CHRISTEL KONING - RICHARD Tuchtkwestie prof. Smits weer op dood spoor? Kerken van Australië en Nw-Zeeland willen fusie VGLO-seliolen bedreigd door personeelsgebrek Wat kunt u doen Een woord voor vandaag N.C.ReisV. behandelt vrijetijdsbesteding Velen verliezen spoor door materiële welvaart f Tiveede ivaarschutving van prof. dr. Van Itterson LJ Weer is prof. dr. G. P. van Itterzon in,zijn vragenrubriek tn Hervormd Weekblad, „De Gere formeerde Kerk" ingegaan op de tuchtkwestie betreffende prof. Smits. Hij knoopt aan bij een artikel van ds. Landsman in „Hervormd Nederland" en waar schuwt de kerk dat zij toch niet opnieuw zich voor het forum van de wereld belachelijk moet makèn door een doodlopende weg in te slaan. In verband met de lengte van zijn artikel publi ceren wij gedeelten er uit in twee stukken. De WAT TOCH is het geval? vorige week meenden wij, ge huld als we waren in de nevelen van het genoemde persbericht, dat de generale commissie voor het opzicht met haar verklaring van niet-bevoegd te zijn de zaak vol gens Ord. 13 naar het breed mo- deramen van de Generale Syno de had verschoven. Een buiten staander kon werkelijk niets an ders denken. Nu blijkt het uit wat ds. Landsman ons heeft onthuld, dat dit niet het geval is geweest en dat de generale commissie als haar oordeel heeft uitgesproken, dat de zaak moet worden behan deld als een geval van leertucht volgens de procedure van het 4e hoofdstuk van Ord. 11. De zaak zou dus volgens deze commissie niet thuis horen bij het breed mo- deramen der Generale Synode, maar bij de provinciale kerkver gadering van Zuid-Holland in haar geheel (niet bij de provinci ale commissie voor het opzicht). Ds. Landsman schreef zelfs, dat de generale commissie zulks .heeft uitgemaakt"! Tegen deze zienswijze meen ik, in het belang der zaak en van de gehele kerk zelf, met de mees te klem te moeten opkomen. De generale commissie voor het op zicht heeft geen recht wetten en bepalingen te maken. Zij mag die alleen hanteren en uitvoeren. Dat klachten tegen de belijdenis van een emeritus-predikant of tegen iemand, die emeritaatsrechten heeft verkregen, op dezelfde manier dienen te worden behan deld als golden ze de dienst des Woords en de catechese van een dienstdoend predikant, kan de ge nerale commissie wel beweren, maar het staat nergens in de wet Men zou kunnen zeggen, dat het er in had moeten staan en dat het bij de kerkelijke wetgeving is vergeten. Maar het staat er be paald niet. In de vragenbus van 12 novem ber 1959 heb ik de kerkelijke rechtspraak gewaarschuwd tegen een procesvoering, die tot mis lukken was gedoemd. De recht spraak sloeg de vriendelijke waar schuwing in de wind (reeds vóór het verschijnen van de vragenbus kon men het nodige weten) met het gevolg, dat kerk en wereld er nu kennis van hebben genomen, dat twee instanties zich met de zaak hebben bemoeid, die, naar het oordeel der generale commis sie, onbevoegd waren. De wagen liep vast in het zand. TN DEZE VRAGENBUS moge ik een tweede waarschuwing doen horen. Niet minder dringend dan de eerste. Want het zou een ramp zijn, als de kerkelijke procesvoe ring nu een tweede weg opging, die na enige tijd eveneens hope loos onbegaanbaar zou blijken te zijn. Het is mijn vaste overtui ging, dat wij, als wij de weg van hoofdstuk 4 van Ord. 11 opgaan, wij vroeg of laat het bord zullen vinden: Doodlopende weg. In elk geval staat er zoveel prikkeldraad dat er geen doorkomen aan is. Want "hoe staan de zaken? Hoofdstuk 4 van Ord. 11, dat de artikelen 14-18 omvat, regelt het opzicht over de dienst des Woords en de catechese. Daarbij is ge dacht aan de dienstdoende predi kant, die niet om de eerste de beste onbenullige kwestie voor het front kan worden geroepen, maar die werkelijk alleen moet worden aangesproken, als hij de fundamenten der kerk aantast. De dienstdoende predikant. Dat is de man met een ambt, me* een gezin, een levenspositie in de kerk. Om deze dienstdoende predikant tegen willekeur en bro deloosheid te beveiligen werden zeer vele zekeringen aangebracht, voor en aleer hij eventueel, als alles voor hem fout liep van zijn ambt moest worden ontheven. Art. 17 bepaalde zelfs hoe het moest gaan, als hij op straat kwam te staan. Hoe met zijn traktement, zijn pensioen, zijn eventuele pen