Het Vrije Volk Losgeslagen schroef oorzaak ramp Hugo de Groot? Bijna 50.000 eigenaren lapten wat aan laars „Cesondste en Saligste" Duitse gasgranaten naar bodem Oceaan Twee Hongaren dragen gewonde over grens S0WJET-PR0TEST TEGEN DUITS-SPAANS PLAN 5 Wtf lezen in liet jaarverslag over 1959 van de Nationale Levensverzekeringsmaat schappij N.V., de grootste levensverzeke ringsmaatschappij in ons land, het volgende: „Tegenover het by de reserverekening gebruikte interestpercentage van 3 procent staat een gekweekte rente van 4,12 procent, hetgeen voor 1959 in een veilige marge heeft geresulteerd." In andere woorden gezegd, de directie van dit verzekeringsbedrijf wil laten uitkomen, dat een gemiddelde rente van 4,12 procent op de beleggingen ruim voldoende is om de verplichtingen tegenover de verzekerden en de kosten goed te maken. Hoe goed, blijkt uit de cijfers van de balans en de verlies- en winstrekening. Op een uitstaand aandelenkapitaal van nog geen 15 miljoen werd een winst gemaakt van 15,5 miljoen, waarvan 1,5 miljoen als winstaandeel aan de verzekerden wordt uitgekeerd. Deze bedragen en d$ opmerking over de rentemarge van de directie van de Nationale zelf laten zien, dat het beslist niet nodig is, dat de regering' en de Bank voor Neder landse Gemeenten geld lenen op voorwaar den, die een rendement van byna 4% pro cent bieden. Een rente van 4 procent zou de Nationale en andere verzekeringsmaatschappijen geen centje pijn doen. Het wordt tyd, dat ook in ons land net als in een aantal andere landen de grote beleggers verplicht worden een deel van hun middelen tegen een lagere rente dan zij op de „vrije markt" kunnen maken, beschikbaar te stellen. HET CO VADERLAND Voor het onderzoek waren slechts 34 geborgen stoffelijke overschotten en wrakstukken van het vliegtuig beschik baar. Deze gegevens, aldus de heer Backer, zijn te onvolledig om het verloop van het ongeval te beschrijven en de oorzaken aan te wijzen. Het vooronder zoek heeft, zo zei hij, alleen negatieve resultaten opgeleverd. Zo is komen vast te staan dat het ongeluk niet moet worden toegeschreven aan: het weer (geen turbulentie, geen bliksem, geen ijsafzetting); een lucht- botsing, sabotage, vergiftiging door ben- zlnegassen, vermoeidheid van het metaal (het vliegtuig had nog geen duizend uur gevlogen); vermoeiheid van de be manning; onvoldoende onderhoud van het toestel. Wèl is gebleken dat het toestel vrijwel onbeschadigd in horizontale toe stand op het water terecht is gekomen. lijkhec mbten; zijn Natuurlijk moet degene, die personeel aantrekt de vrijheid hebben nee te zeggen. Anders zoude hy niet langer verantwoorde lijk kunnen zyn voor de goede uitvoering. Maar er is geen regel zonder uitzondering en we menen dan ook dat van hogerhand gerust voorgeschreven kan worden, dat ambtenaren boven een bepaalde leeftijd, die buiten hun schuld overcompleet raken, her plaatst moeten worden. We menen te mogen zeggen, dat in dergelijke gevallen in particu liere bedrijven, die prys stellen op een goede verstandhouding, ook het machts woord van de directeur zou klinken, dus waarom niet van de beslissende ministers en hoofdambtenaren. Overigens zouden we een dringend beroep willen doen op al degenen, die leiding geven om mensen, die buiten hun schuld zonder emplooi raken, de helpende hand te bieden en de normale toelatingseisen wat af te zwakken of c i langer -ekken. De bestaande regels ver zetten zich daar niet tegen. Daar komt ook nog een praktisch motief by. De overheid moet als regel wachtgeld betalen over een aantal jaren. Dat wordt een groot bedrag, waartegenover geen enkele Raad van luchtvaart tast in het duister (Van een onzer verslaggevers) In een byna drie uur durende zitting heeft de Raad voor de Luchtvaart gistermiddag in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag het ongeluk behandeld van de K.L.M. Super Constellation Hugo de Groot, die in de middag van de 14de augustus 1958 bjj Shannon in zee is gestort. Het toestel was op weg naar Gander op New Foundland. Bq dit tragische ongeluk kwamen 99 mensen om het leven; acht bemanningsleden en 91 passagiers. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog steeds in het duister. Ook de Raad voor de Luchtvaart kon deze niet aan het licht brengen en de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst J. W. F. Backer moest zich in zjjn requisitoir beperken tot vage veronderstellingen, omdat er geen overlevenden waren en het on geluk door niemand is gezien. Hij doelde hiermee op de mogelijkheid dat een der schroeven op hol is geslagen, later Is afgeknapt en zich in de kabine heeft geboord. Een onregelmatigheid die wel meer is voorgekomen by motoren van het type waarmee ook de Hugo de Groot is uitgerust. Het gebrek bestond toen uit een verstopping van de olie- leiding, waarmee de stand van de schroef bladen wordt geregeld. De fabriek heeft nadat de ondeugde lijkheid was gebleken voorzien in een verbetering. In drie van de vier motoren van de Hugo de Groot was deze ver- j^terlng aangebracht, In de vierde ech- Bij het onderzoek is, naar de mening van de heer Backer, wel duidelijk komen vast te staan dat de gevolgen van het eventueel op hol slaan van de propeller, niet in strijd zijn met hetgeen omtrent het verloop van het laatste deel van de vlucht en van de botsing met het water bekend is geworden. i op hol slaan is het meermalen voorgekomen, aldus de heer Backer, dat een schroefblad of de gehele schroef afbrak en met soms desastreuse gevol gen in de romp van het vliegtuig drong. Deze mogelijkheid zou er tevens de oorzaak van kunnen zijn, dat de beman ning de passagiers niet tijdig heeft kun nen waarschuwen. Als de schroef name lijk inderdaad naar binnen is geslagen, zou het immers waarschijnlijk zijn dat alle verbindingen tussen stuurhut en passa- gierskabine werden verbroken. Dat de passagiers niet op het ongeluk waren voorbereid is gebleken uit het feit dat zij de riemen niet hadden vastgemaakt. De inzittenden waren daardoor ernstig gewond, de geborgen slachtoffers vrij- Getuigi en Tijdens de zitting hoorde de raad als getuige de heer J. Chr. Noorda, die in augustus 1958 als grondwerktuigkun- dige op het vliegveld werkzaam was, en als getuigen-deskundigen de heren dr. J. Zeldenrust, patoloog-anatcom bij het gerechtelijk geneeskundig laboratorium in Den Haag, ir. J. A. Augustijn, onder directeur technisch bedrijf K.L.M., W. A. Rietbergen, hoofdinspecteur bij de Rijks luchtvaartdienst, W. Geerling, vlieger bij de K.L.M. en F. W. L. de Meel, adviseur boordwerktuigkundige opleiding instruc tie afdeling K.L.M. Naar aanleiding van gegevens, die deze getuigen verstrekten, verklaarde de heer Backer het bepaald niet onwaarschijnlijk te achten dat motorstoring is opgetreden. GROOTBOEK WONINGVERBETERING En boeken wellicht wel alle aan de voorzijde van lichaam. Zijn requisitoir voortzettend, merkte de heer Backer op, dat er aanwijzingen zijn dat het vliegtuig in daalvlucht met mati ge snelheid vrijwel horizontaal het water heeft geraakt. Dit doet vermoeden dat het vliegtuig tijdens de daalvlucht niet stuurloos neergestort. Uit deze resultaten van het onderzoek kunnen, naar de mening van de heer Backer, enkele gevolgtrekkingen worden gemaakt: Het uniforme verwondingspatroon de slachtoffers en het feit dat zy de veiligheidsgordels niet vast hadden ge bonden, doet vermoeden dat het vlieg tuig na het laatste radiocontact - 35 minuten na de start van Shannon geen bewegingen heeft gemaakt wa door de inzittenden uit hun stoelen zijn geworpen. Voorts: het vliegtuig heeft geen bewe gingen gemaakt, die aanleiding gaven tot het vastmaken van de veiligheids gordels. De heer Backer acht het mogelyk dat de gezagvoerder, die toch wel geweten zal hebben dat hij een landing in zee niet zou kunnen voorkomen, dit neer komen zo goed mogelijk heeft willen voorbereiden, maar daarbij ernstig ge hinderd is door de aan het vliegtuig ontstane gebreken. Deze gebreken zou den kunnen zijn ontstaan aan de elek trische installatie, waardoor de gezag voerder in de tijd tussen het laatste radiosignaal en het moment van neer storten (ongeveer negen minuten) geen noodseinen zou hebben kunnen uitzenden. Bomexplosie Tenslotte, aldus