LEXINGTON Oberlanders dagen als politicus zijn geteld Het Vr«e Volk Ook al is hij onschuldig 11 Verandering levende cel Parijse politie actief tegen ondergrondse Wij onderhandelen niet met Spanje Clnti0//ifu/ie Italië zonder regering INVULPUZZEL I ALS U KEELPIJN HEBT ROTERSEPT! Algemeen Dagblad Hat de Sowjctunie er het equivalent van vijf miljoen dollar in wil steken, is niet zo verwonderlijk. Dat land is op het ge bied van de oceanografie zeer hoog ont wikkeld. liet lijkt dan ook waarschijnlijk, dat het geld, dat Moskou wil fourneren, bestemd zal zijn voor de inrichting van een grote basis voor Russische schepen. De Sowjetunie heeft nl. zeker behoefte aan een waarnemingspost in het gebied van de evenaar, omdat juist daar het volgend jaar Amerika zal trachten voor het eerst een mens in een kunstmaan om de aarde te laten draaien. Zo'n waarnemingspost zou ook nuttig zyn voor het volgen van de Amerikaan se voorbereidingen tot bet lanceren van kunstmanen boven de evenaar. Het is niet bekend boever die zijn gevorderd, maar enige maanden geleden werd in Washington do mogelijkheid geopperd van vestiging van een lanceerbasis o.a. op het eiland Manus, vlak ten noorden van Australisch Nieuw-Guinea en ongeveer op dezelfde breedte als Ambon. Opmerkelijk is, dat Kroesjtsjef zijn be zoek aan Indonesië heeft uitgekozen voor de aankondiging van de lancering van nieu we grote spoetniks. Wie deze aankondiging in verband brengt inet eerdere Russische uitlatingen over plannen voor de lancering van equatoriale kunstmanen en bedenkt dat daarvoor een lancering in dc onmid dellijke omgeving van de evenaar ve eist is, zal geneigd zijn de term oceanografisch instituut te voorzien van de aanhalingste kens van de argwaan. In mei van het vorig jaar kreeg het toen nog piepjonge kabinet-De Quay van het bestuur van het Landbouwschap een verlanglijstje met ,23 punten. Een van die punten zei: „Het Landbouw schap acht het van groot belang, dat eer verdere verbetering in de verhouding tus sen de lonen en overige arbeidsvoorwaar den in de agrarische en overige secto ren van het bedrijfsleven ook iu de toe komst wordt nagestreefd en mogelijk ge- Nog geen negen maanden later kreeg het bestuur van het Landbouwschap zelf de gelegenheid iets te doen aan die overi ge arbeids\oorwanrden. Wat denkt u dat er gebeurde? Niets. Met een overweldigende meerderheid aan stemmen werden dc umrndementen van de genen, die wel iets wilden verbeteren aau de arbeids- en rusttijden van de landar beiders, onder tafel gewerkt. En wat die brief aan de regering betreft? Vergeet het Advertentie an onze correspondent in Bonn JN BONN zit men nog steeds met de affaire Oberldnder. Het on derzoek dat de ereraad van de Westduitse C.D.U. instelt naar de tegen deze minister voor Vluchte lingenzaken ingebrachte beschul digingen is in volle gang. Maar het is duidelijkdat zelfs wan neer hij vrijuit blijkt te gaan Oberlanders dagen als politicus zijn geteld. De minister schijnt zelf al het besluit te hebben genomen, op 1 mei a.s. als hij 55 jaar wordt en de voor ministers pensioenge rechtigde leeftijd bereikt, zijn por tefeuille ter beschikking te stel len. Doet hij dat niet, dan zal de CDU-fractie wellicht bondskanse lier Adenauer voorstellen, de minister uit zijn ambt te onthef fen. Intussen is het nog niet zeker, dat de internationale commissie van vroegere verzetsstrijders, die haar zetel in Den Haag heeft, het on derzoek naar de Oberliinder-affaire zal staken. Het Nederlandse lid van deze commissie, de heer K. R. van Staal, is voorstander van het over dragen van het verzamelde mate riaal aan de C.D.U.