kussen sloop Radion Rus Grisjin prolongeert zijn Olympische sprinttitel Watersport krijgt meer ruimte ICV ic\ APOLLOHAL kampeerwagens Henk y. d. Grift bereikte gedeelde tiende plaats Canada behield leiding Russen op derde plaats Natu-raLax HOKIJ-team won zonder moeite van Leysin (6-1) Veertigduizend plezierboten in Nederland Nu een geborduurd bij ME UWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 25 FEBRUARI I960 Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Toegang f. 2.50 P' Olympische medailles De med aill everdeüng ma zei da. gen Olympische winterspelen luidt als volgt: goud zilver brons Rusland 5 3 6 Duitsland 3-4 0 Zweden 1'. l 0 Zwitserland 2 0 0 Ver Staten 13 3 Oostenrijk 12 2 Noorwegen 110 Frankrijk 10 2 Canada 10 0 Finland 0 12 Polen 0 1 1 N ede rfl and 0 1 0 Italië 0 0 1 Carol Heiss wordt geen „beroeps" Carol Heiss, die dinsdag het Olympisch kampioenschap kunstrijden voor dames heeft gewonnen, kan volgens experts, de grootste kunstrijdster aller tijden worden. Deze woorden zijn 't 20-jarige Amerikaanse meisje echter niet naar 't i hoofd gestegen, want zij is dolgeluk- j kig met haar overwinning, maar blijft daarbij zeer nuchter. „Ik ben beslist niet van plan nog jaren lang te rijden en ik zal nimmer een beroepsrijdster worden", verklaarde Carol na haar zege in Squaw Valley. JZodra ik terug ben in New York, hoop ik mijn studie aan de universiteit te voltooien en daarna in het huwelijk te treden en een gezin te stichten." De vader van Carol is een hardwerken de bakker in New York en haar moe- der, die in 1956 overleed, werkte als textiel-ontwcrpster om geld te verdie- ven voor de schaatstraining van Carol en haar zusje Nancy. Hoe ouder ik word, des te meer besef ik, welke opofferingen mijn ouders zich i hebben getroost", vertelde de Olympi sche kampioene onomwonden. „Met in zet van alle krachten heb ik mij ge oefend om het Olympische goud te ver- I overen en nu het zover is, zal ik be- slissen wat ik met mijn verdere leven hoop te doen", aldus Carol Heiss. Was of geen was „To wax or not to wax" wel of geen was gebruiken op het schuifvlak van de ski? Deze variatie op een bekende regel nit Shakespeare's Hamlet is na de over- winning van dc Fransman Vuamet op het nummer afdaling heren weer eens het onderwerp van verhitte debatten in Squaw Valley. De Franse winnaar gebruikt namelijk een was, maar anderen houden stug vol, dat het gebruik van was de snelheid bevordert. Bovendien as men het in de kwartieren van de skidopers het er nog lang niet over eens: metalen of houten ski's. De Duitsers en de Oostenrijkers bekijken de zaaik nuchter en stellen, dat doorslaggevend gevend is, wie er op de ifci's staat. Het doet er dan weinig toe -of deze van metaal dan wed van hout 'zijn. De Fransen daarentegen gebruiken nlilen metalen ski's en menen met de 'fraaie zege van Vuarnet het bewijs in [handen te hebben, dat metaal je ware is. Het zal echter net zo zijn als bij de was: sommigen houden het bij hoog en pij laag op metaal, anderen willen er voor geen geld van de wereld aan en Blijden op houten ski's. Gelukwenstelegrammen |Het bestuur van de Ned. Sportfederatie heeft de Ned. kunstrj)dsters in Squaw i Valley. Sjoukje Dijkstra en Joan Haan- appel het volgende telegram gezonden ,Het bestuur van de N.S.F. wenst u van harte geluk met het fraaie resultaat dat u bü de Olympische kampioen schappen kunstrijden bereikt heeft. i Wij hopen dat uw prestaties voor de Ned. hardrijders een stimulans zullen j betekenen". Het telegram is ondertekend door de voorzitter van de N.S.F.