Jliemue ^ciiisrl)c GTouranl Ook Zuid-Amerika behoort tot het „verboden gebied" I li 6 Salarissen leraren zullen worden herzien Montmartre in Ouderkerk was® Monroe-leer nog niet vergeten Aanval op Nederlandse verzetsstrijder Zwart V er scli ui vingen AN bij de marine Dubbelstad op Walcheren krijgt 200.000 inwoners Chief Whip Amsterdam kan U-tunnel zelf financieren DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnemenitcn- Advertentie-afdeling Tel. 31441 Veertigste jaargang no. 11801 Directie: F. D1EMEB Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastich is abrbleoea mgn bert ia Itgljmpott" Op hondenslee-patrouille had een groep mannen van het Russische weerstation in Frans Jozefland, in het Noord- poolgebied, onlangs een merk waardige ontmoeting: twee jonge poolberen, door een woeste storm van hun moeder gescheiden. De beertjes wer den meegenomen naar het station, waar ze de troetel dieren van iedereen werden. Op den duur werden ze ech ter kwaadaardig. En nu zitten ze in de dierentuin van Moskou Eisenhower waarschuwt communisten: h p PRESIDENT EISENHOWER, die vandaag de Braziliaanse indus triestad Sao Paulo bezoekt, heeft gis teren in Rio de Janeiro de beide Huizen van het Braziliaanse parle ment toegesproken. De voornaamste punten uit de eerste grote rede die de Amerikaanse president tijdens zijn Zuidamerikaanse reis hield, zijn: De Verenigde Staten zijn bereid, aan zienlijke gedeelten van het geld dat zij door ontwapening op vele fondsen zouden besparen, ter beschikking te stellen voor vreedzame ontwikke lingsprogramma's op korte termijn. Zij zullen er bij de andere vrije lan den op aandringen hetzelfde te doen. De Verenigde Staten zullen het als een bemoeiing met de binnenlandse aangelegenheden van een Amerikaan se staat beschouwen, indien enig an der land er door een inval, door dwang of door ondergraving in zon slagen het volk van welke van hun Amerikaanse zusterrepublieken ook van zijn vrijheid te beroven. Men ziet deze laatste passage uit Eisen howers rede als een uitbreiding van de Monroc-lcer (in de vorige eeuw dooi de Amerikaanse president Monroe ver kondigd, die in feite een waarschuwing bevat voor de niet-Amerikaanse staten. Communistische agitatie rEGEN de secretaris van de zogenaam de „Lemberg-commissie", de Neder- nnder Joop Zwart, is, vermoedelijk van ommunistische zijde, bij de Westduitse Listitie een ernstige aanklacht ingediend )e heer Zwart wordt er van beschuldigd h Sachsenhausen meegewerkt te hebben (iet de Gestapo. Volgens de aanklacht zou Zwart hebben amengewerkt met een speciale commis- van de Gestapo, die tot taak had de levangenen te folteren en voor executie lit te zoeken. Deze commissie stond onder ..biding van ..Kriminalrat" Erwin Brandt edlln stuurde 103 gevangenen naar het Lager kauthausen twezljjet Sachsenhausen-comité, dat Joop lulieij J Vlce-admiraal G. B. Fortuyn, thans be- 1st met de functie van commandant der temacht in Nederland, zal omstreeks 1 i960 worden afgelost door com- landeur mr. A. N. Baron de Vos van leenwijk. De laatste vervult momenteel e functie van plaatsvervangend chef van t marinestaf. Schout-bij-nacht G. B. M. van Erkel. lans belast met de functie van inspeo- lur vam het onderwijs bij de zeemacht, il op l september 1960 in deze functie •orden opgevolgd door de huidige com- to-danit van smaldeel V. commandeur H. W. Goossens. Commandeur Goossens zal als comman- Int smaldeel V worden opgevolgd door immandeur A. P. Ferwerda, thans be st met het bevel over smaldeel I. jHet bevel over smaldeel I wordt op tzelfde datum in handen gesteld van de épitein ter zee J. A. Bientjes, thans immandaint van het Koninklijk Insü- tut voor de marine te Willemsoord. Schout-bij-nacht A. M. Valkenburg zal nstreeks 1 januari 1961 worden belast et de functie van directeur-generaal in het loodswezen, ter aflossing van ihout-bij-nacht H. Tichelman. Kapitein ter zee M. J. Vos is bestemd n op 25 april I960 te worden belast met J functie van marine-attaché Washing- aismede