Jlicuiwc £dfcsd)c (üouranl Dodencijfer in Agadir blijft nog onrustbarend stijgen Gevaar voor gezondheid neemt toe Nederlanders uit Delft en Rotterdam gered Onderzoek naar toerist Vrees voor epidemieën Reddingswerk op grote schaal Nog levenden onder liet puin Montevideo begroet Ike met traangas Mgr. Alfrink kardinaal Terug naar Radio-Holland W. van Rie als vrij man naar huis N.A.V.O. zal Duitsers meer ruimte geven Chinees schip getorpedeerd Zacht weer DONDERDAG 3 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnemeniten- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; 0.59 per week belangrijke korting) Veertigste jaargang no. 11810 F. DIEMER Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuusticfj is ghtbltven nitjn bert in tegjjc nspoct" WERELDGEBEDSDAG Zie pagina 2 Zonnig VOORUITZICHT Zie pagina 5. Succes voor het ZATERDAGVOETBAL Zie pagina 9 Muren houden nog stand De meeste huizen in het cen trum van Agadir zijn geheel met de grond gelijk gemaakt. Dit theater, waarvan het dak door de eerste verdieping is gezakt, bleef gedeeltelijk staan. Aan de opruiming ervan denkt men echter nog niet, omdat de muren elk ogenblik naar be neden kunnen komen. HET AANTAL DODEN door de aardbeving in Agadir blijft stijgen. Het Internationale rode kruis schat het dodencijfer op minstens 3500, maar het getal kan nog aanzienlijk hoger worden. De reddingsploegen vorderen moeizaam door de metersdikke lagen puin. De Franse consul te Agadir, wiens zoon omkwam, vreest dat onder de doden 1500 Fransen z-n. Van de 3000 Spanjaarden die in de stad woonden, is tweederde deel gedood, gewond of dakloos. TTET MINISTERIE van' buitenlandse zaken heeft van de Nederlandse ambassade in Rabat bericht ontvangen, dat alle Nederlanders in Agadir behouden zijn. De heer K. K. Buskop met echtgenote en kind uit Rotterdam en de heer Van Riel met echtgenote en drie kinderen uit Delft hebben aan hun bedrijf, de Gekro in Overschie, een telegram gezonden dat zii in veiligheid zijn. Volgens het Franse persbureau AFP wordt nog gezocht naar een Ne derlands toerist. De eerste secretaris van de ambassade in Rabat, mr. G. C. M. I. P. de Jonge, is aan boord van de Rotterdamse vrachtvaarder Mintaka uit de Marokkaanse haven Safi vertrokken om het onderzoek naar de Nederlanders te leiden. De Mintaka vervoert drinkwater, levens middelen en geneesmiddelen naar het rampgebied. DE AUTORITEITEN in Agadir zijn bevreesd voor epidemieën. Uit de openge broken riolen zijn honderden ratten over de puinhopen van Agadir uitge zwermd. De ruïnes worden met desinfecterende middelen besproeid om besmette lijke ziekten tegen te gaan. Op overstelpende wijze wordt door de wereld hulp geboden. Voorraden medicamenten en levensmiddelen liggen hoog opgestapeld. Enorme vracht vliegtuigen laden bulldozers, tractors, boren en snijbranders uit. Engeland heeft 10.000 pond geschonken, president De Gaulle maakte 50.000 nieuwe franken over. De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan 'op kerken in 14 landen voor hulp. De Duitse kerken hebben onmiddellijk gereageerd door 50 000 mark beschikbaar te stellen. De Nederlandse stichting oecumenische hulp heeft voorlopig reeds 3.000 dollar toegezegd. Particulieren kunnen stor ten op giro 5261 t.n.v. Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchte lingen te Rotterdam. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zuster M. A. de Groot uit Den Haag naar Agadir gezonden. AMBULANCEWAGENS rijden onafgebroken door de puinhopen van de stad. De overlevenden die daartoe in staat waren, hebben de stad verlaten uit angst voor nieuwe aardbevingen. Duizenden kamperen buiten de stad aan de wegkant. Heit reddingswerk wordt koortsachtig voortgezet. Mannen probeerden een meisje van 4)4 jaar te redden, dat vastgeklemd zit onder een stalen plaat en onophoudelijk om haar moeder riep. De 23-jarige vrouw van de Amerikaanse officier Martin is na 38)4 uur levend onder de puinhopen van een hotel tevoorschijn gehaald. Haar man weigerde met zijn een-jarige dochter te vertrekken, voordat hU iets naders over het lot van zijn vrouw wist. Men neemt aan dat zich onder het puin nog vele levenden bevinden. Tussen de puinhopen lopen huilende familieleden, die onafgebroken op de ingestorte muren kloppen in de hoop, een levensteken op te vangen. Twee vrouwen reageer den met zwakke stem op geroep van redders. De 69-jarige Engelsman Allard is 20 uur onder het puin bedolven geweest. Hij lag op het tijdstip van de ramp in zijn hotelkamer te lezen. Het scheen dat de kamer ronddraaide, vertelde hij. Daarna kwam de zolder omlaag, de muren s ten in. Ik werd bedolven onder het puin van de twee verdiepingen boven mij, maar een grote stalen balk hield het gewicht van de dikke puinlaag tegen. Ik bleef bij bewustzijn en ben aanhoudend blijven kloppen en schreeuwen, tot men mij bereikte. De 17-jarige Engelsman Luddington werd na 6 uur uit het ingestorte hotel Saada bevrijd. Zijn vader kwam na 22 uur tevoorschijn. Zijn moeder was dood toen de reddingsploeg haar bereikte. Nederlandse matrozen in Agadir rjiOEN de vier schepen van het Nederlandse smaldeel-1 gistermiddag op de rede van Agadir aankwamen, heeft de commandant, commandeur A. P. Ferwerda zich onmiddellijk aan wal begeven om kroonprins Moulai Hassan van Marokko de aankomst van de Nederlanders te melden. Onder eigen leiding werden da ploegen van 3000 Nederlandse marinemannen ingezet om puin te ruimen en doden te bergen in een daartoe aangewezen deel van de stad. Twee ploegen en vier doktoren assisteren bij het onderbrengen van gewonden. Voedsel en water zijn in grote hoeveelheden van de schepen aan wal gebracht, waar het vanmorgen onder de bevolking is verdeeld. Aan boord van de kruiser De Ruyter bevinden zich drie Nederlandse kampeerders, die in Agadir met vakantie waren. DE i bijtende nevel van traangas- bommen drong president Eisen hower in de ogen, toen hij gisteren •n met Uruguay's president Nar- done met een snelheid van vijftig kilometer door de straten van Mon tevideo reed. De bommen ontploften kort voor de Amerikaanse president, die eerder op het vliegveld Carrasco door duizenden en hartelijk was toegejuicht, het gebouw van de universiteit in Monte video naderde. De politie was daar in conflict geraakt met demonstrerende studenten. Er werd geschoten en groepen demon stranten werden uiteengedreven met wa terkanonnen, Het traangas dreef de stu denten, die op de hogere etages van de universiteit spandoeken ontplooiden, binnen. De spandoeken vertelden woners van Uruguay: „Weg met het Yankee-imperialisme in Zuid-Amerika" n „lang leve de revolutie op Cuba". Montevideo was echter niet onder de DE r.k. aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, is door paus Johannes XXIII benoemd tot kardinaal van de Rooms-katholieke kerk. De benoeming werd tegen de middag door het Vaticaan bekend gemaakt. In totaal heeft de Paus vandaag ndeuwe kardinalen benoemd, waardoor het college van kardinalen is uitgebreid tot 85 leden het hoogste aantal uit de geschiedenis der roomskatholieke kerk Onder de nieuwbenoemde kerkpri bevinden zich, voor de eerste keer, Japanse en een Philippijnse aarsbisschop neger-kardinaal (uit Tanganjika). Met ingang van i maart is benoemd bij het dienstvak van de technische dienst, tot brigade-generaal, de kolonel W. J. Kaldenbach. Voorts is gang van 1 mei 1960, ter zake van lang durige dienst eervol ontslag uit de mili taire