-raad. Aanvanke lijk stonden de Deense vroegere mi nister van buitenlandse zaken, O. B. Kraft en de Noor H. Capellen achter hem. De andere twee leden van de commissie, de Zwitserse rechter dr. Schoch en de Belgische prof. dr. F. Peeters, wensten ech ter voortzetting van het onderzoek en waren uiteraard tegen de over- Het gevolg schijnt nu te zijn, dat de heer Van Staal zich alleen aan het werk van de commissie zal ont trekken, of liever, dat het werk zon der hem zal worden voortgezet. Achter de schermen speelt de heer Joop IIZwart, secretaris van de commissie, nog steeds een belang rijke rol. De affaire Oberlander is (in samen hang met de vraag, in hoeverre de Westduitse regering i§ „gelardeerd" met oud-nazi's als de minister van bin nenlandse zaken dr. Gerhard Schroder de secretarisgeneraal der bondskan- selarij, dr. Globke) een van de meest- besproken onderwerpen in Bonn. De an tisemitische kladderijen in West-Duits- land hebben het door de Qostduitse communisten tegen Oberlander aange legde vuurtje ongetwijfeld aangewak kerd. Sindsdien zijn ook in des profes sors eigen partij, de C.D.U., stemmen opgegaan, die zijn aftreden eisen. Het gevaar bestaat, dat de C.D.U. in de komende verkiezingscampagne (einde 1961 worden algemene verkiezin gen gehouden) door de „Oberlander affaire zal worden geteisterd. Tivee delen De „Obenlander-affaire" bestaat uit twee delen. Het eerste is de rol, die de minister in juli 1941 als tolk en po litiek officier van een uit anticommu nistische Oekrainers bestaand „Bataljon Nachtegaal" in Lemtoerg (Polen) heeft gespeeld en of hij mede schuldig is aan de moord op tenminste 30 Poolse intellectuelen. Er is wel niemand in Bonn, die gelooft, dat er bloed aar ministers handen kleeft. Iets te opval lend is echter de manier, waarop de minister verklaart, dat er bij zijn we ten tijdens het eenweekse verblijf var de „Nachtegalen" zo genoemd om dat de manschappen net zo mooi kon den zingen als de leden van het Don- kozakkenkoor „geen schot is geval len". Het tweede deel betreft prof. Ober landers onbetwistbare naziverleden. Hij was al in 1923 lid van de N.S.D.A.P. nam in november van dat jaar deel 3d 230) Wat een kaleidoscoop is, be hoeven we niet uiteen te zetten, want ieder kent natuurlijk de donkere koker, die al draaiende de prachtigste, regelmatige stervormige figuren voor het verbaasde kinderoog tovert. Welke figuur door een kleine draaiing van de koker te voorschijn komt. weten we niet, en wanneer de stukjes glas maar talrijk genoeg zijn, is het aantal schikkingen zó groot, dat de varian ten in de figuren bijkans onbeperkt z(jn. Daarom wordt de kaleidoscoop trouwens ook gebruikt bij het ont werpen van patronen voor tapijten en stoffen. We hebben naar deze kaleidoscoop gegrepen om verge lijkingsmateriaal te hebben ten opzichte van de veranderin gen die zich door kunstmatige muta ties bij levende or ganismen kunnen voltrekken. Zoals reeds eerder op deze plaats werd ver teld, kunnen in de erf massa van planten en dieren kunstmatige ver anderingen worden opgewekt door vergiften, zoals phenol, mosterdgas en carcinogene stoffen, maar ook door inwerking van temperatuur door stra lingen, zoals straling vai stoffen en ultraviolette- stralen. Deze stralen stoffen bewerkstelligen veranderingen in de kern van de levende cel waar door ook de erf massa verandert. Na deling van deze cel treden dan nieu we cellen te voorschijn met andere eigenschappen, die vaak ook bij vol gende generaties van cellen worden overgedragen. Deze korte formulering van het verschijnsel der kunstmatig veroor zaakte mutaties mag bjj buitenstaan ders echter niet de gedachte wakker roepen aan doelgerichte veranderin gen die door de mens in het levende organisme kunnen worden bewerk stelligd. In de eerste plaats tast men in het algemeen nog volslagen in het me is HET ZO! i radio-actiev n Röntgen- chemische duister aangaande de binding van be paalde eigenschappen aan bepaalde genen, noch kent men hun positionele plaats in de keten van genen die te