Zegevierend Leïds chr. tiental van lyceum van het draaiboek Marie Octobre, spanning op boog niveau Dr Van den Handel aanvaardde zijn ambt Nieuwe Beestenmarkt voor 1906 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers uit Naarden met Mrs. Bolbec en haar echtgenoot, van Georges Berr en Louis Vemeufl. Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileum-uit voering Brunhilde. Evangelisch-Lutherse kerk, Hoogl. Kerkgracht 26: 7.15-7.45 uur Avondgebed. Rapenburg 75, naast academie: fancy- fair van de kinderen Servaas ten bate yan de NCRV-actie 4 x Z....N (bouw ziekenhuis Suriname). Zondag Luxor, 10.30 uur: Bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente, Bijbel en wereldgeschie- Maandag Logegebouw. 8 uur: K. en O. cursus, Han Rensenbrink over Voor en achter tralies in de dierentuin. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafen vereniging, Joh. Scholten over eigen werk. Schouwburg, 8 uur: Jubileum-feest avond afd. Leiden Ned. r.k. middenstands- Degstgeest, Irene, 7.30 uurJaar vergadering Christen-Vrouwenbond. Dinsdag Het Gulden Vlies, 4—5.30 uur: Receptie t.g.v. vijftigjarig bestaan afdeling Leiden Ned. r.k. middenstandsbond. Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O. Filmstudie-Kring met Grapes of Wrath, van John Ford. Woensdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cebuto, filmavond Waar gaat U deze zomer heen? Café Amiba, 8 uur: Jaarvergadering Door eendracht verbonden. Leidse Houtschool, 3 uur; Zendingsfili De Harmonie, 8 uur: Expogé, J. Jonker over verzorgen en schikken van bloemen. Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel met 'n Hete Zomeravond. K. en O. (tweede voorstelling). Acad. Ziekenhuis, kerkzaal, 12.50—1.20 uur: middagpauze bijeenkomst. Boshuis, 8 uur: Ned. Christen- bond, dr. G. T. van Beusekom over atoom bewapening. Chr. Geref. Kerk, Steenschuur 9, 8 uur: ds. M. Boertien over Ontmoeting tussen Kerk en Israel. I1 De Kleine Burcht, 8 uur: Postzegel verzamelaars. Oegstgéest, nieuw gebouw Ende geest, 7.30 uur: Personeelsorkest en -to neelgroep met De rijke schoonzoon. Geref.' Kérk, 8 uur: Zendingsfilmavond. Donderdag Kleine Stadszaal, 7.30 uur: Jarverga- dering ambachtsschool. Snouck Hurgronjehuis, K. en O. letter- kundecursus, prof. dr. J. G. Bomhoff over De tijd vooruit. Gebouw Prediker, 8 uur: Leger des Heils filmavond over Billy Graha: Oegstg eest, Patronaatsgebouw 8.15 uur; De Lekenspelers met Kromme Pe- Het witte Huis, 8 uur: Jaarvergadering j woningbouwvereniging Buitenlust. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Quintetto Boc- cherini (2.30 uur: 65ste jeugdconcert). Het Gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, voordracht over be- Pieterskerk, 7.157.50 uur: Avondge- bed. Maranathakerk. 8 uur: Vereniging Het 1 Zonnehuis met filmvertoning. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ere-avond t.g.v. 35-jarig bestaan Nieuw Brunhilde. Stationsplein, 1.42 uur: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Staatsbosbeheer Noordwijk. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep The ater met Mama San, van Leonard Spigel- Leidse Volkshuis, 8 uur: Culturele film- avond. Films Casino (2.30 en 8 uur), De jonge leeu wen (14 jaar); donderdagDesiree. donderdagDesiree Li do (2.30, 7 en 9.15 uur): Koningin Zenobia. de ontembare (14 jaar). Luxor (2-30, 7 en 9.15 uur): In de greep der spionage (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Schiet of sterf (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Manie Octobre (14 jaar). Trianon (2.30. 6.45 en 9.15 uur): De man, dlie moest verdwijnen (18 jaar). Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan), tot 28 februari. I960. Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbiblotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, el ke dag geopend van half 10 tot 12 cn van 2 tot 4 uur. Legermuseum Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van |2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tol half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u .Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag •vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en v; lot 4 uur. i Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal efdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr Voor het eerst is het aan he t tiental. het Leids christelijk lyceum, Kagerstraat gelukt in het faarlijks schaaktoernooi van Leidse .scholen de anderen ver achter zich te laten en op de eerste plaats te e indigen. De wisselbeker, die de laats te twee jaren door het r.k. lyceum was ge wonnen, komt nu in het ben it van het christelijk lyceum. Deze onder scheiding houd ook in, dat hivt tien tal mag uitkomen in de landelijke competitie. In de paasvakantie be gint de strijd om nog hoger e tro feeën, vermoedelijk tegen Der? i Haag en Rotterdam. Het kampioei vichap van Zuid-Holland kan de jongens (maar dan zal er wel heel'- wat schaakwerk moeten worden verzet) in de finale brengen. Henk Hebly komt de eer toe geen enkele partij te hebbên verloren. Overigens 'heb ben de jongelui het er allemaal nog al goed afgebracht, hoewel het hard tegen hard ging in de strijd tegen de bekerhouder. Maar ook deze groep werd verslagen, al was het op het nippertje, met. 64. De christelijke kweekschool, die on fter- aan op de lijst eindigde, ma.zïzte niets klaar tegen de Kagerstraat. Met nul punten konden ze naar de P. Buysstraat terug. Het succes van de tien jongens wordt gedeeld d'oor dr. C. de Vroedt, de wiskundeleraar van het lyceurrt en mentor van het tiental. Zittend van links naa rechts: Henk Hebly, Gerard van de Kwaak, Hans Vogelaar, Jacques de Leeuw en Nico de Vreugd. Staan'-de van links naar rechts: Roel Brands (invaller), Harmjan Smid, dr. I")e Vroedt (mentor), Ridens Bolhu.'is, Wim Dorrepaal en Paul Mékkimg (secretaris). De tiende speler, Ber nard Bijleveld, was, toen de foto werd gemaaktziek. Foto N. van dier Hordt. Voor dè nieuwbouw het DIACONESSEN HU IS LEIDEH ontvangen; tot 1 januari i960 453318.54 gedurende januari 2.855,74 totaal 456.174,28 DIT MOET EEN MILJOEN WORDEN Actiecomité Diaconessenhuis Secretariaat; Willem de Zwijgerlaan 41 Oegstgees t Postrekening van de Stichting Steunfond Diaconessenhuis Leiden 533001. Afscheid Te Nijenhuis De heer A. te Nijenhuis, die vertrekt van de christelijke Leidse Houtschool, stelt zijn oud-leerïdmgen in de gelegenheid volgende week zaterdag tussen drie en zes uur persoonlijk van hem afscheid te nemen te zijnen huize, Rijnsburgerweg 89 te Leiden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Petronella Maria d v M Zierikzee en A Kop; Teddy Marino z v H Kroeze en H Haan; Johannes Petrus Wilhelmus Maria z v J L van Hameren en J G M Cozijn; Rudolf Willem Daniël z v A Rogeer en J P F Vonk; Trudy d v W Dekker en C J M Oldenburg; Lily Heieen d v J H Waller en SR van Veen; Maria Adriana Remona d v N C M Beugels- dijk en P M van den Bulk. ONDERTROUWDM W Vermeeren en E L Steensma; W van de Beek en J van Beuzekom; J D Groenendijk en L H Hartmann; J L Schmale en H Polman; P J ZLrkzee en H Ammer- laan; J Geskus en R van Soeren; J Kluivers en S Barendse; C Molenaar en M Slingerland; A Flippo en I I H Schoeman; J W van der Vlast en J N van de Rotte; A vam Soest en J Holswilder. OVERLEDEN: W van Bockel, 63 jr. man: P H M Huijben. 16 uur. zoon. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op Z8terdag tot 1 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst i nde vakanties), concierge- Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag i 10 I 5.30 A.R. kiesvereniging 3 over de vrouw en de politiek Het verhaaltje, als zou de a.r. vrouw tot de categorie domraen worden gerekend, is weliswaar niet zo sterk meer aanwezig, maar het is de hoogste tijd dat de vrouw, die de centrale figuur is in het gezins leven, de kinderen het verschil tus sen a.r. zijn en de leer van de p.v. d.a. aanhangen kan bijbrengen", al dus mevrouw T. H. Attema, die gis teravond in „Levendaal" voor le den van de a.r. kiesvereniging wijk 3 een causerie hield. Voordat zij met haar inleiding begon, waren er nog wat huishoudelijke zaken te bespreken In verband met het voorstel van Kat wijk inzake een wijziging in de regle menten betreffende het aftreden en het herkiesbaar stellen van bestuursleden besloot de vergadering zich eensgezind achter het plan van Katwijk te scharen. Een voorstel tot bepaling van een leef tijdsgrens voor leden van de Kamer centrale werd met- algemene stemmen verworpen. Mevrouw Attema gaf in haar causerie een beschrijving van de evolutie die het gezin in de afgelopen honderd jaar heeft ondergaan. Zo rond 1850 was dit één grote huisgemeenschap, die zich ken merkte door eew grote mate van zelf standigheid en een onderlinge band. die niet licht te verbreken was. De vrouw, die een ondergeschikte func tie daarin bekleedde, werd stelselmatig dom gehouden. In de loop van deze eeuw kwam daar echter verandering in. Men kwam na de tweede wereldoorlog tot de conclusie, dat het gezin en de band die daarin bestaat, bijzonder belangrijk zijn voor de sociale structuur van een land. Doordat de maatschappij een ander aan zien kreeg, veranderde tevens het ge zinsleven. De vrouw, die door het vele afwezig zijn van de man de centrale figuur in huis is geworden, komt bij het opvoeden van de kinderen voor tal van politieke moeilijkheden te staan. Toch zijn er nog velen die zich afvragen of het wel verantwoord is, nu de vrouw zo'n belangrijke taak in huis heeft gekregen, dat zij zich met politiek gaat bemoeien. Me vrouw Attema was deze mening wèl toegedaan. „Alleen al op het gebied van melksanering, woning bouw en onderwijs is het belangrijk dat de moderne vrouw iets van deze zaken afweet". Zij achtte het aan de andere kant be slist niet noodzakelijk, dat moeder thuis de Kamerverslagen gaat lezen. Wel is zij er voorstandster van, dat het verschil tussen de politieke partijen in Nederland bekend is. De vrouwen moeten de opgroeiende jeugd kunnen onderrichten in het om stemmen op die partij en wa: «iet op de andere. In verband hiermee wekte zij de aanwezigen op om de jeugd lid te laten worden van de Arjos. Zij krijgt daar een gedegen uiteenzetting de huidige politiek en zij straks ter stembus gaat, een positieve daad kunnen stellen. Dus ook voor het vrouwelijke deel van onze jongeren is dit, gezien de verantwoordelijke functie die het straks krijgt, uitermate belang- Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. (Advertentie.) Champagne 1.50 per glas Wordt geserveerd in de kelders van „Het Oude Koningshuys" Van dp Leidse veemarkt Varkensmarkt: nog geen hoerastemming Als wij de stemming goed hebben ge peild, dan zou men zo zeggenKennelijk komt er iets meer vertrouwen op betere prijzen. Ging het vorige week bij de varkens bergafwaarts, zaterdag op de Utrechtse Beurs wees op iets betere stemming. Zo ook verder deze week. Op al die mankten waar niet een al te grote aanvoer was, konden de pnijizen ever aantrekken. Meestal echter was de af loop minder. Iets meer vertrouwen, maai nog geen hoerastemming. Leiden: minder aanvoer dan de vorige week en een redelijke handel. Hoogste notering ƒ1.511.54, even hoger dus dan vóór 8 dagen. Biggen en schrammen maakten het redelijk wel. de handel vie! niet tegen. Kleinvee Het aantal nuchtere kalveren n aanmerkelijk toe. Op vele markten daar door overwegend lagere prijzen, gisteren op de mairkt hier echter een vlugge han