Schrikkeldag in Leidse raad de Formule gehanteerd zonder rekening te honden met de bijzondere omstandigheden Modekoningen troonden in Stadsgehoorzaal Geld van Burgerijfonds gaat naar cultureel centrum NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DINSDAG 1 MAART I960 Agenda voor Leiden Dinsdag Hotel Central, 8 uur: Krinigbijeenkomst broederschap van oud-padvind(st)ers. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Baby- en positiekleding Gebr. Gerzon's Modema gazijnen NV.. De Lakenhal, 35 uur: Receptie t.g.v. 100-jarig bestaan Leidsch Dagblad. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: Dr. F. L. Bastet over Een onderaardse ruim te in Rome uit de tijd van Tiberius. Boshuis, 26 uur: Verkoop bazaarres- tamten. Aula Hervormde u.l.o .Asserstraat,, 410 uur; Verkoopdag voor Herv. Vredeskerk. Gebouw Prediker, 8 uur: Volle Evan gelie Zending, W. M. A. Kuin, ej priester, spreekt. Woensdag Salonboot Ursula, Galgewater, 9.30—12 en 2—4.30 uur: bevolkingsonderzoek t.b.c. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Lissone- Lindeman met Zwitserse filmavond. Kerk zaal, Academisch ziekenhuis, 12.50 —1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Donderdag In den vergulden Turk, 12.30 uur: Koffiemaaltijd Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, mr. A. Seret over Uw bedrijf Alexander Uniinsky. Salonboot Ursula, Galgewater, 912 er 24.30 uur: bevolkingsonderzoek t.b.c. Snouck Hurgronje Huis, 8 uur: Letter- kundecursus. K- en O., prof. dr. J. G. Bom- hoff over De tijd vooruit. Ambachtsschool, 4.30 uur: Ledenverga dering De Ambachtsschool. Maranathakerk, 8 uur: Muzikale avond Herv. wijkgemeenite Morskwartier m.m.v Marana-thakoor. Baptdstenkerk, 8 uur: Film van H. Klei- brink Het lied der natuur, H. Schouten over; De hemelU? Vrijdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: Chr. Emigratie Centrale, D. F. de Jonge over Australië e de emigratie, met film. Salonboot Ursula, Galgewater, 24.5 en 7—9.30 uur n.m.; bevolkingsonderzoek t.b.c. De woningtoewijzing in Leid se raad Mr. dr. Knol: Leiden is een kleine honderd woningen tekort gekomen Pieterskerk, 7.15—7.50 uur: Avondge bed. Sadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams Philharmondsch Orkest voor K. en solist: Hans Henkemans, piano Marekerk, 8 uur: Wereldgebedsdag. Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding prof. dr. J. H. van Vleck. Oud-Kaitholieke kerk, Zoeterwoudesin- gel, van 9 uur v.m. geopend voor stil gebed. In den Burcht, 7.30 uur: Feestavond Speeltuinenvereniging Ons Eiland. Oegstgeest: Zendingshogeschool, 8 uur: Wereldgebedsdag. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering Leidse gymnastiek- en schermverendging Excelsior. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 3 uur: Snelschaakkampioen schap Leiden. Titus Brandssmalaan, 3 uur: Opening jeugdhonk Herv. wijkgemeente Boshui- zerwijk. Lutherse kerk, 7.15 uur: Avondgebed. Leiderdorp: Irene, 8 uur: Viering veertigjarig bestaansfeest Geref.- meisjes- vereniging en jaarfeest J.V. cn M.V. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, Her vormd kerkbouwactieweekend. Apotheken Geopend apotheek Tot hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. Films Casino (2.30 en 7.30 uur): Oorlog en vrede (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De gebochel de (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9-15 uur): Vijf poor ten naar de hel (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het beest in de nacht (18 jaar); donderdag: tijd van leven en een tijd van sterven. Studüo (2.30, 7 en 9.15 uur): Whisky als water (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): blauwe nachtvlinder (18 Jaar). Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbiblotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, el ke dag geopend van half 10 tot 12 cr van 2 tot 4 uur. Legermuseum Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en a 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 half 1, uitgezonderd op dinsdag en dag van 2 tot 5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot hair 6, op zaterdag tot 5 uur. Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend Leiden vanzelfsprekend weer heel wat gezegd, ditmaal naar aan leiding van de nota van B. en W. over het contingent van slechts 250 woningwetwoningen. Van de zijde van het college werd meegedeeld, dat getracht wordt, een bespreking hierover te houden met de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid en daarna met het college van Ged. Staten. De heer Pie na (pvda) zei, dat bij hem verwondering, ongeloof en ook wel ergernis waren opgekomen toen hem dit aantal ter ore was gekomen. Van die 250 moeten nog worden afgetrokken 68 wo- .gen ter vervanging van krotten (die Leiden in series heeft) en 10 voor de Marine. Terwijl de raad blijkens ver scheidene woningdebatten in het recen te verleden, de mening is toegedaan, dat Leiden zeker 500 woningwetwoningen er jaar nodig heeft. De grote groep an arbeiders komt in de knel te zitten. zei de heer Piena. De voorzitter van de fractie der kvp, de heer Ten Broek, constateerde bij Ged. Staten een tekort aan inzicht in de noodsituatie van Leiden. Hij wilde af wachten wat het college met zijn in voor bereiding zijnde initiatieven mogelijk zou bereiken. Te weinig menselijk Een aantal van 250 woningen achtte ook de heer H a r m s e n'(prot.-christe- lijk) onvoldoende. Hij herinnerde aan de componenten waarop deze toewijzing is gebaseerd: de natuurlijke aanwas, het statistisch woningtekort, de migratie en de krotopruiming. Men kan zich afvra gen of en zo ja in welke mate hier reke ning is gehouden met de „menselijke" factor; is de bepaling van het aantal niet wat te statistisch tot stand geko- Is Leiden ook niet tekort gedaan in vergelijking met andere gemeenten ongeveer dezelfde grootte? De voorz van de prot.-christelijke fractie vroeg ook nog, of er aanleiding is te streven naar een zogenaamd continu-contract en hoe het staat met de premiebouw.. Geen waardering kon de heer H ag e n s (vvd) hebben voor de statistische wijze, waarop hier klaarblijkelijk is te werk gegaan. Ook hij vroeg naar de mogelijk heden voor de- premiebouw. De heer Wel zen (cpn) vroeg het college welke andere maatregelen het eventueel denkt te nemen. Mr. dr. Knol (prot.-christelijk) had ch aan het rekenen gezet. Zijn uit komst was, dat Leiden een toewijzing 324 woningen had moeten krijgen Trekt men er de marinewoningen dan nog af, dan kan men stellen, dat Leiden kleine 100 woningen is tekort geko- De heer Knol zei. niet te begrijpen, men Leiden deze woningen heeft afgenomen. De rekenkundige verhouding van de toewijzende instantie kan weliswaar getuigen van redelijk heid, maar dat betekent nog niet dat hier de gerechtigheid ook is gediend. Zijn grootste bezwaar was wel, dat hier zonder meer met allerhande cijfers wordt ge werkt; er is hier een formule ge maakt, maar er is geen rekening gehouden met de bijzondere standigheden. Men laat de mens, in casu de gemeente, buiten be schouwing. De heer Van Dijk (kvp) preciseerde t>g eens enkele bijzondere omstandig- n, zoals de intensiteit van de ningnood, de universitaire bouw e functie van Leiden in de agglomeratie. Hij meende, dat het in Leiden langza merhand hopeloos gesteld is. Het belang van de goedkope premie bouw stipte de heer Van Iterson (prot.