zamen de chromosomen vormen, voorts is de wisselwerking die de erfelijke eigenschappen op elkaar uit oefenen onbekend en tenslotte weet men niet, welke veranderingen stra len en cbemLsche stoffen in de celkern bewerkstelligen. Bij het nemen van proeven op dit terrein worden dan ook eigenlijk cvenzovele schoten in het duister gelost. Het gevolg hiervan Is, dat herhaalde misvormingen op treden, biologische gedrochten met aBerlei uitwassen en vergroeiingen, mis- vormde producten van de levende stof die geen enkele levenszin bezitten. Daarnaast en dat is ongetwijfeld een verschijnsel dat moed tot verdere experimenten geeft treden ook vormen te voorschijn die gunstige (of althans voor de mens gunstige) vormen vertonen. Maar wat er bjj deze proeven voor de dag komt, is in het algemeen on bekend, omdat men nog niet weet waarmee men werkt, noch boe het werkt. Vandaar, dat we bij de aan vang van dit praatje de kaleidoscoop voor dc dag haalden, het instrument dat ons weliswaar prachtige regel matige stervormige figuren laat zien, maar welke figuur er by draaiing van het apparaat voor het glas komt, kan niemand van te voren ooit zeggen. Wanneer een popularisator van de wetenschap dan ook vertelt, dat de mens door kunstmatige mutaties de levende vormen schept (of zal schep pen) die hy verkiest, wordt by de huidige stand van de wetenschap volslagen nonsens verkocht Na deze droge theorie is het wel licht aardig ook eens te weten wie de vertegenwoordiger is van het oudste Nederlandse adeliyke geslacht. Daarover een volgende keer. de „Mars naai- de Feldherrn- haile" (Hilters eerste, mislukte Putsch» was drager van het gouden partij- insigne. Tijdens het nazi-bewind was ij een der leidende experts voor het •eroverde „Ostraum" en executeur an de ..rassische- und völkische" po litiek. Wat niet wegnam, dat hij na 1945 onmiddellijk demokraat werd en zich aansloot bij de beweging voor „Mo rele Herbewapening" in Caux. De bondskanselier zijn al deze feiten uit prof. Oberlanders politieke verleden bekend. In 1953 werd Oberlander hem door de „Vluchtelingenpartij" opgedron gen. Later trad hij tot de C.D.U. toe Adenauer liet hem zijn ministerze tel behouden. Alles zou misschien ongemerkt voor bij zijn gegaan, wanneer niet de com munisten in Oost-Berlijn hun campagne tegen de minister waren begonnen en de antisemitische kladderijen niet de vraag hadden opgeworpen, of het in Duitsland „misschien weer mis" is. De bondskanselier heeft intussen gelijk, wanneer hij Oberlander niet op dit ogen blik uit zijn kgbinet verwijdert en daar mede toegeeft aan de druk uit Oost- Schroder Minister van binnenlandse zaken Schroder trad in 1933 als referendaris op het ministerie van justitie tot de S.A. toe. Hij verdedigt dat nu zo: „Ik was een jong ambtenaartje en wilde vooruit komen". In 1938 trad dr. Schro der tot de bekennende kerk toe en nam de dochter van ds. Niemöller in dienst, toen deze wegens zijn anti-nazi-preken in een concentratiekamp werd opgeslo ten. Schröders vrouw is van Joodse af komst. Korte tyd nadat de nazi's daar achter kwamen, werd hij uit de partij verwijderd. Dr. Hans Globke is sinds 1949 secre taris-generaal van de bondskanselarij en een van de naaste medewerkers van dr. Adenauer. Hem verwijt men het schrijven van een juridisch commentaar op de „Neurenbergse Jodenvetten". Globke die nimer N.S.D.A.P.