Het was 3 maart 1945 wèbm Conflict in bouwerij Stichting Moveo viert tweede lustrum 500 doden, 36000 daklozen door een vergissing Affaclir-La-Belle Protest en lonkj es tegen televisie-automaten ROTTERDAM ZAL IN OORLOGSTIJD EEN STAD ZONDER HAVENS ZIJN WOENSDAG 2 MAART 1960 (Vervolg van pagina 1) Volgens de aannemensban-den is de jisieoregetmg een normaal onderdeel van Ie prijsvorming, die eerder prijs verladend ten prijsverhogend werkt. De regeling indertijd ingevoerd op aandrang van Ie overheid, omdat daarmede voorkomen ton worden dat de aanbiednngsprijs te »og zou worden. De aannemers na foordien in deze aanbiecfcmgsprijs ra ijk opslagen op voor de eventuele risico's, die zioh tijdens het werk zouden curxnen voordoen. Die opslagen konden >ij invoering van de risicoregeling roortaan achterwege blijven, omdat de egeling de mogelijkheid opende even- uele stijiginjgen van lonen matemaalprij- en achteraf ïm de definitieve bouwsom e verrekenen. De aannemers bestrijden' de opvatting ran rijksbemiddelaans dat ook in de upanide werken de loonsverhoging van rijf procent wel verkregen kan worden Ut de produMi viteiibsstijgünig. Want de ►rodiukimhteiitsverhogingdde de laatste pren in1 het bouwbedrijf is verkregen loer mechanasaitie, raitionalusatie en in- (ustiniiali'satie. ds a'ls 'gevolg van de onder linge concurrentie in het aanbestekogs- wsteem geheel en al ten goede gekomen fan de opdrachtgevers. Volgens mede delingen van de 'heer Dura is daardoor iet prijspeil de laatste jaren met vijf tot tan procent 'gedaald. Kan in de nieuwe projecten met de Jestegen loonkosten rekening worden ge louden, b|j thans lopende werken is dat |r niet bU als de risicoregeling zou [omen te vervallen. De aannemers, die bpende werken uitvoeren, zullen grote ■erllezen lijden als zU de loonsverhogin- len niet ten laste van de opdrachtgever iunnen brengen. Ook ln 1958 ls de kwestie van het al I rui et doorberekenen van de loonsver- ogiii'gen in de aarunemimgssommen aan Ie orde geweest. Toen werd er voor de apende werken de oplossing gevonden fat die bouwbedrijven, dne korden aan- »nen werkelijke schade te hebben ge- tdien, de loonkosten in de definitieve cuwsom zouden mogen doorberekenen faar de heer Dura gisteren verklaarde ouden de werkgevers ook thans met een ergelijke oplossing akkoord gaan. maar et college van rijksbemdddelaars zou Vanmorgen is de Raad van Bestuur louwbedrijf wederom in vergadering Ijeengeweest. Gisteravond verwacht- t men in Den Haag dat in deze ver- Itdering de mogelijkheden, die de CAB nog ziet om misschien tot een glossing van de gerezen moeilijk eden te komen, onderwerp van be- preking zouden uitmaken. Amerikaans wetsontwerp voor repatrianten De juridische commissie van het Ame- Ikaanse Huis van Afgevaardigden heeft en wetsontwerp goedgekeurd voor de plating van 3148 Nederlandse gezinnen ut Indonesië. Het is nu aan het voltallige luis toegezonden met een aanbeveling let aan te nemen Het aantal Neder- indse gezinnen, dat zal worden toege iten. staat gelijk aan het oorspronkelijke Ebtum. 0 Het was die zaterdagmorgen het werk van luttele minuten, die Spitfires nodig hadden om met kettingbommen een deel van het Bezuidenhoutkwartier te verwoesten. Deze foto werd gemaakt enkele seconden na het begin van het bombardement, van achter de spoorlijn Den Haag-Leiden. Links staat de toren van de R.K. kerk aan de Sehenkkade nog onbeschadigd. Even later miste hij zijn spits 0 Het Juliana van Stolbergplein, daar zou het wel veilig zijn, dacht de man. Maar dit is de aanblik, kort nadat de bommen gevallen waren, van de Amalia van Solmsstraat, met op dc achtergrond het Juliana van