Mcume GTourant wwm Meerderheid in Tweede Kamer wil de totoprijzen vrijlaten Socialisten en c.h. fractie zijn verdeeld A.r. geven voorkeur aan een volledig verbod Thans definitief advies: vier procent in landbouw Rassendiscrimina tie in Nederland Waarom niet 2 of 3 sport-lotos West-Duitsland krijgt nu bases in Frankrijk Vier gewonden bij ontploffing in Cidemborg ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441 Veertigste jaargangi no. 11806 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRlSTELIJK-NATlODiAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoaslich is abebleuen tritjn fiert in legljcnspoct" Rode „SPIJTOPTANTEN" Zie pagina 5 VAKANTIEPLANNEN i( IDENBURGS DOOD Zie pagina 11 De schedel van FLORIS V Zie Zondagsblad Prinses Margaret verloofd met hoffotograaf PRINSES MARGARET is ver- loofd! Het was voor geheel Engeland gisteravond een grote verrassing toen de programma's van radio en televisie werden on derbroken voor deze mededeling van Clarence House: „Met grote vreugde maakt koningin moeder Elizabeth de verloving be kend van haar geliefde dochter prin ses Margaret met de heer Antony Robert Armstrong-Jones, zoon van de heer R. O. L. Armstrong-Jones Q.C. (Queens council advocaat van ho gere rang) en de gravin van Rosse, waarvoor de Koningin gaarne haar toestemming heeft gegeven". prins Charles en prinses Anne. Lang zamerhand werd het zo, dat vrijwel elke opdracht van enig belang naar Armstrong-Jones ging. Hij ging tot de exclusieve niet-adellijke groep rond de Britse troon behoren. Margaret ontmoette hem twee jaar geleden voor het eerst op een feestje. Evenals Margaret is Armstrong- Jones lid van de Anglicaanse kerk. Zijn huidige stiefmoeder is de vroe gere luchtstewardess Jennifer Unite, die slechts twee jaar ouder is dan hij. Zijn vader is veertien dagen geleden met deze (zijn derde) vrouw ge trouwd en is thans op huwelijksreis. Zijn eigen moeder is onlangs her trouwd met de graaf van Rosse MEVROUW JONES De Britse bladen, die het nieuws van de verloving groot brengen, vra gen zich af of de Prinses nu gewoon mevrouw Jones zal moeten worden. Het verlenen van een adellijke titel Antony Armstrong-Jones, tot voor kort fotograaf met een zeer exclusie ve klantenkring (hij had het alleen recht voor foto's van de koninklijke familie), is 29 jaar oud, vijf maanden ouder dan prinses Margaret. VROLIJK MAN Een van zijn vrienden zei: „Prinses Margaret had geen vrolijker en moe diger man kunnen kiezen. Londen kent hem als een geestig en succesrijk fotograaf, maar slechts zijn intieme vrienden weten van het moeilijke leven dat hij achter de rug heeft. In de tijd dat hij Eton (later studeerde hij in Cambridge) bezocht, werd .hij getroffen door kinderverlamming. Zijn vastbeslotenheid, zijn vader eens een bekende figuur in de roei- sport te evenaren, hielp hem zijn gebrek te overwinnen. In 1950 leidde hij het winnende team van Cambrid ge bij de roeiwedstrijden op de Op het gebied van fotografie slaag de hij door zijn talent en gedurfde oorspronkelijkheid. Na een studie periode bij de bekende fotograaf Baron, richtte hij een studio in te Pimlico, een bohémienachtige, have loze buurt van Londen. Hij woonde in een kamer boven zijn bedrijfje en kookte daar meestal voor zichzelf. ONTMOETING Antony's klanten behoorden al gauw tot de upper ten en in 1956 werd hij door de hertogin van Kent uitgenodigd een officieel portret van haar zoon te maken. Korte tijd daar na volgden uitnodigingen om foto's te maken. Korte tijd daarna volgden uitnodigingen om fpto's te maken van aan haar toekomstige echtgenoot kan