kussen sloop Joh. Wolbers Sr veertig in de schoensmeer „Kamers maken verlaging belastingen onmogelijk" Als jongste bediende begonnen en nu president-directeur Jaar Nu een geborduurd bij Uw Kunstgebit Tailleurs inspireerden de jonge ontwerper Eigen Nederlandse mode: de Sjoukje-hoed Tabaksgeding uitgesteld: vordering ingetrokken Robeco boven half miljard 9 WOENSDAG 2 HAART 1960 Verzorging van teen tot tand (Van onze speciale verslaggever) "TVE SCHOENEN van de familie Wolbers zijn glimmend ge poetst. Dat moet ook wel, want pa, de. heer Joh. Wolbers Sr., is presi dent-directeur van de N.V. Maat schappij voor was ver werking (Erdal) terwijl de oudste zoon, de heer K. Wolbers, de technische leiding heeft en de jongste zoon, de heer J. Wol bers Jr., aan het hoofd van de com merciële afdeling staat. Duizend man zijn nu aan dit in Amersfoort geves tigde bedrijf verbonden, dat, behalve schoensmeer, ook tandpasta, cosme tica en auto-onderhoudsmiddelen maakt. En hoewel we niet kunnen zeggen, dat de schoenen van alle werknemers er even goed gepoetst uitzien, ligt de glans ervan toch aan zienlijk boven het gemiddelde De heer Wolbers Sr., die zijn bedrijf en de vele dochterondernemingen thans veertig jaar lang met een grote verbeeldingskracht leidt, behoort tot het exclusieve gezelschap van Neder landers. dat het vaderland in indus trieel opzicht heeft groot gemaakt. Hij begon met niets en kan thans over een concern spreken, dat in binnen- en buitenland veel naam heeft ge maakt. Hij werd, ondanks de stromin- Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART S BIJ UW LEVERANCIER PW# De heer Joh. Wolbers Sr., die In veertig jaar een concern wist op te boawen, dat duizend mensen werk en brood verschaft. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuii gen, die aanvankelijk tegen hem wa- een doorzetter en een doordou- en waarschijnlijk ook wel een doordrijver. Van nog iets is de heer Wolbers een toonbeeldvan orde en netheid name- zaken, die van eminent belang ;n bedrijf als het zijne zijn. „Met schoensmeer kan je de grootste rommel krijgen," heeft hij Vroeger herhaaldelijk gezegd en vandaar, dat hij geen smetje in zijn fabrieken kan dulden. Zijn gevoel orde gaat zelfs zo ver, dat hij in nieuwe produktiehaMen in de Kei- stad ramen met schuin naar beneden lopende vensterbanken heeft laten ma- ;n, opdat geen van z'n werknemers >it in de gelegenheid komt er iets, dat even kwijt willen, op te leggen. De heer Wolbers. in 1890 te Hoorn geboren als zoon van een hoofdonder wijzer, gaat er op 't ogenblik een beetje trots op, dat hij op de m.u.l.o. twee keer blijven zitten en ongeschikt voor ver dere studie werd bevonden. Over z'n abominabel slecht handschrift kan hij ook al de nodige spottende opmerkingen maken, voornamelijk, omdat dit hem als jongste bediende deed mislukken, toen zijn zwager, die in poetsprodukten deed, hem op de boekhouding wilde plaatsen. Het gevolg hiervan *-erö; in feite het begin van zijn succes. Dezelfde zwager, Dirk de Wit uit Purmerend, liet hem inelijk schoensmeerdoosjes vullen, gaf hem een fiets en stuurde hem in de let terlijke betekenis vain het woord de boer op. Heel gemakkelijk ging de verkoop niet. et grootste deel van de toenmalige boeren- en landarbeidersstand liep nog op klompen, ook 's zondags, want dan werd een paar prachtig beschilderde aangetrokken. Doosje voor doosje moest dan ook worden aangepraat en vaak 11 het voor, dat de koper eerder schoensmeer dan schoenen had. De drang naar zelfstandigheid deed zich gelden, toen hij, ambitieus als hij nieuwe wegen trachtte in te slaan, doch steeds op de vingers werd getikt, omdat hij „te jong" was. In 