Stolbergplein. Wilhelminakerk. FEEST IN ROTTERDAM De stichting Moveo (meer ontspanning oor ernstige oorlogsgewonden) gaat dit lar haar tienjarig jubileum vieren. In e Rlvlèrahal ln Rotterdam zal de 675 |den op 10 september een gezellige dag lorden aangeboden ter herdenking van tl feit dat tien jaar geleden, op 14 juli >50. officieel werd besloten tot de op- Ichtlng van de stichting. iDe Nederlandse organisatie wend op- encht door samenwerking tussen het lederlandse Rode Kruis, de ANWB en t KNAC. de Nederlandse Maatschappij bor Nijverheid en Handel, de Bond van [eóerlandse Milita.re Ocrlcgsslacht- ffers en de Koninklijke Nederlandse (erer. ginig Ons Leger terwijl ook hel knisterie van oorlog zün medewerking Ontspanning Het doel van de stichting waarvan de fcneraal b.d. W. J. Rijkens voorzitter is. i het geven van ontspanning aan em- fege oorlogsslachtoffers Zij heeft hi er- tor de medewerking van 700 automobl- pten. met wie de leden regelmatig uvt- tapjes maken. Regelmatig worden ver ier toneel- ep filmvoorstellingen en au tre gezellige avonden gehouden en wor- fen uitwisselingen met oorlogsslacht- Ifers uit België en Luxemburg georga- landen op bezoek ln Nederland. Voor deze dagen ls een uitvoerig proframma opgesteld. Er is een ontvangst bij Philips, bij de Belgische cn Luxemburgse ambassadeur in Den Haag, een drner in „De Witte" en een lunch in hotel Wittebrug. De gas ten zullen logeren in Noordwijk aan Zee. Bovendien zal bij het nationale monu ment op de Dam in Amsterdam een krans worden gelegd Medewerking De stiohtmig heeft bij haar werk de medewerking van een groot aantal dona teurs en adoptarvten. die een jaarlijkse gii£t schenken. Anderen helpen weer in een andere vorm Een Haags reisbureau biedt een bepaald aantal leden ieder jaar een prettige vakantie in een van haar hotels in het bumtenlaod aan en de exploi tant van een bungalowpark in Wijk aan Zee stelt in de zomer een dertigtal bun galows ter beschikking voor de leden en hun gezinnen. Om de kas van de stichting te vullen is dezer dagen een landelijke loterij ge start. waarvoor talrijke fraaie prijzen ter beschik king zijn gesteld. De trekking zal plaats hebben op de feestelijke bijeen komst op 10 september in Rotterdam. Het ledental is de afgelopen tien jaar sterk gestegen. Begon men met ongeveer 300 leden thatrw telt de stichbing er 675. De oorzaak hiervan is het feit dat men grenzen van invaliditeit ruamer heeft ge steld. DE "\1_AN stond peinzend uit zijn van vele dwarslatjes voorziene pseudoraam tc kijken op een eerste etage in de Cornelis Houtmanstraat. Ik ga de boel toch maar wegbrengen, zei hij tegen zijn jonge vrouw, die haar eerste verwachtte. Steeds dat gezeur met die schietende Spitfires boven onze hoofden. Straks gaan ze in de omgeving van Huis ten Bosch meer en zwaardere bommen gooien om de V 2 start plaatsen te vernietigen en dan heb je de poppen aan het dansen. Ik huur een bakfiets en breng onze mooiste spullen naar tante Lien op het Juliana van Stolbergplein. Dat was de tweede maart van het jaar 1945. elkaa: bakfiets De volgende morj tiektrap stond een te bemachtigen in de hongerwinte had hij het voor elkaar. Beneden voor de por- juten wielen een hele kunst om zo'n ding was de boel over. Geen sinecure, dat gesjouw Maar de beste meubelen stonden nu Vermoeid afdankertje, op de zolder bij tante Lien. Aan het Juliana ugbre Toen hoorden ze het. Een aanhoudend gebrom, dat al sterker werd. Intuïtief voelde de man zich gewaarschuwd, nam zijn vrouw bij de arm en voerde haar het huis uit, richting Juliana van Stolbergplein. Want de bommen zou den hier in de buurt, misschien wel op zijn huis vallen en daar zou het vei liger