Beslissing straatbelasting voorlopig uitgesteld Investeringsplan vermeldt totaal van twee miljoen Testauto van Veilig Verkeer in Alphen aan den Rijn Tentoonstelling „Vrije tijd" op de Martha-stichting NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 Gemeenteraad WOUBRUGGE vergaderde OUDE WETERING Jaarvergadering Chr. Nat. School Onder leiding van de tweede de heer A. Snater se, heeft de Chr- Natio nale School haar 96ste jaarvergadering gehouden. De opkomst was zeer goed en de besprekingen hadden een prettig ver loop. De heer Snateree roemde de goede verstandhouding tussen bestuur en onder wijzend personeel; de school staat geluk kig ln het middelpunt van de belangstel ling. constateerde hij. Het jaarverslag van secretaris Meijer was in optimistische toon gesteld Er zijn cftt jaar drie gevallen plaatsen zijn mej. Rutgers en de heren v. d. Wiel en v. d. Meer Juffrouw Boelens was in 1959 \ZVi jaar aan de school verbonden; haar werd dank gebracht voor het vele werk. De secretaris noemde de ouder- en kijk- avonden een lovende band tussen school en ouders. De Uniecollecte heeft f 385 opgebracht. De gemeente Alkemade verstrekte voor het l.o. f 40 per leerling en voor heft v.g. l.o. I 50. Het bestuur achtte dit te laag en is bij de minister in beroep gegaan. Voor 1960 zijn de vergoedingen vastgesteld op resp- f 50 voor het l.o. en f 80 voor het v.g l.o. Op twee lokalen na is het gehele schoolgebouw mi voorzien van nieuw meubilair. Penningmeester H. Renee kon melden dat het tekort is verdwenen dank zij de medewerking van de leden en diverse acties, waardoor zelfs een stevig batig saldo is ontstaan. De heer H. Horsman meldde voor de controlecommissie dat alles in orde was bevonden. Met algemene stemmen werd de periodiek aftredende penningmeester H. enee herkozen- De heer A. Snaterse, die niet herkiesbaar was. werd dank ge bracht voor zijn vele werk. Schóól-allerlei Uit het verslag van het hoofd der school stippen wij heit volgende aan: per 1 jan. 1959 waren er 217 en op 31 december 202 leerlingen, een teruggang van 15, hetgeen geweten moet worden aan vertrek naar elders. De ouders werd aangeraden zich te houden aan het door de onderwijzers gegeven advies voor het bezoeken van hun kinderen aan de Ulo- en Mulo-scho len. maar dat dit geen garantie was dat zij daar ook zouden slagen. In 1959 is het onderwijs voor het v.g l.o. radicaal ge wijzigd en is overgestapt op dc methode I V-O. In 1959 zijn geen Verkeers- en EHBO- examens afgenomen, dit door allerlei oor zaken, maar dit jaar staan zij wel op het bevolking i te zijn opge ven de 26 na. 1960 zal in ddt dfctniot een school- lets nieuws was volgens spreker een afscheidsavond, dóe op suggestie van een der ouders werd gehouden voor de schei dende leerlingen. Dit is goed in de smaak gevallen. I De kinderen brachten f 475 bijeen voor jde zending, wat een mooi resultaat was. Het schoolfonds bracht f 456 op. Er is voor f 548 aan kinderpostzegels Verkocht en aan Sonnevanckzegels f 183. Nadat dank was gebracht aan het ge meentebestuur van Alkemade voor de verleende medewerking bij 't aanschaffen van meubels en leermiddelen wertl de vergadering gesloten. Christenvrouwen begroetten honderdste lid In het jeugdgebouw, dat tot de laatste plaats was bezet, hield de Nederlandse Christenvrouwenbond de jaarvergadering. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden vlot afgehandeld. Met de financiën stond het niet al te best, want er was een nadelig saldo van f 6. Bij een aan het einde van de avond ge houden collecte kon dit tekort echter worden weggewerkt- Bij de bestuursverkiezing voor een vice- presidence in de vacature van mevrouw Knottnerus werd mevrouw F. Manintveld gekozen. Mevrouw Van Dam-Kroon werd In de vacature van mevrouw Groothof langesteld- 9 De presidente, mevrouw Kornet-van der Zande, maakte bekend, dat het honderd- Kte lid werd ingeschreven. Mevrouw BBfchoenmaker-Van Vuren, dóe deze eer te vóel, werd gedecoreerd met een ode anjer. De rest van de avond werd iet gezellig samenzijn doorgebracht. BENTHUIZEN Om te noteren Vrijdag 26 februari, Verenigingsge- afgehandeld. Men nam enkele belangrijke besluiten, waaronder ver koop en bouwrijp maken van bouwterrein. Voorzitter J. C. van Wage- ningen las enkele door G. S. goedgekeurde raadsbesluiten voor. Zo zullen de uitkeringen uit 't gemeentefonds over 1960 voorlopig worden verhoogd van 148 tot 158 percent, hetgeen een meevaller van 3000 betekent. Aan G. S. zal goedkeuring worden gevraagd, één der gemeentewoningen te Hoogmade aan de Van Poelgeestlaan te verkopen aan het r.k. kerkbe stuur ten behoeve van personeel aan de Parochieschool. De toegekende premie voor dit huis bedroeg 5731, de stichtingskosten beliepen 19.000. In de procedure over de 50 onderhoudsplicht voor het Weteringpad voor de weduwe Kroes zal op 24 maart in hoogste instantie uitspraak worden gedaan. Voorts werd aan de raad medegedeeld, dat Veilig Verkeer op 1 maart een propagandafilmvoorstelling in Woubrugge zal geven. Hij gaf dc raad in cussie aanvaaad. Van het groepje te bouwen premtewaniinigen zijn ex bot op heden reeds 6 besteld. Evei werd besloten geld Veel stof tot discussie leverde ccn verzoek van G.S. over te gaan tot verhoging der straatbelasting. Dit ge zien dc hoge kosten (f 37000) van het laatste straatverlichtingsplan. De heer Van der Wereld vroeg zich af, waar om deze suggestie wel bij "'dit, niet bij vorige vcrlichtingsplannen ter sprake is gekomen. Nu worden de lasten alleen gelegd op een bepaald aantal grondeigenaars, terwijl de hele gemeenschap ervan profiteert. Do voorzitter betoogde, dait zakelijk ge bouw 7 uurRuiteravond De Bentrui- Zaterdag 27 februari, Verenigingsge bouw 7 uur: Ruiteravond De Bentrui- Zaterdag 5 maart. Verenigingsgebouw uur: Gastenavond door Zang en Vriendschap te Moerkapelle. Woensdag 9 maart. Verenigingsge bouw 7 uur: Voorlichtingsavond van Nutricia. Zaterdag 12 maart, Verenigingsge bouw 8 uur: Gymn.ver. Na Arbeid Sport, uitvoering door-de Veilig Verkeersdag Dinsdagmorgen heeft Benthuizen ken nisgemaakt met de „rijdende verkeers- pedagoog", een geluidswagen loze verkeerstips rondstrooide. In de middaguren werden voor de leerlingen de lagere scholen enige verkeer s- films gedraaid, waarna in de avond een soortgelijk programma voor dt ouderen werd afgewerkt. Burgemeester Steenbakker Morilyon Loijsen sprak een propagandistisch woord. GEBOREN: Leendert. zoon van A. vam Leeuwen en N. C. Bolier; Mama, dochter J. van Leeuwen en G. Havenaar. Assistentenkorps drastisch ingekrompen Noordelijk Klei- Veengebied in Aardam bijt Onder flinke belangstelling hield de ting in de kas-i ïreniging voor Bedrijfsvoorlichting Noordelijk Klel-Veengebied" woens- agmorgen haar leden-jaarvergadering 1 café Van Acker tc Aardam. onder oorzltterschap van de heer H. Ange- ent uit Woubrugge. Bjj de opening heette de voorzitter In et byzonder welkom de heren Maas n Scheepers van het Landbouwconsu- intschap te Rotterdam. Verder wees e voorzitter erop dat de bedryfslnkom- *n in het afgelopen droge en warme ur, zeer verschillend zijn geweest, laar een droge zomer is toch altijd nog eter dan een natte zomer, aldus de eer Angenent. >or de aanhoudende droogte kreeg en te kampen met allerlei insecten- agen in de akkerbouw, zodat de kos- H voor bestriding dit jaar wel by- tnder hoog waren. Uit het jaarverslag vernamen wij dat vereniging 230 leden telt met een be- hjfsoppervlakte van 5053 ha en verder it de vereniging dit jaar haar konink- ke goedkeuring heeft verkregen. Het gelopen jaar