i C44RISTFUJK Bakkertjes KONING - RICHARD ff erkgevers vragen zich af: Bij ambtenaren niet de trend aangehoud en? Dibelius preekt zondag toch in Oost-Berlijn WERELDRAAD WIL MEER CONTACT MET RUSSEN Een woord voor vandaag Bevat Fatima-opeiibaring een onheilsprofetie? Kanttekening Koopkracht van gulden resoluut verdedigen Franse geestelijkheid negeert Chroesjtsjef Damp°bevrij<ft 2 Tegenover bedrijfsleven klaarheid eeivenst De voorspelling, dat de ge differentieerde loonvorming niet anders als een in de tijd enigszins gespreide, maar dan toch uniforme loonbeweging te zien zou geven, is niet in ver vulling gegaan, zo schrijft mr. G. C. van Dam. secretaris van het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers in Nederland. In zijn artikel gepubliceerd in het orgaan van het verbond. Da Werkgever, trekt hij deze con clusie aan de hand van de nota van staatssecretaris Roolvink aan de Tweede Kamer inzake de gedifferentieerde loonvor ming. Er zijn resultaten ge boekt ten aanzien van de be oogde differentiatie in de loon vorming. Mr. Van Dam somt daarbij de volgende factoren op: De spreiding in de tijd. die, ook al is zij door de voorstanders van een algemene loonronde aanvaard, toch als een differentiatiekenmerk moet worden gezien, is er geko men. De data van ingang variëren in redelijke mate. Datzelfde kan gezegd worden van de duur van de afgesloten overeenkomsten. Wat de percentages der loonsver beteringen betreft, kan er even eens van differentiatie gesproken worden. De percentages lopen voor wat de bedrijfstakken en de ondernemingen betreft uiteen van 2V4 tot ruim 8W pet. De ambtenaren In het geciteerde artikel wordt daarbij erkend, dat de fase van de loonontwikkeling, waarvan de nota een overzicht geeft, voor het overgrote deel bedrijfstakken en ondernemingen met een min of meer gunstige produktlviteitsont- wikkeling omvat. Ook al zou uit de overgelegde gegevens een gemiddelde zijn sa men te stellen, dan geeft dit nog geen inzicht In het gemiddelde van de loonbeweging, die zich aan het voltrekken is. Een juist beeld kan pas worden verkregen, nadat alle bedrijfstakken, waar een pro- duktiviteitsverbetering heeft plaats gevonden, aan de beurt zijn ge weest en bovendien duidelijk is, welk gedeelte van het bedrijfsle ven in dat opzicht achterblijft. Pas rondom 1 april a.s. zal zich de trend kunnen aftekenen. Dat desondanks de regering reeds thans voor de ambtenaren tot een salarisverbetering heeft besloten, hoeft op zijn min6t en kele vragen opgeroepen. Is de regering teruggekomen op haar voornemen, aldus De Werk gever, om bij de bepaling van de salarispositic van haar personeel zich te bakeren op de trend van de in gang zijnde loonontwikke ling? Of heeft zij de trendgedach te laten vaxen en liggen andere overwegingen aan haar beslissing ten grondslag? In hoeverre stro ken deze overwegingen met de voorschriften van de algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars? Met het oog op de verdere loon ontwikkeling. zo schrijft mr. Van Dam, sou het dienstig zijn, indien In dit opzicht klaarheid werd ge schapen en ook maar de schijn van discriminatie ten opzichte van het bedrijfsleven werd weggeno- Concluderend merkt mr. Van Dam nog op, dat het al met al om een loonoperatie gaat, die ze ker niet aan de lage kant is, zo wel gelet op het differentiatie-ka- rakter als op de compensatie van de 1 aprii-maatregelen (melk en huren». Indien deze loonoperatie slaagt, d.w.z. indien het prijsni veau stabiel blijft, de toegenomen koopkracht niet wordt aangetast en weer een stukje sanering van de huren zal zijn bereikt, zal er reden zijn om met voldoening op deze moeilijke operatie terug te P.B.O. voor bakkerij De bakkera liebben de vlag uit gestoken. want de aanvraag voor