zijn. Ze bereikten hun doel inderdaad. Precies op tijd. Want nauwelijks hadden ze de voordeur van tante Lien achter zich of dit hui* en trouwens alle huizen in die rij vielen krakend ineen. zonder kleerscheurt nden. Tante Lii weer onder vandaan kropen weten ze nu bruingrijs bestoft op een gegeven moment o was spoorloos en is dat altijd gebleven. daar ontredderd staan. Doden en gewon- n de frisse winterzon nog zo vredig leek. wanhoopskreten. TAE MAN EN DE VROUW blev' den op de weg. die daareven bergen puinhopen, laaiend vuur. Puur lijfsbehoud deed ze in een huis aan de overkant vluchten, toen ze weer een aanzwellend gebrom hoorden. Daar nestelden zij zich met andere bewo ners onder een trap, waarvan de heer des huizes zei. dat het de veiligste plek zou zijn. En opnieuw maakten ze het mee. dat een huis boven hun hoof- Toen waren ze volkómen Immuun voor Indrukken geworden. Ze stonden niet stil bij het wonder, dat hen wéër heelhuids uit de puinhopen bracht. Als in een droom liepen ze hand in hand naar de Koningin Wilhelminalaan in Voorburg toe, zagen niet, althans het drong niet tot hun door, dat andere mensen stervenden en zwaar gewonden op handkarren, kruiwagens, wandel wagentjes, zelfs deuren en planken - waar kwamen al die dingen zo snel vandaan? vervoerden, omdat ze nog maar één ding wisten: wég uit deze baaierd van dood, pijn, puin en vuur. Wég om het eigen leven te redden. Verdwaasd stonden ze een half uur later ln de Herenstraat te Voorburg, waar alles angstig normaal leek, hoewel het dat niet was, want inderhaast was Voorburg met de hulpverlening begonnen, waarbij het onderbrengen van Haagse vluchtelingen het eerst nodige leek. Zij kwa bij kenn. terecht, volkomen apathisch. Het hun. dat er een paar open wagens met paarden ervoor langs het trokken. Op die wagens lagen tientallen doden, die voorlopig werden neer gelegd in de Voorburgse bad- en zweminrichting. Typerend voor de situatie was, dat men niet eeris door middel van een bedekking de lijken aan het oog had onttrokken. yE HADDEN er ook geen weet van dat behalve het Juliana van Stolbergplein praktisch het gehelp Bezuidenhoutkwartier zuidwestelijk van de Laan van Nieuw Oost Indië plat was of in lichterlaaie stond en. hun huis nog in on geschonden staat verkeerde. Dat er bij deze aanval, die een fatale vergissing van de geallieerden bleek te zijn, 500 doden waren gevallen, 36.000 Hagenaars dakloos waren geworden en over een oppervlakte van 62 ha 3350 huizen, alsmede 250 bedrijven, vijf kerken, negen scholen en tien openbare gebouwen totaal waren vernietigd. Dit alles drong pas veel later tot hen door, toen ook algemener bekend werd wat men met name in Voorburg aan hulpvaardigheid had gepresteerd. Hot grote medische centrum was Sint Antoniushove. dat overigens al geheel vol zieken lag en verstoken was van water, gas en elektriciteit. Toch slaagde men erin honderden zwaar en licht gewonden te helpen en voor de eerste categorie nog opname-mogelijkheid të vinden ook. Alle deuren van St Antoniushove werden gesloten, behalve die van de ga rage. waar de artsen de gewonden op de ernst van hun. letsel onderzochten alvorens ze toegang te verlenen Twintig jonge koeriers vergoedden zo goed en zo kwaad als het ging het gemis aan de huistelefoon m het ziekenhuis en 22 doktoren alsmede ruim 200 verpleegsters waren er dagenlang onafgebroken in de weer Noodziekenhuizen werden ingericht aan de Van Deventerlaan. in Effa- tha en in Leidschendam. ie woning in kele kamers had afgesta; (Vervolg van pagina 1) Agadir door. Voor de aardbeving w 17 van hen reeds teruggekeerd. Van de 5 anderen, onder wie de Zweedse schrijver Lundkvist en de