dienst verleend aan de luitenant- kolonel-arts dr. J. Schwarz. Adenauer wordt niet vervolgd De openbare aanklager in Bonn heeft isterpn besloten de Westduitse bonds kanselier, Adenauer, niet te vervolgen op grond van aanklachten wegens een toe- praak van de bondskanselier in januari, vaarin hij zei dat men degenen die hakenkruisen en antisemitische leuzen op muren kalkten ter plaatse moest af ranselen. Volgens de openbare aanklager waren de uitlatingen van de bondskanselier geen uitnodiging tot het maken van in breuken op de wet. Verscheidene mensen, onder wie een amburgse politieman, hadden de bonds kanselier aangeklaagd wegens het aan- :etten tot geweldpleging. Adenauer heeft gezegd, aldus de open bare aanklager, dat hij alleen heeft wil len zeggen dat de mensen van hun vuis ten gebruik zouden moeten maken, zoals het recht dat toestaat in geval van Chessmans executie nu vastgesteld op mei Eisenhower liet zijn perschef Hagerty verklaren, dat „de twee erg onbelang rijke demonstraties" niet in het minst afbreuk hadden gedaan aan de overwel digende en zeer hartelijke ontvangst. Hagerty voegde eraan toe; „De president gewend aan demonstrerende stu denten". De Gaulle vandaag naar Algerije President De Gaulle zou vandaag naa Algerije vertrekken voor een bezoek va drie dagen, waarin hij tal van kleinere legerposten zal bezoeken. In Parijs zien waarnemers de reis van de President Ln de eerste plaats als een poging om de hogere officieren aan :e sporen actiever deel te nemen aan de voorbereidingen tot toepassing van De Gaulles politiek van zelfbeschikking een politiek waartegen vooral in mili taire kringen bezwaren bestaan. Het zal De Gaulles eerste bezoek zijn sinds de revolte van 24 januari toen de Franse kolonisten in Algiers kwamen tegen de regering te Parijs. PEN VERMOEIDE, maar overgeluk- kige Willem van Rie verliet gis teren, vergezeld van zijn door emo ties aangedane vrouw zoals we in een deel van onze oplaag nog hebben gemeld als vrij man de rechtszaal van Boston. Na vijftien uur nachtelijk beraad maakte de jury bekend, dat Van Rie onschuldig is bevonden aan de dood van de Amerikaanse Lynn Kauffman. De twaalf gezworenen hebben twintig maal gestemd, voor dat een eenstemmig oordeel uit de bus kwam. Bij de eerste stemming was de verhouding 66. Rechter Murray ontsloeg Van Rie na het eind oordeel van de jury van rechtsver- olging. Buiten wachtte de Nederlandse mar conist een warme ovatie van de vele belangstellenden. Tientallen vrouwen wisten door de wacht van agenten te dringen, om Van Rie te omhelzen. Zodra de Amerikaanse emigratiedienst de formaliteiten heeft vervuld, gaat het echtpaar Van Rie naar huis. Nog v°or de tijd waarop mevrouw Van Rie had ge hoopt. Zij heeft hem maanden geleden geschreven, met hem naar Nederland terug te keren wanneer de tulpen Willem van Rie stond, nadat de uit spraak gisteren werd bekend gemaakt, op in de beklaagdenbank en dankte de jury. Zijn vrouw Nel veegde snikkend haar tranen af. Zij kon, door emotie overweldigd, niet antwoorden op vragen van verslaggevers. Zij reageerde slechts door met het hoofd te knikken. De heer B. G. Roeterlng, Amerikaans vertegenwoordiger van Radio Holland. STORMLOOP VOOR GRATIS CONCERT: ELF DODEN Elf personen vooi kinderen zijn gistere de voet gelopen duizenden bezoekers t merendeel Yokohama gedood toen ;ieh duwend een eg trachten te banen door uitgang van een concertgebouw. Dertten personen kepen verwondingen aldus de politie. Het ongeluk gebeur- -toen de deunen van het Central Park Concertgebouw -geopend warden voor een gratie concert van Japanse volksliederen Volgens mededelingen van de politie waren 8000 plaaitsbewijzen uütigeineiikit, ter wijl de zaal slechts 3500 