C+tRISTFUJK Ontstorin gseisen zijn te hoog Kwestie- Smits kan niet in de doof pot Strijd om universiteit duurt nog steeds voort Een woord voor vandaag CETAFIE CJV organiseert opnieuw een „Lentefeest" 5000 leden venvacht in Arnhem Belijdenis moet los van KONING- RICMB Kanttehening 2 Geen leertucht... ivat nu? pROF. van Itterzon beantwoordt in het Her vormd weekblad de „Gerefor meerde Kerk" de vragen die in de vragenbus zitten en een kerk rechtelijk aspect hebben. In het nummer van vandaag gaat hij zeer uitvoerig in op de tucht- kwestie-Smits. Zoals men weet werd prof. dr. P. Smits, de Leid- se hoogleraar en hoofdredacteur van het vrijzinnige blad ..Kerk en Wereld" ontzet uit zijn emeri- taatsrechten door de provinciale commissie voor opzicht en tucht. In hoger beroep heeft de com missie voor opzicht uit de gene rale synode de schorsing nietig verklaard. Hierdoor is een kerk rechtelijke discussie losgebarsten, omdat het onduidelijk was welk orgaan klachten voor theologi sche uitspraken van emeritus predikanten moet behandelen. Deze week wijdden ds. F. H. Landsman in Hervormd Neder land, en ds. Vroegindewey in het ..Gereformeerd Weekblad' (TJitg. Boutaandacht aan dit pro bleem. We hebben echter het uitvoerige artikel van prof. Van Itterzon gekozen om gedeeltelijk te citeren: TV/'E zitten nu als kerk wel uiterst onplezierig in de impasse. Want: Het breed moderamen der synode zegt: Niet Ord. 13. maar tucht volgens Ord. 11. En de ge nerale commissie voor het opzicht uit diezelfde synode zegt: Fout; niet Ord. 11. geen tucht, maar Ord. 13. Het breed moderamen zegt: De stukken behoren ter be handeling op de tafel der provin cie, De generale commissie verze kert: Zij behoren op de tafel van het moderamen der synode. In het dagelijkse leven zouden wij zeggen: Van het kastje naar de muur. En dan: Van de muur weer naar het kastje. Allereerst dan dit. Onze kerk kan. onder de huidige kerkorde natuurlijk niet, zoals onder ..de reglementen van 1816" een puur formalistisch standpunt innemen. Dat zou gebeuren, als zij. na het hoger beroep, het gehele dossier met alle ingekomen klaagbrieven in het archief van de generale commissie, Carnegielaan 9. zou opbergen. Met de notitie: afge daan. Afgehandeld. TTAT zou beneden de waardigheid U zijn van de klagers, die hun bezwaren aan de kerk hebben kenbaar gemaakt en die niet te vreden kunnen zijn, als zij bericht ontvangen, dat hun bezwaren niet zijn behandeld, omdat zij verkeerd waren geadresseerd. Gezien de conclusie van het breed modera men der generale synode was hun adressering nog zo dom niet en was hun adres volgens dit mode ramen zelfs volkomen juist! Maar óók als hun adressering onjuist mocht zijn geweest en zij hun klachten aan het bureau der sy node hadden moeten zenden, kan een foutief adres een serieuze kerkelijke klacht, van vele zijden gekomen, niet in de prullemand (of beter gezegd: het archief» doen verdwijnen. De generale commissie voor het opzicht heeft verklaard: De brie ven behoren niet bij mij: want onze commissie is onbevoegd. Dat sluit dan in. dat zij niet tot de conclusie komt: Dus berg ik ze op in mijn archief. Want zelfs blij kens het al te korte persbericht heeft de generale commissie zich aldus geuit, dat zij weet van ..een andere weg", die ..meer geëigend is voor de behandeling van vra gen, het belijden der kerk betref fende." Welnu, of de generale commissie hierbij al of niet aan Ord. 13-29-5 heeft gedacht (dat blijft in het persbulletin in de mist), doet in dit verband niet ter zake. Als maar duidelijk is, dat de generale commissie een an dere weg weet. Dus een ander adres. Mag de kerk er op reke nen. dat de foutief geadresseerde brieven aan het (volgens de com missie) juiste adres ter behande ling worden gezonden? Als ik het goed