alleen met toestemming van koningin Elizabeth gebeuren. Als de vorstin het voorbeeld van haar vader, wijlen koning George, volgt, dan verleent zij Armstrong- Jones voor het huwelijk waarvan de datum nog niet is bekendgemaakt de titel van hertog. Prins Philip, die prins van Griekenland was, is voor zijn huwelijk met de toenmalige prinses Elizabeth tot hertog van Edin burgh verheven. De Prinses en haar verloofde bren gen het weekeinde door met koningin moeder Elizabeth in het Koninklijk buiten te Windsor Great Park, on geveer 40 kilometer ten zuiden van Londen. Dinsdagavond zullen zij ver moedelijk voor het eerst samen ïn het openbaar verschijnen. GELUKWENS De bladen schrijven met opluchting over het feit dat de „Townsend- periode" nu werkelijk ten einde is. Twee maanden geleden trouwde Peter Townsend met zijn secretaresse Marie Luce Jamagne. Een correspondent van het Franse blad Paris Jour be zocht hen vanmorgen en vroeg com mentaar. Het antwoord luidde: „Wij zijn zeer gelukkig. Wij wensen Margaret alle goeds toe. We waren al enige tijd met deze ontwikkeling op de hoogte en verheugen ons met geheel Engeland. Prinses Margaret hebben we onmiddellijk een geluks telegram gezonden". (Van onze parlementsredactie.) T^EN MEERDERHEID in de Tweede Kamer wil de uit te keren prijzen -*-J bij sportprijsvragen, die volgens het voorstel van de regering ten hoogste 25.000 zouden mogen bedragen, geheel vrijlaten. Die meerder heid bestaat uit de fracties van de KVP en de VVD en uit het overgrote deel van de socialistische fractie. Een minderheid van de socialisten geeft de voorkeur aan een maximumprijs die nog beneden de 25.000 zou moe ten liggen. De anti-revolutionaire fractie wenst een verbod van sportprijs- vragen omdat zij de voetbalpool, zelfs met een maximumprijs van 25.000, niet in het belang van de geestelijke welstand van ons volk Een deel van de christelijk-histo- rische fractie denkt er ongeveer net zo over. Andere christelijk-histori- sche leden staan echter op ethische gronden niet afwijzend tegenover vergunningen voor sportprijs vra gen. Uit financiële overwegingen staan zij er zelfs welwillend tegen- De S.G.P. heeft ernstige principiële bezwaren. Dit alles valt op te maken uit het thans verschenen verslag van bijzondere Tweede-Kamercommissie het wetsontwerp tot wijziging vai Loterijwet. Kanaliseren Vele leden (kennelijk de K.V.P.-fractie) vrezen dart door beperking van de prijs tot ten hoogste 25.000 de speelzucht niet voldoende kan worden gekanali seerd. Een vast maximum is volgens hen niet aantrekkelijk genoeg om de sport- totalisator te doen slagen. Zij achten de weg die het kabinet-Becl indertijd heeft gevolgd geen beperking van de prijs de juiste Vreest men niettemin te hoge prijzen, dan zou men beter dan e maximumprijs een stelsel kunnen inv< ren waarbij naast een eerste prijs ook een tweede, een derde en eventueel vierde prijs kan worden uitgekeerd. Mocht deze gedachte niet kunnen woi den verwezenlijkt, dan vroegen dezi leden zich af of men er niet de vooi keur aan moet geven de bestaahde toe stand ten aanzien van de sporttoto ti handhaven. Vele andere leden (blijkbaar de meer derheid van de P.v.d.A.