de instelling van een bedrijfschap voor de bakkerij ls in zee. Jaren lang hebben de organisaties aan de voorbereiding hiervan gewerkt, maar thans is het dan gelukt. De Christelijke Bakkerspatroon, or gaan van de Bond van Christelij ke Bakkerspatroons maakt hier van melding met koppen over een hele pagina. Alle organisaties heb ben aan de indiening meegewerkt echter met uitzondering van De Nederlandse Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf. Deze organisatie was in principe wel bereid mee te werken aan de totstandkoming van een bedrijf schap. maar zij had praktische bezwaren tegen de indiening van de aanvrage, in het huidige stadi um van de bakkerijproblematiek. (Hierbij valt in de eerste plaats te denken aan het advies dat de S.E.R. nog onlangs aan de staats secretaris van sociale zaken uit bracht over de werktijden en even tuele ploegenarbeid in tiet bak kersbedrijf met de daaraan ver bonden consequenties voor het uur van verkoop en de positie van het midden- en kleinbedrijf. De S.E.R. bracht dit advies met schroom uit, omdat men zich moest inlaten met vaktechnische problemen van een bedrijfstak, maar toch ging men hiertoe over, op grond van het feit dat er nog geen bedrijfschap voor de bakke rij bestond en de S.E.R. het enig mogelijke publiekrechtelijke or gaan was. dat kon adviseren. Het S.E.R.-advies heeft echter nogal wat kritiek uitgelokt. De instelling van een bedrijfschap op niet te lange termijn zou nieuwe, wel licht meer bevredigende advies mogelijkheden te voorschijn kun nen roepen. Red.) eft Ondanks gerechtelijk onderzoek BERLIJN, 1 maart dinsdag als de gewoonste zaak der wereld wordt voorgesteld, acht men het besluit de-leider der protestantse kerk Duitsland om ondanks het tegen hem ingeleide gerechtelijke onderzoek zich toch naar Oost-Berlijn te begeven zeer moedig. (Van onze correspondent in Bonn) De bisschop van Berlijn-Bran- denburg en voorzitter van de raad der evangelische kerk in Duitsland, bisschop ds. dr. Otto Dibelius (80) zal a.s. zondag zoals op de eerste zondag van iedere maand normaal in de in Oost-Berlijn gelegen Marien- kirche prediken. De raad der E.K.D. heeft verklaard, dat er „geen enkele aanleiding" is om van deze gewoonte af te wijken, on danks het feit, dat de Oostduitse procu reur-generaal, mr. Melsheimer, heeft besloten een gerechtelijk onderzoek te stellen tegen bisschop Dibelius v wege zijn heftig omstreden geschrift over de overheid en de gehoorzaam heidsplicht van de christen aan ee talitair regiem. GRIEP GRIEPGR\EPGRIEPGRIEP HELPEN DIREKT Jonge Russen gaan studeren in Bossey raad van Kerken er naar stre ven om meer contacten te onder houden met de Russisch-Ortho- doxe Kerk en de andere kerken in Rusland. Dit besluit, blijkt nu, werd genomen op een van de laat ste bijeenkomsten van het Uit voerend Comité van de Wereld raad dat in Buenos Aires bijeen was. Het comité heeft plannen ontworpen die moeten leiden tot nauwere betrek kingen en die de vriendschap tussen de westelijke en oostelijke kerken moeten verdiepen. Er zal meer wederzijds con tact komen en de Wereldraad heeft jon ge Russische theologen reeds uitgeno digd om te komen studeren aan het Oe cumenisch Instituut te Bossey in Genève. Ook gaf het Uitvoerend Comité toestemming om bepaalde documen ten uit te wisselen met het Russisch patriarchaat, terwijl Russische waar nemers van harte welkom zullen zijn tijdens de vergaderingen van het Centraal Comité van de Wereld raad en andere belangrijke bespre- BOEKENHOEK Israel, land van de bijbel, land van de toekomst, door Petrus Huigens. Profe tie en werkelijkheid in de ni- uwe staat. Uitgave Bosch Keuning N.V.. Baarn. De tocht van de Priscilla, door Clé ment Richer. Vertaling Clare Lennart. Salamander-reeks. Uitgave