1919 begon en wasfabriek, de N.V. Nederland- sche Fabriek van Wasproducten ,.De Amstel" en gestadig nam zijn verkoop toe. Bijna alles deed hij toen nog zelf, zowel aan de prod-uktie als aan de - merciële zijde. Er g-aat zelfs een haal, dat hij elke zaterdagmiddag me! een groot reclamebord op de nek door de Kalverstraat liep en als een va: eerste Nederlandse „sandwich "-ma schoensmeer aamprijsde. Geen cent! Het pand. dat hij voor zijn fabriek aan de Amsterdamse Ëgelantiensgrach* kocht, kostte hem -negentienduizend gul den. Hij bezat echter geen cent en toer ae koopacte werd gesloten, kwam veer tienduizend gulden hiervan via een hy potheek op tafel, terwijl hij de rest bij stukjes en beetjes van familieleden en vrienden had losgebedeld. Elk jaar ging 't de heer Wolbers en zijn schoensmeer beter en beter. In 1928 nair hij de eveneens in Amsterdam geves tigde N.V. Maatschappij voor Was' werking Erdalfabriek over en verhuisde met alles wat hij had naar de Ringdijk, waar een geweldige, door hem opge richte pelikaan weldra tot hét beeld van de hoofdstad ging behoren. In de jaren dertig verloor Amsterdam hem echter, omdat het industriële kli maat hem niet langer beviel. Hij ging toen naar Amersfoort, waar een geheel nieuwe fabriek werd gebouwd en waar rijn bedrijf tot een niet meer te stuiten opbloei kwam. Door oprichting resp fabrieken in de poetsmid- delenbranche en op het gebied van cos- ca wist de heer Wolbers een con- op te bouwen, dat thans het groot jan de Keistad is. De wiekslag van pelikaan wordt thans tot ver over de grenzen gehoord. Buitendien produ- hij tandpasta, cosmetica en auto onderhoudsmiddelen en bezit vestigingen i Belgdë en zelfs in Egypte. Vraagt men aan de heer Wolbers wat jn trots en misschien wel zijn hobby dan luidt het antwoord: de automa tisering. Hij heeft een tube-p roduktie honderdduizend stuks per dag vol gens een systeem en een machine-arse- naai, die "speciaal voor hem ontworpen werden. Zijn schoensmeerdoosjes worden bij honderden tegelijk geponst en de ontwikkeling van een vol-automatisehe vuliband verkeert al in een vergevorderd stadium. Dit alles verslindt grote kapitalen, maar de man, die thans veertig jaar in schoensmeer doet, verstaat zijn tijd. Het is in feite een groot deel van zijn geheim. Boven het andere deel staat dienstbetoon geschrev dat de heer Joh. Wolbers Sr. zowel in het naarstig speuren naar verbe teringen zoekt als in de aflevering van kwaliteit voor al zijn merkarti kelen Sergeant-ma j oor contra minister van defensie Voor d*e centrale raad van beroep te Utrecht diende gisteren de zaak van de ■geant-majoor L. H. A. B. te Zaandam contra de minister van diefensie. De heer B. werd na de bevrijding dooi s Politieke opsporingsdienst gearres teerd, doch bleek achteraf onschuldig. -gin 1947 werd hij weer in militaire dienst genomen, doch op 1 april 1948 volgde onder gelijktijdige bevordering tot sergeant opnieuw ontslag. In decem ber 1952 kwam hij als beroepssergeant weer in militaire dienst. De betrokkene voelde zioh door deze gang van zaken ernstig in zijn belangen geschaad eiste rechtsherstel, waartoe hij zich des tijds tot de Tweede Kamer wendde. De minister van defensie deed ten slotte op 6 maart 1958 in de Kamer de toezeg ging tot een zeker rechtsherstel, maai dat werd door eiser onvoldoende geacht, althans onvoldoende gehonoreerd. Hij ging in beroep bij het militaire ambtena rengerecht in Den Haag, dat echter zijn aanspraken afwees. In hoger beroep voor de centrale raa i te Utrecht werden zijn belangen verde digd doo>r mr. Th. E. E. van Schaik, d: de minister van defensie in gebreke stelde. Het standpunt van