CHRISTELIJK Nederlands echtpaar brengt Grieks eiland in cultuur KONING— RICHARD Geen Nederlands CDU Europees parlement Een woord voor vandaag Classis Groningen erkent fout en verzuim Ds. P. Zandt viert morgen tachtigste verjaardag GUP 2 111 Evangelische opdracht gaat over landsgrenzen Het blad ..De Christelijk- Historische Nederlandervan donderdag 3 maart schenkt aan dacht aan de Europese verkie zingen en de gedachte om een soort Nederlandse CDU te vor men voor het Europese par- ing. politiek bezien, afwezig zijn in de ontwikkeling der Euro pese Economische Gemeenschap, toch is het goed er ons nu reeds mee bezig te houden. Immers de Europese verkiezin gen komen naderbij en verkiezin gen brengen politieke spanningen met zich. Om deze politieke span ningen met name in eigen kring in goede banen te leiden is het goed op tijd te trachten voorlich ting te geven. Deze voorlichting zal een drietal punten naar voren moeten doen treden en wel: 1. De ontwikkeling op het Euro pese vlak. 2. De techniek der verkiezingen- 3. Op welke wijze de C.H.U. aan deze verkiezingen denkt deel te ne- nog geen echt parlement, zoals wij dat kennen, bestaat. De in het EEG. verdrag gecreëerde volks vertegenwoordiging heeft alleen maar adviserende bevoegdheid. De Europese Commissie is wel een zeer belangrijk orgaan, doch geen Europese regering met de nodige bevoegdheden toegerust. De éénwording van West-Euro pa bevindt zich nog in een begin stadium. De eerste rechtstreekse verkie zingen zullen dan ook met dit alles rekening moeten houden. Een Europese kieswet zoals wij die nationaal kennen is dan ook niet voorhanden en zal voor deze eerste verkiezingen ook niet tot stand kunnen komen. De verkiezingen zullen dus in de deelnemende landen moeten wor den gehouden onder de nationaal bestaande kiesstelsels. Toch is een diepgaand onder zoek ingesteld naar de wijze waar op dit alles het beste zou kunnen verlopen. De Commissie Delhause heeft rapport uitgebracht en de verschillende facetten van een Europese verkiezing belidit. Eén der belangrijkste conclusies van dit rapport is, dat het huidi ge parlement aanmerkelijk zal moeten worden uitgebreid. Het huidige parlement telt 142 leden. Bij een rechtstreekse verkiezing in de zes deelnemende landen zou het kleine aantal voor ieder land afzonderlijk grote moeilijkheden opleveren en ook wel een beetje een ridicule indruk maken. Zou men bovendien nog het ad vies van de Commissie Delhause opvolgen, n.l. om een deel der le den door de nationale parlementen te doen aanwijzen, dan zouden de moeilijkheden nog groter worden. ■VEDER LAND heeft thans 14 le- t den die zitting hebben in het Europese parlement. Stel dat 1/3 door de Eerste en Tweede Kamer wordt aangewezen, dan wordt het aantal dat rechtstreeks zou worden verkozen zo kiein. dat het. mede gelet op de politieke samenstelling van ons volk. wel zeer grote moei lijkheden met zich zou brengen. Het voorstel is dan nu om het aantal te verdrievoudigen. Dus van 142 te brengen op 426 leden. O i. is dit een zeer juist en redelijk voorstel. Bovendien is dit aantal vertegenwoordigers, gelet op de miljo.nen-bevolking van West- Europa niet aan de hoge kant. Vergeleken met de volksvertegen woordigingen in Engeland. West- Duitsland en de Verenigde Staten van Amerika, eerder aan de klei ne kant. Voor deze uitbreiding is wijzi ging van het verdrag nodig. Het wil ons *chter voorkomen dat dit bij de deelnemende landen niet op bezwaren zal stuiten. Zou men nu het advies volgen van de Europese beweging in Ne derland om 1/3 van deze leden door de nationale parlementen te doen aanwijzen dan zouden er dus 284 leden rechtstreeks gekozen kunnen worden. Een redelijk aantal, n.l. 28 leden zouden dan door Neder land bij rechtstreekse verkiezingen kunnen worden afgevaardigd. In ieder geval is dit een aantal