begrijp, verhuizen zij dan van de kamer van het generale opzicht, Carnegielaan 9, naar de kamer van het moderamen der generale synode, Carnegielaan 9. Eenvoudiger kan het al niet. Want de zaak is niet alleen bene den de waardigheid van de kla gers en van de kerk in het alge meen, die op zulk een formalis tische wijze echte problemen niet kan „afhandelen", maar ook be neden de waardigheid van prof. Smits. Het probleem, dat hij zo spectaculair aan de orde heeft gesteld, is waard zuiVer-kerkelijk te worden behandeld. Met minder kan de kerk niet toe. De tijd is voorbij, dat het uiterste, wat wij in de kerk konden doen, was, dat ieder, particulier, geheel voor W' eigen rekening, zijn mening over de inzichten van anderen ten bes te gaf. De kerk kan nu spreken. u? Na alles, wat geschre- s, kan ik kort zijn. Naar mijn overtuiging is inderdaad de weg van Ord. 11. zoals deze ordi nantie thans geformuleerd is. on begaanbaar. M.i zit er niets an- ders op, dan dat het breed mo deramen van de generale synode terugkomt op zijn conclusies van 3 juli 1959 en de zaak toch gaat behandelen volgens Ord. 13-29-5. Daar staat toch met zoveel woor den: „welke bevoegdheden hem echter door het breed moderamen der generale synode bij met rede nen omkleed besluit kunnen wor den ontnomen, indien het voort duren daarvan niet strookt met de waardigheid of de belangen der kerk". "Men kan toegeven, dat hier op het breed moderamen der generale synode een zware ver antwoordelijkheid wordt gelegd. Men kan zelfs van mening zijn, dat deze verantwoordelijkheid op een college van 14 personen (on geacht de adviseurs) loodzwaar drulcken kan. Maar waarom zou een college van 5 personen, waar uit de generale commissie voor het opzicht bestaat, wél zulk een enorme verantwoordelijkheid kun nen en moeten torsen, en een even deskundig college van 14 (of zelfs 18) personen niet? Bovendien is onze kerkorde van een geheel andere structuur dan de ..reglementenbundel van 1816". Derhalve heeft het breed mode ramen der generale synode, alvo rens al of niet tot een met re denen omkleed besluit te komen, het volste recht adviezen in te winnen, waar het maar wil. Het kan (en dit maakt het misschien voor het breed moderamen der svnode gemakkelijker de weg van Ord. 13-29-5 toch maar op te gaan) bijv. het advies inwinnen van de generale kerkvisitatoren, of van de Raad voor kerk en theo logie. of van de kerkelijke hoog leraren, of van de generale sy node zelf. Niemand, die het ver biedt. Ieder zal het moeten prijzen als het breed moderamen der ge nerale synode de zaak zo gron dig en verantwoord mogelijk be handelt en doet behandelen. Maar uiteindelijk zal genoemd synodaal moderamen toch zelf een besluit moeten nemen. Want als het dit niet zou willen doen, zou het. on bedoeld, de schijn op zich laden de zaak niet zelf te durven be handelen. Wij beseffen levendig, dat hot synodaal breed modera men zich in een moeilijk parket bevindt. Maar de vrees voor re acties van richtingen of modali teiten mag het niet weerhouden in naam der kerk te spreken. TEMAND vroeg mij: En als de J- stukken nu eens wél in de kluis gingen en definitief in het oud archief werden opgeborgen, als de commissie voor het opzicht uit de generale synode nu toch eens niet het gehele dossier aan het juiste adres doorzond? Ja, als dit onmogelijke nu eens gebeurde, wat dan? In dat hoogst onwaar schijnlijke geval zou ik de brief schrijvers adviseren precies dezelf de brieven, die zij al eerder heb ben gezonden aan de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland nog eens over te schrijven met het adres cr op: Aan het breed mode ramen der generale synode, Car negielaan 9. 