liet een nadelig saldo en. met als gevolg dat de contributie el verhoogd zal moeten worden, aldus heer Angenent. By de behandeling van de begroting u men graag zien dat de post tele- on, groot f600 kon worden overgehe ld naar het Rijk. De heer Maas gaf hierover een teenzetting, waaruit bleek dat wel de nleg van telefoon voor de assistenten •or het Rijk worden betaald, maar rdor gaat men voorlopig nog niet. Nadat het verslag van de kas-com- issie was voorgelezen, kregen de he li G. W. Stokman en J. de Raad 1960. Bij de bestuursverkiezing werd secre taris A. Leune te Ter Aar herkozen. In de plaats van P. Noordam te Nieuw koop. M. Stokman te Zevenhoven en T. D. Kempenaar, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen J. C. Maayen te Nieuwkoop, C. Th. J. v. d. Weyden te Nieuwveen en J. W. van Leeuwen te Aarlanderveen. Technisch verslag Hierna werd het technisch verslag van bedrijfsvoorlichter L. Lievaart behan deld, waarin vooral het voordeel van het machinaal inkuilen naar voren werd gebracht, en verder vond men daarin de beschrijvingen van de diverse proeven en monsters die in het afgelopen jaar gehouden en genomen zijn. Er werd geklaagd dat er slag te weinig aandacht aan de akker bouw is besteed. Doch het assistenten korps is drastisch ingekrompenook deze vereniging heeft een assistent ten afstaan, zodat de heer Lievaart het alleen heeft moeten doen. Er moest wel wat worden ingekrompen derzoek enz. betrof. Gevraagd werd of het Landbouwconsulentschap geen po ging kan doen hierin verandering krijgen. Hierop antwoordde de heer Maas dat het Landbouwconsulentschap zeker niet heeft stil gezeten, dit vooral een taak is van de standsor ganisaties, en dus ook van deze ging. "Bekend werd nog gemaakt dat de kaaskeuring in Ter Aar niet op 9 maart gehouden zal worden, zoals bekend is gemaakt, maar verzet is naar 17 maart. Er werden een paar films vertoond, en wel „Grenzen die scheiden" en „Ver standig werken - meer verdienen" Rondvraag RIJNSATERWOUDE Ouderavond chr.-nat. school Gisteravond werd in de christelijk- naUonale school een ouderavond gehou den. De heer KToeger, het hoofd van de school, hdeld een lezing over de moei lijkheden van het leren. Als voornaam ste punten noemde hij hef inprenten door de leerkrachten en het opnemen uiten en zich herinneren bij de kinderen Ook sprak hy over de verhouding van school en huns en wees de quders er in het bijzonder op in het bijzijn van kin deren toch vooral niet ten nadele van de onderwdjzers(essen) te spreken. Een der aanwezigen stelde de vraag wat men moet doen tegen afwezigheid van de kinderen. De heer Kroeger ant woordde hiervoor geen middel te heb ben. Van de gemeenteraad kwam de vraag, hoe men over melkgebruik op school denkt. Dit werd afgewezen. Na de leziing was er gelegenheid het werk van de kinderen te bekijken. Aan het eind van de avond werd een Unde- colilecte gehouden. De opkomst van de ouders was, gering. Jeugdvereniging Op woensdagavond 2 maart a.s,. zullen de jeugdverenigingen Jeugdhaven en Benjamin hun jaarfeest in het Nutsge- bouw vieren. De avond begint om 7.30 Hervormde Gemeente Alphen Ds. Jan Wit acht mogelij klieden 0111 een „frisser kerkboek te krijgen thans aanwezig DE PREDIKANT-DICHTER Jan Wit heeft gisteren op een Hervormde wijkavond in Nabij gesproken over de nieuwe psalmberijming. Hij is een van de dichters, die zich reeds gedurende ongeveer tien jaar met het opnieuw berijmen van de psalmen bezighouden. Zo kon het voorkomen, dat ook wel eens een „keukengeheim" werd verklapt. Dit laatste maakte de causerie van ds. Wit alleen maar aantrekkelijker. Er werd dan ook met grote aandacht geluisterd. 