waarvoor een goede verkiezings campagne kan worden georgani seerd. Keren wij nu terug naar de C.H.U, dan. zou dus ook onze Unie. gelet op haar plaats in het Neder landse volk. enkele afgevaardigden kunnen kiezen. Een vraag die nog nader zal moeten worden bezien is: moet er ook voor de verkiezingen in Euro pees verband opkomstplicht voor de kiezers bestaan? Bij een verdere ontwikkeling in Europees verband gaan onze ge dachten er naar uit om deze te doen vervallen, mede gelet op de kiesstelsels in de deelnemende lan- Voor deze eerste verkiezingen zouden wij echter deze opkomst plicht als noodzakelijk willen hand haven indien dat mogelijk is. Wanneer nu in 1961 of 1962 deze verkiezingen zullen plaatsvinden, op welke wijze zal dan de C.H.U. hieraan deelnemen? Uiteraard is het standpunt dat wij hier weer geven niet een officieel besluit van de organen der Unie, al houden wij ons overtuigd hiermede de mening van een belangrijk deel der Unie A.R. partij, persoonlijk van oor deel, en wij citeren nu „Nederland se Gedachten" van 7 november 1959: „Dr. Berghuis meende per soonlijk. dat bij deze verkiezin gen, ook wanneer die in 1ste ins tantie, zoals verwacht mag wor den, nog in nationale schema's zullen plaatsvinden, een geza menlijk optreden van Rooms- Katholieke en reformatorische partijen niet alleen in een ge meenschappelijk verkiezings program, maar ook met een ge meenschappelijke candidaten- lijst, gelet op de politieke ver houdingen in Europa en de fei telijke samenwerking in het be staande Europese parlement met alleen ernstige overweging verdient, maar min of meer aangewezen is." Concreet komt het bovenstaande dus neer op de vorming van een C.D.U. in Nederland op het Euro pese vlak. Hoewel wij begrijpen dat op het Europese vlak zekere vormen van samenwerking met name in frac- tieverband nodig zullen zijn, gaat ons dit toch te ver. Wij zijn dan ook van oordeel dat de voorzitter der Unie, mr. Beer- nink, een voorzichtiger en juister standpunt formuleerde, toen hij verklaarde: dat volstaan zou moe ten worden met het verbinden der lijsten van de drie partijen. Dat houdt dus in: een eigen candidatenlijst met een eigen ver- kiezingsprogram. Uiteraard kan van te voren over leg worden gepleegd t.a.v. de in houd der verkiezingsprogramma's Ook in Europees verband stelt de Unie er prijs op een stuk eigen zelfstandigheid te bewaren, zij het dat zij een open oog heeft voor de diverse vragen die zich in dit verband betreffende de samenwer kingsvormen, voordoen. Onze Evangelische opdracht houdt geen halt bij de Nederland se grenzen. Zij vraagt van ons toetsing aan andere beginselen en de vraag in hoeverre bij bepaal de samenwerkingsvormen aan dit belijden op politiek terrein vorm en gedac'ite kan worden gegeven. Uitzending Wereldraad van Kerken (Van een onzer verslaggevers) „Wij bezitten één dochter en die is onlangs getrouwd. Toen hebben mijn vrouw en ik gezegd: we zijn weer met z'n tweeën, kunnen we nu misschien iets gaan doen in de hulpverlening aan onontwikkelde gebieden of zo? We hebben ons aangemeld bij de Wereldraad van Kerken en na enig overleg wees men ons een mogelijke taak aan; we gaan naar het eiland Kythera in Griekenland om te helpen dit ver droogde eiland weer in cultuur te brengen." Dit zegt de 52-jarige architect en wa terbouwkundige J. M. Koksma te Heem stede, die met z(jn echtgenote op het punt staat om naar Griekenland te ver trekken. Indien alles volgens de voor nemens verloopt, zullen de heer en me vrouw Koksma vijf jaar op het kale eiland Kythera bleven. Zij gaan niet een onbekende toekomst tegemoet want ze zijn er al eens wezen kijken. Daarvan kon de heer Koksma boeiend vertellen. Hij is vol verlangen het werk daar aan te pakken, hoewel hU ook nuchter genoeg is om op teleurstel lingen voorbereid te zijn. Niet altijd was Kythera een