's-Gravenhage. De briefschrijvers zouden hun brief - dan alleen zodanig moeten wijzi gen, dat zij met even zovele woorden aan genoemd moderamen zouden vragen een besluit te wil len nemen, als bedoeld in Ord. 13. art. 29, lid 5. Daar zou dan toch in elk geval antwoord op moeten komen, hetzij ja. hetzij neer T" beide gevallen zou genoemd deramen dan een besluit hebben genomen inzake de grenzen der kerk. Aldus prof. Van Itterzon, in het „Hervormd Weekblad", een uitgave van de drukkerij Veen- man en Zonen te Wageningen, waaruit wij zijn artikel sterk verkort citeerden. f Zwolle komt met derde rapport Felle aanval op Deventer w$ tekenen van isolement van de Theolo gische Hogeschool in Kampen. Het negende conclusiepunt luidt, dat De venter een groter aantal studenten op zeer korte -reisafstand heeft (30 tot 45 minuten). Door verbetering van de verbindingen tussen Zwolle en Twen- the kan in dit opzicht de positie van Zwolle gelijk worden aan die van De venter. Overigens wordt in het rapport het voordeel van het studentenpoten- tieel binnen de kortere afstanden in twijfel getrokken. BURGEMEESTER en Wethouders van Zwolle hebben aan de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen een brief gezonden, waarin zij nogmaals aandringen-op de aan wijzing van Zwolle als de stad waar een hoger-onderwijsinstelling geves tigd zal worden. Bij de brief is het derde rapport gevoegd van de Zwol- universiteitscommissie onder lei ding van ir. A. P. Minderhoud. In dit rapport worden vergelijkingen ge maakt tussen de eerder gepubliceer- de opvattingen van deze commissie .y^^van^è Evangelische6 xSTüi instelling voor hoger onder Duitsland, die tot 26 februari zal duren, wijs in Zwolle moet worden geves-|in deze synode zullen de Lutherse, Her- tigd, en de conclusies zoals die zijn vormde en geünieerde provinciale ker- neergelegd in het rapport De sprei-1 ken zijn vertegenwoordigd, ding van het hoger onderwijs tot 1970. n° Het rapport eindigt met 9 conclusies vol gens welke de vestiging in Zwolle Algemene synode begint morgen in Duitsland gunstiger is dan in Deventer. De ste- debouwkundïge mogelijkheden in Zwol le zijn onvergelijkbaar gunstiger dan in Deventer, zo wordt gezegd. De ster-i ke stimulering van Zwolle, mede door de vestiging van een universiteit, zou ook de vele probleemgebieden een krachtige impuls geven. De sociale en economische structuur zou in Zwolle veei gunstiger zijn dan in Deventer. De spreidingsgedachte, van nationaal standpunt bezien, zou in Zwolle beter gediend worden dan i'n Deventer omdat Zwolle een groter i tentieel van studenten op korte af stand kan bieden. Een vestiging in Deventer met zijn re latief zowel als absoluut groter aan tal rooms-katholieken zou een groter aantal studenten aan de universiteit van Nijmegen onttrekken. Bij de ming van het studentenpotentieel op korte afstand is in het rapport Sprei ding hoger onderwijs tot 1970, te wei nig rekening gehouden met de rol di de IJsselmeerpolders in de toekoms zullen spelen. Het aantal jonge mensen, dat niet gaat studeren als de universiteit niet in Zwolle wordt gevestigd, is groter dan het aantal dat geen studie gaat vol gen als de universiteit niet in Deventer gevestigd zal worden. (Omdat Zwolle een groter potentieel heeft.) De vestiging van een universiteit Zwolle zou een doorbreking kunnen be- Beroepingswerk CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam (bij accl.) E. Venema te Zwijndrecht. Bedankt voor Maassluis: D. Slagboom te 's-Gravenzande. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Gouda: H. Huson te Mus- selkanaal. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Wageningen 'tweede beroep): C. Hegeman te Genemuiden. Prof. N. W. Posthumus tachtig jaar De oud-hoogleraar prof. mr. dr. N. W. Posthumus hoopt op vrijdag 26 febru ari zijn tachtigste verjaardag te vieren. Deze hoogleraar werd reeds in 1913 be noemd tot professor in de economische geschiedenis te Rotterdam. Hij was op richter van het Ned. Economisch Histo risch Archief. In 1921 werd hij benoemd aan de Gemeentelijke TTnïversiteit te Amsterdam. Daar richtte Lij de Econo- misch-historische bibliotheek op en riep het Internationale Instituut voor sociale geschiedenis in het leven. Bovendien was hij sinds 1949 directeur van de Oos terse Drukkerij en Uitgeverij voorheen E. J. Brill te Leiden. Prof. Posthumus is lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Waarom niet? Waarom zullen velen, hoewel ze het proheren, toch niet ingaan door de enge poort die ten leven leidt? Om dat ze niet echt discipelen zijn van Jezus. De Heiland legt dat uit. Hij is omringd door een grote schare van mensen die met Hem meereizen. Ze zullen ongetwijfeld naar Hem geluisterd hebben, met elkaar gesproken hebben over Zijn wóórden, zich verbaasd hebben over Zijn wondé ren. Tot hen zegt Jezus: Wie niet zijn kruis draagt en achter Mij komt, kan Mijn discipel niet zijn." En als conclusie van Zijn uitleg (men leze Lucas 14): „Zo zal dus niemand van u, die niet afstand doet van al wat hij heeft, Mijn discipel kunnen zijn." Achter Jezus gaan met het kruis op uw schouders. Iets anders kunt ge niet meenemen: uw geld niet en uw zaak niet en uw televisietoestel niet. Zelfs niet de vele goede werken die ge Zijn uitleg (men leze Lucas 15): „Zo zal dus niemand van u, Achter Jezus gaat ge zoals ge zijt: een mens met duizend fouten en gebreken, misvormd door het kruis van duizend zonden. Dat lopen met het kruis is dodelijk voor uw trotse mensen hart inderdaad. Maar ge zijt op de weg die leidt naar de enge, poort en door die poort gaat ge het eeuwig zalig leven in. Achter Jezus aan De geünieerde kerken zijn samenge steld uit lutherse en hervormde plaatse lijke gemeenten. Voorzitter "an de syno de is dr. D. Wilm. Behalve Let modera men is er ook een raad die de lopende zaken behartigt. Deze staat onder voor zitterschap van bisschop Dibelius. De synode zal zich in het bijzonder riet de zondagsheiliging, het atoombom- vraagstuk en de nieuwe regeling van het belijdenis doen bezig houden. Advertentie Advertentie Lijm koud alle hout met van Ceta-Bever DE SPANNING NEEMT TOE hebben wij er al op gewezen, dat de sche Demohratische Republlk", Russische premier bereid is, een hoog slechts door Russische tanks en bajo- spel te spelen. Na het bezoek, dat de netten in het zadel wordt gehouden. Crackfree beter i bond, in 1958 ontstaan uit de fusie van Meisjesverbond CJVF en Chr. Jonge Mannen Verbond zal op Hemelvaartsdag (26 mei) in het park Zijperidaal te Arn- Duitsland wil vernieuwing 12-jarige kan al belijdenis afleggen correspondent in Bonn) BONN, Crackfree beter en goedkoper ?ot nu toe is er altijd een bijbelstand geweest op de jaarbeurs ln het Oost- dultsc Leipzig. Dit jaar heeft de orga nisatie dis deze stand verzorgt echter bericht gekregen dat door het tekort Advertentie Handen en Li ppen n^puROL se kerk in Duitsland inge stelde commissie onder voor zitterschap van de praeses der Rijnlandse kerk, ds. Beckmann die tot taak had de wenselijk- en mogelijkheid van een wij ziging van het belijdenis doen te bestuderen, heeft thans voorge steld om de samenhang tus sen het beëindigen van hel lager onderwijs en de opneming in de kerkgemeenschap op te heffen. Dit voorstel is voorge legd aan de Generale Synode der „Evangelische Kirche Deutschlands". die in Berlijn wordt gehouden. De bepaling dat het 14e levensjaar de geschiktste leeftijd voor het kerkelijk belijdenis doen is, is volgens de com missie, louter gebaseerd op de Duitse schooltraditie. De commissie heeft thans aanbevolen om de belijdenis, afhankelijk van de voltooiing van lagere onderwijs (na het verplichte 7e leerjaar, dus op 14-jarige leeftijd) reeds