk ging zoeken, stonden er in de volle auto bus verschillende mensen, maar de plaats naast Griffin bleef leeg. Hij knikte naar een bejaarde dame die naast de lege plaats stond, om die haar aan te bieden. De vrouw keek hem minachtend aa; zei hard: „Wat zit je me aan te gapen' en tot een andere blanke: „Ze worder met de dag brutaler". Er volgde een dut delijk hoorbaar gesprek over die ver waande negers. Griffin kreeg een baantje als schoen poetser. Op het trottoir kookte hij op een klein kacheltje zijn maal en at met zijn medearbeiders. Toen hij besloot naar Mississippi te gaan, deden zich nieuwe moeilijkheden voor. Het is een lange reis, die ten gerieve van de rei zigers even werd onderbroken in Hat- tiesburg. Dc blanke reizigers stapten uit en Griffin wilde dat voorbeeld volgen, maar met zijn arm versperde de chauffeur hem de uitgang. „Waar ga je heen knaap?" vroeg hij. „Ik wil eruit en naar het badhuis'antwoordde Griffin. „Je kaartje gaat tot Mississippi en je komt er dus niet eerder uit". Grif fin werd naar het achterste gedeelte van de bus verwezen, waar de niet- blanken moesten blijven zitten. Dit zijn Griffins eerste ervaringen. Hij heeft ze een journalist verteld, die het verhaal van de schrijver in schillende afleveringen publiceert. Acht dagen hebben deze Ma rokkaanse kleermaker en zijn zoon opgesloten gezeten in de ruïne van hun huis. Ze waren verzwakt, maar gezond toen reddingsploegen hen gisteren vonden. De afgelopen drie dagen heeft men dertien men sen levend onder het puin van Agadir vandaan gehaald. Gouverneur Broivn: Niet in staat om Caryl Chessman te redden Edmund Brown, de gouverneur van Caüfornië, heeft gisteren gezegd thans volkomen machteloos te zijn om Ca ryl Chessman op 2 mei van de gas kamer te redden. Brown leverde commentaar op de ver werping door de juridische commissie van de Californische senaat van zijn wetsvoorstel tot afschaffing van de dood straf. Volgens gouverneur Brown is het niet waar, zoals sommigen geloven, dat Chessmans lot thans in zijn handen ligt. Brown zei dat hij wel de bevoegdheid behoudt om gratie te verlenen, maar in het geval-Chessman zou hij dit slechts kunnen doen met goedkeuring van het hooggerechtshof van de staat. Het hof heeft twee keer een aanbeve ling tot gratie verworpen. Zachter De Bilt verwacht tot zater dagavond: Op dc meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1