Geringe prijsstijgingen ondanks loonsverhoging HET PARCDL Centraal Planbureau vernacht in 1960: Tekort aan arbeidskrachten en remming van uitvoer Belgische Kamer vóór eerste wetsontwerp Leef tij ds verlenging Loonsverhoging (5%) bij Spoorwegen goedgekeurd Stranding na „schandelijke navigatie" Invulpuzzel 5 ALGEMEE^HANDELSBLAD De principiële tegenstandei wij vooral de Anti-revolutioni Staalkundig Gereformeerden moeten reke nen, zien hier een „bedreiging van dc geestelijke volksgezondheid". Bovendien achten zij de voetbalpool „fnuikend voor de spaarzin". Wij laten een ieders princi piële bezwaren natuurlijk gaarne intact. Toch heeft men volgens onze mening niet het recht de bezwaren van de minderheid op te dringen aan de meerderheid het Nederlandse volk. Politiek gesproken is er meerderheid voor verhoging va ximum tot b.v. 100.000 gulden, kunnen de tegenstanders hun i tegen uitbrengen. Gezien echte stellatie van ons volk zou het neel zijn daaraan enigerlei poli sequenties te verbinden. Dit eis verdraagzaamheid. stellig Advertentie merkt over de verhouding Frank- rijk-.AJgerlje op: Men is het eens over het zelfbeschik kingsrecht. Daarmee is het voornaamste politieke doel gemeenschappelijk gesteld. Dit maakt politieke besprekingen voor af, naar hij in zijn verklaringen erkent, overbodig. De onderhandelingen, die nog nodig zijn voor een wapenstilstand zijn denkbaar binnen de omlijsting van het geen De Gaulle van den beginne af aan heeft aangeboden: een vrijgeleide voor de vertegenwoordigers van het vrijheidsfront naar Parijs voor besprekingen. Het vrij heidsfront heeft van zijn kant reeds af stand gedaan van de eis, dat de in Frank rijk indertijd onder onprettige omstandig heden in gevangenschap geraakte leiders lid zouden moeten zijn van hun delegatie- Wat nog overblijft is dus dit: redenen tot wantrouwen over en weer moeten uit de weg worden geruimd. Beide partijen moe ten de zekerheid hebben gekregen dat zij in Algerije bun volgelingen voldoende in de hand hebben om wat zij besluiten te doen eerbiedigen. De Gaulle heeft de Al gerijnse kwestie inderdaad ver vooruit ge bracht en hij heeft begrip gevonden bij Ferhat Abbas en zijn gelijkgezinden. BINNEN UUR. van tui' griep af! T TOE WEL volgens het Centraal Planbureau de totale loonstijging •TT in 1960 ongeveer gemiddeld 7,5 pet. zal bedragen, zullen de prijzen slechts met 0,2 pet. stijgen. In het Centraal Economisch Plan, dat thans is gepubliceerd, wordt de verwachting uitgesproken, dat de produktie in de bedrij ven met 6 pet. zal stijgen, de binnenlandse bestedingen 8,5 pet. zullen toenemen, de uitvoer 8 pet. hoger zal zijn en de invoer 15,5 pet. TEERDER springen in het Centraal Economisch Plan de volgende punten naar voren: 1. In 1959 heerste er in ons land bijna een volledige werkgelegenheid. 2. De produktie steeg in het afgelopen jaar met 5,5 pet. 3. De arbeidsproduktie in de industrie nam met 7,5 pet. toe. 4. De export was in 1959 12 pet. hoger. 5. Het volume van de bruto-investeringen in de bedrijven lag in 1959 8,5 pet. hoger dan in 1958. Voor de overheidsinvesteringen was dit percentage bijna 20. 6. Mede door de ruilvoetverbetering kon het reële inkomen met 6 pet. stijgen, -ien percentage, dat het trendmatige accres in belangrijke mate overtreft. k J^311 ^an ook zijn, dat ten opzichte van de geringe expansie opmerkelijk herstel kan wor Bij het opstellen van de ramingen voor 1960 is het Centraal Planbureau uitgegaan van een aantal veronder stellingen. Zo is aangenomen, dat de wereldhandel in 1960 8 pet. zal toe nemen. Verder wordt rekening ge houden met het door de regering ont vouwde sociaal-economisch beleid en de loonsverhogingen. De invloed van de geraamde loon stijging op het prijspeil