met de functie van liaison ïicier bü de Supreme Allied Com- ander Atlantic (SACLANT). Hij lost ln .'ze functies af schout-bij-nacht A. H. en. Ai van der Schatte Olivier, die hierna den Wstcmd zal worden de functie te aan- oon, Harden van vlagofficier materieel bü het 'g-^ipartement van defensie. in^>e laatste functie wond', momenteel be- eed door vice-admiraal W. J. Kruys. Kolonel der mariniers J. G. M. Nass zal 1 juli I960 worden belast met het be ll over het korps mariniers, ter aflossing in generaal-majoor der mariniers H. ieftinck. Kapitein ter zee arts T. A. de Haan 1 omstreeks 1 juli 1960 worden belasx lCjPt de functie van inspecteur van de ineeskundige dienst der zeemacht ter lossing van schout-bij-nacht arts W. A. Wa Zwart na de oorlog tot erelid benoemde, zou verantwoordelijk zijn voor de publi- katie van de beschuldiging, waarvan in kringen van Nederlandse slachtoffers van de Duitse concentratiekampen met verba zing is kennis genomen. De belangrijke Fins-Russische communist Otto Kuusinen en de Oostduitser Chirdowan, die tijdens de oorlog ook in Sachsenhausen waren, waren tegenspelers van Zwart. In ver band met de kwestie-Oberlander zouaen zij nu van zich hebben laten boren. Bekend is, dat Joop Zwart velen het 'even heeft gered door onder meer iden titeitspapieren van overleden gevangenen te verwisselen met die van ter dood ver oordeelden. Het vermoeden bestaat, dat van communistische zijde gebruik is ge maakt van moeilijkheden die in de Ober- lander-commissie zijn ontstaan. Deze moeilijkheden hebben echter niets le maken met de beschuldiging die nu legen Zwart is geuit. Mr. G. Ch. Aalders. voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen (in de bezet tingstijd), verklaarde dat aan Zwarts houding in het concentratiekamp o gelijk kan worden getwijfeld. „Hij heeft velen het leven gered". Chroesjtsjef over Nieuw-Guinea Chroesjtsjef en Sukarno zijn gisteren in het paleis van Tampaksiring op Bali tot hetzelfde standpunt gekomen betref fende een aantal belangrijke politieke en economische vraagstukken, aldus deelde de Indonesische radio mede. Van gezaghebbende Indonesische zijde is medegedeeld, dat Chroesjtsjef waar schijnlijk enkele dagen eerder uit Indo nesië zal vertrekken, als zijn besprekin gen slagen. Persberichten verklaren, dat Chroesj tsjef en Sukarno al een grondslag voor overeenstemming gevonden hebben en Merdeka schrijft, dat beiden gesproken hebben over hulp aan Indonesië inzake kernenergie. Chroesjtsjef heeft volgens Ass. Press in een toespraak te Den Pasar verklaard, dat de Sowjetunie Indonesië zal steunen inzake Nederlands Nieuw-Guinea. „Het Russische volk beschouwt dit als een rechtvaardige en wettige eis", zeide hij tegen een juichende menigte. GROTE TROEPENMACHT AAN ISRAELS GRENS? Israël neemt beveiligingssmaatregelen naar aanleiding van onofficiële berichten over militaire concentraties van de V.A.R. in de Sinaïwoestijn en langs de Israëlisch- Syrische grens. In een bericht is gezed dat de coi traties in Sinai de grootste zijn sinds de Sue 1956. De gezamenlijke gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg hebben het plan tot vorming van een dubbel stad Middelburg-Vlissingen toege licht. Aan deze dubbelstadgedachte w^rd reeds in januari 1959 uiting ge geven, en als een der eerste en voor naamste eisen voor de realisering van dit plan werd toen genoemd de ver vaardiging van een wederzijds aan gepast structuurplan voor elk der beide gemeenten, waarin een denk beeld gegeven werd van de toekom stige ontwikkeling van de twee ste den in hun onderlinge verband en in hun betrekking tot het Sloe-plan. De zone VlissingenSloe was al in 1957 in het structuurplan voor Vlissin gen bezien, zodat met het oog hierop ne' stedebouwkundige advies-bureau Schut in Middelburg opdracht kreeg een plan voor mogelijke uitleg van Middelburg in overeenkomstige zin op te stellen. Hiermee gepaard ging een wijziging van het structuurplan Vlissingen met de opzet een doeltreffend en