> jhr. mi Feith. Ook de Nederlandse hardrijders ontvin gen een telegram. De staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. IJ. Schol ten heeft Sjoukje Dijkstra ever telegrafisch zijn gelukwensen doe toe- 1 komen voor het behalen van de zil veren medaille. Op supersnelle ijsbaan in Squaw Valley r^OALS werd verwacht heeft de Russische schaatssprinter Eugini Grisjin woens dag in Squaw Valley de 500 m hardrijden gewonnen, waarmee de 23-jarige eerste luitenant uit het Russische leger de vijfde gouden medaille voor zijn land veroverde. Na een prachtige race finishte hij met een tijd van 40.2 sec,, waarmee hij zijn Olympisch, en wereldrecord evenaarde, dat hij op de vorige Winterspelen in Cortina d'Ampezzo vestigde. Op het diamantharde ijs prolongeerde Grisjin dus zijn Olympische titel op de sprint, maar zijn tijd had nog scherper kunnen zijn, wanneer hij in de laatste bocht geen misslag had gedaan. Dat kostte hem enkele tiende-secon- den, zodat hij nog niet beneden de 40 secondengrens kon komen, hetgeen hij had verwacht. De Rus gaf na afloop namelijk openlijk toe van plan te zijn geweest het record scherper te stellen op deze welhaast ideale baan door een tijd te rijden van 38.9 sec. „Wanneer ik op de binnenbaan was gestart had het er ruimschoots inge zeten," verklaarde de wat eerzuchtige Grisjin tegenover verslaggevers. Dat de omstandigheden gisteren in Squaw Valley bijzonder gunstig wa ren voor snelle tijden, werd bewezen door het sneuvelen van tal van per soonlijke en nationale records. Op het harde kunstijs bij zonnig en windstil weer werd een zeer scherpe strijd ge leverd. Dit blijkt uit de kleine ver schillen in het eindklassement, want de eerste acht rijders bleven allen beneden de 41 sec., zodat slechts ver schillen van 0.1 seconde beslissend waren. Zo verraste de Amerikaan •Disney door met 40.3 sec. als tweede te eindigen, waardoor hij voorkwam, dat alle medailles op dit nummer naar de Russen gingen, want het brons was voor Grisjins •landgenoot. Gratsj (40.4 seconden). Onze sprinter Henk v. d. Grift uit Breu- kelen heeft het er ook zeer behoorlijk afgebracht. Met een tijd van 41.2 sec. be reikte hij een met twee andere rijders ge deelde tiende plaats. Bovendien verbeter de hij zijn persoonlijke record met niet minder dan 12 sec. Het was jammer, dat hij in het spannende duel met de Rus Malitsjev in de verraderlijke laatste bocht misslag deed, zodat hij een OLYMPISCH IJSHOCKEYTOERNOOI In het Olympisch ijshockey-eind- toemooi heeft Zweden voor een ge weldige verrassing gezorgd door dc Olympische titelhouder Rusland een t—2 gelijk spel af te dwingen. I De Zweden, die in de eerste wedstrijd et 63 door Amerika werden versla- werden luid door het publiek aan- iedigd, vooral toen zij kans zagen de in de eerste twee speeltijden dubbel lank te houden. In de laatste speeltijd nde Nils Nilsson voor Zweden de re, doch Rusland maakte daarna snel hter elkaar twee doelpunten. De strijd k voor de Zweden reeds verloren te totdat met nog ruim één minuut te len de 23-jarige Nilsson de 6land ge wist te maken. Het 7000 man sterke liek barstte toen in een enorme ovatie I Door een 40 overwinning op Tsjecho- Slowakije heeft Canada de leiding in het jindtoernooi genomen. De Canadezen heb- len een beter doelgemiddelde dan de Amerikanen, die met evenveel punten op Ie tweede plaats staan. Het was geen (pannende wedstrijd. Canada wist in de terste speeltijd een 30 voorsprong te lemen. In de tweede periode kwam er log één doelpunt bij. Amerika heeft een gemakkelijke 91- (verwinning op Duitsland behaald. Onge- (eer 2000 toeschouwers zagen de Ameri kanen in de eerste periode een 2—0-voor- (prong nemen. In de tweede speeltijd Waterpolo Het Australische water- toloteam heeft zich gisteren voor het plympisch waterpolotoernooi in Rome ge plaatst door een 7—1 zege op Nieuw-Zeo- And. Voetbal