de heer Backer, is als mogelijke norzaak van het ongeval de mogelijkheid van een bomexplosie onder- :ocht. Hoewel de weinige wrakstukken ;n de slachtoffers geen sporen van een bomexplosie vertoonden, sluit dit de logelijkheid daarvan nog niet uit. De itwerking kon immers tot de naaste omgeving beperkt zijn gebleven en het is mogelijk dat geen wrakstukken of slachtoffers uit die omgeving zijn ge- Een sabotagepoging door een wille keurig persoon achtte de heer Backer ge zien de resultaten van het politiële onder zoek onwaarschijnlijk. Niettemin acht ik een bomexplosie wel zeer onwaarschijn lijk, doch niet absoluut uitgesloten, zo ;i de heer Backer. De voorzitter bepaalde daarna het onderzoek voor gesloten. De raad zal 8 april uitspraak doen. nog voordeel J^AAR schatting vijftigduizend huiseigenaren hebben niet aan hun aanmeldingsplicht voor het grootboek woningverbetering (de zg. huurblokkeringvoldaan. Om de nalatigen op grote schaal op te sporen en te vervolgen en de ach terstallige betalingen in te vorde ren, zou de regering een uitgebreid apparaat hebben moeten instellen. De kosten daarvan zouden de aan vankelijk verwachte onkosten van het grootboek (f 600.000) per jaar ver hebben overschreden. Een onbekend gebleven, zich noemende „Voornaam Heer en Lief hebber van 't Land-leven" heeft twee eeuwen geleden een agrarische gids samengesteld, welke hy bescheiden de „Onderwijzer der Boeren of der Land-lieden" heeft gedoopt. Behalve dat de boer daarin wordt voorgehou den, dat zyn bestaan het „Vermake- lijkste, Voordeligste, Gesondste en Saligste leven is", worden hem in deze 420 bladzijden tellende, slaap verwekkende breedsprakigheid aller- handige nuttige lessen gegeven en wordt hem met nadruk verzocht „dese Bladen met aandagt over te lesen en sijn voordcel voor 't toekomende daar uit te trekken". We kunnen de agra rische kennis van deze Voorname Heer, o che mische en bacterio logische vooruitgang, uiteraard niet geheel up to date noemen. Integendeel, we tref fen daarin opvattin gen aan die tiental len van eeuwen hebben getrotseerd. Volgens de schryver ontvangen de akkers hun vruchtbaarheid uit de lucht, maar hy haast zich daaraan toe te voegen, dat een goede bemesting veel tot verbetering der gronden kan bydragen. Dit schynt op het eerste gezicht een tegenstrydigheld, maar dat is niet zo, wanneer men de moeite neemt wat dieper op de zaak in te gaan. Want er zyn volgens de schr. warme en koude gronden, en als één van deze toestanden overheerst, kan de plant de vruchtbaarheid uit de lucht niet tot zich trekken. Dat biykt immers wel by sneeuwval? Dan wor den zelfs warme gronden zó koud koud gemaakt, dat alle plantengroei TOCH IS HET ZO! uitbiy ft! De warme en koude gronden moe ten dus geneutraliseerd wordenen om dit te bewerkstelligen onderscheidt de Onderwyzer der Boeren of der Land lieden ook warme en koude mest- soorten. Koude gronden hebben be hoefte aan hete mest (van paarden, ezels, schapen, duiven en hoenders) en op warme gronden dienen koude meststoffen (van koeien en varkens) te worden gesort. In dit laatste geval kan ook modder worden gebruikt, want die is van nature koud. Echter, naast dit evenwicht tussen koud en warm, dat de schryver voor een behooriyk samenspel in de na tuur gehandhaafd wil zien, komt ook de moderne tyd met zyn kunstmeststof fen reeds om de hoek gluren. Hy raadt immers als mest tevens kalk en salpeter aan, welke laatste stof „seer heet" is en daarom uitstekend in koud- warm schema past. Voorts beveelt hy het omspitten van lupinen aan, omdat deze planten naar zyn mening veel vet bevatten, zodat op deze wyze een vette en vruchtbare grond wordt verkiegen. Het omploegen van lupinen- en^ groenbemesting in het algemeen be hoort oo kthans nog tot de gevolgde methoden, niet echter terwille van het vet, maar ter verbetering van het stikstofgehalte van de grond. Het merkwaardige is echter, dat lupinen en ook de andere hiervoor gebezigde vlinderbloemigen, uit zichzelf arm aan stikstof zyn. Hoe kunnen zy dan de grond daarmee verryken? Daarover een volgende keer. Dit hebben