|0icuiue £d2is<1j« ÖTöurant Rusland helpt Sukarno gulden aan m iljard Britse marinecode gestolen? Eensgezindheid over Nederlands Nieuw-Guinea Tsjoe En-Lai gaat in april naar India Steun van voor de bouw kernreactor* Stammenoorlog beslecht door neutrale zone? MARGARET POSEERT MET HAAR VERLOOFDE „Wij kunnen in Indonesië niet meer leven" Vandaag valt beslissing over bouwvak-c.a.o. Japan betaalt 7 van 8 miljoen FBI actief na komst onbekende Boterprijs gaat naai' beneden Vijf het doden in verkeer MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 Veertigste jaargang no. 11807 V.G.L.O. bedreigd VREDESTICHTER trok ten strijde C.H.U. en de TOTO CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvatticli is ghebltven mgn bert ia tegtjcnspatf SPORT wedstrijden Zie pagina's 4, 6 i De Chinese premier Tsjoe En-Lai heeft ingestemd met het voorstel van premier Nehroe van India om naar New Delhi te komen voor het bespreken van het geschil over de grens tussen India en China. Hij gaat in april naar New Delhi, maar de precieze datum moet nog langs diplomatieke weg worden vastge steld. Tsjoe zegt in een brief aan de Indiase premier dat de Chinese regering er steeds naar heeft gestreefd de grens kwestie op een vriendschappelijke en vreedzame wijze te regelen, ondanks de tijdelijke meningsverschillen en bepaal de ongelukkige en onverwachte (grens)- incidenten. De premier zegt er grote prijs op te stellen dat de vriendschap tussen beide landen zal voortduren. CHROESJTSJEF heeft ruim in de zak getast om Sukarno te helpen gedurende de eerste zeven jaar. Aan het slot van de besprekingen tussen Chroesjtsjef en Sukarno in het presidentiële paleis te Bogor, zfjn drie documenten getekend, die o.m. het volgende inhouden: Indonesië krijgt een Russische lening van een kwart miljard dollar of een miljard gulden tegen lage rente. Rusland zal helpen bij de bouw van een of twee kernreactors in Indonesië. Russische deskundigen zullen zich in Indonesië vestigen om de economische en technische plannen te helpen uitvoeren. Ook zullen Indonesiërs in Rusland worden opgeleid. Chroesjtsjef heeft Sukarno de verzekering gegeven, dat Rusland de Indo nesische eisen inzake Nederlands Nieuw-Guinea volledig steunt. In een gemeenschappelijke verklaring wordt voorts uiting gegeven aan de hoop lan een volgende topconferentie ook andere landen dan de grote vier zullen deelnemen, in het bijzonder Afrikaanse i Aziatische landen. Het krediet van 250 miljoen dollar zal worden besteed voor de bouw van een staalfabriek en steunverlening aan de Indonesische industrieën non-ferro-meta- len, chemie en textiel alsmede de land- Beide landen zullen een handelsover- Akkoord met Roeanda-Oeroendi IN tegenwoordigheid van de Belgi sche minisiter voor Kongo en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, is zaterdag te Brussel tussen verte genwoordigers van de Baloeba- en de Loeloeastammen een akkoord gesloten, dat een einde moet maken aan de stammenstrijd in het gebied van Loeloeaburg. Overeengekomen is, dat het bestuur van Loeloeaburg tot de nederzetting en aan de rand van de stad zal worden uitgebreid en dat met het oog hierop de stad in drie of vier gemeenten zal worden verdeeld. De toelating van men sen tot de randzone zal zo worden ge regeld, dat er evenveel Loeloea als Ba loeba zullen wonen. Voor het bereiken van dit evenwicht zal niet tot evacuatie van huidige be woners worden overgegaan, zulks in te genstelling tot een eerdere overeen komst volgens welke per dag ongeveer 2000 Baloeba uit het woongebied van de Loeloea zouden moeten vertrekken. Aan dit akkoord had