onvrucht baar gebied. Volgens de Griekse mytho logie zou op dit eiland Aphrodite, de godin der vruchtbaarheid, geboren zijn. Inderdaad is het vroeger een heerlijk land geweest, een geliefkoosd oord. waar jonggetrouwde paartjes op huwelijksreis heen gingen. Een restant van dit paradij selijk gebied treft men op enkele plaat sen bij de kust aan. Op die plaatsen staan nog bomen: de rest van het eiland is ontbost Stel u voor de provincie Utrecht zo groot is Kythera ongeveer met alleen de stad Utrecht als boomrijke oase en het overige deel van het gewest kaal. Hier rondgaande vindt men telkens overblijfselen van landbouwbedrijven. Ze werden verlaten toen er geen water meer was. Het eenmaal zo welvarende eiland is nu een woestenij, een steenachtig stuk je land in de Middellandse zee tussen Kreta en de Peloponnesus. Het ls duidelijk dat de eerste en voor naamste taak van de heer Koksma ligt op het gebied van de irrigatie. Hoe kun de vervallen waterkeringen hersteld jaarde kerkvorst een vorst is hij ze ker op het eiland! gaf er blijk van, dat hij moderne denkbeelden aangaande de cultuurtechnische verbetering van het land heeft. De goede wil is wel aanwezig, ook bij de regering van Griekenland, die echter voor onmogelijke taken staat. Gelukkig dat de grieks-orthodoxe kerk, die zich tot voor kort alleen maar met liturgische zaken bemoeide en weinig belangstel ling toonde voor het welzijn van het land, aan het ontwaken is. Het werd tijd. Want het gezag van de priester neemt af. Men kan de vraag stellen of het op de weg ligt van de Wereldraad om agra rische en technische hulpverleningsteams uit te zenden. Is dat nu arbeid van gees- i tclijke aard? Antwoord: ja. De teams Kerken wel agrarische deskundigen uit j evMMlieverkJndi^e niet bezhTt^hojf naargoudgebieden, maar geen techniek Slt De heer Koksma is de eerste, die als energie beschikken, want behalve voor vissers biedt het land geen middelen van Novum Eindelijk komt bij Petrus het hoge woord er uit. Er is nu zo veel gesproken in gelijkenissen: de verloren zoon, de onrecht vaardige rechter, de Farizeeër en de tollenaar en daartussen door heeft zich nog de geschiedenis met de rijke jongeling afgespeeld nu wil hij wel eens duidelijke taal en hij zegt: „Zie, wij hebben het onze prijsgeggeven en zijn U gevolgd!" De vraag wordt niet uitgesproken maar is wel duidelijk: ,Wat zal nu ons loon zijn?" Jezus geeft hem antwoord en ook dat laat aan duidelijkheid niets te wensen over: „Er is niemand die huis of vrouw of broeder of ouders of kinderen heeft prijsgegeven m het Ko ninkrijk Gods, of hij zal vele malen meer ontvangen in deze tijd en in de toekomende tijd het eeuwige leven." Een dubbele beloning dus: in dit leven wordt het prijsge- gevene dubbel en dwars vergoed; en straks wacht de chris ten het eeuwig zalig leven. Dat laatste ja, daar geloven we wel in en soms is het ons tot troost. Maar dat eerste, dat dubbel en dwars vergoed krij gen in dit leven Dat „vergoed krijgen" staat als het ware in een rekenkundige verhouding tot het „prijsgeven om het Koninkrijk Gods" kan het soms zijn dat we zo weinig van die vergoeding mer ken omdat we zo weinig prijsgeven? VOOR EEN TACHTIGJARIGE zodanig wordt uitgezonden. H(j denkt een jaar nodig te hebben aleer hij een plan klaar heeft. De bevolking zelf toonde zich bij de kennismaking wel enthousiast, maar die geestdrift zal vermoedelijk niet van lan ge duur zijn, omdat men niet aanstonds heer J. Akkerman te Ioannina, westelijk den. Maar wel kunnen zjj door hun da gelijkse onbaatzuchtige arbeid zelf een levende verkondiging van het evangelie zijn. In Griekenland werken reeds twee Nederlandse teams: het echtpaar Blan- kers te Pharacla, mej. J. Hommes een paar weken resultaten ziet. Gelukkig kan de heer Koksma re kenen op de volle steun van bisschop Me- letios, de 75-jarige