-lid was heeft met dit commentaar ge tracht de wetten voor de Joden nog zo gunstig mogelijk uit te leggen. Het „Reichsgericht" verklaarde het dan ook voor nietig. Het Globke-commen- taar werd ingetrokken. Vele in leven gebleven Joodse bur gers hebben na 1945 de bondskanselier medegedeeld, dat zij met Globkes com mentaar voor hun geloofsgenoten nog veel hadden kunnen doen. De bezetters hadden tegen de benoemingen van dr. Schroder en dr. Globke geen enkel be zwaar. Voor de kanselier is er geen enkele aanleiding zich van deze beide medewerkers (dr. Schroder heeft zelf kanseliers-aspiraties) te ontdoen. Er is overigens ook niemand, die dat in ernst van hem verlangt. Advertentie Het merk „dat het hardst gaat" Uniforme kleur op capsules van melkflessen? AMERICA'S BEST TOBACCOS Het produktschap voor zuivel heeft gisteren besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om melkflessen en de flessen met melkproduktcn zoals room, karne melk, yoghurt enz. te voorzien van capsules met uniforme kleuren voor de diverse soorten melkprodukten. Het idee hiervoor is gelanceerd door de consulentenorganisaties die het be zwaarlijk vinden dat het uiterlijk van de capsule niet algemeen bepalend is voor de flesinhoud. De normalisatie van de kleur zou zo moeten worden uitgevoerd dat door al le zuivelfabrieken voor elk van de soor ten melk en melkprodukten slechts cap sules worden gebruikt, die wat betreft de kleur of kleurencombinatie gelijk zijn. Voor melkyoghurt zou bijvoor beeld een capsule met groene bies kun nen worden ontworpen, voor karnemelk een gele capsule enz. Van de zijde der industriële organisa ties is in het produktschapsbestuur even wel aangevoerd dat hierdoor een ver vlakking in de hand wordt gewerkt, ter wijl juist de levering onder de naam van het bedrijf gewenst is. Daartegen over werd gesteld dat onderscheid in de ponsdruk in de capsules evengoed mo gelijk zal blijven. Enkele deskundigen zullen thans een onderzoek instellen naar de mogelijkhe den waarbij ook de kostenfactor van het consumentenvoorstel in het oog gehou den zal worden. Boim belooft niets buiten de NAVO om te doen T)E Westduitse minister van defensie, Franz-Josef Strauss, heeft gister avond de Engelse en Amerikaanse ambassadeur in Bonn de verzekering gegeven, dat er geen sprake is geweest van onderhandelingen met Spanje over het inrichten van opslagplaatsen op Spaans gebied. Wel is de Spaanse regering over deze kwestie gepolst. Maar, zo voegde de Westduitse mi nister eraan toe, dat waren geen onderhandelingen. Verder beloofde dc Westduitse minister de Amerikaanse en Engelse ambassadeur, dat West-Duitsland niets in Spanje zal ondernemen zonder voorkennis en goedkeuring van de N.A.V.O.-landen. Uitreisverbod voor Algiers De Gaulle in Languedoc Terwijl president De Gaulle van Frankrijk gisteravond vertrok voor zijn driedaagse reis door de Zuidafrikaanse streek Langue doc en in Algiers officieel een uit reisverbod werd afgekondigd waarschijnlijk om te verhinderen dat extremisten naar Languedoc reizen om stemming tegen de pre sident te maken, maakte de Pa rijse politie bekend, dat dertien mensen zijn gearresteerd, be schuldigd van het in gevaar bren gen van de staatsveiligheid. In een communiqué na afloop van de vergadering werd meegedeeld, dat de regering opnieuw heeft besloten niet terug te keren tot een automati sche toepassing van het indexcijfer. Een dergelijke handelwijze zou in strijd zijn met de economische en fi nanciële politiek, die Frankrijk wil gaan voeren, aldus het communiqué. Zes van de dertien arrestanten zijn vrouwen. Zij zouden een ondergronds net van verbindingen hebben gevormd voor het Algerijnse nationale bevrij' dingsleger. Bij de gearresteerden zijn een 30-ja- rige Amerikaanse schilderes en de 38- jarige Haddad Hamada, een Algerijn die volgens het Franse ministerie Het uitreisverbod --- gens een officiële woordvoerder slechts een administratieve maatregel, geldt tot 29 februari. In politieke kringen veron derstelt men, dat het verbod dient orr oproerkraaiers te verhinderen naar Lan guedoc te reizen, waar president De Gaulle vandaag aan een driedaags be zoek begon. Landbouw Gistermorgen besloot de Franse nisterraad. dat de prijzen van de \w. naamste landbouwprodukten voortaan zodanig zullen worden