gouverneur-generaal Comelissen zijn fiat onthouden. Zolang de aangekondigde constitueren de vergadering te Loeloeaburg zitting zal houden, zal de stad als neutrale zone gelden onder het gezag van een speciale commissaris, die het vrije verkeer var personen en hun veiligheid moet waar borgen. Loemoemba tevreden Loemoemba en Kalondji, leiders var de Kongolese nationale beweging, heb ben zich zaterdag in een gemeenschap pelijk communiqué voldaan verklaard de resultaten 'van de rondetafel conferentie. In de verklaring wordt ver der gezegd: „Bewust van het aandeel dat onze partij heeft gehad bij het bereiken van dit gunstige resultaat, verkla ren de ondergetekenden zich boven de persoonlijke geschillen te plaat sen en verbroederen zij zich, opdat de verkiezingscampagne moge verlo pen in een geest van volkomen ver standhouding en gemeenschappelijke inspanningen voor onze militanten. Onze leden zullen onze gemeenschap pelijke lijsten verdedigen zonder aan leiding te geven tot steriele verdeeld heid. Het hoge belang van het land vereist die eendracht in onze bevrijdende en ontvoogdende actie". Loemoemba heeft anderzijds verklaard dat de voornaamste taak, waaraan hij zich zal wijden bij zijn terugkeer in Kon go er in zal bestaan de gemoederen tot rust te brengen. eenkomst sluiten, waardoor Rusland zich verplicht meer rubber en andere ver- bruiksartikelen af te nemen. Op cultureel en sportgebied zal de samenwerking worden uitgebreid. Bij wijze van ge schenk zal Rusland een ziekenhuis met 200 bedden en polikliniek in Djakarta laten bouwen. Premier Djuanda van Indonesië wordt i juni in Moskou verwacht voor bespre king van nauwere handelsbetrekkingen. Sukarno is ook uitgenodigd. Het tijdstip zijn bezoek aan Moskou zal hij nog bepalen. Na afloop van de besprekingen omhels de Chroesjtsjef Sukarno langdurig, een blijk van hartelijkheid, waarmee Sukar no niet goed raad wist. Uit gezaghebbende bron wordt door A.P. vernomen dat Indonesië er monde ling mee zou hebben ingestemd, dat als tegenprestatie het land buiten de Zuid- oostaziatische verdragsorganisatie (Seato) zal blijven en buiten elke andere weste lijke alliantie. Een bevestiging van deze berichten kon niet worden verkregen. De Indonesische minister van nationale veiligheid, Nasution, heeft onmiddellijk gereageerd met de verklaring: Westelijk Nieuw-Guinea zal van Nederland worden gewonnen, militair, politiek of econo misch. De grondslag voor de strijd is de inwendige kracht. Deze kracht zal door de regering worden gebruikt zowel op diplomatiek als militair terrein. Ook de „volksbeweging om zichzelf te bevrijden" op Nederlands Nieuw-Guinea zal volgens Nasution krachtiger moeten worden. Prins Bernhard in Khartoem Prins Bernhard is gisteren in Khar toem aangekomen. Hij brengt daar tweedaags officieel bezoek. Op zijn gramma staan ontmoetingen mot de pre sident van Soedan Abboud en de mi nister van financiën Sayed Ahmed. Prins Bernhard zal semi-officiële besprekingen over economische samenwerking tussen Nederland en de Soedan houden. Op Royal Lodge te Windsor in Berkshire spelen prinses Margaret en haar verloofde, Antony Robert Armstrong-Jones, met een van de lievelingshonden van de prinses. en dan beleven we. zo zegt men, de „omgekeerde wereld". Trouwgrage dames hebben vandaag de gelegenheid een heer te vragen en het slachtoffer mag niet weige ren. Trouwens, er zijn mensen die vinden dat deze regel het gehele schrikkeljaar geldt en boze tongen in Engeland beweren zelfs dat hun prinses Margaret daarvan gebruik heeft gemaakt In ieder geval is het van de Engelse prinses dan een goede keuze geweest, want