schrijfster Maria Wine, is niets bekend. Gewonde toeristen, onder wie Duitsers, zijn met het privévliegtuig van koning- Mohammed van Marokko, naar Rabat overgebracht. Een weeshuis in de buurt van hotel Saada is nog slechts een brok puin. Men vreest dat maar enkele van de 100 kin deren gered zijn. Met ware doodsverachting dalen red ders, gewapend met houwelen en schop pen. aan touwen in diepe gaten af. De volkswijk van Agadir is het zwaarst ge troffen. Duizenden Marokkanen leefden daar in huizen van vele verdiepingen, die vrijwel alle zijn ingestort. Koning Mohammed, die inmiddels uit Agadir is teruggekeerd, heeft de vesti ging van een speciaal hoofdkwartier bui ten de stadsgrenzen gelast. De stad is. ter voorkoming van epidemieën en plunde ring, door troepen afgezet. De medische staf van het internationale Rode Kruis, bestaande uit 50 artsen en verplegenden die hulp boden aan de 10 000 slachtoffers van de olievergiftiging in Marokko, zijn ook naar Agadir ver- Gisteravond zijn de slachtoffers van de ramp op de Jaarbeurs In Utrecht her dacht tijdens een officiële ontvangst door de zaakgelastigde van Marokko in Neder land, Abderrahim Harkett. die daar het Marokkaanse paviljoen opende. De tal rijke genodigden namen op verioek van de zaakgelastigde een minuut stilte in acht. TN DE NACHT van zaterdag 3 op een raam. Nu het zoldervenster v en zijn vrouw onmiddePijk enkele kamers had afgestaan en waar men het echt- paar met liefde omringde. De hemel was bloedrood gekleurd Branden en nog eens branden in het Be zuidenhoutkwartier. waar behalve de Haagse brandweerwagens ook die uit het Westland. uit Gouda. Utrecht en Lisse en zelfs uit Zaandam voor een onbegon nen taak stonden. En of dit macabere silhouet nog niet voldoende zou spreken was daar plotse ling weer dat bekende onheilspellende geluid van een startende V 2, bedoeld voor Londen. Een V2 van één der volkomen onbeschadigd gebleven startplaat sen rond Den Haag, die bij het bombardement vernietigd hadden moeten zijn.. Het angstaanjagende geluid stokte: de start was mislukt. Intuïtief telde de man Toen de grond, als gold het een aardbeving, trilde bij de inslag, schrok de man tóch nog. Later hoorde hij, dat het projectiel in de Vlietstraat tot ont ploffing was gekomen. Acht blussende brandweerlieden vonden de dood Bij de man rijpte weer een plan. Hij had 's middags nog gehoord dat zijn huis aan de Cornelis Houtmanstraat er nog stond. Als hij wat daar nog restte eens trachtte te redden? Ook in Voorburg werd die zondag na veel moeite een vervoermiddel gevon den: een groentekar zonder paard. Hijzelf fungeerde toen maar tussen de dissel bomen als trekkracht, geholpen door enkele meelevende jongelui uit de buurt. Toen deze vreemde karavaan na veel moeite in de Cornelis Houtmanstraat arriveerde, kon de man constateren dat hij juist op tijd was. Want het huizen blok. waarvan zijn woning onderdeel uitmaakte, stond fel te branden. Nog twee portieken en zijn woning zou aan de beurt znij. Koortsachtig is hij toen aan het uitdragen gegaan. Hij miste zijn tafelzilver, zijn antieke staartklok, zijn nieuwe fiets, waarmee hij al lang niet meer op straat durfde komen. Ook de baby-uitzet, die zijn vrouw met zoveel moeite en liefde toch nog zo goed en zo kwaad als het ging compleet had gekregen, kon hij niet vinden. Vandalen waren hem „te vlug" af geweest. Maar zijn slaapkamerameublement vond een plaats op de kar. de lampen, zonder meer uit het plafond gerukt, volgden en de vloerbedekking, zijn boeken; zelfs de planken uit dê kasten. Niets bleef er achter. Dood- en doodmoe bereikte hij zijn tijdelijk tehuis te Voorburg weer. Alles kon op een vliering veilig