del. Zo ook de vette kalveren: vlug en goed. Mogelijk ook doordat er maar weindig van deze diersoort werd- aange- Grootvee Over het algemeen kan men spreken van een ruim aanbod. De handel melkkoeien en varekoeien had in beste soorten een (redelijk) prijshoudend verloop. Normale aanvoer van slachtvee. Het goede slachtdier vindt spoedig een koper en dan maakt de verkoper nog wel de prijs. Maar met de mindere ten ging het stroef. Schapen Wij mogen ons gelukkig prijzen, elke week het schapenfront goed nii geeft. Weliswaar over heel de linie ge ringe aanvoeren, hetgeen al lang verwacht. Leiden nog 1500 stuks, doch de handel in vette schapen en vette lam meren was goed en alles werd vlug ver kocht. Notering 80 tot 120. De handel in fokschapen daarentegen Och, het De jonge leeuwen CASINO „Ik doe uw wagens in rook opgaanUw jonge leeuwen zal het aard verteren, en Uw roof zal Ik n de aarde verdelgen". Deze tekst Nahum 2 heeft de Amerikaanse auteur a Shaw drie jaar na het einde de tweede wereldoorlog zijn grote ro De Jonge leeuwen, meegegeven. In pocket-uitgave heeft dit boek reeds meer dan zeshonderd bladzijden, geen wonder dan ook, dat de verfilming zi veel meters celluloid in beslag heeft gi nomen dat men drie uren, het voo programma meegerekend, aan zijn sto« gekluisterd blijft. Wat heeft regisseur Edward Dmytryk nu met deze indrukwekkende literaire prestatie, met één van de beste over de grote oorlog, gedai recept is eenvoudig voor in de keuken van Hollywood. Men gaat er als volgt te werk: Men neme aantal hoofdmomenten uit het boek, zover geschikt om in beeld te worden gebracht, men zoeke op de een of andere er schakels om deze hoofdmomen- ianeen te breien en dan make men vooral een ander slot, want de bioscoop- ganger mag niet in neerslachtige steal ing huiswaarts keren. Het resultaat is er dan ook naar. Wij willen niet ontkennen dat deze film boeiende scènes bevat. Men behoeft de Amerikanen niets te leren wat de ver filming van oorlogshandelingen betreft, en ook de menselijke betrekkingen van de drie militairen die de hoofdrollen pelen, één uit het Duitse en twee uit het Amerikaanse kamp, zijn nog wel aanvaardbaar uitgewerkt. Maar daarmee houden de positieve elementen dan ook op. Een zeer belang- ijk onderdeel van het boek, namelijk le zware strijd die de Jood Noach Acker- .nan heeft te voeren tegen de ook in het Amerikaanse leger levende rassenwaan, de film vervalst tot onhebbelijk gedrag van militaire meerderen, die dan ook prompt worden verwijderd. De waarheid mag in Hollywood niet com mercieel worden verfilmd. Ook de pogingen van Dmytryk om hel karakter van de hoofdfiguren aanneme- te maken moesten wel, gezien de ombuigingen van de bedoelingen van de auteur, op een mislukking uitlopen. De desertie van van Noach in Amerika komt als een onbegrijpelijk fragment de lucht te hangen, kapitein Harden- burg blijft een bespottelijke schimmige figuur en zelfs luitenant Diestl in de vertolking van Marlon Brando blijft min ïeer een blonde Germaan, wiens v aan het leger nergens begrijpelijk wordt gemaakt. Trouwens, hoe slecht Amerikanen Duitsers aanvoelen bleek al direct in de eerste meters, waarin men het Horst Wessellied kan horen vertolken als een luchtig danswijsje met lichte spiritual invloeden Dat is wel symbolisch voor het gehele werk; slechts in fragmenten de juiste sfeer getroffen. (Niet gelukte filmbewerking van een prachtige roman.) Bezoek uitgesteld Het bezoek van de nieuwe commandant an het Leger des Heils aan Lelden, genavond, gaat ln verband met ziekte niet door. De heer Palstra zal nu op nader vast te stellen datum komen. Tussen de bladzijden STUDIO. Vijftien jaar na de tweede wereldoorlog krijgen negen oud verzetsstrijders van het vrouwelijk lid van hun groep, Marie Octobre, een uitnodiging voor een reünie naar