-christelijk) voornamelijk aan. Die moet worden aangepakt, zei hij. Het is heel goed mogelijk, dat dezelfde ver delingssleutel voor het aantal woning wetwoningen volgend jaar opnieuw wordt gehanteerd. Beperktheid Wethouder Jongeleen (pvda) toon- voor de zoveelste keer in zijn loop baan aan, dat Leiden tekort wordt ge daan. Andere gemeenten krijgen veel wethouder deelde mee dat in 1959 een totaal van 756 premiewoningen aanvragen zijn ingediend. Men hoopte nog gebruik te kunnen maken van de goedkope regeling. Met vergelijkende cij fers wilde hij de raad duidelijk maken, dat Leiden op het stuk van de premie bouw niet eens zo'n slecht figuur slaat. Wij hebben per jaar wel te weinig wo ningen gebouwd, maar dat komt omdat de toewijzing van woningwetwoningen beneden de verwachting is gebleven. Dan moet ook niet de beperktheid de mogelijkheden in Leiden voor premie bouw over het hoofd worden ge; Leiden met zijn weinige grond is nu maal niet zo aantrekkelijk. Er is hier flatbouw in de premiesector bedreven, maar op 't laatst moest toch tot verhu ring van de woningen worden overge gaan Met betrekking tot de goedkope premiebouw onthulde wethouder Jongeleen de raad, dat 130 flatwonin gen van een gemeentelijk plan kun nen worden overgenomen en dat er daarnaast plannen zijn voor 60 flat woningen, 20 eengezinswoningen, 50 eengezinswoningen en mogelijk nog 50 flatwoningen. Of dit alles tot uit voering zal komen, is echter nog de vraag. De grond voor premiebouw zal toch duurder moeten zijn dan de andere gronden. De jhr. Ki t, deelde mee, dat het college eerst een onderhoud wenst met de rr ter en vervolgens met Ged. Staten. Voor Ged. Staten ligt deze urgente zaak name lijk evenmin gemakkelijk. Zij moeten re kening houden met de gehele provincie. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Harmsen zei de wethouder van openbare werken nog, dat hij in algemeen geen voorstander is van teembouwLeiden is ook met zijn ditionele bouw dikwijls nog lager in prijs dan gemeenten waar systeembouw toegepast. Pogingen daartoe zijn wel a gewend, maar die hebben geen resultaat geboekt. Leids Röntgenapparaat 4 waal Z. Pt' voor Paramaribo Een gever die onbekend wenst te blij- ;n, heeft in het kader van de actie j x ZN", ten behoeve van het te bouwen diaconessen-ziekenhuis te Para maribo, een grote schenking gedaan ir de vorm van een complete röntgenappa ratuur, gefabriceerd door een Leidse fa briek voor röntgentoestellen. Doezastraat krijgt nieuw licht Gisteren zijn gemeentewerklieden be gonnen met het aanbrengen van nieuwe lichtmasten in de Doezastraat. Er komen er veertien. Hiermee komt aan de ge brekkige verlichting van deze straat m toch een einde, vooral tot volle tevreden heid van de middenstand. Geref. Gemeente in Nederland Donderdagavond half 8 hoopt voor d< Geref. gemeente in Nederland in het ge bouw Hoge Rijndijk 24 Leiden ds. H. Ligtenberg van Rotterdam voor te gaan. Libelle denkt aan de zomer Een ZOMERSE en fleurige mode toonde de Libelleshow gisteren in een tot de laatste plaats bezette foyer van de Stadsgehoorzaal. Vijf mannequins, die verschillende leeftijdsgroepen vertegenwoordigden, toon den dat er voor ieder type en voor elke figuur in de nieuwe zomermode zeer goed draagbare modellen zijn. Heel belangrijk hierbij is, dat men deze modellen zelf met behulp van patronen zal kunnen maken. De haute- couture creaties waren, hoewel apart, aangepast aan de smaak van de Nederlandse vrouw. Schokkende veranderingen heeft de mode niet onder gaan; van een bepaalde lijn is ook geen sprake. De grote kragen, die vorig jaar ook al opgang maakten, zijn nog steeds modern. Sommige knagen hebben een bollend ef fect, dat wordt verkregen door een serie ingestikte coupenaadjes. Deze nouveauté komt regelrecht uit Parijs en is afkoms tig