CHRISTELIJK Misbruik kansel en zitplaats niet Ghanees predikant sprak over eenheid der kerk Te dure melkprodukten in aclit provincies PRACHTBIJTSÏ Een woord voor vandaag Islamitische bruiden in Israël te duur Jonge mannen KONING- RICHfiRD Kanttekening 2 De ergernis van het Evangelie mag niet vergeten worden In het blad ,J3elijden en Bele ven" schreef ds. J. Overduin van Veenendaal over de preek: i de week be- het één of het ander ijdel gebruikt. Dit mogen wij zeker wel eikel dag en alle dagen J denken. Ik ben vast overtuigd, dat onze kerkdiensten minder een probleem zouden zijn, indien prediker en hoorder dodelijke ernst maakten om nocii de kansel noch de zit plaats te misbruiken. Iets misbruiken is onwettig ge bruiken. En onwettig gebruiken is iets gebruiken waarvoor het niet gegeven en niet bestemd is. Dat is niet alleen ijdel, zinloos, omdat het zijn doel voorbijschiet, het is ook mis-dadig. Het is zo mis-gedaan, dat het strafwaardig in Gods gericht is. Men zegt weieens, dat de eerste gang van een jong kandidaat naar de kansel de diepste indruk op hem maakt, en dat men door het vele preken gewend raakt en thuis raakt op de kansel, dat de heilige schroom verslonden dreigt te wor den door een meerdere vaardig heid zelfs een routine. Iedere pre diker kan slechts voor zich zelf spreken. Maar ik wil u wel ver zekeren, dat mijn ervaring anders is. Toen ik jong was onderschat te ik de ontzaggelijke ernst van wat eigenlijk preken is. De woor den ambt en roeping krijgen steeds meer diepte. Het zijn woorden, die een prediker altijd weer op roepen tot bekering en gelukkig altijd weer troosten en weer moed geven. Het is toch zeker het meest aan grijpende om met je eigen onhei lige mond toch de heilige Mond des Heren te moeten en te mo gen zijn. In de Evangelieën lezen wij enkele malen, dat Jezus Zijn mond opende en zeideMen zou heel nuchter kunnen opmer ken: volkomen overbodig om ons mee te delen, dat Jezus om te kunnen spreken Zijn mond moet openen. Dat is nogal vanzelfspre kend. Met een gesloten mond kan men niet spreken. Toch wordt op plechtige wijze aangekondigd het openen van de mond van Jezus. Het is gewichtig, het is belang rijk, het is een wonder, dat God Zijn mond in deze wereld opent. Jezus is de geopende mond van God. Wij hebben geen zwijgen de nog minder een stomme God, zoals de afgoden. Jezus opent Zijn mond. God spreekt. Als er ooit reden is voor de massa's om zich te verdringen dan hier. waar Gods mond open gaat. Hier behoren wij met open mond te luisteren. En nu wordt er telkens veel geschreven over „hoe moet er gepreekt worden en nu worden er overal wel be-- langrijke dingen gezegd, die ook gezegd moeten worden, maar een ding weegt mij steeds zwaarder, en dat is de vraag: Ben ik de mond des Heren, als ik preek. Gaat de mond van Jezus open of eigenlijk mijn mond. Dit moeten wij predikers elkaar onophoude lijk voorhouden. Dit alleen kan ons behoeden voor onheilige roekeloos heid en overmoedigheid maar ook voor onheilige kanselvrees, men senvrees en moedeloosheid. Dit alleen kan ons bewaren voor valse zucht naar populariteit. Je zus houdt ons altijd weer. aan Zijn Woord: Wie u hoort, hoort mij. Wie u verwerpt, verwerpt Mij. DE heilige Woordbediening (om het even minder juist te zeg gen) was bij Jezus hiervan hon derd procent heilig, omdat Hem alleen Interesseerde en „obse deerde" of Hij alleen de wil des Vaders overbracht en deed. Daar om is Hij onze hoogste Profeet. En wanneer wij als predikers ons steeds meer gaan bekomme ren om het oordeel van de men sen en steeds minder om het oor deel van onze Zender, dan zitten wij zo maar onder de valse pro feten. die veel meer populair wa ren dan de ware profeten. Jezus heeft juist in dit verband niet voor niets gezegd: ..Wee u, wanneer