zal gering zijn. De richtlijnen welke terzake van rege ringswege zijn geformuleerd en welke de steun van het bedrijfsleven hebben, houden immers in, dat de differentiële loonsverhogingen, niet tot prijsstijgin gen in het binnenland mogen leiden. Evenmin mag de loonstijging ter com pensatie van de huur- en melkprijsver hoging in het prijspeil tot uitdrukking worden gebracht in die gevallen, waar tevens differentiële loonsverhoging plaats vindt. Verwacht wordt dan ook dat de prijsstijging als gevolg van de totale loonsverhoging niet meer dan 0,2 pet. zal bedragen, mede in aanmerking genomen de voorziene stijging van de PRIJSPEIL In het plan is tenslotte nog opgeno men een hoofdstuk over het prijspeil in Nederland in vergelijking met dat van andere landen. Het centraal plan bu reau komt tot de conclusie, dat men op basis van de situatie in 1955 en rekening houdend met de ontwikkeling van de laatste jaren, kan stellen dat het Ne derlandse consumptieprijspeil thans 15 pet. beneden het peil van de omringen de landen ligt. Wat de toekomstige ontwikkeling betreft wijst het bureau op enkele ten denties, die naar alle waarschijnlijkheid voor de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandse prijspeil van belang kunnen zijn. Hieronder worden genoemd de verdere huurverhoging, invoering van gelijke beloning voor gelijke ar beid van mannen en vrouwen in het ka der van de verdere ontwikkeling van de E.E.G. en een zekere optrekking van het agrarisch prijspeil, waaraan, naar het zich laat aanzien, moeilijk zal zijn te ontkomen. Ondanks de voortschrijdende integra tie zullen de snelle bevolkingsgroei met toenemende grondstoffeninvoer en de noodzaak van een hoog uitvoerniveau de toenadering van het Nederlandse prijsniveau aan dat van de omringende landen beperken. Gouverneur Brown wil afschaffing van de doodstraf Basis voor voorlopig Kongo-bestuur De Belgische Kamer van volks-1 aanleiding van berichten van „buiten- vertegenwoordigers heeft woens-owrTongo v"r'. dag met 15o tegen 1 stem (van i Spreidden. Hij noemde niet de namen een dissidente liberaal) het eerste van de landen, waarin deze zenders wetsontwerp goedgekeurd, dat de staan, doch hij zei wel, dat het met regering heeft ingediend ter voor- bereiding van de overdracht van de Abako-partij in een van de voor de soevereiniteit aan Kongo op steden van Leopoldstad. 30 juni a.s. Alle leden van de so cialistische en de communistische oppositie hebben dus voor het wetsontwerp gestemd. Gouverneur Brown van Californië, die onlangs de ter dood veroordeelde Caryl Chessman zestig dagen uitstel van exe cutie gaf, heeft woensdag het parle ment van de staat een boodschap ge zonden waarin hij op afschaffing van de doodstraf aandringt. De gouverneur noemt Chessman niet, maar zegt dat de doodstraf ,,een grove mislukking" is gebleken, omdat deze „noch de onschuldige heeft beschermd Naar de Belgische minister voor Kon- noch de booswichten heeft afgeschrikt", j go, De Schrijver, meedeelde zullen bin- In de eerste plaats zijn de zwakken, nenkort bij het parlement nog drie uit rassemmderhe- de ronde-tafelconferentie voortvloeien- Het wetsontwerp geeft een wettelijke basis aan de uit Kongolezen bestaande uitvoerende colleges, die in de over gangsperiode tot aan de onafhanke lijkheidsdag van Kongo het bestuur met de Belgische goeverneur-generaal en de provinciale goeverneurs zullen uitoefenen. onwetenden het slachtoffer van geworden, aldus de gouverneur. Brown verklaarde dinsdag van me ning te zijn dat het zeer moeilijk zoi zijn het parlement tot afschaffing ovei te halen wegens de verhitte sfeer welke ontstaan door het geval-Chessman. Advertentie PAS OP KEELGEVAAR! NEEM ROTERSEPT! Gisteravond is op de Meteorenweg in