metropoliet van Ky thera, die er reeds lang bij de Wereld raad op heeft aangedrongen om hem technische hulp te verschaffen. De be- Griekenland; zij maken deel uit grotere groep helpers uit diverse landen. Alle Nederlanders worden uitgezonden door de stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen, waarvan dr. E. Emmen voorzitter en mr. R. W Kijlstra secretaris is. Ook in Zuid-Italië werkt een team. De toenadering tussen de Geref. kerken T"NE classis Groningen van de Gereformeerde kerken (synodaal) heeft de schorsingen, in 1944 gedaan, behandeld en een brief gezonden aan de ker- worden en op welke wijze is het mogeiyk keraden in de classis met, zoals wordt geschreven, „het oog op een eventueel waterbassins aan te leggen? Want er valt door u te voeren gesprek met onze vrijgemaakte broeders". De brief is verder gezonden aan de particuliere en generale synode, omdat vroegere synodes zich eveneens met deze schorsingen hebben bezig gehouden. Een afschrift van de brief is gestuurd, voor zover mogelijk, aan hen, die des tijds door de classis zijn geschorst. TEN karakteristieke figuur in onze bslistheid. Hij is sinds lang een ver- Nederlandse volksgemeenschap, trouwde en geziene figuur in ons po- even karakteristiek als de politieke litieke leven en in onze volksverte- partij voor welke hij, nu reeds bijna genwoordiging. vijfendertig jaren, deel uitmaakt van Die volksvertegenwoordiging is naar onze Tweede Kamer, mag morgen haar aard een weerspiegeling 5 tachtig jaar worden. volk in zijn zo verscheiden samen- Het is ds. P. Zandt. Nog niet zolang stelling. In deze weerspiegeling va\ geleden hebben wij van hem in krant een „getekend portret'' gepu bliceerd, en wel vorig jaar bij de na dering van de verkiezingen. Het ont slaat ons niet van onze plicht, trou- ons volk mag de partij van ds. Zandt, de Staatkundig-Gereformeerde, niet ontbreken, en van deze typisch Ne derlandse partijgroepering is ds. Zandt de typische representant, daar- aangename, ook vandaag bij het volle vertrouwen genietende allen die de door haar beleden voldoende regen op Kythera eiland opnieuw in staat van vruchtbaar heid te brengen. Vervolgens zullen er ontelbare bomen geplant moeten worden. Daarna komt de bebouwing van het land aan de orde, natuurlijk met gebruikmaking van mo derne middelen. Ten slotte zullen er hui zen moeten komen, niet alleen voor de genen, die zich in de landbouw gaan vestigen, maar ook voor de verpauperde bevolking van de in het binnenland ge legen nederzettingen. Eens telde Kythe ra 20.000 inwoners. Vandaag zijn er nog 5000. Velen emigreerden, toen het eiland in verval raakte. En ook heden trekken alle jongeren weg die over een beetje Sinds 1925 in T weede Kamer Ds. P. Zandt, voorzitter van de 3 leden tellende Tweede Kamer-fractie van de Staatkundig Gereformeerde' Partij en een van de oudste twee ka merleden, viert morgen zijn tachtigste verjaardag. Hij is in de Staten-Gene-1 raai een opvallende persoonlijkheid, en ondanks zijn kleine fractie, een lid, dat steeds de aandacht krijgt van de kamerleden. Eenmaal heeft ds. Zandt, als oudste lid in jaren, de voorzitters hamer in de Tweede Kamer gehan teerd. Ds. P. Zandt werd op 6 maart 1880 te Stedum geboren en bezocht het gym nasium te Kampen, waarna hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie studeerde. In 1905 werd hij kandidaat in Zeeland.Hij aanvaardde op 20 april 1906 het predikambt bij de herv. ge meente van Kamperveen. In 1909 vertrok hij naar Loon op Zand. welke standplaats hij in 1910 met IJs- selmuiden verwisselde. In 1915 werd ds Zandt predikant te Ede en 4 jaar later deed hij zijn intrede m zijn laat ste gemeente: Delft. In 1925 verkreeg hij eervol ontslag met Kamer van de Staten-Generaal, in hij zitting nam voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. Na het