De jaarlijkse voetbalwed- Itrrid tassen de elftallen van Belgisch en Uederlands Limburg, die in St. Truiden IBelgië) is gespeeld is in een 1—1 gelijk (pel geëindigd. voerden zij de score tot 51 op, terwijl zij in het laatste gedeelte van de wed strijd nog vier doelpunten maakten. De stand is thans: 1. Canada 2 2 0 0 4 16— 0 2. Ver. Staten 2 2 0 0 4 15— 4 3. Rusland 2 1 1 0 3 10— 7 4. Zweden 2 0 1 1 1 5—8 5. Ts. Slowakije 2 0 0 2 0 5—12 6. Duitsland 2 0 0 2 0 1—21 Beren Vijftien ijshockeyclubs uit Zweden heb ben naar aanleiding van de wedstrijd van 19 februari tussen Zweden en Canada, waarin de aanvoerder van de Zweedse ploeg, Bojm enkele gebroken ribben op liep, een brief aan de aanvoerder van de Canadese ijshockeyploeg gericht. In de brief wordt onder meer verklaard: „De meesten beschouwen Canada als het beste ijshockeyland ter wereld, maar sinds de wedstrijd tegen Zweden bent u slechts een stel onbehouwen grijze beren, dat zich op het ijs waagt. Bent u gedwon gen u zo te buiten te gaan tegen een speler als Bjom? Dat is erg. Speel alstu blieft hockey, maak er geen boksen van en wees niet zo zelfingenomen". Overigens: op 3 februari was een Zweeds ijshockeyteam in de Houtrusthal in Den Haag. We moesten toen het vol gende over het spel van de Zweden schrijven„Ruw is misschien nog te zwak als kwalificatie voor het ijshockey, dat de Zweedse club speelde" en verder: „op deze wijze kan nauwelijks van sport wor den gesproken". De Canadezen mogen dan in dc bewuste wedstrijd ruw hebben gespeeld, de Zweden hebben er in Den Haag blijk van gegeven ook een stel on behouwen grijze beren te kunnen zijn. In het vcrliezerstoernooi heeft Japan gisteren met 132 van het zeer zwakke Australië gewonnen. Dc tussenstanden waren 3—0, 4—0 en 6—2. prachtige kans om beneden de 41 si den te komen, misliep. Meit neuslengte won zijn Russische tegenstander, maar voor beiden werd dezelfde tijd afgedrukt en daarmee toonde Henk zijn uitzending zeker waard. Ten aanschouwen van duizenden kijk- lustigen, die rijen dik langs de ijspiste stonden, kwamen de andere twee Neder landse vertegenwoordigers op de 500 m, Wim de Graaff en Jan Pesman, tot aan merkelijk mindere tijden dan v. d. Grift, maar beiden zijn geen sprinters en na men slechts deel om ervaring op te doen. Jan Pesman deed het in de zesde serie tegen de Fransman Gilloz kalm aan en was gewaarschuwd door enkele valpar tijen in de laatste bocht. Desalniettemin kwam hij tot een voor de Groninger be hoorlijke tijd van 43.4 sec., zonder dat hij overigens Gilloz enige concurrentie aandoen. De Noor Aaness nam in zijn race tegen onze landgenoot Wim de Graaff na 1" de leiding en de Rotterdammer heeft die achterstand niet meer kunnen wegwer ken, ook al bedroeg het versohil op de finish slechts enkele meters. Wim liet tijd noteren van 42.9 sec. en werd daar mee 28ste in de algemene rangschikking. Er namen in het totaal 46 rijders deel aan de 500 m( waarbij het opvallend dat de Noren en de Finnen geen rol betekenis speelden. De Zweed Wilhelms- son werd vierde, maar de eerste Noor Gjestvang, die ondanks zijn sprintcapaci teiten niet verder kwam dan de zesde plaats. De snelle Finse rijder Salonen kon het met 40.9 zelfs niet verder brengen dan een gedeelde zevende plaats. Vandaag 5000 m Vandaag komt de 5000 m aan de beurt. De weersverwachting was wat ongunstig, want er werd bewolking en wat sneeuw verwachthetqeèn niet bevorderlijk is voor snelle tijden. Hjalmar Andersen, de drievoudig Olympisch kampioen schaatsenrijden en nu leider van de Noorse schaats ploeg. heeft verklaard, dat door dc uitstekende conditie van de baan en de hoge ligging de man die vanaf de start alles durft te geven de beste kansen heeft