het is de veflie Britten dóe het paar gisteren samen zagen, duidelijk dat de verloving met fotograaf Anthony Arm strong-Jones met diens volledige instem ming een fedt is geworden. Het paar bracht het weekeinde door op de Royal Lodge in Windsor, waair konin gin-moeder Elizabeth woont en poseerde het daar voor de pers. Margaret toonde trots haar verlovingsring: een ro bijn, gevat in goud en omringd door dia- Het is begrijpelijk dat men zich Engeland opwindt over het komende hu welijk van de geliefde prinses. Wanneer zal het worden voltrokken? Reads lente? In ieder geval uiterfdjk v; zomer, schrijven de bladen. En waarheen gaat de huwelijksreis? Er wordt gespro ken over India, over NLeuw-Zeeland (dat het paar heeft uitgenodigd) en Zuidaifirikaanse provincie Nalal (dat hen vermoedelijk zal uitnodigen). i van de dankbaarste onderwerpen van gesprek is echter: wat gebeurt er met die heer Anmstrong-Jones. die wordt beschreven als een bijzonder verddenste-J lijk fotograaf. Moet hij zijn werk opgeven ;n protserige adellijke titel in ont vangst nemen? (Sunday Express). Over het algemeen blijkt wel dat men is ingenomen met deze huwelijkskandi daat De Sunday Times schrijft dat de In teresses van Armstrong-Jones en prinses Margaret op velerlei gebied dezelfde zijn. Beiden houden van toneel, van jazz, van alles wat modern is cn zelfs van dure mooie kleren. Armstrong-Jones heeft een show van ski-kleding georgani seerd en praat graag over de laatste Maar, men denkt aam prinses Margaret Het is lang geleden dat een Engelse ko- dochiter een ndet-adellijk man trouw de. Moet Mattganet Rose nu gewoon me vrouw Jones worden? Of in het Neder lands: -wordt d;e Britse prinses Jansen DE WATERMAN IN ROTTERDAM (Van een onzer redacteuren) „Mijn naam asjeblieft niet noemen. Ik heb nog twee broers in Indonesië die bei den willen repatriëren, en een van her is al meermalen bedreigd. Als het bekend wordt, dat ik n dit verhaal heb gedaan, wordt het op hen gewroken. Ik ben spijt optant en ik ben naar Holland gekomen, omdat het voor ons onmogelijk is in In donesië te leven. De kinderen werden op school geplaagd en op alle manieren dwars gezeten, cn voor mij werd het moeilijk voldoende geld te verdienen mijn gezin te onderhouden. Ik heb acht kinderen, cn om met zo'n groot gezii rond te komen moet je minstens een 600 roepia's verdienen, en ik kon slechts cei 3500 roepia's bij elkaar brengen" Het is het relaas van een van dc zg. spijtoptanten, die vanmorgen vroeg met het 6-s. Waterman in Rotterdam arriveer den. Hert wren er 294, onder wie 150 kin deren. Ze kwamen uit Soerabaja en Dja karta met 157 Indische Nederlanders, aan reeds eerder een visum was uitge reikt man vertelde: „Ik werkte in 1951 en Nederlandse firma, toen ik voor de keus werd gesteld of warga negara worden of ontslag. Omdat ik dacht, dat hel wel los zou lopen en ook omdat ik het met aandurfde naar Nederland reizen en een onbekende toekomst tege moet te gaan, koos ik voor warga ne gara. Maar al gauw bleek, dat ik in de Indonesische samenleving niet in te' was. Ik werd overal geweerd, verloor toch mijn baantje en kon met moeite betrekking vinden bij een Zweedse firma. Ik ben dan begonnen gewoon als koelde voor 20 roepia's per dag. Later werd dor 975 roepia's per maand en ten slotte 3465 roepia's. Naam ,Men verweet mij, dat mijn naam te Nederlands was en men raadde mij aan Indonesische naam te kiezen. Ik heb dat geweigerd. En toen begon het pas goed. Ik werd uit de gemeenschap ge stoten, ik werd genegeerd", mijn kinderen werden uitgescholden omdat ze blank n. Als ze op school een Nederlands ldedije