fraai planolo gisch geheel te krijgen. Op de thans openbaar gemaakte voorgestelde wijze zal Middelburg-Vlissingen kunnen uit groeien tot een dubbelstad van ge lijkelijk verdeeld bijna 200.000 inwo ners. De plannen zullen maandag aan de gemeenteraden van beide gemeenten worden voorgelegd. De katalysator tot de samenwerking tussen beide steden is het Sloe-plan. De realisatie van dit plan zal wellicht ook bij de verwezenlijking van het gecomoi- neerde structuurplan gangmaker bij uit stek zijn. Het Sloeplan stelt de ontslui ting in het vooruitzicht van ongeveer 400 hectare buitendijks en circa 800 hec tare binnendijks gebied voor de vesti ging van basisindustrieën.' Dit project van grootscheepse afmetin gen wordt van verstrekkende gevolgen geacht op het terrein van bijbehorende stedelijke woongebieden gen. Een bundeling der beschikbare krachten is daarom geboden, aldus B. en W. van Vlissingen en Middelburg. Het areaal van het structuurplan voor de dubbelstad, het Zuld-Sloe Inbegre pen, bestaat ongeveer een vierde ge deelte van Walcheren, namelük onge veer 5800 hectare op 22.650 hectare. In zekere zin kan van een agglomeratie worden gesproken, waarvan de directe invloedssfeer het gehele eiland omvat. De dubbelstad komt direct tegen de Schelde aan, een druk bevaren zeeweg met een breedte van vüf tot zes kilo meter te liggen. Op nauwelijks drie kilo meter van de noordoost-grens ligt de Zandkreek, die na de totstandkoming van het Drie-eiiandenplan een zoel binnenwater wordt van 1.5 tot 2 kilo meter breed, geschikt voor diverse men van recreatie aan de oevers e het water. Geen hoop meer voor 79 Oostduitse mijnwerkers Er is weinig hoop op dé tevens van de 79 mijnwerkers, die nog steeds door brand opgesloten zitten in de Karl-Marxmijn in communistisch Oost-Duitsland. Het communistische partijorgaan Neues Deutschland heeft medegedeeld dat de situatie waarin de opgesloten mijnwer kers verkeren, als ernstig moet worden beschouwd Er zijn 51 mannen levend gered, van wie er twee inmiddels gestorven zijn. Tot dusver zijn de lichamen van 42 slacht offers naar boven gebracht. Men heeft sinds maandagavond geen overlevenden meer gevonden. De Oost duitse regering heeft klaarblijkelijk alle hoop opgegeven de overige mijnwerkers Indonesiës tabak definitief naar Bremen De verplaatsing van de Indonesi sche tabaksmarkt van Amsterdam naar Bremen is thans bij contract te Djakarta geregeld, aldus deelt de Duits-Indonesische tabaksmaat schappij te Bremen mede. Raketspecialisl nerint ontslag/uit protest Een leidende figuur bij de produktie van de Amerikaanse Atlas-raketten, Thr mas Lanphier, heeft gisteren ontslag gi nomen, omdat de defensiepolitiek va president Eisenhower volgens hem or voldoende is. „De President onderschat de vijand en overschat onze kracht", verklaarde hij. op ieders Hp! 20 STUKS F t - IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE m zich niet in te laten met de gang an zaken op het westelijk halfrond. In it geval is het in 't bijzonder een aarschuwlng aan het internationale iromunisme, niet te trachten vaste voet op het Amerikaanse vasteland te ver- In welingelichte Braziliaanse kringen heeft men de indruk gekregen dat het doel van Eisenhowers reis niet zozeer gericht is op de ontwikkeling der bila terale betrekkingen tussen de V.S. eo de Latijns-amerikaanse landen afzonden lijk als wel op het versterken van de banden tussen Washington en Zuid-Ame rika als geheel. Zo heeft Eisenhower zich in zijn rede tot het Braziliaanse parlement enigszins gedistaocieerd van de vraagstukken, voortvloeiend uit de betrekkingen tussen de V.S. en Brazilië en de politiek van zijn land geplaatst op continentaal ni veau. Dit is overigens geheel in over eenstemming met de wensen van de Braziliaanse president Kubitsjek. Dit is de erezuil, ontworpen door de jonge Ambonees Maarten Mual, die de Stichting Door de Eeuwen Trouw met de hulp van het Neder landse volk wil oprichten. Waarschijnlijk zal het monument in Den Haag komen te