de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, zijn ambtsgenoot van fi nanciën, prof. dr. J. Zijlstra, en de staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, meegedeeld in een nadere motivering van het wetsontwerp tot opheffing van het grootboek woning verbetering. De bewindslieden geven die motivering in hun memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. De huurblokkering heeft nu ongeveer twee jaar gewerkt. In die tyd hebben zich ter inschrijving in het grootboek 148.645 huiseigenaren aangemeld met 941.662 woningen. De totale jaarlijkse stortingsplicht die aan deze eigenaren is opgelegd, bedraagt 50.152.213. Ge stort is in totaal 66.176.806,62. Aangenomen kan worden dat nog on geveer 250.000 verhuurde woningen die van vóór 1940 dateren niet zyn aange meld. Wegens aangebrachte verbeteringen Is ongeveer 2 miljoen gedeblokkeerd. Voor een bedrag van 2,8 miljoen is ontheffing van de verplichting tot toe komstige stortingen verleend. Deze betrekkelijk geringe resultaten van de regeling zijn volgens de bewinds lieden slechts met de uiterste moeite verkregen. Van de tot op zekere hoogte automatische werking van het groot boek, zoals die bij de instelling werd verwacht, is maar weinig terechtgeko- Van uit de Tweede Kamer was ge vraagd hoe de regering het vrijgeven van de geblokkeerde gelden kan rijmen met haar voortdurende waarschuwingen tegen het gevaar van overbesteding. In antwoord daarop zeggen de bewinds lieden dat slechts ccn deel van het be drag beschikbaar zal komen voor parti culiere bestedingen. Dit is onder meer een gevolg van de te heffen belastingen, deels inkomstenbelasting (ongeveer 30 procent) en deels vennootschapsbelas ting (ongeveer 4447 procent), en van de regeling die nog voor woningwetwo ningen zal worden getroffen. Bovendien zal, voorzover de gelden aan institutio nele beleggers toekomen, veelal ten hoogste enige verruiming van de kapi taalmarkt optreden. VOORDEEL In antwoord op de vraag wat de rege ring zal doen opdat huiseigenaren die de wet wel zyn nagekomen niet by de nalatigen worden achtergesteld, zeggen de bewindslieden dat zy alles in het werk zullen stellen om de gelden zo spoedig mogelyk te doen uitbetalen. De eigenaren zullen daarby rente ontvan gen, berekend tot en met de maand waarin de uitbetaling zal plaats hebben. Die rente is naar verhouding echter laag en er kan dan ook nog een zeker voor deel biyven bestaan voor hen die ge meend hebben zich aan hun wettclyke verplichtingen te mogen onttrekken. De bewindslieden menen dat daaraan echter moeilyk meer iets valt te doen. In een nota van wijziging stellen de bewindslieden voor de mogelijkheid te openen ook de wet van 26 juli 1957, hou dende fiscale voorzieningen in verband met de reservering van gelden voor ver betering van woningen, op een nader te bepalen tydstip in te trekken. Advertentie Kermis op dag van dodenherdenking Het Tweede-Kamerlid de heer Neder- horst (soc.) heeft minister Toxopeus ge vraagd. of het hem bekend is, dat. even als vijf jaar geleden, het gemeentebe stuur van Haaksbergen ook nu weer het voornemen heeft op 4 mei. d.w.z. op de dag van de dodenherdenking, de voor- jaarskermis te doen plaatsvinden. Verzoeken om deze laatste naar een beter passend tijdstip te verzetten, zou den zijn afgewezen, omdat de kermis exploitanten al lange tijd tevoren hun reisschema moeten uitstippelen en het op korte termijn niet mogelyk was hier- verandering te brengen. In 1955 zou het gemeentebestuur tijds gebrek als motief hebben aangevoerd om de kermis te verplaatsen, maar, zo vraagt de heer Nederhorst, is de mi nister niet van mening, dat. nu men vijf jaar de gelegenheid gehad heeft om met de kermisexploitanten een andere regeling te treffen, dit argument tijdsgebrek nauwelijks meer als sei is te beschouwen? Het Kamerlid vraagt wat de minister wil doen om te bevor deren. dat de gevoelens van allen, die zich met de nabestaanden van de ver- zetsslachtoffers verbonden voelen, door DE MAN MET DE PUZZEL Stokoud schip brengt lading weg Dodelijke wapens zijn in beton gemetseld (Van c correspondent in Bonn) Dit