het vroegere hoofdkwartier te komen. Eenmaal bijeen blijkt, dat Marie Octobre tot de ontdekking is gekomen, dat een van de leden een verradersrol heeft gespeeld, alleen is niet be kend wie. Het doel van het samenzijn is nu de verrader te ontmaskeren, waarbij de reünisten om beurten tegen wil en dank aanklager, getuige, verdediger en verdachte zijn. In de woelige oorlogsjaren heeft een ieder wel eens iets gedaan, dat aanleiding kan geven tot achterdocht. Alles komt nu onbarmhartig aan het licht, het onderzoek dat hier wordt ver richt is soms bepaald, wreed, maar het resultaat is dat de dader bekend De film die door Julien Duvivier is vervaardigd naar een roman van Jacques Robert munt uit door sfeertekening. Het spel speelt zich uitsluitend af in één enkele kamer, waarin de vroegere ver zetsstrijders eigenlijk niets anders doen dan elkaar met hun vragen tp belagen. Met enkele forse lijnen heeft Duvivier, in samenwerking met de schrijver, de scherp uiteenlopende karakters geschetst, waarbij echter vooralsnog volkomen in het duister blijft, wie de gezochte is. Telkens denkt men mèt de illegalen de dader te hebben gevonden, telkens blijkt men het mis te hebben. Op deze manier wordt een spanning opgewekt, die vak kundig is volgehouden tot zij enkele seconden voor het pind haar hoogtepunt bereikt. Men moet de regisseur bewonderen, dat hij bijna zonder hulpmiddelen en zo weinig kunstmatig een filmspel heeft weten te creëren, dat blijft boeien. Hij bereikte dit door te morgen voor goede camera-instelling, voor scherpe dialogen, voor een treffende verbinding Hoogleraar in de natuurkunde gistermid dag vrijwel geheel bezet, toen prof. dr. J. van den Handel zyn ambt aanvaard de als buitengewoon hoogleraar in de natuurkunde met het uitspreken een rede, die tot onderwerp had: „Ther modynamica en magnetisme". Afge vaardigden van curatoren, academische senaat, leden van de wetenschappelijke staf, familie en vrienden, woonden de plechtigheid by. die besloten werd met een druk bezochte receptie in de ont vangstzaal van de academie. Prof.Van den Handel begon zijn oratie met uiteen te zetten wat de thermody namica eigenlijk inhoudt. De ontwikke ling van deze wetenschap is langs vele ups en downs gegaan, mede doordat men zich niet geheel rekenschap gaf van het verschil tussen warmte en temperatuur. In dit verband noemde hij de naam van Black, die erop wees dat het verschil tussen warmte en temperatuur bestaat in de hoeveelheid en de intensiteit de warmte. Ook voerde hij het begrip „warmtecapaciteit"in. Rumford ontdek te dat warmte geen stof kon wezen maar een vorm moest zijn van wat wij arbeidsvermogen van beweging zouden kunnen noemen. Ook andere namen zoals die van Keivin en Carnot zijn aar de ontwikkelingsgeschiedenis der ther modynamica verbonden, en niet te ver geten die van Robert Mayer, die formu leerde dat warmte een vorm van ener gie is en dat de som van alle energic- hoeveelheden constant is. De nieuwe hoogleraar zette voorts uit- DEZE FOTO van de Nieuwe Bees tenmarkt is nog vóór 190G geno men. Wij zien het Cameleonshof In het midden, dat in 1906 is afgebroken ten behoeve van de vergroting van het marktterrein. Voorheen was deze straat een gracht, de IJzerengracht of West- dwarsgracht, in 1860 gedempt ter ver groting van de eigenlijke Beesten markt. In 1879 kreeg zij haar tegen woordige naam, Nieuwe Beesten markt. De gracht lag in het door Leiden in de zestiende eeuw begeerde grond gebied (men zie de beschrijving van de Paardensteeg 14 dagen geleden). In 1610 werd de stad vergroot met een gebied tussen Mors- en Rijnsburger- singel cn Maresingel, van Galgewa ter tot Houtmarkt. De erkentelijkheid voor deze vergroting en de verwach tingen zijn geïllustreerd op een gevel steen aan de hoek Beestenmarkt Nieuwe Beestenmarkt. Onder de