overlij den van ds. G. H. Kersten werd ds. Zandt voorzitter van deze partij en te vens werd hij belast met de leiding van de fractie in de Tweede Kamer. Hij is ook lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en hoofdredacteur van het weekblad „De Banier". Zandt is ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Austerlitz (toe2.): K. Blei. vic. te Utrecht. Bedankt voor Waddinxveen: H. N. Hensbergen te Renkum. Aangenomen naar Goudriaan-Ottoland: H. Binnekamp kand. te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen: M. Blok te „Men had toch niet op deze wijze mogen schorsen De classis schrijft, dat de schorsin gen op een ander niveau liggen dan telkens ten onrechte is verweten De kern van de zaak was, dat de clas sis de plicht had iemand, die als ambtsdrager de eenheid van de Ge ref. kerk in gevaar bracht, buiten zijn ambt te stellen. Dit was nodig om hem niet langer als kerkeraadslid de gelegenheid te laten tot scheurmaking (d.i. verbreking der eenheid van df Geref. kerk). Hoewel de schorsing van de predi kanten Van D*v en De Keizer ten volle was verantwoord, is de classis toch bereid met hen een gesprek te beginnen over de hereniging. „Om dat", aldus de brief, „naar het oor deel der liefde ook deze broeders te houden zijn voor mannen, die bedoeld hebben reformatie te bewerken." De brief vervolgt dan: VERZUIM Van de schorsingen der andere ambtsdragers kunnen wij niet ver klaren, Jat zij ten volle verant woord waren. Zeker, deze schor singen waren volgens de notulen duidelijk bedoeld als voorlopig, maar dit heeft men niet in de officiële mededeling opgenomen. Men heeft ook nagelaten mee te delen, dat dit geschied was om tijd te hebben voer Prof. Ketelaar in de Onderwijsraad Met ingang van 18 februar i 1960 is be noemd tot lid van de Onderwijsraad, met bepaling, dat hij zitting zal hebben in de afdeling hoger onderwijs professor dr. J A A. Ketelaar, hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam .wonende aldaar. 67 Dat gaat te ver. onbeschaamde! riep Richard, woedend om de bevelende toon die de ander begon aan te nemen. U bent arts en niet onze raadsman! Zo dus vergeldt een beroemd vorst een wel daad die hij heeft ontvangen? vroeg de geneesheer, eindelijk zijn stem luider verheffend, maar wat be let mij dan overal waar ik kom in legerkam pen en steden te vertellen dat Richard wel een dapper, doch niet minder een ondankbaar man is. Overal verkondigt men uw moed, doch lang zal het niet duren of men zal ook schande over u spreken. Wie geeft u het recht zo tegen mij te spreken, ongelovige? schoot Richard uit. Bent SIR WALTER SCOTT Sla toe. zei de Hakim rustig, uw eigen daad zal uw schande nog sneller verspreiden dan mijn woorden ooit zullen vermogen. Richard keerde zich om, liep driftig door de tent heen en weer en sprak heftig: Ondankbaar en niet edelmoedig? Even goed mocht men mij laf en onge lovig noemen. Hakim, u hebt woorden gesproken die mij voor een voldongen feit stellen. Liever had ik u al mijn kroonjuwelen geschonken, doch nu u dit zegt kan ik niet weigeren wat gij mij vraagt. Goed. neem de Schot onder uw bescherming. De bewaker zal hem u tegen dit bevelschrift uitleveren. Hij nam een stuk perkament, schreef er inder haast een paar woorden op en stak het de genees heer toe: Gebruik hem als slaaf en neem hem met u mee, doch zorg er voor dat hij nooit meer onder mijn ogen komt. Wat dit laatste betreft, daar kan niets mij van afbrengen. Zijn misdaden zijn te groot om nog ooit vergeven te worden, zodat ik al meer doe dan mij lief ir Is er nu nog iets. zijn? De goedheid van de koning heeft mijn kelk tot de rand gevuld, antwoordde de Arabier. Uw goed heid was overvloedig als de fontein die voor de kin deren Israëli in de woestijn opsprong uit de rots. Maar niet voordat men er hard had op ge klopt, lachte Richard