AFSCHUWELIJK DRAMA VOOR RECHTBANK Twaalf jaar geëist voor wurging van prostituée „Blonde Marie VEEL WAARDERING VOOR WERK VAN JUBILARIS LIMBURG Giro 777 Bekend bankier gehuldigd Boodschap van Eisenhower Ter Aar krijgt een prachtige christelij ke kleuterschool HE „De Tulp" in Haarlem Kwekers duchten gevaar van tulpenaaltje C.H.U. in NOORDWIJK Particuliere woningbouw is enige oplossing Bloemenparadel in Haarlem op Halve leven in gevangenis NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 2 MAART 1960! Uiterlijk onbewogen hoorde een 27-jarige schilder uit Den Haag de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Kemper, twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering tegen zich eisen. Bewezen werd geacht dat de schilder in de nacht van 30 op 31 dec. 1958 de 47-jarige Maria G. van E., bijgenaamd „Blonde Marie", door wur ging van het leven had beroofd met het oogmerk daarna diefstal te plegen. De feiten zelf gaf verdachte wel toe. Hiermee liep hij tegen de lamp. Nadat hij aanvankelijk had verteld de spulletjes van een onbekende te hebben gekocht legde hij later een bekentenis af. Later kwam het verhaal, dat hij ook j nog volhield, dat de sieraden eigen- ik van hem waren, maar dat Blonde Marie zou proberen ze voor hem te ver kopen. Officier en president geloofden Hij kende „Blonde Marie" sinds hij in 1957 het huis aan de Nieuwe Haven in Den Haag moest schilderen. Hoewel hij niet lang daarna in het huwelijk trad. kwam hij toch van tijd tot tijd weer bij Marie terug. Hij pretendeerde op haar een vordering to hebben en eenmaal was hij met een vriend naar haar huis gegaan om te pogen het geld te krijgen. Ze wa6 toen echter niet thuis. Hij stal die avond een camera cn belandde hiervoor in de gevangenis. Na zijn vrijlating werkte hij aanvankelijk hard, maar op 30 december kwam hij terecht in een bar. waar hij 's avonds het nodige dronk. Een medebezoeker zoj toen een staaflantaarn en een mes ben laten zien onder de woorden-, „Ik heb nog wat op te knappen vanavond". Op kruispunt Uit dc bar ging hij op weg naar huis. Bij het kruispunt Spui aarzelde hij echter; zou hij rechtsaf slaan dan zou hij thuis komen, linksaf ging de weg naar Blonde Mairie. „Dat was het kruispunt van leven", zei de president. De verdachte sloeg linksaf. Hij trof Blonde Marie onder de hoogtezon en hij begon i zijn vordering. Volgens verdachte zou Blonde Maria toen hebben gedreigd zfjn vrouw In te lichten. Hij was kwaad geworden, had haar geslagen en de gillende vrouw volgens bij de keel gegrepen. „Ik heb zo hard geknepen dat Ik dacht dat de kop er af zou gaan", had de schilder later verklaard. De verdachte had zijn slacht offer op een divan gesmeten. Hij had haar de sieraden va«i armen en handen gehaald, oorbellen weggenomen van kastje, een ander kastje opengebroken en daaruit 50 gehaald. Voorts bad hij een polshorloge, een bontmantel, de hoogtezon en sieraden meegenomen, alles gepakt in een tas van het slachtoffer De bontmantel had hij de volgende dag aan zijn vrouw als verjaardagsgeschenk gegeven. Ook had hij dc volgende dag snoeren en stekkers gehaald opdat de kinderen onder de hoogtezon konden. Zijn vrouw kreeg sieraden en andere sieraden liet hij bij een juwelier taxeren. Niet toerekenbaar Het psychiatrisch rapport over deze reeds vaak veroordeelde verdachte had tot conclusie dat tijdens het gebeurde de schilder sterk verminderd toerekenings vatbaar moest zijn geweest en dat spoedig iet een psychiatrische behandeling moest •orden begonnen. De officier van justitie viel (tot rapport scherp aan omdat dit gebouwd op oncontroleerbare verhalen de verdachte. „Dit is een van ergste misdrijven die wij ons kunnen voorstellen". Realistisch schilderde de of- Nat. Levensverz. Bank opnieuw record De Nationale Levensverzekring-Bank N.V. te Rotterdam heeft in 1959 een nieuw produktierecord bereikt van 572 miljoen, waardoor het verzekerd kapi taal steeg lot 4136 min. Termijnpre- mien en koopsommen stegen tot 128 v j. 112) min. Een elektronische machine is in gebruik genomen. Belegd werd 174 min., waarvan ƒ90 min. in schuld bekentenissen. Vaste eigendommen n men met 3.5 min. tot ƒ41.9 min. to hypotheken met ƒ25 min. tot ƒ263 mli De premiereserve overschreed de mi jard en kwam op 1063 min. De ge kweekte interest was 4.12 (4,02) pet. De bedrijfswinst bedroeg 15.5 (15,1) min waarvan ruim 6,3 min. is toegevoegd aan dc extra-reserve. Het dividend 43 (43) per oud en 21,50 per nie aandeel, vergoeding over onverplichte stortingen 4 pot. Voor verzekerden met recht op winstaandeel is 1,4 min schikbaar. lubel- Helden. A G van Llei (handel kampeernrt en beheerder kam peerterrein). Etokertkamp 4, Tegelon. cur mr C Au*ems: B C Brouwer, h o Pas- veers Warenhui». Herenwal 70. Heerenveen cur mr P. Daniels. Leeuwarden, na! H G C Wijsbeek (garagebedrijf). E E Stolper- laan 32. Vecndam cut mr F J Kuiper R F Rijkers, kruidenier. Bennebroekstraai 4' hs. A'dam. cur mr C Lankhof; Le- Andnessenhof A da Opgei Sacrum cur- mr N P C fioens ven: J A Becht (Hotel, h'i Boschdi)jk 58. Eindhov Musus fa De Courtoetstraat 34 I, A dam. voor uur. bewindv mr. R F Zoetm L L Dekker. A dam. 1V4 Jaar ing 16/11 1959. besrindv mr L kajid is bergen. VD M en H Nijwen. geen ticier de toestand die men op 1 Januari in de woning had aangetroffen. Het was de verdachte om geld te doen en haan- dood maakte het hem mogelijk zijn doel te bereiken. De officier vond het een on- ienselijke daad en van berouw is ftiets gebleken. In genen dele kon hij met het psychiatrisch rapport meegaan dat het ac cent zo gauw mogelijk op de psychJAri- sche behandeling moest vallen. Deze be handeling kan trouwens in da gevangenis beginnen. Er worden meer doodslagen en moorden in deze stijl gepleegd. Er iopen lieden rond. die niet opzien tegen wurging. De maatschappij moet be veiligd worden en daarom moet een flin ke straf worden opgelegd. De officier ver zocht de rechtbank als men hem in zijn niet kon volgen dan in elk gevaJ een andera psychiater een nieuw rapport te laten uitbrengen. Raadsman mr. H. G. Schoonhoven meende dat het bewijs voor de opzet tot doden niet sterk was. De verdachte, die een bijzonder slechte jeugd heeft gehad, had die avond veertien glazen bier ge dronken. Vrouwen lokten hem steeds weer terug op het slechte pad. De vi dachte meende een vordering op haar hebben, maar hij ontstak niet in woede omdat hij het geld niet kreeg, maar dat Blonde Marie dreigde naar zijn echt genote te gaan waardoor zijn huwelijk ingevaar zou komen. Uitspraak 15 maart Hartelijke huldiging in Lisse ^OALS wij gisteren berichtten, heeft het bollenvak in De Nachtegaal te Lisse een zilveren jubilaris gehuldigd: de heer F. Lim burg, directeur van de Bloembollen keuringsdiensten. Denkelijk heeft de heer Limburg een kwart eeuw geleden niet vermoed, dat men in 1960 met zoveel waardering over hem en zijn werk zou spreken. Im- n 1935 werd zeer bescheiden en tegen de wil van het vak begon nen met het keuren van de gewas sen te velde. Tegen de wil van het vak. Inderdaad, want men heeft de heer Limburg en de zijnen wel eens genoemd: de doodgravers van het bloembollen vak. Toen bleek van velke onschatbare waarde het werk ■an de Bloembollenkeuringsdienst was niet alleen voor de kwekerij, maar vooral voor de export sloeg de tegenzin over in waardering. Vandaag de dag is het zo, dat het bollenvak de keuringsdiensten voor geen goud meer zou willen missen. En dat heeft men in De Nachtegaal niet onder stoelen of banken ge stoken. Alle vooraanstaanden uit vak en streek an de Bond van bloembollenveilin- ir. Volkers, oud-rijkstuinbouwc< te Lisse. De jubilaris dankte de hartelijke huldiging. De heer J. A. M. Pinxteren in het zilver De heer J. A. M. Pinxteren. directeu: )n de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, werd gisteren gehuldigd ter gele genheid van zijn zilveren jubileun 1935 trad hij in dienst als chef va afdeling financiën; na de oorlog werd hij directeur van de dienst voor sociale za ken. In de raadzaal had een huldiging plaats, e ook werd bijgewoond door de vrouw de zoon van de jubilaris. Verder waren inwezig het college van B. en W„ de oud-wethouders, hoofden van dienst en hoofdambtenaren. De burgemeester roem de het werk van de sociale dienst, dat hij en voorbeeld voor het gehele land zien dank zij de manier, waarop de jubilaris dit werk heeft opgebouwd. De burgemeester liet zijn woorden vergezeld ;aan van een enveloppe met inhoud. Wethouder De Graaf sprak namens ■tuur en ambtenaren van de dienst v iociale zaken. Hij wees op de uitstekende verhouding van de dienst met diacor mbesturen en bood de jubilari: grammofoonplaat aan. Nadat ook de heren Tibboel, De Vries