sfe GEORGE de sigaar vol fijne trekjes ^a£a 21 et. Gillette ffterfi |)aobIa5 Middenstand zoekt spaarzame jongeren Nederland heeft bekwame leiders Waarde van beroep arts Da's pas scheren... Algerijnse probleem nog lang niet opgelost Stijging melkproduktie is onverantwoord Belgen protesteren bij Britse regering Bijbetaling kosten huisarts en apotheker niet nadelig 5 JeVolltsL rani schrijft over het Centraal Econo mlsch Plan 1960: De betrekkelijkheid van prognoses wordt •eherp en direct getekend door de werkelijke uitkomsten van het voorgaande jaar. Zo verwachtte het Centraal Planbureau voor 1959 een gemiddeld werklozental van 97.000. Het werden er 78.000. De betalingsbalans 1959 zou met een lager overschot (1,25 mil jard) sluiten dan die van 1958. Het werd •en stijging tot 1,8 miljard. Zo zijn er, voor wie zoekt, naast juiste proeven nog wel enkele detail-afwijkingen te constateren. Het belang van het Centrale Plan ligt echtct niet zozeer in de minutieuze aansluiting van prognose aan de werkelijkheid. Dat ligt veeleer in het aangeven van de trend, die de conjunctuur waarschijnlijk zal vertonen. In die grove benadering van de economische naaste toekomst vindt deze arbeid van het Centraal Bureau vooral zijn verdienste. Nederland mag daarom op het Centraal Plan 1960 niet blindvaren. Het moet uitsluitend beschouwd worden als een soort economisch weerbericht. De Bilt heeft ook niet altijd geljjk, maar we zouden ze toch niet graag CHRISTEl.il» NATIONAAL DAGBLAD Na zes spaar- en stadiejaren met eigen kapitaaltje in eigen bedrijf lidmaatschap van een P.B.O.-orga- nlsatie over heel de Unie ver- pUcht moet worden gesteld: Wij zijn tegen dwang om tot nieuwe be drijfschappen te komen. Althans in dit sta dium. Onze gedachten gaan in een heel andere richting. Wjj zouden willen, dat er een serieus en objectief, ja voora' objectief onderzoek wordt ingesteld naar vraag: boe komt het, dat de P.B.O. de mensen niet overtuigt? Waaraan ligt het, dat zij maar moeilijk wil wortelen? En dan moet dat onderzoek zich toespit sen op bepaalde punten. Zien de mensen de betekenis van hun P.B.O. als een stimulering van hun bedrijf? Vervreemden de toporganen van het 1 en worden zij eigengereide, bureaucratische machten? Ontwikkelt zich in de P.B.O. een ondemocratisch element, met praktisch een te grote macht van bestuur, voorzitter en bureau? Komt het groepsegoïsme soms op een bedenkelijke manier tot uiting? Wanneer zulke vragen eerlijk worden be antwoord na een grondig en objectief onder zoek, dan eerst is er een basis om te praten over een verdere ontwikkeling van de P.B.O. Woensdagmorgen is onder de gemeen te Echt in Limburg een personenauto in botsing gekomen met een trailer uit Reuver. In de personenauto zat de drieëndertigjarige mevrouw Vergoossen uit Echt' die haar z tje naar school bracht. Op de krui sing van de rijksweg, zag zij de trailer te laat en beide wagens vlogen op elkaar. Het portier vap de personenauto sloeg open en mevrouw Vergoossen kwam voor de wielen van de trailer terecht. Zij was op slag dood. Haar enig zoontje bleef ongedeerd. Oplossing voor probleem van opvolging fJET opvolgingsvraagstuk in de ■middenstand is alleen op te los sen met „een groep jonge mensen, die dwars tegen de tijdgeest terugkeert naar de spaarzame, op ophouw en toekomst gerichte levenswijze van hun grootvaders". Dit zei de heer H. Post, directeur van het algemeen waarborgfonds voor de middenstand, toen hij gisteren op de voorjaarsbeurs in Utrecht zijn plan, dat een einde moet maken aan het op volgingsprobleem, uit de doeken deed. fonds voor de middenstand te worden gesteld. Dit fonds wordt gecombineerd met een opleiding tot ondernemer. Zes jaar lang sparen