vastgesteld, dat er, volgens zeer nauwkeurig omschre ven criteria, rekening gehouden wordt met factoren, die gebaseerd zijn op de kostprijs van elk der produkten. Protestmars van boeren afgelast De Landelijke vereniging voor be- drijfsvrijheid in de landbouw (BVL) heeft besloten, voorlopig af te zien van haar plannen om een boeren-pro- testdemonstratie in Den Haag op touw te zetten. In plaats daarvan zal getracht worden een audiëntie bij de minister van landbouw en visserij te krijgen. Blijkens mededelingen die de voor zitter van de BVL, de heer Koekoek, vorige week in een vergadering te Doornspijk hield, had men duizend auto's willen charteren voor de tocht naar Den Haag en goedkope melk eieren aan de Haagse burgerij willen verkopen. Strauss: Alleen maar gepolst Advertentie BINNEN UUR.... Uw griep kwijt! Wegvervoerders wenden zich tot minister De nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer heeft gisteren in Utrecht de moeilijk heden besproken die zijn ontstaan door de beperking van de afgifte van Franse vervoersvergunnin- gen. Geconstateerd werd, dat han del en industrie zowel van Fran se als Nederlandse kant in zeer ernstige moeilijkheden raken wanneer deze beperking wordt doorgezet. Ill een telegram aan de minister verkeer en waterstaat hebben de trans portondernemers die op Frankrijk ver voer verrichten thans medegedeeld, dat zij bedreigd worden met stilstand door gebrek aan vergunningen, waardoor stagnatie zal optreden in de steeds be langrijker wordende handel met Frank rijk. De E.E.G., de verlaging van de in voerrechten en de liberalisatie van de handel brengen, aldus het telegram, voor verladers en vervoerders de nood zaak van een ongestoord wegvervoer met zich mee. De transportondernemers dringen er bij de minister op aan, in onderhandelingen met de Franse rege ring te komen tot een ongestoorde weg- vervoersvoorziening. Advertentie Het gesprek met de twee ambassa deurs duurde meer dan een uur. Het standpunt van de Engelse ambassa deur was sterk afwijzend. Maar de Amerikaanse ambassadeur Dowling zou gezegd hebben, dat zijn land neutraal stond tegenover de West duitse militaire plannen in Spanje. Op het ogenblik, dat dit gesprek werd gehouden, deelde een woord voerder van het ministerie van de fensie officieel mee, dat Bonn niet van plan is raketbases in Spanje aan te leggen. Een derde ontkenning kwam uit Maarid. Hier verklaarde de Spaanse regering officieel nooit met Duusiana over aeze kwestie te hebben onder handeld. Spanje, aldus de verklaring, dat trouw is aan de bestaande akkoor den met Portugal en de Verenigde Staten is van oordeel, dat deze over eenkomsten voldoende zijn om in het westelijke verdedigingsstelsel te wor den opgenomen. In ieder geval en deze verklaring is van Franco zal Spanje geen nieuwe militaire ver plichtingen aangaan zonder de toe stemming van de NiA.V. O.-landen Portugal en de Verenigde Staten. Inmiddels is aan het licht gekomen, dat toen omstreeks half januari West- Duitsland zijn plannen aan Engeland meedeelde, Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, deze plannen met grote nadruk heeft ont raden. Lloyd noemde de plannen toen een grote politieke dwaasheid. VERLEGEN Over het algemeen wordt de Westduitse minister van defensie als de „vader" van de plannen be schouwd. De publiciteit en de scherpe reacties in het buitenland hebben Bonn nu in verlegenheid gebracht. Strauss zou alleen maar aan de militaire aspecten van de samen werking hebben gedacht en niet hebben overwogen, dat de algemene houding in West-Duitsland tegen over Spanje verschilt van die in de andere Westeuropese landen. Vliegtuig op flat: piloot gedood Een Italiaanse straaljager is woens dag in de vroege ochtenduren neer gestort op een flatgebouw van twee verdiepingen in de Noorditaliaanse plaats Treviso. De