van Pierre Cardin. Zonnepakjes met afknoopbare grote kragen zijn heel han dig voor stad en voor strand. De japon netjes, mouwloos of voorzien van een Benoemingen Leidse raad PiUi« kort mouwtje, hebben wijde zowel e I als nauwe rokken en een niet te diep de- De Leidse raad heeft mr. A. van Gennip colleté. De kleuren zijn een lust voor benoemd tot lid van de commissie van het oog. advies in culturele zaken. Tot tijdelijk Veel gebruikte kleurencombinaties zijn die natuurkunde aan de H.B.S. blauw-groen, lila-turquoise en ook hier sjes aan de Garenimainkt wend weer het favoriete zwart-wit. Ook im- de heer H. J. L. Hagebeuk benoemd. rieën. De show bewees weer eens, dat, LATEN wij aannemen, dat mejuf frouw Van Nienes en mejuf frouw Bekker, beiden lid van de Leidse gemeenteraad, gisteren geen gebruik hebben gemaakt van het schrïkkél-privïlege om een teerbe minde man met een aanzoek te over vallen, voor hen is deze dag toch niet zonder een sensationele belevenis voorbijgegaan. Er moesten een lid voor de cultu rele commissie en een tijdelijk leraar voor de meisjes-H.B.S. worden be noemd. Voorzitter Van Kinschot, K. en O. (op tribune) luisterde toe (Advertentie) 14-DAAGSE AANBIEDING 1 STIFTHOUDER 1.95 12 POTLOODSTIFTEN 1.8 mm 0.75 3 STUKJES COMBINATIEGUM voor inkt-potlood 0.45 3.15 TOT 15 MAART 2 80 heer Z u n d e juichte het voorstel van harte toe. Hij meende, dat het op te richten culturele voor latere generaties een mo- zal zijn vap het edele streven in de bezettingstijd 1940-1945 om gemeen schappelijk voor de culturele ontplooiing bevolking iets te ondernemen. Wil het gebouw voldoen aan de geest waaruit de oprichting van het Burgerij- fonds een feit werd, dan zullen alle scha- van de burgerij in het bestuur stichting vertegenwoordigd moe- HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN (Advertentie) 10 t t 12 e Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6. juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12 30 en van 2 tot 5 uu- (liefst i nde vakanties), concierge- Kolf- makersteeg 16a Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tc/t 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Afscheid bij S.L.F. De heren W. M. Lindhout en C. Klepke namen gisteren afscheid van rectie en personeel van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In de directiekamer werden zij op hartelijke wijze toegesproken door de directeur, ir. Y. Ykema, die zijn dering uitsprak voor de wijze, waarop de vertrekkende functionarissen hun taak altijd hebben verricht De respec tieve chefs sloten zich gaarne aar bij deze woorden en ook zij wensten bei den goede pensioenjaren toe. Nadat namens de Personeelsvereniging geschenken waren aangeboden, volgde het afscheid van de collega's van de meteropneem- en incassodienst en van de elektriciteitsfabriek. Ook hier werden de hartelijke bewoordingen met enige attenties onderstreept. Schilderij aangeboden In besloten kring is de heer A. te Nijenhuis, die afscheid heeft genomen van de Leidse-Houtschool, in hotel Cen traal aan de Breestraat namens het be stuur en personeel van de school een stilleven aangeboden. Tegenstand van k.v.p. brak op front van instemming UITVOERIG is gistermiddag in de •gemeenteraad van Leiden ook ge praat over het voorstel van het college tot goedkeuring van het be sluit van het bestuur der stichting Burgerijfonds om van het vermogen een bedrag aan te wenden voor de bouw van een cultureel centrum. Dat bedrag is een half miljoen. De Leidse volksuniversiteit K. en O. zou de inrichting en de exploitatie van het centrum voor haar rekening willen nemen. Van deze instelling zaten gistermiddag verscheidene bestuurs leden en de directeur op de eerste rij van de publieke