en Vosselman Bosch nog het woord hadden gevoerd prak de jubilaris een dankwoord, waarin lij zijn medewerkers in de hem betoonde hulde betrok. ersierde zaal O. F. A. H. sraanstaande de feestelijk ezig, toen jhr. mr. d Nispen tot Pannerden. de Centrole Commissie, het woord Hij stipte aan. dat de waardering vot werk dat de heer Limburg heeft ve het gehele vak wordt weerkaats voor 67 In totaal moeten nu 5730 hectare te velde worden gekeurd. Daarbij komt dan nog de keuring in de schuur en te vergeten in de veilingen. Het vak heeft zoveel vertrouwen in het werk van d heer Limburg, dat geen enkele groep vai Bloembollencultuur ooit de maatreeele' die hij voorstelde, heeft afgewezen. Nooi heeft de keuringsdienst echter het zwaan onnodig uit de schede getrokken. Aan het'slot van zijn toespraak ovei handigde de heer Van Nispen de jubilari een „bestrijdingsmiddel" in de vorm vai een geschenk onder couvert. Hierna voerde prof. dr. E. van Slogtere: als oud-directeur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek het woord Het laboratorium heeft veel nut van dc keuringsdiensten ondervonden, omdat men de resultaten die de wetenschap be reikte in de praktijk bekend maakte en de kwekers ertoe bracht er hun voordeel De huidige directeur van het ..lab' prof. ir. J. van der Want. zei veel waa: dering te hebben voor de wijze waarop de heer Limburg in een voor ieder be grijpelijke taal zijn rapporten uitbrengt. Voorts werd gesproken door de heer C. Driehuizen namens de groepen van Bloembollencultuur, de heer Th. de Vroo- men namens het surplusfonds, ir. Van der Pol uit naam van de Plantenziektenkun- dige idenst. de heer Heemskerk namens de afdeling Sassenheim. de heer P. Kos- GEZMSBELANG Lissese woningbouwvereniging in het zilver UE WON'INGBOUWVÉRENIGING Gezinsbelang le Lisse viert op 8 maart haar zilveren jubileum. Het is de bedoeling, dat 's middags om kwart voor 1 een commissie uit de leden het bestuur een cadeau zal aan bieden. waarna om 3 uur een receptie voor genodigden begint, gevolgd door een ontvangst voor andere belangstellenden, die van 4 uur af welkom zijn. Op 9 en 10 maart wordt een feestavond gegeven in het Verenigings gebouw bij de Beekbrug; de toneelvereniging Elkerlyck uit Sassenheim voert dan „Potasch en Perlemoer met vakantie" op. slechts 3.20 per week. In 1939 werd een tweede plan op stapel gezet maar door de oorlog duurde het langer dan normaal voordat deze woningen kon den afgebouwd. Van de vier oprichters der vereniging, de heren W F. W. Buwhrmn, A. Th. der Aart, J. N Beckel. J. van Dijk Wzn en Q Dofferhoff hebben dc vier eerstgc- noemdon nog zitting in het bestuur. De heer Buschman is voorzitter en de heer Van der Aart secretaris. Bij de oprichting werden namens de gemeente aan het bestuur toegevoegd wijlen de heer J. C. de Haan (dc toen malige gemeentesecretaris) en de heer P. Romijn. die nog steeds bestuurslid is. De heer J. H. M. Bulten is thans al bijna 25 jaar administrateur der vereniging. Men houdt In de buurtschap Dc Engel niet van praten maar van doen en deze eigenschap gold ook voor de nieuwe woningbouwvereniging, die al In Juni 1936 de bouw van de eerste 36 woningen aanbesteedde. Het wer den prachtige hulzen met een ver hoogde borstwering; de huur bedroeg In 1948 werd eon derde plan a pakt; het omvatte 19 woningen, waarvoor een huur van 6,10 per week werd gesteld. Hierna volgde een plan van liefst 73 woningen. Lisse kwam hierdooe Ln het landelijke nieuws doordat de nister een extra contingent van 73 ningen beschikbaar stelde, waarvan prijs op 29 per m3 kwam, tegen de gangbare prijs van 35. Na 1931 kon niets worden bereikt mede in verband met de vaststelling vai uitbreidingsplan voor De Engel. Het be stuur blijft echter actief om te trachten weer zo gauw mogelijk een contingent voor De Engel lo6 te krijgen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft het gironummer 777 opengesteld voor giften ten be hoeve van de slachtoffers in Agadir. Bovendien zijn onmid dellijk 700 dekens naar Ma rokko gezonden. President-directeur der Zuidholl. Bank De heer W. A. van der Velden, presi dent-directeur van de Zuidhollandse Bank, die heden zestig jaar wordt, is gis- teren te Rotterdam gehuldigd na veertig jaren dienst bij deze bank. Burgemeester mr. G. E. van Walsum, enige wethouders, dr. J. Schouten, dr. H. W. Tilanus, direc