alle mensen wèl van u spreken: immers, op dezelfde wij ze hebben hun vaderen met de valse profeten gehandeld". Er is niet alleen een preeknood, omdat vele mensen zich onder de preek vervelen of het niet de moei te waard vinden om te komen luis teren. Over deze nood wordt al tijd maar weer gesproken en ge schreven. Ik zie een andere preeknood, die veel ernstiger is. De nood. dat zo weinig of misschien geen men sen weglopen, omdat de prediker onmachtig of onwillig is de erger nis van het Evangelie te brengen. Men voelt niet, dat bekering in derdaad bekering, afsterven inder daad afsterven, zelfverloochening inderdaad zelfverloochening is. De hoogste lof voor een predi ker is niet, dat hij zo ontzettend veel mensen trekt en bij elkaar houdt, maar dat hij ook vele men sen aanstoot geeft en verliest. Maar dan puur om het Evange lie. Zuiver en alleen, omdat Jezus zijn mond opendeed. Misbruik de kansel niet. Na tuurlijk moeten wij dankbaar zijn, wanneer predikers vele men sen bereiken. Hoe meer, hoe lie ver. Jezus trok de schare, mede door wonderen en tekenen. Maar die schare werd niet een afgod voor Jezus. Die Hij tegen elke prijs bij Zich wilde houden. Hij had de heilige moed zo het Woord Gods te brengen, dat er scheiding kwam. En toen velen weggingen, omdat ze het Woord van Jezus niet verdroegen, omdat zij zich niet wilden bekeren, heeft Jezus niet „met kunst en vliegwerk" van alles geprobeerd de mensen toch bij Zich te houden. Hij heeft geen water in de wijn van het Evangelie gedaan. Hij heeft Zich niet aangepast aan de smaak en de wil van het publiek. Hij zegt zelfs tot de enkele dis cipelen, die overgebleven zijn: „Gij wilt toch ook niet heen gaan?" Gij zijt toch niet van de zelfde geestesverhouding als de schare? Als dat zo is, dan moet gij ook maar weggaan. Gelukkig, dat Petrus niet zou weten, waar hij het dan wèl zou moeten zoe- /ÏISBRUIK ook uw zitplaats in de kerk niet Kritiek op de preek is niet alleen geoorloofd, zelfs geboden. Maar dan geen kleinzielige kritiek over bijkom stigheden, noch even of erger kleinzielige lof om bijzaken. U mag en moet maar éen belang rijke maatstaf ter beoordeling heb ben: Wanneer de prediker zijn mond opent, opent dan Jezus zelf zijn mond? Wanneer u terecht of ten onrechte overtuigd is, dat dit niet geschiedt of ver beneden de maat geschiedt, dan moet u daar over met de prediker ootmoedig, beslist en biddend spreken. An ders misbruikt u uw zitplaats. Maar indien de prediker de bood schap zuiver overbrengt, zodat het Woord van God op u afkomt en dringt tot beslissingen, tot keuze, tot bekering, tot geloof, dan mag u daaronder niet vrijblijvend luis teren. alsof u stokpaardjes van een bepaalde dominee ziet berij- Bij een gehoorzame opening van de Schriften, waardoor de bood schap tot u komt, moet u „amen" zeggen. Dan is er geen sprake van verveling. Niemand kan zeg gen. Ik verveel me bij de tand arts of bij een behandeling van een dokter. Er gebeurt wat. U kunt wel zeggenr Het deed pijn, maar'het is ceri gezegende pijn M Uitvoerend Comité Wereldraad bijeen Beroepillgswerk Derde Assemblee 18-25 110 v. 1961 te New Delhi Comité van de Wereldraad van Kerken bijeen geweest x een winterconferentie waarbij de lopende zaken geregeld worden, Gedurende de vijf dagen van de besprekingen werden er avond samenkomsten gehouden in de St. Andrew's Church. Meer dan 1500 mensen vulden het kerkgebouw om te luisteren naar de prediking van de Ghanese predikant ds. Peter K. Dagadu. Ds. Dagadu is secretaris van de Christelijke Raad van Kerken van Ghana. Hij legde er de nadruk op dat sectarisme een hinderpaal is voor de voortgang van het christendom in Afri ka en op andere continenten. Hij sprak zijn blijdschao uit over het werk van de Wereldraad van Ker ken in Afrika, die