-fractie) meenden dat een beperking van de hoofdprijzen het aantal deelnemers van de pool doen dalen. Het gevolg daarvan zou een verminderde opbrengst voor sport en lichamelijke opvoeding, maar ook toenemende belangstelling voor pool; loterijen uit het buitenland. Ook los daarvan achtten deze leden een bepei king van de prijzen onaanvaardbaar, on dat zoiets een merkwaardige bevoogding van eventuele prijswinnaars zou een bevoogding die bovendien niet geldt ten opzichte van de staatsloterij, de pre mieleningen en speculaties op de beurs. Deze leden vestigden er de aandacht op dat in de onlangs verschenen sportnota van minister Cals met de opbrengst de voetbaltoto voor sport en lichamelijke opvoeding rekening wordt gehouden. Dit brengt volgens hen mee dat de over heid de mogelijkheden op dit punt niet illusoir dient te maken door beperkingen ten aanzien van prijs en inzet. Uitwas Enige leden (kennelijk de minderheid in de socialistische fractie, doch naa vernemen niet uitsluitend protestants- christelijke P.v.d.A.-leden) konden de de oorlog sterk toegenomen zucht door spel kapitalen te winnen niet juichen. Zij zagen in deze ontwikkeling bewijs hoezeer de aandacht materieel bezit in versterkte mate gees- telij'ke waarden is gaan overheersen. Het is in goklust ontaard. Deze lust tot gokken behoort volgens deze leden tot de uitwassen van de kapitalistische orde denken en handelen. Op een we lijk verbod van alle kansspelen, ook dien daarbij bescheiden geldprijzen zijn betrokken, wilden deze leden echter niet aandringen. Zij konden zich verenigen met het voorstel van de regering de prij zen aan een maximum te binden, zouden er de voorkeur aan hefeben ge geven indien het maximum op minder dan 25.000 zou zijn gesteld. Tegen verhoging van dit bedrag zouden zij ook bezwaar hebben. Wel zouden zij zich kunnen verenigingen met een stelsel waarbij het maximum niet geldt per prijs, maar per rechthebbende op (deel van een) prijs. Verscheidene leden (de V.V.D.-fractie) meenden dat beperking van de hoofd- prijs niet op de weg van de overheid ligt. De praktijk van de voetbalpool heeft naar hun mening aangetoond dat de speelzucht binnen aanvaardbare gren zen blijft. Keizerin Farah verwacht baby Keizerin Farah van Perzië, die op het ogenblik met de Sjah een bezoek brengt Pakistan, verwacht een baby. Dit welingelichte Perzische kringen be kendgemaakt. Het keizerlijke paar verblijft in Lahore _.i annuleerde gisteren op advies van de hofarts alle afspraken. Officieel heette >t toen dat de Keizerin moe was en :n verkoudheid had opgelopen. In Teheran en de Pakistaanse hoofd stad Karatsji deden al enige dagen ge ruchten de ronde dat keizerin Farah in verwachting zou zijn. Het lichte pro gramma van het bezoek had deze ge ruchten al voedsel gegeven. Voor Perzië begint nu een verwach tingsvolle tijd, want geen der beide vo rige echtgenoten van de Sjah, prinses Fawzia en prinses Soraya, gaf hem een toon en troonopvolger. Kapitein van Rubicon zwaar gestraft De raad voor de scheepvaart heeft bij verstek kapitein G. S. uit Leeuwarden de bevoegdheid om als kapitein op zee schepen te varen voro de tijd van zes maanden ontnomen, omdat hij „de schuld draagt van het vastlopen en het totaal verloren gaan van 't ms Rubicon". Op 8 januari 1959 is dit 499 brt metende schip, met 680 ton schoot onderweg van eBlfast naar Savona. op de Zuidoostkust Mallorca gestrand. Ongezond (Van onze sociaal-economische redactie.) ÜE HOOFDAFDELING sociale zaken van het Landbouwschap heeft, naar wij vernemen, thans een definitief advies uitgebracht over de omvang van een loonsverhoging in de landbouw. De provinciale overleg- organen is aangeraden een loonsverhoging van vier procent en enkele secundaire verbeteringen van ongeveer zes procent op te nemen in de nieuwe cao's, die per 1 april van kracht moeten worden. Het College van Rijksbemiddelaars is gevraagd het advies in principe goed te keuren. het Landbouwschap zich reeds in principe uit voor een loonsverhoging van