teuren van banken, levensverzekerings maatschappijen, bedrijven en instellingen, persoonlijkheden uit het kerkelijke en maatschappelijke leven en vertegenwoor digers van de protestants christelijke werkgeversorganisaties waren aanwezig. De heer Van der Velden werd 2 maart 1900 geboren als zoon van de Gerefor meerde predikant te Klundert. Hij stu deerde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Hij was oprichter van de So- is Studiosorum Reformatorum en dit het begin van een uitgebreide arbeid op het terrein van onderwijs, kerk, maat schappij en politiek. Hij is lid van het hoofdbestuur van het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers en van het partijconvent der Anti Revolutionaire Zijn loopbaan begon 1 maart 1920 bij de Coöperatieve Boazbank van Rotterdam waarbij hij in 1924 directeur werd. In 1948 werd hij directeur van de Zuidhollandse Bank en het Zuidholland» Effectenkan- In program O.S. Rome In het officiële programma vai Olympische Zomerspelen i960 in Rome, zal een boodschap worden opgenomen die president Elsenhower gestuurd heeft aan Glulio Onestl, voorzitter van het Ita liaans Olympisch Comité- De boodschap luidt als volgt: Evenals mijn landgenoten wacht ik met grote belangstelling op het begin van de 17e Olympische Zomerspelen. Nu vele atleten zich gereed maken or Rome samen te komen, zullen wij graag geïnspireerd door de Olympische tra ditie iedere overwinning met ere be groeten en iedere uiting van kracht er behendigheid toejuichen. Deze spelen, waaraan de beste atleten uit alle landen zullen deelnemen, kunnen van groot be lang zijn voor de vriendschap en het be grip tussen de volkeren. PEDAGOGIEK M.O. AMSTERDAM, V 1 maart, Geslaagd voor akte pedagogiek M O-A: mej S Var- wijk. Groningen en voor akte pedagogiek MO-B: J W Beeftlnk, Hmmen: S Lut- gendorff, Leeuwarden en G van Tellingen, Utrecht. Architect loonde tekeningen ET BESTUUR van de Chr. Kleuterschool heeft gisteravond tijdens de onder- bijeenkomst voor een verrassing gezorgd door de aanwezigheid van de archi tect voor de nieuw te bouwen school. De heer F. J. C. van der Vegt te Delft beves tigde enkele tekeningen op het bord cn aan de hand daarvan kregen de leden lichtingen over de nieuw te bouwen school. Doordat er nu goedkeuring is verkregen voor het tweede lokaal was de architect genoodzaakt een nieuwe tekening te maken. Het plan zag er keurig uit. De nieuwe kleuterschool zal een plaats krijren aar einde van de Jhr. de Muraltstraat in het uitbreidingsplan Aardam. Het plan omvat twee lokalen, die geheel rij van elkaar komen te staan, verbon den door een brede gang, waarin de toilet- de garderobe en de nodige bergplaat zijn ondergebracht. De school krijgt glazen wand aan de zuidzijde ten einde volop van de zon te kunnen profi teren. In beide lokalen is een schuifdeur geprojecteerd om de buitenlucht vrij te laten binnenstromen. Op de speelplaats komen een vijver en een zandbak. De daar gebruikte schoppen, kruiwagens e.d. kunnen worden opgeborgen in ruimten, die eveneens zijn ondergebracht in de verbindingsgang. Wanneer dit plan zal kunnen worden uitgevoerd, wordt het ongetwijfeld een raad in het uitbreidingsplan. Wie de ■gadering in de oude school meemaak- vraagt zich niet meer af of het wel nodig is. dat er een nieuwe school komt! n van de nog op te lossen moeilijk heden is de verwarming. Scholen van twee lokalen mogen geen centrale ver warming hebben, wat voor de toiletten en garderobe vraagstukken opwerpt voor verwarming. De architect zoekt hiervoor nog een oplossing. De waarnemend voorzitter, de heer C. Hegeman. die de vergadering leidde, dankte de heer Van der Vegt voor de uit eenzetting. •vrouw Rietveld-Verbeek bracht het jaarverslag uit Momenteel wordt de school door 53 kinderen bezocht. De penningmeester, de heer J. van Ar- kei. kon een batig saldo vermelden, on danks het feit. dat de vereniging niet i* KIFJ'WVEEW Plattelandsvrouwen bijeen De afdeling Nieuwveen en omstreken van de Ned. bond van Plattelandsvrou wen vergaderde gisteravond in het Ver enigingsgebouw. waar de leden zich ver diepten in de welsprekendheid. Een vijf tal leden van de Vereniging van Wel sprekendheid te Leiden liet horen wat er op dit gebied door oefening is te berei- Ten slotte gaf mevr. Van Leeuwen te Woerden, provinciaal bestuurslid, een uiteenzetting