goedmoedig, ik wenste dat ik iets wist om u genoegen te doen iets dat ik u even vrijwillig kon schenken als een natuurlijke fon tein haar water. Laat mij uw hand aanraken, zei de wijze, op dat ik mij later, indien nodig, op uw belofte kan be roepen. Gij hebt er mijn hand en mijn handschoen op, antwoordde Richard, alles wat u vraagt zal u ver gund worden, zolang u tenminste niet nog eens komt om het leven van een veroordeelde te vragen. Mogen uw dagen vermenigvuldigd worden, besloot de Hakim en na een diepe buiging verliet hij de tent. Richard staarde hem na, half tevreden en half grimmig en niet goed wetend of hij al dan niet juist had gehandeld. In zijn overpeinzingen werd hij echter gestoord door de komst van de Vaux, op de voet gevolgd door de woeste gestalte van de kluize naar van Engaddi. die in zijn kleed van geitenpels zijn intrede deed. zonder zich te hebben laten aandienen, doch ook zonder dat iemand het waagde hem tegen te houden. Zonder op zijn tegenwoordig heid acht te slaan, wendde de koning zich tot de Vaux en riep: Sir Thomas de Vaux, Lord van Lanercorst en Gilsland, neemt trompet en heraut met u mee en begeef u naar de tent van Aartshertog Leopold van Oostenrijk. Het uur daarvoor is bij uitstek geschikt, want veel volk zal zich daar ophouden, aangezien het zwijn zijn ontbijt neemt voordat hij naar de mis gaat. Treed bij hem binnen met zo weinig mogelijk eerbied en beschuldig hem, in naam van Richard, dat hij met eigen hand of met de hulp van een tra want de banier van Engeland heeft gestolen. Eis van hem dat deze banier binnen het uur met alle ver schuldigde eerbied zal worden teruggebracht, terwijl al zijn baronnen daarbij moeten aanwezig zijn, met ontbloot hoofd en voorzien van alle eretekens. Bo vendien eisen wij dat hij zijn eigen banier ten te- Ren van diefstal ondersteboven plant en dat hij ons een lans brengt, beplant met net nog bloedende hoofd van hem die in deze lage onderneming zijn voornaamste raadsman of helper is geweest. Zeg hem dat wij hem. als hij dit alles nakomt, zijn sno de daad zullen vergeven, daartoe gedwongen door de belofte die wij voor het welzijn van het Heilig Land hebben afgelegd. En wat, vroeg de Vaux, als de hertog van Oostenrijk ontkent in deze zaak de hand in het spel te hebben" Zeg hem. riep Richard, dat wij het tegendeel zullen bewijzen door hem te bevechten, ook al laat hij zich dekken door twee van zijn moedigste strij ders. Ridderlijk zullen wij het bewijs leveren, te voet of te paard, in de woestijn of in het veld, op plaats en tijd en met wapens die hij zelf mag kie- Denk aan de vrede Gods en aan de kerk, My- lord, zei de Baron, denk aan uw woord van ridder Denkt u maar aan gehoorzaamheid, antwoord de Richard heftig. De vrede der kerk! Wie stoort zich daar nog aan. vraag ik u? De vrede van de kerk betekent de oorlog met de Saracenen en nu de vorsten een wapenstilstand sloten, houdt die op. Ziet u niet hoe al die vorsten slechts een persoon lijk doel nastreven? Maar dan heb ik mijn doel ook, ik bedoel mijn eer. Wordt vervolgd een gesprek. Dit was een ernstig verzuim. Er waren ouderlingen van wie in de kerkeraad van Groningen reeds eerder verklaard was, dat zij schor- singswaardig waren, maar toen alles werd saamgetrokken op de weige ring om de daad van ds. Van Dijk af te keuren had de kerkeraad een min der duidelijke breuklijn getrokken. Toen deze aangelegenheid door Hoogkerk op de classis kwam en gesproken werd, dat de weigering om het optreden van ds. Van Dijk en ds. Keizer af te keuren een schis matieke daad was, heeft men te wei nig rekening gehouden met het feit. dat door een schorsing ook broeders getroffen konden worden, die geen scheuring wilden. Daarom had men al de betrokkenen gelegenheid moe ten geven om gehoord te worden. Wij betreuren dit als een fout van de classis. Hoezeer