personen kon bergen. JVr wanen slechts 25 suppoosten om de 7000 mensen naar hun ploaitsen te brengen. Een woordvoerder van de oragrvisaitie van heit concert zei, dart men zoveel kaar ten ulitgiereikit haid, omdat men verwacht te dat Slechts oen tractie hiervan ge bruikt zou worden. Hij zei eveneens do het gébnudkedljk is in Japan om een gnoot aantal kaarten te verstrekken. De avond voorstelling werd in verband met het ongeval afgelast. „BUNDESWEHR, EEN PARADE-ORKEST" Voor de negende maal Is een datum vastgesteld voor de terechtstelling Caryl Chessman. Opperrechter Clement D. Nye bepaalde gisteren 2 mei als de datum, ondanks het verweer van de ad vocaten van Chessman dat het gerechts hof dit niet kan doen zolang het respijt van 60 dagen, dat op 19 februari door gouverneur Brown Is gegeven, niet ver streken is. Nye verwierp dit verweer, omdat de nieuwe terechtstellingsdatum valt na het einde van deze periode van 60 dagen. George T. Davis, de advocaat van Chess man, werd terecht gewezen, daar hij ge vraagd had gezien de grote belangstel ling in de hele wereld met het doodvon nis te wachten tot het respijt verstreken is. Hij hield Nye voor: „Indien u een nieuwe datum voor de terechtstelling bepaalt, dan zult u één van de grootste emotionele explosies niet slechts in Cali- fornië, maar in de gehele wereld ont- I ketenen". DE SPECIALE mobiele strijdmacht in de N.A.V.O. gisteren maakten wij er reeds melding van in een deel onzer edities zal, volgens mededelingen van opperbevelhebber Norstad, gevormd worden door bataljons die periodiek uit de nationale strijdkrachten zullen wor den gelicht. De nieuwe strijdmacht, die zal worden uitgerust met conventionele wapens en kernwapens kan samen met luchtmacht en vloot in elk deel van het N.A.V.O.-gebied worden inge- Generaal Norstad verklaarde, dat de N.A.V.O. zich heel goed bewust is van het vraagstuk waarvoor de Duitsers zich geplaatst zien. Alles zal dan ook worden gedaan om de Duitsers met hun betrek kelijk kleinb en smalle gebied en hun relatief brede troepenconcentratie te Korte tijd na deze verklaring van generaal Norstad, zei de Westduitse minister van defensie Strauss gis teravond in een radiorede, dat de Bondsrepubliek haar verplichtingen jegens de N.A.V.O. slechts dan kan nakomen, als zij hulp krijgt bij het vestigen van depots buiten haar De minister zei: „De Bondsrepubliek is niet van plan het onmogelijke van haar militairen te eisen, haar ogen te sluiten voor de feiten en een zogenaam de defensiepolitiek te volgen, waarin de strijdkrachten de rol spelen van een 90ort parade-orkest". Hij kondigde aan, dat de Westduitse regering de N.A.V.O. een afgerond plan zal voorleggen, waarin de gewenste Volgend jaar mobiele strijdmacht hulp wordt beschreven. Opnieuw legde minister Strauss er de nadruk op dat geen onderhandelingen met Spanje zul len worden gevoerd zonder dat de West duitse plannen door N.A.V.O .-autoritei- ten zijn goedgekeurd. De permanente vertegenwoordiger van West-Duitsland bij de N.A.V.O., von Walther, sprak in de N.A.V.O.-raad te Parijs soortgelijke woorden. Over de luchtverdediging in Euro- De „Floriade" in Rotterdam, de grote tuinbouwtentoonstel ling, die op 25 maart zal wor den geopend door prinses Beatrix, krijgt meer en meer •m. Deze, uit het in aan bouw zijnde restaurant van de Euromast gemaakte opname, toont de reeds voltooide acht- tiende-eeuwse tuin van de Floriade. pa zei Norstad, dat er moeilijkheden waren geweest met drie regeringen. Met twee regeringen werd een ak koord bereikt: met de derde Frankrijk kan in de nabije toe komst een oplossing worden gevon den, waarbij rekening wordt gehou den met de bijzondere belangen van Frankrijk. Geen vluchten op grote