1S1EUWVEEIS Dokter Ouwerkerk over De Hoop Het personeel en de verpleegden var. de Johannesstichting luisterden gister avond naar een causerie van dokter Ouwerkerk over het hospitaal-kerk schip De Hoop. Dit schip, dat de vissers en andere zeevarenden het idee geeft toch met het vasteland verbonden te zijn, was oorspronkelyk alleen inge richt voor medische- en geestelijke hulp. Thans bestaat ook de mogelyk- heid de hulp in te roepen voor kleine storingen van technische aard. Op medisch gebied bhjkt De Hoop veelzijdig te zijn. Wanneer het byvoor- beeld niet mogelijk blykt een patiënt voor een dringende operatie aan wal te brengen. dan kan dat op dit schip gebeuren. Ook kunnen er röntgenfoto's worden gemaakt cn bestaat er gelegen heid in noodgevallen de tandarts te be zoeken. Door het eventueel slingeren het schip wijkt het ziekenzaaltji natuurlijk wel veel af van wat men ii een ziekenhuis gewend is te zien. Na de pauze werden nog enige films vertoond over het rijke planten- en bloemenleven in ons land en een film aver de Nederlandse prinsessen. De directeur van de stichting, de heer C. Blok, dankte dokter Ouwerkerk voor interessante Auto in brand Gisteravond omstreeks half acht werd de brandweer van Nieuwveen gealar meerd. Een bestelauto van de groente handelaar B. G. Hoogervorst, die ge parkeerd stond langs het Jaagpad, was onbekende oorzaak in brand ge vlogen. De brandweer die snel ter plaatse was wist het vuur met één straal te blussen, maar kon toch niet verhinderen, dat de kabine van de be stelauto volkomen uitbrandde. Feestavond VolksonderwUs zaal Bosman waren gisteravond talrijke mensen aanwezig ont de feest- d het Volksonderwijs afdeling Nieuwveen bij te wonen. In zyn ope ningswoord richtte voorzitter P. Gans zich in het bijzonder tot de toneelgroep T.A.V.V. uit Ter Aar. Met „Spel met een droom" heeft deze -oep de zaal een goede avond ge bracht. Toen het doek voor de laatste maal dichtschoof viel de spelers een ie ovatie ten deel. Burgemeester Brains Slot in de „be- handelstoel" voor het apparaat om het gezichtsveld te laten opmeten. De samenkomst stond onder lea dang de wijkprediikarU, ds. J. H. Bogors. Ds. Wat begon met erop te wijzen, dat ar met de spalmen van David aa. nogal 't *en en ander gebeurd is. HU zei, lan tie willen twijfelen dat de vorige be- -ymens (1773) hun wenk naar beste weten ïn kunnen hebben gedaan. Aan de hand ran enige voorbeelden toonde hij aan, dot sr echter .nogal sprake ds Het blijkt voorts moeilijkheden te heb ben gegeven de stukken Hebreeuws (van ongelijke lengte) bij de berijming in ge lijke stukken te .hakken". Voor de Ne derlandse poëzie was trouwens de acht tiende eeuw nu niet bepaald de fijnste tijd. By de berijming gaaf het er Gistermorgen arriveerde in Alphen. ook de grote testauto van het Verbond Veilig Verkeer te Utrecht waarin irtuigen een vrij willige t kun: zichtsvcrmogen en de reactiesnelheid. Velen hebben gisteren van tien uur af in deze hypermoderne wagen, waarin vernuftigste apparaten staan opgesteld, van deze gelegenheid gebruik gemaakt. De handelingen dóe moeten worden vei richt zijn veelal heel eenvoudig. Eerst worden de ogen getest voor wat betreft het gezichtsveld naar Links en rechts. De ■nticaal en horizontaal volgen Filmavond M.A.C. Rijnland*' Gisteren hebben de leden van de M.A.C. Rijnland in hotel Toor een filmavond ge had, waarop de heer L. van der Nol uit Rotterdam een praatje hield over de zes daagse van 1954 in Londen, waar het Ne derlandse team de zo fel begeerde zilve ren vaas won. Tal van bijzonderheden vertelde de heer Van Nol aan de hand van een aantal filmstrips over deze top prestatie. Voorts werd een film vertoond van een aantal motorwedstrijden. Een film van de Laura 1959 trok bij de mo tormensen ook de nodige aandacht. Een film over de wintersport in Gar- misch Partenkirchen en enkele komische films, besloten dit goed verzorgde pro gramma. Raadsvoorstel Het Technisch Bureau van de Unie van Watersehapsbonden N.V. te Haarlem heeft op verzoek van het gemeentebe stuur een viertal bedrijven uitgenodigd een aanbieding te doen voor het leveren en het bedrijfsvaardig opstellen van het werktuigkundig en elektronisch gedeelte van het aan de Lage Zijde te bouwen rioolgemaal. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. de raad voor, dit werk op te dragen aan de laagste inschrijvers, W. de Vries en Zn te Arnhem, voor f 52.000. Gemeenteraad van KOUDEKERK Nog steeds behoefte aan betere woningen INE RAAD der gemeente Koudekerk aan den Rijn kwam gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Waverijn in openbare ver gadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat van de heer Van Hemert bericht van verhindering was binnengekomen wegens ziekte. Hij wenste hem een spoedig herstel toe. In zijn nieuwjaarsrede zei de burgemeester: „Het jaar 1959 was voor de gemeente Koudekerk aan den Rijn een be- w ogen jaar. Ik kwam als voorzitter in uw midden en ik mocht negen maanden met samenwerken in een geest van vertrouwen en in goede harmonie. Mede namens de wethouders spreek ik de hoop uit, dat dit zo zal blijven. De restauratie van het raadhuis werd in 1959 voltooid, waar door dit thans een sieraad is voor de gemeente." De heer Waverijn bracht het gemeentepersoneel dank voor het verrichte werk, dat hij vergeleek met een ijsberg het grootste gedeelte blijft daarvan verborgen. Tweemaal kwam grond voor woning bouw gereed, zodat wij bouwgrond heb ben wanieer dit nodig is. Negen wonin ningen kwamen klaar terwijl er nog ne gen in aanbouw zijn. Behoefte blijft be staan aan betere woningen. In verband met de minder rooskleurige financiële toestand van de gemeente, moest onder andere de legesverordening worden gewijzigd. De gemeentelyke sa menwerking met Hazerswoude over het beheer van de brug werd herzien Het bejaardenhuis Rynzicht kreeg centrale In 1960 vragen de volgende werken de aandachtvaststelling van het uitbrei dingsplan. verbetering van de straat verlichting, het voor verbetering van de brug uitgetrokken bedrag zal in 1960 worden gebruikt, gelden zullen worden gevraagd voor bouwrijp maken van grond. Toewijzing werd verkregen voor de bouw van zes woningen. Dc opdracht voor het voorbereidende werk is gegeven aan architect Dekker te Hazerswoude Zo mogelijk zal tot onbewoonbaarverkla ring van krotwoningen worden overge gaan. Namens de raad dankte de heer Geer lof de voorzitter voor zijn goede wen sen. Daarna deed de voorzitter medede ling van goedkeuring door Gedeputeerde Staten, van een aantal raadsbesluiten Vervolgens nam de raad het besluit drie percelen bouwgrond met een totale op pervlakte van 2460 m2 te verkopen aan de woningbouwvereniging Goed Wonen, voor een prijs van 20 per m2. De be groting van het bejaardentehuis Rijnzicht werd vastgesteld op een bedrag van 65.626,21. Een voorstel tot uitkering ineens het gemeentepersoneel van r het le kwartaal 1960 werd dc bepaling dat tere 1 tot c 1 gro- larisverhoging overgaan, bur gemeester en wethouders worden ge machtigd dit eveneens tc doen. Bij de post verbetering straatverlich ting vroeg de heer Geerlof zich af of het niet nodig is eerst de verlichting van het achterste gedeelte van de Hogewaard tc verbeteren. De voorzitter antwoordde bevestigend, maar de weg moet eerst worden verbreed. Bij de post aanschaf fing van een ladderwagen voor de straat verlichting verklaarden de heren Van Veen en Heemskerk dat zij het nut hier van wel inzagen, maar dat zy waren geschrokken van het bedrag van 2150 dat hiermede is gemoeid. Nadat de heer Van Veen naar de mogelijkheid had ge vraagd dit voorstel aan te houden, werd het zonder hoofdelijke stemming