de deelnemers zeshonderd gulden per jaar. Zij moeten een opleiding op mulo-niveau hebben genoten en in het bezit zijn van de ge wenste diploma's voor de branche van hun keuze. Tijdens de zes „spaarjaren moeten de jonge middenstanders onder- Vandaag sloot het twaalfde inter nationale congres voor wetenschap pelijke bedrijfsvoering (CIOS), dat op 22 februari is begonnen en dat te Sydney en Melbourne werd gehou den. Tijdens dit congres is Neder land genoemd als één der landen waar managers snel de moderne ef- ficiencytechnieken weten toe te pas Dit was de mening van prof. John B. Shallenberger, een Amerikaans be drijfsvoering-specialist. die in opdracht van hot CIOS rapport uitbracht over zijn onderzoek naar de toepassing der moderne bedrijfswetenschappen ii landen. Prof. Shallenberger. die studeerde an de Harvard graduate school of bu siness administration, voorspelt vooi Nederland een stijgende levensstan daard, dank zij de toenemende be kwaamheid van de leiders in handel, industrie en overheid in ons land. Hij schrijft dit voor een deel toe aan „het goede werk van het Nederlands insti tuut voor efficiency (Nivé) en de daar- aangesloten verenigingen, die de gedachte van wetenschappelijke be drijfsvoering, zowel bij bedrijfsleven ls bij overheid weten te stimule- Hij grondt zijn mening op Interviews hier te lande en daarnaast op informa ties over, de leiding van Nederlandse ondernemingen, die hij bij buurlanden Advertentie 237) Alhoewel reeds veel eerder In proefneming of ervaring v de geschiedenis opzienbarende genees- de geneeskunde niet kundige prestaties zjjn verricht, wordt mocht worden toegepast. Een moder- toch de Griek Hippocrates, die om streeks 460 v. Chr op het eiland K«,s werd geboren, als de vader van de ge neeskunde aangeduid. Niet alleen uitspraak uit de vijfde Chr. kunnen we ons moeilijk voor- Ook de vallende ziekte, die in die dankt hfj deze eretitel aan het feit, dagen aan de toorn met vrjj grote zekerheid verschillende bijgeloof ontrukt, want hij schreef als echt heeft kunnen aanwijzen, i óók aan de omstandigheid dat hjj de eerste Is geweest, die bijgeloof van haar toe aan natuurlijke oorzaken, in zelf gelegen. De hoge zedelijke waarde, die Hip wetenschap heeft gescheiden, evenals pocrates aan het beroep van de arts de ambten van priester en geneesheer. Zijn geschriften ade men de geest van nauwgezette neming en kenmer ken een zuiver wetenschappelijke Instelling, waarbij geen plaats wordt vrijgelaten voor filo. sofische theorieën of priesterlijke dog ma's, die voor de arts i als oogkleppen werkten moet eerlijk worden toegegev» vaak een beletsel voor de ontwikke TOCH IS HET ZO! toekende, spreekt ons in bijzondere mate aan, en het pleit voor de opvat tingen van die tijd cn voor de perioden die daarop volgden, dat talloos vele ge neraties van dokto ren sinds de dagen van Hippocrates el kaar het ambt en de volmacht hebben ling 1 die dagen overgereikt door het afleggen bet artseneed, zoals deze 2400 jaar geleden door de vader van de ge ieeskunde werd opgesteld. Uw huisarts, die in m de geneeskunde zijn geweest, het jaar 1960 uw kamer binnentreedt, zijn oudere collega, de filosoof heeft dezelfde woorden gebezigd, die afkomstig de leer Hippocrates duizenden jaren geleden i de vier onvergankelijke elemen- formuleerde. welke deze leer zonder aanzien des persoons niet alleen In de geneeskunde, maar van de tafel met de uitspraak dat een op allerlei terreinen, zoals bijv. in de dergelijke theorie door geen enkele landbouw. nemerscursussen volgen en na afloop ont vangen zij een premie van 50 pet (inclu sief jeugdspaarrente). Voor deze premie moeten overheid en bedrijfsorganisaties samen zorgen. Het goede bout