de kerken tot gro ter eenheid had samengeroepen. Hij riep de Raad dan ook op om de Afri kaanse problemen te blijven bestude ren. Speciale aandacht moest geschon ken worden aan de plaats van het ge zinsleven, de vrouw en de nationale verantwoordelijkheid. raad vertelde de aanwezigen dat de Wereldraad gelooft dat het Nieuwe Tes tament leert dat de kerk een eenheid Onze Here Jezus Christus heeft een Kerk geïnstitueerd", verklaarde hij. „Hij roept ons op tot eenheid en tot de waarheid. Wij moeten beide in ons leven laten blijken." New Delhi Het Uitvoerend Comité heeft onder meer besloten om de Derde Assem blee van de Wereldraad in New- Delhi te houden en wel van 18-25 no vember 1961. Men kan beschikken de Vigynan Bhavan Conference Hall die door de Indiase regering gebouwd werd voor de Unesco. Dit besluit moet nog goedgekeurd wor den door het Centraal Comité dat van 16-24 augustus van dit jaar in St. Andrew's, Schotland bijeenkomt. Zij lachte Toen hij sprak over de noodzaak christelijke eenheid vertelde hij een vrouw die christin wilde worden. Zij ging naar zijn catechisatieklas voorbereid te worden op de doop. Toen hij zijn catechisanten de Apostolische Geloofsbelijdenis wilde leren, die zegt „Ik geloof in een heilige algemene christelijke Kerk," schoot deze vrouw ln do lach. Toen hij haar vroeg wat zo belachelijk was in deze geloofsbe lijdenis vertelde ze dat in haar dorp alleen al vijf verschillende secten kerken werkten. Dr. Franklin Fry, de voorzitter het Uitvoerend (dat twaalf leden -telt) en het Centraal Comité van de Wereld- Advertentie Maagklachten? CHEFAROX ïczende laag op de maagwand Rapporten wijzen uit: RAPPORTEN van de algemene inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw hebben uit gewezen, dat alleen in de provin cies Drente, Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht de prijzen van de melk door de leveranciers juist worden berekend. In de overige delen van het land zijn de melk produkten 1 tot 6 cent te duur. In de stad Groningen en onmiddellijke omgeving is de prijs van karnemelk en yoghurt in plaats van twee, met drie cent per liter verhoogd. Verder is gebleken, dat in de hele provincie Friesland een cent te veel is gevraagd voor een halve yoghurt. Men verhoogde de prijs niet met een, maar met twee cent. Te hoge prijzen voor pap, yoghurt en vla zijn verder berekend in de Achter hoek, de Veluwe, de Betuwe, het land van Maas en Waal, Tiel, Buren en de Bommelerwaard. In de Achterhoek waren ook de karnemelkprijzen te hoog. Voor pap werd hier zelfs 5 tot 6 cent per liter te veel gevraagd. In Overijssel kwamen te hoge prij zen voor in Tubbergen, Den Ham en Oldenzaal. Het ministerie van economische za ken heeft de rapporten doorgestuurd naar het produktschap voor zuivel. Morgen zal het produktschap de rapporten in een openbare vergade ring bespreken. Aan de algemene inspectiedienst is gevraagd na te gaan of de prijzen reeds in overeenstemming met het maximum toelaatbaar prijsniveau zijn gebracht. Advertentie BINNEN YJl UUR.... Uw griep kwijt! Advertentie Beits zelf nw meubelen van Ceta-Bever NED. HERV. KERK J. Ponne, Benoemd tot leervicaris te Schevenin- gen: J. Mostert, kand. te Loosduinen. Bedankt voor de benoeming tot gods dienstonderwijzer te Wageningen: D. Os kam, godsdienstonderwijzer te Culem- borg. Beroepbaarstelling: de heer J. Ponne, Floralaan 2a te Bussum, is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen, te Leeuwarden (twee vaca tures): A. Broek te Groningen-Noord en J. Oomkes te Schiedam; te Wasse- lar: H. Tien te Nijkerk. Aangenomen naar Hallum: A. Schip pers te Colijnsplaat. Bedankt voor Medicine Hat, Christian Reformed Church: J. H. Binnema te Lemmer.' Beroepbaarstelling: de heer J. Noord hof, theol. kand. t-e Wildervank, die door de classis Stadskanaal beroepbaar werd verklaard zal gaarne een eventueel be roep terstond in overweging nemen; zijn adres is Raadhuiskade 20, Wildervank, tel. 05987-2423. Kand. Noordhof is reeds geruime tijd werkzaam in de evangeli- satiearbeid van de kerken van Zuid-La- Wildervank, Veendam en als cate cheet in de kerk van Oude-Pekela. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Huizen NH: G. Blom te Meerkerk en D. Slagboom te 's-Graven- zande. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Scherpenisse „Ik ben nu eenmaal zoals ik ben!" is een veelgehoord excuus bij onaangename voorvalletjes. Het moet gezegd: het klinkt bijzonder logisch. Maar de christen moet zich toch wel af vragen of hij zo niet met het woordje .„bekering" in de knoop komt! Die twee jongens uit de gelijkenis van de verloren zoon waren ook twee „karakters" de een lichtzinnig, de ander'bekrom- pen en jaloers. En alle twee verwend door hun vader. De, jongste, varkenshoeder geworden en gekweld dpori liongeri komt tot inkeer. Hij ziet zijn fouten in èn hij gaat de moeilijke weg terug. Men kan tegenwerpen dat hij weinig keü's had eft dat is zo. Maarhij belijdt zijn zonde voor God. Hei is geen ommekeer om den brode maar een ommekeermit schuld besef. En men mag aannemen dat hij de rest van lijn leven besteed heeft om te strijden tegen de fouten in zijn karakter. Aldus niet de oudste zoon. Hij „bleef zoals hij eenmaal was": een jaloers man die over zijn broer spreekt als „die zoon van u" en niet bereid is tot bekeringtot ommekeer: 'b. Achter Jezus gaan is: strijden tegen uzelf. Niet „blijven zoals u nu eenmaal bent", maar „pogen te zijn zoals Jezus van u vraagt". Met de zekerheid dat de Almachtige u daarbij helpt! willen een eenheidsprijs DE, Islamitische jongemannen in Israël zijn ontevreden. Onder aanvoering van Salam Massarvé, een 24-jarige student in de politie ke wetenschappen, hebben zeventig Islamitische jongemannen zich ge organiseerd ten einde actie, te voe ren om hun vrijgezellenstaat te kunnen wijzigen in de huwelijkse staat. De Arabieren in Israël die dochters bezitten hebben namelijk de wet van vraag en aanbod zeer goed begrepen: er zijn meer Isla mitische jongemannen dan jonge- vrouwen in de huwbare leeftijd. De Arabische vaders hebben der halve in de loop der jaren de prijs die een jongeman volgens de Koran dient te betalen aan dé vader van de bruid aanmerkelijk verhoogd. Het bedrag dat betaald moet worden varieert al naar gelang de schoon heid van het meisje van niet min der dan zesduizend tot twintig duizend gulden, een bedrag dat de meeste Islamitische jongeren niet kunnen opbrengen. Enige jaren ge leden hebben Islamitische jonge mannen zich reeds gewend tót het Israëlische ministerie van gods dienstzaken om de prijs opdrijving ongedaan te maken. Dit ministerie legde de zaak voor aan de Islami tische rechtbanken in Israël die be paalden dat volgens de Koran de bruidsprijs niet de waarde van een ring te boven mocht gaan. De Arabische vaders die dochters bezitten stoorden zich echter nie aan die uitspraak. Integendeel, dt prijs steeg nrtg steeds. Blijkbaa waren zij de mening toegedaan, dat de prijs voor de bruid overeen komstig een ring bezet met edel stenen moest zijn. De Islamitische jongemannen zijn nu in Israël een actie begonnen om de prijs te verlagen. Kennelijk willen zij niet tot een „kopersstaking" over gaan. Hun actie voeren zij met de mocratische argumenten. In de over tuiging dat de Arabische vaders nimmer overeenstemming zullen bereiken over een vastgestelde prijs van een ring, wensen zij de prijs 57 Op hetzelfde ogenblik klonk achter hem die hem zei: Tegenspoed is als regen in de win ter, koud, onvriendelijk en hard voor mens en dier. Maar na elke winter komt een lente en