sioenpremies. Met geen enkel woord maakt hoofdstuk 4 (zo zullen we het nu maar kortheidshalve noemen) er melding van, dat dit hoofdstuk ook van toepassing zou kunnen zijn, mutatis mutandis (d.i. na veranderd te hebben wat veran derd moest worden, dus: met de nodige wijzigingen) op een pre dikant, die eervol van zijn ambt ontheven, is, al heeft hij daarna ook als kerkelijke gunst de be voegdheden als vart een emeritus predikant ontvangen. Want zo zonder meer is het zonneklaar, dat de artikelen 15-17 van Ord. 11 gewagen van een dienstdoend predikant en niemand anders. Dus, toegepast op het geval van prof. Smits, niet op prof. Smits. Want prof. Smits is geen dienaar des Woords meer. Hij is immers of ficieel „eervol van zijn ambt ont heven". Ontheven! Geen ambts drager dus. En, voor zover mij bekend, is prof. Smits toch ach teraf niet weer werkzaam gewor den ,,in enigerlei bediening of functie" ,,in de dienst des Woords en van de catechese" (Ord. 11, art. 14, lid 3). Als nu prof. Smits geen ambt, bediening of functie meer heeft, hoe kan men hem dan in goeden gemoede la ten vallen onder de bepalingen van hoofdstuk 4? Laat ik met de lezers de artikelen 15-17 eens vluchtig doorzien. Art. 15, lid 1. „Een provincia le kerkvergadering of haar breed moderamen, redenen hebbende te dat naar des Woords bij de verrich ting van de aan zijn ambt ver bonden werkzaamheden zo predikt en leert, dat hij de fundamen ten der kerk aantast, draagt aan visitatoren-provinciaal op, een on derzoek daarnaar in te stellen." NEEM er goede nota van: „Die naar des Woords." Dat is prof. Smits niet meer, ook niet, als hij nu en dan op zondag ergens een kerkdienst leiden mag. Ook al mag hij dan (op zijn wijze) het Woord bedienen, een dienaar des Woords in de zin der kerkorde is hij niet meer. Hij is hoogle raar geworden. Hij heeft niet, zo als elke dienaar des Woords, toe gang tot vergaderingen van ker keraden en classes. Hij kan nooit als predikant naar de synode, classicaal, worden afgevaardigd. Ik lees verder: „zijn ambt". Maar dat heeft hij nu juist niet Hij heeft dus ook geen „werkzaamhe den", die aan zijn ambt verbon den zijn, waarin hij fundamen ten-aantastend zou kunnen predi ken en leren. Eerlijk gezegd, zie ik er prol Smits op aan (ik ben nooit zijn advocaat geweest en ben het ook nu niet), dat hij. al spoedig zal wijzen op het kerkelijk prikkel draad en het bordje: doodlopende weg. Als prof. Smits, blijkens het gepubliceerde provinciale besluit heeft geweigerd voor de provin ciale commissie voor het opzicht te verschijnen, kon hij ook wel eens weigerend antwoorden op een oproep der provinciale kerk vergadering. Zo'n oproep, die vol gens de uitspraak in hoger be roep blijkens de kanttekeningen van ds. Landsman op hoofdstuk 4 zou moeten worden gegrond, zou kortweg beantwoord kunnen worden met de mededeling: Ik ben geen dienaar des Woords, heb geen ambt en val dus niet onder Ord. 11, art. 15, lid 1. In onze weergave van morgen van het artikel van prof. dr. Itter- zon zet hij uiteen waarom hij vreest dat de voorgestelde weg doodloopt. mt Mj II Hl - Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzeres: aan de Gr. van Prinsterer-school te Aalten: G. S. Nijman te#Bennekom; aan de Chr. B.L.O.-school te Assen: A. v. d. Werf te Heerenveen en J. W. Vos te Hooge- veen; aan de Chr. School t€ Almelo: M. A. Dekker te Nijmegen en G. Hoi- tink te Dinxperlo; aan de Chr. Nat. School te Eindhoven: A. H. Postma te Kruiningen; aap de Ds. J. C. Sikkel- school te Den Haag: mevr. M. Hoek- stra-Bogaards te Rijswijk: aan de Dr. C. C. v. Koetsveld-school te Den Haag W. Wouters te Waalwijk: aan de School met de Bijbel te Kruiningen: K. W. Schouls te Goes; aan de Chr. Nat. School te Oosterwolde: A. F. Hetebrij te Vollenhove; aan de Oranje-Nassau- school te Muiderberg: H. Kamsteeg te Boskoop. Benoemd tot onderwijzer: aan de Chr. School te Almelo: J. Vossenbeld te Schaarsbergen; aan de Chr. School te Uddel: H. C. Greven te Steenwijk; aan de Kingma-school te Amersfoort: J. van Overbeek te Eefde; aan de Tweede Herv. Chr. School te Werkendam: M. v. d. Maas te Wolfaartsdijk, Zld; aan de School met de Bijbel te Bolnes: M. de Bruyn te Rotterdam; aan de CVO- school te Rossendaal: J. J. Klaassen te Enkhuizen en J. Klaaysen te Breda; aan