Slaagt het plan dan ontstaat er aldus de heer Post allengs een groep van jonge mensen, die een behoorlijke ondernemersopleiding heeft genoten ei die bovendien over een eigen begin kapitaaltje van rond f 6000 voor di stichting of overneming van een be drijf beschikt. Waarborgfondsen zouden met de ir sen, die door hun spaarzaamheid en gedegen opleiding bewezen hebben het goede hout te zijn gesneden" met 3 veel vertrouwen in zee kunnen gaan. Het bestuur van het perspectieffonds dient gevormd te worden door de jonge middenstanders zelf. Deskundige midden standers zouden hun toekomstige collega' kunnen adviseren De uitvoering van d spaarregeling kan aldus de heer Post worden toevertrouwd aan de Neder- landsche Middenstandsbank N.V. Door dit plan kan volgens de In leider een eind komen aan de standigheid dat er bij de jongeren te weinig belangstelling bestaat voor het middenstandsbedrijf en ook kan waar die belangstelling wel is ge schaafd worden aan het tekort aan kijk op het ondernemerschap, aan voldoende ondernemerskennis en het veel voorkomende gebrek kapitaal. Een duizend vreemdelingen poli tieke vluchtelingen die bekend staan om hun heftig anti-communistische opvattin gen zullen tijdens het verblijf van premier Chroesjtsjef in Frankrijk van het vasteland naar Corsica worden overge bracht waar zij tot 29 maart zullen blijven. Dit is een onderdeel van de grootscheepse veiligheidsmaatregelen van de politie. Advertentie Onzuiver bloed oorzaak van Rhenmatische Pijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloei en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. Daórom wacht er niet mee. Begin de weldadige Kruschenkuur liever vandaag dan morgen. Kruschen spoort Uw bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die worden als 't ware ver jongd en herkrijgen zo de kracht, om onzuiverheden uit het bloed te jagen en daarmee de oorzaak van Uw pijnen te verdrijven. wérkelijk glad en bovendien dat heerlijk frisse, schone gevoel. Probeer het morgen ookl Blauwe het beste resultaat: Gillette scheercrème De Gaulle in Constantine Leger moet eerst overwinning voltooien President De Gaulle is gisteren in het geheim aangekomen in Al gerije voor een militaire inspectie reis. Hij heeft verklaard dat het nog een lange tijd kan duren voor dat het Algerijnse probleem is opgelost. Tegenover Franse officieren in Constantine zei De Gaulle: Het Algerijnse probleem kan pas na een Franse overwinning worden opge lost. Frankrijk moet in Algerije blijven, maar de vorm zal van de Algerijnen zelf afhangen. Ik weet niet welke vorm Algerije zal kiezen, maar het zal kiezen voor Frankrijk, voor een samengaan mei Frankrijk: dat is gezond verstand. Met de militaire acties zijn we op de goede weg, aldus De Gaulle. Het succes wordt groter, maar is nog niet algeheel. Ons leger moet definitief de overwinning behalen. Alles hangt daarvan af. Voorts merkte de president op dat Algerije niet het enige vraagstuk is waarvoor Frankrijk zich gesteld ziet. Frankrijk is een wereldmogendheid, aldus De Gaulle. Het heft zich omhoog. Het zal een plaats hernemen die het waardig is. Dit herstel gaat pas be ginnen. Ik moet rekening houden met het geheel. Dat betekent, heel Frank- naar binnen en naar buiten. Zweden schenkt kostbare boeken Het Zweedse instituut voor culturele uitwisseling met het buitenland heeft een kostbare verzameling Zweedse boe ken op het gebied van literatuur, kunst, cultuur enz. aangeboden aan de univer siteitsbibliotheek van Amsterdam. Gisteren werd dit geschenk door de ambassadeur van Zweden, S. W. Dahl- man, aan de bibliothecaris aangeboden in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten. Mej. dr. F. S. .de Vrieze. wetenschappelijk