de minister verdedigd door mr. J. M. J. A. Dicteren op grond van het ontbreken van de dige criteria voor de vaststelling de hier passende bevorderingsgang. De centrale raad zal over drie weken uitspraak doen. voelt U de gehele daq niell Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX. hel nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder 's mor gens een weinig op - de plaat qestrooid houdt het qebit de qehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U «m gevoel van zeker heid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Ver- krijqbaar in discrete, neutrale plastic flacona, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisteriten. Vooronderzoek tegen de oud-commandant van kamp Weslerbork Het bureau van de openbare aanklager te Dortmund heeft dinsdag bekendge maakt, dat er een vooronderzoek is ge opend tegen Konrad Gemmeker, die commandant van het concentratiekamp Westerbork is geweest. Gemmeker zou in Düsseldorf wonen. Kees Loos voor het voetlicht (Van onze moderedactrice.) VOOR HET EERST is de jonge mode-ontwerper Kees Loos voor het voetlicht gekomen met een eigen colleotie, die in het Victoriahotel te Amsterdam getoond werd. Reeds heel jong behaalde Kees Loos lauweren in het modevak, namelijk in de jaren vijftig bij de wedstrijd in ontwerpen, die onder de titel „Jong Holland presenteert" werd gehouden. Zijn succes van toen mag als een inlei ding van het succes van nu beschouwd worden. De collectie, zeer modieus en uitermate verzorgd, was consequent in één lijn gehouden: lage taille, platte buste, brede lage ceintuurs, grote zak ken en korte rokken. De tailleur in de moderne visie is het thema van Kees Loos. Zelfs hij mantels maakt, komt de tailleurlijn sterk naar voren. Op heuphoogte is de mantel verticaal doorgesneden en het lange lijf reikt dikwijls ver over de rok, het schijnt er los op te zitten. De rok heeft veelal ruimte, die op heup hoogte door kleine plooitjes verkregen wordt. Laag aangebrachte basques en grote zakken accentueren de lijn. Mantels (Van onze moderedactrice.) VANDAAG zijn in het hele land de hoedenwinkeliers bezig hun etalages in zomerkleed te steken. Dat is het logische -gevolg van de Scherpe kritiek van prof. Hellema: (Van onze parlementsredactie.) Het a.r. Eerste-Kamerlid prof. mr. H. J. Hellema heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van financiën in de Senaat scherpe kritiek uitgeoefend op de inconsequente houding van de niet-socialisti- sche partijen, die enerzijds aandringen op verlaging van de belastingen, maar anderzijds weigeren hun financiële verlangens te matigen en die zodoende een belastingverlaging van wezenlijke betekenis vrijwel onmo gelijk maken. Volgens prof. Hellema is alleen de P.v.d.A. consequent, om dat deze partij in verband met de noodzaak van hogere staatsuitgaven geen belastingverlaging wil. De cri de coeur van de a.r. senator had ken nelijk de instemming van de minister van financiën, prof. Zijlstra, die in zijn antwoord aan de Kamer verklaarde: „Al maakt één zwaluw nog geen zomer, ik hoop toch, dat déze zwaluw een voorbode zal blijken te zijn van een naderende zomer." r tijd-ens Vaai verschillende kanten deze begrotimgsbehamdelimg klaagd, dat de regering de vele wensen op fiscaal gebied verwijst naar de alge hele belastingherziening, waarvoor nog niet eens alle benodigde wetsontwerpen ingediend. Prof. Hellema zei. dat hem op deze wijze eigenlijk al sedert 1948 de mond is gesnoerd. Toch had hij tegen hernieuwd uitstel van zijn wensen geen bezwaar, want van de algemene herziening valt immers met meer te ver wachten dan een aantal redactieverbe- teringen en hier en