over het werk van de bond. Actie Doe Open Met het devies „Nieuwveens jeugd staat klaar in het vluchlelingenjaar" it de Nieuwveense jeugd met de actie „Doe open" gestart. Wereldgebedsdag Vrijdagavond om kwart voor 8 worden de Christenvrouwen in het Verenigings gebouw verwacht voor een bijeenkomst t.g.v. de Wereldgebedsdag. toegekomen met de gemeentelijke sub sidle. De heer A Magie bracht namen controlecommissie een gunstig rapport uit. In de nieuwe commissie werden be noemd de heren J. v. d. Bosch e Heijns. De vacature Van de heer J. de Jong in het bestuur werd vervuld door de kiezing van de heer P. de Pater. De voorzitter dankte de heer De Jong, die naar Woerden vertrekt, voor het vele werk dat hij in verband met de ni bouwplannen heeft gedaan; hij wenste hem in Woerden een spoedig contact met een kleuterschool. De voorzitter verzocht de aanwezigen er voor te zorgen, dat steeds êen vol doend aantal kleuters op de school komt om de beide leidsters, over wie het be- stuur niets dan lof heeft, te kunnen be houden. Hopelijk zal de nieuwe school hiertoe bijdragen. De heer Heijns sloot de vergadering. Collecte Deze week wordt een collecte gehouden voor het sociaal fonds „Draagt Elkanders Lasten". Wereldgebedsdag De samenkomst ter gelegenheid Wereldgebedsdag wordt vrijdagavond ge houden in de Geref. kerk, aanvang 8 uur. Wie gehaald moeten worden per auto, kunnen zich melden bij mevrouw Van Harten. Kerkweg, tel. 207. N de algemene vergadering van de Vereniging „De Tulp" zijn vele woor den gesproken over het gevaar van het tulpenaaltje, Dytilenchus dipsaci, een parassiet die onze cultuur is binnengedrongen met ingevoerde tulpen. Weliswaar is de ziekte hier nog niet epidemisch, naar het oordeel van prof. dr. E. van Slogteren is minder dan één tiende procent van het tulpenareaal aangetast, maar het feit dat nog geen afdoende bestrijdings middel is gevonden, niettegenstaande hardnekkige pogingen daartoe, maant tot de allergrootste voorzichtigheid. Het is zó dat alle partijen waarin de riekte wordt aangetroffen, al is het ook maar in uiterst lichte graad radicaal worden vernietigd. Er komen praktisch geen tulpen meer an vreemde herkomst ons land binnen. Weliswaar bestaat er geen invoerverbod, Nederland eist bij elke importzen ding een gezondheidscertificaat van het land van herkomst. Deze geven echter zulk een certificaat niet af, zodat deze importpartijen niet verder komen dan havens en daar linea recta worden teruggezonden. Er is echter een ander gevaar. Het tulpenaaltje voelt zich nl. ook goed thuis in narcissenbollen en dus kan het ook daarmee ons land binnen komen. Daarom is in dit verband ook grote waakzaamheid geboden bij de im- Door de Plantenziektenkundige Dienst erden in het afgelopen seizoen in en kele partijen tulpen aaltjes aangetroffen. Deze partijen werden, zoals gezegd, radi caal vernietigd en de betrokken kwekers werden daarvoor door het Surplusfonds gedeeltelijk schadeloos gesteld. De telers op het hart gebonden elke verdachte plant bij de P. D. aan te melden. Een kweker, die daarin nalatig blijft, zal ook geen aanspraak op schadevergoeding kunnen maken, wanneer de ziekte toch i zijn kraam wordt geconstateerd. Binnenkort zal over het tulpenaaltje ;n vlugschrift verschijnen dat met me dewerking van het P.V.S. aan alle tul penkwekers zal worden toegezonden en waarin het ziektebeeld in woord en beeld nauwkeurig wordt beschreven. Betreurd werd dat de animo voor de selectiekeuring op de beide monstertui- nen te Breezand en te Andijk zo sterk terugloopt. De monstertuin, die eertijds ook in „De Zuid" was aangelegd, moest zelfs door gebrek aan belangstelling ver dwijnen. In 1959 stonden op de beide eerstgenoemde tuinen totaal 225 monsters opgeplant, dit aantal is in het huidige seizoen teruggelopen tot 161, een aantal dat niet in verhouding staat tot de zorg en de moeite die zovelen zich hiervoor getroosten. Verkiezing Tot bestuurslid w,erden gekozen in de vacature H. de Vroomen (exp.) de heer Chr. Eggink, Voorschoten, en in de vaca ture W. Reus (kw.) de heer J. Swager- man. Berkhout, terwijl tot voorzitter, te vens hoofdbestuurslid, van de kringen III (Kennemerland) en IV (Bloembollenstr.