de School met de Bijbel te Oud- Alblas: W. Vermeer te Beesd; aan de Ds. van Dijk-scholen te Doetinchem: P. v. d. Maden te Amersfoort; aan de Chr. School te Druten: J. G. Smid te Groningen; aan de Chr. School te West- zaan: J. Brons te Harderwijk; aan de Da Costa-school te Alphen a.d. Rijn: P. Koopmans te 's Gravenhage; Synode van Geelong Emigrantenkerk zoekt eigen zendingsveld IN het Australische stadje Gee- loné ziin de Refnrmpd Churches, de Gereformeerde Kerken van Australië, bijeen ge weest voor hun synode. Onder meer hebben zij besloten om sa men met de Gereformeerde Ker ken van Nieuw-Zeeland een sy node te vormen. Dit betekent dat de betrekkelijk kleine Gerefor meerde Kerken uit hun isolement zullen worden gehaald. Het be sluit werd met grote eenstemmig heid genomen. Rijpingsschool voor minder begaafden (Van een onzer verslaggevers) Te Utrecht heeft de groep onder wijzers, werkzaam bij het voortge zet gewoon lager onderwijs en aangesloten bij de Prot. Chr. On derwijzersvereniging, haar jaarver gadering gehouden, geleid door de voorzitter, de heer M. Vlasblom te Monster. De belangstelling hier voor was zeer groot. De heer Vlasblom noemde het V.G.L.O. een onmisbare schakel in de keten van het onderwijsbestel in Nederland. Deze gedachte is nog geen gemeengoed. Velen buiten het V.G.L.O. vragen zich af wat men met dit restschooltje aan moet. Maar de drie V.G.L.O.-groepsbesturen, die juist enkele dagen eerder vergaderd hadden, waren tot een geheel ande re mening gekomen. Minder communisten in Latijns-Amerika ongeveer 500.000 werd geschat, bedraagt nu 210.000 tot 230.000, aldus heeft een Amerikaanse particuliere organisatie te Washington bekendgemaakt. Zij voegde hier echter aan toe, dat er geen reden voor zelfgenoegzaamheid is, aangezien de Sowjetunie jaarlijks 100 miljoen dol lar besteedt voor communistische acti viteit in de Latijns Amerikaanse landen. als volgt weergeven: 1. De V.G.L.O.-school is ingesteld op het eenvoudig beroepsgericht onderwijs in de administratief-economische sec tor. Daartoe zal deze school uitgebouwd dienen te worden tot een driejarige- of vierjarige opleiding. 2. De V.G.L.O-school fungeert als rijpingsschool voor leerlingen, die gees telijk nog niet rijp zijn voor andere scholen voor voortgezet onderwijs. De V.G.L.O.-school biedt doorstro mingsmogelijkheden voor andere men van onderwijs. Daarom zal het eerste leerjaar als brugjaar moéten die- Enthousiasme nodig Dc uitwerking van dit „program", zal hoge eisen* stellen aan het personeel van de V.G.L.O.-scholen. Maar de heer Vlasblom toonde zich niet pessimistisch. Zij, die indertijd als V.G.L.O.-plonlers werkzaam zijn geweest, zullen zich graag onder de zwaardere taak stellen. Wel is het personeelstekort een grote zorg. Mede door dit tekort komen ver schillende leerkrachten naar de V.G.L.O.-school, die om allerlei rede- maar niet om het V.G.L.O. te die nen, naar dit schooltype overstappen. tegen griep i Weinig en ook eigenlijk heel veel Het belangrijkste is, verstandig en gezond leven, overmatige vermoeidheid vermij den en zorgen voor vitaminenrijke voeding. Hiermede verhoogt u uw weer stand en stimuleert u de natuurlijke afweerkrachten, die uw lichaam tegen infecties bezit. Volgens alle tot dusver verkregen gegevens draagt de griep een onschuldig karakter en kan deze in de regel met huismiddelen worden be handeld. Het huismiddel bij uitnemendheid tegen griep is „Aspirin", het wereldbefaamde Bayer-product. „Aspirin" bevordert de transpiratie, doet de koórts dalen en stilt de pijn in hoofd en ledematen. U doet er verstandig aan, te zorgen, dat u thans „Aspirin" in huis hebt, zodat u het bij de eerste symptomen van griep in uw gezin direct bij de hand hebt Kwaliteit en betrouwbaarheid worden u gegarandeerd door het bekende Bayer- kruis op de verpakkingen en op de tabletten. („Aspirin" en „Bayer": gedepo neerde handelsmerken.) De heer Vlasblom betreurde het, dat de aanwas van leerkrachten het V.G.L.O. onvoldoende is. laaiend enthousiasme uit de beginja ren van het V.G.L.O. Wordt te zeei gemist. En dat komt heel ongelegen want terwijl r_ kampte met leerkrachten. De toekomst bestaan tot oprichting enige jaren geleden en tekort aan leerlin- met de schaarste »n het V.G.L.O. hangt s van personeel. Juist