daar een enkele „bij- sohawig". Van de zozeer gewenste ver laging van de belastingdruk zal niets terecht k-omen, in-u de meeste politieke pairtijen zo duidelijk hun onwil tonen om de staatsuitgaven binnen de perken te houden. Wel dringen zij aan op belasting verlaging, maar zij doen niets om dit mogelijk te maken. De regering staat tegenover een eensgezind front van parle mentaire verlangens en men doet in de Kamers net alsof het kabinet over on beperkte middelen beschikt. En dat ter wijl wij in een toestand van dreigende overspanning verkeren. Weliswaar wezen onlangs nog de liberale senatoren prof. Witte veen en mr. Van Riel op de be staande inflatoire gevaren, maar dit be lette hun niet tevens te pleiten voor een tweede hoogoven-bedrijf en voor betere verkeersvoorzieningen in en om Rotter dam en andere grote steden. De afweging van de verschillende be langen is naar de mening van prof. Hel lema nooit de sterkste zijde van het parle ment geweest. Dit bleek onlangs nog toen in de Kamers algemeen werd aangedron gen op verhoging van de droogteschade vergoeding, op de aanleg van tunnels en wegen, op de stichting van universiteiten in verschillende steden en op voorzienin gen inzake de Lauwerszee. „Als deze wensen verwezenlijkt wenst te zien en toch nog een belastingverlaging betekenis verwacht, dan moet men ól grote optimist z(jn of een grote pessimist ten aanzien van het verantwoordelijk heidsgevoel van de minister van finan ciën!", zo riep prof. Hellema uit. Betekende de rede van de ar. hoog leraar een welkome steun voor de minos- ter van financiën, van het betoog van do c.h. fractieleider mr. Pollema kon dit bepaald niet worden gezegd. Deze spreker gaf min-ister Zijlstra in feite d« schuld van de houding, die minister Korthals in de Tweede Kamer ten opzichte van de Lauwerszee-kwestie heeft aangenomen. Achter de minister van verkeer en water staat doemde immers telkens de schaduw van de bewindsman van financiën op. „Onze fractie betreurt dit Lauwerszee- beleid unaniem en zij meent, dat de regering had moeten voorkomen, dart deze kwestie in het pairtij-politieke slop terecht komen", aldus mr. Pollema. „In het Noorden", zo vervolgde hij, „zal voor deze minister van financiën beslist geen standbeeld worden opgericht Er komt hem een standbeeld (maar ndet in het Noorden!), wanneer hij erin slaagt belastingverlaging tot stand te bren gen. Komt dne verlaging er niet, dan zal standbeeld voor de Nederlandse be lastingbetaler moeten worden opgericht". In het algemeen meende mr. Pollema, dat de minister te zeer afwijzend staat tegenover allerlei fiscale wensen van de Staten-Generaal Die wensen wo-rden zonder meer verwezen naar de algemene belastingherziening, waarvan de defini tieve voorstellen veel te lang uitblijven. ,Ik heb het gevoel tegen een muur te Üe N.V. Landbouwmaatschappij Soekowono te Amsterdam heeft haar vordering, die zij bij een Westduitse reohtbank te Bremen aanhangig had gemaakt tegen de Deutsch-lndonesische Tabakhandel-Gesellschaft, ingetrokken. Het ging daarbij om het bezit van de tabak afkomstig van de bezittingen van de maatschappij, die door de Indonesische regering zijn genationaliseerd. de onverwachte Als gevolg trekking van de vordering heeft de rechtbank op verzoek van advocaten de zaak van drie andere Nederlandse maat schappijen ('Besoelci tabakmaa-tsohappij N.V. te Amsterdam, N.V. Land-bouw maatschappij „Oud-Dj ember" te Deventer en N.V. Cultuur-maatschappij Djelboek te Den Haag), die een gemeenschappe lijke vordering hadden ingediend, ver daagd tot 14 juli. De totale aanvoer, die een waarde heeft van ruim dne miljoen gulden, be draagt 6000 