piloot kwam om het leven en dertien inwoners raakten ge wond, van wie twee zwaar. Binnen en kele seconden na het neerstorten ston den vliegtuig èn huis in lichterlaaie. De meeste bewoners sliepen nog. Vol gens de politie maakte het toestel zich gereed tot landen op een militair vliegveld in de buurt De piloot had nachtoefening achter de rug. In het St Liduina-ziekenhuis te Apel doorn is gisteren overleden de 78-jarige heer A. Scherpenzeel uit Apeldoorn. Hij raakte zaterdag jL met zijn klomp onder het voorwiel van een met een paard be spannen wagen beklemd, kwam daarby te vallen en liep ernstige verwondingen op 9 Vertegenwoordigers van de VS Ca nada. Engeland, West-Duitsland. Italië Belgie Portugal en Frankryk zullen op 5 ^.rn?ar1t m Washington byeenkomen met het doel de westelijke politiek OP EN TOP DROP iiijiiiüiöi De Italiaanse regering onder leiding van de christen-democraat Segni heeft I woensdagavond besloten af te treden. Het bestuur van Segni's party en de partijfracties in de beide kamers van het Italiaanse parlement hadden reeds besloten dat het kabinet moest aftre den, nadat de kleine liberale partij had' besloten de regering niet meer te steunen, omdat zij teveel naar links af gleed en steun bij de socialisten van Nenni zocht. Segni's kabinet steunde op de chris ten-democraten, de liberalen, de recht se monarchisten en neo-fasclsten. Na het besluit van de liberalen bezat de regering nog wel een meerderheid in het parlement, maar Segni wilde niet van monarchisten en neo-fascisten af hankelijk zijn. Het is niet uitgesloten, dat president Gronchi Segni opdracht zal geven zelf weer een nieuw kabinet te vormen. Het is echter de vraag, of hij erin zal sla gen een coalitie met links tot stand te brengen. Toch wordt een dergelijke coalitie algemeen gezien als de meest waarschijnlijke oplossing. Eerste uitzending van noodfonds „Wij komen" Het spaar- en reisfonds ,,Wij komen", enkele weken geleden door de Naardense journalist M. Reckman opgericht, zal zaterdag a.s. de eerste emigrantenmoeder per KLM naar Australië laten vertrekken om in Sydney haar ernstig zieke dochter te bezoe ken. Deze dochter heeft naar menselijke berekening nog slechts enkele weken te leven. Zoals bekend heeft de initiatiefnemer naast het spaar- en reisfonds „Wij ko men" een extra noodfonds in het leven geroepen, waaruit de volledige reiskos ten kunnen worden Detaald voor die ou ders. wier kinderen in den vreemd# door een ernstig ongeluk of door ern stige ziekten worden getroffen, en dit zelf niet over de nodige financiële mid delen beschikken. Dit fonds is in enkel® weken dankzij de offervaardigheid van het Nederlandse volk zo snel gegroeid dat daaruit dit eerste noodgeval katt worden betaald. Het stichtingsbestuur is nu als volgt samengesteld: de initiatiefnemer M. Reckman, Naarden, voorzitter, G. Vla ming directeur Nederlandse CredietbanM te Amsterdam, penningmeester, mr. W. G, Wendelaar, bankdirecteur, Amster damse Bank te Hilversum, secretaris, mevrouw J. C. Reckman-Gerrits en d# heer H. Flier, Amsterdam, als leden. Advertentie Gevraagd 16 samengestelde woorden, waarvan het eerste woord met „werk" begint en het laatste woord op „werk" eindigt. Het tweede woord begint met het laatste woord van no. 1, het derde woord begint met het laatste woord van OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. kast; 5. dras: 9. plamuur: 11. lepel: 13. Simon: 15. vree; 17 tent: 18. aal; 19. levend. 21. eiker; 22. 'amon: m 'n erai,26 b,ult: DeU: 2a- Isère; eerloos; 32. dreg. 33. arte. Verticaal; 2. appel; 3. slee; 4. tal: 5. dus; 6. ruiter; 7 armen; Alva; 10. ante; 12. Erasmus: 14. onderin; 16 rekel; 19 lid- 20. vel; 21 entree; 22. abis; 23. aleer; 24*. eerst; 25. Alem; 27. door; 29. erg; 30. boa. aavertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5