weekeinde loopt een schip met een zeer gevaarlijke lading van de rede van Kiel uit, waar het tijdelijk voor anker was ge gaan in afwachting van de be paling van zijn bestemming en de vaststelling van zijn reisroute. Het is het 997 b.r.t. metende stok oude vrachtschip August Pe ters". Het heeft 28.000 in beton gecementeerde 10 en 15 cm gra naten met het zenuwverlammen- de tabun-gas aan boord, waarvan een milligram genoeg is om door verlamming van het centrale ze nuwstelsel de dood van een mens te veroorzaken. De tabun-gasgranaten die tot Hit- rs geheime wapens behoorden zijn afgelopen drie maanden geborgen uit twee wrakken van Nazischepen in de Flensburger en de Kieler fjorden. Op de bodem dezer fjorden liggen nog 40.000 van deze gevaarlijke gasgrana- waarvan men sinds de oorlog heeft gevreesd, dat de koperen hulzen in het zeewater zouden doorroesten. Zij zul- in de komende zomer worden ge borgen en op dezelfde manier uit de Westduitse wateren worden wegge- transporteerd. De 28.000 tabun-gasgranaten aan boord van de „August Peters", i bestemming de Atlantische oceaa de buurt van de Azoren is, zijn vast- gemetseld in 1600 vaten. Tijdens de lading is er eentje uit de sling ge vallen: het cement zat gelukkig stevig, dat er niet eens een scheur in kwam, waardoor uitstromend gas had kunnen ontsnappen. Veiligheidshalve heeft de August Pe ters" sinds de vorige week er moest worden onderhandeld met Denemar ken over een doorvaart door de Grote Belt en het Skagerrak op de rede gelegen, waar het schip werd gepro viandeerd en de bodem van een schel penlaag ontdaan. Het schip was voor de sloop bestemd. Bij de vaten met gasgranaten in het ruim van de August Peters bevinden zich kanaries en mui zen, die de bemanning van het schip moeten waarschuwen, ingeval er tabun- gas uit de vaten zou stromen. LAAT U NIET OVERMEESTEREN rkoudheid ai die Pools echtpaar misbruikte Am. ambassade De Poolse Janina Dabrofska, werkte op de Amerikaanse ambassade in Warschau, is gearresteerd. Ook haar man is aangehouden. Mevrouw Dabrofska heeft vele Po len. die naar de V.S. willen emigreren, vragenlijsten inzake visa gestuurd. De lijsten waren voorzien van een stem pel van de ambassade. Haar echtgenoot ging. voorzien van een nagemaakt bewijs dat hij in dienst was van de ambassade, naar de Polen toe en troggelde hen vast een voor schot af op de reis naar de V.S. Zoals bekend heeft het gerucht dat emigratie naar de V.S. mogelijk was, een enorme deining veroorzaakt. De Amerikaanse ambassade werd al spoe dig bedolven onder een lawine van verzoeken. Duizenden Poolse boeren uit de arme streken in het noordoosten en oosten van het land, meldden zich vergeefs bij de Amerikaanse ambas sade. De Gaulle stemt officieren in Algerije tevreden De onrustige stemming die in Algiers heeft geheerst sedert de revolte der kolonisten in januari, is merkbaar verbeterd als ge volg van president De Gaulles bezoek aan de Franse strijd krachten in Algerije. Legerofficieren in de Algerijnse hoofdstad maken geen geheim van hun voldoening over de verklaringen die de Franse president de afgelopen dagen heeft afgelegd, waarin hij te kennen gaf dat hij de hoop op een „vrede der dapperen" heeft laten va ren en dat het Algerijnse probleem met kracht van wapenen moet worden opgelost. De felsten onder de Europeanen die in januari de barricaden betrok ken, zijn evenwel nog niet overtuigd. Zij menen dat de revolte de toon van generaal De Gaulle wel heeft gewij zigd, maar dat zijn politiek zelfbe schikkingsrecht voor Algerije na her stel van de vrede dezelfde is ge bleven. Formitrolformidabel voorkomt keelaandoeningen en griep! Verplichte apotheek voor ziekenhuizen (Van onze parlementsredactie) Over de wettelijke verplichting om een apotheek te verbinden aan zie kenhuizen waarvan het aantal bedden een nader te bepalen minimum over schrijdt, heeft minister Van Rooy (sociale zaken en volksgezondheid) zich nog geen oordeel gevormd. Voor dat dit gebeurt, zullen de in aanmer king komende organisaties van zieken huizen moeten worden gehoord. Dit heeft minister Van Rooy geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Lienden (soc.). De minister zegt dat bij de bepaling van het aantal bedden in de eerste plaats de eisen van de volksgezond- Drie jonge Hongaren zijn nauwelijks aan de dood ontsnapt, toen zij in een poging om aan het communistische regime te ontsnappen, bij het overschrijden van de grens tussen Oostenrijk en Hongarije op een mijn trapten. Istvan Varga, 17, Peter Riba, 19 en Mihaly Horvath, 20, uit het Hongaarse dorp Fertoeszentmiklos hadden deze regenachtige avond afgewacht, in de hoop dat de waakzaamheid langs de „dodengrens" dan minder zou zijn. De grens was sedert enige weken vrij rustig geweest, nadat de communis ten aan het begin van dit jaar enkele zwakke plaatsen gedicht hadden. Het drietal was goed en wel voorbij de prikkeldraadversperring en zou juist door een kanaal waden, toen Horvath op een mijn trapte. Hij raakte ernstig gewond aan beide benen. De ontploffing bracht het Hongaarse alarmapparaat in actie. Zoeklichten flitsten aan en het drietal werd onder vuur genomen. Zij slaagden er echter in de andere kant van het kanaal te bereiken. De schietpartij trok de aandacht van Valer Demeter, een Hongaarse vluch teling en vrijheidsvechter ten tijde van de Hongaarse opstand in 1956, die vlak bij de grens woont. Demeter snelde er heen en hielp de gewonde Horvath op Oostenrijks ge bied te komen. Luftwaffe naar Engeland De Sowjet-Unie heeft gisteren een beroep gedaan op de weste lijke grote drie, te voorkomen dat West-Duitsland „gevaarlijke mi litaire plannen" uitvoert en leger- bases in Spanje inricht. De West duitse ambassadeur in Moskou heeft een protestnota in ontvangst genomen, eveneens gericht tegen de bases in Spanje. Voorlopige verhoging van GSW-lonen In afwachting van een definitieve herziening van de lonen van werkne mers, die onder de voorwaarden van de sociale werkvoorzieningsregelin gen voor hand- en hoofdarbeiders werkzaam zijn, heeft de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid besloten in het kader van de huidige loonontwikkeling bij wij ze van een voorlopige maatregel een loonsverhoging toe te staan van 4 cent per uur voor handarbeiders en 1,92 per week voor hoofdarbeiders. Aan deze verhoging wordt terug werkende kracht verleend tot 4 ja nuari 1960. fk j 7_Vr/J \l» "v, i v r 111 Copyright P. 1. B. Boi 6 Coponhogo.), In de protestnota, overhandigd door de Russische onderminister van bui tenlandse zaken Valerian Zorin, wordt gesteld, dat „de Duits-Spaanse intri ges klaarblijkelijk ten doel hebben wrijving te veroorzaken tussen de partijen op de oost-west conferentie, het ondermijnen van de uit tien lan den bestaande ontwapeningsconferen tie en het ingewikkeld maken van het werk van de topconferentie". Met de onderhandelingen met Span je, aldus de protestnota waarvan radio Moskou een samenvatting gaf, over treedt West-Duitsland de geallieerde overeenkomsten inzake Duitsland, die bindend zijn voor elke Duitse rege ring en dientengevolge ook voor de regering van de federale republiek Duitsland. In Bonn werden de Russische aan tijgingen gekwalificeerd als inmen ging in binnenlandse aangelegenheden, die geheel passen in het kader van de Russische pogingen, de Duitse kwes tie te gebruiken om vóór de topcon ferentie een sfeer van onrust te scheppen. Het persbureau A.P. bericht uit Londen, dat Engeland heeft aangebo den een klein aantal leden van de Luftwaffe en Bundeswehr op Brits grondgebied op te leiden. Het aanbod zou een onderdeel zijn van het Britse streven naar integratie van de oplei- dingsgebieden, bases en de intendance diensten binnen de Navo. Gemeentesecretaris aangehouden Onder verdenking valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd is aan gehouden de 58-jarige J. H. van dt L. gemeentesecretaris van St. Odi lienberg (L.). Hij zou op betalings rollen tal van valse posten geplaatst hebben. Deze manipulaties zijn gedu rende een drietal jaren gepleegd en er is een aanzienlijk bedrag mee ge moeid. Van de L. wordt maandag voor de officier van justitie te Roer mond geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5