Amsterdam-Noord de elfjarige Rudi Post- ma bij een aanrijding om het leven ge komen. Zijn tienjarig broertje Corrie werd ernstig gewond in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. De jongens zaten op een fiets, die bestuurd werd door Rudi en zijn in aanraking gekomen met een hen achterop rijdende vrachtauto met aan hangwagen. arbeidsproduktiviteit. EXPORT Aangenomen is verder dat in de ruil voet geen verandering optreedt. De vraag vanuit het buitenland naar de Nederlandse produkten zou wellicht een grotere uitvoerstijging mogelijk maken, doch gezien de sterke toeneming der binnenlandse bestedingen en de gerin ge mogelijkheden tot produktie-uit- breiding, lijkt het verantwoord de ver wachte uitvoerstijging tot 8 pet. te be perken. De voorziene daling In het groeitempo van de uitvoer zou vooral op het einde van het jaar merkbaar kunnen worden, wanneer het tekort aan arbeidskrach ten in betekenis toeneemt. Ten aanzien van de ontwikkeling op de arbeidsmarkt wordt verwacht dat de ge registreerde arbeidsreserve zal teruglo pen van gemiddeld 78.000 personen ir 1959 tot 58.000 in 1960. Onder de veron derstelling van een geleidelijke daling zou het werkloosheidsniveau op het ein de van 1960 ca. 50.000 ofwel 1,4 pet. be dragen. Laatstgenoemd cijfer is gelijk aan het niveau, dat in het begin 1956 werd bereikt. De voortgaande uitputting var. produktiereserves zal enige vertra gende invloed uitoefenen op de *tij- ging van de arbeidsproduktiviteit. Hei te verwachten herstel in de landbouw mede in aanmerking genomen '.niet zo'n droge zomer als in 1959), ligt niettemin een arbeidsproduktiviteits- stijging van bijna 4 pet. in het schiet. In de verwachte toeneming van binnenlandse bestedingen hebben de in vesteringen in vaste bedrijfsactiva een groot aandeel. Naar volume zullen de- aar schatting met 14 pet. toe- hetgeen neerkomt op 1,2 mil jard gld. De particuliere consumptie zal als ge volg van de loonstijging met circa 5,J pet. in volume toenemen. Rekening hou dend met een stijging van het consump tieprijspeil vnl. als gevolg van de huur verhoging en stijging van de melkprijs, zal het verbruik naar waarde 1.7 mil jard gld. hoger liggen dan in 1959. Mede door de toenemende investe ringen zal er in I960 een vergrote Eenheid 1958 1959 1960 Werkloosheid Produktievolume van bedrijven Produktie per werknemer in bedrijven Overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans Uitvoervolume van goederen Invoervolume van goederen Ruilvoet (goederen) Loonsom per werknemer Consumptieprijspeil Consumptievolume Consumptievolume per hoofd van de bevolking Investeringsvolume in vaste bedrijfsactiva Investeringen in voorraden Materiële overheidsbestedingen: Consumptievolume Investeringsvolume Reëel nationaal inkomen Reëel nationaal inkomen per hoofd van de bevolk Reël loon per werknemer 94.5 100 106 1,6 1,8 0,7 89 100 108 88,5 100 115,5 97 100 107,5 99 100 102 96,5 100 105,5 0,3 0,5 1,1 Advertentie verhalen herinneren van grootmoe- een tienjarige, die t ders, die acht, tien, of twaalf kinderen kon verwachten ruim 51 jaar te i ter wereld hebben gebracht. En moch ten we mistasten, gaat u dan nog een stapje terug, naar de ouders van uw overgrootmoeders, want die wisten er alles van! Het is vreemd, uit familieziekte, langstelling eens willen nitvissen, den, kan nu op bijna een kwart-eeuw méér rekenen. Uit deze paar getallen kunt u reeds zien, dat de vooruitgang van de levensduur het grootst Is by de jong- niet ste leeftijdsgroepen. Hoe ouder men louter uit be- wordt, des te geringer is de leeftyds- verlenging. Een 60-jarige in 1851 had waar al die 56 oud-ooms en -tantes (of gemiddeld nog ruim 13 jaren in het het 448 man lellende kroost daarvan) verschiet, thans