hoogte naar Berlijn In diplomatieke kringen te Washington is vandaag verklaard dat de Amerikanen de plannen voor hervatting van d« vluchten op grote hoogte door de lucht- corridors tussen West-Duitsland en West- Berlijn hebben uitgesteld. Het grote bedrijfspand van een bedden magazijn in de Poelestraat te Groningen is vannacht voor het grootste deel uit gebrand. Toen de brandweer na drie kwartier de brand meester was, was het pand vrij wel geheel uitgebrand. De schade is groot, doch verzekerd. deelde mee. dat zijn organisatie Van Rie opnieuw als radiotelegrafist zal plaatsen. Wij hebben nooit aan zijn onschuld ge twijfeld, aldus de heer Roeterlng. Van Rie verklaarde buiten het ge rechtsgebouw aan journalisten, dat hij vele redenen had om aan de nemen, dat Lynn Kaufmann zelfmoord heeft ge pleegd. Hij weidde hier niet nader over uit. Ik voel tegen niemand wrok, zei hij. Gedurende het proces heb ik me ook geen zorgen gemaakt .Als men de waar heid vertelt, wint men het altijd. Maar, gaf hij toe, toen de jury zo lang in be raad bleef, begon ik me toch wel een beetje ongerust te maken. Hij zei. dat hij tijdens het proces soms moeilijkheden met het vertalen had ondervonden. Ju risten kunnen sluw met woorden om gaan, meende hij. Ze stellen dezelfde raag soms drie keer en elke keer een beetje anders. De New Yorkse avondbladen vermeld den het nieuws over de vrijspraak met grote koppen over de volle breedte van de pagina. De familie Ladd, waar Nel van Rie steeds heeft gelogeerd, heeft het echt paar Van Rie meegenomen naar hun huls ln Boston. Hun eerste gang was echter naar een kerk voor een dank gebed. Alles-etende motor Rolls-Royce heeft 't eindelijk ontdekt: een nieuwe motor die niet kieskeurig is en alles accep teert, margarine en kreosoot en alles daartussen. Een woordvoer der van de Engelse fabriek ver klaarde, dht de motor, welke op elke soort brandstof loopt, ont wikkeld was voor militair gebruik en de belangstelling van N.A.V.O.- autoriteitcn heeft getrokken. De zegsman zei: „De motor is zo licht en zuinig dat er mogelijkheden zijn om hem voor gewone auto's te ontwikkelendoor een eenvou dige schakelaar kan men van de ene op de andere brandstof over schakelen". Er werden overigens geen technische bijzonderheden verstrekt. Communistisch China heeft via radic Peking beweerd dat zijn kanonneerbote dinsdag in een artillerieduel van dn uur een oorlogsschip van nationalistic! China tot zinken hebben gebracht, waar bij twaalf leden van de bemanning ge dood en de overige tien gevangen wer den gemaakt. Minister spreekt met aannemers economische redactie) heeft er op het de- (Van onze Naar wij a partement van economische zaken daag een gesprek plaats gevonden tus- minister De Pous en de voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf de heer J. Dura Dzn. Het gesprek had betrekking op de moeilijkheden rond de onderteke ning van de bouw-c.a.o. t initiatief van dit gesprek schijnt te zijn uitgegaan van de Nederlandse chris telijke aannemers- en bouwvakpatroons bond, die daartoe gisteren in de Raad van bestuur het voorstel heeft gedaan In de bij de c.a.o.-bouwbedrijf betrok ken kringen verwachtte men vanmorgei veel resultaat van dit gesprek, waai bij het sluiten van deze editie no: geen mededeling waren gedaan De Bilt verwacht tot vrij dagavond: Bewolkt met tijde lijk enige regen. maar oo! plaatselijk enkele opklaringen Matige, aanvankelijk af en to> krachtige zuidwestelijke wine1 Aanhoudend zacht weer. (O] m 11.15 unr). Vrijdag 4 maart Zon op 7.20, onder 18.25, maan op 10J ruler 0.58. 5 maart eerste kwartier. gemaakt HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Dp snt

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1