- Noord) werden benoemd resp. de heren H. A. van Duin, Beverwijk, en B. P. Heemskerk, Bennebroek. Ondervoorzitter in kring IV werd de heer G. G. Meskers, Hillegom. Een bestuursvoorstel om aan de Stich- ALKEMADE Aanbesteding woningen De directeur van gemeentewerken heeft een onderhandse aanbesteding ge houden voor het bouwen van twaalf wo ningen. De inschrijvers waren: Fa, Wes- selman, Roelof arendsveen. 276.380: J. v. d. Geest, Oud Ade, 272.480; Fa. Gebr. Akerboom. Rijpwetering, ƒ269.737. en C. J. van Berkel. Roelof arendsveen, 257.665. WOl'BRVGGE Veilig-Verkeersdag In Woubrugge werd gisteren een Vei- lig-Verkeersdag gehouden. Nadat in de morgenuren reeds de geluidswagen van het Verbond voor Veilig Verkeer een d ga lig had gemaakt, werd 's-middags >r de schooljeugd in Het oudé Raedt- huys een leerzame filmvoorstelling gege- Vertoond werden Pcdaaltoeristen, dc belevenissen van een Amerikaanse wiel rijder in ons Nederlandse verkeer, een kenfilm en de spannende rolprent KI: Voor de ouderen werd 's-avonds propaganda-bijeenkomst gehouden onder leiding van de heer K. van Koeken, sul van de plaatselijke afdeling. Burge meester J. C. van Wageningen wee het grote belang van deze vereni daar wij allen dagelijks met het verkeer te maken hebben. Het grote publiek dient meer verkeers-minded te worden. Spre ker bedankte opperwachtmeester J Bil. die in zijn vrije tijd geheel belange loos de verkeerscursu8 voor volwassenen heeft geleid. Vervolgens reikte SDreker aan alle 17 geslaagden cursisten de di ploma's en speldjes uit. Dit zijn de dames W. S. Burggraaff en M. van Tienhoven- Middelkoop (de laatste met lof) e heren C. Blom, K. J. van der Boon, Ph. Eskes. J. de Graaf. M. Hoogendoorn, Hoogeveen, A. Kroon, W. de Lange, N. van Nieuwkoop, G. Rijnsburger. J Roose- malen. P Schraverus. R. C. van Tuil. K. Zandstra. Ten slotte werden de volgend films vertoond: „Een moment of eeuwig heid" (over de gevaren rond de onbe waakte overwegen). Drie turven hoog (over het aanleren der verkeersregels kleuters), Waarom daarwel (de sportre- gels overgebracht op het verkeer) ei fraaie kleurenfilm over een reis dwars door donker Afrika. Door de cursisten werden nog geschen ken aangeboden aan de heren J. de Bil en K. van Keekem. Gespaard In februari werd bij de rijksposts bank ingelegd f 6807,09 en terugbetaald I 6174,97. Er werden vier nieuwe boekjes uitgereikt. BENTHUIZEN Raming „Plan Zuid" B. en W. delen mee. dat het hoofd van ublieke werken, de heer H. H. Jalinck, ie volgende globale kostenraming inzake ie realisering van het gedeelte uitbrei- iingsplan in onderdelen (het zogenaam- ie Molenstraatplan) van de gemeente Benthuizen heeft opgesteld: 35 woning wetwoningen 85 m2 (2975 m2): 30 ar beiderswoningen in de goedkope klasse a 85 m2 (2550 m2).. 30 goedkope midden standswoningen 1 85 m2 x 1.2 (3060 m2); totaal 95 woningen, aan bouwgrond 8585 m2. De verkoopprijs van bouwrijpe grond voor woningwetbouw is becijferd op rond 14 per ma. De gemiddelde ver koopprijs van bouwrijpe grond voor par ticuliere bouw komt op rond 17-50 per ma netto bouwterrein. Mocht er eventueel behoefte zijn aan het realiseren van een complex wonin gen in de goedkope middenstandssector, dan zou dc grondprijs hiervoor op 19 zijn te stellen. Gemeentebode en -werkman Met ingang van i maart hebben B. W. voor de duur van een jaar als ge meentebode en -werkman aangesteld de heer L. Looy, Hogeveenseweg. Het col lege gaat uit van de verwachting, dat de heer Looy daarna in vaste dienst kaï worden aangesteld. A.R. lustrum-toogavond Uitgaande van de anti-revolutionaire hulpcentrale Zoetermeer, wordt ir dagavond om half 8 in de grote feestzaal van Ons Genoegen. Dorpsstraat 121 te Zoetermeer, een grote A.R. lustrum- toogavond voor midden Zuid-Holland gehouden. Deze vijfde toogavond. met het derde vevrijdingslustrum in zicht, was voo organisatoren reden aan het geheel meer algemeen protestants christelijk karakter te geven. Het programma vermeldt: rede voorzitter C. J. van den Heuvel te Moer- kapelle over „Het derde bevrijdings- ting Bloembollensurplusfonds te advise- de maatregel, waarbij tulpen in de maten zift 9 en op kunnen worden in geleverd voor abnormaal gebruik a f 0.30 per kg. geheel op te heffen, werd aan genomen met 383 tegen 3 stemmen. Aan het begin der vergadering had voorzitter G. Vreeburg gewezen op de gepubliceerde cijfers van het Surplus fonds, waaruit blijkt dat er veel lever baar is opgeplant om de areaaluitbrei ding te benutten. Het