aange- Straatbelasl mg Eveneens werd een voorstel aangeno men tot aanschaffing van een bakfiets ten dienste van gemeentewerken. Een bedrag van 1000 werd uitgetrokken vóór de herziening van het uitbreidings plan. De op 16 november 1959 aangeno men verordening op de heffing an straatbelasting' werd na ontvangst van een daarop betrekking hebbend schrijven van Ged Staten zodanig gewyzigd dat de percentages van 6"voor gebouwde eigendommen cn van 4°o voor ongebouw de eigendommen zijn verhoogd tot res pectievelijk 10 en 5*/i. Hierna kwam het investerings plan 1960/1964 ter tafel, waarbij on der andere de volgende posten wer den vermeld: Kosten verbetering brug f 146.000; kosten verbetering straatverlichting f 56.500; kosten bouw kleuterschool, waarvoor de urgentieverklaring reeds is verkre gen. f 100.000; bouw gymnastieklo kaal f 175.000; verbetering tertiaire weg f 615.000: verbetering Dorps straat (oost) f240.000; aanschaffing nieuwe brandspuit f 35.000; aankoop gronden f 100.000; bouwrijp maken van gronden f 350.000. In totaal ver meldt het investeringsplan een be drag van f2.215.000. Ten aanzien van de post aanschaffing brandspuit opperde de heer Reijneveld de gedachte, of het niet voordeliger zou zijn een overeenkomst te sluiten met Lei den. De voorzitter verklaarde dat dit door de rijksinspectie brandweer is ont- niging Kunst na Arbeid erzoek over de eerstko- 1 een extra-subsidie van oor de aanschaffing van 200 per jaa Bij de rondvraag vroeg de heer Heems kerk of de weg naar Leiderdorp in ver band met het leggen van een buislei ding geheel voor het verkeer wordt af gesloten. De voorzitter antwoordde, dat is verzocht zoveel mogelijk verkeer door te laten naar de daar gevestigde bedrij- geheime Jongetje gered Het zoontje van de heer P. de Jong, wonende Prinses Beatrixstraat. reed met zijn step in de vijver bij de Prinses Wil- helminastraat. Mevrouw Van Stuivcn- berg slaagde erin het ventje op het droge te brengen. Veilig Verkeer In het verenigingsgebouw heeft Veilig Verkeer gistermiddag een filmvoorstel ling voor de jeugd gegeven, 's Avonds kregen de volwassenen enkele verkeers- en ontspanningsfilms te zien. Dc heer Oppelaar sprak een welkomstwoord. De belangstelling was matig. Evangelisatie Morgenavond 8 uur spreekt in hotel De Bruin te Koudekerk aan den Rijn evangelist J. Maasbach over; Verlossing en redding door Jezus Christus. Tevens voorbede voor zieken en invaliden. dan. Voorts de dieptescherpte en de diep- tewaamexnimig bij gebruik van beide ogen. Ook wordt gelet op aanpassing aar donker na verblinding en eventuele kleu renblindheid. Een der eersten dfie de test hebben dergaan was de voorzitter van Veilig Verkeer te Alphen. Jhr. A. van der Veen Meerstadit. Toen kwamen burgemeester Bruins Slot de inspecteur va>n politie, de heer N. G. Groothiuyse. Ook da komende dagen zad de wagen zeker de belangstelling hebben. Feest De Vries Lentscli In de Nutszaal hebben gisteravond de personeelsleden van de Scheepswerf P. de Vries Lentsch een geslaagde feest avond gehad, hun aangeboden door de directie. De directeur van het bedrijf, de heer P. de Vries Lentsch, sprak een wel komstwoord, in het bijzonder tot de heer en mevr. De Kwant, de eerste heeft on langs het bedrijf met pensioen verlaten. „Het Haags Cabaret" presenteerde een vlot programma waaraan o.a. meewerk ten The Three Jacksons, Nicky Nobel en het drietal „Triple sec". The Rola's verzorgden een pose-act over de Olym pische Spelen. De conference werd ver zorgd door Harry Touw. Bij Harry Broek- huijzen was he muzikale gedeelte in goe de handen. Na afloop sprak de heer H. de Wit na mens het gehele personeel woorden van dank tot de directie voor deze avond, waarbij hy de echtgenoten van de direc teuren bloemen aanbood. Onder leiding