voor de overwinning. „De taktiek redt het dit keer zeker niet." aldus Andersen, die van mening is. dat een eenmaal opgelopen achter stand moeilijk in te halen is. „Van meet af aan alles geven en maar ho pen dat je het volhoudt, dat is het enige," meent Andersen. Slalom Ernst Hinterseer heeft het gezicht van Oostenrijk geredt, want na de jaren dat Toni Sailer voor de suprematie in het skiën had gezorgd, is het Oostenrijkse succes gering geweest bij internationale wedstrijden. Maar gisteren was het raak, want Hinterseer uit het Tiroler plaatsje Kitsbühl verdiende goud op de slalom heren en zijn landgenoot Hias Leitner werd tweede voor de Fransman Bozon, die de bronzen medaille veroverde. Het patcours van de slalom had een lengte van 590 meter en een hoogteverschil van 216 meter. In de eerste manche waren er 66 poortjes, in de tweede 69. De kleine Nederlandse kolonie In Squaw Valley beleefde gister middag een groots moment, toen de kunstrijdsters, onder wie onze Sjoukje Dijkstra voor het forum van duizenden bezoekers werden gehuldigd voor haar prestaties in het Olympisch toernooi. Sjoukje mocht uit handen van de president van het Int. Olympisch Comité, Brundage, dc zilveren me daille in ontvangst nemen. Daarna werd voor de eerste maal in Squaw Valley de Nederlandse driekleur gehesen. Op de foto: v.l.n.r. Sjoukje Dijk stra, Caro Heiss en Barbara Roles tonen resp. haar zilveren, gouden en bronzen medailles. staakte de strijd. Ook de Franse crack Duvillard en de Italianen Alberti et noner kwamen ten val. Kunstrijden Voorts is gisteren ook een begin ge maakt met de strijd om de Olympische titel kunstrijden voor heren. Na de ste dag, waarop drie verplichte figui werden afgewerkt, heeft de Tsjech Karol Divin verrassend de leiding voor de Euro pese kampioen Giletti (Fr.) en de Ameri- kaanse favoriet Jenkins. Een van de zes is fit Van de Olympische damesploeg uit Oostenrijk is nog slechts één van de zes leden voor honderd pro cent fit. Erika Netzer, een van de grote favorieten voor de ski-afdaling heeft een val gemaakt, waarbij zU een middenvoetsbeentje heeft ge broken. Traodl Hecher, die met Erika de snelste tralningstjjden had gemaakt, heeft een verstnikte enkel. Hilde Hofherr rijdt met een verband om de duim, die zfj bij de traning heeft gebroken en Ma rianne Jah heeft een oog bless ure opgeiopen. Ten slotte is Herlinde Bentelhauser als gevolg van een hersenschudding uitgeschakeld. JARIGE WINNAAR De Fransman Guy Perillat heeft zich- df een pracht cadeau gegeven op zijn 20e verjaardag door wereldkampioen in de Alpine-combinatie te worden. Peril Jat eindigde als zesde in de slalom, terwijl hij derde was in de afdaling en zesde in de neuze-lalom. Het wereldkam pioenschap in de Alpine-combinatie wca-dit door de Int. Skifederaüe om de twee jaar gehouden- In het Olympische jaar wor den deze wedstrijden voor het wereld kampioenschap erkend, hoewel er geen Olympische titel voor de Alpine-combi natie bestaat Perililat plaatste zich in het wereldkam pioenschap Alpine-combinatie vóór de 24 jarige Duitser Peter Lanrig, die resp tweede, dertiende en achtste werd. PROTESTEN.... Niet minder dan 24 deelnemers aan de slalom heren zijn gediskwalificeerd. Onder hen bevindt zich echter maar één hooggenoteerde skiër, de Fransman Bon- lien, die zevende is geworden. Ook worden protesten ingediend tegen de winnaar van de gouden medaille, Ernst Hinterseer (Oostenrijk) en Charles Bozon (Frankrijk), die derde wend. Beiden zou den op onregtemerntadire wijze een poortje hebben genumén. Na twee uur vergaderen maakte de jury de lijst van gediskwalificeerde skiërs be kend. Op deze lijst kwamen Hinterseer en Bozen niet voor. Onder <te gediskwaldificeerden bevin