leverbaar is op de eerste plaats bestemd om te worden ge ëxporteerd. aldus de h«er Vreeburg. Wanneer dit door opplanting aan de markt wordt onttrokken zijn ongemoti- 'eerde prijsverhogingen daarvan het ge- •olg die een gevaar voor onze buiten landse handel kunnen opleveren. het .Haarlemse Krelagehuis, zowel bulpen en narcissen als hyacinten en erocussen. Wij noteren de mooie donkerrose hya cint Cycloop, iin buös gebroeid door G.l W. Viimik te Lósse. Dezelfde inzender toom-l de ook darw. Wm. van Est. rood, en een aanbal gele sports van d-arwinhyhriden. alsmede aen (zwaar viiruszneke!) darwin- hybrideparkiet van onbekende herkomst, D. v. d. Tang. Voorhout, liet de mooie darw. hybr. Gen. Eisenhower zien en N. Zandbergen Wz., Rijnsburg. de rose ver- loping uit Ut. Denbola en nare, bic. Kala mazoo. P. Dame. Lisse, had de rode evt. Hannibal, aüsmede de narcissen Queen of Stans, triamdus Tresamble en W. P. Miilner. Konijnenburg Mark N.V., Noordwijk, voeTde een flinke oolleotie tulpen ten to nele. w.o. een grote, rood met witte zaai ling nr. 13, in het rood San Michele, Axel Munbhe, Cobalobba en Gerbrud Pfitzer, de donkerpaarse Drottn. Atexandrina, de ncee Meissner Porzellan en Cariolan. rood met geel. J. Gerritsen Zn.. Voorschoten, j toonde een ©rote narcis met gespleten j kroon onder de naem Gold Collar; G. H. Rotte veel, Noordw.hput. nare. Quinnus en P. van Deursen. Sassenheim. de grote bic. narcis Soundness, Van Dobben de Bruyn Jr., Noordwijk, ten slobbe, had een kleine collectie erocussen opgesteld, nl. de blauwbonte Abundance. Flirtation en Debutante en de lichtblauwe Effect en New Delft. DE JAARVERGADERING van de afdeling Noordwijk van de Christelijk Historische Unie sprak de heer J. de Geus, wethouder van de gemeentebedrijven en van openbare werken, over die volks huisvesting in onze gemeente. Na een 15-jarige periode, waarin een be trekkelijke welvaart tot stand kwam, is de verschrikkelijke woningnood eigenlijk een moeilijk te aanvaardbare realiteit, aldus de heer De Geus. Dit is een zeer moeilijk probleem en nooit zullen de pogingen mogen ver slappen om aan deze nood op korte termijn een eind te maken. Niet alleen het woningtekort, maar ook het voortbestaan van krotten is een lijk te verteren brok, aldus de wet houder, die in dit verband wees op het gebod van de naastenliefde, dat steeds onder onze aandacht moet blijven. In Noordwijk is de woningnood de laatste vijf jaren praktisch onveranderd gebleven, voor welk feit niemand de schuld kan worden gegeven. Het toegewezen contingent (tussen de i en 40 woningen per jaar), is ten enen male onvoldoende om aan het grote aan dringende gevallen in voldoende mate tegemoet te komen. De heer De Geus zag slechts één mo gelijkheid. namelijk het stimuleren van de particuliere woningbouw, en in het bijzonder de bouw van huurwoningen tegen dragelijke huren. Dit kan een wezenlijke bijdrage leve- sn tot leniging van de ontstellende nood, want er is nu eenmaal een zeer grote categorie woningzoekenden die staat is een eigen woning te Deze kunnen dit gemeente de rente deren, waai-door liet, zelfs al zou de en aflossing garan- hypotheek van 90% kan worden gegeven. Zeer velen hebben nu eenmaal niet de beschikking over de dan nog resterende 10%, wat toch veelal nog een bedrag an f2500 betekent. Premiebouw De nieuwe regeling Inzake de premie- lening noemde de heer De Geus gunstig, al rijzen hierbij ook diverse problemen. De gemeentebesturen zullen goedkoop grond aan de bouwers moeten toewijzen, wat echter gezien de hoge grondprijzen en de grote kosten voor bouwrijpmaken, straataanleg enzovoorts, grote moeilijk heden met zich brengt. Als het gemeentebestuur tegen redelijke prijzen kan doen, wordt er uiteraard niet gebouwd. Zo wel, dan zal een belangrijk bedrag uit de ge meentekas moeten worden beschikbaar gesteld, wat ook weer allerlei bezwarr meebrengt. Dé beschikbare bouwgrond vormt hier het grote probleem. Enkele jaren geleden is een plan ontworpen voor uitgifte bouwgrond, gedurende de eerste 20 ja ren. Uitgegaan is van beschikbaarstelling van bouw voor het opvangen eigen bevolkingsaanwas. Te sterke uitbreiding van buitenaf zou nauwelijks de beide pijlers Noordwijkse welvaart, de bollencultuur en de badplaats, ondergraven. Het stre ven moet daarom zijn de beschikbare en de eventueel nog te verwerven bouw