van de „klompenfluiters" bleef men nog geruime tijd in gezellige stemming bijeen. Aankoop van gronden De heer L. Boxitebeil te Zoctermeer wenst ten behoeve vam woningbouw var die gemeente aan te kopen een drietal per celen bouwgrond aam de Lekstraat, in totaal ter grootte vam 2763 m2. Het ge meentebestuur vain ZwaxnmerdBim wil ten behoeve vam de bouw vam een 12-tafl wo ningen voor bejaarden van de gemeente Alphen aam den Rijm aamkopen een per ceel bouwgrond aam de Buitendorpstnaait ter groette vam ongeveer 2700 m2. TER AAR Kind overreden en gedood Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur is het bijna vierjarig zoontje van de heer Ai Wingelaar, wonende aan de Zeven- hovenseweg 4, vlakbij de ouderlijke woning door een vrachtauto van de fa. L. uit Alphen aan den Rijn over reden. Het kind dat pas hersteld was een langdurige ziekte, ging even de buren aan de overkant van de Dokter Quartel, die spoedig aanwezig as. kon slechts de dood constateren. Jaarvergadering De hengelsportvereniging „De Bra- ïm" houdt morgenavond half acht haar jaarvergadering in café Van Acker. Veilig-verkeersdag Vrijdag 26 februari houdt de plaatse lijke afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer een propagandadag voor de veiligheid in het verkeer. Vanaf 10 uur 's morgens rijdt de propagandawagen door de gemeente en om 2 uur wordt in het Parochiehuis een film gedraaid voor de hoogste klassen der lagere scholen. Om 8 uur is er een filmavond in het Parochiehuis voor volwassenen. Om be- langstellenden naar deze avond te bren gen rijdt gratis een autobus door dc ge meente. die om 7.30 vertrekt bij H. Bader in Korteraar, 7.40 uur vanaf Aardam en 7.50 uur vanaf Papenveer. Sfeer in 'l gezin De „ISienwe Leidtche" er in l uiteraard niet 001, wijzer be willen wezen aan David op (meer theologisch) dam de Heilage Geest, aldus ds. Wóit. Er zU-n psalmen waarin gevloekt wondt, dat kan rriet verdoezeld warden, maax wel wordt getracht deze „vloekgedeelben" te Isole ren, zodat een predikant z'n Gemeente leden deze stekken niets behoeft te Laten Honderdtien psalmen z(jn reeds aan geboden (de zgn. Proeve van een nieuwe berymlng) maar de andere veertig *yn ook gereed, aldus ds. Wit. Ongeveer vijf entwintig daarvan zyn al door de zeef «-au de commissies gegaan. Psalm 119 is het laatst te hand genomen, niet vanwege de lengte maar omdat het de moeilijkste is. Populair gezegd bleek deze psalm een Israëlitisch godsdienstig A is eeu aapje te zyn (indeling volgens het Hebreeuwse alfabet). Ds. Wit hoopte, dat de Gemeente ze wil zingen en zal ervaren dat ernstig is ge poogd de Here God eti)h»oH tegemoet te Ten slotte wees hy erop. dot ook reeds een aanvang is gemaakt met een nieuwe berijming van de gezangen en dat er plannen zijn het aantal „Schriftgezangen" uit te breiden. zDs. Wit aohtte de mogelijkheid om een „frisser" kerkboek te krijgen thans aan- Ontmoeting met de Islam Ook in West is gisteren een wijkavond voor Hervormden gehouden. Onder lei ding van ds. P. A. Lcfcber was men in gebouw Jonathan bijeen. Ds. P. J. Mac- kaa.v, secretaris van de Zendingsraad te Oegstgeest, sprak over: De Zending gaat naar Afrika. De eerste ontmoeting met de Islam was er reeds in plm. 700 en de volgende in de Middeleeuwen. Inplaats van het zwaard van het Evangelie van Christus hanteerde het toenmalige christelijke Europa tegen de opdringende Islam het blote zwaard. De Islam bleef lange tijd geconcentreerd in Arabië, doordat de op mars naar het zuiden vastliep tegen „Europa" en die naar het noorden stopte door de grote woestynen. Om allerlei redenen staat de Afrikaan open voor de Islam: van de Islamiet wordt geen persoonlijke bekering ge vraagd. de polygamie wordt toegestaan en de Islam kent geen rassenscheiding. Ds. Mackaay