drui ventros leest men; „In het land van belofte. In de nieuwe stad". De woonhuizen van de N. Beesten markt werden van lieverlede winkels. Verder is alles tot aan de molen weg gebroken. De marktpalen zijn opge ruimd en het verkeer is er vrij druk geworden. Volgens het wegenschema der gemeente is de markt bestemd een belangrijke verkeersader te wor den tussen de weg over het Schutters veld en de (te verbreden) Turfmarkt. (De carte postale" van de „Alge- mecne Postvcrceniging" werd ons toe gezonden door de heer S. Postma, Hugo de Grootstraat 7 Leiden). een dat de thermodynamica van oor sprong een technische wetenschap is Alvorens de betekenis van de warmte leer voor de magnetische verschijnselen uit te leggen, behandelde prof. Van den Handel enkele begrippen uit de ther modynamica in engere zin, waarbij hij vooral stilstond bij de entropie, welk begrip hij als volgt uitlegde. In een gas bevinden zich veel mo leculen, die zich op een chaotische wijze met allerlei verschillende snelheden dooreenbewegen. Wan neer men aan zo'n gas een kleine hoeveelheid warmte toevoert, zul len de snelheden gemiddeld groter worden. Zeer grote snelheden, die censt nog niet of vrijwel niet mo gelijk waren, zijn nu juist bereik baar geworden. Van de eventueel aanwezige onderlinge krachten trek ken de nu harder lopende moleculen zich iets minder aan dan de lang zamere. Doordat er nu meer ver schillende snelheden zijn, wordt, om het zo eens uit te drukken, de chaos vergroot. Het is wel duidelijk dat dit bij lage temperaturen meer uit gesproken zal zijn dan bij hoge. Als men een calorie, een warmte-een- heid. toevoert aan een gas bij heel lage temperatuur, zal de relatieve invloed veel groter zijn dan wanneer de temperatuur zeer hoog is. Een beetje warmte meer verandert dan aan de situatie niet veel, en wel des te minder naarmate de tegipera- tuur hoger is. Prof. Van den Handel maakte aan d- hand van enkele voorbeelden duidelijk dat als men de aan het gas of een vaste stof, bijvoorbeeld kristal, of een vloei stof toegevoerde warmte deelt door de temperatuur, men een maat heeft vooi de toeneming van de wanorde.De hoe veelheid toegevoerde warmte, gedeeld door de temperatuur waarbij die w te wordt toegevoerd, is gelijk aa toeneming van een grootheid, die de naam entropie heeft gekregen en dus nauw samenhangt met de orde, ja, als een maat voor die orde kan wor den beschouwdhoe groter entropie, hoe groter wanorde. Hierna hield de nieuwe hoogl een korte verhandeling over het netisch gedrag der materie, waarn uiteenzette hoe de thermodynamica te maken krijgt met het magnetisme. Hij wees erop dat de sterkte van een mag neet bepaald wordt door de heersende orde; dus het ligt voor de hand de vraag te stellen of de magnetisatie afhankelijk is van de temperatuur. Prof. Van den Handel begaf zich hierbij op een gedetailleerde en technische beant woording van deze vraag en behandel de vervolgens enkele magnetische sy stemen en hun warmtehuishouding. In het laatste gedeelte van zijn betoog stond hij stil bij het belang van de lage temperaturen, die kunnen worden verkregen door middel van adiabatische demagnetisatie. (Over deze methode schreven wij enkele dagen géleden uit voerig ter gelegenheid van het feit dat het 25 jaar geleden is dat prof. dr. W. J. de Haas met deze methode een tem peratuur bereikte van 1/4000 graad soluut). Bij zijn adres aan het eind van ratie, gericht tot curatoren, de senaat docenten, sprak prof. Van den Han del enkele woorden van waardering aan het adres van de zojuist genoemde prof. De Haas en diens echtgenote, wier beider leerling hij is geweest. (Mevrouw De Haas-Lorentz doceerde namelijk thermodynamica). Een scène uit de film Marie Octobre. Eert der oud-verzets strijders wordt aan een verhoor onderworpen. tussen beeld en geluid. Zeer