van het 12e jaar af mogelijk te maken, vooropgesteld, dat de chisant een jaar catechisatie heeft ont vangen. Een drietal maanden vóór de a ming zal in een gesprek gedurende een kerkdienst de catechisant dan een soort „examen" moeten afleggen. De gelofte in haar traditionele vorr worden afgeschaft. ,,De kerk mag van de kinderen zulk een gelofte niet eisen, nadat de gelof te een kernstuk is geworden in de wij ding der atheïstische ideologie (met name in de communistische Oostznnp van Duitsland, waar de „jeugdwij- ding" in de plaats is ge&omen de kerkelijke belijdenis). Na het Avondmaal zal het godsdienstonder wijs aan de geconfirmeerde nog eer jaar moeten worden voortgezet. In haar voorstel heeft de commissie er op gewezen, dat de aannemings-pro- cedure al meer dan twee decennia hef tig bestreden wordt in de protestantse kerk en naar algemene overtuiging niet meer in de huidige tijd past. De sterke uitbreiding onder communis tische druk die de „jeugdwijding' in de Oostzone van Duitsland heeft ondervonden, heeft de kwestie var een wijziging nog dringender gemaakt. DD Neen, hernam Lady Edith met een stem waar uit duidelijk schrik klonk, dat kan uwe majesteit niet menen. U schijnt tc vergeten dat ik een familie- lid van uw gemaal ben! Zeg mij dat het slechts scherts is, koninklijke meesteres en neem mij met kwalijk dat ik één ogenblik durfde veronderstellen dat i U schijnt boos omdat u dc ring verloren hebt, niet? vroeg de koningin wrevelig, maar goed wij zullen u het pand teruggeven. Maar intussen blijven wij de weddenschap winnen en dus moet u toege ven dat wij een beter kijk op de zaak hadden dan u. Is het dan toch waar? schrok Lady Edith. Hoe hebt u zoiets gewaagd? Hoe zullen de ongelovigen lachen als zij vernemen dat de echtgenote van de koning van Engeland het prettig vindt de goede naam van een nicht in opspraak te brengen. Wat kan die ring mij nog schelen! Liever betaalde ik een korf vol robijnen dan te moeten dulden dat men mijn naam misbruikte om een dapper hinderlaag te lokken. En schande hem te wachten Italiaanse president Gronchi Uiteraard weigeren de westelijke Meskou bracht, behoefde daar al niet mogendheden de passen te aanvaar- meer aan getwijfeld te worden. De bedoeling van Chroesjtsjef is, de westelijke mogendheden te dwingen, den, al is Engeland wellicht geneigd, gebruik van te maken. Aanvaar ding zou een vorm van erkenning van zich bij de blijvende verdeling van de D-D.R. zijn en het in Parijs te hou- te leggen en den overleg in ernstige mate door- mogelijk de erkenning van het kruisen. Want deze passenkwestie is communistische regiem in de Sowjet- noS begin. Het militaire hem een groots „Lentefeest" ganiseren, waaraan alle leden kunnen deelnemen. Het is voor de eerste maal sinds de fusie, dat het verbond een grote bijeenkomst organi seert waaraan de leden kunnen deelnemen. In verband met de reorganisatie, die vorig jaar werd doorgevoerd, kon in 1959 alleen maar een congres worden gehouden, dat zowel de woens dag als de donderdag in beslag nam. het teken van het werk bond. Het C.J.V. kent immers groepen met leden boven 16 jaar en beneden 16 jaar en daarnaast is er sinds 1959 een sectie voor het z.g, open jeugdwerk. De- :e drie takken van werk zullen in werk vergadering allerlei specifieke zaken het groepsleven rakend, met elkaar bespre- Daarnaast is er nog een vierde werk vergadering, georganiseerd ten behoeve van de leiding van het werk in de gro te steden. Er zijn ditmaal practisch geen huishoudelijke zaken te bespreken, zodat het bestuur de kans heeft aange grepen de deelnemers in onderling be raad te laten spreken over de tak van werk waarbij de afgevaardigden betrok ken zijn. Na afloop van de werkverga dering komen alle congressisten in een plenaire zitting bijeen. De