den zich Wiüüd Bogner (W. Did.), Roger Stiaiub (Zw.), Adriwn Dmdlland, Frank, Ernst Oberadigner (aüllen Oostenrijk) en Jannes Barnier (Amerika). Amerika had een protest tegen de ge hele Oostenrijkse ploeg ingediend, omdat deze tijdens de opgang het tweede sla- lom-pancoure zou hebban gevolgd. Blij kens de uitslag van de juryvergadering as dit protest als zodanig venwonpey. dop in cUu). uit Im altkfinst klj hardnekkig* ••rstopping. (0 tabl. f 1SS Squaw Valley in cijfers 500 m hardrijden heren De uitslagen van enkele van de 21 series 500 m hardrijden voor heren luidden als volgt: vijfde rit 1 Disney (V.S.) 40.3 sec.; 2. Stru/tz (Oostenrijk) 44.4 sec. Zesde rit: 1. Gilloz (Fr.) 42.0 sec.; 2. Pesman (Ned.) 43.4 sec. Tien de rit: 1. Wilhelmsson (Zweden) 40.5 sec.: 2. Voronin (Rusland) 40.7 6ec. Twaalfde rit: 1. Aaness (Nwg) 42.5 sec.: 2. De Graaff (Ned.) 423 sec. Vijftiende rit: 1. Grishin (Rusland) 40.2 sec.; 2. Offenberger (Oostenrijk) 43.0 scc. Negentiende rit: 1. Johanne- sen (Nwg) 42.3 sec.; 2. Sollner (Did) 42.3 sec. Eenentwintigste rit: 1. Ma litsjev (Rusland) 41.2 sec.; 2. Van der Grift (Ned.) 41.2 sec. Eindklassement1 en Olymp. kam pioen Grishin (Rusland) 40.2 sec.; -2. Disney (V,S.) 40.3 sec.; 3. Gratsj (Rusland) 40.4 sec.; 4. Wilhelmsson (Zweden) 40.5 sec.; 5. Voronin (Rus land) 40.7 sec.; 6. Gjestvang (Noor wegen) 408 sec.; 7/8. McDermott (V.S.) en Salonen (Finland) beiden 408 sec.; 9. Nagakubo (Japan) 41.1 sec.; 10/11/12 Van der Grift (Ned.), Malitsjev (Rus land) en Rudolph (V.S.) allen 418 sec. 28. De Graaff (Ned.) 42.9 sec.; 33/34 Pesman (Ned.) en Sjoeldn (Zweden) beiden 43.4 sec. Kunstrijden heren Na drie verplichte figuren is de stand bij het kunstrijden voor heren: 1. Divin (Tsj.Slow.) pd.cijfer 12415.7 pt; 2. Giletti (Fr.) pl.cijfer 25-—403,0 pt; 3. Jenkins (V.S.) pl .cijfer 30.5 4008 pt; 4. Jackson (Can.) pl.cijfer 40—392,0 pt; 5. Brown (V.S.) pl.cijfer 578389,9 pt. Slalom voor heren De uitslag van het ski-nummer sla lom voor heren was als volgt: 1 en Olymp. kampioen Hinterseer (Oos tenrijk) 2 m:n. 8,9 sec.; 2. Hias Leitner (Oostenrijk) 2 min. 108 sec.; 3. Bozon (Fr.) 2 min. 10.4 sec.; 4. Ludwig Leit ner (Did) 2 min. 108 sec.; 5. Stiegler (Oostenrijk) 2 min. 11.1 sec. Alpine Hoewel er geen Olympische titel Alpine Combinatie bestaat, werd gisteren dit nummer toch voor het wereldkampioen schap afgewerkt. Na de afdaling en de slalom was de Duitser Bogner winnaar met een tijd van 1 min. 08.8 sec. Bozon en Bonlieu (beiden Frankrijk) deelden de tweede en derde plaats. De Zwitserse fa voriet Staub viel, miste een poortje en Coach Pat Adair nam afscheid liOKIJ-speler nr. 8: Pat Adair zal dit seizoen althans niet meer voor zijn team in de Houtrusthal uitkomen. Gisteravond heeft hij in de wedstrijd tegen het Zwitserse team Leysin de eerste twee perioden nog meegespeeld. Na de grote pauze kwam hij niet meer op de baan. Toen was hij al in een snelle auto op weg naar Schiphol, vanwaar zijn vliegtuig om kwart over elf naar Canada vertrok. Heden- avond speelt hij reeds weer in Montreal. Dan zal men daar Pat Adair toejuichen, de man, die zich in 14 2/3 ijshockeywedstrijden in de Houtrusthal niet alleen een groot ijshockeyer heeft getoond, maar ook de sympathie van de ijshockeyliefhebbers heeft verworven. Adair reed na de tweede periode nog een ererondje en dit afscheid zal hij niet snel vergeten. Terwijl de toeschouwers zich van hun zitplaatsen verhie ven, klonk een luid applaus en gejuich als dank voor het immer fraaie spel, dat deze Canadees de coach van het HOKIJ-team van dit seizoen heeft gedemonstreerd. Van dat fraaie opbouwende spel heb ben de vele belangstel lenden gisteravond nog eens mogen genieten. Men stootte