vier pro cent, ondanks het feit dat er in de bedrijfs tak maar voor twee procent aan ruimte zou z(jn- Die uitspraak was niet bedoeld als een advies, doch meer als een stand punt. Men had namelijk eerst nog met de minister van landbouw te overleggen in hoeverre het r||k de landbouwers finan cieel tegemoet zou kunnen komen door met de gestegen loonkosten rekening te houden in zijn garantiebeleid. Bovendien speelde hier de kwestie van de ontkop peling van de garantieprijzen aan de kost- Loonsverhoging voorgelegd aan college Zoals bekend worden de collectievë arbeidscontracten in de landbouw per pro vincie afgestoten voor de akkerbouw-, weidebouw- en veehouderijbedrijven. Het overleg over een nieuwe cao, dat reeds enige tijd aan de gang is, geschiedt daarom Ln provinciale overlegorganen. De secundaire verbeteringen, zoals die thans zijn geadviseerd, houden voorname- lk in de verwerking van de huurbijslag 1957 in de lonen en de compensatiemaat regelen van 1 april (melkprijs- en huur verhoging), die als toeslag op het loon moeten worden betaald. Onlangs sprak het dagelijks bestuur van ZUIDAFRIKA AN SE KRITIEK: Sommige leden (de a.r.-fractie en een aantal christelijk-historischen) merkten op dat het regeringsvoorstel twee doel- einden heeft: hc! vil de verbodsbepalin gen in de Loterijwet straffer maken om verschillende wetsontduikingen doeltref fend te kunnen vervolgen en het wil de voetbalpools die van oorsprong illegaal doch later door een overheidsvergunning gewettigd zijn een wettelijke grondslag geven. Dit plaatste deze leden voor erns tige moeilijkheden. (Zie vervolg op pag. 13) Ambonezen ivonen in lokasies IN HET Zuidafrikaanse parlement is gisteren bij een debat over „misvattingen in het buitenland over Zuid-Afrika" veel kritiek geleverd. Dr. C. de Wet, lid van de nationale regeringspartij, beschuldigde Ne derlanders ervan, Ambonezen in Nederland te „isoleren". De landen die het Zuidafrikaanse rassenbeleid onder vuur nemen, zijn zelf niet vrij van rassendiscriminatie, aldus De Wet. Volgens hem heeft de Nederlandse weigering, om de Ambonezen to staan de onafhankelijke staat va: Zuid-Molukken op te richten, geleid tot gevechten tussen Ambonezen en Indone sische troepen in Djakarta. „Na het bloedbad ging een aantal Ambonezen naar Nederland, waar zij voor een groot deel afgezonderd worden in lokasies'' (d Zuidafrikaanse naam voor woonwijkei van niet-blanken). De Wet noemde de Ambonezen de enige niet-blanken. die zich „volko men de westerse beschaving hebben eigen gemaakt". Hü zei, dat de toe stand in Nederland moeilijk valt te rijmen met de aanval, welke de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken onlangs op het Zuidafrikaanse rassenbeleid heeft gedaan. Ook Engeland moest het ontgelden. Ernstige kritiek had De Wet op de rede, die de Britse premier Macmillan onlangs voor de Zuidafrikaanse volks vertegenwoordiging heeft uitgesproken. Met deze rede heeft Macmillan een wit voetje willen halen bij de Afrikanen en heeft hij de Labour-oppositie een stap voor willen zijn, aldus De Wet. De minister van buitenlandse zaken, Edic Louw, zei, dat het bezoek van Mac millan het voor de blanken moeilijker heeft gemaakt de positie in Zuid-Afrika te handhaven. Zijn rede had ccn ongelukkige uitwerking in andere delen van Afrika gehad, maar heeft ook de rechtgeaarde Engels en Afrikaans spre kende Zuidafrikanen tot elkaar gebracht Grote onderhandse Vraag uit Tweede Kamer: staatslening Op overeenkomstige voorwaarden als heeft het Rijk bij rijksfondsen en instel lingen onderhands 200 miljoen geleend, storting 1 maart