Em. Queri- do N.V., Amsterdam. Twaalf maanden Joost, door Leonhard Huizinga. Salamanderreeks Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Gids voor de Nederlandse kunst, door dr. H. E. van Gelder, met medewerking van prof. dr A. M. Hammacher en ir. R. Meischke. Prisma-boek. Vierde, herziene druk. Uitgave Spectrum, Utrecht. aan de Russische kerken in december van het vorige jaar. In juni 1959 kwa men twee vertegenwoordigers van het Russische partiarchaat naar Genève voor besprekingen. GESPREK Het Uitvoerend Comité heeft zich te vens bezig gehouden met de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk. In een interview dat dr. Visser 't Hooft, de al gemene secretaris, van het werk gaf, sprak hij zich uit als een sterk voor stander van het gesprek met de rooms- katholieken. ..Ik ben er van overtuigd dat het heel goed is dat wij deze niet-officiële con tacten kunnen onderhouden. Wij moeter eerlijk met elkaar over de verschillen de problemen kunnen spreken, maai dat kunnen we beter in klein verband doen dan in een openbaar debat." In een vorig verslag van de Wereld raad van Kerken over de data va: Derde Assemblee, de zes-jaarlijkse gro te vergadering ven kerken die bij de Wereldraad zijn aangesloten is een geslopen. De conferentie zal niet week duren maar van 18 november 1961 tot 5 december. Paus Johannes tegen openbaar gesprek Rome-Reformatie Paus Johannes heeft vorige week in Rome zijn gehoor duidelijk gemaakt dat er geen sprake zal zijn van een open baar gesprek tussen rooms-katholieken en protestanten tijdens het komende reldconcilie van rooms-katholieke schoppen. Het verschil tussen de Rooms- Katholieke Kerk en de protestantse Ker ken zal daar in een gesprek niet aan de orde komen. Volgens de paus zou een dergelijk ge sprek geen enkele oplossing bieden. Hij voegde er aan toe: „Als de afgeschei den broeders een concrete stap willen doen om hun verlangen naar eenheid te tonen, kunnen we ze met werkelijke lief de toeroepen: Dit is uw huis; dit is het huis van hen die het teken van Chris tus dragen." Aangezien echter zowel de Oosters-Or- thodoxe Kerken als de protestantse ker ken reeds duidelijk hebben uitgesproken dat op deze basis geen gesprek met de rooms-katholieken mogelijk is, omdat zij slechts willen spreken op voet van ge lijkheid, zal dus het komende concilie niet meer dan een rooms-katholieke aan gelegenheid zijn. Sinds de publikatie van bisschop Di belius' geschrift dat eigenlijk een particulier schrijven van de bisschop was aan de „landsbisschop" van Han nover ds. Hanns Lilje is de bis schop tweemaal naar Oost-Berlijn ge gaan om ln zijn Marienkirche te pre diken. Beide malen heeft men hem naar West-Berlijn waar hij woont la ten terugkeren. Het is evenwel niet denkbaar, dat dit zondag a.s. anders kunnen verlopen. Koksma's voor de Inter Church Aid naar Kythera Tijdens een oecumenische samen komst in Heemstede vond de uitzending plaats van de heer en mevrouw Koks- ma. die binnenkort vertrekken naar het Griekse eiland Kythera, waar de heer Koksma in dienst van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen zal gaan arbeiden aan het herstel van de waterkeringen op dit eiland. De stichting is de organisatie die in ons land namens de Wereldraad van Kerken met de kerkelijke hulpverlening Voorgangers in deze uitzendingsdienst aren mej. da. H. Klink, Remonstrants predikant te Haarlem en de hervormde predikant ds. Adr. Oskamp. Onderwijsopdracht Aan O. J. Poppema is opdracht ver leend om van 1 januari 1960 tot het tijd stip, waarop hij zijn ambt als hoogle raar zal aanvaarden, in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven onder wijs te geven in de algemene natuur kunde. met bepaling, dat hij gedurende die tijd de bevoegdheid tot het afnemen zal bezitten. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Linschoten: R. E. Kuus, kand. te Zeist: naar Aalst, Geld.: J. C. de Bie, kand. te Sprang. Bedankt voor Hoogblokland: R. E. Kuus. kand. te Zeist; voor Boven-Har- dinxveld: W. Vroegindewey te Bleiswijk. Beroepbaarstelling: de heer B. C. de Gelder, kand. te Alblasserdam. Vroege- straat 3 is terstond beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Munnekeburen: J. v. Loo, kand. te Sneek. Benoemd te Bergen op Zoom voor arbeid onder de militairen te Ossendrecht en voor pastorale arbeid te Hoogerheide: ds. Ph. Stoffels te Rilland-Bath. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen N.H.: D. Slag boom te 's-Gravenzande. Luthers programma over Spaanse zender De bekende radiouitzending van de ..Lutheran Hour" zal worden uitgezon den door een Spaanse zender in de taal van Estland. Het is waarschijnlijk het eerste en zal voorlopig wel het enige protestantse programma zijn dat via Spaanse bodem de ether in gaat. De „Lutheran Hour" is een evange lisatieprogramma van een Amerikaans- Lutherse Kerk die de onofficiële naarr van „Missouri-synod" draagt en wegens haar orthodox karakter zich nog niet heeft willen aansluiten bij de Lutherse Wereldfederatie J uitzending wordt honderd zenders gezonden. Het geld. Jezus zegt: ,,Hoe moeilijk kunnen zij die geld hebben in het Koninkrijk Gods ingaan. Want het is gemakkelijker dat een kameel gaat door het oog van een naald, dan dat een rijke het Koninkrijk Gods binnengaat De verleidingen. Jezus zegt: Wee hem door tvie de verleidin gen komen. Het zou beter voor hem zijn als een molensteen om zijn hals gedaan was en hij in zee ivas geworpen, dan dat hij één van deze kleinen tot zonde verleidde Het geloof. Jezus zegt: Indien gij een geloof had als een mosterdzaad, gij zoudt tot deze moerbeiboom zeggen: Word ont worteld en in de zee geplant, en hij zou u gehoorzamen Drie uitspraken om er moedeloos onder te worden. Want geldzucht, jaloersheid, ijdelheidwie is er vrij van? En wiens geloof is sterk genoeg om zo'n krachttoer te verrichten? Op diezelfde open bladzijde van uw bijbel leest ge hoe kinde ren tot Jezus worden gebracht. ,£,aat ze tot mij komen", zegt Jezus, „want voor zodanigen is het Koninkrijk Gods Waarom? Omdat ze vrij zijn van al deze zondent Ween. Wel omdat ze, zoals ze zijn, tot Jezus durven gaan, vol vertrouwen en vol overgave. Omdat ze ook deze uitspraak van Jezus geloven: „Wat bij mensen onmogelijk is, is mogelijk bij God de Wereldraad. De er meer dan vier- talloze talen uit- In Spanje heeft de radiostem van de Estlandse vluchtelingen, „de Estonian Voice of Freedom" besloten om de uit zending over te nemen. Deze vluchte lingen verzorgen al vijf jaar lang et eigen korte golf-programma over ec van de korte golf-zenders van de Spaai se Nationale Radio-omroep in Madrid. Het programma dat tien minuten duurt zal twee maal per zondag wor den uitgezonden. De Estlandse predikant ds. Rudolf Kiviranna. die een Letse kerk in de Verenigde Staten dient zal de uitzending verzorgen. HER EN DER Van de 900.000 Inwoners van de stad Stockholm bezoeken slechts 25000 gelmatig de zondagochtendiensten de kerken. Van dit aantal gaat onge veer de helft naar de Zweedse staats kerk en de andere helft naar de genaamde vrije kerken, zoals de bap tisten, vrije evangelische gemeenten, zendingsgemeenten en pinksterge meenten. Onrust in r.k. kringen Geheim van Lucia zou in 1960 bekend worden VOORAL in de Verenigde Sta ten, maar ook elders ter we reld heerst onrust in rooms- katholieke kringen. Men ver wacht namelijk de ondergang van de wereld of een andere vre selijke catastrofe. Deze profetie zou door Maria in 1917 aan drie herderskinderen zijn geopen baard. Lucia de enige overleven