ambtenaar aan de bi bliotheek, gaf een overzicht van de ge schiedenis en de betekenis van de Bi- (bliotheca Svedica, die in de universi teitsbibliotheek ondergebracht is en waarvan de genoemde verzameling deel zal uitmaken. Minister Marijnen waarschuwt: Te hoge garantie is economisch gevaarlijk VOOR de algemene vergadering van de Friese Maatschappij van Land- bouw heeft minister mr. V.G. M. Ma rijnen gisteren in Leeuwarden ver klaard, dat de melkproduktie nog steeds blijft stijgen in een situatie, waarin wij, nationaal gezien, beslist geen melk meer kunnen gebruiken. Deze produktiestüging, waaraan de regering medeschuldig is geweest, heeft de zuivelsector bi een situatie gebracht, waarvan de gevolgen duide lijk aan het licht treden. De stijging van de melkproduktie is volgens de ministers absoluut niet ver antwoord geweest. De laatste maanden lag deze produktie zelfs 20 pet. boven de vergelijkbare periode van het vorige jaar. Dit alles voerde de minister van landbouw aan als argument, dat de koers van het landbouwbeleid zeker worden herzien. Relatief te hoge ling kostprijs-garantieprijs ondermijnt de concurrentiekracht van onze vee houders op de buitenlandse markt. De garantieprijs voor de melk. ver volgde de minister, is de laatste zes jaar alleen maar met 40 pet gestegen en Nederland verspeelde zijn claim van het beste en voordeligste zuivel- land in Euromarktverband te zijn. Als tweede reden voor een koerswij ziging in de landbouwpolitiek noemde de. minister de wijzigingen in de alge mene sociaal-economische politiek, die streeft naar een grotere verantwoorde lijkheid bij de burger en ondernemer. De derde reden wordt gevormd door de algemene ontwlkkellngstendenzen In onze landbouw. Een optrekking van het loonniveau van omstreeks drie gulden per uur In 1970 is niet uitgesloten. Dat Is nodig, wil de landbouw niet bjj de Industrie achterblijven. Het is duidelijk, dat men niet van de regering kan verwachten, dat zij een uitbetaling van dergelijke lonen moge lijk moet maken. Zij kan alleen een guns tig klimaat scheppen. De beloning moet uit de bedrijfsresultaten betaald worden. Er is dus een hogere arbeidsproduk- tiviteit nodig. Om dit te" bereiken, zei de minister, moet de Nederlandse boer met veel gewoonten en tot dusver ver antwoorde inzichten breken. „Kongo-provincie bij Rhodesia Wij blijven in Kongo' De algemene verontwaardiging in België over een Britse uit lating, waarin de mogelijkheid werd geopperd van het samen smelten van een Kongolese pro vincie met Rhodesia, nadat Kongp onafhankelijk zal zijn ge worden, heeft donderdag ge leid tot een officieel Belgisch protest bij de Britse regering. De aanleiding tot de verontwaar diging is een verklaring van de eer- ste-minister van Rhodesia, sir Roy Welensky, in een onderhoud met het Engelse blad „Daily Express", waar in hij zei door leidende figuren uit de Kongolese provincie Katanga te zijn benaderd opdat „Rhodesia Ka- tanga een vriendschapshand zou moeten toesteken met het oog op een nauwere associatie". Deze verklaring leidde niet alleen Prof. Muntendam van oordeel: Meer planning bij ziekenhuizen noodzakelijk Prof. dr. P. Muntendam, direc teur-generaal van de volksge zondheid, is van oordeel, dat van een bijbetaling in de kosten huisarts en apotheker door de verplicht verzekerde geen bena deling van de geneeskundige zorg behoeft te worden verwacht, maar dat dit eerder voordelen kan meebrengen. Bovendien meent hii, dat het gewenst is aan een ongebreidelde ziekenhuisont wikkeling een halt toe te roepen. Hy verklaarde dit standpunt na der by de opening van het nieuwe Wilhelmina-ziekenhuis in Assen. In verschillende streken van het land ligt de dichtheid van