ten laste van de voor- inschrijf rekening. m (van onze parlementsredactie) "VTAN verschillende zijden heeft men er in de Tweede Kamer bezwaar tegen gemaakt dat de regering aan slechts één instelling toestemming tot het organiseren van sportprijsvragen wil verlenen. De re gering heeft in haar toelichting op de voorgestelde wijziging van de Loterijwet gezegd dat deze beperking noodzakelijk is terwille van het toezicht. In het voor lopig verslag vragen nu verscheidene (li sportprijsvragen (waarover eiacrs in au blad meer) heeft men van verschillende zijden in de Tweede Kamer ook bezwaren geopperd tegen de regeringsvoorstellen over de inzet (ten hoogste een gulden per deelnemer per week en de leeftijdsgrens (men moet minstens achttien jaar oud zijn). Van verschillende zijden (vooral vanuit de P.v.d.A. en de V.VJ).) is blijkens het voorlopig verslag de opvatting verkon- Koop niet „zo maar" een Horloge! berale) leden en zeer vele anderen (ver moedelijk socialisten en K.V.P.-ers) om meer gefundeerde argumenten voor dit Men had er begrip voor dat aan het toelaten van een groot aantal sporttoto's K.N.V.B.-pool ten hoogste twee gulden moet kunnen bedragen. De voorgestelde leeftijdsgrens van acht tien jaar vond bij zeer vele leden instem ming, maar sommigen wilden haar op 21 Bepaal uw keus niet blinde lings - want er zijn horloges en „horloges". Voorkom te- M leurstelling - laat u adviseren door de vakman...uw eigen 1 horloger. bezwaren zijn verbonden, maar tevens vroeg men waarom niet twee of drie toto's kunnen worden toegestaan. jaar stellen. De voorgestelde verplichting tot regis tratie van „begunstigers" van een^even- meedelen van charitatieve organisaties in de opbrengst van de sportprijsvragen. De vele zijden aangemerkt als moeilijk uit voerbaar, omslachtig, tijdrovend, kostbaar Hij wil u als klant behouden, dat is uw zekerheid! men aanvechtbaar. Van socialistische zijde dacht men daar anders over en be- stelsel waarbij de gegadigden voor deel neming aan de sporttotalisator zich als - PRISMA het goede Ankerhorloge voor een afzonderlijke toto, speciaal ten bate van organisaties op maatschappelijk en cultureel terrein. Behalve tegen de maximumprijs voor taling voor kosten en vorming van re serve laten inschrijven bij een sportver eniging, die via een bond bij de toto-orga nisatie is aangesloten. Bevrijdingsdag 1960 moet stijl vol gevierd worden. Dit betoog de gistermiddag commisssaris der Koningin mr. J. Klaasesz in de Haagsse Dierentuin, op een voorlichtingsbijeenkomst van het Nationaal Comité voor de viering van dit nationale feest. De heer B. Groeneveld maakte duidelijk hoe zo'n stijl vol feest *n elkaar gezet moet worden. In een van de zalen van de Dierentuin was een kleine expositie van feestrequi- sieten ingericht. Natuurlijk moesten er een paar maskers opgezet worden, want door de voorbereidingsbesprekingen was men al wat in de feestsfeer geraakt. De heer B. Groeneveld past de heer J. C. Hoogendoorn (adviseur van het comité voor het gebruik van zilverwerk bij het feest) een mombakkes op, terwijl links wethouder J. J. v. d. Poest Clement van Rhoon reeds onherkenbaar „show staat". "\7"AN officiële Franse zijde is gisteren meegedeeld dat de Westduitse strijdkrachten faciliteiten in Frankrijk hebben gekregen, in het bijzon der voor de vestiging van opslagplaatsen. Nieuwe regelingen van deze aard zijn in de toekomst niet uitgesloten. Er werd de nadruk op gelegd dat de Franse regering volledig begrip heeft voor het feit dat de Bondsrepubliek, door de betrekkelijk geringe omvang van haar grondgebied, gedwongen