de heeft haar openbaringen in drie brieven opgetekend. De laatste brief mocht pas in 1960 geopend worden. Of deze brief nog bestaat en wie hem bezit schijnt men in rooms-katholieke kringen niet te weten. Enkele dagen ge leden heeft kardinaal Gongalves Cerejeira van Lissabon verklaard dat hii „weinig of niets" weet over de nog geheime profe tieën van Fatima, die dit jaar bekend gemaakt moeten worden. In een interview zei de kardinaal „Wat ik weet is, dat Lucia, die ik nooit heb gesproken, het geheim heeft op geschreven iv een brief, die is over handigd aan de bisschop van Lei ra. Deze brief was gesloten in een andere mededeling, waarin zij te kennen gaf, dat de brief in 1960 door de bisschop 64 met drift - - - - niet voldoende om de smaad uit te wissen uic «».=j onze banier heeft aangedaan en nooit zult u vol doende tranen vinden om dc zwarte vlek weg tc wassen die op mijn roem kleeft. Ga mevrouw, wij hebben bezigheden waarin u zich niet kunt mengen. U hoort het. lieve Edith, fluisterde Berengaria, wij maken hem toornig. Het zij zo. zuchtte Edith, op haar beurt tot bij het bed komend, waarna ze zelf het woord nam: Mvlord ik. uw arme bloedverwante, smeek om rechtvaardigheid en niet om genade. Is het met zo dat het oor van een koning altijd voor rechtvaardige woorden moet vatbaar blijven? Ziedaar onze nicht, riep Richard, overeind ko mend. haar taal is koninklijk en koninklijk zal ik haar van antwoord dienen als zij mij iets verzoekt wat niet in strijd is met onze waardigheid. Mylord. vervolgde Edith zonder schroom, de ridder wiens bloed u wilt vergieten, heeft het Chris tendom grote diensten bewezen. Dat hij thans in zijn plicht is te kort geschoten komt slechts doordat men hem in sotternij een listige strik heeft ge spannen. Iemand zond hem een boodschap m naam van een vrouw in mijn naam. u moogt het we ten en gaf hem opdracht mij te bezoeken. Zeg mij. welke ridder uit uw leger zou het wagen on- Sehoorzaam te zijn aan een bevel, hem gezonden oor e«n vrouw die de naim Plantagenet draagt? Wil dat zeggen dat u hem gezien hebt. nicht? vroeg Richard, zich op de lippen bijtend om zijn drift te beheersen. Ik heb hem gezien, mijn koning, antwoordde Edith, doch daarover gaat het thans niet. Ik kom niet voor mijzelf. Waar? drong Richard aan. In de tent van hare majesteit de koningin! Bij onze koninklijke gemalin! riep Richard i SIR WALTER SCOTT Sclovig. Bij bint Joris, ait is at ie erg! Ik wist at die onbeschaamde ridder verwaandheid genoeg had om zijn hart op u te zetten en ik wist dat u zijn hulde met welgevallen aanvaardde, maar nooit heb ik er mij toe verlaagd daar iets van te zeg gen Maar thans, dat u hem durft ontmoeten, "s nachts en in de tent van de koningin zelf! En durft u dat aanwenden als verontschuldiging voor het verlaten van zijn post? Bij de ziel van mijn vader. Edith, ik laat u opsluiten in een klooster, zo dat u tijd krijgt u over uw daad te bezinnen. Mijn koning, zei de jonkvrouw, u bent groot, maar u hebt niet het recht u te gedragen als een dwingeland. Mijn eer komt evenmin in het gedrang als de uwe en de koningin in persoon kan dat ge tuigen. zo zij dat wiL Maar nogmaals, het gaat hier niet om mij. Ik verzoek u slechts vergiffenis te schenken aan een man die bezweken is voor een te grote bekoring en die een misstap bedreef, klei ner wellicht dan de fouten waarover gij zelf eens rekenschap zult moeten geven. Is het Edith Plantagenet die zo spreekt? vroeg Richard bitter, is dit mijn wijze en edele nicht? Bij de gedachtenis aan koning Hendrik, pas op of ik geef bevel het hoofd van uw geliefde in uw cel te plaatsen naast het kruis, zodat u het altijd zien zult! In dat geval, sprak Lady Edith, zal ik tot mijn dood blijven beweren dat het de relikwie is van een