avondbi.ieenkomst is gewijd aan de huishoudelijke zaken. Men Is bezig de behandeling van de jaarverslagen in originele stijl voor te bereiden, zodat zakelijkheid en ontsnanning elkaar len afwisselen. Het Congres begint reeds aan het eind van de morgen met dankzegging en gebed in zone te verkrijgen. West-Berlijn doet verkeer tussen West-Duitsland slechts dienst ais hefboom die de West-Berlijn wordt nog niet door de Sowjetunie in staat stelt, politieke nieuwe Russische maatregel getrof- chactage te plegen. De Berlijnse cri- ^en- sis kan dan ook pas als opgelost wor- mogendheden nu voor den beschouwd, als het Westen Russen door de knieën gaan, zal Chroesjtsjef's eisen ten aanzien van ^et straks vrijwel onmogelijk zijn, De passenkwestie is een sprekend ?ercn- Vandaar dat zij overwegen voorbeeld van de methoden, die de hun militaire missies uit Potsdam te- vcrlegenhei'd te brengen. Dit laatste w'l maken. het is in dit verband een geluk kige omstandigheid, dat president Eisenhower niet herkiesbaar is en in zekere zin boven de elkaar bestrij dende partijen kan blijven staan. De moeilijkheden, die thans in Ber- ven in de grote worsteling i beheersen. De christenmens weet ech ter, dat hij zich hieraan niet mag overgeven en dat hij zijn vertrouwen niet op mensen, maar op God moet stellen, wil hij staande kunnen blij- lijn gerezen zijn, betreffen de passen tijd. de Eusebiuskerk. Lentefeest Het prachtige park Zijpendaal zal eer fleurig aanzien bieden als op Hemel vaartsdag naar een voorzichtige ra ming 5000 C.J.V. leden naar Arn hem zullen komen. De dag wordt be gonnen met een hageoreek, die geleid T TDui- A. J. Lamping i SIR WALTER SCOTT welke straf i Wat dat betreft hebt u niets te vrezen, trachtte de koningin haar te sussen, wij hebben immers ge noeg macht om cr voor te zorgen dat dit grapje ccen gevolgen zal hebben. Zelfs het hart an Ri chard Leeuwenhart is niet van steen doch van vlees. Het zal mij dus niet veel moeite kosten hem te be wegen de ridder van de Luipiard vergiffenis te schenken, als hij ooit mocht vernemen wat zich van nacht heeft voorgedaan. U bent nog niet lang met Richard gehuwd en u kent hem nog niet. Wat vermag uw adem tegen de westenwind als die in een storm opsteektMaar even weinig vermag uw liefde tegen Richard s toorn als hij hoort dat iemand de krijgstucht met de voe ten durfde treden. Graag droeg ik de grootste schan de als ik daarmee kon verkrijgen dat de Schot zich nog op zijn post bevond, riep Lady Edith. Sta op, nicht, sta op, zei Berengana. en ge loof dat het allemaal beter zal aflopen dan u vreest. Het spijt mij dat ik de spot dreef met de -man waar u zoveel belang in stelt. Nogmaals zeg ik u dat ik bij Richard de volle verantwoordelijkheid op mij zal nemenWacht, wij zullen Nebectamus sturen om uw vriend naar zijn post terug te zenden. Voor zo ver tk weet ligt hij in een van de naburige tenten. Neem mij niet kwalijk, maar uwe majesteit vergist zich, onderbrak haar de dwerg, want hij ligf veel dichter bijr~>"t achter het gordijn verborgen! Maar dan heeft hij ieder woord dat wij spra ken kunnen horen! riep Berengaria ontsteld. Scheel je weg. monster van dwaasheid, scheer je weg! Nebectamus vluchtte de tent uit en slaakte daarbij zo'n luide kreet dat Sir Kenneth begreep dat de ko ningin haar boze woorden had laten vergezeld gaan van een slag van een stok of enig ander wapen. Even bleef het stil. Wat moeten wij nu doen? vroeg Berengana, op haar beurt ongerust. Wat moet gebeuren, antwoordde Edith op vaste toon. Wij zullen de ridder b'.j ons toelaten en ons aan zijn genade overgeven. Dit zeggende kwam zij tot bij het gordijn en be gon dit los te maken. Laat dat. riep de koningin angstig, kijk onze kleding, denk aan mijn eer! Doch reeds viel het witte gordijn naar beneden en er bestond