worden ondergebracht. Voordat hij die zondagavond slapen ging in het vreemde bed vertelde hij hqt zijn vrouw van de kleertjes, de luiers en de navelbandjes, die hij nergens had kunnen vinden. Toen pas begon zijn vrouw, die de hele dag geen traan had kunnen laten, zachtjes te huilen. Hij troostte haar. in zijn armen. De volgende morgen vroeg moest ze worden opgenomen. Een miskraam. herinnert u zich, dat Amerika ongeveer anderhalf jaar ge- leden is begonnen met invoering van televisie-automaten. Dit zijn toestellen die tegen een klein bedrag worden geplaatst door een cen trale en die alleen werken, wanneer men een geldstuk in een gleuf werpt. Op het ogenblik klinkt in de V. S. luid protest tegen dit systeem.... terwijl tezelfder tijd de Franse filmregisseur René Claire het de Franse televisie aan de hand doet om uit de financiële perikelen te geraken. De gang van zaken bij televisie-auto- matenmaten is als volgt: men werpt in Amerika een halve dollar in het toestel en dan kan men een uur lang kijken. Veel kijkers vinden dit i dig t de c ichaf tvangapparaat is dan niet zo kost baar. De maatschappijen, die deze gel den ontvangen, dragen van de „kijkgel den" die het toestel incasseert, een be paald percentage af, dat dan weer ten goede komt aan de organisaties die de programma's verzorgen. Dit is een tijdlang goed gegaan, maar nn komt van de commerciële televisie-maatschappijen fel protest: bij dit systeem loopt men natuurlijk de kans. dat per avond maar één of twee uur wordt gekeken cn dat bete kent, dat niet alle reclame de huiska mers binnenkomt. Uit zuinigheidsover- weglngen kan men dan juist tijdens de reclame het toestel afzetten om daarna langer naar het amusements programma te kunnen kijken. Tal van protesten, waarin afschaffing van dit systeem wordt geëist, bereiken de Amerikaanse regering Intussen denkt men er in Frankrijk anders over. Hier telt men nu bijna 2 miljoen televisiekijkers en tot nu toe ls de reclame uit de programma's ge- Jarenlang hebben de Franse kun stenaars min of meer op de televisie neergezien, maar. dat begint nu sterk te veranderen. Het culturele peil ls dermate gestegen, dat steeds meer be kende kunstenaars aan de program ma's gaan meewerken. Er is ook sprake van een tweede pro gramma. maar het ontbreekt aan finan ciën en, evenals bij ons (we schreven er dezer dagen nog over) aan materiaal en technici. Daarom heeft René Claire de Franse TELEVISIE VOOR VOLGENDE WEEK Komen er geen wijzigingen of aanvul lingen meer, dan kunt u de volgende week, van 6-12 maart a s., de volgende televisieprogramma's verwachten Zondag: 4.30 uur reportage biljarten in Luik, Eurovisie; 8 uur KRO met oude journaalfilms, een reportage uit Pa rijs, een televisieportret van de actrice Caro van Eyck en cabaret; 10 uur sportuitzending NTS. Maandag: 9.15 uur: NTS-reportages van het bezoek van de president van Peru en zijn echtgenote. Dinsdag: 3.45 uur Eurovisie: oproep voor het behoud van oud-Egyptische monumenten7.30 uur landbouwjour- naai, 8 uur NTS-journaal, daarna film programma met de hoofdfilm Oer woudidylle Woensdag: 5 uur kinderuitzending NCRV; 8 uur NTS-journaal, 8.20 uur AVRO met sportpanorama, Portugese zang en muziek, een documentaire over het redden van schipbreukelin gen en een nieuwe vliegfilm Donderdag: 8 uur NTS-journaal, 8.20 uur NCRV met filmrubriek, twee een akters („De derde'" door Ed Hoornik en „Bezoek" door Charles Vildrac) en filmintermezzo Vrijdag: 8 uur NTS-weekoverzicht. 