ruim 18. Het ls niet zyn gebleven, dan blijkt, dat we in te ontkennen, dat thans veel meer een bykans ledige ruimte tasten, om- mensen oud worden, maar de ouden zo bitter bereiken een niet weinigen een zekere leeftüd hebben o schreden. Inderdaad, kinde- 100 jaar geleden angstige bezittin gen. Van de 10 ba- by's stierven er ge middeld 3 nog vóór het eerste jaar was bereikt, twee gin gen er heen tussen de leeftyd van 1 en 4. en vóór de kinderen volwassen TOCH IS HET ZO! veel hoger liggende leeftyd. Een eeuw geleden byv. kon er den gehouden, dat Y* van de pasgebo renen de leeftyd van 60 jaar zouden ha len, maar tegenwoor dig bevindt ruim 2/3 deel van de pasgeborenen zich ln deze gunstige positie. Toch hebben zy, die 60 jaar worden, momenteel kans op een niet veel langer leven dan vroeger. Het kinderryk de 80-jarigen. Die hadden in 1851 nog of 4 (van ruim 5 jaar ln het verschiet, thans 6. Dus: de gemiddelde leeftyd van de mens ls veel hoger geworden, maar de kansen voor de ouden zyn onge veer dezelfde gebleven, of om het voorzichtiger te zeggen zy zyn van dezelfde orde gebleven. Over ouderdom gesproken, weet u de geneeskunde in de dat de eed die de hedendaagse artsen hebben gemaakt, afleggen, op een ouderdom van onge- ser 2400 jaar kan bogen? Daarover een volgende keer. eigen gedragen. Zodat uit eei gezin gemiddeld slechts de 10) kinderen bestemd gezinnen te gaan vormen. Tegenwoordig is de sterfte van kin deren en volwassenen in de beschaaf de landen in het byzonder in Ne derland aanzienlijk geringer, voor al dank zy de geweldige sprongen die de hygiëne laatste hal\ Ook dc welvaart en de technische ont wikkeling bebben hier uiteraard be- 1959 100 102 100 104 84,5 100 110 94,5 100 106 bevolking 95,5 100 104,5 97,5 100 104,5 vraag naar financiële middelen optre den, waarmede het aanbod op de kapitaalmarkt vermoedelijk geen ge lijke tred zal houden. De conclusie hieruit is een grotere schaarste op de kapitaalmarkt. Hierbij is echter geen rekening gehouden met de mogelijk heid van de netto verkoop van Neder lands effectenbezit naar het buiten land. welke in vorige jaren de kapi taalmarkt niet onaanzienlijk heeft ver ruimd. Bovendien is aangenomen, dat de overheid geen financiële middelen zal aantrekken voor schuldconsolida- tie. Zou dit wel gebeuren, dan zou dit de ruimte op de kapitaalmarkt ver der inperken. Een verkenning van de ontwikkeling in 1961 op basis van een aantal veron derstellingen o.a. betreffende de buiten landse vraag en de loonkosten in het binnenland (3 pet. stijging t.o.v. 1960) maakt aannemelijk, dat het betalings balanssaldo in dat jaar wederom gerin ger zal zijn en het streefcijfer van 500 miljoen gld. vermoedelijk niet wordt bereikt. Dit behoeft overigens geen ver slechtering t.o.v. de situatie eind 1960 te betekenen. Het is bij de gemaakte veronderstellingen dan ook niet uitge sloten, dat de betalingsbalanssituatie zich stabiliseert. Er zijn evenwel geen aanwijzingen, dat de arbeidsmarkt zich zal ontspan nen, zodat de gevoeligheid voor de uit voer voor bestedingsverruiming blijft bestaan. De ruimte voor bestedings- vergrotende maatregelen lijkt dan ook beperkt. Afhankelijk van het tem po, waarin de betalingsbalanspositie in feite slechter wordt, kan een zeke re mate van „bijsturing" in een eerder stadium noodzakelijk blijken. BABYDERM de Vo&tgescM&Oen Baby verzorging Complete Babyderm- (Van onze soc.