niet langer een scheidingsmuur tussen de ridder en het gezelschap der vrouwen. De warm te van de Oosterse nacht was er de oorzaak van dat de koningin en de dames uit haar gevolg luchtiger en vervvaarloosder gekleed waren dan met hun rang overeenstemde en het was dus in strijd mei alle regels der beleefdheid dat Sir Kenneth hen zo ont moette. Met een luide gil liep Berengaria dan ook het vertrek uit en trok zich ijlings terug in een ander deel van de tent. Lady Edith echter scheen op dit alles geen acht te slaan. Het belang dat ze in de ridder stelde en haar ongeduld om met hem te spreken, deed haar vergeten dat haar kapsel los hing en dat zij niet was gekleed zoals men dat van een edele jonkvrouw mocht verwachten. Een dunne, losse jurk van licht roze zijde vormde het voornaamste deel van haar kleding, haar naakte voeten staken in Oosterse len en over de schouders had ze een kostbare sjaal hangen. Op het hoofd droeg ze niets en zo scheen haar gelaat omkranst door een schitterend van losse, lange lokken. Op haar wangen ontwaarde men een vurige blos, gedeeltelijk te wijten aan toorn, gedeeltelijk ook aan ontroering. Haastig schikte zij de sjaal iets vaster om de schouders, zette de lamp die haar al te sterk be lichtte iets van zich weg en kwam dan een paar 1 stappen dichter bij de man, die al die tijd roerloos bleef wachten. Hem aankijkend stamelde ze: Haast u terug naar uw post. dappere ridder, want men heeft u misleid door u hier naartoe te roepen. Ga en stel mij geen vragen. Dat is niet nodig, antwoordde Sir Kenneth. Wil dat zeggen dat u alles gehoord hebt, vroeg Lady Edith ongeduldig. Waarom blijft u dan hier? U weet toch dat elke minuut die verstrijkt u schan de kan brengen? Wordt vervolgd De morgen is verder gewijd aan een groot aantal jeugdbewegingsactlviteiten: muziek, zang, judo e.d. Al deze activi teiten «-orden gedemonstreerd door de groepen, die bij het C.JV. zijn aange sloten. In een aantal stands zuilen ook de comm'ssies van het Verbond (zomer- werk, buitenlandse reizen, oecumen «ending e.d.) iets van hun werk laten Voor hen die zelf ook actief bezig len zijn. zullen er een aantal volksspe len worden georganiseerd, terwijl vol leybalenthousiasten zich op drie volley- balvelden kunnen vermaken. De voorzitter van het C.J.V., de Scheveningse predikant ds. H. J. Heerden, zal zich 's middags om half één tot alle deelnemers van het „Lente feest" richten. Na deze toespraak gaan de activitei- :n weer door. Naast enkele activiteiten, die ook 's morgens al aan de gang zijh komen er 's middags nog enkele grote demonstraties: allereerst de tamboer en pijperskorpsen, daarna een gymnaS- tiekdemonstratie. Na de pijpers en voor de gymnastiek vindt een massaal volks- dansfeest plaats. Het Lentefeest wordt afgesloten met een rally, die geleid zal worden door de Amsterdamse predikant en mede werker aan de C.J.V. Ziekendienst, dr. J. J. Buskes Jr. Tijdens deze rally zullen twee jonge ren spreken: dr. Buskes spreekt het slotwoord. Uiteraard zal de samenzang tijdens deze bijeenkomst een belangrij ke plaats innemen. BOVAG EN RAI: Rekest aan de Tiveede Kamer (Van onze verkeersredacteur) De Bond van Automobiel-, Gara- 2- en Aanverwante Bedrijven BO VAG en de Nederlandse Vereeni- ging „De Rijwiel en Automobiel-In dustrie" hebben zich in een rekest tot de leden van de Tweede Kamer gericht, teneinde de per 1 juli a.s, verplichte ontstoring vaji verbran dingsmotoren verzacht te krijgen. Beide organisaties hebben welis waar geen principiële bezwaren tegen wettelijk vastgestelde ontstoringseisen, doch ze maken het voorbehoud, dat hier te lande geen hogere norm tei aanzien van het te bereiken ontsto- ringsniveau zou worden gesteld dan t» de meeste andere Westeuropese landen het geval is. Het maken van onnodige