zongen werden ze bedreigd. Toen heb ik mijn visum aangevraagd. In 1957 visuim komt op 500 roepia's per pen Dit wil zeggen officieel. Ik heb tweeëneenhalf jaar moeten wachten voordat ik met het hele gezin een visa had. Je kunt dat wel bespoedigen, maar dan moet je met steekpenningen gaan werken. En niet bij één persoon, maar bij tal van lieden. Iedereen wil van je profiteren als je naar Holland gaat. Ik heb de visa kunnen betalen door de hulp een Indonesiër, die bereid was mijn inboedel a contant over te nemen." Contractpensions Van de in totaal 451 passagiers die vanmorgen ontscheepten, worden er 379 in contractpensions ondergebracht, 47 hebben een onderkomen bij familie kun nen vinden en 15 gaan naar een bejaar dencentrum. De oudste passagier was mevrouw Jonathans, die 80 jaar is. Het ministerie van maatschappelijk werk, Volgens het hoofd van de rekenkamer van het Japanse ministerie van financiën bedraagt het totaal der Japanse oorlogs schulden nog 281,5 miljard Jen (de infor- matiekoers van de Jen is 105 voor f 1). Deze hoge ambtenaar Kaneo Ishihara, verklaarde tegenover de financiële com missie uit het parlement onder meer, dat Nederland nog een eis van 800 miljoen Jen heeft lopen. Op de komende begro ting wil Ishihara 700 miljoen Jen of on geveer f 7 miljoen voor Nederland en 7.2 miljard Jen voor Indonesië voteren. Indonesië eist in totaal 65,9 miljard Jen. Voor schadevergoeding in de persoon lijke sfeer wordt 100 miljoen Jen op de begroting gevoteerd, aldus meldt de Kyodo nieuwsdienst. IKE CONFEREERDE IN DE ANDES President Frondizi van Argentinië heeft gisteren meegedeeld dat Eisenhower en hij gesproken hebben over wereldpro blemen en vraagstukken inzake Amerika, maar het niet hebben gehad over de mogelijkheid van een militair bondge nootschap tussen de V.S. en Argentinië. Ik heb tegen president Eisenhower ge zegd dat de economie van Argentinië op het ogenblik stabiel is en dat wij nu de economische ontwikkeling van ons land moeten stimuleren. Aldus Frondizi. Na cle bespreking van de twee staats hoofden te Bariloche in de Andes is een gemeenschappelijke verklaring uitgege ven waarin wordt gezegd dat de twee regeringen zullen blijven werken voor een hogere levensstandaard voor de vol keren van het westelijk halfrond. De ervaring van het inter-Amerikaanse stelsel heeft volgens deze verklaring aan getoond, dat niet-inmenging de hoek steen is van een goede internationale verstandhouding en vriendschap. (Van onze soc.-economische redactie) Het is heel goed mogelijk dat vandaag nog het college van rijksbemiddelaars een beslissing zal nemen over de hem ter goedkeuring voorgelegde loonsverhoging van vijf procent in het bouwbedrijf. Nadat vorige week in oertste instantie de Stichting van de Arbeid gunstig ad vies heeft uitgebracht aan het college, over de nieuwe loonsverhoging, hebben de werkgevers- en werknemersorganisa ties vanmorgen op een door rijksbemid- delaairs gehouden hearing in Den Haag de overeengekomen verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden nader toegelicht. De algemene verwachting Ben Goerion naar F.S. Ontspanning aan Israels grens? Premier Ben Goerion van Israël zal binnen kort naar de V.S. vertrekken, zo is gisteren in Jeruzalem bekendge maakt. Op 9 maart zal een universiteit in Boston hem het eredoctoraat ii rechten verlenen. Dit nieuws is in Israël ontvangen als een aanduiding voor een komende ont spanning. Zoals bekend is de toestand aan Israëls grenzen de laatste tijd gespannen geweest. Egypte en Syrië den troepen langs de grenzen hebben samengetrokken. In de omgeving van Ben Goerion heeft