balen. Het aandeel van „Soe kowono" is 1500 malen. Van de zijde van de directie der „Soekowono" in Nederland werd tegen over het ANP de intrekking van de vordering bevestigd. Zij wenste zich ech ter van commentaar ie onthouden. De dl ree bi es van „Besoeki" en „Djelboek" waren nog onkundig van het verleende uitstel. Zij konden geen bevestiging geven, praten", zo zei de c.h. fractieleider voegde daaraan toe: „Ik zou wel willen. "e dijken van de Lauwerszee zo kléi- hard waren als de fiscus kei-hard Prof. Zijlstra meende, dat een minister an financiën, voor wie een standbeeld •ordt opgericht, een buitengewc slechte minister moet zijn geweest. Vi eerbewijzenvan deze soort meende hij dan ook bil voorbaat te moeten bedan ken. De minister had bezwaar tegen de opmerking van mr. Pollema. dat schaduw van de bewindsman van finan ciën tijdens het Lauwerszee-debat voort durend achter de minister van verkeer aterstaat zou hebben gezweefd. Be- mm de zaak vanuit staatsrechtelijk oogpunt, dan moet men zeggen, dat de schaduw van de minister van financiën over het geheel en niet over één deel behoort te liggen. Als er eenmaal een prioriteitenschema tot stand is gekomen, dan is elke afzonderlijke minister ten volle verantwoordelijk voor het deel, dat hem toegewezen Is. Die verantwoorde lijkheid kan de betrokken minister niet afwentelen op zijn ambtgenoot van financiën. Prof. Zijlat-ra kon clan ook de redelijk heid van de c.h. kritiek op het Lauwere- zee-beleid van de regering ndet inzien. Hij meende, dat het kabinet de enig juiste weg heeft gevolgd toen 't tijd voor over leg vroeg om het Lauwerszee-project te kunnen bezien in het kader van de finan- ci eel-economische mogelijkheden. Bezwaar had de mtruster ook tegen de uitlating van mr. Pollema, dat men als Kamerlid het gevoel heeft tegen een muur te praten wanneer men wensen op fiscaal gebied uit. Een dergelijke bewe ning achtte prof. Zijlstra niet op zijn plaats, omdat ze ten onrechte onwil bij de regering veronderstelt. Mot de grootst mogelijke voortvarendheid wordt aan de definitieve voorstellen inzake de alge hele belastingherziening gewerkt, nota over de reeds ingediende weteomt- zeggen. worpen en de overige voorstellen kunnen nog dit voorjaar worden verwacht. „Bij de behandeling daarvan wil ik gaarne uitvoerig'en openhartig over allerlei fis cale wensen spreken, maar aan de voor avond van de indiening mag men dat an mij niet verlangen", aldus de minds- Op één fiscale wens wilde de minister wel ingaan, nl. die van de afschaffing i*4<je omzetbelasting op boter, waar- >r de heren Pollema (c.h.) en Van Oa-mpen (-kath.v.) hadden gepleit. Beide heren hadden gewezen op de ongunstige concurrentiepositie, waarin in dit opzicht de boter in vergelijking met de margarine verkeert. De minister meende echter, dart de chemische nabuurschap van boter en margarine geen aanleiding tot econo mische nabuurschap mag zijn. Hij kon overigens meedelen, dart hij samen met de minister van landbouw bezig is over de o.b. op boter een „sommetje" te ma ken, dat op het. ogenbliknog 'niet hele maal rond is".' P.v.d.A.-woordvoerder it. H. Vos heeft tijdens dit debat minister Zijlstra ge in 'eind te maken aan alle specu laties omtrent een toekomstige belasting verlaging. Een dergelijke verlaging zal -oLgens de heer Vos onder Ae huidige conjuncturele omstaoKiigheden onvermij delijk tot inflatie ledden. Datzelfde geldt ook voor die investeringsaftrek die dan ook moert worden opgeheven en voor de huurdeblokkenioug en de huurver hoging. Ir. Vos had geen bezwaar tegen zekere verschuivingen in het belasting stelsel, maar dirt mag niet gaan ten koste van het totaal