het noorden, plannen Zeer hoopte de heer Vlasblom, dat de mentaliteit van vroeger zou terug keren en dat vele onderwijzer derwijzeressen zouden streven verkrijgen van de acten, nodig V.G.L.O. Dat honderden lagere scholen dispen satie hebben aangevraagd van de ver plichting om een - zevende en achtste leerjaar in te stellen, achtte de heer Vlasblom onjuist. Hijhoopte dat de minister zuinig zijn met het verlenen van dispensatie maar dat aan de andere kant de stich tingsmogelijkheden voor deze leerjaren zouden worden. VGLO als oase a. J. Menges, psycholoog, sprak over de mogelijkheden van het V.G.L.O Hij ontpopte zich als eer stander van dit schooltype, hetgeen de aanwezigen bekend was, daar dr. Men ges meerjnalen op V.G.L.O.-conferenties van het Chr. Paedagogisch Studiecen trum gesproken heeft. De geestdrift van dr. Menges daarom zo groot omdat hij deze school ziet als een oase voor de leerlingen. Hier geen instampen van kennis tot el ke prijs, geen gejaag n; geen aankweken van minderwaardig heidscomplexen bij de leerlingen, die iet zo goed mee kunnen. Velen die de andere scholen verlaten, zijn niet klaar voor de maatschappij. Dat geldt zowel voor kinderen, die de lagere school verlaten als voor studen ten, die van de universiteit afkomen. Dat is eenvoudig het gevolg stellen van eisen voor de Maar dit leidt onherroepelijk tot geïsoleerde positie van de school in derland. Er is te weinig aansluiting op het maatschappelijk leven. Hoe vaak sou men, volgens dr. Menges, de roep ..gediplomeerden gevraagd" niet willen vervangen door „mensen gevraagd", daar velen die intellectueel wel op peil staan grote moeite hebben om zich als mens in de maatschappelijke samenle ving in te passen en in een nieuwe functie verantwoordelijkheid te dragen. De V.G.L.O.-school ls een oase, om dat zij de kennis niet ten koste van al les moet verbreden. Zij kan aan de ver dieping van die kennis arbeiden en te gelijkertijd practlsch werkzaam zijn. Zo is zij als een oase, of tassen de la gere school en een school voor voort gezet onderwas, of tussen de school het leven. Op grond daarvan pleitte dr. Menges voor het handhaven van de V.G.L.O.- school als afzonderlijk type. Zij mag geen verlengstuk worden van een be staand schoolsysteem. Haar verdienste zit in het gaan van een geheel eigen Toen ze even later in een andere tent waren aan gekomen en alle voorzorgen getroffen waren om een ontsnapping onmogelijk tê maken, zei de Baron: Het is Richard's wil dat u sterft in volle waardig heid. Uw hoofd zal van uw lichaam worden geschei den door het zwaard van de beul, doch uw lijk zal niet worden verminkt. Daarvoor dank ik hem, fluisterde Sir Kenneth onderdanig, want zo zal mijn familie over deze schande niets vernemen. O, mijn vader! Het is tevens Richard's wil, vervolgde de Vaux, dat u een onderhoud wordt toegestaan met een geestelijke. Ik heb reeds een Karmeliet ontboden met verzoek u op de grote reis voor te bereiden. Hij wacht buiten tot u in de goede stemming bent om hem te ontvangen. Laat hem binnen, antwoordde Sir Kenneth, en nogmaals dank ik Richard voor de goedheid. Nooit was een ogenblik zo geschikt om met een geeste lijke te spreken, want het komt mij voor of ik van binnen al heb opgehouden te leven. Lang wordt u echter geen tijd gegund, hernam de Baron blozend, want de Koning geeft u opdracht u zonder verwijl voor de dood klaar te maken. De wil van God en de wil van de Koning moe ten geschieden, sprak de ridder geduldig. Ik be twist de rechtvaardigheid van het vonnis niet en ik vraag geen uitstel. Thomas de Vaux keerde zich om en wilde zich verwijderen, bleef dan opeens aarzelend staan, keek de gevangene ontroerd aan en zei op vriendschap pelijke toon: Sir Kenneth, u bent jong en u hebt nog een vader, net als mijn zoon Ralph, die, zo hoop ik, eens uw leeftijd zal bereiken. Als vader hoop ik dat zija jeugd even belovend wordt als de uwe, op deze laatste nacht na. Kan ik nog iets voor u zeggen of Niets, klonk het treurige antwoord, ik heb mijn post verlaten en de banier die ik moest bewaken SIB WALTER SCOTT is verdwenen. Zodra de beul klaar is mag mijn hoofd vallen. Moge God zich over u ontfermen, ging de Vaux voort Ik wil er mijn paard voor geven als ik zelf die wacht had betrokken. Ik ben een man van