na elke tegenspoed het geluk. Sir Kenneth keerde zich verrast om en herken de de Arabische geneesheer die zonder enig lawaai te maken de top van de heuvel bereikt had en dicht bij hem op de grond was gaan zitten, de benen gekruist. Znn stem klonk waardig, doch het kon een goed luisteraar niet ontgaan dat er toch iets van medelijden en erbarmen uit opklonk. Beschaamd, omdat iemand hem, verraste terwijl hij weende, droogde Sir Kenneth met de rug van de handen de tranen en knielde opnieuw naast de hond, zonder de geneesheer van antwoord te dienen. De dichter heeft gezegd, hernam de Arabier op dezelfde rustige toon, dat de os voor het veld is en de kameel voor de woestijn. Laat ieder zich bij zijn taak houden en de hand van de genees heer is wellicht beter dan die van een krijgsman om wonden te helen. Deze patiënt, waarde Hakim, antwoordde nu de ridder van de Luipaard, kan door niets gered worden. Bovendien is hij volgens uw wet een on rein dier. Allah heeft hem leven en gevoel geschonken, vervolgde de Hakim, hoe zou een geneesheer dan weigeren hem de hulp te bioden die hij juist door Allah's hulp kan verstrekken? Voor een wijze SIR WALTER SCOTT redeloze hond of en de geneesheer kwam naast hem zitten en behan delde de wonde van de kreunende Roswald met zoveel geduld en nauwkeurigheid als boog hij zich over een mens. Met een handige beweging trok hij het stuk van de werpspies uit de borst en stelp te het bloed door middel van speciale geneesmid delen cn een verband. Het dier hield zich roer loos, als begreep het dat de onbekende het goed met hem voorhad. De hond kan genezen worden, zei de Hakim na enige tijd, als u mij tenminste wilt helpen hem in mijn tent te brengen. Ik beloof u hem mijn beste zorgen te wijden en intussen kan ik u zeg gen dat Allah het mij vergunt, evenveel kennis te hebben van de kwalen van dieren als van de ziekten die mensen treffen. Neem hem mee, sprak Sir Kenneth, en als u hem geneest mag u hem houden. Ik ben u nog ter geven dan mijn trouwste bezit? Zelf zal ik tóch nooit meer ter jacht gaan. De Arabier antwoordde niet, doch klapte in de handen, waarna onmiddellijk twee donkere slaven verschenen, die uit het niets schenen te komen. Deze namen na een kort bevel het dier in de ar men en droegen hem weg. De hond stootte een kla gend gejank uit en keek naar zijn meester, maar was te zwak om weerstand te bieden. Vaarwel. Roswald. zei Sir Kenneth, vaarwel laatste vriend. Je bent te edel om iemand tot mees ter te hebben die zijn eer verloren heeft. Wat rest mij nog dan zo spoedig mogelijk te sterven? Er staat geschreven, antwoordde de Arabier, ofschoon de ridder eigenlijk niet tot hem had ge sproken, dat alle schepselen de mens dienst moe ten bewijzen en dus past het niet een dier te be nijden. Een hond die sterft door het vervullen van zijn plicht, antwoordde Sir Kenneth, is meer waard clan een man die zijn post verlaat. Laat mij alleen, Hakim. U bezit grote kracht om mensen en die ren te genezen, maar de wond die mij verteert kan door u niet geheeld worden. Er zijn geen wonden waar geen zalf voor be staat, hernam de geneesheer, als de lijder maar de wil heeft zich aan een dokter te onderwerpen. Laat mij dan zeggen, riep de ridder, dat nauwelijks enkele ogenblikken geleden Enge- lands banier op deze heuvel wapperde en dat de vaandelstok thans gebroken op de grond ligt, terwijl de vlag zelf verdwenen is. Ik was aan gesteld als bewaker. Wat?, vroeg tde Hakim verbaasd, uw wa penrusting is ongeschonden en er kleeft geen bloed aan uw wapens. Naar men mij heeft ver teld bent u er de man niet naar om zonder' tegenstand zoiets te laten gebeuren. Hebt u u. van uw post laten weglokken door een van de vrouwen waar u als Nazarener meer eer aan bewijst, dan volgens de Koran is