der staatsinkomsten. In zijn antwoord hierop zei minis'tèr Zijlstra, dat de regering bij de vaststel ling van het prioriteitenschema de wen selijkheid van belastingverlaging en de wenselijkheid van bepaalde uitgaven als gelijkwaardig moet zien. De urgentie van die ene categorie moet nauwkeurig tegen die van de andere worden afge wogen en de som van uitgaven èn be lastingverlaging moet passen in de con juncturele werkelijkheid. Men mag dus niet bij voorbaat stellen, dat het doen van meerdere uitgaven prioriteit moet hebben boven belastingverlaging of an dersom. „Voor mij", aldus de minister, „staat het niet a priori vast, dat een dringende uitgave per se dringender dan een eveneens urgente belastingver laging is," Wart de huurverhoging betreft, op korte termijn kan ze inderdaad erwgszims be- sted-ingsverruimend en stroom versnel lend werken, maar op langere termijn mag er een deflaitoir effect van worden verwacht, gezien de verlichting overheidsbudget als gevolg van de sub sidieverlaging. Ook de huurdeblokkering kan tot enige uitzetting van de bestedin gen aanleiding geven, maar het effect van de door deze maatregel vrijkomende koopkracht mag men beslist ndet drijven. De liberaal De Wilde legde minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge een lijstje fiscale wensen voor, die hij ndet allemaal op korte termijn gereali seerd wenste te zien, maar die hij vooa de herziening van de fiscale structuur in ons land toch van het grootste belang achtte. Zo pleitte hij, behalve mindering van de sterke progressiviteit in het tarief van de inkomsten-belasting, o.m. voor afschaffing van dc vermogens belasting (waar ook de ah. Pollema veel voor voelde) en vooral voor fiscale tege moetkom ingen aan de wenkende gehuwde vrouw (waartegenover ook de a.r. Hel lema en de K.V.P.-er Van Campen afwijzend stonden). De heer De Wilde dart hert straks de taak van de rege ring zal zijn voor deze maatregelen een prioriteitenschema vast te stellen. Hierop haakte min-ister Zijlstra in. De bewinds- meende, dart het vraagstuk van de prioriteitenbepaling niet zo regering mag worden overgelaten. Waai de Kamer zekere wensen uit, da-n moet ze tevens de alternatieven aangeven hoedenshow, welke deze week door Koperberg en Schielaar in het Amsterdamse Victoriahotel is gehouden en waar enige honder den winkeliers hun keuze gedaan hebben. Opmerkelijk is, dat er in de collectie een grote plaats is ingeruimd voor het hoed je voor het jonge meisje. Paardestaarrt en rattekopje hebben nu afgedaan en op een goed gekapt hoofdje staat een hoed maar wat aardig. Lichte, luchtige engoedkope modelletjes zijn er te kust en te keur. Uit Engeland komen de imprimé hoedjes, die een kleine rand hebben, uit Wenen hoge gehaakte dop jes van Italiaans stro en uiit Italië wol len mutsjes met een gympeffect en een versiering van een wit laisse gehaakt Maar Nederland heeft ook een eigen modede Sjoukje-hoed! Een ver edeld Tlroler vilthoedje met een veer tje In tien tinten verkrijgbaar. Ze flat teren beslist een jong gezichtje en kon den echt wel eens een „rage" worden. de Een Weens model van gehaakt Italiaans stro, speciaal ontwor pen voor het jonge meisje. Duur zijn ze ook al niet. de prijs blijft onder het tientje. Ook de iets oudere vrouw behoeft geen kapitaal uit te geven voor een goede flatteuze hoed. Ze kan het natuurlijk wel doen voor een exclusief hoedje als een torentje bussekruit opgebouwd van echte zijde en den met bijpassende Maar de laisse hoedjes of de tule bouw sels als gesponnen suiker schuimend zijn minstens zo aardig. Die tule kan heel fijn zijn, maar grove mazen hebben en soms schitteren er kleine