wees erop dat de Afrika, ners vooral om twee feiten het Christen, dom moeilijk kunnen aanvaarden: het christendom komt van de blanken, de mensen die tot het midden van de ne gentiende eeuw de negers roofden en verkochten als slaven en: het neen der christenen tegen het sociale aspect van de polygamie. Nagegaan wordt, hoe de Zending in dit nieuwe gebied het beste te werk kan gaan; de samenleving en de werkwyze de Islam worden bestudeerd, aldus ds. Mackaay. Ook vertoonde de predikant enige dia's. Herv. wijkavond in Gouwsluis Voor de vierde en tevens laatste maal n dit seizoen kwamen de Hervormden ran Gouwsluis voor een wijkavond in het Verenigingsgebouw byeen. Ook nu was er veel belangstelling. De wijkpredikant, ds. M. Hanemaayer mocht als spreker ver welkomen de heer J. Huizinga, vertegen woordiger van „Zonnegloren", het sana torium te Soest. De heer Huizinga tracht- de gevoelens van hen, die gemiddeld ar meer dan een jaar uit de gewone samenleving worden weggehaald om te n, weer te geven. Met grote nadruk vroeg hy om b.v. door briefwisseling con- ict te houden met gemeenteleden, die 1 een sanatorium worden verpleegd. Daarna werd de nieuwe kleurenfilm ïn Zonnegloren vertoond: „Zonnegloren met vlag en wimpel boven de streep". en ander maakte indruk op de aan wezigen. In de pauze werd druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid allerlei door de patiënten vervaardigde voorwerpen te Na de pauze werden nog vragen gesteld 1 door de heer Huizinga beantwoord. Ds. Hanemaayer heeft namens de wijk- kerkeraad gesproken over de avonddien sten in de Kapel. Door de werkzaamhe den in de veehouderij kan de Kapel dan vol zijn. Voorgesteld werd de ach terste vier banken in de avonddiensten onbezet te laten. Als allen wat naar voren gaan. zit het prettiger voor de Gemeente de aanblik ook voor de dienstdoende predikant aangenamer. Dit voorstel vond algemene instemming. Voor de tippelaars Dc wandelkring Leiden en omstreken in de K.N.B voor L.O. organiseert van 8-11 juni een Avondvierdaagse en op 12 november een St Nicolaaswandeltocht in Alphen. De plaatselijke, bij genoemde wandelkring aangesloten verenigingen „Semper Avanti" en „Hollandia" zullen wandelmarsen houden, respectievelijk op i en 17 september. GISTERMIDDAG heeft de direc trice van de Mai-tha-Stichting, mevr. Meijer, in aanwezigheid van een aantal genodigden en niet te vergeten het jonge volkje uit het jongenspaviljoen, de tentoonstelling geopend, waarop de jongens laten zien wat in vrijetijdsbesteding tot stand, kan worden gebracht. Wij schreven vorige week reeds uit voerig over deze tentoonstelling en voor spelden, dat niemand spijt behoefde te hebben van een bezoek. In de drie lokalen is met grote be lang- steilwiig bezien wat daar onder de motto's ..scheppend werken" .„scheepvaart" en vakantie in de bergen' is opgezet Met veel enthousiasme vertellen de Jon gens zelf de bezoekers(stere) de bijzonder heden van de geëxposeerde werkstukken waaraan de grootste zong besteed. In de afdeling scheepvaart ia een stuur hut gemaakt met een echt kompas, dat in bruikleen is ontvangen van een scheeps bouwbedrijf alhier, welk bedrijf trou wens nog voor enkede andere scheeps- attnibuten heeft gezorgd. Alles ia aardig en overzichtelijk geëtaleerd, iets wat de tentoonstel ling als geheel natuurlijk zeer ten goede komt. Vele honderden bezochten gistermiddag en - avond hot jongenspavlljocn. Mevrouw Meijer wee6 er in haar ope ningswoord op, dat deze vorm van vrije tijdsbesteding ook heel nuttig is voor dt vorming van de jongelui. Op uitnodiging van een der pupillen, die haar de sleutel van het lokaal overhandigde, opende de directrice de deur die toegang tot de tentoonstellingsruimte geeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7