weinig geleerdheid maar u houdt een geheim schuil, dat kan ik zelfs begrijpen, al vermoed ik dan niet wat het zijn kan. Spreek niet van lafheid! Nooit vocht een lafaard zoals ik u heb zien vech ten. List alleen was in staat u van uw post te lok ken. Werd ergens een jonkvrouw mishandeld zo dat u te hulp snelde of was er een andere die u met een glimlach misleidde? Een krijgslist? Neen, bloos niet als ik van een jonkvrouw spreek, want die kunnen ons allemaal misleiden, zoals trouwens met leder van ons gebeurd is. Kom, wees verstan dig en vertel mij wat er gebeurde. Richard kan barmhartig zijn en zijn toorn blijft niet duren. Hebt gij iets te zeggen? Dankbaar keek Sir Kenneth de rondborstige krijgsman aan, doch schudde het hoofd. De Vaux had nu alles gedaan wat hij kon be denken, boog het hoofd en verliet de tent, de schou ders ophalend en inwendig grommend om het lot dat soms wreedaardig kan zijn. Onderweg zei hij halfluid tot zich zelf: Word ik een zwakkeling dat de dood van een Schot mij kan treffen? Een Schot! In Cumberland beschouw ik ze als onze ergste vijanden, doch we zijn in Palestina en daar zijn wij broeders! Dc kamerheren, die voor Richard's tent de wacht hielden, verzetten zich ofschoon eerbiedig er scheiden tegen het binnentreden van Koningin Be- rengaria, die haar opwachting maakte. Binnen hoorde ze trouwens Richard zelf roepen dat hij niet gestoord wenste te worden. U ziet, wendde de koningin zich tot Lady Edith, die bleek en bevend naast haar stond en die haar eigenlijk tot deze komst had gedwongen, de koning wil ons niet ontvangen. Ik wist het en ik kan niets meer doen. Terzelfdertijd hoorden ze Richard binnen opnieuw dc stem verheffen en zeggen: Ga en doe uw werk, kerel, want daarvoor heb ik u aangenomen. Ik zal u tien Byzantijnen betalen als u er hem met één slag afhelpt. Kom me straks vertellen hoe hij ge storven is. Let op alles, zie of hij bleek wordt en speur naar de geringste beweging van zijn ooglid. Hij zou de eerste zijn om voor de slag van mijn zwaard niet terug te trekken, antwoordde een ruwe stem, die moeite scheen te doen om de woor den met enige eerbied te laten klinken, ik ken mijn de: i fluister- Als uwe majesteit zich geen weg baant, zal ik het doen, voor u of voor mij. Kamerheer, de ko ningin vraagt koning Richard te zien, een echtgeno te wenst haar gemaal te 6preken. Edele dame, antwoordde de hofdienaar, tot mijn spijt mag ik u geen toegang verschaffen. Zij ne majesteit houdt zich bezig met zaken over leven Ook wij wensen hem over zaken van leven en dood te spreken, hernam Edith gejaagd. Terwijl ze dit zei. duwde ze de kamerheer onzacht terzijde en nam met de andere hand de zoom van het gordijn dat de ingang afsloot. Onvervaard stapte ze vervol gens de tent in, op de voet gevolgd door de konin gin, die beefde van schrik over het hele lichaam. Wordt vervolgd Voorts besloot de kerk om met twee Australische zusterkerken een Federa le Raad van Reformed Churches vormen. Deze nieuwe raad zal mir meer een onderdeel of een aftakking vormen van de Gereformeerde Oecume nische Synode. ïn deze raad zullen de Gereformeerde Kerken samenwerken met de Free Presbyterian en de Re formed Presbyterian Church. De kleine maar groeiende emigran tenkerk heeft getoond veel belangstel- l:ng te hebben voor het uitdragen var de boodschap van het evangelie aan bui tenkerkelijken. Reeds vorig jaar begon nen enkele plaatselijke gemeenten zend tijd te kopen bij. de commerciële zen ders van Australië. Wekelijks werd het programma van de Christian Reformed Churches in Amerika het „Back tot God Hour" uitgezonden. Op het ogenblik zijn er reeds we kelijkse uitzendingen over dertien verschillende zenders die een groot aantal luisteraars bereiken. De ge meenten zorgen zelf voor de nazorg van de mensen die op het program ma schrijven. De synode van Geelong heeft m besloten om dit werk officieel over te nemen en onder ie brengen bij de Binnenlandse Zending. Jaarlijks brachten de kerken reeds een bedrag van ruim 40.000 gulden bijeen voor dit doel en dat bedrag zal bijeen blij ven komen. De Amerikaanse kerken voegen aan dit bedrag nog eens zelfde bedrag toe, zodat de gemeen ten reeds voor 80.000 zendtijd kunnen kopen. De veelal kleine gemeenten die ook nog een predikant onderhou den