het aantal zieken huisbedden zeer verschillende. Naar zijn oordeel zullen maatschappelijke organen en overheid samen regels moeten opstel len, die zowel in kwantitatieve als ir kwalitatieve zin de ontwikkeling van hel Nederlandse ziekenhuiswezen zullen rich ten. Wat het kwalitatieve element be treft zal men moeten beseffen, dat niel leder ziekenhuis de meest moderne, in gewikkelde en zeer kostbare onderzoek methoden behoeft toe te passen, i dat men dit onder meer kan overlaten aan universiteiten en enkele grotere tra. Men zal dus, nog meer dan nu reeds geschiedt, onderling moeten „plannen' Voort* zal men niet dienen te verge ten, dat in de gezondheidszorg van meer belang is de vraag: „Hoe houd ik iemand uit het ziekenhuisbed" dan de vraag: „Hoe krijg ik hem erin?" Dit betekent, dat steeds meer de mogelijkheden van de thuisverpleging dienen te worden op gevoerd, gecombineerd met poliklinische behandeling. Uit een oogpunt van volksgezondheid is het poliklinische deel van een zieken- hnis van groter betekenis dan het zie kenhuisbed. In dit verband maakte de directeur- generaal ten slotte ook nog een opmer king over de betekenis van de genees kundige controle op de ziekenhuisver- pleging. Een slechte controle-arts kost de gemeenschap geld, een goede zal geken merkt zijn door een zodanige mate van belangstelling en kennis van zaken, dat hij de urgentie en de duur van een zie kenhuisopneming met de nodige kritiek kan beoordelen. tot reacties in de Belgische pers, maar ook tot vragen in de Belgische Kamer en Senaat. Minister-president Eyskens deelde in antwoord daarop donderdagmiddag mede, dat was besloten tot een protest langs diplomatieke weg zowel in Lon den als in Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesia. Katanga is wat natuurlijke rijk dommen betreft de rijkste provin cie van Kongo. Aanvankelijk verde digden enkele afgevaardigden uit dit gebied op de ronde-tafelconferentie over Kongo, die de afgelopen weken in Brussel is gehouden, een separatis tisch standpunt. Uiteindelijk echter keurden ook zij de resolutie goed, waarin de handhaving van de een heid van Kongo na de 30e juni werd bevestigd. In officiële kringen in Brussel toon de men zich in het bijzonder veront waardigd over een commentaar in de „Daily Express", waarin werd gezegd dat na het verdwijnen van de Belgen uit Kongo, Katanga een staat zou kunnen worden in de statenbond van Noord- en Zuid-Rhodesia, het geen zou kunnen leiden tot het sa menvoegen van de minerale rijkdom men van beide gebieden. Een woordvoerder van het Belgi sche ministerie van buitenlandse za ken zei hierop, dat „De Belgen Kon go niet gaan verlaten en dat de Bel gische administratieve en economi sche instellingen in Kongo zullen blij ven bestaan." Exportstij ging door droogte (Van onze parlementsredactie) De nadelige invloed van de droogte op de nroduktie in de ons omringende lan den heeft geleid tot een sterke toename van de vraag naar Nederlandse agrari sche produkten. Zo bedroeg de totale agrarische exportwaarde in het tweede van 2.126 miljoen tegen 1.7/4 miljoen in het tweede halfjaar van 10SR alrtiiv KK;l,t J De schade i_ gebleven tot de landbouw t.. de extensieve opengrondstuinhom droogte-gevoelige gronden. Hij is in eerste instantie ontstaan door het ach terblijven van de kwantitatieve opbreng sten per ha bouwland en grasland. Een deel van deze gewassenschade is echter gecompenseerd door de betrekkelijk goede kwaliteit van de gewonnen bouw en graslandprodukten en door de voor enkele produkten relatief gunstige ont wikkeling van het prijsniveau (consump tieaardappelen, stro. fruit en groenten). De totale melkproduktie heeft zich on danks de groogte goed gehandhaafd. In