men overigens te kennen gegeven dat de reis van de premier geen enkel verband houdt met het huidige geschil tussen Israël en de VAR. Ben Goerion had de uitnodiging al een maand gele den ontvangen. De politie stond toe te kijken zonder een hand uit te steken, toen dit zaterdag in Montgo mery in het zuiden van de Verenigde Staten gebeurde. Een groepje negers demon streerde rustig voor gelijke be diening in een restaurant. Een van hen, het 22-jarige meisje Christine Stovall, moest het ontgelden. Een blanke kwajon gen sloeg haar onverhoeds en van achteren met een honkbal slaghout. Het werd een bloeden de wond. federale recherchebureau en de inlichtingendienst van de Amerikaanse marine zoe ken een lange, slanke man, die zaterdag nog gekleed was in een oud legeruniform en die bemanningsleden van het Britse vrachtschip Wharanui heeft verteld, dat hij een on derzoek moest instellen naar de elektrische apparatuur van hun schip. De gezagvoerder Wharanui heeft de politie iar dag aangifte gedaan van dief- alleen in fijd van oorlog i an stal van verzegelde stukken gen worden geopend. Het i en geld uit de kluis van zijn dwijnen van de stukken de hut. an De verdwenen liamson en de aanwezigheid van de onbekende in leger uniform belangrijk genoeg om F.BJ. en inlichtingendienst op de hoogte te stellen, maar vol gens een functionaris van het Britse consulaat in Newark is er niets opvallends aan de hand. Hij verklaarde dat Brit se koopvaardijschepen altijd lastgevingen voor hun taak in oorlogstijd aan boord hebben, dat zijn altijd normale ckat er ten aanzien van die loonsver- ïg van vijf procent en de verbetering de secundaire arbeidsvoorwaarden wel geen moeilijkheden zouden ontstaan, omdat er voor een dangelij-ke loonsverho ging wel die nodige ruimte aanwezig schijnt te zijn. Anders zou het zijn met de zogenaam de risiooregeflümg, dne de aannemers ge handhaafd willen zien. Het Leek namelijk niet waarschijnlijk dat het college met deze handhaving akkoord zou kunnen gaan, omdat dc clausule de aannemers de mogelijkheid biedit de meerdere kosten, die met de loonsverhoging gepaard gaan, in de aannemingssommen door te bere kenen. De meerderheid van de stichting van de Arbeid heeft zich althans tegen handhaving van de clausule verklaard, omdat de bepaling in strijd zou zijn met de richtldjnen voor da vrijere loonvor ming, zoals die destijds door de regering zijn opgestedd. Bjj het ter perse gaan van dit n mer werd bekend, dat de c.a.o. is goedgekeurd. (Van een medewerker) Deze week wordt de boteruitvoer Duitsland voorlopig stopgezet en is to verwachten, dat de boterprijzen zullen dalen. Tot nu toe was een zeer goede uit voer mogelijk naar Duitsland, doch 1 maart verliezen de eventueel in Duits land nog in omloop zijnde invoervergun ningen hun geldigheid. Hoewel de bo'.er- produktie in ons land zeer hoog is (in de week van 713 febr. zelfs 2 x zo hoog als vorig jaar), is de markt schoon. De voorraden in koelhuizen waren per 13 f.br. tot het ongekend lage niveau va: 45 ton gedaald. De komende verlaging van de boterpriji met de zeer grote melkproduktie, die steeds ca. 20 pet hoger is dan vorig jaar, geven aan de zuivelmarkt weinig reden tot vertrouwen. Vrijdag gingen in Leeu warden de noteringen voor alle soorten kaas met enkele centen naar beneden. De produkrtie van kaas is in de week va 713 februari iets kleiner geweest dan vorig jaar- Wel deden zich niet onbelang rijke verschuivingen voor van de pro- du ktie van volvette naar 40plus kaas Met belangstelling kan de ontwikkeling van de zuivelmarkt in de komende weken tegemoet worden gezien. Griep. Ten