8.30 uur VARA met actualiteiten, een do cumentaire over beroepskeuze en Zaterdag: 3.25 uur Eurovisie: de ijs- hockeywedstrijd dames Engeland— Duitsland uit het Wembley-stadion5 uur KRO-kinderhalfuur en 8.20 KRO met telerecording van het optreden van Peter Kreuder. amusement uit Hillegom en Hitchcockfilm „Zing met ons mee" Zoals u weet heeft de West-Duitse radio het veertiendaagse AVRO-pro- gramma „Zing met ons mee" als maan delijks programma overgenomen De banden, waarop de aaneenschakeling van oude refreintjes en evergreens in Duitse versie door de Nederlandse vo calisten worden gezongen, worden in Hilversum klaargemaakt en zo verzon den. Deze week werd de eerste band afgeleverd. De Weense radio heeft nu besloten, de banden van Duitsland over te nemen cn er ook een maandelijkse uitzending van te maken. Een prettig succes voor John ny Holshuijsen! overheid, die zowel radio als televisie financiert, het systeem van de Ameri kaanse televisie-automaten aan de hand Van overheidswege zouden dan de centrales opgericht moeten worden en uit het overschot op de exploitatiereke ning zouden, dan meer en nog betere programma's kunnen worden gefinan cierd. Claire zegt er wél bij, dat hij dan bereid is in zijn filmstudio's speciale tv- films te gaan maken. „Het publiek moet zich dan voorstel len. dat het via de muntmeter van het ontvangapparaat entree betaalt voor bioscoop of theater", zegt hij. „en dan is het nog goedkoop uit!" Sportforam voor NCRY-radio i 9.40 1 - zal Vanavond tussen 9.20 in het NCRV-radioprogramma een forum de vraag „Hoe moet de sportbe oefening in christelijke kring in de toe komst worden gefinancierd?" behan delen. Een actueel probleem, dat op het ogenblik 100.000 sportslieden verenigd in de Ned. Chr. Sport Unie, ter harte gaat. De vraag over de financiering is te belangrijker, omdat de christelijke bonden vooralsnog hebben geweigerd, zich aan te sluiten bij de Ned. Sport federatie, omdat deze bij de financiering gebruik maakt van totogelden. Het forum, dat vanavond aan het woord komt en daarbij het motto „Geef ze de ruimte!" voert, wordt gevormd door prof. dr. P. A. van Stempvoort uit Groningen, mevrouw F. J. C. Hooge- veen-Förster uit Den Haag, ds. G. N. Lammens (adviseur Ned. Chr. Sport Unie) Rotterdam, en de heer H. A. van Wijlen (rijksconsulent lichamelijke op voeding), Huizum. ij i/i 1 I vanavond 0 Na het NTS-journaal, dat om 8.20 uur is afgelopen, presenteert de KRO een gevarieerd programma, dat begint met het besluit van de actie voor vluchtelingen in Duitse kampen, da terende van Eerste Kerstdag 1959, Daarna is er toneel- en filmnieuws en om 9 uur een uitzending voor de vrouw met een en ander over linnen. Om 9.20 uur een politiefilm over ver valsingen en tot besluit van de dag het Bijbelse spel „De schuilplaats". vanavond 0 Voor de NCRV speelt tussen 8 en 9 uur het Omroeporkest onder leiding van Henk Spruit. Soliste is de violiste Maria Vermes, die u hoort in een vioolconcert van Katsjatoerian. Voorts staan werken van Glinka en Prokofieff op het programma. Om 9.20 uur begint het forum over sport en om 10 uur kunt u luisteren naar een programma van geestelijke lie deren. 0 „Doctor Julius Manger zelf!" is de titel van een door Michael Brett ge schreven hoorspel, dat de VARA om 8.40 uur, na wat romantische muziek door het orkest van Malando. uit zendt. Om 9.20 uur spelen de cellist Leonard Rose en de pianist Jean An- tonietti sonates van Haydn en Beet- Tips uit het buitenland 0 Brussel Vlaams wijdt vanavond an derhalf uur, t.w. van 8 tot 9.30 uur, aan het programma „Academie der discofielen", waarin u veel muziek hoort. Daarna, eveneens op 324 m„ een half uurtje romantische stem ming met Peter Kreuder. 