moetenhebben hiermede een reuzetaak op hun schouders genomen. Zending Maar de kerken hebben niet alleen hun verantwoordelijkheid gevoeld zending in eigen land, maar ook voor ;nding buiten de grenzen. In samen- ring met de kerken van Nieuw-Zee land zullen ze gaan zoeken naar eigen zendingsveld. Doordat een jong zendeling die werkt op Nieuw-Guinea naar de laatste kerken is overgekomen moet er op vrij korte termijn een slissing genomen "worden. Op een verzoek om aansluiting te ken bij de Internationale Raad Christelijke Kerken, de ICCC besloot de synode met algemene stemmen niet te gaan. Er was door een commissie uitvoerig rapport uitgebracht over activiteiten van de ICCC. Met algemene stemmen sprak men uit dat men in deze oecumenische beweging verschillende kenmerken miste die onmisbaar zijn voor een wérkelijk-oecumenische bewe ging,, terwijl sommige leiders opereren op een wijze die de zaak van Christus meer kwaad dan goed doet. Althans volgens de leden van de synode Geelong. In een persoonlijk gesprek met prof. K. Runia zei de afgevaardigde van de Nederlandse Gereformeerde Kerken ds. K. JKremer over de node, volgens een verslag in het „Gereformeerd Weekblad": Als ik van één ding overtuigd ben gewor den, dan is het wel dit, dat jullie geen rechtstreekse voortzetting zijn van de Gereformeerde Kerken in Ne derland. Jullie ontwikkeling is vol komen zelfstandig en nieuw." Lucas heeft de gegevens voor zijn evangelie van „horen zeggen", van oog- en oorgetuigen. Misschien wekt de lezing van zijn boek daarom wel eens het gevoel, dat hij van de hak op de tak springt", dat hij zonder veel lijn de gebeurte nissen, gesprekken, gelijkenissen achter elkaar heeft gezet. Het is niet zo en het kan ook niet zo zijn in een door Gods Geest geïnspireerd evangelie. Vorige week hebben we twee gelijkenissen gelezen: die van de onrechtvaardige rentmeester en die van de rijke man en de arme Lazarus. Onmiddellijk daarop volgt in hoofdstuk 17 Jezus' gesprek met Zijn discipe len, dat begint met deze woorden: „Het is onmogelijk, dat er geen verleidingen komen, maar wee hem door wie zij komen....!" En tien regels verder komt dan ineens de vraag der apostelen: „Geef ons meer geloof...." Van de hak op de tak? In die gelijkenissen ging het over ons leven als christenen: over de zucht naar geld, over sociale misstanden, over sleur dan gaat het over de oorzaken van het dikwijls zo weinig christelijke leven van christenen, hier genoemd „de verleidingen" en dan gaat het over ons zo heel geringe geloof. Is het moeilijk daartussen het verband te zoeken? Agenda werd in sneltreinvaart afgewerkt Afgevaardigden van vele afde lingen, alsmede reisleiders had den zaterdag de reis naar Haar lem ondernomen om aanwezig te zijn bij de algemene jaarvergade ring van de Ned. Chr. Keisver eniging. Deze werd der traditie getrouw geopend met een rede van voorzitter dr. A. van Deursen uit Groningen, die dit keer sprak over de vrijetijdsbesteding. Onze Ned. Chr. Reisvereniging, aldus dr. Van Deursen, heeft de roeping de medemens in zinvolle vrijetijdsbeste ding bij te staan, vooral nu velen te genwoordig met de tijdsbesteding op verkeerd spoor zijn geraakt. Heel mensen zitten in de praktijk van leven met het probleem van de tijd omhoog. In veel opzichten zijn wij in plaats van heer over, slaaf van on- i tijd. Wij hebben het zo druk, omdat wij bijna bang zijn voor onvervulde tijd. die met vrije tijd geen Velen zijn VAJ„ raad weten. Voor niet weinigen is datl zelfs zo met de vakantie. Zij verlangen eerst naar, doch als het zover is, dan voelen zij er zich maar matig gelukkig mee. Want hoe moeten zij die tijd vul len? Het gevolg is, dat velen ook in hun vakdntie als een razende van het het ander hollen om toch voor in plaats van te rusten, voort durend in jachtende beweging te zijn. Hier wreekt zich de losmaking van het leven van zijn diepste geestelijke wortel in God, in Christus. Dat heeft God, de Schepper óok van de tijd an ders bedoeld. Hij wilde, dat de tijd bo- zichzelf zou uitwijzen naar de eeuwigheid en zo alleen wordt het zo, de vraag naar de vrijetijdsbe steding de vraag schuilt naar de beste ding van ons leven. De N.C. Reis V. heeft nu de taak jor een zinvolle vrije tijdsbesteding te zorgen, van vakantie te laten genieten door goed reizen, waarbij men zich door de Bijbel laat leiden. Er zijn men sen, die met deze gedachte, enige moeite hadden, mensen, die alles ln en achter de Bijbel hebben gezocht, be halve een aansporing om te genieten. Het klimaat van de vakantie verschilt, zeggen zij, van dat van de Bijbel, omdat dit een ernstig boek ls. Je wrijft je ogen uit, aldus dr. Van Denrsen, wanneer je uitgerekend ln die ernstige Bijbel een oproep tot genieten tegen komt. Het is echt-menselijk en blijmoedig- Christelijk van de natuur te genieten.