eerlijk en dapper man, die wreed en onrecht vaardig van het leven werd beroofd door iemand. van wie ik zal zeggen dat hij niet wist hoe ridder schap te belonen. U noemt hem mijn geliefde? Goed, hij vereert mij en wijdt mij zijn zwaard, maar nooit werd door hem iets gedaan waarover een vrouw zich zou moeten beklagen, geen woord en geen blik. Hij stelde zich tevreden met nederi ge eerbied, zoals men die aan heiligen betoont. En daarvoor moet hij thans sterven. Omdat hij dapper was en zijn liefde getrouw! Zwijg, fluisterde de koningin haar in het oor. u maakt hem woedend. Dat kan mij niet schelen, antwoordde Edith, de reine vrouw vreest de toornige leeuw niet. Laat hem doen wat hij wil, ik zal de nagedachtenis van de ridder eren en niemand zal mij dat beletten. Ik kon bij leven zijn bruid niet worden, omdat de af stand tussen ons te groot was. Van nu af echter wil ik zijn echtgenote zijn over het graf. Net toen Richard op het punt stond een driftig antwoord te geven, werd het voorgordijn opzij ge schoven cn trad een Karmeliet binnen, gekleed in een ruige pij. Deze geestelijke wierp zich voor de koning op de knieën en smeekte hem de straf van de Schot ongedaan te maken. Bij mijn zwaard en mijn scepter, schoot Ri chard uit, legt de hele wereld het er op aan mij razend te maken? Gekken, vrouwen en monniken treden mij in de weg. Hoe komt het dat hij nog leeft? lt Genadige koning, antwoordde de monnik, ik verzocht de Lord van Gilsland de uitvoering van het vonnis uit te stellen, tot ik bij u was geweest. En stemde de Vaux daarin toe? riep Richard verbolgen. Wat is dat voor brutale eigengereidheid! Vooruit, spreek. Mylord, vervolgde de Karmeliet, ik draag een gewichtig geheim, doch het geheim der biecht belet mij er u van in kennis te brengen. Doch bij mijn heilige orde en het kleed dat ik draag mag ik u zweren dat u onmiddellijk tot andere gedachten zou komen, zodra u zou vernemen wat zich in werke lijkheid heeft voorgedaan. Daarom smeek ik u, houd rekening met wat ik u zeg. Wordt vervolgd indien hij nog leefde moest wor den geopend en indien hij dood zou zijn door de kardinaal-patriarch jan Lissabon. Dit is mij medegedeeld door de bisschoo van Leira, die de brief heeft bewaard. De bisschop is in 1957 overleden en zijn opvolger heeft niet bekend gemaakt of hij de brief ontvangen heeft. Volgens de kardinaal wist hij niet wie de brief nu in zijn bezit heeft, maar hij was van mening dat het document in het Vaticaan was en dat de paus de inhoud moest kennen. De journalist die dit gesprek met de kardinaal had. geeft als zijn mening te kennen dat er verschillen de mogelijkheden zün, namelijk: dat Lucia om uitstel heeft gevraagd; dat het geheim feiten betreft die paniek in de wereld zouden kunnen veroorzaken of dat de kerk niet wenst te worden gecompromitteerd door termen van een geheim, die op ver schillende wijze zouden kunnen wor den uitgelegd. Voor rooms-katholieken is Fatima een belangrijke bedevaartplaats ge worden die in de afgelopen jaren Lourdes heeft voorbijgestreefd. Het zou voor de kerk een enorme blamage betekenen ais de inhoud van de brief werkelijk kant noch wal raakt, want dat zou automatisch inhouden dat de andere openbaringen evenmin van he melse oorsprong zijn. Protestanten hebben altijd de zogenaamde Maria- verschijningen afgewezen, maar voor de rooms-katholiek zijn zij belangrijk in verband nief de nieuwe dogmatiek over Mariadie in de kerk is gaan overheersen EIGEN SCHULD DOET PIJN /"AVER de wijze waarop in de Eigen schuld plaagt een mens in de kringen van de Partij van de regel het meest. Dit geldt ook hier. Arbeid en van het N-V.V. geageerd Daaruit zal ook de onrust zijn te ver wordt tegen het huidige kabinet en klaren van mr. Burger en anderen, met name tegen