elkaar aan, wanneer Adair in de nabij heid van het HOKIJ-doel de puck op haalde en op prachtige wijze een aanval opbouwde. „Daar komt-ie" zei men dan en wanneer hot hem niet mocht geluk ken geheel alleen door de voorhoede en daarna door de verdediging van de tegen stander te komen, dan gaf hij juist op tijd de puck aan een van zijn medespelers af. Altijd deed hij er wat goeds mee. Zo ook in het begin van de tweede periode. Het HOKIJ-team stond met 2—1 voor. De Zwitsers hadden i periode de score internationaal var pas in de 11e mi doelpunt, waarop a 7 min. in de eerste geopend door de B- hun land Caseel en l kwam het HOKIJ- men al lang had ge wacht van de stick van De Jong (l1). In de 17e minuut had Cook een dankbaar gebruik gemaakt van een aarzeling in de Zwitserse achterhoede (21). Doch in de eerste min. van de tweede periode liet Adair zijn kunnen nog eens zien. Hij schaatste met de puck aan zijn stick over de gehele baan, doch vond op het allerlaatste moment nog juist de Negende Hiswa-tentoonstelling nen straks het hart ophalen, als in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw de traditionele Hiswa-tentoonstelling geopend is. De expositie, de negende sinds 1933, zal van 11 tot 20 maart gehouden worden en geldt als de grootste, die ooit op het gebied van plezierboten en wat daarmee samen hangt in Nederland gehouden is. In 1958 trok de achtste Hiswa iets meer dan vijftigduizend bezoekers. Ditmaal hoopt men er tenminste zestigduizend van te maken, daar er steeds meer mensen zijn, die een groot deel van hun vrije tijd op het water doorbren gen. De Nederlandse Vereniging voor Han del en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport bij afkor ting Hiswa genoemd werd in 1932 op gericht met als hoofddoel het organiseren van watcrsporttentoonstellingcn. De eer ste, in 1933 gehouden, was van bescheiden omvang, doch al spoedig bleek, dat de Hiswa in een behoefte voorzag. Meerdere tentoonstellingen volgden overigens niet elk jaar steeds groter, steeds mooier en steeds weer met de nieuwste tendenzen en de laatste snufjes. Kleiner en goedkoper Als wc de ontwikkeling van de jacht bouw en de watersport van de laatste jaren onder ogen zien, dan merken we op, dat vooral het aantal kleinere boten toeneemt, die men zo goedkoop mogelijk tracht te maken. Het plastic vaartuig blijft in opmars naast kleine boten worden thans ook grotere kajuitzeiljach ten van dit materiaal vervaardigdeven als de snelle motorboot, de zgn. runabodt, de boottrailer of -imperiaal, die het ver voer van vaartuigjes d.m.v. personen auto's mogelijk maken en het waterskiën. Ten slotte werkt de Nederlandse jacht bouw voor een groot deel voor de export (speciaal in de Verenigde Staten), terwijl het aantal firma's dat zelf geen boten bouwt, doch in het buitenland gefabri ceerde vaartuigen importeert, toeneemt. lichte, houten roeiboot, een nieuw del plakhouten zeilbootje, twee plas tic kajuit-zeiljachten, nieuwe typen runabouts, een plastic zgn. visterras, een bouwpakket voor een zeiljacht („Doe het zelf" doet het nog niet zo goed in de zeiljachtenbouw, daar ei heel wat vakmanschap bij komt kij ken), verstelbare schroeven, o.m. voor buitenboordmotoren, een imperiaal met uitschuifbare slede voor het rol len van een boot van neqentig kilo op het dak van een auto door één per soon, een nieuw type boottrailer, terdraagvleugels van geanodit aluminium en zeiljachtbeslag van nieuwe legering. Hoewel de negende Hiswa reeds ee temationalc tentoonstelling is, draagt zij dit praedicaat nog niet in haar vaandel Het bestuur heeft echter al aangekondigd dat de volgende, de tiende Hiswa dus, in onze nabuurlanden als een internationale expositie zal worden gepropageerd. De verwachting Is, dat de recreatie te water zich in de komende jaren nog zal uitbreiden. Naar schatting van de A.N. W.B. heeft het aantal plezierboten in ons land zich in de afgelopen jaren vervijf- voudigd. Er wordt van ongeveer vijfen twintigduizend zeiljachten gesproken van zo'n twaalf- tot dertienduizend i torjachten. Als oorzaken van deze verdere uitbrei ding worden opgegeven 1. Het water, ideaal voor rust en spanning, is nog niet het slachtoffer geworden van het gebrek aan woon- ruimte en de voortgaande industriali satie. 