- Te zien de schoonheid van Gods schep ping en, zoals de doelstelling van de N.C. Reis V. ook luidt, de blik te ver ruimen, waarbij niet alleen allerlei in drukken passief worden ondergaan, maar waarbij veeleer sprake is van een actief gaan tot de dingen en daarmede in relatie treden. Wat moet de N.C.R.V., wat moeten de leiders de vakantiegan gers voorhouden? Het moet een goed, een waarheid, een schoonheid zijn, die doorgevoerd kan en moet worden op een uiteindelijke vervulling in GodT De N.C. Reis V. komt onder deze vraag niet uit, wil haar bestaan niet overbo dig wezen; zij moet een positief goed voor haar leden en reisgroepen nastre ven, aldus spreker. Het jaarverslag van secretaris C. H. Sonneveld leverde nauwelijks enige kri tiek op, maar het kon dan ook ln op timistische toon zijn gesteld. Wel werd gevraagd naar meer gezlnsreizen, waarbij dan ook kinderen meegenomen kunnen worden. Hieraan zal aandacht worden besteed, zo werd toegezegd, door die gelegenheid vooral in de eigen te huizen in Oostenrijk te vergroten. Ook, zal getracht worden een catalogus voor de 1500 boekwerken uit de bibliotheek uit te geven, hoewel dit moeilijk is, doordat het aantal werken steeds wij zigt en groter wordt. Ook penningmeester J. M. C. B. van Dijk had het met zijn financieel ver slag niet moeilijk. Hij deelde mede, dat diverse zaken, onder meer Ons Reis- blad, thans worden bezien, teneinde nog meer kostenverlagend te kunnen werken. .En voor de rest gingen vele interne aangelegenheden snel en vlot onder de hamer door, nadat bij de bestuursver kiezing de heren A. Hoevers uit Den Helder en prof. dr. B. Meulenbeld uit Delft met overgrote, meerderheid van stemmen wéren herkozen. Het volgend jaar zal in Utrecht worden vergaderd. Advertentie Bisschoppelijke brief Oud-Katholieke kerk In alle Oud-katholieke kerken is zondag 28 febr. de bisschoppelijke brief gelezen in verband met de deze week aanbrekende vastentijd. De bis schoppen constateren daarin dat deze tijd velen niet alleen buiten, nw, ook binnen de kerk het spoor van hun bestemming uit het oog dreigen te verliezen of reeds verloren hebben. Hoewel dit verschijnsel niet nieuw is, openbaart zioh nu op verontrustende wijze, dat de mens van de tweede helft van de twintigste eeuw de zin en het doel van het leven daar gaat zoeken waar zU beslist niet te vinden zijn nl. in de materiële Welvaart, die op niet veel meer gebaseerd is dan op betrek kelijke nauwkeurigheid eiï volmaakt heid van wetenschap en techniek. Door stabilisatie der machtsverhoudin gen, door de grote werkgelegenheid de 'e verleningen en het moderne werk hebben begrippen als welvaart en vrijheid een inhoud gekregen, die de stoutste fantasieën overtreft, maar tege lijkertijd dragen zij in zich een kiem, die nieuwe tegenstellingen sehept en oude verscherpt. De mens van vandaag gaat meer en meer leven in het besef, dat hij kan gaan en staan waar hy wil en kan doen en laten wat h)j wil en zélf de maat- Oecumenische Raad van Kerken Op de te Utrecht gehouden maande lijkse vergadering van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland waren als gasten aanwezig ds. J. Rumainum, Dracses van de Evangelisch christeiyke kerk in Nieuw-Guinea en ds. Humberto Capo algemeen secretaris van de syno de der Spaanse evangelische kerk. Bei de gasten hebben over de kerken in hun land verteld De raad heeft met instemming kennis momen van de plannen tot financie- Tirng ,Xan het nieuwe gebouw van de Wereldraad van Kerken te Genève, dat negen miljoen gulden zal kosten. Er is een Nederlands comité gevormd, om van ons land uit 200.000 voor dit doel in te zamelen. Ook in andere landen zijn co- mite's werkzaam, uit Amerika is reeds grote steun toegezegd. De oecumenische raad besloot