staatssecretaris die openbaar is geworden bij het de- Roolvink kan slechts scherpe afkeu- bat over de droogmaking van de ring worden uitgesproken. Lauwerszee. Men interrumpeerde in Men schrikt niet terug voor persoon- de Kamer niet meer in behoorlijke lijke aanvallen, voor aantasting van vorm. Men schreeuwde, karakter. Men veronderstelt, dat het Vermoedelijk zit het de Partij van de „deze van oorsprong eenvoudige ar- Arbeid en het N.V.V. ook dwars, dat beidersjongen naar het hoofd is ge- het aanvankelijk met de vrijere loon- stegen". Men stelt de vraag, of hij vorming volstrekt niet slecht gaat. misschien ervan droomt een even Vele arbeidersgroepen gaan méér grote figuur in de parlementaire ge- vooruit dan bij een algemene loon- schiedenis te worden als bijvoorbeeld ronde van 4 pet., zoals het N.V.V. Kuyper en Colijn. destijds bepleitte, het geval zou zijn Dit optreden is in hoge mate on- geweest. gepast. Een geheel juist beeld zal eerst ver- In het algemeen kan gezegd worden, kregen kunnen worden, wanneer dat velen in de Partij van de Arbeid men over meer feitelijke gegevens en in het N.V.V. de indruk van on- beschikt. Maar de voorlopige indruk evenwichtigheid maken. Wie de Han- js> dat het in de goede richting gaat. delingen van de Tweede Kamer leest Een voordeel schijnt het ons ook, dat en kennis neemt van het debat over weer gesproken kan worden van we- waterstaatsaangelegenheden, kan zenlijke onderhandelingen tussen slechts constateren, dat mannen als werkgevers- en arbeidersorganisaties, mr. Burger de rol van een waardige Onredelijk was ook de scherpe op- oppositie nog moeten leren. positie tegen het betrekkelijk korte Zij kunnen zich blijkbaar moeilijk er- uitstel van de beslissing over de in schikken, dat zij niet meer beho- drooglegging van de Lauwerszee. Het ren tot de regeringspartijen. Maar was toch geen onbillijk verlangen der dat hebben zij toch geheel aan zich- regering, dat een prioriteitenschema zelf te wijten. Er was in december opgemaakt behoort te worden. 1958 geen steekhoudend argument Van alle kanten worden dringende aan te voeren tegen hetgeen de an- of minder dringende eisen gesteld, dere groepen in de Tweede Kamer, Maar alles kan niet op eens. De fi- die de meerderheid vormden, inza- nanciële gevolgen voor het overheids- ke de belastingmaatregelen bepleit- budget moeten gekend en ernstig ten. Voor 1958 kon men het gevraag- overwogen worden, de verkrijgen. En duidelijk liet men An^g lopen wij ai spoedig gevaar uitkomen, zelfs per motie, dat men voor een „ieuwe bestedingsbeperking, ook voor 1960 niet bij voorbaat af- Wanneer men de verlanglijsten ziet, wijzend stond. Maar men wilde dan die n het kabinet worden voorge- de situatie behoorlijk onder de ogen legd zou men de n^ruk krijgen, dat kunnen zien op grond gegevens. Het zijn de Fakkeldragers geweest, die de positie van de Partij van de er onder de vorige kabinetten weinig tot stand is gekomen. Men weet echter beter. Men trede dan ook niet onbesuisd op. Arbeid en de socialistische ministers gn yerwaarloze het financiële aspect genoopt hebben tot hun houding van njej ontoegevendheid. Ook de interne Wy 'Ieven wei een tijd van wei moeilijkheden in de Partij van de Ar- vaart Maar die weivaart is ons niet beid zullen er wel toe medegewerkt voor jaren gegarandeerd hebben om in de oppositie te gaan. Credietbank in jaarverslag: Reeds geruime tijd is geldontwaar ding een begeleidend verschijnsel economische opgang, en het ge- bestaat dat koopkrachtdaling de valuta's beschouwd gaat wor den als de onvermijdelijke prijs voor, of erger nog, als oorzaak van de economische expansie. Aldus de di rectie van de Nederlandsche crediet bank in haar verslag over 1959, waar zij verder opmerkt: zowel op so ciale