tribune, de voor zitter, de heer H. de Wilde, ijverig aantekeningen makend. Van de zijde van de k.v.p., die zich bij monde van de heer De Bree uitsprak, ontmoette het voorstel in dien zin bezwaren, dat men de mogelijkheden tot intensi vering van de cultuurbeleving in Leiden wilde (laten) onderzoeken alvo rens tot een beslissing over de besteding van deze gelden te komen. Maar de k.v.p. kreeg geen steun. meende dat de leiding van K moet worden toegezwaaid geste met betrekking tot de ir de exploitatie en O. lof 'oor hi ichting (p.v.d.a.) heel met het voorstel meegaan. Vertrou- sprak hij uit in de leiding van de volksuniversiteit. K. en O. om dit project ot een goed resultaat te brengen. De amenstelling van directie en bestuur geeft ons geen reden tot twijfelen, zei de heer Questroo. oorkeur fractie gaat uit zal i het gebruik moeten worden gemaakt. Reserve klonk door het hele betoog van de k.v.p.-woordvoerder De Bree. Hij vond de tijd tussen de toezending van het raadstuk en de behandeling in de raad te kort, temeer omdat er geen raadscommis- over deze materie was gehoord. Hij ieg zich verder af, of de grote ir >r een groot centraal gebouw tot het culturele-leven zal worden aangetrokken. Veel meer verwachtte hij van wijk- of buurthuizen, waar in kleinere kring, meer aangepast bij de eigen sfeer, culturele contacten kunnen worden gelegd en on derhouden De heer De Bree gaf een citaat toen hij zei, dat het wezen van de cultuur de cultuur van het wezen is. De groei van de stad zal de communicatie met een centraal gebouw nog bemoei lijken. De heer De Bree, die dacht aan vier wijkcentra, beval een onder zoek aan van de culturele beleving en de culturele gelaagdheid in onze stad, dat wetenschappelijk gefun deerd is en kan leiden tot een, naa\ hij zei, verantwoorde beslissing. Hij vroeg ook, of het college in een cen traal gebouw geen nadeel ziet voor de bestaande zalen. De k.v.p.-fractie gaf het college in overweging het voorstel ter nadere overweging aan te houden. Niet tvrikken Centrale gedachte Voorzifter Van Kinschot gaf spe: ciaal de heer De Bree opheldering ,de procedure. De stichting Burgerijfonds is een autonoom liohaam, met dien stande dat ingevolge artikel 12 van de sta tuten de besluiten van het bestuur trent de aanwending van de baten va stichting, de goedkeuring van de gemeen teraad behoeven. Dit is dus een andere wijze van behandeling dan van eer woon voorstel van het college va; en W De burgemeester stelde, dat dit nu object is, waarvan de gehele burgerij profijt zal hebben. Van een bejaardencen trum zou dat niet kunnen worden ge zegd. Hij wilde uitdrukkelijk vasthouden de centrale gedachte. Decentralisatie betekenen, dat de buitenwijken iets kregen, waaraan het centrum niets heeft. Wethouder Van Schaik p.v.d.a.) ac centueerde nog eens de betekenis van K. voor de opstuwing van de culturele beleving in Leiden. Op het ogenblik :o, dat de cursussen, de lezingen de films in niet minder dan 24 lokaliteiten worden gegeven. Bij het nadere beraad zullen zeker ook andere culturele insta ies worden betrokken. De wethoudi prak uit ervaring toen hij zei, dat in C. en O. alle richtingen elkaar op buiten- ïewone wijze weten te vinden. En het werk slaat zeker ook aan in die kringen. vroeger aan het culturele leven werd voorbijgegaan. er de plaats deelde de wethouder slechts mee, dat is gedacht aan de plaat- vaar nu de gemeentelijke u.l.o.