op dit moment een massale ui: treding uit het kerkver band drêigdemen had toch niet mogen schorsen op deze wijze. Intussen betekent dit allerminst dat wij de afscheidingsdaad van de geschorsten kunnen goedkeuren. Zij hadden evenals één hunner deed een beroep behoren te doen op de Part. Synode." In de brief wordt nog opgemerkt, dat, wat de schorsingen in 1944 be treft, de oude K.O. geen ordemaatre gel kende, waardoor iemand tijdelijk van het waarnemen van zijn ambt ontheven kon worden. In de nieu we K. O. staat dit in art 112. Toen de schorsing de vrijgemaak te broeders trof, hebben zij de woor den artikel 80 (oude K.O.) met hun volle inhoud geladen. „En", vervolgt de brief, „dan zal ieder toegeven, dat ze veel te zwaar zijn." De classis heeft toen gehandeld als met censuur over kerkleden. Heeft iemand ruzie met zijn vrienden en er is nog geen voorziening, dan wordt hij voorlopig tijdelijk van het Avond maal afgehouden op grond van het zesde gebod. Zegt de Schrift niet: wie zijn broe der haat is een doodslager? De van het Avondmaal afgehoudene is in ji ridische zin echter geen moordenaa: „Intussen", aldus de brief van de classis Groningen, „heeft deze zaak ons er de ogen voor geopend, dat er een nieuwe K.O. moest komen." Adverte 40 MILLIOEN DIEREN een woord te schrijven. een welbesteed leven, waarin men van ons volk. deze hoge leeftijd bereiken mag. En De partij van ds. Zandt neemt ook in het is een bijzondere zegen temeer, ons volksleven een bescheiden plaats wanneer men dan mag terugzien op in, maar het is een eigen plaats. En een welbesteed leven, wanneer men zij Iaat geen onzer in het ongewisse nimmer geschroomd heeft voor zijn omtrent hetgeen zij vóórstaat. het voorrecht hebben, nader met hem voor wie in de goede gunst van God in aanraking te komen, Ieren hem de dag van morgen een zo bijzondere kennen als een vriendelijke persoon- worden mag. lijkheid. Maar aan zijn vriendelijk- Het is alleszins een vermelding heid weet hij te paren een duidelijke waard. HET WONDERLIJKE CONFLICT FR dreigt in Nederland, zoals wij loonsverhoging van doorberekening reeds schreven, een ernstig con- geen sprake zou kunnen zijn. flict. Een conflict, dat wij na de oor- Niettegenstaande al deze feiten log in ons land in deze omvang nog blijven de aannemers zich nu beroe- niet hebben gekend. Maar het is bo- pen op de clausule, die indertijd op vendien een wonderlijk conflict. We initiatief van minister Witte in de hebben op het oog de staking die te- bouwcontracten is opgenomen en gen maandag voor de bouwvakken waarin is bepaald, dat in de aanne- is aangekondigd. mingssommen geen bedrag zou wor- Wonderlijk is het conflict, omdat den opgenomen om zich te dekken werkgevers en werknemers in het tegen het risico van een eventuele bouwbedrijf het enerzijds volkomen toekomstige loonsverhoging, eens zijn geworden over de verbete- Dit is een zaak van de aannemers, ring van de lonen en andere arbeids- een zaak die zij zullen hebben te re- voorwaarden, maar de werknemers- gelen met de regering. Maar het is organisaties anderzijds de middelen onjuist, en hier ligt de kern van het toch uitgeput achten om langs nor- dreigende conflict, wanneer de werk- male weg het recht van de arbeider nemers zouden moeten opdraaien te kunnen realiseren. voor de gevolgen van dit vasthouden Er dreigt een groot conflict, en aan het standpunt van doorbereke- wel om redenen die buiten het be- ning. reik van de werknemersorganisaties Wii willen de bewering van de aan liggen. De aannemers stellen de eis, nemers, dat voor de lopende werken dat zij de verhoging van de lonen de produktiviteitsstijging reeds is op de lopende werken in de prijzen doorgegeven aan de opdrachtgevers mogen doorberekenen. Dit is echter in de vorm van lagere aannemings in strijd met de beginselen van de sommen, niet