suggestief werkt ook het spaarzame gebruik van televisiebeelden van een parallel met het onderzoek lopende worstelwedstrijd. Is de rolprent filmtechnisch dus bij zonder knap, in ethisch opzicht zijn er vragen. Omdat de misdaad is verjaard, levert men do verrader namelijk niet uit aan de justitie, maar neemt men het recht in eigen hand en wordt tot liqui- datie overgegaan. Ook in dit opzicht laat men de oorlogstijd herleven, vergeet men, dat in een rechtsstaat geen nood- recht mag worden toegepast. (Boeiend dankzij knappe regie.) Man, die moest verdwijnen TRIANOiN. North by Northwest heeit de geprolongeerde Kiibahoock-ftlm, d'iie een spion aigegeval in de koude oorlog tot onderwerp heeft. De man dlie verdwijnen moest, is de Nederlandse itlfteldlie heel wat meer te zeggen heeft. Men moeit al tijd weer bewondering hebben voor de scherpzinnigheid waarmee Hitchcock een thriller in eikaar weet te zetten. Boven dien valt -deze film op d'oor zijn boeien de opnamen onder andere van het V_N.- gebouw en van de Rushmore-beng waar de koppen van enkele Amerikaanse pre sidenten formidabel groot in de rotsen zijn uitgehouwen. Dat HBtchcoek deze rotspartijen gebruikt voor enige beklem mende achifcervoligingsscènes behoeft geen Evenals in Vertigo (Hoogtevrees) speelt ook hier het hoogtevreesmotief mee om de spanning op te voeren. Gary Grant is de man. die moest verdwijnen. James Mason, zijn grote tegenspeler, de spion. Voorts een pertecfe mysterieuze rod van Eva Marie Sainit. Om de aardigheid niet te betderven, kunnen wij better niet verder op de in houd ingaan. (Spannend.) In de greep der spionage LUXOR. Wie zich interesseert voor de praktijken, die intematrionale spdo- nagebenden er op nahouden, vindt wait van zijn gading in de zich in het Duits land van heden afspelende film. In de greep der spionnage. Legio zijn de middelen, waarvan een spionagebende gebruik kan maken. Eén ervan is het ..voor wat-hoort waf- systeem. Van diit systeem wordt een jon ge Duitse vrouw de dupe. Door ..bemid deling van 'n communistische s_ benie ziet zij haar onschuldig deelde man uit Oost-Duitsland terug, op voorwaarde dat zij agente van de bende Al gauw is ze in de greep der spionage. Als zij tracht zich uit deze greep los te maken, moet ze dit met de dood beko pen. Door ./tussenkomst" van de Ameri kaanse spionagedienst weet haar man te ontkomen. (Spionage-pcrikelen.) Koningin Zenobia LIDO. Er zal wel niemand zijn, die zin heeft in een film, waarin de historie geweld wordt aangedaan en die boven dien volkomen volgens een standaard- recept is gemaakt, z «dat er niets verras sends in gebeurt. Daarom kunnen Ko ningin Zenobia. de ontembare (gespeeld door Anita Ekberg, die in een soort strandpakje op paarden rondhobbelt) niemand aanbevelen. Regisseur Guido Brigreone heeft er weuni<g van terecht gebracht. Hij heeft slechts volstaan met te suggereren, dat de oude Romeinen ruiterlijk waren en de Syriërs goede rui ters. maar dan met laaghartige karak ters. Felle kleuren en een breed doek kunnen de slechte indruk met ver beteren (Cliché-geval. Schiet of sterf REX - In een schuilplaats in de bor gen leeft een ten onrechte van moord verdachte jongeman mot zijn vader in alle eenzaamheid. Een verdwaalde jonge dame maakt een eind aan hun verlaten heid. Na allerlei avonturen komt de on schuldige voor de rechter cn aanvanke lijk lijkt het erop of hot recht op vrese lijke wijze zal worden verkracht. Maar opnieuw: bij het zien van deze soont films behoeft men niet bevreesd te zijn. Wat er ook gebeurt, hoe de scherpzinnigste boe" ven ook proberen een loopje te nemeL met de gerechtigheid, op het laatste nip pertje neemt het verhaal altyd weer een keer ten goede. De dapperen worden be loond, de kwaden gestraft. (Woest c

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3