staan. (Zie pagina 2.) Na jarenlang onderhandelen TYTA JARENLANG onderhandelen is -1- gisteren overeenstemming be reikt over een herziening van de sala rissen der leraren. In een gecombi neerde vergadering, onder voorzitter schap van minister Cals, met de bij zondere commissies voor georgani seerd overleg uit het VHMO, het nij verheidsonderwijs en het kweek- schoolondenvijs, zijn de regerings voorstellen besproken. Zij verwierven algehele instemming. De salarisschaal voor leraren wordt voor doctorandi en bezitters van de B- akte verlengd met twee periodieken. Het eindsalaris wordt dan 1131 per maand (thans 1071), te bereiken na 20 jaar. Zijn zij in een volledige betrekking bij één school, dan komt hierboven nog een periodiek van 30 per maand. Leraren met doctorstitel hebben recht op een extra periodiek. Hun maximum wordt gesteld op resp. 1161 en f 1191 (thans 1118). De salarissen voor de rectoren en di recteuren. gesplitst naar kleine, middel grote en grote soholen, worden gebracht op resp. 1276. 1338 en 1399 maximaal per maand. (Thans 1195. f 1257 en 1304). In de hiergenoemde salarisbedragen Mr. R. van den Bergh, wethouder var financiën in Amsterdam, heeft tijden: de begrotingsbehandeling woensdagmid dag meegedeeld, dat Amsterdam de IJtunnel zelf kan financieren zonder hei begrotingsbeleid te verslechteren. Het investeringsvraagstuk weegt niet z\ aldus de wethouder. Alleen zullen andere werken getemporiseerd of een jaar ver schoven moeten worden. Het totale In vesteringsniveau zal niet oplopen en om beroep op de beschikbare middelen bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten blijft dezelfde. De wethouder zei dat ook het sluiten van zelfstandige leningen voor de IJ tunnel binnen de mogelijkheden ligt. Bv een burgerlening of een speciale lening Hij achtte deze maatregel echter niet nodig omdat ook zonder deze het hu: dige investeringsniveau op ongeveer f 25 miljoen per jaar kan blijven. „Wij blijven er echter naar streven' verklaarde de wethouder, „om voor d tunnel, die immers en bovengemeente- lijke betekenis heeft, een rijksbijdrage te krijgen. De tunnel schept mogelijk heden tot opbrengsten. Wij zien kansen om uit de tunnel Inkomsten te trekken Dit kan echter pas ln de toekomst be keken worden", aldus de wethouder. had nogal wat stof doen op waaien. De tekenaar C. A. B. Bantzinger had de tekening van een vrouw nietsvermoedend in de etalage van zijn Ouderkerkse ate lier geplaatst en er verder niet meer aan gedacht. Ouderkerk flaneerde langs de etala ge, keek even vluchtig naar de „uit gestelde" kunst, keek geschrokken ver- en nu langer en ging vervolgens ir de politie. !én van de verontwaardigde mensen „Ik ben blij dat ik aan de andere kant van de Amstel woon. nu hoef ik er tenminste niet langs te lopen." Zo waren er meer klachten en de plaatselijke politieagent ging, na al die klachten te hebben gehoord, eens poolshoogte nemen. Hij vond de teke naar bereid, de tekening te laten foto graferen en de foto te laten beoordelen door de commissie ter bestrijding van de pornografie. De Haagse commissie was van mening, dat de tekening on mogelijk als pornografie beschouwd kan worden. Toch werd er nog een vervolging in gesteld. Gistermiddag bracht de teke naar het origineel mee ter zitting van de Amsterdamse kantonrechter. Op die zitting bleek dat een slager Ouderkerk, vader van elf kinderen, van mening was dat de gewraakte teke ning niet in Ouderkerk, doch in het Parijse Montmartre thuishoort. De officier van justitie was het niet met hem eens. Hij noemde de tekening, een vrij vage schets, uiterst beschei den. Het is mogelijk, dat een tekening die in een grote stad zonder meer wordt geaccepteerd, in een dorp als Ouderkerk stof doet opwaaien, maar met deze tekening is zelfs dat niet het geval. De officier vroeg na zijn „plei dooi" vrijspraak. De kantonrechter deelde dit stand punt geheel. jn niet begrepen de huurcompensatie, AOW-compensatie en de nieuwe alge- ene salarisverhoging per 1 januari '60. Wijziging In de lijn von de periodieke verhogin gen wordt een wijziging aangebracht, waardoor de stijging in inkomen aan het begin van de loopbaan minder snel zal zijn dan thans het geval is. Voor de uren-leraren wordt in de bezoldiging per lesuur een zekere afviakking aange bracht, waardoor het verschil in bezol diging tussen de eerste en de laatste uren geringer wordt. Niemand zal echter door deze nieuwe regeling in salaris achter uit gaan. Het beginsalaris in de volledige be trekking wordt verhoogd tot 535 per maand (thans f 564) en gelijkgemaakt Kunnen repatrianten voorseliot krijgen Het lid der Eerste Kamer, mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (lib.) heeft de ministers van justitie en maatschap pelijk werk gevraagd of de regering be reid is aan hen, die in Indonesië ver blijven en een visum voor Nederland hebben gekregen, een klein voorschot in roepiah's te verstrekken ten einde hen in staat te stellen om te voldoen aan de financiële eisen der Indonesische auto riteiten voor de afgifte van documenten en vervulling van formaliteiten. Notaris in arrest Notaris C. H. van M. uit Bladcl (Noordbrabant) is dezer dagen gearres teerd. daar hij ervan verdacht wordt zich aan malversaties met gelden zijn cliënten en de fiscus te hebben schuldig gemaakt. Hij heeft inmiddels al bekend. Het is moeilijk te zeggen om welk bedrag het in totaal gaat. Men rekent op ongeveer een halve ton. Algemeen secretaris omroepverenigingen De Federatie van omroepverenigingen heeft gemeend zich van de hulp te ten verzekeren van een algemeen s taris, waartoe met ingang van 1 maan benoemd is de heer G Sluizer, in de oor log medewerker van Radio Oranje daamn; gedurende lange tijd programmaleider van Radio Nederland Wereldomroep, ter wijl hij de laatste jaren een belangrijke functie vervulde bij de ontwikkeling der culturele betrekkingen met het buiten land. Tot de problemen, die deze functio naris in studie zal nemen behoren uiter aard alle actuele vraagstukken vat omroep, zoals schooltelevisie, dc ontwik keling van de radio en het televisietijd perk. reclame in de televisie, scholing radio- en televisiemedewerkers en gelijke. Tevens zal hij over problemen vam algemeen belang contact onderhouden met de pers, het parlement en de over heid. DOKTER O. 27 APRIL VOOR RECHTBANK Op 27 april zal de Leeuwarder recht bank beginnen met de behandeling var de zaak tegen de Berkelse arts J. O., die ervan wordt beschuldigd een mede gevangene, A. A. L., om het leven te hebben gebracht. O. is wegens moord ^9Jlaw,.,^al1t'y. 2!~2—196P ,16..1 op zijn echtgenote tot levenslang ver-1 graden aan dat van de urenleraar met 29 weke lijkse lesuren. In de nieuwe salarisregelingen zijn twee schalen voor onbevoegden ingesteld. De eerste schaal ligt op 85 procent van de nieuwe bevoegdenschaal, doch heeft een maximuimsalaris-ancienniteit van 18, de tweede schaal ligt, eveneens met een maximumsalaris-ancienniteit van 18, op 72l,è procent van de bevoegdenschaal. De hoogste onbevoegdensehaal geldt voor bezitters van een MO-akte A of kandidaten, de laagste sohaal voor de overige onbevoegden. De regeling gaat per 1 januari 1960 in. Eijo S. vlot Het Nederlandse schip Eijo S. dat do vorige week zaterdag bij Berwick (Schot land) aan de grond liep, is gisteren vlot gekomen. Het schip, dat een lading gerst vervoert, heefit de reis naar Antwerpen •oortgezet Onbestendig erwacht tot vrijdagavond: Vooral aanvankelijk veel bewolking met enige regen. Later ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdeiyk harde wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Iets hogere temperaturen. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 26 februari zon op 7-35 en on der 18.12; maan op 7.16 en onder 18-09; 26 februari nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Helder Ypc-nburg Eel do De Bilt Zd^Limb Helsinki StockJi OSio fIX Münehen oordecld. 1 +9 min temp Als wassen niet meer helpt

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1