-school Pieterskerkstraat en het gebouw van Mathesis aan de Pieterskerkgracht staan: omlijnde suggestie is er echter nog stad, opdat ook uit de plaats moge blijken, dat het hier een centrum betreft. Geen behoefte had de heer Questroo eraai suggestie van de heer Dc Bree tot houding van het voorstel te steuner tegendeel, het betoog van de heer Questroo liep uit op een hartstochtelijk beroep; „laten wij aan dc dingen die, Goddank, nog gemeenschappelijk kunnen gebeuren, toch vooral niet gaan wrikken". De heer H agens (v.v.d.) ging onmid dellijk met de heer Questroo mee. Voor een cultureel centrum is een half miljoen niet genoeg. Er moet dus een middel zijn om de rest te verkrijgen. De heer Hagens Bezwaar tegen grootte Nadrukkelijk zei de heer De Bree in tweede instantie, lof te hebben voor het werk van K. en O. Hij bleef er evenwel bij, dat de fractie van de k.v.p. prijs stelde op een betere oriëntatie. K. en O. bereikt inderdaad een deel van de arbei dersbevolking, maar zijn het niet altijd dezelfden? Overigens was de heer De Bree er niet op uit, het voorste] van het college met een veto tegemoet te treden. Het werd ten slotte mét de stemmen van de fractie der k.v.p. aangenomen Wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) bleek bezwaar te hebben tegen de grootte van het bedrag. Hij gaf de voorkeur aan be perking van het bedrag tot f 400.000. om- dat bij een half miljoen de geldmiddelen van de stichting nagenoeg zijn uitgeput. Dc raad had tegen de f 500.000 echter geen bezwaar. De rente zorgt wel weer voor een bodem voor het volgende bedrag Wethouder Jongeleen was niet te ver murwen en stemde dan ook tegen. door de 29ste februari tot een grapje verleid, verzocht de beide dames twee ongehuwde mannelijke leden uit te nodigen om met hen het stem bureau te vormen. Na een strikt intiem beraad var een minuut kwamen zij overeen, dat het de heren Knol en Questroo moes ten zijn. Kloekmoedig stapten zij op het tweetal af en zo ging de heer Knol aan de zij van de frêle mejuf frouw Bekker en de heer Questroo naast de robuuste mejuffrouw Van Nienes naar het tafeltje van het stem bureau, waar de ernst, nu eenmaal nodig voor het vaststellen van de stemmingsuitslag, kennelijk i doorspekt met voor de Leidse raad minder gewone leut. Het was natuurlijk ieder be greep dat bedoeld als een komi sche accentuering van het recht der vrouw op deze wat onwezenlijke dag, maar om elke misschien nog moge lijke indruk van gemeendheid uit te wissen verklaarde mejuffrouw Van Nienes na het bekendmaken van de uitslag, dat men uit dit voorval voor al geen consequenties moest trekken. Persoonlijke noch politieke, voegen wij eraan toe. De protestants-christelijke niet-ge- huwde heren kregen evenwel van de beide partij-van-de-arbeid-dames een kapitale sigaar uit hartelijki kentelijkheid voor hun mannelijke spontaneïteit. De raad in zijn geheel profiteerde tweeërlei opzicht van het burge- meesterlijke plannetje. Ten eerste het zorgde voor een wat luchtiger toon, zoals gezegd vrij schaars in Lei den. Ten tweede: de sigaren voor d< heren Knol en Questroo (waar zo gauw vandaan gehaald!, mej. Van Nienes) waren voor voorzitter Van Kinschot het teken de raad toestem ming tot roken te geven. U moet namelijk weten, dat het tot de traditie van de Leidse raad be hoort, dat tot een uur of drie, hetzij gedwee hetzij iets verbeten (al naar het temperament en geduld der raadsleden), de rooklust wordt be dwongen. Op dat uur wenkt de voor zitter een bode, die dan enkele sta pels asbakken mag binnendragen. Waarop ieder als op commando naar zijn sigaretje grijpt. Die onthoudingsmaatregel zou zijn ingegeven door de wenselijkheid dat enigermate rekening wordt gehouden met de aanwezigheid van dames de raad, voor wie het niet prettig is, reeds bij het betreden van de zaal rooknevelen te toorden gehuld. Die eerbied voor de vrouw heeft dus gis termiddag ontbroken. Maar de man nelijke pendanten in de ongehuwde staat zijn vast van oordeel, dat de dames Van Nienes en Bekker er ge noeg voor hebben teruggekregen. En