0 Frans Schubert's liederencyclus ..Winterreise", die zoveel overbeken de melodieën bevat, wordt tussen 8.50 en 10.40 uur (met twee onder brekingen) uitgevoerd in het pro gramma van de NDR op 309 m. of 971 kHz. De pianist Gerald Moore begeleidt de bariton Herman Prey. Documentaire OVer Projramma voor morgen repatrianten Nog altijd gelden in ons land de pro- blemen, waarmee repatrianten uit Indo nesië hebben te kampen. U kunt daar van een indruk krijgen door de televi siedocumentaire, welke de NCRV vrij dagavond a.s. uitzendt. Kees van Lange- raad. die het programma getiteld „Tus sen wal en schip" samen stelde, kreeg hiervoor medewerking van de heer H E. Martens, adj.-directeur van de Hcrv Stichting voor kerkelijke sociale arbeid DONDERDAG 3 MAART 1960 versum I .402 m, 746 kc/s. AVRO: Gym 7 20 Gram VPRO: 7 00 Nws Dagopening AVRO: 8 00 Nwb 8 15 - H v 910 De groente. 9 15 9 40 Mor TN GEVAL van oorlog zal de Rotterdamse haven accommodatie worden ver plaatst naar een zoge naamd ..noodhavengebied". De gedachten gaan in dit verband uit naar de Wes- terschelde en de Ooster- schelde. Na verloop van tijd zullen in dit noodhavenge bied de vrachtschepen wor den behandeld. Er wordt op gerekend, dat een efficiënte accommodatie buiten Rot terdam binnen zes maanden kan worden ongebouwd. Dit werd gisteren meege deeld door l-uitenant-generaal Th. E. E H. Mathon. direc teur van het Nederlandse De fensie-studiecentrum. Hii voegde hieraan nog toe, dat de plannen voor de havenver plaatsing inmiddels zijn uit gewerkt. Zij maken deel uit van de Civiele Verdediging, zoals doe voor Nederland werd voorbereid Generaal Mathon gaf een theoretische uiteenzetting van enkele maatregelen, die in oorlogstijd zullen worden ge troffen. Overigens wilde hij beslist geen verontrusting wekkende civiele defensie wordt immers gezien als een organisatie met 'n sterke pre ventieve werking. Een grote mate van paraatheid is even wel noodzakelijk om deze preventieve werking zo effec. tief mogelijk te doen zijn. Hieruit vloeit dan weer on middellijk de noodzaak voort plannen te maken, die reke ning houden met een even tuele werkelijkheid. Deze werkelijkheid ziet er volgens de generaal als volgt uit een oorlog zal word-n ingezet met een atoom-bom- dardement, dat ongeveer vier dagen zal duren De ee-«*e twee dagen zullen daaroij zwaarder zyn dan de twee volgende. Aangenomen mag worden, dut slechts zeer bepaalde doe len met atoombommen zullen worden bestookt. De hoeveel heid projetielen is immers beperkt: zu zullen dan ook voornamelijk gericht worden op vliegvelden. waa: atoombommenwerpers zijn gestationeerd, op stoomfabrie ken en op plaatsen, waar ge leide projectielen staan opge steld. In Nederland kom^n deze drie doelen niet voor. genrwijdlng 10 00 Gram 10 50 V d klei 11 00 Tus6«n de wa! en het eohlp. praatje 1! 15 Kamerork 12 00 Orgel en trombone 12 30 Land- cn tuinbouvmwdod 12 33 Ka- m»rmuz i2 50 Uit het bedrijfsleven, lezing 13 00 Nws 13 !5 Meded en gram '3 25 Licht- mw 13 55 Beurs be-r 14 00 Blokfluit so praan en klavecimbel 14 30 V d vrouw 14 45 Gram 15 00 Anna Karenlna. hoor spel 5 45 Lichte mu« ;6 no Van vier tot vjjf 17 00 Gram 17 15 V d Jeugd 17 45 I 20 45 Logboek 1949 1 32 00 Dan«muz 22 30 Nw en beu 0 New York 22 40 Act 22 55 Spot 8 00 Nws 8 1,. NCRV: 10 00 Gram '.0 30 Morgcrtdletvt KRO: U 00 V d zieken 11 43 Gewijde r boeren 12 35 Land. iz 12.23 V nbouwmeded 12 38 Gram 12 50 Act 13 0o m 13 15 15 Jaar geleden, praatje ;3 20 tbte muz 13 40 Id^m NCRV :4 00 Ork ic 14 30 Avondrust, hoc-spel 15 05 Pia- Bljbeloverdcnking 16 20 Vino! rerber 19 10 Óp de' Vocaal ene '0 30 Radiokra ■zing 20 00 Gevar progr 22 1 leprocr NTS 20 00 Journaal en 7 AVRO: 20 20 Tclevizier 20 30 tatre «tan 31 00—23 30 Oecar. blij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7