gevolge van een griep epidemie in een psychiatrische inrichting voor vrouwen te Pontevico in Italië zijn tot dusver 46 personen overleden. dat deze Indonesische Nederlanders heeft opgevangen en naar Nederland begeleid, heeft tijdens de reis voor f 33.000 aan kle ding uitgereikt. Van de zijde van het ministerie is men de mening toegedaan, dat het, gezien de ervaringen met eerder gerepatrieerden, niet moeilijk zal vallen de mannen in het bedrijfsleven in te schakelen. In Weert is zaterdagmiddag overleden de 29-jarige J. Maartens uit Haarlem, die enige uren tevoren met zijn anto tegen een boom was gereden. In Amersfoort overleed gisternacht de 29-jarige L. van den Brink uit Voorthui zen, die zaterdagmiddag met zijn scooter tegen een boom was terecht gekomen toen zijn voertuig door een windvlaag van de weg werd gedrukt. 9 De 20-jarige tekenaar J. C. van Yperen uit Rotterdam kwam zaterdag met zijn bromfiets in botsing met een auto. Hij overleed in het ziekenhuis. 9 Zaterdagavond is de 25-jarige metse laar W. Festen uit Wychen met zijn motor uit de bocht gevlogen, tegen een telefoon paal en daarna in een sloot terecht ge komen. Hij was op slag dood. In Weert is zondagavond de dertien jarige J. Kuppens met zijn fiets onder een auto geraakt. De jongen overleed in het ziekenhuis. Boycot Zuid-Afrika ingeluid met gevechten Meer dan 10.000 mensen zijn gisteren op Trafalgar Square in Londen bijeen gekomen om dc boycot van een maand in te luiden, die de Britse Labourpartij heeft afgekondigd tegen uit Zuid-Afrika afkomstige goederen. Daarvoor hadden circa 4.000 mensen en mdrs gehouden door het centrum an Londen. Hugh Gaits keil, de leider am de Labourpartij, liep aan het hoofd an de stoet. Later braken er vechtpartijen uit tus- m voor- en tegenstanders van de boy- >t. Onder de tegenstanders bevonden zich aanhangers van sir Oswald Moslcy, die voor de laatste wereldoorlog leider van de Britse fascisten was en nu aan het hoofd van een uiterst rechtse be weging staat. Mosley had een vracht auto rond Trafalgar Square laten rijden, waarop ojn. stond: „Steunt Zuid-Afrika tegen de rode verraders". De politie arresteerde negen mensen. Lente in de lucht (Van onze weerkundige medewerker) T\E BEIDE laatste februaridagen heb ben uitzonderlijk hoge temperatu ren te zien gegeven. Het is niet onmoge lijk dat er vanmiddag hier en daar een record is gesneuveld, hetgeen zondag al in oost-Brabant het geval was, waar de temperatuur evenals in zuid-Limburg tot 19 graden Celsius steeg.»In Zuid- Holland werd 16 graden genoteerd, het. geen gelijk is aan het record dat in februari tot dusver voor onze omgeving bekend staat. Een stormdepressie ten westen van Ierland blijft met een krachtige zuide lijke tot zuidwestelijke wind ongewoon zachte lucht aanvoeren, waarin heden middag in het zuidoosten mogelijk 20 graden is genoteerd. Ook maart, de lentemaand, begint met hoge temperaturen en al kan een sto. rings/out hier en daar wat regen bren gen, het weer houdt voorlopig een voor- jaarskarakter, terwijl in Scandinavië, met name in Zweden en Finland, de win ter nog voortduurt, met ook overdag lichte tot matige vorst. Minder zacht De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking cn op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minder zacht. Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Dinsdag 1 maart: Zon op 727. onder 18.19; Maan op 9.03, onder 22.52. 5 maart eerste kwartier. HET WEER EV EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Luxtmib Parijs Grenoble Nice rferHn Frankfort z\v bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1