-econ. redactie) De minister van verkeer en waterstaat en het College van Rijksbemiddelaars hebben hun goedkeuring gegeven aan de tus sen de organisaties van vervoers- personeel en de Ned. Spoorwegen overeengekomen loonsverhoging van vijf procent voor het spoor wegpersoneel. t is de bedoeling dat de komst op 1 april ingaat. Behalve de vijf procent krijgen de spoormannen op die datum nog een extra uitkering 1 procent van het jaarloon, welke uitkering op 1 oktober nogmaals wordt herhaald. Voorts worden de gemeenteklassever- schillen in de beloning teruggebracht, wordt de onregelmatigheidstoeslag met twee cent per uur verhoogd en wordt de huurbijslag 1957 met 2 cent per in de loontabeilen verwerkt. Aan de vijf procent loonsverhoging is een mi nimum verbonden. Deze vloer is ge steld op 19,08 per maand in de eer ste, ƒ18,31 in de tweede en ƒ17,19 ii •de derde gemeenteklasse. De stijgend' pensioenpremie wordt ten slotte met een kleine toeslag gecompenseerd. Over al deze verbeteringen is men het in de paritaire commissie, die ge vormd wordt door vertegenwoordigers van de vakorganisaties en van de N.S.- directie, begin februari eens geworden. De directie van de Ned. Spoorwegen ging kort daarop akkoord met de i stellen, evenals de bondsraden vai vakorganisaties. In laatste instantie heeft dus thans ook de betrokken minister en het Col lege van Rijksbemiddelaars zich met de overeenkomstig de regeringsrichtlij nen ontworpen loonvoorstellen akkoord verklaard. de wetsontwerpen worden ingediend, die betrekking hebben op de politieke structuur van de nieuwe staat, de waar borgen voor de politieke vrijheden en de kieswet. Van socialistische zijde werden woens dag in de Kamer bezwaren gemaakt tegen het feit, dat de goeverneur-ge neraal in Kongo een beslissende in vloed houdt op het beleid ten aanzien van het militair apparaat. Minister De Schryver betoogde, dat de Belgische V,Qt ,.sri^on iujtK.en Reclamevlieger blijft in arrest Verdediger overweegt appèl aan te tekenen De rechtbank te Maastricht heeft het verzoek van jhr. mr. L. A. M. Sasse van Ysselt, raads man van de 42-jarige sport- en reclamevlieger M. S. uit Maas tricht, om schorsing van de inbe waringstelling tegen borgstorting afgewezen en met ingang van morgen de gevangenhouding van S. gelast. Geschorste rechter aangeklaagd troepen in het verleden nog geen enke le keer in actie zyn gekomen en dat ook in de toekomst „met de grootste om zichtigheid zal worden gehandeld". De Belgische minister die zijn poli tieke lot aan het aanvaarden van de wetsontwerpen heeft verbonden, zag een algemeen debat over zijn beleid uitgesteld tot de volgende week dins dag. De Kamer besloot namelijk de be handeling van het wetsontwerp over de Kongolese bestuurscolleges afzon derlijk daarvan te behandelen om de Senaat in staat te stellen het vandaag te bespreken. Minister De Schryver deelde overi gens woensdag in de Kamer mede, di plomatieke stappen te overwegen naar De heer S. is zondag 14 februari op st van de officier van justitie aange houden op grond van het vermoeden dat hij schuldig was aan liet doen veronge- reclame-sleepvliegtuig Advertentie Advertentie NU HET GRIEP-WEER IS ROTERSEPT! stein, Leverenz, mede dat de rechter had toegestaan dat prof. Werner Heyde als psychologisch deskundige onder val se naam (Sawade) voor de rechtbank verklaringen aflegde. Heyde, die 12 jaar lang gezocht werd in verband met de moorden, leefde onder deze valse naam .-i jn Flensburg bij Kiel voordat hij zich deplichtigheid aan „Euthanasie-moor-j in november vorig jaar aan de politie den door de nazi's. overgaf. Buresch wordt ervan verdacht Op een persconferentie deelde de mi- sedert 1954 op de hoogte te zijn geweest nister van justitie van Sleeswijk-Hol-1 van de identiteit van Sawade. Advertentie Kroonduif dropt bootmotor voor Franse expeditie Een „Twin Pioneer" vliegtuig van de Kroonduifmaatschappij heeft met succes een buitenboord bootmotor afgeworpen voor de filmexpeditie van Pierre Dominique Gaisseau, die vast zat bij de samenvloeiing van de Marijke- en de Idenbnrerivier