aantasten. Evenmin gedifferentieerde loonpolitiek van willen we ons verdiepen in de bewe- onze regering, waarbij immers is be- ring, dat daarom voor de lopende paald dat loonsverhogingen niet in werken de produktiviteitsstijging niet de prijzen mogen worden doorbere- nog eens kan worden uitbetaald, en kend. De aannemers kunnen hiervan nu aan de werknemers. Hogere Io- al meer dan een half jaar op de hoog- nen zouden hier om economische re- te zijn. Bovendien zijn de aannemers- denen doorberekening noodzakelijk organisaties in Nederland aangeslo- maken. ten bij de centrale werkgeversorga- Maar wel vragen wij van de aanne- nisaties, die zich, mede namens de mers het uiterste te ondernemen om aannemersorganisaties, akkoord ver- te voorkomen, dat de werknemers klaard hebben met deze regel van de het slachtoffer worden van de econo- loonpolitiek. Ruim vier maanden ge- mische moeilijkheden, waarin de leden hebben de werknemers hun aannemers zich hebben laten te- verzoek om loonsverhoging reeds in- rechtkomen. gediend en bijna gelijktijdig heeft Dit ter voorkoming van een won de regering toen de aannemers nog derlijk conflict, eens afzonderlijk laten weten, dat bij SPAREN LEREN STERVEN IEDER JAAR, 36 MILLIOEN voor de kleur stoffen, cosmetica, specialité's, bloembol len èn de oorlogsindustrie WEG met de internationale misdaad, die „VIVISECTIE" heet! T\E secretaris van de Nederlandse of zo men wil: aan bezitsvorming spaarbankbond, dr. J. Buning, toe zijn. Juist tot hen willen toch heeft in het laatste nummer van het ook de spaarbanken zich richten. Zij „Vakblad voor Nederlandse spaar- zijn ervan overtuigd een sociale taak banken" in een uitvoerig artikel zijn te vervullen, waarin zij menen zich bedenkingen uiteen gezet tegen een te onderscheiden van andere banken, algemene spaarpremiëring. Hij geeft maar dan moet het vreemd aan doen daarin uiting aan de reserve, die zijn als zij zich tegen een bij uitstek so- bondsbestuur heeft tegen de plannen ciale spaarregeling verzetten, van de regering om te komen tot be- Naar onze mening zal juist de algc- zitsvorming door bevordering (door mene spaarregeling velen over de middel van premiëring) van het spa- drempel van de spaarbank kunnen ren. brengen. Mogelijk geeft dit de spaar- Nu willen wij graag voorop stellen, banken veel extra werk, maar zij dat wij behalve deze premiëring nog zullen dit er voor over moeten heb- andere mogelijkheden tot bevorde- ben, willen zij hun goede naam als ring van het sparen zien. In de eerste sociale instellingen behouden, plaats is het van belang en we ge- Tegen de Jeugdspaarwet hebben de ven dr. Buning dat gaarne toe dat spaarbanken zich niet verzet, omdat het spaarklimaat wordt verbeterd ZÜ de pedagogische waarde ervan door de geldontwaarding aan strakke erkennen. De ambtenarenspaarwet banden te leggen. Daarnaast is er nog hebben zij aanvaard, omdat zij er be- plaats voor fiscale maatregelen die grip voor hebben dat de overheid het sparen zouden kunnen bevorde als werkgeefster niet achter kan ren. blijven bij andere grote werkgevers. Dr. Buning moet echter niet verge Welnu, met gelijke argumentatie ten, dat de algemene spaarregeling zouden zij de algemene spaarwet die de regering voor ogen staat, in de kunnen accepteren, eerste plaats de aandacht moet vra- Niet alleen de jongeren moeten im- gen van hen die nog niet aan sparen mers leren sparen, voor vele volwas senen geldt hetzelfde. Anti-Vivisectie-Stichting Corn, de Wittlaan 45, Den Haag Telefoon 555777 - Giro 11322 de chr kleuterscholen gehouden1 worden De olaats is het conferentieoord „Woudschoten", Zeist De conferentie begint dinsdag na pa sen des morgens om 11 uur en eindigt I donderdag d.a.v., des morgens na het ontbijt. 1 Stop met kneedbaar van Ceta-lieve

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2