als op economische gronden is nu dringend gewenst de koop kracht van de nationale munt te ver dedigen. Een uit de hand lopen van het loon- cn prijsniveau betekent een direct en ernstig gevaar voor onze exportpositie. Indien verhoging van de prijzen on mogelijk is en toch het loon wordt ver hoogd, kan dit leiden tot een daling van Alleen kanunnik Kir doet er niet aan mee De kardinalen en bisschoppen van de Rooms- Katholieke Kerk zullen 't bezoek van de Russische premier Chroesjtsjef aan Frank rijk negeren. Maar kanunnik Fe lix Kir, die ongeveer de laagste rang in de r.k. hiërarchie be kleedt, is niet van plan het voor beeld van zijn superieuren te vol gen. Kir is burgemeester van Dijon, hoofd stad van de rijke Bourgondische wijn streek. Chroesjtsjef zal in Dijon afstappen voor een van de lunches die de roem van de stad verbreid hebben. Kir (84 oudste lid van de Franse Nationale Vergadering, zegt ..de onafhankelijkste van de onafhankelijken" onder de af gevaardigden te zijn. De oude kanunnik zei: „Ik ben te oud om nog te veranderen. Waarom de kou de oorlog voortzetten als er toch geen goed uit voortkomt? De mensen die op het ogenblik het vijandigst staan tegen over een overeenkomst met Rusland zullen mogelijk morgen de eersten zijn die hopen dat Rusland een buffer zal zijn tussen ons en het Aziatische getij dat ons de een of andere dag zal over- De kardinalen en de bisschoppen vor men een front van bestudeerde onver schilligheid met betrekking tot de reis. Kardinaal Paul Marella, pauselijk nuntius bij Frankrijk, is overgeplaatst naar Rome. Zijn opvolger zal hier aan komen na het vertrek van Chroesjtsjef. Normaliter zou de pauselijk nuntius deelnemen aan alle diplomatieke recep ties voor een op bezoek zijnde rege ringsleider. Chroesjtsjef is van plan de Notre Dame in Parijs te gaan bezichtigen en de kathedralen in Rouen en Reims, maar er zal geen aartsbisschop of priester aan de deur staan om hem te begroeten. Een lid van de regeringscommissie voor schone kunsten zal Chroesjtsjow vergezellen om hem de belangrijkste plaatsen in de kathedralen aan tc wijzen en uit te leggen. geneigdheid. Dit kan weer leiden tot verzwakking van onze exportpositie. Voor de ontwikkeling van het nationale inkomen en dus joor het reële inkomen per hoofd van de bevolking zou zulks zeer bedenkelijk kunnen zijn. Van de nieuwe regering mag men een serieuze inflatiebestrijding verwachten. De directie hoopt dat dit ijveren een bevredigend resultaat zal opleveren. Zij noemt de loonpolitiek de achillespees van onze nationale economie en wenst dat de vrijere loonvorming in die zin een succes wordt, dat hierdoor een snel groeiend nationaal inkomen tot stand wordt gebracht, waarin ieder deel heeft. Een groot aantal verschijnselen wijst er op dat 1960 vanuit het standpunt van welvaartsontwikkeling goede kansen in zich heeft. In de Congo Zes gezindten bouwen samen een seminarium Zes protestantse gezindten in de Bel gische Congo hebben besloten om sa men een theologisch seminarium te stichten in Elisabethville. De nieuwe school zal ongeveer 75 tot 100 studenten kunnen opleiden en zal een vierjarige cursus bieden op academisch niveau. De bouw van de school zal meer dan een miljoen gulden kosten. Het land, waarop het nieuwe seminarium zal wor den gebouwd werd voor dit doel be schikbaar gesteld door de regering. Reeds dit jaar zal de school haar deuren openen in een tijdelijk onder komen. In deze school werken de me thodisten, discipelen van Christus, de Amerikaanse (noordelijke) baptisten, de Britse baptisten, de Amerikaanse (zuidelijke) presbyterianen en het Bel gisch Zendings Genootschap (hervormd) samen. Advertentie neus, keel,borst van vastzittend alQm

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2