vergelijking met 1958 werd in 1959 ruim 3 procent meer melk afgeleverd. De rijkspolitie te water heeft gister middag uit het water van de Westerdoks- kade te Amsterdam opgehaald het stoffe lijk overschot van de 54-jarige heer J. P. Hemmers die sinds 29 januari jl. werd vermist. Volgens de New York Times heeft president Eisenhower bij zijn bezoek aan Tunesië tegenover president Bour- guiba verklaard dat een tijdelijk be stand nuttig zou kunnen zijn voor het op gang brengen van de vredesonder handelingen in Algerije. De Franse ambassade en de Algerijnse rebellen- regering zouden hiervan in kennis zijn gesteld, doch van die zijde is nog geen enkele reactie vernomen. Een gulden boete voor twee valse handtekeningen De politierechter te Arnhem, mr. H. C. U. J. Huber, heeft een gulden boete opgelegd aan een Arnhemse vrouw, die bekend had, niet aan haar geadresseerde postcheques te hebben geïnd door het zetten van een valse handtekening. De politierechter zei- de begrip te hebben voor de bijzon dere omstandigheden, waaronder het delict was gepleegd. Een zoon van de vrouw, een mari nier, die dienst deed in Nieuw Guinea, stuurde zijn moeder geregeld geld voor het gezin en adresseerde de cheques aan zijn vader. Hij was er onkundig van. dat zijn vader gescheiden van het gezin ging leven, totdat zijn moeder hem hiervan op de hoogte stélde. Daar na adresseerde hij de geldzendingen aan zijn moeder, doch inmiddels had zij twee cheques geïnd door de handteke ning van haar gewezen man na te ma ken. De man kwam er achter en dien de bij wijze van wraakoefening een klacht bij de justitie in. Het gevolg was, dat de vrouw voor de politierechter moest terechtstaan wegens valsheid in geschrifte. De zoon, inmiddels terug in het vaderland, kwam persoonlijk verklaren, dat hij de geldzen dingen had bedoeld als steun aan het gezin van zijn moeder. Nadeel voor de vader was niet ontstaan, want het geld was niet voor hem bestemd. De officier van justitie, rekening hou dend met de omstandigheden, eiste 25 gulden boete, er de nadruk op leggend, dat in ieder geval valsheid in geschrif te was gepleegd. De politierechter achtte veroordeling inderdaad onvermijdelijk, doch aange zien hier geen kwade trouw in het spel was, wilde hij volstaan met de laagst mogelijke boete. Zoon wilde vader vergiftigen De 23-jarige fabrieksarbeider G. D. wiens geestestoestand volgens de poli tie zodanig is. dat aangenomen moet worden, dat hij de draagwijdte van zijn daad niet ten volle beseft, heeft des avonds, toen hij alleen thuis was de voor zijn vader klaargemaakte bo terhammen besmeerd met een ratten- verdelgingsmiddel. Hij had dit speciaal voor dit doel ge kocht. De vader, die de volgende mor gen gealarmeerd werd door de eigen aardige reuk en smaak van zijn brood, heeft er niet verder van gegeten. Hij heeft van het weinige verorberde ook geen nadelige gevolgen ondervonden. G. D. is gearresteerd en ingesloten in afwachting van een beslissing van de justitie. Advertentie Cirkel-puzzel Van buiten naar binnen woorden in vullen van de volgende betekenis: 1 on- bep. voornaamw.; 2 droogoven tot het roosten van graankorrels; 3 hemelli chaam, 4 bloedhuis; 5 aantekening; 6 part; 7 tegenstelling van stad; 8 zwem vogel; 9 bereide dierenhuid; 10 wild zwyn; 11 bij elkaar behorende voorwer pen; 12 wandeldreef; 13 gast; 14 omge slagen en vastgenaaide rand van kle dingstukken; 15 slot; 16 akelig. Bij juiste oplossing vormen de begin- *-* 16 een zegswijze. Advertentie OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1 terracotta; 2 stervormig; 3 boter markt; 4 lettervorm; 5 duisternis; 6 ver beteren; 7 oplichters: 8 millimeter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5