is faciliteiten in andere NAVO-landen te verkrijgen. Nederland verkeert, aldus de woordvoer der van de Franse regering, in een soort gelijke situatie. Vandaar dat Nederland vorig jaar in staat werd gesteld manoeu vres in Midden-Frankrijk te houden. De Verenigde Staten hebben West- Duitsland verzocht te wachten met het nemen van een beslissing inzake mili taire bases in Europa, totdat de zaak binnen de N.A.V.O. volledig met de Duit sers is besproken. Het Amerikaanse ministerie van tenlandse zaken wijst erop dat minister Herter nimmer zijn fiat heeft gegeven voor het vestigen van bases in Spanje. Berichten als zou Herter in december tijdens het N.A.V.O.-overleg in Parijs de Duitse voornemens hebben goedgekeurd, doken gisteren op in de Westduitse pers. Fa D. Kreten Zn. prfln i rol UIT DE RUIMTE Hoe minister Marijnen over deze zaken denkt, heeft hij inmiddels in de Eerste Kamer medegedeeld. Ook in de landbouw zal een loonsverhoging uit de ruimte moe ten komen, inplaats van uit de prijzen. Is die ruimte evenwel niet voldoende om een redelijke loonsverbetering te garan deren, aldus de minister, dan is er altijd nog de mogelijkheid van een beroep op het zogenaamde coördinatie-aspect, dat dc regering zo nodig kan toepassen. Deze coördinatie houdt in dat het teveel aan ruimte in de eng bedrijfstak mogelijk ten goede kan komen aan de andere bedrijfs tak, waar de ruimte te gering is. Met dit standpunt voor ogen, heeft de hoofdafde ling van het Landbouwschap zijn advies bepaald. GEMOTIVEERD De hoofdafdeling heeft het College van Rijksbemiddelaars een brief geschreven met het verzoek de loonsverhoging van vier procent in principe goed te keuren, evenals de secundaire verbeteringen. Het verzoek is vergezeld gegaan van gegevens en berekeningen over de productiviteit en de ruimte in de landbouw Zal het College het gemotiveerde loon- advics van de hoofdafdeling accepteren, dan is het niet waarschijnlijk dat er ten aanzien van de goedkeuring van de pro vinciale contracten nog moeilijkheden zullen rUzen. TcnzU de provinciale over legorganen het advies van het Landbouw schap niet zouden opvolgen, hetgeen theoretisch mogelijk is, doch in dc prak tijk gewoonlijk niet gebeurt. rAP HET TERREIN van de explosieven- opruimingsdienst te Culemborg heeft zich gistermiddag in de bunker van het fort „Werk aan jiet Spel" een ontploffing voorgedaan, waarbij vier personen ge wond werden. Zwaar gewond zijn dc dienstplichtig soldaat-messbediende C. G. R. Ecnkhoorn, 20 jaar. afkomstig uit Lek- kerkerk en de burgerambtenaar F. de Keijzer uit Gellicum. Licht gewond zijn kapitein J. J. Blommaert uit Culemborg, 32 jaar, die commandant is van de school voor explosieven aldaar en die destijds dc leiding had bij dc onderzoekingen in het gat van Wormer en kapitein C. M. Mulder, 41 jaar oud cn afkomstig uit Montfoort. Allen zijn opgenomen in het ziekenhuis in Culemborg. In de bunker, waar afgekeurde muni tie wordt opgeslagen, was men bezig ge weerpatronen leeg tc branden. De ont ploffing ris waarschijnlijk ontstaan door te grote' gasvorming. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige rc- gen. Aanvankelijk matige tot zwakke, later tot krach- tig of hard toenemende wind tussen west en zuid. Aanhoudend zacht. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 28 febr. zon op 7-31. onder 18.16; maan op 8-12, onder 2035; maandag 29 fe bruari zon op 7.29, onder 1818; maan op 8.37 .onder 2153; 5 maart eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Helder Ypenburg Nice Franltfurt

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1