toegestaan? Ja. zo zal het wel zijn, want zo heb ik heel wat van uw rasgenoten hun verderf tegemoet zien Laat het zo zijn, hervatte Sir Kenneth, en u zult toegeven dat er geen middel is om mij te helpen. De mens, vermaande de geneesheer, is niet als een boom aan één plaats gebonden. Uw eigen christelijke boeken geven u de raad. van de ene stad naar de andere te vluchten wanneer u ver volgd wordt. Ook Mohammed sloeg eens op de vlucht, toen hij uit de heilige staa Mekka ver jaagd werd en toevlucht vond te Medina. Wordt vervolgd voor een bruid in alle gevallen op tweeduizend gulden gesteld te zien, opdat niet de vaders met dochters schoon van aangezicht bevoordeeld worden boven hen die dochters be zitten die 1 minder het aankijken waard zijn. Maar nog meer wenst het actiecomité van Islamitische jongemannen. Zij achten het onjuist dat een vader met vele dochters in totaal meer int tegen de tijd dat zijn dochters huw baar zijn, dan de vaders met maa' enkele dochters. Ook hierin willen zij gelijkheid brengen niet door iedere vader ongeacht het aantal zijner dochters in totaal evenveel te laten ontvangen, maar door hen in. feite niets te geven. De Islamitische jongemannen -ijveren ervoor, dat er enerzijds een eenheids prijs van tweeduizend gulden kermt- voor iedere bruid, doch dat ander zijds de vader van de bruid dit geld schenkt aan 'zijn dochter. In feite blijft dan het. geld. in het pas huwde gezin. Er zal echter nog heel wat water door de Jordaan moeten stromen, eer de Arabische, vaders de wensen inwil ligen,want niet zij hebben het nodig dat 'debruidsprijs wordt verlaagd. Zij zijn niet bevreesd dat hun doch ters ongehuwd dienen te blijven. Er zijn nog altijd Islamitische jongeren die het bedrag dat zij vragen willen betalen, omdat er een tekort is in Israël aan Islamitische meisjes in de huwbare leeftüd. En waar tekort is stijgen de prijzen Advertentie Formitrol ...formidabel) voorkomt keel aandoeningen en griep! Formitrol tablet ten op basis van formaldehyd wer ken sterk antisep tisch en desinfec terend! Formitrol, een produkt vanDr. A. Wander A.G. Bern Joden te Alexandria" gearresteerd Vier en zestig Joden zijn dezer dagen te Alexandrië gearresteerd op beschul diging contacten met Israël te onderhou den. Deze Joden zouden naar Israël brieven hebben geschreven met onzicht bare inkt, zo bericht „The Jewish Chro nicle". Een van de gearresteerden Was dr. Fritz Katz, de eerste chirurg van het Joodse ziekenhuis te Alexandrië, die reeds sinds 1934, het jaar dat hij Duitsland ontvluchtte, in Egypte woont. Door interventie van de Westduitse am bassadeur is dr. Katz vrijgelaten doch hij moest het land verlaten. Aangenomen wordt dat de Egyptsiche politie de arrestatie van dr. Katz heeft verricht om een voorwendsel te heb ben het Joodse ziekenhuis te Alexan drië tot staatseigendom te verklaren, zoals zij hebben gedaan met het Jood se ziekenhuis in Kaïro. Volgens de Egyptische regering zou dit ziekenhuis een bron zijn van zionistische activitei- In de zeven Arabische landen is de Joodse gemeenschap sinds de staat Is raël werd uitgeroepen met een kwart miljoen zielen gereduceerd. De meesten hebben, de Arabische landen verlaten wegens de vijandige houding van de Ara bische bevolking. BELONING VAN SPAREN /ANDER, maar ondanks, de socia listische kritiek gaat de rege ring moedig voort met haar gedif ferentieerde loonpolitiek, en allengs heeft het er méér van, dat zij met deze loonpolitiek slagen zal. Reeds hebben vele „loontrekkenden" een betere loonsverhoging verworven dan zij bij een, door de socialisten voor gestane, algemene loonronde zou den hebben gekregen. Onder en ondanks de socialistische kritiek ook gaat de regering voort met haar politiek van bezitsspreiding en bezitsvorming. Het jongste bewijs