voorts tot het bijeenroepen van alle predikan ten van Nederlandse gemeenten in het buitenland. staf van alle dingen is. In het diepst zyn gedachten en bij het toenemen der jaren ervaart hy wel dat deze maatstaf verkeerd is, maar het kost hem byna onoverkomelyke inspanningen en moeite zich naar deze ervaring te corrigeren zich te bekeren. Naar aanleiding van de tekst: Christus heeft voor u geleden en heeft u i voorbeeld nagelaten, opdat gyhem zyn voetstappen zoudt volgen (1 Petrus 2:21) wyzen de bisschoppen er op dat het lijden met het leven gegeven is er dat we onze persoonlijke verantwoorde- lykheid voor het leed der wereld niet mogen ontvluchten. Velen leven in deze mentaliteit: de wereld en het leven zon der lijden en leed zijn er voor mij. Na de verkondiging van de heilsbeteke nis van Christus' lyden eindigen de bis schoppen hun vastenbrief met een op roep tot een bezinning op het wezeniyke doel van het leven en tot het volgen 1 Ohristns, wiens voetstappen in kerk sacrament gevonden worden. In het by- zonder richten zU zich hierby tot de ge zinnen en de jeugd. Ds. Uidam bevestigd in Sydney (Van onze correspondent in Australië) Ds. C. Uidam die inderty'd de aandacht op zich vestigde, doordat hij, terwijl hij agent van politie te Amsterdam was. kans zag de predikantsstudie te volbrengen, waarna hy predikant werd by de Nederl. Herv. gemeente van Stevensweert-Maas- bracht, werd zondag 21 februari beves tigd tot predikant by de Nederlandse ge meente in de Presbyterian Church te Sydney in Australië. Bevestiger was de plaatseiyke predi kant, ds. C Bregman, die tot tekst had gekozen Joh 12 vs. 5. Voor zyn intrede had ds. Uidam de tekst uit Rom. 15 vs. 32. Het kerkgebouw van de Welsh Church waar de dienst werd gehouden, was geheel gevuld. De genoemde gemeente heeft dezer da gen een kerkgebouw voor zichzelf aange kocht in Ultimo, een voorstad van Syd ney. zulks in verband met de sterke uit breiding der gemeente. Ds. H. A. Leenmans overleden Zaterdagavond is te Utrecht overle den ds. H. A. Leenmans, emeritus-pre dikant van de Nederlands Hervormde Kerk. WOL Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Driebergen: J. van Dyk te Garderen. Beroepen te Driebergen (derde predikantenplaats): F Offeringa te Kat-- wijk aan Zee. Aangenomen naar Scherpenisse: P. Al- bias, candidaat te Utrecht, die bedankte oor Herkingen. Aangenomen het beroep van de gene rale synode als Zendingspredikant van de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw- Guinea: H. J. Teutscher, predikant voor buitengewone werkzaamheden te Rotter- Bedankt voor Bodegraven: ds. L. Blok te Capelle aan den IJssel. Toegelaten tot de evangeliebediening: H Faber te Schoonoord; L. A. Nagtegaal te Utrecht en W. J. J. van der Waal te Soestdyk. Beroepbaarstelling: B. C, de Gelder, candidaat te Amsterdam. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar -Sneek: J. van Dam te Haarlem. Dodemansbroodjes, oorspronkelijke Ne" derlandse detectiveroman, door Pim Hofdorp. Uitgave N.V, W. van Hoeve. -Gravenhage. Nagels in Ning-Tsjo, rechter Tie's laatste drie strafzaken, een detectivero- gebaseerd op originele oude Chi- gegevens, door Robert van Gulik. Uitgave N.V. W. van Hoeve, 's-Graven- hage. Jacqueline krijgt een lesje, door Pat Smythe. Vertaling W. E. de Vries. Te keningen J. E. McConnell. Uitgave V. Kramers, 's-Gravenhage. De verstoorde krokodil, door Hans Bauman. Vertaling Harriet Laurey, Prenten Ulrik Schramm. Uitgave Ne derlands Boekhuis, Tilburg. Zwaluwmeisje, door Hans Baumann. Vertaling Harriet Laurey. Prenten UI- rik Schramm. Uitgave Nederlands Boek huis Tilburg. Ds. Leenmans, die 72 jaar is gewor den, werd in 1887 geboren. Hij stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en legde in 1914 zyn candi- daatsexamen af. 27 september 1914 deed ds. Leen mans zijn intrede in de gemeente van Schoonebeek. In 1916 verwisselde hy van gemeente en ging naar Oudemir- dum. Van 1920 tot 1924 stond ds. Leen mans in Bodegraven. In 1924 vertrok hij naar Delft. Ver volgens diende ds. Leenmans de ge meenten van Ede (1935-1946), IJssel- muiden (1946-1948), Houten (1948- 1949) en Bleskensgraaf (1949-1952). 1 mei ging ds. Leenmans met eme ritaat. Hy vestigde zich toen in Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2