in "wt'Al", Nederlands Nieuw-Guinea. ie™ dTe'verdfrkt w'ordi l -- De expeditie zal nu trachten per zo- ------ genaamde „Catamaran" een vaartuig bestaande uit twee samengevoegde prau wen de rivier over te steken. Po gingen met vlotten waren tot dusver mislukt. De 132 kg zware kist met de buiten boord motor, die maar net door de deur van het vliegtuig kon, daalde aan twee parachutes en kwam prachtig te recht. Na deze vracht werden nog drie voedseldroppings verricht. in Hollandia achtergebleven Frans- Delloye verwacht Gaisseau en zijr. gezelschap binnen twee weken in de plaats Waris, vanwaar per vliegtuig zal worden doorgevlogen naar Hollandia. Kapitein gestraft De raad voor de scheepvaart heeft de 36-jarige kapitein van de kust vaarder m.s. „Zevenbergen", W. P. W. uit Den Haag gestraft door hem voor vier maanden de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te va ren op zeeschepen. De „Zevenbergen" (eigendom van de N.V. Zuidhollandsche Scheepvaart Mij. te Rotterdam) is op 27 juli vorig jaar op de reis van Dakar naar Duinkerken gestrand bij Pointe des Almadies. In de eerste en voornaamste plaats heeft, volgens het oordeel van de raad. de kapitein hieraan schuld wegens zijn „schandelijke en ergerlijke navigatie". Doch ook de 33-jarige tweede stuurman H. de V. uit Rotterdam gaat niet ge heel vrijuit. De raad straft hem met het uitspreken van een berisping. De stranding moet, aldus de raad, worden toegeschreven aan het feit, dat aan boord van het schip na het pasiie- ren van Kaap Manuel feitelijk niet meer is genavigeerd. Koerslijnen stonden niet in de kaart, de peilingen waren on voldoende. Bestek is niet bijgehouden en zonder meer werd op zicht gevaren, waarbij is verzuimd om hetgeen men waarnam te toetsen aan de kaart en de lichtenlijsten. GULDENS VOORDELIGER! 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn 2 'ASPRO*^2...ft.' KERNWAPENCONFERENTIE Westen aanvaardt deel van Russisch voorstel De V.S. en Engeland hebben °^,eDk^e", woensdag op de kernwapenconfe rentie te Genève onder voorbe houd het Russische voorstel in zake voorlopige criteria voor de vaststelling en plaatsbepaling van verdachte ondergrondse ont ploffingen aanvaard. De RiLSsen hebben zoals bekend op 16 februari een plan ingediend, dat voorziet in een gemeenschappelijk onderzoek ter verbetering van de be staande criteria in de twee of drie jaar na de ondertekening van het ver drag tussen oost en west, waarbij kernwapenproeven worden verboden. De Russische voorstellen houden de oprichting van controleposten in, die een ondergrondse ontploffing moeten situeren in een gebied dat klein genoeg is om inspectie mogelijk te maken. De Russen denken hierbij aan een gebied van circa 80 vierkante kilometer. Volgens de Russische voorstellen moeten van inspectie worden uitgezon derd ontploffingen op meer dan 60 km onder de grond, ontploffingen waarvan het epicentrum diep onder het open zeeoppervlak ligt of ontploffingen die duidelijk verband houden met een aardbeving van de zesde grootte. Van conferentiezijde is meegedeeld, dat het westen het duidelijk heeft gemaakt, dat het weliswaar de Russische voorstellen over de criteria als zodanig aanvaardt, maar niet de rest van het Russische standpunt. De rus Tsarapkin merkte Ln dit verband op dat het westen de Rus sische voorstellen van elkaar had losg-ekoppeld en alleen het voorstel inzake de criteria had bestudeerd. zijn luchtreclamebedrijf „Trekair" een Fokker S-ll, met het doel het ver zekeringsbedrag ad 30.000 bij de N.V. Luchtvaart Pool uit Amsterdam te ont vangen. Bij het verongelukken van het vlieg tuig is de bestuurder, de piloot B. Kleyn, verdronken. De heer S. werd door de rechter-commissaris op grond van po ging tot oplichting