van de regeringsactiviteiten op dit terrein vormt de in het uitzicht ge stelde spaarregeling voor rijksambte naren, zoals deze thans openbaar is gemaakt en volgende week reeds in werking zal treden. Sparen is een bezigheid, zowel in het eigen als evenzeer in het algemeen belang. Heel velen hebben lange tijd niet aan sparen kunnen toekomen. De loonvorming was overwegend ge baseerd op de eerste en voornaamste levensbehoeften. Wij willen niet be weren, dat er nu voor ieder de „ruim te" is gekomen die hem ware toe te wensen. Maar er zitten toch toene mende mogelijkheden tot sparen in dc lucht. De ruimte geeft hier en daar zelfs al reden tot bezorgdheid voor overbesteding. Welnu, onder zulke omstandigheden is, meer dan ooit, sparen een bezigheid, waarmede behalve het eigen belang ook het al gemeen- belang ten zeerste is ge diend. Het zijn, zoals gezegd, de socialisten, die zich de laatste tijd krachtig te gen bezitsvorming afzetten. Het is duidelijk, dat zij de voorkeur geven aan gemeenschapsbezit, Maar dan komt de enkeling er niet of-< nauwe lijks aan te pas. Van socialistische kant komt men in onze dagen nogal eens aandragen met de bijbelse waarschuwing, dat de mens toch op zijn bezit zijn hart niet zetten zal. Wij nemen deze bijbelse waarschuwing ernstig. Maar er ligt nog wel enige afstand tussen het heb ben van enig bezit ter bevordering van eigen verantwoordelijkheid èn het zetten van het hart op het bézit. Reeds in het oude Israël was door de goddelijke wijsheid aan een ieder enig bezit gegarandeerd, in die zin dat het aan zekere perken gebonden was, maar tevens dat het door wet telijke voorzieningen was beschermd. Daarom menen wij reden te heb ben, onze regering te prijzen om haar voorzieningen, die beogen enige bezitsvorming te bevorderen. Bij deze voorzieningen zijn thans de rijksambtenaren aan de beurt. Van de uitgedachte regeling hebben wij met belangstelling kennis genomen. Elders in ons blad van vandaag vindt ook de lezer en lezeres nadere bijzonderheden. Wij zijn getroffen door de bepaling, krachtens welke men premie kan ontvangen, niet slechts voor het op- zijleggen van gelden, maar onder omstandigheden óók voor bepaalde j periodieke betalingen, die men heeft te verrichten. Het betreft hier overi gens uitgaven, die al evenzeer een bezitsvormende strekking hebben. Een regeling van het. beloond spa ren voor ambtenaren aldus. Wij heb ben even de gedachte voelen opko men: worden bier de ambtenaren niet bevoorrecht? Krijgen de ambte naren hier niet uit 's rijks kas, dus uit de algemene kas, een uitbetaling die aan anderen wordt onthouden? Het was even een gedachte. Want bij enig doordenken werden wij ons bewust, dat de overheid, door deze regeling voor haar ambtenaren, te gelijk een voorbeeld en een.stimu- lans geeft. Zij gaat voorop met haar eigen, om vangrijke, personeel. Maar zij zal het doen in de hoop. en de verwachting, dat in het particuliere leven velen zullen volgen en dat ook daarin de gespreide bezitsvorming meer eri meer gestalte zal krijgen. NAAR NIEUWE VERHOUDINGEN IJET gesprek tussen Kongolezen en Belgen is geëindigd. Kongo wordt op 30 juni a.s, onafhankelijk. Van die dag af zullen beide volken eigen we gen gaan. Dan zal blijken, of Kongo een uitzondering maakt op de regel, dat de leiders van jonge staten hun vroegere meesters, de rug toekeren. En of zij blijven erkennen, dat de Belgen ondanks alle tekortkomin gen de basis hebben gelegd voor een gezonde nationale economische huishouding, zonder welke politieke onafhankelijkheid niet mogelijk is. De rondetafelconferentie heeft een ander resultaat opgeleverd dan men er in België van heeft verwacht. Toen de besprekingen werden geopend, scheen er nog reden te zijn om aan te nemen, dat de souvereiniteit ge leidelijk