goudflinrtens tussen, wat heel feestelijk staat. Cloches met een gegolfde ra-nd, i seurs, turbans, het ma-g allemaal als de hoed maar wart hoog van lijn is. Ook alle kleuren zijn in de modelens v neembaar. Maar daarbij is het toch op passen geboden, want hoed en japon moeten harmonieus blijven. De mantels hebben of een split midden achter, dat tot de taille reikt of lange zijsplitten. Mohair, tweeds en bouclee zijn het meest gebruikt en dan vooral in lichte tinten van wit tot zandkleur. Deze ontwerper houdt zich ook bezig met herenkleding, wat duidelijk te zien was in de colbertkostuums voor dames. Hier zagen we het meer klassieke tail leurjasjes gedragen bü de strakke lange pantalon. Gelukkig behoorde er ook een rok bij. want die broeken von den we bepaald geen succes. De tailleur kreeg ook al zijn deel bij de avondjaponnen, die heel spectaculair waren, maar vrij onmogelijk in het dragen schenen, zo nauw sloot de rok om de enkels. Bruto beroep op kapitaalmarkt Door overheid en particulieren is in 959 met inbegrip van ƒ1011,6 miljoen onderlinge kredietverlening een bruto- beroep van 3314 miljoen op de Neder landse kapitaalmarkt gedaan, waarvan f 1525,4 min. Ln obligaties en aandelen 1788,6 mLn. ln onderhandse lening- gen, al-dus blijkt uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hier- was in de achtereenvolgende kwar talen 894,2 miln., 920,1 min., 786,4 min. 713,3 m/ln. opgenomen, let betreft hier de voorlopige cijfers volgens storting-sdatum zon- coreversies. Ten laste van het lagere publiekrechtelijke lichamen 1503,9 min., van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten 1021 min., in de private sector 286,8 min., waarvan 90,4 in de vorm van aandelen en 196,4 van obligaties. De cijfers voor par ticuliere ondernemingen zijn nog zonder onderhandse plaatsingen van aandelen obligaties, die pas in 1960 beschikbaar Landré en Glinderman De liquiditeit van Landré en Glinder man as wel verbeterd door de emissie in kapitaalverdubbeling, doch verdient nog grote aandacht, daar er alle reden is deze te vergroten, omdat het vermo gen eigenlijk te klein is, aldus het be stuur, dat ook niet kon zeggen of men zou voortgaan met aandelendividenden. Inzake het dividendpercentage over 1960 is men volkomen afhankelijk van het geen er dit jaar gebeurt. Door vele agentschappen is het bedrijf sterk op Engeland gericht; het bestuur voelt weinig voor sa-menwerking met andere maatschappijen, hoewel een wij ziging in verband met de Euromarkt wel eens kan voorkomen. Door een dochter worden ook gereed schapswerktuigen uit Oost-Duibsland in gevoerd-. Binnenkort zal deze onderne ming eens rondkijken op d-e Italiaanse, Franse en Westduitse markt. De verhou ding tussen eigen zaken en commissie zaken (10 a 15 pet. van de omzet) wisselt sterk. Het bedrijf heeft tegenover geen enkele fabrikant omzetverplichtingen. Het dividend werd bepaald op 13 pet, waarvan 5 pet. aandelen. Binnenkort komt een buitengewone vergadering ter uitbreiding van het college van commis- OPDRACHT CALTEX AAN HAVENWERKEN Cailtex heeft aan dg Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij voor Haven werken opdracht gegeven to-t ontwerpen en uitvoering van uitbreidingen en mo derniseringen van de havengelegenheid der Bahrein Petroleum Company te Sitra in Bahrein, o.m. met vier aanleg plaatsen voor tankers van 45.000 tpn en twee voor tankers van 18.000 ton. vervulling van dde wensen over heeft Anders bUJft het bij een vrijblijvend spreken over uitgaven voor allerlei be langen zander dat nauwkeurig wordt aangegeven waarin de compensaties die nen té worden gezocht. Staatssecretaris Van den Berge hield