met hen ook de rest van het vrou welijke element. Op de foto's- mej. Van Nienes links en mej. Bekker rechts. Botsing tegen vrachtauto Dame in zijspan op slag gedood Op de rijksweg tussen Castricum en Oegstgeest is gistermorgen de 30-jarige bestuurder van een motor met zijspan, de heer J. B. uit Den Haag, qp een uit de richting Alkmaar komende vracht auto gereden. Hierbij werd de echtgenote van de heer B.. die met haar 3-jarig dochtertje in het zijspan zat. op slag ge dood. De heer B. en zijn dochtertje wer den met ernstige verwondingen in een ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De bestuurder van de vrachtauto liep een shock op. Heropening van zaak Vandaag is hot vergrote en geheel ver bouwde „kousenhuis" Gejo (Haarlemmer straat 8) geopend. Er was veel belang stelling. primé's, waarin bruin verwerkt is, zijn date. Een nieuwe kleur die voor zichzelf spreekt, is garnaal. Het mode beeld wordt deze zomer beheerst door ruiten van allerlei soort. Prince de Gal les, de pied-de-poule, de wat grovere pied-de-coq en de bij de teenager popu laire Brigitte Bardot-ruit. Voor het strand waren talrijke pakjes met kittige rokjes, waarover een lan gere afknoopbare rok wordt gedragen, die het ensemble het aanzien van een lerjurk geeft. Een heel leuke combi natie van de felgekleurde blouse over het korte paarse shortje. Voor de dames, die veel fietsen, was er een handige fietsjas, die van achteren sloot. Ook de kleding van de minder slanke :s was zorg besteed. Voor haar zijn Ie slank-afkledende japonnen met iets verlaagde taille en japonnen, waar- gebruik wordt gemaakt van drape- i. De show bewees weer eens, dat, hoewel deze japonnen minder opvallend zijn, zij daarom toch helemaal niet min der aantrekkelijk behoeven te zijn. Een heel mooie japon in dit genre was ge maakt van rode, heel fijne jersey in kasjmier imprimé. Ook de rose wollenjapon met een lo§- vallend jasje van structuurweefsel was toonbeeld van eenvoud cn distinctie. De teenager in het gezelschap droeg vro lijke lichte jurken in ruit en streepdes- De garnering van de jurkjes met kant of met een wit biesje verhoogt het effect. Een mooi voorbeeld hiervan was een zwart-wit geruite japon met rood witte garnering. Jonge vrouto De jonge vrouw was ook niet verge ten. Er werden extravagante haute-cou- ture modellen getoond, die bij uitstek ge schikt zijn voor een feestelijke gelegen heid. Heel geraffineerd was het blauw wollen mantelkostuum, een model van Laroche, met bijpassende blouse en capu chon. Ook de aparte japon van zwart witte pentekeningimprimé was van Franse oorsprong. De rok was van voren sluik vallend, aan dc achterzijde bleek een halve cirkelrok verwerkt, voor de middag en een snoeziige wollen chemisier van blauwe prince de Galles met witte kraag en manchetten. Bij de avondtoiletten viel de zwart- rode imprimé robe op met nauwe rok, Aparte variatie op deux-pièces. Imprimé kokerjapon met jasje, dat van achter langer valt. waarover een losse rok in de moderne oplopende lijn gedragen werd. De bruid was lieftallig. Haar japon was gemaakt van katoen met ingeweven streep. Ook hier viel het accent op de grote kraag. Bij de japonnen werden modieuze hoeden gedragen. De cloche voert ook dit seizoen weer de boventoon. De bol ie iets hoger dan vorig jaar, maar desondanks maken de hoeden een lichte indruk. G. de Vrics-Haarbrink Deserteur aangehouden De rivierpolitie in Rotterdam heeft gis teren de 31-jarige J. F. G., geboren in Amsterdam, aangehouden, toen deze aan boord ven het rogoringsschdp Waterman was aangekomen. De man. dié hofmeester bij de marine is geweest, is in april 1950 gedeserteerd uit een marine-kazerne in Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3