2. De scheepjes worden goedkoper en kleiner, al worden sterke prijsdalingen vooralsnog enigszins tegengegaan door dc export, waaraan goed wordt 3. Recreatie te water is goedkoop, omdat de verblijfkosten, vooral voor de nacht, tot een minimum zijn beperkt. Meer ruimte Bij al het geweeklaag, dat over het ver- loren gaan van recreatiegebieden op stijgt, is het verheugend te constateren, dat de waterrijkdom in ons land in de nabije toekomst nog aanzienlijk zal toe nemen. De inpoldering van grote stukken doelman van Leysin op zijn weg naa: doelpunt. Nauwelijks een halve nuut later kreeg hij de puck van Cook toegespeeld en nu was hij de Zwitserse goalie wel te snel af (3—1). Een pracht- doelpunt, dat zijn laatste dit seizoen in de Houtrusthal was. Het HOKIJ-team had een voortdurend overwicht en zo na 5 min. De Jong gebruik maken een misverstand in de Leysm-achter- hoede (4—1). En in de iee min, nadat vele aanvallen van de HOKIJ-ers waren on dernomen en de puck al ontelbare malen was ingeschoten, had Cook na een solo succes (51). Kort daarop kwam dan het afscheid van Adair. Zelden is een HOKU- speler op zulk een wijze uitgeluid In de dorde periode leek het of het ploeg verband bij de HOKIJ-ers zoek was. waren de gastheren sterker, doch goed opgebouwde aanvallen was nau welijks sprake. Voor het Leysin-doel faalden zy dikwijls. Éénmaal had het HOKIJ-team nog succes en wel door Hogervorat, de reserve-speler, die voor.. Adair was ingevallen. Toen waren er in de derde periode al 15 min. gespeeld. Ook in de resterende 5 min. was het spel van de HOKIJ-ers niet zodanig, dat men Pad Adair kon vergeten IJsselmeer, de uitvoering van het Delta plan, de kanalisatie van de Beneden Rijn en een stuk Lek en de verbetering van de Biesbos zullen grote watersportgebie den aan ons toch al rijke bezit toevoegen. Het inzicht van de overheid in het be lang van deze gebieden voor de recreatie is hierbij in de loop der jaren zeer ten gunste gewijzigd. Toen als randmeer van de Noord-Oost-Polder het Zwartemeer ontstond, werd voor de recreatie nog gedaan. Bij het Veluwemeer echter, dat later tot stand kwam, was dit al an ders. Er werd voor strandjes, inham- metjes en aanlegplaatsen gezorgd, zomede voor eilandjes en begroeiing. Voor het Eem- en het Gooimeer, die over enkele jaren zullen ontstaan, is xelfs een speciale studiecommissie aan het werk. Daar deze twee meren samen een nogal langerekt geheel vormen en de vrees bestaat, dat een tc sterke golfslag het eenvoudige spelevaren wel eens zou kunnen hinderen, wordt aan de aanleg van eilandjes, gordels gedacht. Ook het IJmeer, dat bij Amsterdam komt, is al grondig in studie genomen, teneinde de recreatie daar tot haar volle recht te doen komen. Het IJmeer wordt overigens groter dan aanvankelijk is geprojecteerd. Het motief hiervoor ligt niet op het re creatieve vlak, maar is het gevolg van het feit, dat de hoofdstad op palen is ge bouwd, waardoor het waterreservoir een zekere omvang moet hebben om de grond waterstand te kunnen handhaven. Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART I BIJ UW LEVERANCIER

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11