aan de Kongolezen overge dragen zou kunnen worden. Dan zou het mogelijk geweest zijn, de toekom stige relaties tussen beide volken har monisch te laten ontwikkelen. Het heeft echter niet zo mogen zijn. De Kongolese leiders eisten volle dige onafhankelijkheid op 3d juni, en de Belgische regering moest al spoe dig tot het besef komen, dat zij er verkeerd aan zou doen, zich tegen deze eisen te blijven verzetten. En onder leiding van de zeer bekwame minister De Schrijver is ten slotte een regeling, uitgewerkt, die deze harmonische ontwikkeling niet uit sluit. Alles zal afhangen van de hou ding, die de nog onervaren Kongo lese leiders na de dertigste juni zullen aannemen. Koning Boudewijn heeft op de af scheidsreceptie behartigenswaardige woorden gesproken. Hij verklaarde op hun loyaliteit te rekenen en herin nerde hen aan hun enorme verant woordelijkheid met de waarschu wing: „Nu zult u dit erfgoed moe ten beveiligen, ook tegen begerig heid van vreemdelingen, die onder voorwendsel van hulpverlening mis bruik zouden kunnen maken van uw onervarenheid". Het overhaaste vertrek van Kasavoe- boe en de wijze, waarop hij na zijn terugkeer in Kongo te werk is ge gaan, wekken de indruk, dat deze waarschuwing volkomen op hpar plaats is. Er is alle reden om een volk geluk te wensen met de verworven onaf hankelijkheid. We zullen dit wat Kon go betreft echter pas kunnen doen, als de vrees wordt weggenomen, dat de onervaren leiders van deze staat niet of onvoldoende doordrongen zijn van de verantwoordelijkheid, die zij op zich hebben genomen. Evangelisatie-actie in Janan lil Japan worden plannen uitgewerkt om een grootse evangelisatiecampagne te beginnen, die gebruik zal maken van alle moderne middelen om het evangelie op het zendingsveld uit te dragen. De campagne staat onder auspiciën van de Japanse' Raad van Christelijke Kerken. De campagne zal beginnen op het noordelijke eiland Hokkaido. Als proef wil men zich in de periode van 92C maart concentreren op twee dorpen. Er zullen radiouitzendingen verzorgd worden, films worden vertoond, openba re samenkomsten gehouden terwijl ieder huis bezocht zal worden om een trac- taat dat speciaal voor deze campagne is ontworpen, af te geven en de men sen uit te nodigen. In deze twee dorpen wil men ervaringen opdoen die men in een veel grotere campagne, die bègin april begint kan gebruiken. Geref. kerkbouw De Gereformeerde Kerken in ons va derland hebben in 1959 25 nieuwe kerk gebouwen doen verrijzen tegen 15 1958. In 1958 kwam dit gemiddeld op 795 per zitplaats en in 1959 op 885. In 1958 hebben de Gerèf. Kerken een totaal bedrag van 7.400.000 aan kerk bouw besteed cn verleden jaar 12.500.000. Ds. Bremmer spreekt op conferentie van geref. predikanten De predikant van de Gereformeerde. Kerken (vrijgemaakt) ds. R- H. Brem mer is uitgenodigd om te spreken óp een bijeenkomst van gereformeerde pre dikanten, dié jaarlijks in de paasweek voor een predikantenconferehtie bijeen komen. Ds. Bremmer zal spreken óp woensdag 20 april over de vragen rond om de vrijmaking en de terzijdestelling van de Vervangingsformule onder de ti tel: „Om het evangelie". Ambtsaanvaarding Dr. M. W. van Weel, die onlangs be noemd is tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der genesekunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onder wijs te geven in de algemene heelkunde, zal op maandag 29 februari zijn ambt aanvaarden. Onderwijsbenoemingen Benoemd bij het ulo: aan de Christ: Nat. Ulo te Roden: de heren W. Ou- denampsen te Zevenbergen en A. Schel- tenS te Een; aan de Chr. Ulo te Schie-, dam: de heer Joh. Schipper tc Baarn; aan de Tweede Christ. Ulo te Eindho ven: de hoer J Roubos te'Eindhoven; aan de Christ. Ulo te Leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2