de heer De Wilde nog voor. dat inwilliging van diens lijstje wensen een bedrag van rond 700 miljoen zou vergen. Oud-minister ir. C. Staf (c.h.) heeft tijdens dit debat minister Zijlstra ge vraagd om. alvorens een beslissing te nemen, zich nog eens onbevooroordeeld te beraden op de wenselijkheid het be heer over de agrarische domeinen over te dragen aan het departement van land bouw. Prof. Zijlstra wilde dit zijn voor malige ambtgenoot van defensie wel toe- Het vermogen van Robeco het Rot- terdamsch Beleggingsconsortium is in 1959 met 63 procent van f 335 miljoen tot f 547 min. gestegen, het geplaatste kapi taal van f 92 min. tot f 124 min. De in komsten namen toe van f 18,6 min. tot f 26,6 min., de inwendige waarde van een aandeel van f 50 van f 185 tot f 229,50. de beheerskosten van f 350.000 tot f 494.000. Voorgesteld wordt f 9 (8,75) contant dividend per aandeel benevens iVi (2'.a) procent in aandelen uit de agioreserve en f 3V4 min. toevoeging aan bijzondere reserve. De reserverekening werd met f 91.1 min., tot f 207.9 min. verhoogd. Het aandeel nam naar effectieve waar de met f 108 min. omzet de vijfde plaats op de Amsterdamse beurs in, en in ver handelbaarheid staat Robeco op één lijn met andere internationale fondsen. Sinds 31 maart wordt Robeco in guldens ge noteerd, sinds juli 1959 wordt zij ver handeld op de Parijse beurs. Nagenoeg alle depotfractiebewijzen van Svenska, Bison. Springbok en Canada werden overgenomen. Krachtens een spaarrege ling kan men door storting cnvan tel kens f 25 aandelen Robeco verwerven. De f 234,1 (139.8) min. beleggingen zijn als volgt gespreid: Ned. int. concerns 24.5°-20 9. Duitstl. 6.4. Engeland 2.1, Zwe. den 1, België 0,49, Frankrijk 0,25, Zwit serland o.l. Italië 0.05. totaal Europa 56 (45). Ver. Staten 37.3. Canada 1.6. Vene- Maatschappijnieuws Gebr. Van Heeswijks Aannemersmij. N.V. te Eindhoven wil in Best een fa- briek bouwen voor Brits systeem van HB-80-bouwelementen, waarvoor men li centie heeft in Benelux, West-Duitsland en Brazilië. Proost en Brand. Dividendvoorstel 1959 9 (vj. 7) procent. zuela 0,08, totaal Amerika 42 (54), Zuid- Afrika 1,41, Rhodesia 0,11, Australië 0.28, en fin. instellingen 6,3 (6) industrie 57,3 (45.2, nutsbedrijven 12,2 (21,8), handel 2,8 (2,7), verkeer 2,5 (4,1), olie 11,9 (12,4), overige mijnbouw 2,2 (1,9). De liquide middelen bedragen f22,6 (10,8) min. De oudste directeur de heer L. W. E. Rau- wenhoff zal na 28 jaar zijn functie neer leggen. Onder zijn beheer nam het ver mogen van f l.i min. tot f 546,5 min. toe. Deviezenvoorraad toegenomen Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 29 februari is de bank- blljettenomloop met f 206 miljoen tot f 4440 min. toegenomen, zodat de totale ultimq-uitzetting op f 229 min. is ge- De invloed hiervan op de geldmarkt zou nog groter zijn geweest indien er niet een belangrijk bedrag deviezen aan de Nederlandsche Bank was verkocht. De voorraad goud en deviezen nam toe met f 67 min. tot f 5066 min., die van goud alleen met f 23 min. tot f 4317 min., die van convertibele deviezen van f 813.9 min. tot f 841,4 min., doch het dek kingspercentage daalde van 93.35 tot 93.31. Het saldo van de banken daalde van f 485 min. tot f 383 min., dus beneden het dekkingspercentage. De rekening andere ingezetenen steeg met f 10 min. tot f 133 min., die van de schatkist daalde met f 38 min. tot f 485 min. De geldmarkt werd onder de invloed van de ultimo steeds krapper, zodat va» rige week donderdag de officiële dag- geldrente van \Vt tot l^a verhoogd werd. Voor korte termijnen fix werd ook nog hógere rente betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9