van de verzekerings maatschappij in voorlopige verzekerde bewaring gehouden en de rechtbank heeft om dezelfde redenen tiet bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd. De verdediger mr. Sasse van Ys selt heeft, naar wij vernemen, thans in overweging, bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch tegen de beslissing van de rechtbank appèl aan te teke nen. BOEKENHOEK Encyclopedie van de schilderkunst, door P. T. A. Swillens. Prisma-boek Uitgave Spectrum, Utrecht. Prisma-Kampeerboek, door Maarten Ouwehand. Prisma-boek Uitgave Spec trum, Utrecht. Disco digest, door Jan de Kruijff. Prisma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. Hypnose, betekenis en toepassing, door dr. S. J. van Pelt. Vertaling P. G. Pelle. Prisma-boek. Uitgaven Spectrum, Utrecht. De gemeentewapens van Nederland, oijeengebracht en van toelidhting voor zien door KI. Sierksma. Prisma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. Renaissance in Mei, door Hélène Nol- thenius. Florentijns leven rond Fran cesco Landini, gestorven 1397. Derde druk. Prisma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. De sledepatrouille, de gebeurtenissen aan het kleinste en vreemdste front in de tweede wereldoorlog, door David Ho- warth. Vertaling E. M. A. Huf. Uitgave Boekencentrum N.V., 's-Gravenhage. Linda of de achtervolging der liefde, door Nancy Mitford. Vertaling Hans Edinga. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den aag. Let op mijn woorden!, door Egon Larsen. Vertaling Walter IJzerdraat, Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. Reddingsdienst Bescherming Bevol king, cursussen 14—-1516—17—18. Uit gave N.V. Zuid-Nederlandse Uitgevers mij., 's-Hertogenbosch. Het verborgen testament, dóór James Reeves. Vertaling R. W. Th. Löbler. Jeugd-Prisma. Uitgave Spectrum, Utrecht. Henriëtte's Droomhuis, door Elizabeth Goudge. Vertaling C. Ver linden-B akx. Jeugd-Prisma. Uitgave Spectrum, Utrecht. Het Spookpaard, door James Robert Richard. Vertaling Fie Zegerius. Jeugd Prisma. Uitgave Spectrum. Utrecht. Geheim agent, door Graham Greene. Vertaling H. W. J. Schaap. Serie Con tactboekerij. Uitgave Contact, Amster dam. De stille Amerikaan, door Graham Greene. Vertaling H. J. Scheepmaker. Uitgave Contact, Amsterdam. Dit is Griexenland, de eilanden. Foto's Cas Oorthuys. tekst A. den Doolaard. Serie Contact-Foto-Pockets. Uitgave Con tact, Amsterdam. Wat betekent uw droom?, door Werner Kemper. Vertaling mevrouw M.B.F. van der Staay-de Vilder. Elsevier-pocket. Uitgave Elsevier. Amsterdam. Tessin, zonnig balkon van Zwitserland, door Evert Zandstra. Foto's Cas Oort huys. Serie Contact-Reis-Pockets. Uitga- "e Contact, Amsterdam. Inflation or Security?, by W. Wentholt LL.D. Uitgave Buyten Se Schipperheijn, Amsterdam. Kroniek van het Ambacht, maandblad voor het Nederlandse ambacht, januari nummer 1960. Uitgave Stichting Am- bachtspubliciteit, Badhuisweg 108, Sche- veningen. Mr. Stanley, door Michel Duino. Ver taling Louis Knuvelder. Maraboe-pocket. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam.- Advertentie BESCHERM UW KEEL MET ROTERSEPT! 1 rsoort onverglaasde, gebrande pottenbak- kersklei. er...... inde vönn van een ster. 4 e rplaats waar op marktdag boter te koop is. .ter.... vorm van een druk- of schrijfletter. ..ter... toestand van don kerte. ...ter., goed maken, wat on juist is door het juis te vervangen. ....ter, bedriegers. ter duizendste deel van een meter. Gevraagd 8 woorden zodanig in te vul len, waarin de letters „ter" als boven staand voorkomen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1 a. 2. Spa, 3. kapel. 4. grein. 5. beeldig. TERN61"' 7" 1C€6t' 8' ann' 9'

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5