kosten zou hierdoor kunnen worden voorkomen, zomede de aanschaffing van te dure ontstoringsapparaten. In West-Duitsland geldt nog geen wettelijke verplichting tot ontstoring. Sinds 1 juli 1958 leveren de fabrikan ten echter geen motorrijtuigen meer af, die niet aan een bepaalde ontstorings- norm voldoen. Deze ontstoringsnorm, die, in overleg met de betreffende auto riteiten enigszins is gewijzigd, zal al gemeen worden voorgeschreven in een verordening, die, naar te verwachten is, april van dit jaar van kracht wordt. is lager dan dier welke voor Ne derland is uitgedokterd. In België zal vermoedelijk in de loop van 1961 de Duitse norm als maatstaf gaan gelden voor de ook daar op handen zijnde verplichte ontstoring van ontbrandingsmotoren. Het Engelse voorschrift ten aanzien van de ontsto ring gaat eveneens minder ver dan het Nederlandse. Alleen in Frankrijk gel den zwaardere eisen, doch deze worden niet feitelijk gehanteerd. Genoegen wordt genomen met een ontstoring, wel ke nagenoeg overeenkomt met die, wel ke in Duitsland plaats vindt. BOVAG en R.A.I. voeren ook aan, dat een internationale werkgroep van automobielontsporingsspecialisten (C.I.S.P.R.) momenteel studie maakt van de meetapparatuur, de meetmetho des en de ontstoringsnorm, welke ten minste bereikt dient te worden. De aan bevelingen van deze werkgroep zullen in september a.s. bekend worden gemaakt en zullen zich, naar algemeen verwacht wordt, op de Westduitse norm richten, die een ongestoord kijkgenot verzekert. Zo Nederland toch zijn eigen, hogere eisen handhaaft, dan brengt dit onnodi ge kosten met zich mee. Het ontstoren wordt niet alleen duurder, maar ook de te gebruiken ontstoringsapparatuur. Bo vendien moeten dan alle, niet West-Duits land, Engeland en België (assemblage van verschillende Franse merken) in gevoerde wagens een nieuwe behande ling ondergaan. Beide organisaties stellen dan ook voor dat, zolang de aanbevelingen, welke het C.I.S.P.R. aan het einde van dit jaar zal opstellen, nog niet interna tionaal zijn aanvaard, de lagere Duitse ontstoringsnorm voor Nederland vast te stellen. HE is in ieder geval hoog ge noeg om de kwaliteit van het beeld op het televisiescherm ongemoeid te la- Inmiddels staat wel vast, dat ver reweg het grootste deel van de ruim anderhalf miljoen automobielen, mo torrijwielen en bromfietsen, welke zich in Nederland bevinden, nog ont stoord moet worden. De meeste ga ragehouders voorzien, dat het gros der bezitters van motorvoertuigen de verplichte ontstoringsbehandeling tot het laatste moment zal uitstellen. Het gevolg zal hiervan wel zijn, dat niet elk motorvoertuig op tijd (dwz. vóór 1 juli) ontstoord zal kunnen worden. jNa Almelo Voorthuizen Schorsing prof. Jager iverd opgeheven De kerkeraad van de gereformeerde kerk van Voorthuizen heeft besloten om de schorsing van dr. H. J, Jager, die nu hoogleraar is aan de Theologische Hoge school van de Geref. Kerken (vrijge maakt), in te trekken. Dr. Jager werd op 21 november 1932 in deze gemeente bevestigd. Tijdens de kerkstrijd in en 1945 werd hij door de kerkeraad schorst, waarna hij zich met een deel van de gemeente vrijmaakte. Sinds begin december 1943 is hij hoogleraar te Kampen. Advertentie Crackfree beter Zendingsinstanties vragen Nederland om zendingsartsen ■erschillende buitenlandse zendingsin stanties verzoeken om zendingsartsen en ook enkele ervaren zendingsverpleeg sters Ingekomen. Het gaat om zen dingswerk in Pakistan, India, Arabië en de informaties te verstrekken, over het de beschikking heeft gekregen. Belanghebbenden w< rdt verzocLt om voorlopig uitsluitend schriftelijk te re ageren. Als men de op schrift gesteld® gegevens bestudeerd heeft, kan zo nodi'J een mondeling onderhoud plaats vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2