grond, zo doeltreffend mogelijk uit geven. Zoveel mogelijk zou deze uitgifte dienen beperkt te blijven tot Noordwij- kers. Deze impopulaire en chauvinistisch lijkende maatregel is noodzakelijk er onmLskcnbaar NoordwUks belang, woningbouw is voor het gemeentebe stuur het grootste probleem, doel, de leniging van de grote woning nood. is aller krachtsinspanning ten volle waard, zo besloot wethouder De Geus zijn instructief betoog. Op deze vergadering, die onder leiding stond van de heer J. K. de Vries, werden ook de jaarverslagen behandeld. Secre taris J. de Raad meldde in zijn verslag velerlei activiteiten. Het ledental bleef in het afgelopen jaar stabiel. Penningmeester J. G. de Bruin kon een klein batig saldo rapporteren bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heren J. de Bruin. E. van Drongelen en J. de Raad werden herkozen. Medegedeeld werd nog dat de heer P. de Groot op e< 1 een filmavond Jubilaris Groenendijk onderscheiden Gistermorgen werd de heer J. C. Groe- .end'ijk hartelijk gehuldigd, omdat hij 40 jaar was verbonden, aan Waimtaikhofs bakkerij te Noordwijk. ln een hartelijke toespraak werd hij door de heer H. J Wanninkhof geschetst als een nauwgezet medewerker, die zich steeds voor het be drijf had ingezet. De heer Waiminkhof bood, behalve de gebruikelijke enveloppe, een gehoorapparaat aan. ,-erse sprekers voerden vervolgens het woord en boden geschenken aan, on der anderen de heren J. C. Matteer, ma ïs de Leidse meelfabriek De Sleuilels die heer E. L. de Witt namens de Noordwijkse bakkensgemeenschap. Allen roemden de kwaliteiten van de ju bilaris en wezen op een welbesteed leven. De burgemeester, mr. G. Berckel, feliciteerde de heer Groenendijk nens de Noordwijkse gemeenschap en namens H.M. de koningin. De lange trouwe staat van dienst van de heer Groenendijk dient te worden gewaar deerd en daarom verzocht dc burgemees ter de heer Wannonkhof de jubilaris de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Naasau, op de borst t« nog geruime tijd lustrum tegemoet"; rede van dr. W Aan- tjes te Utrecht, jongste A.R. Tweede Ka merlid, over „Aan Jezus voelen". Na de pauze heropening door de 2e voorzitter, de heer M. van den Berg te Berschen- hoek; wedstrijd „Jongeren meten zich met elkaar"; slotwoord door ds. G. van Duinen te Wassenaar over „Het geheim van onze kracht". Hierna bleef n gezellig bijeen. Biytt x met de buks gewonnen cïoor A. Boot met 48 punten in de le klasse; J. A. Amme- naal met 47 punten in de 3e klasse; J. C. Tissiiog met 43 punten in de 3e klasse. Wagens een defect aan de buks werd in de KSO-afdelcng niet geschoten. Op 4 maant i6 er koppel wedstrijd.. Bazaar Op 10, 11 en 12 maart wordt door de Gereformeerde j eu©d verenigingen te Noordwijk aan Zee een grote bazaar ge houden in het Venenaigingsgebouw, Hoofd straat 11. De gebruikelijke attracties zul len aanwezig zijn, zoals schiettent, sjoelen, grabbelen. De baten van deze actie zijn bestemd voor de verbouw van het vereni gingsgebouw. Men hoopt door deze restauratie een doelmatig tehuis voor de verenigingen en ook voor andere bijeen komsten te verkrijgen. De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 70-jarige J. M. D„ bijgenaamd de „brandkastkraker", en sijn maat de 53-jarige chauffeur C. T. terzake van po ging tot diefstal door middel van braak elk veroordeeld tot één jaar gevangenis met aftrek van het voorarrest. D., die wegens zijn 23 veroordelingen zijn bij- n verwierf, heeft 34 jaar van zijn le- in hechtenis doorgebracht. De chauf feur was reeds negen keer veroordeeld. Tegen beiden was twee jaar met aftrek geëist. Het duower d op heterdaad be trapt toen zij in de nacht van 26 op 27 november waren binnengédrongen in de Amstel-'oroodbakkerijen in Amsterdam WAARSCHUWINGSTEKEN VOOR FIETSERS Het doel hiervan is fietsers, die worden ingehaald door een auto met aanhang wagen, erop attent te maken dat er nog een aanhangwagen volgt. Dit waarschuwingsteken bestaat uit een opklapbaar bord van 30 x 50 cm in gele kleur, waarop in zwart een symbool van een motorrijtuig en in rood een symbool van de aanhangwagen. Bij avond moet dit bord worden ver licht, waarop twee juist gerichte lampjes in de constructie zijn opgenomen. Men streeft er naar het bord in de wettelijke voorschriften opgenomen te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4